commando leert het water overwinnen Speelt de voorzitter te sterk spel in het e van en w. Adenauer in moeilijk parket HET CONCILIE DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 BEGROTINGSVERGADERING VAN RAAD VAN LISSE Advertentie volleg! de Nota van Toelichting, is een voort- komende weekeinde beginnen, zo zetting van het reeds gevoerde be- kon voorts in genoemde kringen wor- leid, aldus spr. Dankbaar was spr., den vernomen. „Het hangt allemaal dat een wens die al enige jaren werd af van de persoonlijke beslissing van geuit, n.l. de verhoging van de re- de heer Strauss, en die heeft nog serves van gas- en waterbedrijf, niets besloten". Wanneer minister waardoor het batige saldi voorlopig Strauss niet aan de eisen van de niet naar de gewone dienst toevloei- F.D.P. gevolg geeft, zal de regerings- en, toch worden gevoegd bij de be- crisis mogelijk alleen door nieuwe drijfsreserves. De verhoging van de verkiezingen kunnen worden opge- riool- en straatbelasting wordt met lost, aldus de zegslieden. veel tegenzin aanvaard, hoewel wei niet uitgesproken, leefde toch enigszins gemakkelijker dan een vo- Naar andere gevangenis wel de gedachte, dat de gemeente rjg\eer Lisse voornamelijk door de voorzit- i De uitgever van het weekblad ter van het college van b. en w. be- Een tweede belangrijke kosten Der Spjegei", Rudolf Augstein, die stuurd werd en de andere leden van factor wordt gevormd door de kosten zich jn hechtenis bevindt en beschul- liet college zowel als de gehele raad van het Chr. Bejaardencentrum digd wordt van aantasting van de slechts figuranten waren. Bij een be- „Rustoord.buitenlands- veiligheid van de staat. langrijk deel van de bevolking ont- Het geld is goed besteed. js gjsteren van de gevangenis van stond de overtuiging, dat eerst de Na de demping van de haven wordt Hamburg naar die van Koblenz over- raad van grotere figuren moest wor- de doorbraak Grachtweg-Vierkant gebracht. Waarom dit gedaan is, is zitting op het feest van De neer Mens (kvr) hield een kor- den voorzien en dat daarna het col- meer urgent. Er is al een kostenrap- niet bekend. ria Onbevlekt Ontvangen", te beschouwing over een nieuw te lege van b. en w. moest worden aan- p0rt voor deze doorbraak. Welke bouwen raadhuis, welk gebouw daar gevuld met personen, die geacht kun- vorderingen zijn er gemaakt dat mrn WEER EEN KOLONEL moet komen waar men het ook voor „en worden beter tegenspel te kun- meent dat in 1963 hiermee begonnen De heer J. P de Koning fractie- t°ek0.mstz0" willen hebben, re- „en leveren tegen het kennelijk te kan worden' ■morzitter van dé KVP hevné een he kemn« houdend met de groei en sterke spel van de voorzitter!! w «JÏSSÏi ontwikkeling van de bouw en uit- Het beleid, zoals uitgestippeld in Woensdagmiddag behandelde de raad van Lisse de begroting 1963. Vooraf werd op plechtige wijze het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhel- mina door de voorzitter herdacht met het uitspreken van een korte her denkingsrede. Na heropening van de vergadering werden enkele mededelingen gedaan waarna direkt gelegenheid gegeven werd tot het houden van algemene beschouwingen. J. P. DE KONING (KVP): RESERVES GEARRESTEERD. schouwing over het financieel beleid. ^méénte'"wë moeten ntet Zonder de Keukenhof-tentoonstel- a]]een maar denken waar wij het lmg waren w« nooit aan reseryevor- willen hebb maar waar ming toegekomen, althans met m die z;jn t> tot h t jaar 20<w mate. Het heeft onze volle instem- ming, dat deze opbrengst niet ge heel in de gewone dienst verdwijnt M. MONTAGNE (CH/AR): en dat dit jaar een bedrag van 50.000 voor bijzondere doeleinden TE STERK SPEL? wordt bestemd. Er is wel eens gesproken over de De heer Montagne zeide thans al- vormmg van een sociaal cultureel jeen ^et WOord te voeren namens de centrum, doch voelt veel meer CHU en de AR, aangezien de heer Kardinaal Ottaviani vond het sche ma over de Kerk, dat van de door hem voorgezeten theologische com- Het federaal parket in Karlsruhe missie afkomstig is, zo groot en zo (Wordt vervolgd) heeft medegedeeld, dat een kolonel belangrijk dat hij het liever niet van het Westduitse leger onder ver- meer vóór 8 december aan de orde denking van verraad