De avonturen van MICKEY MOUSE VERONTREINIGING LUCHTEN WATER EVEN GEVAARLIJK ALS KANKER DE VERDREVENE DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT Van de Haagse politierechter WERKNEMER IS GEEN KONING „De werkgever heeft plichten, maar de werknemer heeft die ook", zo constateerde de Officier van jus- tie bij de Haagse politierechter, welke opmerking een grondwerker uit Al phen aan de Rijn gold, die zonder daarvoor toestemming te bezitten, van werkgever verwisselde. Er was nl. een kwestie ontstaan omtrent vergoeding van reistijd en toen zou de werknemer gedreigd hebben met ontslag nemen. „Je doet maar, dan moet je zelf de wrange vruchten er van d1 ukken", zo had de baas aangekondigd. Hij verklaarde nu als getuige, dat hii allerminst van plan was toestem ming tot verlaten van de dienstbe trekking te geven. „De werknemers voelen zich te genwoordig koning en willen doen wat zij willen, maar ook zij zijn ge bonden aan regelingen", zo stelde de Officier vast, die f 50,boete of 10 dagen hechtenis eiste, hetgeen verdachte veel te hoog vond. Het hechtenis. DIT IS INDIA HET OP ÉÉN NA tSROOISTE LAND TER WEREtO ,400a5Ó0miljoen inwoners, w.v.3/4 anal fabeet is-leven in de 15 staten van de Unie van India.die de hoogste bergen.de langste rivieren.de droogste ende natste stréfen ter wereld bezit. De droogte is één van India's ergste vijanden. otste problemenvoor het Imd vormen het wijs ende volksgezc. fheid.De gem. le vensduur is ca. 45 jaar. Voorlopig is India één 'van de armste landen van de wereld. 0e2e arJ moede is al eeuwenoudBk jaar heeft India3_4 miljoen magen meer te vullen. Men werkt hard aan tal van'ontwikkelingsprojecten. e katoenproducent ter wereld. Het behoort bij de eerste 4 landen ter wereld met de produktie van tarwe,suiker, tabak.thee enaardnoten. ^/oorzijn snel groeende bevolking produceert het echter nog te weinig. vissersvloten terwereid. India is het land waarde gods_- dienst het sterkste stempel op de samenleving heeft gedrukt. Nergens ter wereld vindt men 2o'n verscheidenheid aan op vattingen ensektes. India is ook het laria v.d.vele rassen yi talen. Vanaf de 17e eeuw tot1947. stond het land onderBrits bestuur.Thans is Indiaeen Minister Klompé komt ite veel te hoog vond. Het *r stedebouwkundige opzet van ui werd f 45,boete of 5 dagen IllCt tCgCïïlOCt 3311 JYcUllCr dingsplannen. gemene verlaging van de bebou wingsdichtheid en door een betere uitbrei- Meningsverschil over bijstand gehandicapten Dit is een van de eerste vrijgegeven foto's van de strijd in het grensgebied tussen India en Rood China. Indiase militairen zijn hier op weg naar het front door de hergen in de buurt van de Se La-pas. Tweede Kamer ongerust over gezondheidszaken De commissie meent voorts, dat aan een verdere stijging van de prij zen waarschijnlijk niet te ontkomen zal zijn. Als motief wordt aange- Javoerd, dat de stedebouwkundige Er bestond volgens de Politierech- vormgeving van de uitbreidingsplan ter geen twijfel aan, of een chauffeur q de drinffende vraeen in de nen zich door vergaande eisen in een uit Woubrugge was dronken toen plenaire vergadering van de Tweede zodanige richting ontwikkelt, dat deze achter het stuur van de auto Kamer heeft minister Klompé ook daaruit een toeneming van de kosten zat. Er vond een aanrijding plaats, negatief geantwoord op dringende zal voortvloeien, terwijl de prijzen waarbij A. H. N. gewond was ge- vragen om de tijdelijke bijstands- en de onteigeningsvergoedingen een raakt. regeling voor minder validen zo -.FLSSKSJ? r"en^n„d0°r; spoedig mogelijk te verruimen, dat vejdachte 6 glazen bier en een De heren Zwanniken (kvp), Daams halve fles jenever had gedronken {PvdA) en Kikkert (CHU) drongen Nu gaven de feiten geen moei bik- hier0p aan> Qok de minderjarige in- doch de strafmaat. Want vaijden en de meerderjarige gehan- hi.i bleek aan de drank verslaafd te djcapten, die door het overlijden zijn en daartegen moeten maatrege- van de ouders zonder alimentatie- len worden genomen. verplichtingen zijn, kunnen van de- De reclassering had reeds rappor- M regeling