HAARLEMMERMEER.... woningellende zonder ende i viejm koopt wilfniit proeven DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 DE LEIDSCHE COURANT huishoudjam 76 ct. tot 1.04 extra jam 1.30 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Het TV-programma van hedenavond In verband met het overlijden van H.K.H. prinses Wilhelmina wordt er hedenavond in de Grote Kerk of St. Jacobskerk in Den Haag een oecu menische kerkdienst gehouden. De NTS zal hiervan een directe repor tage verzorgen. Dit heeft tot gevolg, dat het televisieprogramma van van avond als volgt wordt gewijzigd. 19.30 KRO: Het programma Adel- bert, dat dinsdagavond jl. kwam te vervallen. 20.00 NTS: Journaal. 20.20 KRO: Nieuws over het Tweede Vatikaanse Concilie. 20.30 Concert. 21.00-22.30 NTS: Reportage oecume nische kerkdienst te Den Haag. „In Nederland, in het jaar 1962, 17 jaar na de tweede wereldoorlog, moet een gemeente, in .oppervlakte groter dan Amsterdam, 47.000 in woners tellend, 1883 ingeschreven woningzoe kenden, van wie 80 percent minder draagkrach tig, de woningachterstand te lijf gaan met 36 woningwetwoningen." Met deze noodkreet begint een brochure, waarin het gemeentebestuur van Haarlemmer meer „een boekje open doet" van de woontoe standen, die nog heersen in deze - toch nog altijd als welvarend geziene - poldergemeente op de grens van Noord- en Zuid-Holland. „De gemeente Haarlemmermeer is," zo zeg gen b. en w., het slachtoffer van een „groten deels uit wanbegrip en vooroordeel resulteren de bejegening in de sektor van de woningbouw." Hun hoofdbezwaar tegen de huidige gang van t zaken is, dat men ten aanzien van hun gemeente „niét handelt vanuit een redelijk te verantfwöo rden visie, waarin alle aspekten van de huidige concrete situatie tot hun recht komen, maar dat in tegendeel de woningvoorziening van dit uitgestrekte gebied al te zeer aan overwegingen van planologische aard koppelt." Planologisch beschouwd, zeggen b. en w. van Haar- lémmermeer, moet onze gemeente (weliswaar) wat men noemt „een open gebied blijven", maar de con clusies, die men trekt uit een eenzijdige benaderings wijze zijn onjuist en vooral sociaal uitermate aan vechtbaar. Waarom? Ten eerste, omdat ze voorbijgaan aan een wel af te remmen, maar niet meer ongedaan te maken ontwikkeling. Ten tweede, omdat ze niet voldoende zijn afgestemd op de werkelijke behoeften, die van deze ontwikkeling het gevolg zijn en, ten derde, omdat ze ten aanzien van de noodtoestand, waarin talloze krotbewoners zich bevinden, „de sociale bewogenheid van een rekenmachine weerspiegelen." 1500 KROTTEN Wie over de brede, goed onderhouden wegen de Haarlemmermeer binnenrijdt, zal ongetwijfeld de in druk ontvangen, dat hij in een alleszins welvarend, modern geoutilleerd polderland vertoeft In sommige opzichten is die indruk van welvarendheid wel juist. In vele sektoren van het openbare leven beschikt men over alle in een moderne gemeenschap onontbeerlijke voorzieningen: kerken, scholen, sportcentra, biblio theken, toneel- en bioscoopzalen. Werkgelegenheid is er voorts in overvloed. Maar nauwelijks een paar kilometer verder treft de bezoeker een onvoorstelbare verkrotting aan, een gordel om het hart van de gemeente, die een schreeu wende aanklacht vormt tegen allen, die weigeren met deze werkelijkheid rekening te houden. Langs de 60 kilometer lange Ringvaart, de natuurlijke gemeente grens, wedijvert het ene