AKKOORD OVER LONEN DRIE VLIEGRAMPEN OP EEN DAG Vrijdag een zwarte dag voor de luchtvaart De „Spiegel" krijgt geen gelijk ZATERDAG 24 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.788 BUREAUS: PAFENGRACHT 32 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Teief. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd.f 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ongeluksdag voor de luchtvaart KOMT BESLIST TERUG op onze overheerlijke KIP-SPECIALITEITEN Restaurant „DE NACHTEGAAL" Lisse Tafelres. 02530-3400. de bemanning en acht passagiers, on dier wie zeven vrouwen om het leven gekomen. Onder de doden bevonden zich vijf koormeisjes, die voorstellingen had den gegeven voor Portugese eenhe den in Angola. Eén van haar haid in Loeanda een huwelijksaanzoek ge kregen, met het voorstel meteen in r] P.* 1 nationaal medisch congres in Boeda- de Angolese hoofdstad te blijven. Zij ^es-611-villll2 Cl Ode II P«st. had dit aanzoek echter afgeslagen d Het vliegtuig was, als gevolg van en zij was, met de andere meisjes, in hohhor> de mist» reeds twee uur over tMd* °P Loeanda aan boord van het vliegtuig roendi, die volgende week een be- z.esenvijjug mensen neooen vrij- gegeven ogenblik poogde het op gegaan, dat Lissabon als bestemming zoek van enkele dagen aan Neder- dag het leven verloren hij drie vlieg- zijn instrumenten op het Parijse had. land brengt, zal maandagochtend een tuig ongelukken, één in de V.S., één vLogveld Le Bourget te landen. Plot- £>e Skymaster" is op een cacao- gesprek hebben met de minister-pre- f seling verdween het toestel van het DianitaCTe OD het eiland <4an Thrvme sident, prof. dr. J. E. de Quay, aldus tn Frankrijk en het derde op een af- radarscherm van het vlieeveld. waar- nSSkoi^n "l (Advertentie) HET BEZOEK VAN KONING MW AMBOETS A. Koning Mwamboetsa IV van Boe- radarscherm van het vliegveld, waar- gelegen eiland voor de Westkust van op het alarmsein werd gegeven. Afrika. verongelukte Portugees In een Hongaars passagiersvlieg- tuig van het type Iljoesjin kwamen Le „Skymaster" van de Portugese 21 mensen om, toen het kort voor de luchtmacht is vrijdag, na het opstij- landing op het Parijse vliegveld Le Sen van het vlieveld van Sao Thqme, Bourget hij dichte mist neer- een oiland in de Golf van Guinea, stortte. ongeveer 320 kilometer ten westen van Libreville, de hoofdstad van de In Amerika stortte een Viscount West-Afrikaanse staat Gabon, ver- van de United Airlines brandend op ongelukt. Hierbij zijn achttien van een boerderij hij Ellicott City in Ma- de 32 inzittenden tien leden van ryland. Het toestel was op weg van Newark in New Jersey naar Phila delphia. Alle 17 inzittenden kwamen om het leven. Een Skymaster van de Portugese luchtmacht verongelukte hij het ver trek van het eiland Sao Thome in de Golf van Guinea (Westkust van Afrika). Hier vielen achttien slacht offers. In het Hongaarse vliegtuig, dat bij Parijs neerstortte en in brand vloog, waren acht der passagiers miet-Hon- gairen. Drie der slachtoffers waren leden van een Hongaarse culturele afvaar diging, die op weg was naar Londen, om aldaar te onderhandelen over het sluiten van een Brits-Hongaarse cul turele overeenkomst. Onder de doden bevond zich ook de Franse hoogleraar Louis Frohling, één de grootste specialisten op he gebied van de pathologische anato mie. Hij kwam terug van een inter- ZOEKT U een Gero-cassette van ƒ40.