S)e CeidóeSoma/nt De uitvaart van prinses Wilhelmina Bomaanslag op Zuidslavisch gebouw in West-Duitsland 19Is Kennedy sprak met Mikojan 29. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.793 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Herdenken in dankbaarheid Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p.mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 gevolg van het overlijden van Prin ses Wilhelmina. Uit betrouwbare bron in Luxem- Wens van overledene: geen traditionele rouw, die niet wordt gedragen door gevoel delijk de Groothertogelijke Familie O O O in Luxemburg zal deelnemen aan de Normale leven dient normaal voortgang te vinden in Luxemburg zal deelnemen aan de begrafenisplechtigheid van Prinses Wilhelmina. Dit zijn groothertogin Charlotte, prins Felix, prins Jan en diens gemalin Josephine Charlotte. Na de besprekingen, die de eerste stalmeester van de koningin, de heer W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, gisteren met de politie autoriteiten heeft gevoerd, is bekend geworden, dat de Koninklijke rouwstoet op zaterdag 8 december van het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag zal vertrekken. Zij begeeft zich dan langs de kortste weg naar de Rijswijkseweg en volgt dan Rijksweg 13 naar Delft. De route is als volgt: Lange Voorhout, Kneuterdijk, Buitenhof, Hofweg, Spui, Zieken, Rijswijkseplein, Rijswijkseweg, Haagweg, Hoornbrug, Rijksweg naar Delft. Daar begeeft de stoet zich via de bekende Koninklijke route (Noordeinde, Oude Delft, Westzijde, Nieuwstraat en Camaretten) naar de Markt. De tijd van vertrek zal omstreeks half elf des morgens zijn. In verband met de grote belangstelling, die er blijkt te bestaan voor het défilé langs de baar van H.K.H. Prinses Wilhelmina, met name ook van de zijde van vele organisaties, is besloten om daartoe naast de reeds gemelde data - donderdag 6 en vrijdag 7 december - ook woensdag 5 december gelegenheid te geven- Mede in verband met deze grote belangstelling zijn de uren waarop langs de baar kan worden gedefileerd met één uur ver vroegd, dus in plaats van 10.00 uur des morgens vanaf 09 00 uur tot 16.00 uur des middags. Naar aanleiding van vragen over maal doorgaan. Het feit, dat de plech- het van officiële zijde niet voorschrij- tige bijzetting van het stoffelijk over ven van de wijze van rouw, die in .schot van Prinses Wilhelmina nog verluidt afwijzend beschikt op het acht moet worden genomen als ge- niet heeft plaats gevonden, behoeft verzoek van kardinaal Ottaviani, volg van het overlijden van H.K.H. geen verhindering te zijn om het St. voorzitter van de theologisch com- prinses Wilhelmina, wordt van wel Nicolaasfeest met name met de kin- missie, om in plaats van zijn schema ingelichte zijde het volgende .geant- deren te vieren. In dit zelfde ver- over de Kerk het schema over Maria woord. band moet volgens onze zegsman te behandelen. Naar verwacht wordt, Aan deze wens van Prinses Wil- het feit worden gezien, dat geen zal de beslissing van het presidium helmina ligt ten grondslag alle uiter- sPeciale regelingen zijn afgekondigd vandaag aan de Concilievaders mee- lijkheid en traditie, die niet gedra- v00r een Protocollaire hofrouw als gedeeld worden, gen worden door innerlijke gevoe lens, te vermijden. Iedereen dient op zijn eigen wijze aan deze gevoelens vorm te geven. Het normale leven dient ook normaal voortgang te vin den. Het afgelasten van „.bijeenkom sten, die niet een uitgesproken fees telijk karakter dragen, wordt daar om niet noodzakelijk geacht. Ook be sloten bijeenkomsten kunnen nor- Prinses Beatrix op terugreis Prinses Beatrix is vrijdagochtend vroeg Nederlandse tijd per vliegtuig uit Hongkong via Japan naar Neder land vertrokken. Haar witte kleren waren met zwart afgezet. Keizer Hirihito, keizerin Nagako, kroonprins Akihito en kroonprinses Mitsjiko zullen vanavond prinses Beatrix informeel ten paleize ont vangen. Dit bezoek is op verzoek van de Nederlandse prinses gearrangeerd. Zij zal op doorreis naar Neder land slechts vier uur in Japan vertoeven. Ottaviani's verzoek afgewezen Het Conciliepresidium heeft naar Dit is de jas, die hij nodig heeft: double face, met mohair effect, in diverse effen kleuren en nieuwe ruitdèssins met hoogst moderne zuiver wol len brei kraag of capuchon volmaakte