krottencomplex met het andere in snel voortschrijdend verval. In alle woon kernen, voornamelijk in het voor de helft verkrotte Kabel en Abbenes, huizen mensen, veelal gezinnen met kinderen, in onderkomens, die de grens van be woonbaarheid door koeien en varkens reeds lang hebben overschreden. (Advertentie) Morgenavond worden „Dorp"-gelden geteld Alle gelden voor „Het Dorp" die gedurende de marathon tv- en radio- uitzending in kisten, dozen, emmers en op velerlei andere manieren- ver pakt, in het RAI-gebouw zijn bezorgd - slechts een deel daarvan kon Mies Bouwman persoonlijk worden over handigd - zijn dinsdagavond met twee militaire trucks naar de kluizen van de spaarbank voor de Stad Amster dam aan de Singel overgebracht. Er zijn in Haarlemmermeer 1500 huizen, 131/* percent Nagenoeg het gehele personeel van van de totale woningvoorraad (het landelijk gemiddel- deze SDaarbank - 120 hehhen zich al de is ongeveer 5die voor bewoning ongeschikt aeze sPaarDanK hebben zich al zijn. Hiervan zijn er tot op heden 433 onbewoonbaar gemeld - en 15 man van de AVRO verklaard, binnen 5 a 6 jaar zullen het er 700 zijn. zullen vrijdagavond zes uur beginnen 2816 MAAL ONVOLDOENDE SLAAPRUIMTE met het ultpakkon' sorteren en tellen van deze gelden. Een nauwkeurig sociografisch onderzoek heeft uit gewezen, dat niet minder dan 2816 gezinnen over on- Enkele koks en een deel van het voldoende slaapruimte beschikken, hetgeen betekent bedienend personeel van een nabij- dat een vierde van de woningvoorraad kwantitatief overbezet is. 31 percent van de landarbeidersgezinnen gelegen hotel zullen er, te beginnen leeft in oude, veelal bouwvallige een- en tweekamer- met een „snert-souper" om elf uur, woningen. De gemiddelde gezinsgrootte van de een- voor zortfen dat de tellers de kracht kamerwoningen is 4,3, die van de tweekamerwoningen g (ft 06 tellerS de lcracht 5,5. In 47 percent van de gevallen is de slaapkamer- en de moed behouden voor de uit ruimte onvoldoende, 11 percent van deze gezinnen ge- voering van dit karwei, dat zij voor bruikt nog bedsteden als slaapruimte en 36 percent w 1,1 open zolders, waar vaak vader, moeder en één of ochtendgloren willen klaren. meer kinderen zonder afscheiding bij elkaar slapen. Voor de ruim 500 gezinnen, die nog moeten leven in voor hen veel te kleine duplex woningen, waarvan de FHRO.arnpn wnn voorgeschreven ontsplitsingstermijn reeds jaren is ver- tJiiovz-giucp wuu lopen, is de toestand niet veel beter. ui n i Het ligt y,oor de hand dat de minst draagkrachtigen AlpheilSC WISSelbekeF de zwaarst gédupeerden zijn. Van de 1883 op 30 juni 1962 ingeschreven woningzoekenden behoren ruim 8Q percent tot de maatschappelijke groep, die slechts voor De jaarlijkse EHBO-wedstrijden woningwetwoningen in aanmerking komt. 682 Huwe- om de Deken Paap-wisselbeker, ge- lijkskandidaten uit deze groep moeten hun aspiraties organiseerd door de Kath. Nat. Bond voorlopig laten varen, omdat er voor hen geen woon- voor EHBO, afd. Alphen a. d. Rijn, ruimte beschikbaar is en, naar het zich laat aanzien „St. Martinus", is voor „Peerke Don- ook niet op redelijke termijn beschikbaar zal zijn. ders" een groot succes geworden. Na een spannende strijd tussen de MEER MENSEN, MINDER WONINGEN zes pioegen welke aan deze wedstrijd Er zal wel geen gemeente te vinden zijn, waar het SfSSfiArf tEïJEl"?