— ol t 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist is vrijdag in Den Haag vernomen. De koning van Boeroendi, die een officiële reis door Europa maakt wordt zondag in Nederland verwacht. De vice-minister-p, -»'ent, drs H. A. Korthals, zal de koning van het dit jaar onafhankelijk geworden Afri kaanse land maandagavond een diner aanbieden. Voor dinsdag staat een bezoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven op (Advertentie) het grogramma. BEDRIJFSLEVEN KRIJGT MEER ZEGGENSCHAP REGERING DOET (MET TEGENZIN) CONCESSIES regelingen nog voor het einde van het jaar door het parlement worden behandeld. Lukt dat niet, dan kan men eventueel volstaan met een zeer eenvoudig wetsontwerp waarin de Regering en bedrijfsleven hebben gisteren overeenstemming vo^ei/toiitiIk®n^tee" r«el£" »rpikt. nvpr het niwiuro «vctoom v->n 1 ae nocuge regenn- bereikt over het nieuwe systeem van loonvorming, dat op 1 janu- gen°te treffen, ari in werking zal treden. Het compromis, waarop men elkaar tenslotte gevonden heeft, zal er toe leiden, dat het bedrijfsleven nu inderdaad in normale omstandigheden vrijwel zelfstandig de zaken op het terrein van de loonvorming zal gaan regelen. Wel zullen de grote lijnen voor Breestraat 173 Hooftstraat 88 één de grootste specialisten op het de loonontwikkeling in overleg - en zo mogelijk in overeenstem- gebied van de Datholoeisehe -anato- ming - tussen regering en bedrijfsleven worden uitgestippeld, maar de regering zal slechts daadwerkelijk ingrijpen in gevallen van uiterste noodzaak. Dreigt het werkelijk mis te gaan, dan kan zij het gevaar bezwe ren, hetzij door een bepaalde c.a.o. die nationale belangen in ge vaar brengt, nietig te verklaren, hetzij door het instellen van een loonpèuze of een loonstop. BEVOEGDHEID Advies rh&r* 1?1\I Wanneer het college de minister \yM-jLJmWJIN Lrü/IN daartoe adviseert, kan de c.a.o. gedu rende de eerstvolgende weken de De regering heeft op enkele be- termijn moet nog nader worden vast- langrijke punten aan de dringende gesteld nog niet in werking treden, verlangens van het bedrijfsleven Dan moet eerst worden afgewacht, moeten toegeven, om deze overeen- of de minister dit advies zal opvol stemming mogelijk te maken. Het gen of niet. De minister kan dus, (Advertentie) belangrijkste is wel, dat de regering alleen een c.a.o. nietig verklaren, zij het, naar verluidt, tegen heug wanneer het college dat heeft gead- en meug de bevoegdheid om een viseerd. c.a.o. nietig te verklaren, niet zal op dragen aan het college van Rijksbe- Voor oudjaar middelaars, maar voor zichzelf zal De Zuidafrikaanse politie heeft behouden. Deze bevoegdheid voor de De te volgen procedure zal nu tech- vrijdagmorgen in alle vroegte onge- minister van Sociale Zaken, dr. Veld- nisch moeten worden uitgewerkt en veer 250 negers gearresteerd bij een kamp, is de regering eigenlijk enigs- dient ook een wettelijke basis te krij- overval op de negerwijk Mbekweni zins opgedrongen, wat na afloop ook gen. Dat moet vóór 1 januari gebeu- bij Paarl. Meer dan 300 politieman- bleek uit de verklaring van de mi- ren, omdat het nieuwe systeem an- nen namen eraan deel. nister zelf, dat hij er beslist geen ders geen rechtsgrondslag zou heb- Pangas, ijzeren staven en andere Sinterklaas-cadeautje in zag. ben. De regering zal nagaan, of het wapens werden in beslag genomen. De procedure voor het toetsen van mogelijk is, dat de nodige wettelijke In de loop van de morgen werden arbeidsovereenkomsten wordt als nog ongeveer vijftig negers aange- yolgt: houden. Het totale aantal arrestan ten is tot 302 gestegen. Een cao moet zowel aan de Stich ting v. d. Arbeid als aan het college Zij worden door een speciale ploeg van Rijksbemiddelaars worden voor rechercheurs ondervraagd. Het hoofd gelegd. De Stichting beoordeelt het van de Zuidafrikaanse politie, gene- contract en beslist, of het al dan niet raal-majoor Johannes Verste, zei, kan worden goedgekeurd. Keurt de dat er geen aanwijzingen zijn, dat de Stichting