Kersteningsopdracht voor priester en leek UIT DE PROVINCIALE BEGROTING '63 VAN ZUID-HOLLAND Bisdom Haarlem Benoeming DE VERDREVENE DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE MILIEU- OF LEKENMISS1E DE MILIEU- OF LEKENMISSIE, die thans het haar toegewezen terrein »in het Leidse gaat effenen voor een geestelijke ontginning, gaat ervan uit, dat de vernieuwing van het ge loofsbewustzijn zowel als de ver nieuwing van de zielzorgstructuur - dit laatste zal in feite een verande ring van de zielzorgelijke methode moeten zijn - op de allereerste plaats 'verwerkelijkt zal moeten worden door de plaatselijke rkerk. De Milieu-missie wil de leden van deze kerk bij dit vernieuwen slechts helpen met het maken van eén nieuw begin. Natuurlijk is een plan de campagne aan deze zending onder de Leidse geloofsgemeenschap volgens de richt lijnen van dr. Borgert CssR voorafgegaan. Vooral in de loop van de paar jaar, welke thans sinds het - min of meer schuchtere - begin zijn verstreken, is het duide lijk geworden, dat het voor een goed deel een „voort durend experimenteren" betekent om deze zaak van geloofsvernieuwing kans van slagen te geven voor de toekomst. Ook te Leiden heeft de Milieu-missie zich allereerst afgevraagd, of de zending in de moderne zin levensvatbaarheid zou hebben. OP DEZE VRAAG kon positief geantwoord worden. Bisschop en deken stonden geheel achter de plannen met Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp en al spoedig was er een comité gevormd van enkele priesters en leken, die het werk van de milieu- of lekenmissie op zich wilden nemen. Men was overtuigd van de nood zaak, dat priesters en leken nauw zouden gaan samen werken. Alles is eraan gedaan om deze verstandhou ding zo goed mogelijk te doen zijn. Hoe de samenwer king precies zou moeten zijn, was toen nog niet duide lijk. MEN STELDE ZICH VOOR, dat de leek in opdracht van de priester kersteningsarbeid kon verrichten op die terreinen, waar de priester niet komt of kan ko men. Evenzeer zou men kunnen stellen, zo meenden de werkers van het eerste uur, dat de leek geen aan het priesterschap ontleende opdracht heeft, maar zelf standig binnen het kader van Kerk en hiërarchie zijn roeping vervult in het kerstenen van de wereld, meer speciaal in het meehelpen Christus weer te plaatsen in het centrum van ons leven. SUNIL naarsbrug tot Woubrugge over de volle breedte uit te baggeren tot 4.30 N.A.P. wordt een bedrag van f 125.000,- uitgetrokken. Totale raming van dit onderdeel derhalve f 675.000,-. In de kosten van de bouw van een Verschenen Is de Memorie van Toelichting tot de begroting van inkom- SürpWzaï"d? provindfloór 50* prt" sten en uitgaven der provincie Zuid-Holland voor het dienstjaar 1963. bijdragen. In 1963 zal rond f 700.000,- Aan hoofdstuk IV - Waterstaat, verkeer en vervoer, uitgaven kapitaals- verwerkt worden, zodat voor dit doel dienst, ontlenen wij enkele ramingen, die in verband staan met aanleg wordt uitgetrukken f 350.000,-. van/of verbetering van weg en water rond Leiden, in de Rijn- en Duin- Voor verdere vernieuwing gedeelte streek. Zo is het voor het weggedeelte Katwijk-Noordhollandse grens in de weg van Scheveningen een bedrag van 250.000 gulden geraamd voor de kosten van verbetering van de bestaande weg in het kader van overdracht aan de lokaliteiten en eenzelfde bedrag voor kosten van uitvoering. Voor dit laatste worden in 1962 geen uitgaven verwacht en in 1964 300.000. oevervoorziening van het Rijn-Schie- kanaal tussen Hoornbrug en Reine- veldbrug, wordt f 430.000,- uitge trokken. HHVEPRUS AANLEG EN/OF VERBETERING WEG EN WATER LEIDEN-OUDE WETERING Maak vlug gebruik van deze aanbieding! Twee reuzenpakken samen nü voor slechts f 1,24 brugge - Langeraar, f 100.000,- en voor het