Spaanse vrouwen moeten naar huis PRINSES BEATRIX ZAG HANENGEVECHT LADA MEERPOEL VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 BRAND IN ROTTERDAMS GROOTHANDELSGEBOUW Donderdagmiddag is een vrij felle brand uitgebroken op de vijfde eta ge van het groothandelsgebouw in Rotterdam. De brand woedde bij 'n groothandel in textiel, de firma W. Koudstaal. Het magazijn, waarin voor een vrij grote waarde aan stof fen was opgeslagen, brandde vrijwel geheel uit. De stoffen, die niet ver brandden, leden waterschade. De kantoorruimte bleef grotendeels ge spaard. De brandweer was na 'n half uur de brand meester, hoewel het na blussen nog even tijd vorderde. De brand werd ontdekt door bu ren. Hij is ontstaan zeer kort nadat de boekhouder en de magazijnbe diende als laatsten het bedrijf had den verlaten. Zij gingen namelijk om tien over zes uit de zaak en en kele minuten daarna ontdekte men de brand. De eigenaar van het be drijf, de heer Koudstaal, zei volledig tegen brand verzekerd te zijn. Verdachten van wisseltruc De Spaanse vrouwen in Utrecht en Twente, die hun mannen zijn nagereisd, moeten Nederland vóór 1 januari verlaten, wanneer zij zon der kinderen zijn. De kinderloze Spaanse vrouwen mogen hier -blij ven, wanneer zij werkzaam zijn in ziekenhuizen, bejaardentehuizen of enige andere sociale instelling. In Utrecht zullen twintig van de der tig Spaanse vrouwen door deze maatregel van de regering Neder land moeten verlaten. De overige tien zullen, wanneer ze althans bij hun mannen willen blijven, hun hui dige werkkring op moeten zeggen en een baan zoeken bij een sociale instelling. Volgens de inspecteur van de Utrechtse vreemdelingenpolitie is er voldoende werkgelegenheid in de ziekenhuizen daar. De regering heeft gearresteerd Donderdagavond heeft de NTS het televisiespel „Het versteende woud" van Robert Elmet Sherwood uitge- Op verzoek van de Amsterdamse politie zijn gisteren in Rotterdam een 44-jarige man uit Pakistan en een 24-jarige Indiër aangehouden, die ervan worden verdacht dinsdag zonden. Regie Willy van Hemert, decors Peter Zwart. Op de foto een scène met v.ln.r.: Jurg Molenaar, Jan d® eigenaar van een fotozaak op Pruis, Paul Meyer, Willem Grevelingen, Eric Donk, Willem Nijholt en Piet Kamerman. DODELIJK OP GLADDE WEG de Nieuwendijk in Amsterdam door een geraffineerde wisseltruc voor elf- honderd gulden te hebben benadeeld. Hun aanhouding geschiedde naar VERKEERSONGEVAL aanleiding van tips van krantenle- zers, die over de wisseltruc en het vaag signalement van de verdachten hadden gelezen. Op de door sneeuwval gladde rijks- beide aangehouden mannen, weg van Eindhoven naar Weert heeft die gistermiddag op het politiebu- zich donderdagmiddag een verkeers- reau aan de Marnixstraat zijn af ge- ongeval voorgedaan, waarvan de 31- leverd, ontkennen hardnekkig. Om- jarige heer A. H. Key zers uit Leende dat in de paspoorten van het twee- bezichtigde de prinses het college, is omgekomen. De heer Keijzers reed tal opvallend veel stempels voor- Hierna dankte zij de studenten en op een tractor met aanhangwagen in komen (uit Syrië, Turkije, Joego- zei: „Nu geef ik jullie een hele vrije de richting van Eindhoven, toen een siavië Frankrijk, Duitsland' en Ne- dag", waarop de studenten juichend vrachtwagen hem achterop reed. derland), heeft 'de politie vandaag in de handen klapten, want hierdoor Tractor en aanhangwagen werden in zekerheidshalve ook bij Interpol la- Ondanks de regen, die gisteren de ha.dtien zijn nu vier dagen achtereen een greppel gedrukt. De bestuurder ten ^formeren ol het tweetal daar v™1 overleed ter plaatse. MANILLA'S KATHEDRAAL ZIGZAG NAAIMACHINES FANTASTISCH! Kom kijken en vergelijken! 