SCHEMA OVER DE EENHEID DER KERK üle£ DAMPO visie televisie MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Fris en open „De Kerk is het mystieke lichaam van Christus: zij is de gemeenschap van uitverkorenen, die in Christus verenigd «iin en die in Hem hun heil zoeken". Met deze woorden begint het ontwerp over de Eenheid der Kerk, het schema dat binnenkort door de Concilievaders in behande ling wordt genomen, zo meldt het Kath. Nederl. Persbureau. Het schema omvat 15 bladzijden druks en is nauwelijks langer dan het schema over de Bronnen der Openbaring, dat deze week niet de instemming van de Concilievaders heeft kunnen kriigen. Maar dit sche ma, zo zeggen de theologen, munt uit door frisheid en onenheid. door originaliteit en duidelijkheid. Het heeft als titel „Ut omnes unum sint". (Dat allen één mogen zijn). Het eerste deel. dat vier paragra fen omvat, handelt over het verschil tussen de aardse Kerk en de hemelse Kerk. Het vestigt duidelijk de aan dacht op de Kerk in haar bestaan op aarde, in haar oo-weg-zijn, en op de eindfase der Kerk, haar voltooi ing. In het tweede deel wordt die struc tuur nader behandeld. Voorop staat, dat Christus zelf voor alles het hoofd is van de Kerk, maar Hij heeft haar toevertrouwd aan Zijn Apostelen en hun oovolgers in de hiërarchie. En bovendien heeft Hij Petrus als Ziin zichtbare plaatsvervanger aangesteld. Daarna gaat het schema in on de maeht van de Paus, die, zo zegt het, inderdaad wetgevende macht heeft, maar op het terrein van de genade evenzeer ontvanger is als alle gelo vigen en als bedienaar van de sa cramenten evenzeer instrument. Als conclusie wordt dan ook duidelijk ge steld, dat de Katholieken een kost bare bijdrage aan de eenheid kun nen geven door de schijn te vermij den alsof zij met het Pausdom Chris tus zelf van de eerste plaats ver dringen. Het derde deel, spreekt dan over de trieste verdeeldheid in de Chris tenheid, met alle nadelen en gevaren die daaruit voortkomen. Maar het stelt heel duidelijk daartegenover, dat men dus als Katholiek niet moet denken, dat afgescheiden Christenen ook losgemaakt zijn van de godde lijke heiligmakende genade. Er zijn velen, die buiten hun persoonlijke schuld van de Katholieke gemeen scha afgesneden zijn, maar wel de gelijk tot de genade-gemeenschap be horen. In het laatste en verreweg het grootste deel van het schema, han delt het over een hele reeks mid delen die beproefd moeten worden om de eenheid te herstellen. Hierbij verlaat het schema zijn algemeen heid en bespreekt het de feitelijke verandering in klimaat tussen de Katholieke en Oosterse kerken, die niet geünieerd zijn met Rome. Er wordt gewezen op de noodzaak van het gemeenschappelijk gebed, op menselijke en op theologische basis. Er wordt gepleit voor het oprichten van een aantal instellingen. Er wordt ook duidelijk gezegd; dat geen enkel theolosisch systeem, ook niet dat van het Westen, volmaakt mag heten. Verscheidenheid van taal moet er kend worden. Dit laatste deel vormt volgens de theologen en verschillende Vaders nu juist, ondanks zijn vele goede voorstellen, het struikelblok voor de aanneming. Immers, terwijl het al gemeen gedeelte evengoed op de Re formatie van toepassing is, zal men verwachten van de Katholieke Kerk en van het Concilie in het bijzonder, dat nu ook voor de Reformatie een concrete politiek van toenadering wordt voorgesteld. Dat gebeurt niet, zodat ten onrechte de indruk kan ontstaan, dat de Katholieke Kerk de orthodoxie naar zich toe probeert te halen, weg van de Wereldraad van Kerken, aldus menen deskundigen. Hier openbaart zich steeds vol- Een dodelijke val van haar fiets maakte zaterdagmiddag de 78-jarige Haagse mevr. A. H. Binnendijk-Lin deboom. Mevr. Binnendijk negeerde eerst een rood stoplicht in de Grote Marktstraat en reed op een zebra pad een voetganger aan. Hierbij kwam zij te vallen. In het zieken huis Zuidwal is de vrouw in de avond overleden. gens de theologen weer, dat er niet voldoende overleg gepleegd is met