profiteren. ten uitgebracht doch het werd ge- De mi„jster betoogde, dat de laan'n'Ur" Duitsland ""reden wenst geacht door de rechter o.m. rechtvaardigheid s" ****-*** vnaen gaan naar uuusiana, reaen ook het rapp"""* - - '"Het^c'htoffer in deze zaak wenste me^ leBemoe,Bekome" muA worden- brug reed. «et siacntoiier in aeze zaaK wenste Deze groepen zouden dan weer H t tweptai wi<?t 7;ch7elf te red- ook nog een eis tot schadevergoeding bevoorrecht worden boven anderen, den en hen driifnat door de straten in te stellen om welke reden de djp QOk hulo nodis hebben biiv p anJInat aoor a.e stralen rechter besloot de 7aak aan hou i. j u j- neDDen'.. D1J:- van Boskoop, waar een sigaretten- rechter besloot de zaak aan te hou- gehuwde gehandicapten en zij die automaat w£rd geforceerd en geld in-een inrichting worden verpleegd. en sigaretten gestolen. NA RAPPORT: EIS GEHANDHAAFD Twee jongelieden, die een auto hadden gestolen en daarmee op weg Gemeente-ontvanger in arrest wegens verduistering De minister was wel bereid de uitkeringen volgens de bestaande voor d H rechtbank oerder te verantwoorden gehad. Zij kondigde een verhoging aan van D rechtbank hield de heslissine 3f dS?e™ rep! laar. en to{ 32% per week voo? P°£ ie jongemannen te. doen ne^-L^igjTi.m,.SU^,r - Dit rapport was thans verschenen Kerkdriel ingaan. Op het ogenblik bedragen de eis te brengen van 1 jaar en 6 maan den jeugdgevangenis met aftrek van Rioolivater wordt door zuiverings installaties niet voldoende gereinigd De Tweede Kamerleden hebben culier initiatief, dat hierin is ontwik gisteren gesproken over verontrei- keld, doelend op de actie van enige niging van water en lucht. Dr. Veer- dames onder het motto „Help die man (AR) heeft minister Veldkamp kinderen". Hier ligt echter ook een gemaand spoed te betrachten bij het taak voor de regering. Meerdere De 43-jarige W. IJ. uit indienen van een wetsontwerp aan- sprekers haalden de tragedie van de is gisteren door de rijksrecherche ge- uitkeringen 21,50 per week. gaande de verontreiniging. Dr. Lam- Softenon-babies aan. Ook mr. De arrestee, d. Hij wordt ervan verdacht De Kamer legde zich bij de be- bers (PvdA) noemde de toenemende Vreeze drong aan op een snelle af- in zijn functie als gemeente-ontvan- -zwaren van de minister neer en ves- v00rarrest verontreiniging van water en lucht wikkeling van de geneesmiddelen- ger van de gemeenten Maasdriel, .tigde haar hoop op betere resulaten Uitspraak over 14 dagen, even gevaarlijk als kanker en hart- wet. „We moeten het nog steeds met Ammerzoden en Hedel gelden te bij de behandeling van de Algemene ziekten. Wat betreft de vervuiling de wet van 1868 doen". hebben verduisterd. Om welk bedrag Bijstandwet. van de atmosfeer staan de bewinds- Dr. Lambers, arts in Rotterdam, het gaat kon gisteren nog niet wor- Df Kamer keurde tenslotte zonder man vrijwel geen bevoegdheden ter zei, dat jaarlijks honderden verp 1 te den meegedeeld. Wel gaf men te hoofdelijke stemming de begroting beschikking, meende dr. Veerman, geneesmiddelen uit de handel wor- verstaan, dat het gaat om een „groot voor maatschappelijk werk goed. Er is wel een hinderwet, maar de den genomen omdat zij te vroeg in bedrag". Verdere bijzonderheden toepassing ervan stuit op moeilijk- omloop gebracht zijn en schadelijke omtrent de aard van het vergrijp Na een uitvoerige discussie heeft heden De luchtverontreiniging wordt gevolgen kunnen hebben. Iedere 20 kon men in het huidige stadium van l de Amsterd ïse gemeenteraad gis- niet minder in de hand gewerkt door minuten wordt een nieuwe chemische het onderzoek nog niet mededelen. (jCSteSen STOIKiprilZeil teravond met 29 stemmen voor en het vele gemotoriseerde verkeer en stof uitgevonden, zei hij. Grote ge- f 16 tegen' besloten de tramtarieven de miljoenen schoorstenen op dewo- varen schuilen in deze tweede in- WOHin^boHW VCrantWOOrCl momenteel 35 ct. per rit - alsnog te ningen De minister kan hiertegen dustriële revolutie, als er niet vol- fct verhogen. Vorig jaar november had- voorlopig niets uitrichten. doende regeringscontrole komt. Aan