LEIDEN KAN NOG MATTEN KLOPPEN VOOR EEN HALFJE PER VIERKANTE METER Selectietentoonstelling Wedgwoodprijs 1963 Koperen feest kapelaan De Klerk ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Bij raadsbesluit van 9 januari 1896 werd op de stadshulpwerf te Leiden nabij Heren singel een kloploods opgericht. Men hing er een klopstok" aan touwen, die op verschil lende hoogten kunnen worden afgesteld; de klantjes kwamen vanzelf: de huisvrouwen en hun echtgenoten, die volgens de nieuwe gemeentelijke verordening overdag op straat hun kleden niet meer mochen kloppen. De gemeente stelde een tarief in van een halve cent per vierkante meter. De bewaar der van de stadshulpwerf had er een drukke bedoening aan. Soms stonden de dames met hun kleden in de rij en de tweemeterstok, een curiositeit van de stadshulpwerf, werd ijve rig gehanteerd om de oppervlakte en het be drag per tapijt vast te stellen: een halfje per vierkante meter! Daar het geluiddempend tapijt dat ter redaktie de concentratie moet bevorderen ondanks de goede zorgen der dames-schoonmaaksters er wat stoffig uitzag (het bleek slechts schijn, dames!) is een kleine klopploeg van de redaktie naar de Stadshulpwerf gegaan om aldaar met deze gemeentelijke facili teit haar voordeel te doen. VOOR REDACTIONEEL TAPIJT MOEST DE KLOPLOODS IN ORDE WORDEN GEBRACHT EN KLOPSTOKOMLAAG heeft het werk overgenomen. In 1950 kwam de heer Hettema tot een jaarafrekening van 3,44, in 1952 tot 3,65, maar dit bedrag is van lie verlee minder geworden. De laatste klant was enige maanden geleden de firma Kruider die voor 18 vier kante meter en dus voor negen cent bij elkaar klopte. Natuurlijk ligt het voor de hand, dat deze loods voor andere zaken gebruikt gaat worden. De stadshulp werf is een bedrijvige werf, waar onder meer de grote voorraden straat- en rioleringsmateriaal wor den opgeslagen. De heer Hettema heeft al enige malen bij het college aangedrongen op opheffing van een gemeentelijke verordening van 1896, die geen, of nauwelijks betekenis heeft. Misschien zijn er nog moge lijkheden deze klopgeest op korte termijn uit te bannen. De kwitantie die de klopploeg na betaling van een cent ontving. wonende te Leider. de Bonsaa Tan ö."71 voor het get ruik van de kloploods aar. de Stadshulpwerf voor het kloppen van kie(e)dJ«jO» *°taal grootei. Lelden, BE BEWAARDER js2. 19 IHTJLPSSRF, Tarieft oent per Raadebeel.dd. 9 Jam De klopstok kan dank zij touw en katrol op juiste hoogte worden ge bracht. De komst der redakteuren met ta pijt vermocht de chef van de stads hulpwerf, de heer H. Hettema, die voor hetere vuren heeft gestaan niet van zijn stuk te brengen. „Is de kloploods vrij? vroeg hij zon der blikken of blozen aan een assis tent. Deze trok een bedenkelijk ge zicht. Het bleek, dat reeds in de loods enige voorwerpen, waaronder een gemeentelijke lastwagen, waren ondergebracht. „Roep dan Piet en Gerrit maar," besliste de heer Hettema. Het meten van het tapijt dient nauwkeurig te geschieden. De bedragen worden afgerond per cent. Afstand De tocht met het tapijt over het terrein van de Stadshulpwerf was een lange en vermoeiende. Het re- daktioneel tapijt blijkt solide te zijn, echt Perzisch, geen bazarspul. De gemeentelijke begeleider der klop- redakteuren beijverde zich de werf- knecht Gerrit Rosier en de bijrijder Gerrit van Dam te vinden. Toen