het Secretariaat voor de Een heid, dat hetzelfde vraagstuk ook heeft behandeld. PROF. TITUS BRANDSMA Van de gelegenheid, dat 2.000 bis schoppen in Rome vertoeven en nu juist ook in Concilieverband het vraagstuk van de pers behandelen heeft de postulator voor de zalig verklaring van prof. Titus Brandsma gebruik gemaakt om de aandacht der Vaders voor deze „martelaar der Katholieke pers" te vragen. De postulator heeft de bisschoppen verzocht een zogenaamde „littera postulatoria" aan de Paus te schrij ven voor een spoedige afhandeling van het proces. Binnenkort zullen ook verschillende instanties in Ne derland zulk een verzoekschrift tot de Paus richten. Vele dekenaten in Nederland, in het bijzonder die van het bisdom Groningen, hebben reeds een dergelijk schrijven gezonden. Prinses winkelt in Hongkong Prinses Beatrix, die zaterdag uit de Philippijnen in Hongkong aan kwam voor een informeel bezoek van zes dagen, heeft zondagochtend in de protestantse „Eendrachtskerk" van Hongkong, een zeer modern klein gebedshuis, de godsdienstoefening bijgewoond. 's Middags maakte zij een rit door de stad, waarbij zij met de pont over stak naar het op een schiereiland gevestigde deftige winkelcentrum van Kowloon. De prinses maakte vandaag een rondvaart door de kleurige haven, waar grote koopvaarders druk in en uit varen en kleinere Chinezen jon ken bedrijvig hun weg zoeken. In de haven liggen voorts duizenden sampans, een dorp van woonschepen en vlotten, waar de tienduizenden vluchtelingen uit communistisch Chi na een armzalig bestaan leiden. Het bezoek van prinses Beatrix aan Hongkong is strikt informeel en er is geen program vastgesteld. De prinses zal in Hongkong zo veel mogelijk uitrusten alvorens zij het zevende en laatste land van haar reis, Japan, gaat bezoeken, waar zij 30 november aankomt. Verwacht wordt, dat de prinses van de gelegenheid gebruik zal ma ken om in Hongkong te winkelen. In heel Azië geniet Hongkong name lijk bekendheid als „winkelcentrum" waar van alles te koop is tegen re delijke prijzen. Prinses Wilhelmina moet zich wat ontzien; haar werkzaamheden gaan door Hoewel bepaalde geruchten over de ernst van de ziekte van prinses Wilhelmina de ronde doen, geeft de gezondheidstoestand van de prinses geen enkele reden tot ongerustheid. Prinses Wilhelmina, die zich op ad vies van haar artsen wat moet ont zien, gaat gewoon door met haar dagelijkse bezigheden. Ook haar lief hebberij, het schilderen, heeft zij in de afgelopen week niet opgegeven. Koningin Juliana bezoekt haar moeder wat vaker dan gewoonlijk. Vorige week is zij verscheidene avonden naar Het Loo gegaan. Dit deed zij ook zaterdagavond, toen de koningin, tegen haar gewoonte, niet aanwezig was bij het feest, dat elk jaar in de St. Nicolaastijd op Soest- dijk gegeven wordt voor het perso neel van het paleis. Alleen prinses Margriet en prinses Marijke woon den thans dit feest zaterdagavond bij. HERDENKING PROF. WENCKEBACH In de aula van de Technische Ho geschool te Delft is zaterdag met 'n korte en sobere plechtigheid prof. L. O. Wenckebach herdacht die enige weken geleden overleed. Prof. Wenc kebach is meer dan 25 jaar verbon den geweest aan de afdeling bouw kunde van de hogeschool. Prof. dr. E. H. ter Kuile sprak de herdenkingsrede uit. Hij schetste prof. Wenckebach als een man die met hartstocht 't leven beleefde. Hij leefde lichamelijk en geestelijk tot de grenzen van zijn capaciteit. Die capaciteiten waren veel in aantal en groot. Hij leefde met papier, hout, klei, steen en metaal, grafische in strumenten en met zijn beeldhou wersgerei. Hij kende als weinig me dici het menselijk lichaam dat de drager was en bleef van al zijn ver beeldingen. Zijn technisch vakman schap was bewonderenswaardig. Hij heeft geworsteld en gevochten met de materie en zichzelf. Hij heeft ge vochten en niet tevergeefs. HET GOUDEN PROFESSIEFEEST VAN BROEDER STEPHANUS Het mag dan misschien wat op de achtergrond geraakt zyn in het stuk je, dat wij donderdag j.l. plaatsten, maar