SKODA HUIBERS DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Beslag op batig saldo van ploegwedstrijden De president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft bij uitspraak in kort geding het be slag, dat de werktuigenfabriek Van der Lely te Maasland heeft doen leg gen op gelden van de Stichting We reldploegwedstrijden, grotendeels op geheven. Het beslag was gelegd op 100.000. Het blijft nu nog gehand haafd voor een bedrag van 15.000. Zoals bekend eist de werktuigen- fabriek een schadevergoeding van de Stichting wereldploegwedstrijden, omdat zij aan de bij die wedstrijden behorende demonstraties niet mocht deelnemen met kunstmeststrooiers. De werktuigenfabriek heeft beslag doen leggen op gelden van de stich ting. Zij vroeg 'n beslag van 225.000 De president van de Haagse recht bank stond 100.000 toe. Jhr Witsen Elias overwoog bij zijn uitspraak, dat de kansen van de werktuigenfabriek in de hoofdproce dure die betreffende de schade- vergoedingseis slechts gering zijn. Bij afweging van belangen is er echter toch reden, het beslag nog voor een klein gedeelte te handhaven, anders zou de werktuigenfabriek, als de uitspraak in de hoofdprocedure toch gunstig voor haar zou zijn, geen enkele mogelijkheid meer hebben haar vordering te incasseren: de Stichting Wereldploegwedstrijden gaat, nu zij haar taak verricht heeft, liquideren. Vandaar dat de president het beslag handhaafde op 15.000. Weer 835 militairen thuisgevaren Met de „Waterman" zijn gisteren de laatste militairen van de land macht uit Nieuw-Guinea terugge keerd. Het merendeel van deze 835 man behoort tot het 17e bataljon in fanterie, dat in Hollandia en Biak was gelerd. Op Schiphol kwamen vo rige week de laatste militairen aan, die de reis per vliegtuig maakten. Op weg naar Nederland zijn nu nog en kele eenheden van de marine, die de thuisreis met de „Pelikaan", een be voorradingsschip, maken. Op Nieuw- Guinea dient nog een klein aantal Ne derlanders bij het tijdelijk bestuurs orgaan van de UNO. UIT EEN BUSJE GESLINGERD In Roosteren is in de afgelopen nacht een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 29-jarige mevrouw Mols- Jansen om het leven is gekomen. Toen een busje, bestuurd door de heer H. uit Sittard een bocht nam, vloog een van de portieren open, waardoor het echtpaar Mols-Jansen uit de wagen werd geslingerd. Me vrouw Mols is ter plaatse overleden. De heer Mols werd licht aan het hoofd gewond en is naar het zieken huis in Sittard overgebracht. De botersmokkel naar België De Belgische ministerraad heeft 'n aantal maatregelen goedgekeurd, die een speciale commissie heeft uitge werkt voor de bestrijding van de botersmokkel uit Nederland. De maatregelen zijn er op gericht een betere controle mogelijk te maken op de handel in België zelf om te voorkomen, dat eenmaal gesmokkelde boter wordt vermengd. Eén van de maatregelen is de num mering van de boterwikkels, zoals in Nederland gebeurt. Ook de uitgifte van vergunningen aan boterhande- laars zal een strikter toezicht worden uitgeoefend. Vorige week werd in de commissie voor Landbouwvraagstukken uit de Belgische senaat medegedeeld, dat de botersmokkel uit Nederland een om vang heeft bereikt van meer dan 50.000 kg per dag. MET GESTOLEN AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Drie minderjarige jongens, W. den O. (18), D. C. (16) en A. C. R. (16) zijn afgelopen nacht met een in Delft gestolen personenauto, eigendom van de heer Polak, in Driebergen in volle vaart tegen een boom gebotst. De auto werd vernield. De jongens liepen verwondingen op. Ze hadden geen rijbewijs. de l| SKODA Combi staat altijd vooru klaar draagvermogen 400 kg laadruimte met neergeklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat supermotor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u Prijs - geheel compleet - v.a. f 6475,- een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V.