de blinde mens onderhoud DE LEIDSE COURANT kan in eigen voorzien armitage en campbell verrichtten prachtig pionierswerk Er zijn veel dingen, die een blinde niet kan doen. Daarom moet hij de dingen, die hij wel kan doen, beter doen dan een niet-blinde. Dit is de richtlijn van de Engelse „Koninklijke Normaal-Scnool voor Blinden", die in 1872 in het leven werd geroepen door twee energieke blinden en die nog steeds heel belangrijk werk doet ten be hoeve van de blinde jeugd. T"\E „Koninklijke Normaal-School en Muziek Academie vooi Blinden" ontsproot aan een j^ngeis-Amerikaans initiatie!. Immers, hij dankt zijn ont staan aan een toevallige ontmoeting van een Engelse arts en een Ameri kaanse musicus. Die ontmoeting vuaa bijna negentig jaar geleden plaats. De arts was bijna blind. De musicus had door een ongeluk in zijn jeugd het gezichtsvermogen geheel verlo- De Engelsman was dr. Thomas Rhodes ermitage, een officier van gezondheid, die zich m de Krim- oorlog had onderscheiden. De Ameri kaan was Francis Joseph Campbell geboren in Tennessee en ondanks zijn blindheid opgeklommen tot di recteur van de afdeling Muziek van hetv.Terkins Blinden instituut" te Boston. In 1871 vertoefde hij in En geland en leerde hy dr. Armitage kennen, Armitage besteedde een groot deel van zijn geld en tijd aan olin- denzorg. In Campbell ontdekte hy een verwante geest, een dynamische figuur met de ervaring, die nodig was om een omwenteling op het terrein der blindenzorg te bewerkstelligen. In tegenstelling tot de toen gang bare opvatting was Armstrong over tuigd, dat tal van blinde jongens en meisjes in sommige beroepen even goed zouden kunnen slagen alg niet- blinde jongelui, mits zij op de juiste wijze werden opgeleid.. Met grote belangstelling had hij de resultaten gevolgd van het Parijse „Nationaal instituut voor Jonge Blinden", waar men de leerlingen zo grondig school de in muziek en piano-stemmen, dat zij na hun opleidmg in eigen onder houd konden voorzien. Armitage en Campbell besloten, een nieuwe „School voor Blinden" te stichten. Daar „Crystal Palace" (het reus achtige glazen gebouw van de we reldtentoonstelling van 1851) het Londense muziekcentrum was, ves tigden zij hun school vlak bij dit „Kristalpaleis". In 1872 werd de school geopend. Hij was onderge bracht in drie kleine huizen. Camp bell werd directeur. Het succes kwam snel en was zeer groot: Koningin Vic toria stemde er spoedig in toe, het beschermvrouwschap op zich te ne men. In den beginne waren er onder de leerkrachten veel Amerikanen. In 1909 werd Campbell geridderd we gens zijn verdiensten op het terrein der blindenzorg en mocht hij zich Sir Francis noemen. In 1912 ging hij met pensioen. In 1914 stierf hij. REEDS IN DE eerste jaren werd er geen moeite gespaard om de leer lingen midden in het volle leven te plaatsen, want Armitage en Camp bell wisten, dat ook een blinde een goed en vol leven kan leiden. Zij wisten dit uit eigen ervaring. Zij zorgden, dat hun leerlingen ook li chamelijk een goede opvoeding kre gen. De jeugdige blinden beoefenden de zwemsport in een overdekt zwem bad. Zij maakten fietstochten op speciaal voor hen gebouwde driewie lers, soms van 80 km heen en terug per dag. Zij kregen rolschaatsen ter beschikking. In de winter vermaak ten zij zich met sleden. In 1875 maak te Campbell in zijn jaarverslag mel ding van een nieuwe uitvinding, die „schrijfmachine" heette en weiks mo gelijkheden voor het blindenonderwijs direct door hem gezien waren. Toch duurde het nog een kwart eeuw vóór die mogelijkheden ten volle verwe zenlijkt konden worden, want pas in 1898 stelde men een Braille steno grafie-systeem samen. Zó snel ontplooide de school zich, dat men reeds in 1873 moest verhui zen naar nieuwe gebouwen in Upper Norwood. De volgende verhuizing vond pas plaats in 1940 en wel naar een landhuis nabij de zuidkust van Kent, dat men voor de duur van de oorlog had gehuurd. Toen een Duitse invasie dreigde, besloot men om de leerlingen te evacueren naar Dorton House te Aylesbury (Buckingham shire), waar de school gastvrijheid genoot van het „Koninklijk Londens Blinden Genootschap". LIET WAS HET begin van een moei- lijke tijd en de toekomst scneen onzeker. Aan deze onzexerheid kwam een einde door de aankoop van het kasteel Rowton in de buurt van Shrewsbury (Shropshire), in februari 1941 begonnen de leerlingen naar dit kasteel te komen. Naarmate de nood zakelijkste werkzaamheden vorder