bescherming tegen regen, sneeuw en hagel sportief en toch gekleed. En., voor een prijs, die U niet voor mogelijk zou houden. Toch geen vlaggen op zondag De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: In tegenstelling tot het geen werd meegedeeld over het vlaggen op aanstaande zondag in verband met het overlijden van H.K.H. Prin ses Wilhelmina wordt thans van regeringszijde bekend gemaakt, dat op zondag op overheidsgebouwen niet halfstok zal worden ge vlagd. De minister van binnen landse zaken heeft heden-, morgen telegrafisch aan de Commissarissen van de Ko ningin in gelijke zin een aanbeveling gedaan, die mede bestemd is voor de gemeentebesturen. Door Zuidslavische bannelingen Een groep Zuidslavische ballingen heeft gisteren een bomaanslag ge pleegd op het gebouw van de Zuid- Slavische handelsmissie te Bad Go- desberg in de buurt van de West- Duitse hoofdstad Bonn. Volgens het hoofd van de politie in Bad Godesberg, is na een voor lopig onderzoek gebleken, dat twee mensen gewond zijn, van wie één ernstig. Een woordvoerder van de politie heeft nog gezegd, dat er ook gescho ten is bij het gebouw van de Zuid- Slavische handelsmissie. Zeventien Zuidslavische ballingen zijn in hech tenis genomen. Voorzover de politie weet, hebben de aanvallers twee bommen gewor pen in het drie verdiepingen hoge gebouw bij de Rijn. De ontploffingen deden de omgeving schudden. Na de aanslag verklaarde een groepje Zuidslaven, die aan de aan slag hadden deelgenomen, tegenover een caféhouder in de buurt, dat zij wilden protesteren tegen het feit, dat er in Zuid-Slavië nog steeds dicta tuur bestaat. Gisteren werd in Zuid-Slavië de proclamatie, in 1945, van dit land tot republiek herdacht. De diplomatieke betrekkingen tus sen West-Duitsland en Zuid-Slavië werden in 1957 verbroken, toen Zuid- Slavië de Oostduitse regering er kende. De handelsbetrekkingen zijn evenwel niet verbroken. De gewonden zijn het tijdelijke hoofd van de missie, de 42 - jarige Moma Popovic, die een spoed-opera- tie moest ondergaan, en een consu laire ambtenaar, 35-jarige Vinko Dougan. die aan het hoofd werd ge wond. Er bevonden zich slechts drie of vier mensen in het gebouw. De overvallers sloegen in de verschil lende vertrekken portretten van pre sident Tito stuk. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken gaf later een ver klaring uit, waarin „de misdadige aanval door de Zuid-Slavische beto gers" werdveroordeeld. De demon stranten hadden misbruik gemaakt van de hun in West-Duitsland ge boden gastvrijheid. Via de Zweedse ambassade gaf de Westduitse rege ring uiting aan haar „zeer diepe leed wezen". Zij zegde toe „met alle ge strengheid" tegen de schuldigen te zullen optreden. Het Zuidslavische persbureau Tan- joeg zegt, dat de aanvallers emigran ten zijn die tot de „Oestasji" beho ren. De „Oestasji" vormden een na zistisch gezinde strijdmacht, die tij dens de laatste wereldoorlog met de Duitse bezettingstroepen in Zuid- Slavië samenwerkte. Donderdagavond, is in Londen de verloving bekend geworden van prinses Alexandra van Kent met Angus Ogilvy, de tweede zoon van de graaf en gravin Airlie; de verloofden kennen elkaar reeds acht jaar. De foto toont het nu verloofde paar op de paardenraces van Perth in Schotland in 1955. Profiteer van deze fantastische aanbieding in JONGENS-SPORTCOATS meten zonder capuchon, nu voor vertassend lage Coster-pri jzen. 7 t/m 10 jaar, 9/| 75 alle maten 11 t/m 16 jaar. 75 Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. LEIDEN: Haarlemmerstraat ROTTERDAM: Kone Hoogstraat Meent Katendr. Lagedljk West-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum ZEIST: Slotlaao VLAARDINGEN: Liesveld f TOT EN MET DINSDAG 'S AVONDS TOT 9 UUR GEOPEND Paus lijdend aan maagstoornis In een officieel communiqué over de gezondheidstoestand van Paus Jo hannes is donderdag medegedeeld, dat de Paus sinds enige tijd lijdt aan maagstoornissen, welke tot een „vrij grote mate" van bloedarmoede heb ben geleid. Voor deze symptomen wordt hij sinds enige tijd behandeld, waarbij een dieet werd voorgeschreven. „Alles geeft echter reden te ho pen" dat Paus Johannes spoedig zijn audiënties zal kunnen hervatten, al dus het communiqué. Twee dagen geleden begonnen te genstrijdige geruchten de ronde te doen over de gezondheidstoestand van de 