is gearresteerd, gesteld had willen zien. in verband met de publikatie van de- fensiegeheimen in het weekblad „Der Een zwak applaus van Italiaanse Spiegel". en Spaanse bisschoppen bewees, dat slechts een klein deel van de Vaders Dit is de tweede kolonel, die in het voorstel van de kardinaal kon tij wil „zonder uitstel" onderhande- verband met deze zaak in arrest werd waarderen, len. De" grootste moeilijkheid voor gesteld. Zijn naam werd niet bekend Adenauer is de vraag, of hij Strauss, gemaakt. Alleen werd gezegd, dat hij De Paus die door de machtige Beierse vleugel werkzaam was op het ministerie van van zijn partij wordt gesteund, moet defensie. Volgens Vaticaanse zegslieden laten vallen. Ondanks de geruchten Drie weken geleden werd koloni.il schijnt de Paus zijn verkoudheid te Kanselier Adenauer heeft woens- ,schijnt Strauss^ waarschijnlijk ^niet Wicht, verbonden aan de Westduitse hebben opgelopen bij een ocjitendlijk „Alles hangt af van Strauss" voor een overdekte sporthal. Een Nieuwenhuis voor zichzelf wenste te onzegertëenteniet^Men bovradien hïf'wl dT vVrecheïdenè iêïdêndê"pëï- genoemd te zullen worden tot frac- geheime dienst, op gelijke gronden ge- bezoek aan één van de Romeinse zit men te dicht bij Leiden en Haar- tadM. f^ctifheeft -en van zijn chnstendemocrati- "Dedehu3g?g£3SÏ'er "^efalve deze hoofdofficieren be- lem voor toneeluitvoeringen en con- meegemaakt om hem de gelegenheid sehe part« overleg gepleegd ter voor- Hefnrich von BVentano zei woens- 1>°°fd°«raeren certen. Een sporthal zou voorzien in te geven zich z0 snel m0|elijk in te bereiding van coalitiebesprekingen. da7^astb™loten D?tblHf ik" een grote behoefte om het gehele Werken H,J heeft woensdag de minister van v«u»iue!>uiien. „urn. duji ik. jaar balsport te kunnen beoefenen. Hoewel met de kleinst mogelijke volkshuisvesting Paul Luecke, twee- in kringen van de christendemo- Het aanbrengen van een speelplein meerderheid gekozen, heeft onze ™aal blJ "S? ontboden. Luecke wordt cratische partij werd later gezegd, op het Heemskerkplein heeft de vol- fractie toch nog weer een vertegen- mogelijke opvolger van de af- ^at er „geen sprake" van. is, dat aan le waardering van de KVP. woordiger in het college van b. en |®*ret*en minister van defensie, Luecke de post van minister van de- Betreffende de verkeersveiligheid w.. Het is wel opmerkelijk dat beide ®trauss» genoemd. fensie is aangeboden. Hij zou Ade- in. de Engel suggereerde de heer De wethouders kennelijk een zekere Luecke, vader van zes kinderen, nauer de laatste dagen zo dikwijls Koning om bij de Beekbrug een tun- weerstand in de raad hebben te over- heeft hier volgens zijn woordvoer- hebben opgezocht, omdat hij „een Waar mannen kerels worden - - In de woensdagochtend gehouden wektheid terug. De lijfarts van de nel te maken voor het publiek en winnen. Aan de wethouders de taak der echter „helemaal geen zin in", oude vriend is van Adenauer en hem vergadering van het Concilie heeft Paus, dr. Mazzoni, is vannacht wel de schooljeugd. Voorts beperking om de komende zittingsperiode te Hij heeft geen politieke aspiraties. dikwijls in moeilijke zaken raad ge- kardinaal Ottaviani het voorstel ge- in het Vaticaan gebleven om bij de van de snelheid in het buurtschap. bewijzen, dat deze verkiezing terecht geven heeft. Gisteren hebben ze in daan, de laatste week van het Con- hand te zijn, wanneer complicaties De voorkeur gaat uit naar een is geschied. Volgens politieke waarnemers zal het ^algemeen over de crisis gespro- cüie te wijden aan de bespre- zich zouden voordoen, die bij een 81- overdekt zwembad. Wij wachten met Adenauer zijn eigen positie gevaar- ken 20 werc* gezegd. king van het schema over de jarige uiteraard niet uitgesloten zijn. groot ongeduld naar rapporten van De minderheid in de raad heeft lijk ondermijnen, als de onderhan- De besprekingen voor een nieuwe Moeder Gods, als voorbereiding Dit „overblijven" van de arts behoeft de commissie. kennelijk twijfel gekoesterd en hoe- delingen lang duren. Zijn eigen par- coalitieregering zullen niet voor het op de sluiting van deze eerste men allerminst alarmerend te achten. Wat de verlichting betreft vraagt - spreker in de