™ jaarlijks toegewezen bouwvolume met gejuich wordt He Leidïé afdehne P«?ke Donders" begroet, maar er is op z'n minst eén gemeente in Ne- Leidse afdeling „Peerke Donders derland, waar de toewijzing over 1962 met diepe teleur- De uitslag was als volgt: 1 Leiden, stelling, zelfs met verontwaardiging is ontvangen. 2 Nieuwveen, 3 Alphen a. d. Rijn, St. Bij een bevolkingstoename van ruim achtduizend Martinus, 4 Kon. Ned. Ver., 5 Lan- zielen in tien jaar tijds, daalde het aantal gebouwde geraar, 6 Samson, prenuewoningen van 551 in 1959, via 459 in 1960 en De groep van Peerke Donders be- 188 in 1961, tot 114 in,1962. Het aantal vrije sektor- stond ult mevr, M p ten Broek_ ïi0I?lnS|" da„ald5 van 180 in 1960, via 100 in 1961 tot Dahlkamp, mej. A. v. d. Berg, en de 89 in 1962. En dat alles, niettegenstaande de afbraak heer W. Vrouwenvelder van een paar honderd woningen ten behoeve van start- en landingsbanen voor de vlieghaven Schiphol en de Rijkswegen. Het contingent woningwetwoningen |n™61zulkgs by' SkbS™M\i^rX,VSiaaS Tweelle Steillt in Zo is de toestand in een welvarende poldergemeente Verlaging kieS-leeftijd in. het westen van ons land; een gemeente, zo groot als het eiland Texel. De bestuurderen van deze ge- De Tweede Kamer stemt in met meente wensen zich niet achter een planologisch het voorstel, de leeftijd voor het ac- tochtscherm te onttrekken aan een verantwoordelijk- tieve kiesrecht tot 21 jaar te veria heid, die uit de concrete situatie van het ogenblik gen, aldus blijkt uit het voorlopig ver- voortvloeit. Het is geen verzet tegen de opvatting, dat slag over de voorgestelde Grondwets- Haarlemmermeer een stedebouwkundig „open gebied" wijzigingen. Bij de regering wordt er moet bleven, het overwegend agrarisch karakter van ook van verschillende zijden op aan- het polderland dient behouden te blijven. Gezien de gedrongen, ook de leeftijdsgroepen ruimtelijke mogelijkheden zal dat karakter echter voor het passieve kiesrecht omlaag niet spoedig worden aangetast, ook niet door uitbrei- te brengen. ding van plaatselijke nijverheid en zeker niet door Een deel van de Kamer wil vol- het scheppen van verantwoorde woongelegenheid. staan met de toelatingsleeftijd voor „Een zo spoedig mogelijke opruiming van de krotten de Tweede Kamer op 25 jaar te bren- :gordel rondom het hart van onze gemeente," aldus gen. Andere Kamerleden daarentegen besluiten b. en w. in hun brochure, „lijkt ons, althans zouden voor het Kamerlidmaatschap op dit moment voor de stedebouwkundige openheid een leeftijdsgrens van 21 jaar wen- van groter belang dan planmatig absolutisme." sen. IN AMSTERDAM Honden moeten vóór 15 jan. zijn ingeënt Per bekendmaking aan de bevol king heeft het Amsterdamse gemeen tebestuur vandaag medegedeeld, dat het op grond van de hondsdolheid beschikkingen met ingang van 15 januari 1963 in de gemeente Amster dam verboden zal zijn een hond bui tenshuis zelfs in een tuin te laten lopen, tenzij door een geldig rijksentings-bewijs met daarbij be horende penning kan worden aan getoond, dat het dier tenminste 30 dagen tevoren tegen hondsdolheid is ingeënt. Na 6 december zullen in Amster dam ongeveer 18 posten worden ge opend, waar honden kunnen worden ingeënt, tegen een door het rijk vast gesteld tarief van 2,- per hond. Vóór 5 december moeten de aan vraagformulieren, die in heel Am sterdam gratis verkrijgbaar zijn, wor den ingezonden aan het Rode Kruis. De minister van Landbouw en Vis serij heeft de bijdrage, die van re