vak langs de Zwetpolder Voor kosten gedeelte grondaan- f 300.000,-. Voor kosten van grond- koop en voorbereiding ten behoeve aankoop en voorbereiding voor het tot diocesaan aalmoezenier voor de van de brug over de Zijl c.a. in de pad Boskoop - Bodegraven f 20.000,-. Mater Amabilisscholen in het bisdom weg Leiden-Oude Wetering worden Voor Blankaartpolder - Benthuizen, Haarlem de zeereerwaarde heer H. tienduizend gulden geraamd. Even- behorende tot het complex rijwiel- B. Bertels. eens een bedrag van f 10.000,met paden onder Zoeterwóude f 175.000,-. hetzelfde oogmerk voor het gedeelte Twintigduizend gulden is uitgetrok- Rijksweg 4A - verlengde weg nr. 6 ken voor kosten van aankoop ter- (Provinciale weg 5 Hazerswoude, reinen ten behoeve van het gedeelte verbindingsweg). Voor grondaankoop Rijksweg 4 - de Vliet in de dwars- t.b.v. het weggedeelte Weg nr. 5 bis- verbinding duinkust naar polders. Ofwegen (weg Leiderdorp-Aardam). VAARWEGEN OMLEGGING ALPHEN Voor voortzetting De bisschop van Haarlem, mgr. J. A. E. van Dodewaard, heeft benoemd Opening kantoorgebouw „Centraal bureau" Bureau", de heer A. Loman, zei dit gistermiddag bij de officiële opening van het nieuwe kantoorgebouw, dat „Voor ons als boeren en tuinders deze centrale organisatie van enkele is dit een grote dag. Wij zijn erin ge- honderden aan- en verkoopcoöpera- spnopvgndpn slaagd op deze plaats, aan een van ties voor de landbouw heeft laten t'lot-c «mo de grootste boulevards van deze we- bouwen aan de Blaak in Rotterdam. 2000 ongevallen bij Amsterdamse gemeentebedrijven voor voorne- i Bij de Amsterdamse gemeentebe tp vprrirhtpn stoehten, van waaruit onze nationale secretaris-generaal van het ministe- drijven worden jaarlijks ruim 2000 vaartverbete- activiteiten verder, en hopelijk nog rig van Landbouw en Visserij, dr. J. bedrijfsongevallen geregistreerd, zo als kosten van uitvoering Omleg- reidende werken en ging Alphen, weg Rjjnbrug-Haarlem- onderzc^kiogeo voor vaartverbete- uireVv^kUfmèri*W«^pn treleii" Het tt* ot+uf Sermeerpoïder. Voor een brug over ring wordt f 550.000,- uitgetrokken. vervult ons met trots, dat dit door U aèprecht:tei Leimuiden in dezelfde Voor het uitvoeren van bagger- ^aracHUfee Seï^fcing vin' Üën- De heer A. Loman zei o.m. nog, dat Weg zijn f 10.000,- geraamd als kos- werk in de Heimanswetering en een duizenden agrarische ondernemers de omzet in het per 30 juni afgesloten jaar hadden reeds bedrijfson kon worden bereikt", teekjaar mimschMts de haR miljard 'gevallen plaats. In de2elfde periode ten van voorbereidende werkzaam- gedeelte van de Woudwetering - blijkt uit de memorie van antwoord over de begroting 1963. Van januari tot oktober van dit heden en aankoop materialen. KRUISPUNT AARLANDERVEEN Als totale kosten van verbetering van het kruispunt Aarlanderveen in de weg Aarkanaal Oost - Nieuwveen worden f 10.000,- begroot. Dit bedrag w^s .reeds geraamd voor 1962, doch toen niet uitgegeven. Voor verbetering «van de aanslui ting c.a. van de weg Schiedam-Hoek van Holland met de Kruisweg-Bos koop zijn f 300.000,- geraamd. Voor 1963 zou bij onbelemmerde uitvoering van deze weg, die bedoeld is ter ontlasting van de rijksweg Den Haag-Sassenheim-Amsterdam, kun nen worden geraamd voor grondaan koop te Noirdwijk: f 750.000,-; voor gedeeltelijke uitvoering omlegging aldaar: f 300.000,-, grondaankoop voor gedeelte Langelaan-Nrd. Hol landse grens: f 1.500.000,- en voor gedeeltelijke uitvoering van dit werk f 1.350.000,-, totaal f 3.900.000,-. Re kening gehouden met onvoorziene belemmeringen wordt voorshands slechts f t.650.000,- uitgetrokken. Hiervan draagt 't rijk voorlopig een derde bij, of f 550.000,-. RIJWIELPADEN Voor het gedeelte Lisse-Langeveld van het rijwielpad Hoogmade Ruige- kade - Lisse en