dit streven met welslagen was beloond, verwijderde men uit de kloploods, die geheel open is gebouwd, met het oog op het stof, wat nuttige appara tuur, die er „nogal looiig" uitzag. De klopstok hing zó hoog, dat een der klopredakteuren (een meter ne gentig) de stok niet binnen bereik van het redaktioneel Perzisch tapijt kon krijgen. Dies moesten de touwen met katrollen waaraan de klopstok bevestigd was omlaag worden ge bracht. De heer Gerrit Rosier (zie foto) beijverde zich met deze opdracht. Met het resultaat: een scheve klop stok, namen de klopredakteuren ge noegen en met behulp van enige latten, ter plaatse gevonden, werd de stof, die ter redaktie aan de in houd van de krant ontsnapt was, aan het tapijt onttrokken. De heren Piet en Gerrit hielpen daarbij ijverig en dit is niet in het tarief inbegrepen. „Komen er wel dikwijls mensen met klopkleedjes", vroeg een der redakteuren tijdens zijn arbeid. Men wil zo onder het werk wel eens een praatje maken. De heer Rosier toon de zich op dit punt wat gesloten. Zijn mening was, dat tweemaal per jaar dichter bij de werkelijkheid lag, wat betreft de klop-frekwèntie, dan twee maal in de maand. Meten Een nieuwe gang met het solide tapijt wachtte de redakteuren, van kloploods over het terrein naar het kantoortje. Zij meldden zich bij de stadhulpwerf-chef, de heer Hettema, die als bewaarder eigenlijk de ne ventaak heeft de klopklederen nauw keurig na te meten om daarna van de te berekenen kosten een kwitan tie te kunnen uitschrijven. De heer Hettema, die op dit moment wel „nattigheid voelde" speelde het spel gaarne mee. Hij rondde de afmetin gen van het tapijt af tot op 2 vier kante meter en deed daarmee de Leidse Courant voordeel. Zoals uit bijgaande kwitantie blijkt werd er de somma van 0,01 gevraagd. Een bedrag, dat de direktie D.V. bin nenkort op de redaktionele onkosten- nota zal aantreffen. Een paar gulden De heer Hettema was zo vriendelijk de klop-redakteuren een overzicht te geven vah de inkomsten in af gelopen jaren. Vroeger, zo verklaar- hij, was de klopstok een belangrijk instrument van de gemeentelijke werfbewaarder. Nu is er weinig of geen animo meer voor. De stofzuiger O De borden met éénrichtingver- keer hebben het voor de brom jagers in de Haarlemmerstraat - gelukkig - moeilijker gemaakt. Gisteravond was er weer de gewenste rust voor het winkelend publiek. Aanstaande dinsdag 4 december maandelijkse bijeenkomst van de dames, van de Ver. Sancta Veronica. Een zéér gunstige dag, aan de voor avond van surprise-avond! Moge de Ver. Sancta Veronica ook meedelen, in de vele goede gaven, die overal met royale hand worden rondge strooid! Er ligt ook weer genoeg materiaal gereed, als u eens iets wil naaien of breien, voor dit sympathieke doel. In deze maand worden weer veel mensen, met een warm en nuttig kle dingstuk gelukkig gemaakt. Met Kerstmis zal de voorraad enorm ge slonken zijn. Vergeet u dus niet bij z.v. A. P. Blok en G. C. Potman; Mar- garetha Gerarda d.v. A. M. Verlaan en J. Wouters; Oscar Berend André z.v. G. M. M. Marcelis en E. M. L. Hooge- veen Ondertrouwd: A. G. M. F. Brok en A T. M. Boon; A. de Wolf en D. Tisseur; J. A. Lagerberg en L. M. Straathof; F. Portheine en M. J. A. ter Kuile; J. W. van Voorthuijzen en J. S. Zwaan; G. J. W. Brandhorst en J. M. Vlasveld; J. Colpa en E. M. A. Witte; G. de Jong en