geringswege voor de enting tegen hondsdolheid in het kader van de ge organiseerde entcampagnes zullen worden geheven bepaald op 2,- per hond en 1,- per kat. De enting van honden is twee jaar geldig en voor katten zes maanden. De gemeente Amsterdam en Nieu- weramstel hebben in nauw overleg met dr. H. Scholten, districtsinspec- téur van de Veeartsenijkundige dienst, thans als eerste in den lande met spoed een entplan opgesteld. Het laat zich aanzien, dat de komende week in deze gemeenten reeds met de enting kan worden begonnen. Rabiesvaccins gestolen Aan de Honingerdijk in Rotter dam is in de nacht van woensdag op donderdag jl. vannacht dus uit de auto van een vee-arts een carton- nen doos met zes ampullen rabies- vaccin en een injectiespuit gestolen. Gebruik van deze vaccins voor men sen kan gevaar opleveren voor de gezondheid. De Cubaanse kwestie De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie hebben woensdag hun po gingen om tot een regeling van de kwestie-Cuba te komen, voortgezet. Russische afgevaardigden onder lei ding van eerste vice-premier Miko- jan en Amerikaanse gedelegeerden met aan het hoofd Adlai Stevenson, spraken bijna twee uur met elkaar, maar na afloop kon men nergens uit opmaken dat er vooruitgang was geboekt. Stevenson zei tot de verslaggevers, te hopen, dat de kwestie binnenkort uit de wereld zal worden geholpen. De bijeenkomst van woensdag noem de hij „nuttig". Naar verluidt vormt de kwestie van internationale veri ficatie en inspectie op Cuba nog het grote obstakel voor een regeling. De Verenigde Staten willen niet garan deren dat zij geen invasie op Cuba zullen ondernemen, zolang dit punt nog niet is aanvaard. Zoals bekend, gaat Mikojan heden (donderdag) naar Washington voor besprekingen met president Kenne dy en minister Rusk. HART VERWAR MENDE MIDZA ZEGELS SPAREN ZICH ZELF TERWIJL U KOOPT. Wat komen de spaarkaarten en waardebonnen nu goed van pas. (Advertentie). Scheepsberichten Adrastus 29 te Djeddah; Ammon 28 v. Miami n. Chesterfield; Bonita 28 v. La Ceiba n. Charleston; Congo- kust 28 v. Antwerpen n. Amsterdam; Gaasterland 29 te Tenerife verw.j Kénnemerland 28 v. Porto Alegre n. Rio Grande; Loppersum 29 te Ant werpen; Sinon 28 v. Carupano, 29 te Georgetown verw.; Waterland 23 v Rio de Janeiro n. Bahia; Bali 29 te Amsterdam; Bovenkerk p. 28 Vlis- singen v. Amsterdam n. Antwerpen; Maaskerk 29 v. Rotterdam n. Bom bay; Calamares 28 v. Rotterdam n. Bremerhaven; Korendijk 28 te Rot terdam; Rotterdam 28 v. Rotterdam n. New York, 29 te Le Havre; Beng- kalis 28 v. Basrah n. Bandarshapoor, 29 te Bandarshapoor verw.; Montfer- land p. 28 Kp. Verdische eil. n. Mon tevideo; Van Heemskerck 27 v. La gos, 29 te Port Gentil verw. zonder slag of stoot aanvaard, terwijl men tevens besloot het maximum bedrag van het fonds financiering al gemene vakdoeleinden te brengen van tien miljoen op vijftien miljoen gulden. De heer Nederveen (Bond van Bloembollenhandelaren) vroeg zich aanvankelijk af of dit wel nóód- zakelijk was, maar stemde na een kleine toelichting voor. In de vorige vergadering van het PVS besloot men in het vervolg ook de export van „tonnengoed"-narcis- sen naar andere landen toe te staan. Met name hadden de Franse kwekers hierom verzocht. Weigeren kon het PVS trouwens niet, want wat men de ene partner reeds lang heeft toege staan, kan men de andere niet weige ren. Na dit besluit was 't dus ook no dig