rie. dat de jeuk veroorzaakt werd den b. en w. reeds een voorstel tot Men vroeg de minister met de wet de gevaarlijke gewoonte van 't rond- door Planta. Maar thans is er een De commissie-Grondkosten, het vo- verhoging van de tramtarieven irge- op de waterverontreiniging niet lang zenden van monsters en het z.i. ge- nieuwe uitbarsting waargenomen met rig jaar ingesteld door de minister diend, waartegen de minister van meer te wachten. Men wees er ook komen. dezelfde symptomen als bij de Plan- van volkshuisvesting en bouwnijver- economische zaken echter ernstige op dat de deskundigen er meer en ta-zaak. Dè officier van justitie te heid, is tot de conclusie gekomen, bezwaren maakte. Dit inmiddels in- méer van terugkomen, dat rioolwa- Planta Rotterdam overweegt de Planta-zaak dat de sterk gestegen prijzen van de getrokken voorstel betekende een ter door middel van zuiveringsinstal- maar ongedaan te maken. Volgens 't grond voor woningbouw geen ver- verhoging van de vervoersontvang- laties op afdoende wijze kan worden Mr. Geertsema vroeg aandacht voor Kamerlid heeft de commissie van ontrusting behoeven te wekken, om- sten met f 3.200.000 per jaar. Deze gereinigd Hij herinnerde aan een de Planta-affaire. Men heeft zich in onderzoek haar conclusie te snel ge- dat zij sociaal-economisch volkomen meerdere opbrengst zal nu 1 miljoen uitspraak van prof. Kroning van de I960 te sterk vastgebeten in de theo- trokken. verantwoord zijn door o.a. een al- 600.000 duizend gulden bedragen. Technische Hogeschool te Delft, dat - schadelijke stoffen, die in bepaalde wasmiddelen voorkomen, niet door de thans gebruikte zuiveringsinstal latie kunnen worden geweerd, in open water doordringen en daar alle leven doden. In Duitsland heeft men al een aantal wasmiddelen verboden. Geneesmiddelen De heren Lamberts en De Vreeze (KVP) dringen op versnelde invoe ring van de wet op de geneesmidde len aan. Het Softenon-drama heeft eens te meer bewezen, dat snelheid geboden is. Mr. De Vreeze (KVP) heeft ook gevraagd of de overheid geen aanleiding ziet aanvullende subsidie te verlenen voor Softenon- babies. De katholieke afgevaardigde toonde groot respect voor het parti- vaarlijke bezoek van vertegenwoor digers aan artsen dient een eind te CLANDESTIENE ZENDER HET ZWIJGEN OPGELEGD In samenwerking met de Gemeen- te-politie te Rotterdam hebben op sporingsambtenaren van PTT dins dag 20 november jl. de clandestiene zender „PAOBRN", die ook uitzond onder de roepletters PAOWC, PAO- MAT en PAOMDR, opgespoord en in beslag genomen. Daarbij is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 16- jarige I. A. B., leerling van de UTS te Rotterdam. Aetherklanken VRIJDAG 23 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.T5 Klassieke gram mof oonmuziek, 7.30 Voor de jeugd. 7 45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte gram.muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Schooladio 10.05 Pa ris et ses vedettes (opn.). 10.30 Klas sieke grammofoonmuz. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Moderne grammofoon- muziek. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte grammof.muz. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble met zangsolis ten. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Dansorkest en zangsolisten. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Örk.werken (gr.). 15.00 School radio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Alt viool en piano: moderne muz. 17.00 Boekbespr. voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Licht orkest en solisten. 18.20 Reis journaal over Tunis: klankbeeld over Noord-Afrikaanse kunst. 18.50 Rege ringsuitzending: Praatje over inter lokale woningruil, door W. J. A. H. van Berkel, Hoofd Afd. Woonruimte van het Ministerie voor Maatschap pelijk Werk. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.30 Politieke lezing. 19.40 Verzoekprogramma voor de sol daten. 20.30 Muzikale aspecten, mu zikale lezing. 21.00 Strij)cork. 21.20 Levensherinneringen, interv. 21.35 De Scheepsbouwleerling, hoorspel m. muziek. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondtheater: voorspel (gr.); 22.45 Operatie Wega, hoorspel; 23.45-23.55 Naspel (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuz. 9.00 Gymnastiek v. d. vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Piano duo: klassieke muz. 11.40 Orgelspel. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regerings uitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en recreatie, afgewisseld met grammofoonmuziek. 13.00 Nws. 13.15 Meded., eventueel actueel of grammofoonmuz. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Licht ensemble en zangsol. 14.00 Kerkorgelconcert. 14.25 Literair klankbeeld. 14.55 Vioolrecital: mod. muziek. 15.05 Radio-revue. 16.00 Am sterdamse Politiekapel. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd v. teenagers. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Gesproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Licht ensemble en zangsolist. 18.50 Politiek praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muz. voor kinderen (gr.) 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nws. 20.05 Gezinsleven in vreemde lan den: Japan, lezing. 20.20 Moderne ka mermuziek. 20.40 Boekbespreking. 20.45 Wereld in beweging, lez. 21.00 Metropole-show: amusementsmuziek. 21.35 Signalementen van het andere Ik, radio-documentaire. 22.15 Buiten lands weekoverzicht. 22.30 Nieuws. 22.40 Verre-Kijken, gesprek over te levisie (VII). 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Prettig weekend: lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 19.30 Voorprogr, maandel. programma voor jonge mensen (dl 2). NTS: 20.00 Journaal. 20.20 De be zetting XI, documentaire over Ne derland in de tweede wereldoorlog. 21.35 Pauze. KRO: 21.40 Vaticanum II, nieuws rond het Tweede Vaticaans Concilie. 21.45 Rens van Dorth wou eens even met u praten, cabaretpro gramma. 22.0022.45 Kinderen van ons volk, een reeks programma's over zwakzinnigheid (Deel 2). door Louis de Bourbon 40) Nu nam hij de 4 lichtblauwe vier kantjes op en plaatste 100 francs op 36. Het was natuurlijk waanzin, maar de whisky begon in hem te werken en hij voelde zich verzekerd van succes bij alles wat hij vanavond zou ondernemen. Hij voelde zich zó zeker, dat zelfs de spanning, die hem de nacht tevoren in haar schommel tussen hoop en vertwijfeling geno men had, hem thans bijna onberoerd liet. Toch onderging hij even een sen- sat'e van diepe voldoening, toen de couprier aankondigde: Trtnte six (36), rouge, dernier, pair et passé. Opnieuw was hij bijna 40000 francs rijker en hij had nog geen kwartier gespeeld. De aandacht om hem heen groei de. Hij speelde een paar maal niet, hij wachtte tot de aandacht van de anderen voor zijn spel geluwd was. Dan begon hij een willekeurig spel op verscheidene kanssoorten, waarbij nauwelijks wat te winnen of te ver liezen viel. Intussen rijpte de overtui ging in hem: dit is mijn nacht? Hier lag voor eens en wellicht nooit meer in zijn ganse leven, d e grote kans. Hij wachtte nog twee draaien. Dan bouwde hij de nummers 17 en 23 ge heel in met 10 francs-fiches. Het nummer, dat kwam, was 7. Maar hij had zich met 10 francs gedekt op het eerste dozijn, zodat de verliespost tot 140 francs beperkt bleef. Hij ging voort met het inbouwen van num mers en verloor steeds. Toen hij on geveer 1000 francs verloren had, be greep Karl Schwengler, dat hij bezig was, langzaam maar zeker zijn geld te verspelen, en nog wel op een ma- neir, die dor en onromantisch was en totaal niet in overeenstemming meta wat hem door de nymphen der fortuin was voorgespiegeld. De gro te winsten, die hij tot nu toe had ge maakt, zij het de eerste maal dan volkomen per abuis. Driemaal ach tereen zette hij 50 francs, vol, op zéro. En verloor. De vierde draai zette hij 50, vol, op 36 en tweemaal 50 op 36 h cheval. Er kwam zéro. Hij vloekte onhoorbaar. Hij zette 100 francs op 7 finaal en verloor 400 Lancs. Hij voelde de onzekerheid in hem slinken. Hij vloekte nog heviger, onhoorbaar en riep alle morele reser ves in zich te hulp. Hij wierp achte loos 