A. M. Planje; A. Steenvoorden en J. C. M. v. d. Staak; B. Lasschuit en J. A van Wingerden; J. Melse en J. v. Vliet; B. W. Stikvoort en H. E. S. v. d. Hout; L. P. H. v. d. Berg en A. C. Kooien; J. Verhoeven en A. J. Geenjaar; F. J. de Jong en J. M. v. d. Water; G. M. H. Stolte en M. de Vletter; W. J. Rietveld en P. E. M. Scheffers; M. v. d. Marei en M. Pronk; J. Bouman en W. P. de Rooij; J. J. Pattikawa en E. v. d. Velde; J. Voskuil en E. P. Brandt; H. J. Struijk en W. van Veen; C. G. Kogervorst en W. H. C. Ritselaar; A. E. v. Veen en M. J. Verwer. Overleden: E. Azier, 75 jaar, echtgen. v. A. J. J. Harteveld; W. H. v. d. Linde, 84 jaar, man; K. M. J. v. d. Neut, 20 jaar zoon; E. Minnee, 97 jaar, wed v. A. Balkenende; A. H. Homan, 69 jaar, man; P. van Egmond, 69 jaar man. uw inkopen, aan de vooravond van pakjesavond, even aan te lopen bij Pieterskerkkoorsteeg 15 tussen half 3 en half 5 in de Vrolycke Arke bo ven. Onder het genot van thee en 'n speculaasje, kunt u dan gelijk even op adem komen. Aan de vrije universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het prop. examen theologie de heer P. J. C. Stolp. Kapelaan W. de Klerk viert mor gen in de kring van de parochie, de „St. Petrus", zijn koperen priester jubileum. Een feestcomité, dat de ver diensten van deze toegewijde zielzor ger in de parochie nog eens in het licht wil stellen heeft een program ma samengesteld als volgt: 9.15 plechtige Hoogmis, officiële receptie voor genodigden van 12 uur nam., algemene receptie van 23 uur nam. in de St. Petrusschool tegenover de pastorie. Het plechtig danklof begint om 4 uur. Kapelaan De Klerk is sinds 1960 werkzaam in de St. Petrusparochie. Burgerlijke Stand Geboren: Jan z.v. M. v. d. Niet en H. Morgenavond wordt om zeven uur v. Roon; Hans z.v. P. Dbbelman en H. in de parochiekerk van de Meerburg Karle; Bert Henrick z.v. C. J. Buurman een herdenkingsdienst gehouden in en A. Brunsting; Bert z.v. C. Zaalberg verband met het overlijden van en A. L. Visser; Johan Willem Pieter H.K.H. Prinses Wilhelmina. LEIDERDORP ZOETERWOUDE- HERDENKINGSDIENST INDE LAKENHAL: Hier is het klopbedrijf in volle gang. Veel stof, dank zij de medewerking van de heren Piet en Gerrit. DE JURY voor de toekenning van de Wedgwood Prijs 1963, heeft 470 kunstwerken van 187 kunstenaars aan haar oordeel onderworpen en zodanig geselekteerd, dat daaruit vijfentwintig werken zouden overblijven ter expositie waaronder het werk, dat bekroond zou worden met de Wedgwood Prijs, groot 4.000. Volgens deze jury, bestaande uit de heren dr. H. L. C. Jaffé, drs. H. Redeker, prof. F. Nols, J. Altink en J. van Heel, bleek dat de inzendingen zowel kwantitatief als kwalitatief een verrassend goed en gevarieerd beeld gaven van de Nederlandse schilderkunst, zodat de af wachtende houding van velen, vooral ook onder de vooraanstaande schilders, die bij de eerste Wedgwood Prijs in 1960 nog duidelijk aanwezig was, had plaats gemaakt voor een levendige belangstelling. Het centrum des lands leverde uiteraard de meeste inzenders, mede door de technisch geringere bezwaren, maar ook enkele provincies, met name Limburg en Friesland waren behorlijk vertegenwoordigd, in te genstelling tot de nog beperkte belangstelling in een overigens artistiek bloeiende provinie als Noord- Brabant. Wel was het ook nu weer opvallend, dat menig begaafd