Roversbroekpolder en kele lantaarns te plaatsen. Hoe staat het met de watervoorziening in de Roversbroekpolder? Intergemeentelijke samenwerking inzake de gasbedrijven kan alleen maar kostenbesparend zijn. Spr. vraagt of het Verificatiebureau van Ned. Gemeenten een rapport kan samenstellen over deze zaak. De woningbouw is steeds het stok paardje van de heer De Koning en dan voornamelijk de woningwet- bouw, welke maar al te weinig ge schieden kan. De huren van de wo ningen in de vrije sector liggen veel te hoog. We moeten niet teveel in deze sector bouwen, anders gaan eigen inwoners elders een woning zoeken en komt een stroom van bui ten Lisse zich hier vestigen. De heer De Koning vroeg voorts naar een rapport over de doorbraak. Voor het plan-Blokhuis en de plaats van het toekomstige raadhuis, welke plaats nu wel definitief moet worden gekozen, vroeg de heer De Koning tenslotte de aandacht van het col lege. Met stormpoten, kano's ei kikvorspakken op en in het water RUIMTELIJKE ORDENING Ir. A. J. Paardekoper (KVP) hield een beschouwing over de ruimtelijke ordening. Hij deed dit op zeer uitvoe- - rige wijze. Deze gemeente staat voor de aanpak van een nieuw element in de ruimtelijke ordening, n.l. de realisering van een zelfstandige woonwijk Poelpolder. De te ontwik kelen woongemeenschap Poelpolder zal gestalte krijgen vanuit de nieuw ste visies en verworvenheid omtrent het projecteren van nieuwe autono me woongebieden, waarbij een sa menspraak met tal van deskundigen onontbeerlijk zal zijn. In de afgelopen 17 jaren zijn 756 woningwetwoningen gerealiseerd, 346 premiewoningen en 230 woningen in de vrije sector. Dit betekent, dat de woningwetbouw bijna 57% van de woningbouw vertegenwoordigt, het geen gezien de samenstelling van de bevolking naar inkomstenklasse als redelijk en reëel is te beschouwen. Hij betreurt de forensen-ontwikke ling beslist niet en is er van over tuigd, dat dit ten goede komt aan de gemeenschap. Naast de economi sche betekenis acht hij de inbreng van nieuwe en andere gerichte per sonen in Lisse en in de streek in het algemeen van grote waarde voor het intellectuele, culturele en maatschap pelijke niveau van onze gemeen- chap. Voor de toekomst zullen we moe ten zoeken naar bouwgronden want tot 1980 geeft de Poelpolder geen ruimte voor de nodige bouw van huizen. Voorgesteld is wel eens rich ting „Dever", doch daar is hij beslist tegen, hij wilde de richting tussen Ringvaart en Rijnsloot. Voorts wil hij intergemeentelijke samenwerking op het terrein van de arbeidsgele genheid door industrievestiging, in welke gemeente dan ook. Voor in dustrie wil hij ten zuiden van de lste Poellaan zo spoedig mogelijk terrein openen. Hij voerde het pleit voor compacte winkelbouw in „de city". De winkelgalerij bij de Heul keurde hij beslist af als versnippe ring. Plet raadhuis van de toekomst blijve in het historisch centrum der gemeente! De heer Broxsterman (KVP) voer de een pleidooi over de nieuwe wa tertarieven en achtte het voorgestel de systeem niet juist. Hij wilde een eenvoudig systeem en zette keurig uiteen op welke wijze dit zonder veel drukte en moeite in te voeren is en wat z.i. ook nog billijker is dan het voorgestelde systeem. Willemstad. (P P) - Er staat een stevige bries uit h^t westen, die het water van het Hollands Diep by Willemstad op stuwt tot flinke golven. De lucht is grijs en donkere wolkenflarden jagen langs het zwerk. In de verte horen we het driftige geknetter van de buiten boordmotoren van een paar stormboten die fel het water door klieven op weg naar een krib, waar een landing moet worden uit gevoerd. In onstuimige vaart naderen ze, de manschappen liggen in dekking plat op hun buik op de bodem van de boot het hoofd naar de voorsteven, de benen naar achteren. Zo uit de verte lijken de boten onbemand, maar op korter afstand zien we vanaf onze hogere standplaats de jongens duidelijker liggen. „Bij elkaar blijven schreeuwt de instructeur. „Keurig, goed zo In onstuimige vaart stormen de boten op de krib af, keurig op een ry. „Nu kalm aan Vaart verminderen!" roept de sergeant weer. „Kalm, kalm Snel vermindert het tempo en keurig komen de boten met de kop tegen de krib tot stilstand. Uitstappen