395,- compl. electr. Alleenverkoop voor Leiden BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 gehele morgen bij tussenpozen bleef vallen, verliep het programma van het bezoek van de prinses aan Ma nil la en omstreken volgens plan. De Na het bezoek reden de prinses e haar gevolg in gezelschap van de minister van onderwijs, Alejandro wellicht bekend is. prinses had zelfs plezier in de regen R°ces> naar het nabijgelegen Los en droeg zelf haar paraplu. Na een bezoek aan het graf van de onbekende soldaat in het fort San tiago ging de prinses naar de katho- rifstonderzoek! lieke kathedraal in Manilla, waar de Nederlandse pater Johan v. d. Steen het „Wilt heden nu treden" op het orgel ten gehore bracht. Dit orgel wordt als het grootste van geheel Azië beschouwd. Het is vervaardigd door een fabriek in Alkmaar en be vat ongeveer 5000 pijpen. Banon, in de provincie Laguna, om een bezoek te brengen aan de Phi- lippijnse universiteit van landbouw en het internationale instituut voor HONDSDOLHEID IN NIEUWLEKKERLAND In Nieuwlekkerland heeft zich 'n geval van hondsdolheid voorgedaan Prinses Beatrix heeft donderdag- bij een hond waarvan de eigenaar avond op een dorpsfeest, te harer onbekend is. Het dier is zondag in ere in een buitenwijk van Manilla Nieuwlekkerland dood gegaan. De gegeven^ een hanengevecht gezien, burgemeester heeft voor zijn ge- De hanen, die elkaar bestreden, had- meente de vereiste maatregelen ge- den ecl ter geen mesjes aan hun po- troffen ex artikel 61 van de veewet, ten zoals de gewoonte is en het ge- De hond, die in Nieuwlekkerland vecht eindigde onbeslist. Het hanen- aan hondsdolheid is gestorven, was gevecht werd gehouden op verzoek zwart met bruine vlekken op de po- van Beatrix, nadat zij voorlichting ten. Hij had een soort smauskopje hierover had ontvangen van haar en leek op een fox. Het was geen gastheer, de Philippijnse minister rashond. Zij, $ie inlichtingen kunnen van onderwijs. Alejandro Roces. verstrekken omtrent de herkomst Niet alleen de manier, waarop de van deze hond of omtrent de eige- hanen vochten, maar ook het feit, naar, en zij die weten, dat mensen dat de strijd op een door-de-weekse met deze hond in aanraking zijn ge dag werd gehouden, was bijzonder, weest, worden verzocht zich in ver- Hanengevechten mogen op de Phi- binding te stellen met de burgemees- lippijnen namelijk alleen maar op ter van Nieuwlekkerland, telefonisch zondag worden gehouden. De prin- te bereiken onder netnummer 01848, ses zag voorts nog een oud inheems abonneenummer 303, of 209. spel, waarbij de spelers, die als te genstanders fungeren, met stokken schermen. Bij het begin van 't feest was de prinses door ruiters, die toortsen droegen, van de Nederland se ambassade afgehaald. Receptie van Nederlanders als termijn voor het verlaten van Nederland 1 januari gesteld om hier mee extra kosten voor de Spaanse arbeiders te voorkomen. De Kerst dagen zullen de meesten van hen in eigen land gaan vieren. Zij denken voor de reis naar Spanje bussen te huren. Zonder extra kosten kunnen de Spaanse vrouwen dan naar hun land terugkeren. Voor enige Spaan- sen zal deze uitwijzing echter toch grote moeilijkheden opleveren. Zij verkochten bij hun vertrek hun hui zen en zullen zodoende bij hun ge dwongen terugkeer een beroep moe ten doen op de liefdadigheid van hun familie. Bij de werving van Spaanse arbei ders is in het contract vastgelegd, dat zij de eerste twee jaar geen ge zin mochten laten overkomen. Burgemeester verzekert: Geen Alkmaarse bloed wraak op Italianen De burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, heeft zich naar aanleiding van het conflict, dat zich vorige week tussen woonwagenbe woners en Italiaanse arbeiders heeft voorgedaan, gericht tot de inwoners van Alkmaar en de aldaar werkende Italianen. In een communiqué wendde de burgemeester zich speciaal tot de Italianen en verzekerde hen, dat de gewoonte van de bloedwraak niet past bij onze volksaard. Hij stelde uitdrukkelijk vast, dat ieder in Neder land gelijke bescherming geniet en dat bij het handhaven van de orde en het beschermen van persoon en goed geen onderscheid wordt gemaakt tussen vreemdeling en Nederlander. „De vrees van de Italianen na het (Advertentie) gebeurde van vrijdag in Alkmaar bedreigd te worden, er niet meer veilig te zijn, is daarom ongegrond." De