broeder Stephanus, die op 8 december 50 jaar Trappist is, gaat zijn feest in Diepenveen óók vieren met zijn oudste broer. De jubilerende broeder, (78 jaar), die zijn jeugd doorbracht op verschillende plaat sen in de Riinstreek heeft een zuster van 76 jaar en nog twee broers in leven. De oudste broer is 80 jaar en de jongste 69. Koning Mwamboetsa bezoekt ons land Koning Mwamboetsa IV van Boe- roendi is zondagavond per trein uit Brussel in Den Haag aangekomen voor een onofficieel bezoek van en kele dagen aan Nederland. Koning Mwamboetsa werd op het perron namens de koningin welkom geheten door de opperceremonie- meester van de vorstin luitenant- generaal C. F. Pahud de Mortanges, en namens de regering door de chef van de directie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. R. B. baron van Lynden. Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat de koning, die een reeks Europese landen bezoekt, zich per vliegtuig van Brussel naar Neder land zou begeven. Met het oog op de weersomstandigheden is later echter besloten per trein te reizen. Na aankomst begaven de koning en zijn gevolg zich met een escorte van twaalf motorrijders van de Haag se politie naar hotel „Kasteel Oud- Wassenaar". Auto vijfmaal over de kop Bestuurder ongedeerd Door snel optreden van een mon teur uit Zwijndrecht en een vracht wagenchauffeur uit Terneuzen is een ongeluk vrijdag op rijksweg 16 on der Zwijndrecht goed afgelopen. Uit Breda kwam de heer J. F. A. Bezemer uit Rotterdam met een per sonenauto. Plotseling reed hij tegen de verhoogde wegafscheiding. De op hoge snelheid rijdende personenauto sloeg hierdoor vijfmaal over de kop en belandde onder aan de weg in een sloot. De vrachtwagenchauffeur, die het ongeluk zag gebeuren stopte on middellijk en met medewerking van de monteur slaagde hij er in met da sleepkabel de totaal vernielde auto uit de sloot te trekken. De heer Be zemer konden zij hierna uit het wrak bevrijden. Hij mankeerde niets. verkouden (A ivertentie) ONTPLOFFING OP RIJNSCHIP Gisteren heeft zich in de machineka mer van het Duitse Rijnschip „Sach- sen-Hagen", dat in de Waalhaven ligt, bij het oppoken van het vuur van de centrale verwarming, 'n ont ploffing voorgedaan. Naar buiten slaande vlammen troffen de 18-jari- ge matroos Walter Hipe uit Westter- hauderfehn. De matroos moest met ernstige brandwonden in het gelaat naar het havenziekenhuis worden overgebracht. op Het college van curatoren der Nijmeegse universiteit heeft dr. J. Reuss te Leiden benoemd tot we tenschappelijk medewerker bij de fa culteit der wiskunde en natuurwe tenschappen. Brand brak in de nacht van za terdag op zondag uit in een sigaren winkel aan de Schipperstr. in Rot terdam. De winkel en de achterka mer, waarin de familie woonde brandde geheel uit. De schade wordt geraamd op 50.000 gulden. Hoogmis uit Maastricht. De zon dagse Misuitzending kwam deze keer uit Maastricht en wel vanuit de koepelkerk, een voor haar tijd re volutionaire schepping van architect Alfons Boosten. Regisseur Manus v. d. Kamp heeft zijn camera's laten dwalen langs de kunstvoorwerpen, waarmee deze kerk is verrijkt, even als langs de paramenten, die door de parochiepastoor J. de Visser SCJ ar tistiek waren ontworpen en uitge voerd. Helaas kwam 'niet al het ge toonde in de huiskamer over, want juist op dat ogenblik heerste er beeld storing. We zagen terzijde van het priesterkoor de zangerstribune, met in wit hat^jt gestoken knapen. In de namiddag heeft dr. L. de Jong, uit gaande van de feiten, in woord en beeld getoond, op welke wijze in oorlogstijd de geheime verbindingen met Londen hebben gewerkt. De uit zending was waarheidsgetrouw en bewogen, en toonde aan, dat men in Londen wel eens fatale opdrachten uitzond. Voor de avond was een blok- programma vanwege de NCRV aan de orde, met afwisselend leerzame en plezierige fragmenten. „Sterren en streken" in Limburg. Het streekprogramma van de AVRO was deze keer gericht op Zuid- Limburg. De stijl was wel even