-DOBBEWEG-VOORSCHOTEN TEL: (01717) 2010' DEALERS: Autobedrijf V. A REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L C. OTTO, Herenweg 21. Noordwijk-B, tel 2820 (Advertentie) Haarlemmerstraat 123 Leiden - Tel. 22889 (Advertentie) REGERINGSDINER VOOR KONING MW AMBOETS A koning Mwamboetsa IV van Boe- roendi maandagavond in hotel Des Indes in Den Haag een dliner aange boden. Gastheer aan het diner was de vice-minister-president - minis ter van verkeer en waterstaat, dirs. H. .A Korthals. Boerin trachtte varkens uit vuurzee te redden Met ernstige brandwonden is gis teren de 45-jarige mevrouw Van Eyck uit Roermond in het ziekenhuis opgenomen. Zij had gepoogd, enkele varkens te redden uit haar brandende boerderij. De dieren kwamen echter in de vlammenzee om. De oorzaak van de felle brand was de sterke straling van de verwar mingslamp, die in een van de hokken van de biggen was neergezet. De boerderij brandde, op een klein deel der woonvertrekken na, geheel uit. DE SPF.riAAI.ZAAK voor het Katholieke interieur en voor al uw (Advertentie) Naar eerst gisteren aan de politie is gemeld, is vrijdag de 78-jaóge be hanger J. J. Th. vain- Zee uit Den Haag in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen van een hoogte van zeven meter van zijn ladder gevallen en kort na aankomst in een zieken huis overleden. over haar was opgenomen, zo be toogde pleiter. KOLDER Louise wordt voorgesteld als een sexueel geladen .persoonlijkheid en 't gehele verhaal is doortrokken van erotiek. Zij was echter een haast pu riteins opgevoede studente die geo logie studeerde in Leiden. De raads man behandelde daarna uitvoerig hetgeen in de TV-aflevering wordt getoond. Volkomen kolder noemde hij hetgeen daarin over een Gestapo man wordt verteld, die zich voor Louise heeft ingespannen. De man deed dit omdat Louise de dochter was van zijn vroegere werkgever in Duits land, en hij haar een dragelijker le ven wilde laten leiden gedurende haar straftijd. Louise werd in de ge- Religieuze Geschenken het volgens de advokaat niet moge lijk alle facetten van deze zaak aan de president uiteen te zetten. Nim mer heeft de KRO gesteld, dat het boek en de t.v.-uitzending identiek zouden zijn en een weergave van de feiten. En evenmin dat de verhalen authentiek zijn, alleen voor zover zij de sfeer van de spionage en contra spionage weergeven. Het komt de KRO onwaarschijnlijk voor dat Loui se van de publikaties niets zou heb ben geweten toen er n.l. in Engeland boeken verschenen is daar ook in ons land over geschreven. Hij bood de president aan de TV- opnamen voor hem te vertonen. De president zal op dinsdag 4 december uitspraak doen. De Dutch Swing College Band en de zangeres Anneke Grönloh ver- trekkén op 29 november naar Singa pore om gedurende de gehele maand december een toernee door Malakka te maken. Er staan reeds 24 concer ten op het programma. Daarna reist menn naar het Midden-Oosten. (Advertentie) Hoofdpersoon van spionageverhaal maakt bezwaar tegen t.v.-uitzending in Zorgvliet een opleiding in contra- spionage te volgen. Zij heeft dit vol- gens haar raadsman gedaan om de Knrf" PPfliriQ' tPPPn KRO druipt van erotiek. Louise heeft van nati0nale zaak te dienen. Later werd IVUIl geuuig icgcn lY.ll.V/. deze pubhkaties mets geweten, zo zy naar Rome gestuurd, wist achter betoogde haar raadsman. „In de oor- bijjven> toen de Duitsers daar weg- Voor de president van de recht- log was zy een jeugdige studente trokken en meldde zich bij de ge- bank te Amsterdam heeft gisteren die met uit avonturenzucht, zoals aiiieerden. het kort geding gediend, dat een ra- het boek suggereert, maar uit vader- verzetstrijdster mevrouw Helene landsliefde en gedreven door haat ET h)ENTiek Louise ten Cate-Brouwer uit Den verzet trad. Haag, aanhangig heeft gemaakt tegen Zv werd m 1941 ter dood veroordeeld He KRO en wachtte acht maanden op haar executie in het Oranjehotel te Sche- w n Eiseres vraagt van de president de veningen. Zij verkreeg gratie en werd er definitieve uitspraak in deze WITTE KRUIS De raadsman .van de KRO, mr. J. van Santbrink, zeide dat de KRO de aflevering niet zal uitzenden voor tot tien jaar dwangarbeid veroor deeld. zaak is gedaan. De president moet zich zijns inziens in deze zaak niet KRO te verbieden: De aflevering uit de TV-serie spio nageverhalen van wijlen overste Na de verschijning in Ons land van bevoegd en eisers niet ontvankelijk Oreste Pinto waarin haar belevenis- de verzamelde werken van Pinto verklaren omdat: De KRO in Utrecht sen als spionne wordt weergegeven," „Spionage en contra-spionage" heeft en niet in Bussum, zoals de dagvaar- uit te zenden. Louise zich nog verder willen terug- ding vermeldt, is gevestigd. Het trekken, doch, toen kwam de aankdn- spoedeisend karakter ontbreekt en de Door vertoning van deze aflevering diging van de Pinto-serie voor de zaak kan voor de gewone rechter zou zij in haar eer en goede naam KRO-t.v., waarin ook het verhaal behandeld worden. En tenslotte is worden aangetast. Eiseres, die na de oorlog alles heeft gedaan om in de anonimiteit te blijven, woonde zelf de behandeling van het geding bij. Zij trad daarmede naar haar raads man, mr. J. I. Maarsen, mededeelde tegen haar zin in de publiciteit. De TV-serie van de KRO is gemaakt naar de oorspronkelijke verhalen van overste Pinto, die lid is geweest van de Engelse secret service en de Ne derlandse contraspionagedienst in Londen. Mr. Maarsen zeide dat Pinto gezien het vrij grote succes van zijn voor de Britse t.v. gehouden voordrachten zijn memoires is gaan publiceren. „En enigszins dronken geworden door zijn eerste publikatie is hij daarna mede op instigatie van de aan hem goed verdienende uitgevers en ten gerieve van zijn lezers zijn avonturen een beetje gaan kruiden en romantiseren en daarbij dus is gaan fantaseren." Het is volgens pleiter volstrekt niet Pinto's bedoeling geweest om te las teren, maar alleen om een mooi en goed verkoopbaar verhaal te schrij ven. Dit geldt voor zijn latere publi katies, zoals „Vrolijke spionnen" waarin Louise's ervaringen worden medegedeeld. NIET IN NEDERLAND Pinto is volgens mr. Maarsen er zich van bewust geweest dat hij Neder landers in deze verhalen onrecht zou doen. Hij heeft dan ook niet gewild dat zijn memoires of zijn TV-ver- halen in Nederland zouden worden uitgegeven, respectievelijk vertoond. „Het verhaal van Pinto over Louise Dt eCnte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachetsl) De Salicyl-vrlje pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaaktl (Advertentie). EXTRA-UITKERING VOOR N.S.-PERSONEEL Op 19 december a.s. krijgt het per soneel van de Nederlandse Spoorwe gen een extra-uitkering. Deze uitke ring zal 60 gulden bedragen voor de gehuwden en de daarmee gelijk ge stelden en 30 gulden voor ongehuw- den. Dit heeft de direktie van de Ne derlandse Spoorwegen besloten. Aetherklanken WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 7.10 Dagopening. 7.25 Oude muziek gr. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 8.30 Lichte gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sa menzang: geestelijke liederen (her haling van zondag 25 nov. jl.X- 11.10 Recht zo die gaat, hoorspel (herh. van donderdag 22 nov. jl.). 11.35 Lichte gram. 12.00 Theaterorkest en solisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Koor en orkest: gewijde muziek. 12.37 Alle- Dag-kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwartet. 13.35 Moderne kamermuziek. 14.30 Lichte gram. 15.00 Jong Nederland musi ceert. 15.50 Bijbelvertelling voor de jèugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Vriie tijdwel besteed! 17.30 Lichte gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte gram. 17.55 Het spek- trum, lezingen. 18.10 Mannenkoor. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Van Bach tot Boulez - XII, door H. Ci troen. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Mededelingen of gram. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radio krant. 19.50 Pianospel: lichte muziek. 20.10 Radiophilharmonisch orkest: klass. muziek. 21.15 Wat zijn de inter- nationale aspekten van onze land bouw?, lezing. 21.30 Lichte gram. 21.45 Kanttekeningen: aktuele sociale vraagstukken. 22.00 Pianotrio: klass. muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond- overdenking. 