>ositie tegen centraal bemalingsplan Midden-Z.H. Oppositie tegen centraal PONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 BENTHUIZEN geen door de opposanten is gesteld, niet geheel in overeenstemming met de werkelijkheid. Het gemaal heeft /-w 1 25 pet meer dan de gewenste capa- véél te laag zijn gesteld. Aanvanke lijk heeft de Benthuizepoledr een stemmig besloten met het centrale bemalingsplan in zee te gaan. De voorbereidingen zijn getroffen, de opdrachten gegeven. Thans liggen de tochten zodanig waren, dat het water stukken bij Gedeputeerde Staten. Zo- voldoende het gemaal zou kunnen lang niet blijkt, dat de kosten per bereiken; dit blijkt niet zo te zijn. De hectare meer zullen bedragen dan aanwezige balk achter het gemaal ƒ25.— kan moeilijk op het besluit (bovenzijds 7 m. beneden NAP) zou worden teruggekomen. Spr. had geen eventueel kunnen worden weggebro- behoefte hier en elders voor „een ken, zodat de instroomdiepte wordt schooljongen te worden aangezien". gelanden van de Benthuizerpolder in opgevoerd tot 7-30 m. NAP. Wense- In beginsel is besloten tot een oplos- vergadering in café A. van Staal- 13 pompmstallatie een sing voor de gezamenlijke polders. De duinen bijeen, onder voorzitterschap vacuumpomp aan te brengen, zodat Benthuizerpolder is slechts een on- van de heer Jos. van der Eijk. onafhankelijk van de waterstand, de derdeel van het grote geheel en er De voorzitter sprak in zijn ope- 'n werking kan worden ge- is momenteel geen enkele reden voor ningsivoord de wens uit, dat de be- d® IXxrpsstraat te een terugkeer, dan wel voor door- sprekingendie aan de orde zouden Benthuizen zal geheel of gedeeltelijk kruising met het plan-Stuurman. Het komen, in een aangename sfeer zou- P°?en worden vernieuwd. De totale Rijk heeft niet zonder meer ƒ600.000 den plaatshebben, omdat deze verga- worden zodoende, inclusief subsidie toegezegd, indien er 'n voor- dering niet op de qebruikelijke wijze f «OOO.— onvoorzien, geraamd op 130 deliger oplossing zou zijn geweest, die tot stand was gekomen. Eén inge- Dlt zou neerkomen °P f 10-— even doelmatig is. Er is geld tekort land vroeg spreker om deze verga- P®* ™:ctar? over 25 jaar en dus aan- voor de landbouw en dat had dan dering te doen uitschrijven, om zo- Z1*!?lyk mmder dan d* voorgestelde beter voor andere doeleinden kunnen J 25.worden besteed. Toezegging betekent dat het verantwoord rijksgeld is. Geen vertrouwen De heer P. J. Visser (tevens voor zitter van de Palensteynsepolder) Voorzitter houdt voet bij stuk Woensdagmorgen kwamen de doende eens met de ingelanden van de polder te kunnen praten en hen in elk geval de loop van zaken betref fende het nieuwe bemalingsplan te kunnen uiteenzetten. Op deze gronden wensten de oppo- "ürL aT aan tet'ZsW aedn d°e ind™k...«/hebben! een dergelijke vergadering niets be- de Palesteynse polder zal mededelen f .^1'. i reikt kon worden, dat wijziging in dat de polder terugkomt op het aan- d °°k de loop van zaken zou kunnen bren- vankeliik eenomen besluit nmdat dit aandr»ne tot stemming te komen. Een beeld van de strijd in het grensgebied tussen India en Rood China: met muilezels worden munitie en andere voorraden voor de Indiase troepen in de buurt van deal gevallen Se La-pas aangevoerd. de loop van zaken zou kunnen bren- vankelijk genomen besluit, omdat dit gen. Daarna bereikte spr. een brief zou zijn gebaseerd op. een onjuiste, e" ^„2 J van enkele ingelanden met een zelfde althans onvolledige voorlichting. De ÏJjiL a ,etn,,<!n verzoek en aangezien het hier mge- heer Stuurman hleek neen ventre,,. ?n°er met de andere polders te zullen landen betrof met een gezamenlijk wen meer in de Ned Heide Mij te ,sp an' wa£rbU aknog getracht stemmental van meer dan 20 pet van hebben, doch wenste daarop slechts S ?