anders dan die van de vorige in Veendam. (Over vier weken is Deventer aan de beurt). Vooraf liet Joop Doderer in een dwaas verhaal de „streken" zien, om daarna onder te duiken in een kolenmijn. En dan ging in de nieuwe schouwburg van Sittard het scherm op voor gastheer Willem Duys met een keur van medewerkers. In ons gebied, zo ver van Limburg verwij derd, heeft men nu eens kunnen mee maken wat een buutenreedner is en wat een oprechte carnavalsavond wei betekent. Natuurlijk is enkele malen het verschil van opvatting in Lim burg en „Holland" op de hak geno men, maar dat mocht het plezier van deze vlotte uitzending niet hinderen Limburgse sterren, die nu in „Hol land" wonen, waren afgedaald om iets van hun kleinkunst te laten zien. Dat waren bijvoorbeeld de jonge ac trice Betsy Smeet, de trompettist Willy Schobben, de accordeonist Jos Hupperts. de Nederlandse turnkam- pioen Willy Jagers, de componist Har ry Bordon en niet te vergeten de be kende voetbal-scheidsrechter Leo Horn, die vanwege vorst Carnaval een onderscheiding kreeg omgehangen. In het voorafgaande namiddagpro gramma. hri-ft het weekend journaal van Bob Bouma en Anneke v. Lams- weerde ons werkelijk geboeid, méér geboeid dan Rens van Dorth de voor gaande avond, die voor de KRO ,,'ns even met U wou praten" en die dat eigenlijk alleen maar letterlijk uit voerde. „Open het dorp". Vanavond tot 23 uur later kan men continu kijken (en op de radio ook luisteren) naar de AVRO-uitzending „Open het dorp", met Mies Bouwman als gast vrouw. Men kent de bedoeling van deze marathon-vertoning: er moet heel veel geld komen ten bate van een bij Arnhem te bouwen dorp voor kinderen, die altijd gehandicapt zul len blijven. Het is een sympathiek doel, dat we ook hier graag aanbe velen. Tijdens de uitzending kan men geld storten, hetgeen door de gast vrouw tijdig zal worden toegelicht. Reeds zaterdag in „Televizier" heeft ze iets van de sluier opgelicht en een grote keur van artisten aangekondigd, die allen belangloos meedoen. Is Mies vooraf zenuwachtig? Ze stelde zelf, dat niet te zijn. En of die ma rathon haar niet zal uitputten? De uitzending moet het leren. Komende uitzendingen. Dinsdag heeft de KRO een uitzending uit Bel gië met een afwisselend programma. Tot besluit volgen operaklanken uit het Amsterdams Concertgebouw. Het VARA-programma van woensdag be staat uit veel kleingoed, waar voor eenieder wrl wat bij is. Donderdag wordt de heldenkomedie de „Berge rac" uitgezonden. Deze vertoning, die tot middernacht duurt, zullen we tij dig met een enkel woord inleiden. Er komen een paar dozijn spelers aan te pas. Reportage VasasFeijenoord. Naar het zich laat aanzien, kan de hele wedstrijd VasasFeijenoord, die woensdag a.s. in Boedapest wordt ge speeld, worden uitgezonden en wel van 17.25 tot 19.15 uur. De moeilijkhe den met betrekking tot de straalver binding door Oostenrijk zijn opgelost, hetgeen te danken is aan de mede werking van de Oostenrijkse televisie, die haar programma zodanig heeft gewijzigd, dat de Nederlandse kijkers de wedstrijd in haar geheel kunnen volgen. Het aan de reportage vooraf gaande kinderprogramma van de KRO zal r.u iets worden ingekort, terwijl het NTS-journaal „De Verre kijker" komt te vervallen. Aetherklanken DINSDAG 27 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nws. 7.15 Kiass. gr. muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.*o Morgengeoed en overweging. 8.00 iNws. 6.la Lichte gr. muz. 8.50 voor de huisvrouw. 9.40 Scnooiradio. 10.00 Voor de Kin deren. 10.25 Klass. ork. muz. (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Licnte gr. muz. 11.50 Voiaanvooruit, lezing. 12.0a MiadagKiok-nooaKiOK. 12.04 Licnt instr. kwartet en sol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lraaiorgelklanken. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Watennieuws. 13.30 Zigeunerens. 13.50 Metrop. ork. en zangsol. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevar. progr. (herhaling van zaterdag j.l.) 15.45 Lichte gr. muz. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Liekemof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Natuur wetensch. onderzoek op de Ned. Antillen, door drs. M. V roman 18.00 Dansork. en zangsol. 18.25 Lichte gr. muz. 18.50 Van klan ten en wanten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Lichte gr. muz. 20.00 Gregoriaanse muz. 2U.2ü Klass. muz. voor piano a quatre mains, (gr.). 20.45 Limburgs symfonie-ork. sol. en koor: mod. muz. 21.35 Kleine taaigeding. 21.50 Mod. strijkkwartet (gr.). 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Vreemd.... een keuze uit woord, zang en dans van elders enanders. 23.10 Goud-zn- ver-brons: cabaret-dansant. 23.45 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 9.00 oymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. gr. muz. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Arbeius- vitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Metrop. ork.: amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. event, act. of gr. muz. 13.25 Beurs ber. 13.30 Dansork. en zangsol. 14 00 Lichte gr muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Klass. kamermuz. 16.00 Franse cnan- sons (gr.), 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gr. muz. voor de jeugd. 17.55 New York calling.18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Licht ens. en zangsol. lC.oö Lichte ork. muz.: amus. muz. 19.30 Paris vous parle. 19.35 Clavecimbel- recital: oude muz. 20.00 Nws. 20.05 Tot uw orders, progr. voor de mili tairen. 21.15 Cabaret, Liefde en l.eed vermaak. 21.55 Zangrecital geunerliederen en volksliederen. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Pia no-recital: klass. muz. 23.40 Kamer muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 19.30 Adelbert, van stand organisatie naar ideeëncentrale, ge sprek. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Vaticanum II, nieuws rond het tweede Vaticaans Concilie. 20.30 Zending uit België, gevar. progr. 22.00-22.30 Operaklanken. DE VERDREVENE door Louis de Bourbon 43) Of niet? Hij wist het niet meer, niet meer met zekerheid en het interes seerde hem ook niet. Niets interes seerde hem meer. Hij wist, dat de blik van de hoofdcroupier beduidde: die man is gek geworden, stapelgek, er moesten maatregelen worden ge nomen tegen zo'n man. Hij zag ook, dat de heer in het zwarte costuum achter hem stond. Zelfs had hij de stem van die heer gehoord. Hij had iets gezegd in de trant van: zou het voor vannacht niet genoeg zijn? Er is morgen weer een dag, mon sieur! Hij had geen antwoord gegeven, hij had zelfs niet opgekeken. Vóór hem blonk, lokte het cijfer 36 in rood, op een groen veld. Het cijfer sprak hem toe. Gaat U voort, mijnheer, wij hou den 't raadsel des levens in ons be sloten. Ziet U mijn vriend, monsieur? zei cijfer 3. Hij is het dubbele van mij. Ziet U mijn vriendin? zei cijfer 6. Zij is de helft van mij. Wij zijn de man vrouw-combinatie, met en door ons bestaat al wat bestaat, wij zijn hoop, geloof en liefde, wij zijn onoverwin nelijk, wij zijn de diepste zin, de syn these van alle leven. Geen geweld, geen vernietigingsmiddel, geen leu gen, bedrog, geen haat, geen dictatuur is tegen ons bestand. Wij zijn het laatste anker voor al wat schip breuk lijdt. Nu lagen daar dus nog 370 francs voor hem. Driehonderd zeventig. Al les, wat hij ter wereld bezat. Als hij die op plein zette, een hoge stapeling van 10 francs-jetons midden in dat mooie, open vakje met die twee hoop volle, rode cijfers, en de stem van de croupier zou roepen: trente six, rouge, dernier, pair et passé, dan zou hij het bedrag ontvangen van 35 maal 370 is 12.950 francs. Het was iets minder dan hij, op het hoogtepunt van die nacht, had bezeten. Maar hij zou er genoe gen mee nemen. Terwijl hij, lang zaam, zonder enig uiterlijk olijk van ontroering, de 37 fiches in het vak je plaatste, bad hij en de woorden waren niet ongelijk aan die welke hy, een tiental jaren geleden, gebezigd had, toen