minimumexportprijzen voor „ton- nengoed"-narcissen vast te stellen. Voor trompetten, grootkronige en dubbele narcissen werd de minimum- exportprijs vastgesteld op 1472. per ton en voor alle andere narcis sen op ƒ1124.per ton. Met de de gressieve uitbreiding van het teelt- recht bloemisterij ging het PVS eveneens accoord. De KNBTB afd. bloemkwekerij had liever eén veel forsere, uitbreiding gezien (25 pet), maar dat percentage' achtten de be stuursleden van het PVS overdreven P.V.S. breidde teeltrecht uit van bloemkwekerij Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen had gistermiddag tijdens de openbare vergadering heel weinig spraakwater. Binnen het uur had men een vrij uitvoerige agenda behandeld. De Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur te Haarlem had destijds gevraagd om een subsidie, daar men plannen had een economisch bureau op te richten. Het plan van de vereniging stuitte op bezwaren van diverse vak- en stands- organisaties, die aanvoerden, dat het oprichten van een dergelijk bureau niet op de weg van Bloembollencul tuur maar van de standsorganisaties lag. Het economisch bureau kwam er niet en Bloembollencultuur trok daarom de aanvraag om subsidie in. De heer Sterringa vroeg zich af of hier toch geen dankbaar werk terrein voor het PVS lag. Wellicht be staat er behoefte aan coördinatie. De voorzitter van het PVS, dr. A. J. Ver- hage, wilde een en ander toch wel eens in overweging nemen. De begrotingen voor 1963 werden DEENSE KUSTVAARDER „WINDHUND" VLOT De 57 jaar oude Deense kustvaar der „Windhund", die bijna twee we ken hoog op het strand van Hoek van Holland heeft gezeten, is 'vlot geko men. Gistermiddag om kwart voor vier trok Leen Smit en Co.'s sleep boot „Atlas" het nauwelijks 200 brt metende scheepje, dat zelf een bij drage leverde via de grondtakels op de winches, door een in allerijl ge graven geul naar open water, waarna de kustvaarder naar Vlaardingen werd geleid voor een voorlopige in spectie. Het lijkt aannemelijk, dat de kiel schade heeft opgelopen, hoewel bergingsinspecteurs geen lekkages constateerden toen het schip nog op het strand lag. RIJPWETERING LTJ-leden opgelet. In verband met de jaarvergadering van de IJs club gaat de LTJ-b ij eenkomst vrij dagavond a.s. (morgen) niet door. Nieuw navigatie systeem De Amerikaanse admiraal Monroe heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse marine binnenkort de be schikking hoopt te hebben over een nieuw navigatie-systeem, waarbij van kunstmanen gebruik zal worden ge maakt. Daarvoor zullen nog drie nieuwe satellieten in een baan om de aarde moeten worden gebracht. Deze kunstmanen zullen zeer nauwkeurige gegevens uitzenden, die voor de schepen van de Ameri kaanse vloot, en met name voor de met Polari&raketten uitgeruste on derzeeboten, voor de navigatie van groot belang zijn. Voorts maakte admiraal Monroe bekend, dat tussen Washington en Honoloeloe een zeer snelle en goede radioverbinding tot stand kon wor den gebracht met behulp van door het maanoppervlakte teruggekaatste signalen. Hiervan kan gebruik wor den gemaakt als de maan zich op een lijn tussen de twee steden be vindt Met zware boeien aan de enkels, opgehouden door een touw om het gewicht wat te verlichten, zit oud-minister Ahmed el Shami in de rechts zaal te Sanaa in Jemen tijdens zijn berechting door een volksrechtbank.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10