den, kon men meer leerlingen laten komen. Men besloot tot de opstelling van een nieuw leerprogramma. Kin deren beneden de twaalf waren voor taan uitgesloten. Ook hoger onderwijs werd vrijwel geheel afgeschaft. De school-afdeling nam slechts leerlin gen aan tussen de twaalf en zestien jaar, die getest waren op hun ge schiktheid voor de (verdere) vak opleiding, die gericht was op de vor ming van musici, piano-stemmers en steno-typisten. De school verkreeg toen de officiële erkenning als cen traal opleidingsinstituut voor blin den in die drie beroepen. ^A DE OORLOG had men gehoopt 1 de school weer naar Londen te kunnen verplaatsen, doch dit bleek niet doenlijk. Daarom besloot men, plannen te ontwerpen om kasteel Rowton met de nodige gebouwen uit te breiden. Zij waren nog maar nau welijks gereed, toen een zware brand uitgebroken in de vroege ochtend uren van 5 maart 1953 een dikke spaak in het wiel stak. Houten ge bouwen, waarin zestig jongens waren ondergebracht en de meeste oefen- kamers voor muziek en piano-stem men werden totaal vernield. Gelukkig werd niemand gewond. Een zuster organisatie op het terrein der blin denzorg bood de school gedurende enige tijd gastvrijheid aan. De op lossing kwam, toen men er in slaag de het in de buurt van kasteel Row ton gelegen slot Albrighton aan te kopen. Dit werd in orde gemaakt als woonplaats en opleidingscentrum voor oudere jongens en jonge mannen, terwijl kasteel Rowton in gebruik bleef voor jongens en meisjes van de schoolgaande leeftijd. De gevolgen van de benarde oorlogservaringen en zelfs van de brand waren dus goed geweest: Twee kastelen in een prach- ZIJ, DIE DE SCHOOL thans be zoeken, behoeven geen cent te betalen. De tijd, dat een bijkans blind ventje barrevoets door geheel Lon den moest wandelen om zijn plaats op de (toen jonge) school in te ne men, is verleden tijd geworden. Wel werd dat ventje later een piano stemmer, die goed voor zich en de zijnen kon zorgen, maar zijn leertijd verschilde hemelsbreed van die der tegenwoordige leerlingen. Een bezoek aan kasteel Rowton en slot Albrigh ton leert dit onmiskenbaar. Men ontwaart het, als men een groepje blinde knapen een cross-country ziet lopen. Men bespert het, als men de leerlingen gadeslaat in de knutsel- kamers bij de vervaardiging van ta feltjes, asbakken, ja, van een pick up voor een grammofoon. Men ziet met bewondering voor de leerkrach ten en de leerlingen gelijkelijk hoe blinde meisjes in de keuken aller- hand kookgeheimen tot de hunne maken en hoe zij vaardigheid verwer ven in de verzorging van haar ge zicht en handen. Men is verbaasd, als men in een klein laboratorium blinde jongens eenvoudige chemische proeven ziet nemen aan de hand van wat hun neus en hun oren waarne men. Kortom, zo'n bezoek leert, dat blinden heel wat dingen kunnen doen, waartoe zij vroeger niet in staat werden geacht. Ook de cijfers wijzen in die dich ting. In de jaren 1941-1955 vonden 94% van alle leerlingen een betrek king, die hen financieel onafhanke lijk van derden maakte. Wat dit be tekent voor een blinde in materieel zowel als in psychisch opzicht, be hoeft wel niet uitvoerig betoogd te worden. De thans in de kastelen Rowton en Albrighton gevestigde „Koninklijke Normaal-Scnool voor Blinden" ont sproten aan het inzicht, het initiatief en het doorzettingsvermogen van dr. Armitage en de Amerikaan Campbell is in de loop der jaren een groot succes geworden. Dat dit het geval kon zijn, is te danken aan het feit, dat men er streeds naar heeft ge streefd en nog streeft om mensen te vormen, die niet alleen van het leven kunnen genieten, doch ook in staat zijn, in him levensonderhoud te voorzien. Het is een wijze stelregel, die bij de vorming van jonge men sen blind of niet-blind steeds voor ogen dient te worden gehouden. Midden: In een praktijk-kamer leert een jonge leerling pianomuziek in Brailleschrift lezen. Linksonder: Onderricht In pianostemming. Geholpen door leermeester Whitton, betast de 19- jarige William Parker het toetsenbord. Rechtsonder: De 12-jarige Yvon Stewart „leest" de lijsten in Brailleschrift op het notitiebord van de Junior School. Ook de kaart is in reliëf. Rechtsboven: Een cosmetische „klas" onder de supervisie van miss Elisabeth Chapman (ge heel links), onderdirectrice van het College. De meisjes worden geholpen om zelf er varing te krijgen bij het verzorgen van haar uiterlijk.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9