het Langeveld is f 300.000,- uitgetrokken en voor kosten van grondaankoop voor het vak langs de zuidzijde van de Kagerplassen f 25.000,-. Voor de rijwielroute Lage Rijndijk - Langeraar, gedeelte Wou- bedoeling is de vaarweg van s Mole- j^e voorzitter van het „Centraal gulden heeft overschreden. in 1960 en 1961 bedroeg dit respec tievelijk 1891 en 1949. De gevaarlijk ste gemeentebedrijven blijken: het energiebedrijf (388 ongevallen van januari tot oktober 1962) Publieke Werken (324) en het Vervoerbedrijf (316). POSTZEGELS EN MISSIEWERK Wist jij dat sommige missielanden prachtige postzegels bezitten! Formosa b.v., de anticommunistische burcht in het verre oosten, heerlijke zegels! B.V.: de sportreeks, de keizer-reeks, de insekten-reeks, de bloemen-reeks, die schilderijen-reeks enz En wist jij dat het mogelijk is, ook voor jou, enige dezer mooie reeksen te verkrijgen, enkel door een bijdrage te storten voor de missies? Je helpt de missies en je la-ijgt er wat voor terug! Pater Heyndrickx, CICM, die dit jaar op Formosa een kerk bouwt, wou door middel van postzegels, fondsen verzamelen voor die kerk. Stuur je bijdrage aan vermeld giro-nummer Vandaar uit verwittigt men de pater en deze stuurt vanuit Formosa, aan uw adres, de verlangde reeksen. Aan de zegelverzamelaars worden, op aanvraag, volledige reeksen post zegels verstuurd, ip de volgende ver- .houding: voor 5 fl. bijdrage 3 reeksen, b) voor 10 fl.: 7 reeksen, c) voor 25 fl.: 15 reeksen, d) voor 50 fl.: 30 reeksen, e) voor 75 fl.: 40 reeksen, f) voor 100 fl.: 50 reeksen. NB. Vriendelijk verzoek bijdrage te zenden naar: Giro-nr. 5862.10 Mis- sieprokuur, Kon. Julianaweg 25, Leidschendam. Met vermelding: Voor P. J. Heyndrickx-Formosa" en „postzegels" plus uw naam en adres a.u.b. Aanpassing radioprogramma's Vanavond en vrijdag zal over bei de zenders als nationaal programma, een herdenkingsklankbeeld worden uitgezonden. Deze uitzendingen be ginnen om 8 uur. Herman Felderhof en Kees Middelhof, de samenstellers van deze levensimpressies van prin ses Wilhelmina. hebben tal van Ne derlanders over hun ontmoetingen met onze oud-vorstin aan het woord gelaten. Op donderdagavond om 9 uur wordt een verbinding tot stand gebracht met de grote kerk in Den Haag, waar een interkerkelijke herden kingsdienst zal worden gehouden. Vrijdagmiddag om ca. half vier zendt de NCRV voorts rechtstreeks de herdenkingsplechtigheid uit van de Vrije "Universiteit waarbij door verschillende hoogleraren het woord zal worden gevoerd, o.m. door prof. De Gaay Fortman. Pensioenpremiën daalden met aantal landarbeiders Volgens het jaarverslag van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw over 1961 zijn de premieont vangsten van het fonds in de laatste vijf jaar gedaald met twintig pro cent. In 1956 bedroegen de ontvang sten bijna 18 miljoen gulden, doch waren in 1961 gedaald tot iets meer dan 14 miljoen gulden. In 1961 was de daling zelfs 9 percent, meer dan aanvankelijk mocht worden ver wacht. Deze daling is een gevolg van het sterk verminderde aantal landarbei ders, dat in 1953 nog 177.500 bedroeg doch daalde tot 107.800. Wel was in 1960 het verloop in de jongere leef tijdsgroepen iets minder sterk. Wilt U iets weten? Adres. Kunt u mij aan het adres helpen van Woningtoezicht in Den Haag? J. v. d. L. Antwoord. De dienst Bouw- en Woningtoezicht te Den Haag is ge vestigd Mauritskade 9 te Den Haag. Indien het een woning te Leiden be treft, adviseren wij u echter te schrij ven naar de Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht, Stadhuisplein 1 te Lei den. Adres. Zoudt u voor mij kunnen nagaan waar het secretariaat is ge vestigd van de club „Nederland-En- geland"? aldus T. B.