een c.a.o. goed, dan zal deze onlusten van donderdag door politie- onmiddellijk in werking treden, in- ke/aktiviteit zijn veroorzaakt. dien het college van Rijksbemidde- De enige wapenhandelaar in Paarl laars niet voordien heeft laten we- heeft intussen zijn gehele voorraad ten, dat het redenen heeft, om de De onlusten te Paarl „BELANGRIJK MOMENT Minister Veldkamp zag het loonaccoord als een belangrijke stap op de weg naar grotere verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven, nadat er jaren lang is gewerkt met een sy steem waarin die vrijheid en verantwoordelijkheid zeer be perkt waren. „Ik vind dit een heel belang rijk moment", verklaarde hij. „Ik heb tijdens de besprekingen de hoop uitgesproken dat de regering haar bevoegdheden om in te grijpen nooit zal be hoeven te hanteren en nooit 'n CAO nietig zal behoeven te verklaren". Drs. Roemers verzekerde na mens de drie werknemers vak centrales zeer verheugd te zijn nu duidelijk vaststaat dat de Stichting van de Arbeid steeds haar werk zal kunnen doen, ook wanneer regering en be drijfsleven het niet eens zou den zijn over de mogelijkheden voor loonsverhogingen. De Stichting zou anders een in strument zijn geworden voor de uitvoering van een stuk overheidsbeleid. De Japanse minister-president Hayato Ikeda heeft vrijdagochtend een bezoek gebracht aan het Vredespaleis in Den Haag. Op de foto premier Ikeda tijdens de rondgang in gezelschap van de Poolse president van het Internationale gerechtshof, de heer Bodan Winiarski. Persvrijheid niet aangetast doorzoeken van zijn kantoren in Hamburg en Bonn en tegen de in beslagneming van documenten af gewezen. Voorts achtte het hof de. stelling van het weekblad, dat met deze huiszoekingen de persvrijheid Het federale hof in Karlsruhe zou zijn geschonden, onjuist, revolvers en automatische wapens minister te adviseren, het contract heeft vrijdag de protesten van het uitverkocht. nietig te verklaren. weekblad „Der Spiegel" tegen het Het hof verklaarde in zijn uit spraak, dat het onderzoek nieuw be langrijk bewijsmateriaal heeft op geleverd, waardoor de ernstige ver denking van verraad wordt gesteund. Voorts zei het hof geen aanleiding te hebben om te twijfelen aan de mening van deskundigen, dat een artikel in „Der Spiegel", waarin melding werd gemaakt van ernstige tekortkomingen bij de Westduitse strijdkrachten, verscheidene defen siegeheimen bevatte, welker publi- katie „bijzonder schadelijk" was. In de huidige omstandigheden kon een dergelijke misdaad, indien be gaan, noodlottig zijn voor het gehele Duitse volk, met inbegrip van de vrije pers. In een toespraak voor radio en te levisie deelde bondskanselier Ade nauer vrijdagavond mede, dat de regering een speciale commissie heeft ingesteld om de omstandighe den, die tot de arrestatie van Conrad Ahlers in Spanje hebben geleid, „volledig op te helderen". „De tijdelijke aanhouding van Conrad Ahlers in Spanje heeft bij zondere opwinding veroorzaakt," al dus de bondskanselier. De heer Ah lers werd in de nacht van 26 op 27 oktober door de Spaanse politie zes uur lang vastgehouden. Hij keerde op 28 oktober vrijwillig naar West- Duitsland terug en werd bij aan- komst op het vliegveld van Frank- Hr. Ms. jager Friesland en Hr. Ms. fregat Kortenaer zijn vrijdagochtend m Den Helder teruggekeerd. Foto: in fort gearresteerd op grond van een verband met de besmetting van wandluis op de Kortenaer, werden de afhalers door de mariniers op veilige tegen hem uitgevaardigd gerechte afstand van het schip gehouden. lijk arrestatiebevel. Nederlander in Duitsland aangehouden Verdacht van oplichting De Amsterdamse recherche heeft gisteren vernomeh, dat de door haar gezochte 43-jarige