81-jarige Paus. Sinds dinsdag heeft de Paus de vele audiënties, die hij aan bisschop pen, die het algemeen Concilie bijwo nen, verleende, onderbroken „nadat de symptomen van de maagstoornis acuut waren geworden", aldus de of ficiële verklaring. Een Vaticaanse zegsman deelde la ter mee, dat de toestand van de Paus verbeterde en dat hij geen koorts meer n heeft. De Paus is donderdagavond Volgens het Vaticaan heeft Z.H. de Paus zondag een verkoudheid opgelopen. Op de foto de aankomst van een tijd uit bed geweest en heeft professor Antonio Gasbarrini, de nieuwe lijftarts van de paus, op het station in Rome. Tegenover de journa- naar een televisie-uitzending voor de listen wilde hij niets bekendmaken. Concilievaders gekeken. Geen wezenlijke vooruitgang De Sow.iet-Russische eerste vice- premier Mikojan heeft donderdag avond op het Witte Huis ruim drie uur met president Kennedy gespro ken over de Cubaanse kwestie. Na afloop van de bespreking zei Mikojan tot verslaggevers, dat de on derhandelingen tussen de Sowjet- Unie en de V.S. zouden worden voort gezet „om de kwestie-Cuba definitief te regelen". Mikojan toonde zich na het onder houd in een opgewekte stemming. Het was een van de langdurigste ont moetingen. die de Amerikaanse pre sident ooit met een vertegenwoordi ger van de Sowjet-Russische rege ring heeft gehad. In kringen van het Witte Huis werd na het onderhoud echter ge zegd, dat in geen enkele kwestie we zenlijke vooruitgang was geboekt. De ontmoeting had geen enkele verras sende ontwikkeling teweeggebracht, zo zeiden deze kringen. Wel werd de sfeer tijdens de ont moeting openhartig en zakelijk ge noemd, niet gespannen. Er heerste het gevoel, zo merkten deze kringen op, dat er sinds het begin van de crisis wel wat vooruitgang in de Cu baanse kwestie is geboekt, maar dat nog een aantal punten om een op lossing vraagt. Eén van deze punten, zo werd gezegd, is de belangrijke kwestie van inspectie ter plaatse op Cuba. Kennedy teleurgesteld In Amerikaanse kringen verluidt, dat president Kennedy teleurgesteld is over het onderhoud met Mikojan, omdat dit geen enkele positieve aan wijzing zou hebben opgeleverd, dat de Sowjet-Unie bereid is, een nieuwe fase van geven en nemen in de ver houdingen tussen Oost en West in te gaan. De president had na de Rus sische toezeggingen inzake Cuba ge hoopt, dat de Sowjet-Unie wellicht ook op ander gebied -'an een soepe ler houding blijk zou geven, zo werd opgemerkt. KEUKENMEUBELEN „DE HOUTHAL" HOGEWOERD 99 TELEF. 22536 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Saboteurs hebben donderdagavond een belangrijke seininstallatie langs de spoorlijn tussen Johannesburg en Roodepoort (Zuid-Afrika) opgebla zen. De politie beschouwt deze sabo- tage-daad als de ernstigste die tot dusver is \oorgekomen, omdat er 'n vreselijk spoorwegongeluk uit had kunnen voortkomen. DE VLIEGRAMP IN PERU Uit het wrak van het Braziliaanse straalverkeersvliegtuig van het type Boeing-707, dat twee dagen geleden in de omgeving van de Peruviaanse hoofdstad Lima verongelukte, zijn 105 lijken geborgen. Aanvankelijk had de maatschappij van het toestel verklaard, dat zich 80 passagiers en 17 bemanningsleden aan boord be vonden. De acht overige lijken zijn waarschijnlijk van kleine kinderen, die niet op de passagierslijst stonden of van mensen, die op het laatste ogenblik voor het vertrek waren in gestapt. KOUDE NACHT De Bilt, vrijdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een depressie boven de Randstaten stroomde vandaag droge polaire lucht Nederland binnen. De depressie trekt naar het oosten weg en wordt gevolgd door een in be tekenis toenemende rug van hoge luchtdruk. Deze zal het weer in ons land gaan beheersen Tijdens opkla ringen kan daarbij de komende nacht een flinke temperatuurdaling ontre den, waarbij lichte vorst mogelijk is, terwijl bovendien plaatselijk mist zal voorkomen. Samenhangend met de afkoeling zal de temperatuur morgen overdag wat lager blijven dan van daag het geval was. De Oceaande pressies blijven op grote afstand van ons land. ZON- EN MAANSTANDEN 1 Dec.: zon op 08 24. onder 16.33; maan op 11.56, onder 20.31. Hoogwaterstanden 1 Dec.: v.m. 5.43; n.m. 17.59. KORRELTJE Uit een kleine vonk zijn vaak gro te branden voortgekomen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1