hy het prentje van de H. Theresia van Lisieux op het plank je van zijn chambrée op kostschool had gezet en God om een bewijs van diens almacht en een bevestiging van zijn geloof had gevraagd. Als Gij, Heer God, U wilt ver waardigen, mijn rotstvast geloof te aanvaarden en dienstbaar te maken, een leven lang, aan Uw eer en glorie, geef my dan het bewijs, dat Gij mij en mijn geloof aanvaardt. Laat dat dwaze balletje neerkomen in het vak 36 opdat ik mij eindelijk zal kun nen bevrijden van het halster der omstandigheden en mijn leven inhoud en richting geven, tezamen met wie de liefde mijner jeugd mij verbindt Want U is alle macht gegeven, in de hemel als op aarde. Rien na va plus. Er viel plotseling in Karl een adem loze, dreigende stilte. Hy onderging de zeldzame gewaardwording, alsof hij zich bevond, zonder enige steun of houast, ergens tussen de wolken in het luchtruim. Wat hem zwevend hield, was niet duidelijk. Er was een van zonlicht fel en hel doorblonken nevel, er was gezoem als van vele on zichtbare insecten. In die vage, nevelige ruimte was hij geheel alleen. Vrij of gevangen? Dat was het grote raadsel, dat was de vraag, waarop het antwoord hem ieder ogenblik kon bereiken. Zéro! Nooit had een woord hem zó ge troffen, zó dodelijk gewond. Nooit had hij een woord zó gehaat. De nevel, waarin hij zich bevond, verspreidde zich niet. Maar hij stort te er in omlaag, duiselsnel, dieper en dieper. Nu brak het zweet, alsof het zich tót op dat ogenblik had inge houden, uit al de poriën van zyn lichaam naar buiten. Het was Karl, of zijn hoofd zou barsten van een pijn, die er met stalen hamers inge slagen werd. De nachtlucht gaf een beetje ver koeling. Vóór hij bet wist, stond hij voor zijn hotel. Werktuigelijk groette hij de nachtportier en begon, want de lift was na middernacht buiten werking, de eindeloze weg van de vijf trappen omhoog. Maar ook dat klimmen ging buiten zijn bewustzijn om. En toch waren zijn gedachten niet elders. Hij droomde niet, hij waakte niet. Hij had eenvoudig geen gedachten. Hij was in die zonderlinge staat van uitputting en verdoving, die een natuurlijke narcose schijnt tegen de ondragelijke pijn van de radeloos heid. Het moet in zulk een toestand zijn, dat van nature sterke, weer bare mannen zich in de sneeuwstor men neervleien als in een donzen bed, ten prooi aan de dodelijk greep van moeheid, uitputting en vorst. Dat na een hevige worsteling dren kelingen zich overgeven aan het ge weld van de golven. In zulk een toe stand moet de schone, jonge vrouw, de onbekende van de Seine, de dood hebben gezocht in hét nachtelijk wa ter van 's werelds mooiste en wreed ste rivier. Door een blik in de spiegel, toe vallig, onopzettelijk, schrok Karl Schwengler terug tot de werkelijk heid. Hij had zich op de rand van zijn bed gezet. In gjjn hand hield hij het kleine pistool, dat hij gekocht had, de dag, waarop het bericht van de dood van zijn vader in het concen tratiekamp hem bereikt had. De hand met het wapen tot op schouder hoogte geheven, lichtte hij werktui gelijk het hoofd. Toen viel zijn blik op de spiegel van de smalle, wankele klerenkast. Het was, of een vreemde, bleke man, een onbekende zonderling met opeengeperste lippen, halfgesloten oogleden over een vage, doelloze blik, het wapen op hem richtte. Onmiddel lijk schoot Karl overeind in afweren de houding. Dan drong het tot hem door, dat hij tegenover zichzelf stond. XV. HET DUIVELTJE VAN DE VLUCHTIGE WAANZIN. Toen hij de volgende ochtend ont waakte, na een diepe, droomloze slaap, viel zijn eerste blik op de nog bran dende lamp op zijn nachttafel Onder die lamp lag het kleine, donkere pistool. Hij was nog bijna geheel ge kleed alleen zijn colbertiasje hing, vormloos, op de stoel voor de was bak. Hij moest plotseling in slaap zijn gevallen. Het heldere licht van een mooie, wolkenloze zomerdag scheen, door de beige gordijnen heen, de ka mer in: een belofte van zorgenloze vreugde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2