burgemeester deed tenslotte een beroep op de Alkmaarse bevol king een goede verstandhouding te handhaven met de Italianen, die als arbeidskrachten zeer gewaardeerd worden. Koningin ontving premier lkeda H. M. de Koningin heeft gisteren de Japanse premier, de heer H. Ike- Ongeveer 200 Nederlanders, onder da, op paleis Soestdijk een noenmaal wie tientallen missionarissen, hebben aangeboden. de ontvangst bijgewoond, die don- Behalve de koningin en de pre- derdag ter ere van prinses Beatrix mier, zaten de echtgenote en een is gegeven in de ambtswoning van dochter van de Japanse regerings- de Nederlandse ambassadeur in Ma- leider, ambassadeur en mevrouw A. In 1965 veerdienst IJmuiden-Kristiansand? De heer Sijdzes, directeur van Vin kt- en Co uit Amsterdam, heeft tij dens een in Kristiansand gehouden bijeenkomst medegedeeld, da' zijn maatschappij hoopt in 1965 'n veer dienst tussen IJmuiden en Kristian sand in het zuiden van Noorwegen te kunnen gaan onderhouden. Vinke zou voor deze drie maal per week te varen veerdienst een schip van 7700 brt. gebruiken met een ac commodatie voor 1200 passagiers en 300 auto's. De tocht duurt 16 uur. Verwacht wordt, dat de veerdienst in het eerste jaar 90.000 passagiers zal vervoeren. De overtocht in de toeristenklasse zal 105 Noorse kro nen gaan kosten (ongeveer f 55) en voor een auto 140 kronen (ongeveer 73). De bouw van een De twee helften van de nieuwe brug over de rivier de Medway bij Rochester in het Engelse graafschap Kent, WCUW Scllipliol die in vrijdragende constructie van voorgespannen beton wordt gemaakt, zijn elkaar nu zo dicht genaderd, dat De minister van volkshuisvesting en een smal en wankel loopbruggetje als verbinding kan worden gebruikt, al is dit nog wel een brug voor echte bouwnijverheid heeft rijksgoedkeu- durvers. De nieuwe brug, welke deel gaat uitmaken van de belangrijke verkeersweg M 2, moet volgend jaar rdrvg verleend voor het oprichten van zomer worden geopend. nieuw stationsgebouw met bij behorende pieren en een kamtoorge- bouw annex bemaruningscentrum op een gevangenisstraf van zes de luchthaven Schiphol. De bouwkos- maanden voorwaardelijk met een De heer G. P. van Poelgeest te ten van het project worden geraamd proeftijd van drie jaar en een boete Delft heeft donderdag op rustige wij- 0p 42 miljoen gulden, de bouwtijd van 500 of vijftig dagen en ver- ze zijn honderdste verjaardag ge- op 3 3'/t jaar. De gebouwen zullen Vlees en pluimvee bij slager en zelfbediening beurdverklaring van de volgens de vierd. Hij kreeg ten huize van het naar bekend verrijzen in de buurt Supermarkets, zelfbedieningszaken, proc.-generaal gebrekkige zuurstof- familielid bij wie hij inwoont, be- van die huidige rijksweg Amsterdam- nilla Er waren ook vooraanstaande MfrawddPVn'^keV'ïeden "van de e'a" ,Qle vlt.es cylinder. zoex van de burgemeester van Delft, Den Haag als centraal onderdeel van filiDDino's Smïiift L ter Plaatse bewerkt is, hoeven dat De officier van justitie bij de recht- de heer D. de Loor. Deze heeft de het ndeuw Schiphol. Inmiddels maakt Na de receptie reden de prinses en Na de lunch'heeft het gezelschap van no,ve™.ber af. "f1 bank had fen gevangenisstraf van honderdjarige namens het gemeente- het werk aan de uitbreiding van de een afzonderlijke ruimte te doen. acht maanden waarvan vier voor- bestuur een geschenk onder couvert banen, waaraan reeds enige jaren ge- haar gevolg in open wagens, getrok- door de tuinen van het paleis ge- Vnn_.,„„rf|p voor d;p nieuwe vriiheid ken door kleine paardjes met op de wandeld, waarbij premier lkeda g?o- waardelyk geeist. bok leden van een plaatselijke polo- te belangstelling toonde voor de fd Ikoeid lSSd Torte^ S club, naar het huis van de multi- pianten. De JapSnse bezoekers heb- fAtófcht verpSrtl£n.H*vteï miljonair Luis Araneta, waar een ben paleis Soestdijk omstreeks half t geieverd zijn door een voor- dans- en muziekfeest werd gegeven, drie ^erlaten en begaven zich naar ^akktoJslSitSfng dte to het te- dat tot de vroege ochtenduren duur- Amsterdam. S v^ «n ve?