kunstenaar, die op grond van zijn ta lenten tot de kandidaten voor een bekroning mocht worden gerekend, met minder "geslaagd werk voor de dag kwam en zich daardoor reeds bij voorbaat en naar het de jury voorkomt overbodig kansloos maakte, niet alleen voor de bekroning maar in sommige ge vallen zelfs voor opname in de tentoonstelling van geselekteerde werken. Na langdurig beraad kwam de jury tot een groep van vijf schilderijen, die het meest voor de prijs in aanmerking kwamen, te weten: „Indiaan" van Nico Molenkamp, „Mieke" van Willy Rieser; „Dierenpark" van Kees Timmer; „Twee figuren" van Aat Verhoog en „Zomer" van Jaap Wagemaker, die alle op een ongeveer gelijke waardering van de jury aanspraak mochten maken, zij. het dan op grond van zeer ver schillende opvattingen en kwaliteiten. Uit deze vijf bleven vervolgens bij nadere beschouwing twee kans hebbers over, namelijk Aat Verhoog en Kees Timmer, op grond van hun zeer persoonlijke eigenschappen, waarna tenslotte aan het schilderij van Kees Timmer „bij meerderheidsbesluit" de Wedgwood Prijs 1963 werd toegekend. De genoemde werken van Molen kamp, Rieser, Verhoog en Wagemaker heeft de jury eervol vermeld. MEN KAN VERSCHILLEND DENKEN over kunst- prijsvragen, vooral die, uit geschreven door econo mische instanties, met dan - natuurlijk - een economisch oogmerk, zonder overigens het toch nuttig effekt van zulke prijsvragen paalde jury, die niet alleen de des- op artistiek gebied in het geding te kundigheid op de schaal legt, doch brengen. daarbij zich ook wel zal laten leiden Met dit schilderij, „Dierenpark", ver wierf Kees Timmer de Wedgwood prijs 1963. Wél zijn wij er echter mét de jury door persoonlijke smaak en gevoe- van de Wedgwoodprijs 1963 van lens. De niet geselekteerde werken overtuigd, dat zulke prijsvragen - en dat zijn er in dit geval bijna geen universele belangstelling van 450 - komen alléén onder de ogen de ganse kunstenaarsbent trekken; van de jury; de overige vaderlandse eendeels omdat hun dikwijls bepaal- kunstkritiek heeft er verder geen de beperkingen worden opgelegd, weet van. anderdeels - en dat schijnt ook bij deze prijsvraag het geval te zijn AFGEZIEN van deze bedenkingen geweest - omdat „menig begaafd" komt het ons echter voor, dat in dit kunstenaar niet meedoet. Als alge- geval de selektie wel juist is, ge meen tijdsbeeld komt de inzending grond op de verscheidenheid van in haar totaliteit in de verdrukking, stromingen en werken, die de thans Wat nu de thans in De Lakenhal tentoongestelde selektie vertoont, tentoongestelde selektie van de in- Van figuratief tot abstrakt met vele gezonden 470 kunstwerken betreft, tussenvormen tot aan' 'de fijn-pein- mogen we niet uit het oog verliezen, ture toe. Als zodanig geeft ze naar dat dit een selektie is door een be- ons gevoelen ook wel een beeld van de huidige stand van zaken in de Nederlandse schilderswereld. Ze staat bovendien op een redelijk goed peil, al zijn er ook wel vreemde in vloeden van vorige generaties in te bespeuren. De expositie is dan ook tenvolle verantwoord en - wij nemen aan - de selektie ook. Van gedetail leerde bespreking willen wij ons voor ditmaal onthouden en raden aan de tentoonstelling, die tot 19 december tijdens de gewone mu seum-uren toegankelijk is, te gaan zien. Wpr.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10