-M. Antwoord. Het genootschap Ne- derland-Engeland kunt u schrijven aan het volgende adres: Keizers gracht 532 te Amsterdam, Klaverjassen. S. V. Zoudt u mij de officiële spelregels kunnen vertel len van het klaverjassen? Antwoord Officiële spelregels bij het klaverjassen bestaan er niet. Wel volgen „Klaver jas verenigingen" een bepaald vastgesteld reglement. Het is bekend, dat sommige clubs het principe huldigen, die het eerst 1500 punten heeft behaald is winnaar en „dekt" op dat moment. Anderen kunnen dit niet bewonderen en spe len liever door tot de partij uit is en wie dan het hoogste aantal punten heeft boven de 1500, wint. Het lijkt ons het beste dit vooraf te bepalen. Kinderbijslagwet. Wanneer is de burgerlijke kinderbijslagwet in wer king getreden en wanneer heeft de eerste uitbetaling plaats gehad? al dus M. S. en G. A. C. Antwoord. De kinderbijslagwet is tot stand gekomen op 23 december 1939. Zij is bij gedeelten in werking getreden in de loop van 1940. De verplichting tot premiebetaling en het recht op kinderbijslag hebben een aanvang genomen op 1 januari 1941. Kinderbijslag. Wij hebben vijf kinderen, waarvan de oudste 16 jaar is geworden. Hoeveel bijslag ontvang ik per dag van ieder kind? is het waar, dat een student dubbele kin derbijslag krijgt? aldus v. B. Antwoord. De kinderbijslag is momenteel voor het le kind 0.76, 2e en 3e kind 0.83, 4e en 5e kind 1.13 per dag, totaal voor 5 kinde ren 4.68 per werkdag. Kinderbijslag wordt nooit dubbel of driedubbel uitgekeerd. Vermoede lijk bent u in de war met de even tuele dubbele of driedubbele kinder aftrek voor de belastingen. Over deze aftrek beslist de belastingdienst. door Louis de Bourbon 46) Op elk onderwerp van gesprek wist hij z'n antwoordje en hij verraste je soms met de kennis van allerlei de tails, die je eigen vak betroffen en die je zelf waren ontgaan, terwijl hij ze als het ware uit z'n mouw schudde. Maar zonder de opgeblazen zwaar wichtigheid, waarmee mensen, die zich doctorandus noemden, duistere stellingen poneerden over arbeidsana lyse en productiviteitspsychologie en afnemende meeropbrengst en intesi- vering van somatische weerstand bij psychisch-aesthetische inductie. Lieve hemel, wat een verbijsteren de nonsens allemaal. Nee, met die Karl Schwengler kon je een gezellige boom opzetten over pindanootjes of over golf (mijnheer Adriaans gelief koosde sport), over kanalisering van rivieren of over de vrouwen van Ton kin, over het liefdeleven van Alexan der de Grote of over de zaak-Drey- fuss altijd wist die knaap bijzon derheden waarvan je nooit gehoord had, die hij misschien wel fantaseer de, maar waar je met plezier uren lang naar kon luisteren. Hij be greep ook, mijnheer Adriaan, waar om Charlotte, zijn dochter, haar oog op die jongeman had laten vallen. Na tuurlijk begreep hij dat. En, al wist hii, dat je als vader van een schat rijk meisje verdraaid goed uit je ogen moest kijken bij de keuze van een schoonzoon, hi) zou tegen die Karl Schwengler geen enkel bezwaar heb ben kunnen inbrengen. Maar je moest niet weer vragen: waarom? Zijn broer Leo had hij, om verwijten te voorkoemn in de trant van: het heeft me bevreemd, dat ik van de buitenwacht heb moeten ver nemen omtrent het engagement van je dochter; of zoiets ja, Leo was totaal ingepalmd dor de heren-docto rand i-van-het-waarom, ook wat zijn briefstijl betrof hij had Leo dus tij dig geschreven, dat Charlotte een jonge man had ontmoet, een Dutiser, die voor Hitier de benen genomen had en dat die twee mekaar heel graag mochten en Leo had o, ongetwijfeld na ampel overleg met de heer doctorandus Wafel, zo heet te die man, nota bene, ja, wis en waarachtig, hoe bestond het! Drs. H. Wafel! geantwoord, of hij, Adriaan, zich wel uitvoerig genoeg op de hoog te had gesteld voor wat de parentatia van die jonge man betrof. Je