|^lnF van de minister van sociale zaken en volks- De prinses gaf vrijaf Film over prins Bernhard g-J-dh- Prinses Beatrix heeft vrijdagmorgen „aar boek V. Aldeil Hatch? ^Llïersb^S^etondT Naar verluidt heeft de directeur De minister heeft deze nieuwe re- van het filmdistributiekantoor Haf- geling ingevoerd door middel van bo te Amsterdam, de heer Paul Kij- wijziging van het eisenbesluit (vlees- zer, het plan een film te maken over keuringswet). Verder heeft hij be- het leven van prins Bernhard. paald, dat voortaan in vleeswinkels, Het draaiboek voor deze film zal dat zijn zowel de gewone slagerijen aangeboden. ledien is begonnen, goede voortgang. de leerlingen van het Sint Joseph- College in de stad Quezon verrast met de verklaring, dat zij deze dag verder vrij van school zouden zijn. De prinses bezocht deze meisjes school, die wordt gedreven door Ne derlandse zusters Franciscanessen, aan het berinvaii de laatste dag van gebaseerd zijn op het boek, dat de als de vleesverkopend® zelfbedie- haar driedaags bezoek aan de Phi- Amerikaanse schrijver Alden Hatch ningszaken, e.d., uit de Verenigde li ij.pn na urenlange gesprekken met de Staten afkomstig diepvriespluimvee Nadat zii hartelijk welkom wax P™ heeft kunnen schrijven en dat mag worden verkocht, mits lucht- geheten dSr studentenorgaTisaties kortgeleden bij de uitgeverij Becht dicht verpakt en voorzien van het K in Amsterdam is verschenen. goedkeuringsmerk van de Ameri- Medegedeeld is, dat prins Bern- kaanse keuringsdienst. Verkoop van hard er zijn toestemming voor heeft Nederlands diepvriespluimvee in sla- pv i 11 gegeven en dat Alden Hatch in Ame- gerijen en andere „vleeswinkels" was LlriC oorlogsbodems rika het draaiboek zal schrijven, al toegestaan. Commentaar van Paul Kijzer was -m t UUllUllCllMCU terug Uit Nieuw-Guinea gisteravond niet te verkrijgen. Hij werd uit I DE DODELIJKE ZUURSTOFINJECTIE werd uit Parijs op Schiphol wacht, doch wegens de dichte mist Drie schepen van de Kon. Marine week het toestel naar Brussel uit. de jager Groningen, het fregat Evert- Hij zal nu vandaag naar ons land sen en de onderzeeboot Dolfijn zijn terugkeren. donderdagmorgen in alle stilte uit In tegenstelling tot de rechtbank Nieuw Guinea teruggekeerd in hun Geen vervanger is de procureur-generaal bij het ge- thuishaven Den Helder. De afmering De film zal worden samengesteld uit rechtshof te Amsterdam, mr. W. B. en de ontscheping verliepen zonder bestaande en authentieke opnamen, J. Aberson, van mening dat er wel enig feestelijk vertoon. die gedurende zijn gehele leven van causaal verband bestaat tussen on- 's Avonds liep tijdens een dichte de prins zijn vervaardigd, o.a. jour- voorzichtigheid en nalatigheid van mist Hh. Ms. vliegkampschip Karei naalfilms. Er wordt geen acteur aan- de 64-jarige Bussumse arts H. van de Doorman, begeleid door vier sleep- getrokken, die voor ontbrekende U. en de dood van de 59-jarige mej. boten, de haven van Nieuwe Diep filmstukken uit het leven van de W. H. van Ameyden uit Utrecht, die binnen. Het schip heeft een twee prins, diens rol zal overnemen. Hoog- op 14 oktober 1961 overleed na een gen 0verziclit van de ravage, welke donderdagochtend werd aangericht door een ontploffing in een auto ln maanden durende oefenreis gemaakt, stens zullen enkele opnamen ge- zuurstofinjectie, toegediend door de Nijmegen. De wagen stond in een garage en bij het starten ontplofte een mengsel propaangas, hetgeen tot De belangstelling bij aankomst was, maakt worden van plaatsen, die voor ass en 7®" anvernieti- &evolS 113d- dat de auto in een wrak veranderde, twee garages met de grond gelijk werden gemaakt en een weeren dTtote^ütoLt^iüet «o zijp, doch daarop aal de prins niet ging van 'het vrijsprekende vonnis fUten an dakpannen ta de omgeving sneuvelden. De bedaarder ven de auto liep slecht, lichte groot als gewoonlijk. voorkomen. ven de rechtbanken een veroordeling aohroeiwondjes op.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9