22.25 Italiaanse opera muziek gr. 23.40 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte ochtendklanken gr. (Om 7.35 Van de voorpag. praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte gram. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gymnastiek vo r de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15-Klass. gram. 9.40 Schoolradio; VPRO: 10,00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 En nu Den Haag: amusementspro gr. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte gram. (12.30- 12.33 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw). 13.00 Nieuws. 13.15 Grand Gala orkest. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Radio-Kamerorkest en so listen: klass. en moderne muz. 15.00 Een miljoen woningen was te wei nig, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Dansorkest en zangsolisten. 17.30 Tentoonstellingsagenda. 17.35 Licht instrumentaal trio. 17.50 Regerings uitzending: Geven en nemen: tips voor weggebruikers. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte orkestmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA-Varia en lichte gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Operette muziek. 20.40 Kaf en koren: weke lijkse notities. 20.50 Een boorde knoopje, hoorspel. 22.10 Liedjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Hart op de tand: actuele problemen. 22.55 Klass. en moderne kamermuziek. 23.55 - 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Veilig verkeer. 17.25 Voor de kinde ren. NTS: 17.35-17.45 De Verrekijker, jeugdjournaal. VARA: 19.30 De pla neten, onze naaste buren in het heel al, documentair progr. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Kleinlied- jes. 21.00 Inspecteur Leclerc - Black out, t.v.-film. 21.25 Verheul De Weerd - emigranten, derde verslag van een reportagereis naar oostelijk Canada. 22.10 De danswereld van Martha Graham, film. (Later ontvangen bericht: 17.25- 19.10 voetbalwedstrijd Vasas-Feyen- oord). de tuinen groter, sloeg hij een land- waarin hij onwillekeurig een uitweg lenmeer, waar hij vlak bij moest zijn zij van een smalle neus in een mager weg in, waar een bordje stond: Niet had gezocht, in zijn hart geen enkele dat alles stond in zo fel contrast vlijmscherp gelaat, de ogen van het voor auto's Uetligen. Het was een weerklank vond. Dit was geen spel met de donkerte des doods, dat het duiveltje. k-rreweg, mul reeds nu onder de meer, dit kón geen spel meer zijn. Hij hem schier verlamde. Hij hief de Het duiveltje van zeer vluchtige vroege ochtendzon. Links en rechts was een verloren man. En hij be- hand met het pistool omhoog, hij waanzin, het duiveltje van cosmische nTN inPI>T\I>ï7iri7\ri7 waren weiden en eens, om een bocht, hoorde dit vast te stellen zonder sen- voelde het kille staal, de mond van nieuwsgierigheid, het duiveltje van IJti V BjKIJKÏj V till Ei waar de weg onverwacht daalde, timentaliteit en zonder romantiek, de loop tegen zijn slaap. Hij kok- begeren naar ongekende, fantastische schrok hij op door het uitzicht op een Want sentimentaliteit en romantiek halsde. Eén enkel, secondesnel ge- belevenissen, het duiveltje van het grote boomgaard van volle fruitbo- waren geen bestanddelen meer in baar scheidde hem voor eeuwig van grenzenloze in de inborst van de be- men. het bestaan dezer jeugd. In de mees- dit leven. Hij hoorde het geluid van grensde mens. En hij wist, dat dit door Louis de Bourbon Hier, zei hij tot zichzelf. Hij te landen om hem heen woedde de koebellen, het moest komen van gene duiveltje, mocht het in staa zijn nu sprak luidop zijn behoefte aan een oorlog, de verschrikkelijkste oorlog, zijde van de heuvel. Een enkele kor- één enkele seconde de macht over 44x ken. Het lukte hem in te slapen dramitische enscenering van beslis- die de mensen ooit geteisterd had. te beweging, niets dan het toetrek- zijn handelen te veroveren, hem het Kars sloot de ogen Eén voor één nauwelijks een half uur en het twee- sende levensmomenten drong hem Won Duitsland, dan won Hitler en ken van zijn wijsvinger. gebaar zou doen maken, waarvoor drnnppn als messteken de