kon te genwoordig niet voorzichtig genoeg zijn hij doelde niet enkel op de maatschappelijke origine en possibi- liteiten van het jonge mens, maar ook op de physisch generatieve sympto men, die de familie mogelijk aan kleefden, zulks ter vermijding van de cepties bij de progenituur De heer Van Buren had de brief met een vloek weggesmeten en toen hij 's middags met Karl zat te bor relen een gewoonte, die hij uit Hol land had meegebracht bedacht hij opeens, hoe kostelijk het zou zijn, om Karl met die heren-doctorandi-van- het-waarom bezig te zien, bezig te horen liever gezegd. Want Karl was een knaap, die zelden vreemde woor den gebruikte, maar die, door zijn grondige kennis van Latijn en Grieks, veel beter dan die H.B.S.- knulletjes, de oorsprong kende, van waar al die geleerde termen waren afgeleid. Hoe zou hij die kerels nou voor de gek houden, Karl, gesteld, dat ik je eens meenam naar Arnhem en dat je mijn plaats innam en zo'n docto- randus-van-het-waarom kwam voor de dag met bijvoorbeeld zijh theorie over muziek-onder-het-werk o, ik gun die brave arbeiders in Resse- bemmel van harte wat afleiding, maar al die gewichtdoenerij Stel je voor: mijn grootvader, die zelf nog het fruit van de bomen plukte, en dan naast hem een ventje met een mondharmonica!! Het was een week na Karls ver trek uit Bern, na de zelfmoordscène op weg naar het Wohelnmeer. Hij woonde nu in Bazel op zijn uit drukkelijk verzoek in een ander, goedkoper hotel en hij leefde van het salaris, dat de heer Van Buren hem gaf in ruil voor allerlei werk- zaamhedén. Karl was nog onder de indruk van zijn Bernse nederlaag en zijn houding tegenover vader en dochter van Buren was onzeker en vol aarzeling. Maar dit verzoek vond onmiddellijk weerklank in zijn speel se geest, Hij kende vader van Buren als een open boek en hij begreep en waardeerde de afkeer van deze goed hartige, eenvoudige man tegen alles wat kunstmatig en gehuicheld was. Hij dacht een paar seconden na en antwoordde, terwijl hij zijn gelaat een masker van dorre gewichtigheid gaf: Ofschoon ik alle admiratie heb voor Uw theorie van generale sub versie der productieve potentialiteit door het induceren van rhytmische psycho-injectuur moet ik nochtans be twijfelen of binnen de gegeven pos- sibiliteiten niet met efficiënter conse quenties kan worden getendeerd mid dels verbale hedonisatie, waar im mers de subconsciente irritabiliteit prognotisch op de primaire, instinc tief-regenerende sensabiliteit een ho ger rendement praegnochteert boven de relatief secondair stimulatoire werking van musisch tonale influen- ties, temeer waar met primitief-in stinctieve fluctuaties bij massale in- fra-medialiteit moet worden reke ning gehouden contra de meer indivi duele plus-absorptie van psychisch.... Hou op, Karl, hoe op, smeekte Charlotte, terwijl ze een hand op de arm van haar vriend legde Vader kan niet meer. En inderdaad, de brave, zwaarlij vige Hollander lag schuddend over zijn volle omvang achterover in zijn stoel, met vuurrood hoofd, en gaf nog slechts nu en dan een kort piepend geluid van zich als teken, dat de ademhaling, zij het gebrekkig, voort gang vond. Het was deze zelfde avond, dat Karl een ernstiger gesprek met de heer van Buren had. onder vier ogen. Ik kan de gedachte niet verdra gen, u te misleiden. Ik weet, er is nooit gesproken over een huwelijk tussen Charlotte en mij, maar toch.... het zou kunnen zijn, dat U op dit punt Ja, ik kan moeilijk zeggen: illusies hebt want ik zou U niet benijden met een schoonzoon als ik ben nee, alle dwaasheid ter zijde, de zaak is deze, mijnheer van Buren, ik bèn verloofd en ik zou niet willen, dat U mij in dienst hield in het voor uitzicht (Wordt vervolgd i

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2