Uitstappen!" commandeert de in structeur naast ons en zijn stem schalt over het water. Uitstappen!" klinkt het keurig en correct, maar onder dit woord wordt bij de com mando's iets anders verstaan. Uit stappen betekent zo snel mogelijk uit de boten springen en met de grootst mogelijke spoed tegen de glibberige keien van een gladde glooiing opklauteren om daar boven in het lange gras in dekking te gaan. De jongens weten wat er van hen verlangd wordt. Snel springen ze uit de boten, klauwen zich vast aan de steile en spiegelgladde keienwand en klauteren als klipgeiten omhoog. Och ja, een enkele lukt dit niet zo vlot en hij glijdt terug in het water. Natte voeten Welke commando be kommert zich daarom, als het niet erger is Onversaagd klautert de man zo snel mogelijk achter zijn kameraden aan, totdat hij ook boven op de krib in het gras ligt. „Kerencommandeert de instruc teur. De mannen die de buitenboord motoren bedienen, wenden snel hun boten, zodat ze nu met de chter- spiegel tegen de krib liggen. En daar volgt het commando „Instap pen De jongens duiken op uit het gras en half lopend, half glijdend duiken ze van de dijk terug in de boten. Dadelijk vallen ze plat op de bodem, keurig in dekking en wan neer de laatste man binnen is en even de boot afduwt, spuit deze weer weg naar de andere oever. De vaarschool van het korps commandotroepen We zijn hier gast bij de vaarschool van het korps commandotroepen die onder leiding staat van de eerste luitenant Bruins, zelf een ervaren commando, die zoals wij constateer den, uitstekend met zijn mannen kan omspringen. Op deze vaarschool komen de man nen wanneer ze er eerst acht weken opleiding in het depot Roosendaal bij de commando's hebben opzitten. Een soldaat en zeker een comman do heeft met twee dingen te maken en dat zijn land en water Hier op de vaarschool leert de commando het probleem water te overwinnen. Zoals algemeen bekend is, zijn de commando's de soldaten in ons le ger, die opgeleid worden om (popu lair gezegd) gevaarlijke karweitjes op te knappen. Het is uiteraard noodzakelijk en na tuurlijk ook in het belang van de man zelf, dat deze jongens 'n harde opleiding krijgen, die hen in staat stelt zich onder vrijwel alle omstan digheden te redden en hun taak te volbrengen. Water kan voor mens onder dergelijke omstandighe den een ernstige hindernis zijn. Daarom krijgen alle commando's op deze vaarschool een algemene oplei ding die hen ten eerste vertrouwd maakt met het water en ten tweede hen leert hoe deze hindernissen te nemen. Ze leren omgaan met de stormboten, waarvan wij een oefe ning meemaakten, ze leren hoe rivie ren e.d. doorwaden of overzwom men moeten worden, ze leren uiter aard hoe ze hun hele uitrusting met .UitstappenZo snel mogelijk verlaten de commando's de boten om als klipgeiten tegen de steile, gladde krib op te klauteren. Het trapje mag geen dienst doen. Toekomstige buitenboordspecia- llsten krijgen les in de geheimen van de buitenboordmotor. de minste schade kunnen overbren gen. Ze worden gehard en getraind op een manier die van hen ware ke rels maakt. Specialisten opleiding Bij deze algemene opleiding die voor iedere commando geldt, blijft het niet De vaarschool doet meer. Zij leidt specialisten op. Vrijwillig kun nen jongens zich hiervoor melden en dan kunnen ze worden opgeleid tot buitenboordspecialist, afgekort B.B. Deze mannen leren het fijni van de buitenboordmotoren. Hoe deze te be handelen, het varen met de storm boten en de technische kneepjes van de motoren, zodat ze ook in staat zijn ze eventueel te herstellen. Kortom, ze worden schippers en monteurs. Zelf wonen we een les bij en het is snel duidelijk dat een dergelijke specialistische opleiding nodig is, want de man van de B.B. draagt een grote verantwoordelijkheid. Hij moet er voor zorgen dat de motor goed loopt en dat er een vaartuig met draaiende motor klaar ligt wan neer zijn kameraden instappen. Zon der mankeren moet hij ze naar de plaats van bestemming brengen. Geen afslaande motoren onderweg of iets dergelijks, waardoor de boot met mannen kans loopt een weerloos doel voor de vijand te worden. Hij moet perfect en zonder schade aan boot of motor diverse soorten landingen kunnen uitvoeren, waarbij hij er ver antwoordelijk voor is, dat de boot zo wordt gemanoeuvreerd dat zijn ka meraden op de meest gunstige wijze kunnen uit- en instappen. Ja, zo'n B.B.