hinnerin- de ontwaken smaakte nog bitterder daartoe. Hier is de weide, waar ik dan werd de aarde onbewoonbaar. Bestond er een ander leven, zoals zijn normale wezen, huiverend, te- ppn aan' de afeeloDen nacht tot hem dan het eerste. eens met Charlotte gewandeld heb, Verloor Duitsland, dan zou zijn volk men hem had geleerd? Hij wist het rugschork. En hij wist, dat dit dui- rinnr O had hii toch maar gescho- Plotseling sprong hy overeind. Of- gestoeid als kinderen, toen het leven worden doodgeranseld, onder de niet. Maar dat God een dwingeland veltje, met werkelijk duivelse sluw- tpn 'dan was dit vreseliike ontwaken schoon hij duizelig was, begon hij nog een aards paradijs was. Hier zal knuppels der wraak van zoveel thans was, zoals die ander, voor wie hij heid, op de loer lag. Het was dit dui- hpm hpsnaard gebleven Hii zag geen zich in een onzinnig tempo aan te kle- ook het einde zijn. Hij zette zich bezette, geplaagde, getergde volke- was gevlucht, dat kon hij niet gelo- veltje, dat hem er toe had bewogen, „n pn hii hoorde de vogels niet. Ob den. Zyn dorst werd met de minuut op de berm van de weg. ren. ven. Die ene, onmerkbare beweging onder het gehuichelde voorwendsel hpm hPPn Pn binnenin hem was niets kwellender, maar hij dronk niet. Hij En nu de terechtzitting, zei hij. Hy had zijn pistool in de hand ge- van zyn wysvinger zou God hem van boetedoening, zich niet te sche en ^rauwheid een luchtledig dat ging niet naar de badkamer om, wat Ik open niet ik laat geen eed af- nomen. Hij trok de kleine slede wel vergeven. Het kon een ongeluk, ren en niet te wassen, zyn dorst niet Hpm hii na Hp adPm benam Ziin keel hij in Bürgenstock en in Bazel wiys leggen door getuigen, ik verwaarloos naar achteren en controleerde of er een vergissing zyn geweest hij te lessen, zich niet te verkleden, op ?iin toni pn verhemelte 'ziin lippen gewoon geweest, onder een hete die hele formule mikmak. Ik neem een patroon in de kamer zat. Hy deed het immers juist, omdat hij ver- stap te gaan met kleren aan, waar- warpn kurkdroog en om zijn hoofd douche de kwade stoffen van een alleen het wezenlijke. Ik zeg tegen ontspande de veer van de houder en langde naar Gods eeuwige schoon- in hij zich 's nachts had bedronken en la* Jen hand als van iizer Hii voel- doorboemelde nacht, uit te dampen, mezelf: verdachte, ga zitten je hebt zag, dat er nog 5 patronen door de heid, naar zijn grenzenloze liefde, om waarin hy geslapen had. Opdat hij i rrnnrrf nii n in de rechterzii die Ongewassen, ongeschoren, het kleine, je leven verwoest je bent dus een gaatjes der znwanden zichtbaar wa- zekerheid te krijgen omtrent de hier zou zitten als een hoop vuil en ian« rip niP naar boven tot tussen de donkere pistool diep in zijn broekzak, moordenaar je bent des doods ren. Dan drukte hij de houder terug dingen aan de andere zijde van die ellende schrille tegenstelling tot de tphnndpri tMk Tien francs voor een ging hij uit het hotel. Hij liep door de schuldig. in de greep. Hy moest de ogen slui- zeer smalle kloqf, waarvan hij nu de zuivere, in kristallen dauw badende oiac watpr Maar hii had immers geen straten, zonder richting of doel. Wel Verdachte: Ik vraag niet anders, ten. Want dit mooi en vredig pano- rand was genaderd. Hy hield de ogen natuur, schuldloos onder het klare fipn francs meer Hii had de kracht wist hij vagelijk, dat hij de buitenwij- mynheer de president. rama, de volle boomgaard, de heuve- gesloten, en langzaam, langzaam, tempeldak van de hemel. «fpf nm nn te staan Hii maakte zich ken van de stad naderde. Zij gedach- Hij kromp ineen. Plotseling be- len in de verte, de hoge, open, klaar- daalde in hem die schijnbare rust, vioin trok de 'dekens over het ten waren verward en somber. sefte hij. dat de geforceerde galgen- blauwe hemel, de gedachte aan het die aan waanzin grenst. Hy keek (Wordt vervolgd) hoofd en probeerde aan niets te den- Toen de huizen villa's werden en humor, het toneelspelen met zichzelf, even diepblauwe water van het Woh- recht m de gitzwarte ogen, aan weers-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2