1000 francs-jeton, een mooie, ivoorkleurige fiche met smalle ver gulde rand, op rood. Het balletje draaide, aarzelde even op de rand van 36 (rod) en viel in 11 zwart. Hij merkte niet, hoe zijn manier van spelen de aandacht van meerde re andere gasten had gewekt. Hy zag niets van de bijna opmerkbaar-spot tende of verbaasd-minachtende blik ken der croupiers. Zo zwak, zo grof, zo systeemloos hadden de meesten van hen zeiden iemand zien spelen. Dan zette Karl Schwengler, vol komen kalm en zonder een zweem van innerlijke ontroering, een jeton van 100 francs midden in het grote vak van zéro. Hij legde een zelfde fiche op de lijn tussen zéro en twee en verzocht de hoofdcroupier met vas te, heldere stem, een derde 100 francs stuk te plaatsen in de hoek, bestemd voor de eerste vier cijfers. Het balletje liep in: zéro. Karl was aanzienlijk minder ont roerd dan de avond tevoren. Hij wenste zichzelf op kalme toon geluk en maakte er geen enkel bezwaar te gen, dat de verleidersstem daar bin nen in hem uitvoerig begon te pochen. Heb ik het niet gezegd? Heb ik je ooit een verkeerde raad gegeven? Er kwam ditmaal geen heer in zwart costuum. De chef-croupier telde rustig de winst uit: een stapeltje van 8 maal 100 francs voor de eerste vier een stapel van 7 maal 100 francs plus een jeton van 1000 francs voor de cheval en 3 maal 1000 francs plus 5 maal honderd francs voor de plein. Nog eens zette Karl 1000 francs op rood en won. Hij wierp twee fiches van 100 francs naar de chef-crou pier. Pour les employés. Merci pour les employés. Hij maakte zich, zo onopvallend mogelijk, los uit de groep spelers, die zich rondom hem had gevormd. Hij liep, langzaam, naar de bar. Hjj bestelde een fles champagne en begon zo onopgemerkt mogelijk zijn fiches te tellen. Hij kwam tot een be drag van 10.060 francs. Hij had dus 7060 gfrancs gewonen, meer dan het dubbele als de avond tevoren, maar dat bedrag was inmiddels wat ge slonken. Hij had een dure champagne rekening betaald, hij had een paar inkopen gedaan en hij had een post wissel van 200 francs verstuurd aan Mademoiselle Charlotte van Buren Hotel Euler Bazel. Hij had dat geld, nadat hij haar, een paar dagen geleden, naar het station had gebracht, op zijn kamer gevonden, in een enveloppe op het ronde, wankele tafeltje. Ze zou er weinig van begrijpen, Charlotte, maar later, later zou hij haar alles uitvoerig schrijven. Het ging er ook niet om, nu een sluitende rekening te becijferen. De kas opmaken, daar ging het om en dat was eenvoudig. Alles wat hij bezat, droeg hij bij zich. Aan fiches 8.060 francs, aan baargeld 1800 francs en wat klein geld. Daar ging af zo om en om 300 francs voor het hotel. Dus ruim negen en een half duizend francs, die hij over hield Ruim 9.500* francs. En dan? Er bestaat een merkwaardig spreekwoord, Sir, dat ik noot heb be grepen. Zou ik U mogen vragen, of U het mij verklaren kunt? Het was een beschaafde Engels sprekende stem en ook het uiterlijk van de man was kenberkend voor een vertegenwoordiger der Britse arisocratie. Lord Bavonshire van de Britse ambassade. Karl Schwengler was opgestaan. Hij noemde zijn schuilnaam. Een korte buiging, een handdruk. Neemt U plaats, zei Karl. Ik wiïde U niet storen, zei de Engelsman, terwijl hij aan Karls ta feltje plaats nam, maar ik zag U zo alleen zitten, ik hoorde met één oor, wat een paar van die luidruch tige blaaskaken ginds over U ver telden. Dat U een speler van profes sie bent, die ontzaglijke bedragen verdient. Dat U met bepaalde crou piers bepaalde afspraken hebt enfin, het normale geroddel, dat iedereen ten deel valt, die, vooral en juist als hij een onbekende is in dit milieu, eens een flinke slag slaat. U ziet er niet naar uit, alsof zulk ge klets ook maar één moment uw aan dacht van belangrijker zaken zou kunnen afleiden. Terwijl ik aan U dacht, schoot mij dat spreekwoord te binnen en het leek mij plotseling in teressant. daarover met U eens te praten. Maar als U liever alleen bent met uw gedachten, dan maak ik me onopgemerkt uit de voeten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2