J. H. uit Het Gooi in Duitsland is aangehouden. De man wordt ervan verdacht in Amsterdam tien mensen te hebben opgelicht met voordelige auto-aanbiedingen en fi nancieringen. Als men de admini stratie-kosten en de eerste termijn voor de aankoop van een voordelige auto had voldaan liet de man zich niet meer zien. De tien Amsterdam mers, die aangifte hebben gedaan zouden zijn benadeeld voor bedragen van enige honderden tot duizenden guldens. Bovendien zou H. een fa milielid in Het Gooi voor enige tien duizenden gulden hebben opgelicht bij een effectentransactie. Over de uitlevering van de man zal de Amsterdamse recherche nog nader contact opnemen met de Duitse collega's. Ongeluk op Afsluitdijk Tijdens dichte mist heeft zich vrij- dagmorgen op de Afsluitdijk een verkeersongeval voorgedaan, waar bij de heer G. Zijlstra, geoloog te Wassenaar, het leven verloor. Twee kilometer voorbij het monu ment op de Afsluitdijk wilde de heer Zijlstra 'n voor hem rijdende vracht wagen passeren op het moment dat enige tegenliggers naderden. Er volg de een botsing met een vrachtwagen. De heer Zijlstra, die 52 jaar oud was, moet op slag dood geweest zijn. Zijn wouw en een zuster van de heer Zijlstra werden zwaar gewond. Ze zijn naar het „St. Liduina-zieken- huis" in Den Helder overgebracht. De chauffeur van de wachtwagen bleef ongedeerd. Van Nieuw Delhi naar Moskou De Chinese ambassadeur in India, Pan Tsjoeli, is van zijn post in New Delhi ontheven en benoemd tot am bassadeur in de Sowjet-Unie, aldus meldt het persbureau 'Nieuw-China'. De huidige ambassadeur in Mos kou, Lioe Hsiao, is van zijn post ontheven. Er werd wat hem betreft geen melding gemaakt van een nieuwe post. Radio Havanna heeft medege deeld, dat het binnen- en buitenland se luchtvaartverkeer in Cuba van daag zou worden hervat. Het was een week geleden gestaakt, hetgeen aanleiding gaf tot geruchten als zou Cuba voorbereidingen treffen om te schieten op Amerikaanse verken-* ningsvliegtuigen. AFGELASTE WEDSTRIJDEN Alle wedstrijden voor morgen van de Leidse Voetbalbond zijn in ver band met de terreingesteldheid afge last. Ook het gehele korfbal- en hockey- programma is afgelast. Over het amateurvoetbal was bij het ter perse gaan van deze editie nog geen beslissing genomen. BANANEN (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's -2-Cyn STIJGING VAN TEMPERATUUR Een van de Oceaan afkomstig sto- ringsgebied drong van vrijdag op za terdag langzaam over de Britse eilanden naar het oosten op, waar door de wind im ons land uit zuide lijke richting aanwakkerde en de temperatuur reeds in de loop van de nacht langzaam begon te stijgen. In de voornacht kwamen in de oos telijke provincies nog temperaturen van min 5 graden voor. Later breidde ook een neerslag- gebied zich over het land uit, waar bij sneeuw, ijzel en regen voorkwam. Inmiddels begon het storingsgebied snel in betekenis af tenemen op de nadering van een nieuwe, nog toe nemende rug van hoge luchtdruk op het oostelijk deel van de Oceaan. Verwacht moet echter worden, dat het in betekenis afnemende storings gebied zich ook zondag nog dicht btf ons land zal bevinden, waardoor er veel bewolking zal zijn en er plaatse lijk nog wat regen of motregen zal vallen. De temperaturen lopen verder op, maar de winden zullen weer in kracht afnemen en nog in hoofdzaak zuide lijk blijven. ZON- EN MAANSTANDEN 25 Nov.: zon op 08.15, onder 16.38; maan op 05.51, onder 16.17. 26 Nov.: zon op 08.16, onder 16.37; maan op 06.58, onder 16.42. Hoogwaterstanden 25 Nov.: v.m 2.19; n.m. 14.33. 26 Nov.: v.m. 2.57; n.m. 15.06. KORRELTJE Men krijgt niets voor niets, vooral niet geschenken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1