-specialist draagt een grote ver antwoordelijkheid. Ook per kaï Daarnaast is er nog een speciale kano-opleiding: Hier leren comman do's met kano's omgaan. Uiteraard is dit belangrijk wanneer oeverver kenningen moeten worden uitgevoerd of op de een of andere plaats spring ladingen moeten worden aangebracht Aangezien zoiets soma zal moeten ge beuren onder het oog van d« vijand is het nodig dat deze jongens haar fijn weten wat ze wel en wat ze niet moeten doen en dat onder ver- JKbiikade omstandigheden. Dan is er nog de opleiding tot kik vorsman die zo'n zes weken in be slag .neemt. Natuurlijk komen hier alleen uitstekende zwemmers voor in aanmerking. De leerlinge" dienen alle kneepjes van het vak tot in de puntjes te beheersen. Zij moeten kunnen omgaan met diverse typen .Jongen". Dat zijn apparaten die de kikvorsmannen onder water het ademen mogelijk moeten maken. Zo zijn er de kikkerlong en de aqua- long bijvoorbeeld, apparaten met verschillende mogelijkheden. De mannen moeten dan ook weten wat ze er mee kunnen doen en ook leren de moeilijkheden te voorko men, zoals te diep duiken, waardoor de druk op de trommelvliezen "an de oren te groot worden en eveneens niet te snel opduiken, aangezien dan de druk te snel afneemt. Voorts hoe zich onder water te bewegen en zelfs te werken. Want zo'n kikvorsman duikt niet al leen onder water om er eens een kijkje te nemen. Neen, dikwijls zal hij er zwaar werk moeten verrich ten, zoals het opruimen van obsta kels, of het plaatsen ervan, het aan brengen van springstofladingen on der water en zo zouden we kunnen doorgaan. Een harde leerschool Hoofdzakelijk in zijn eigen belang moet de commando een harde leer school doormaken. De bekroning is het verkrijgen van de groene baret, maar daarvoor moet hij dan ook be wijzen dat hij een echte commando is. Slechts lichamelijk en geestelijk in honderd procent verkerende mannen, die een gedegen opleiding achter de rug hebben, kunnen het examen, dat bestaat uit een afmat tingsslag" van bijna een week, door- Ongeacht de weersomstandigheden bivakkeert de commando buiten en slaapt hij op de harde grond. Als het moet desnoods op een smal dijk je van nog geen meter breed issen twee waterplassen. Hij kan marche ren over zeer lange afstanden om daarna nog eens diverse obstakels te nemen, klauterend en klimmend, hard lopend en kruipend en dat al les desnoods zonder ontbijt, middag eten of zelfs wel eens zonder een hele dag gegeten te hebben. Kortom op militair gebied moet de commando een soort duivelskunste naar zijn, die niet „kapot" is te krij gen. Alleen sportieve kerels, die de opleiding ook sportief ondergaan kunnen dit halen. Luitenant Bruins vertelt ons. hoe tij dens het examen vroeg of laat elke man een lichamelijke of geestelijke Inzinking krijgt. „Het gaat er om. dat ze die weten te overwinnen", zegt hij. „Natuurlijk speelt de teamgeest ook een zeer belangrijke rol. Deze ke rels moeten elkaar bijstaan. Moreel door stimulerende woorden en even tueel ook door oen knaap die licha melijke moeilijkheden heeft, op de een of andere manier te helpen. We moeten niet vergeten dat '*a- meraadschap en teamgeest hier heel belangrijk zijn, want de jongens zijn wanneer het er op aan komt altijd in kleine groepjes van twee of drie man en dan moet je weten wat je aan elkaar hebt. Zeker wanneer het om een moeilijke opdracht gaat". Toen we tenslotte deze unieke mili taire opleidingsschool aan het Hol lands Diep verlieten beseften we wel dat de jongens die een commando opleiding willen en kunnen volgen, naast hun militaire opleiding eigen lijk ook een voortgezette karakter vorming meemaken, waarbij de na druk wordt gelegd op verantwoor delijkheidsgevoel, stiptheid, zowel In je eigen belang als in dat van an deren, moed, doorzettingsvermogen en kameraadschap in de goede zin des woords. karakterfacetten. die in het gehele leven van bijzonder veel belang zijn en waaraan een mens atti»d wtrt heeft

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7