°k berms'00t m «Je het aantal, dat kan warden uitge- in een besloten zitting nader in Ie P het komende plan te bracht, moest deze vergadering dus gaan, waaraan de vergadering geen i ift v<f«e reglementair worden uitgeschreven, behoefte bleek te hebben 1 gelukt. De heer Jebbink deelde tenslotte nog mede. dat de plannen van de gemalen in een vergevorderde staat van vooerbe- Vooirzitter Van der Eyk achtte het- rei ding verkeren. Plan verantwoord Thans wordt van de adressanten verwacht, dat zij een uiteenzetting zullen geven, waarom deze vergade ring werd gewenst. Teneinde even wichtige uitleg van de zaken te ver- heer A. A. Jebbink van de Ned. Heide HONDEN WORDEN MASSAAL INGEëNT Mij. uitgenodigd, opdat alle duister- L1JNGEBOD GEHANDHAAFD heden zullen kunen worden opge klaard, indien die er mochten zijn. Immers, openheid geeft vertrouwen. Wantrouwen Vanaf het maken van een centraal bemalingsplan is steeds erop gewe- De minister van landbouw en vis- zen, dat het werk niet meer zal kos- serij heeft gisteren in een brief aan Diergeneeskunde is reeds medewer- ten dan maximaal 25. - per hectare, de beide Kamers der Staten-Generaal kinS verkregen bij de vaststelling gedurende 25 jaren. Nu zijn er enige medegedeeld, dat de regering het Yan de beloningen van de hierbij irgelanden die mede in verband met noodzakelijk acht, dat alle honden in te schakelen dierenartsen. Op de- het verloop van deze zaak bevreesd in Nederland tegen rabiës worden ge 1 zijn, dat, zoals bij uitvoering van ent. Een dezer dagen zal een be werken veelal voorkomt, achteraf de schikking in de staatscourant vor kosten in rekening worden gebracht, den gepubliceerd, waardoor in etap welke vooraf niet te voorzien waren, pes voor het gehele land een bepaling Teneinde alle wantrouwen weg te ne- van kracht zal worden, die verbiedt men, verzocht spr. de heer Jebbink zich op de openbare weg te begeven een schriftelijke verklaring te geven, met een hond, die niet tenminste der waarin duidelijk uitkomt, dat de tig dagen tevoren is ingeënt - - - stichtingskosten inzake dit plan, voor Minister Marijnen zet in een brief °Penfïesteld- Overigens zijn politiële maatregelen, waarbij op bepaalde plaatsen gelegenheid zal bestaan tot massale inenting. Met de gemeente wordt overleg gepleegd, teneinde de hiervoor benodigde ruimten en hulp personeel ter beschikking te krijgen. Via de Koninklijke Maatschappij voor ze wijze zal de inenting voor hen, die van deze mogelijkheid gebruik maken, belangrijk goedkoper kunnen worden. OOK KATTEN Ook voor katten zal de gelegenheid tot inenting op deze wijze worden de betrokken polders niet meer zul- uiteen., dat hij in overleg met de mi- lenbedragen dan de vermelde 25.nister van sociale zaken en volksge- per hectare. zondheid tot de conclusie is geko- maatregelen, zoals die voor honden zijn getroffen, ten aanzien van kat ten praktisch niet doorvoerbaar. Aan men, dat voorbehoedende inenting van Wereldgezondheidsorganisatie van honden een zodanige belangrijke bij- de Verenigde Naties zal advies wor den gevraagd omtrent het vraag- Onzekerheid drage zou kunnen" leveren ul.u - De heer Jebbink van de Ned. Heide land binnen afzienbare tijd weer vrij P?' welKe k^ten in de versprei- Mij. wees erop, dat destijds duidelijk van hondsdolheid te maken dat het dinf van de h°ndsdolheid spelen en is toegelicht, waarop de ramingskos- niet verantwoord zou zijn voorsohrif- welke maatregelen bijgevolg ten aan ton van het totale plan zijn gebaseerd, ten terzake achterwege te laten. De ?ien, van katten in het belang van de Per polder zijn de uit te voeren wer- verplichting honden aan de lijn te n°ndsd°l"eidsbestrijding nog zouden ken opgenomen en begroot. Gelijke- houden blijft daarnaast voorlopig on- Kunnen worden getroffen. Intussen lijk omgeslagen per hectare kwam verminderd van kracht. Wel zal het in ie^ef feva' worden voortge- men, met nog enige ruimte voor mogelijk zijn, daar waar een muil- £a?n niet het zoveel mogelijk op- prijs- en loonpeilstijgingen op de be- korfplicht gold, deze plicht te doen puimen van zogenaamde wilde kat- doelde 25.per ha., gedurende 25 vervallen. Dit geld eveneens voor het jaren. De Cultuurtechnische Dienst vervoersverbod van honden uit de heeft 60 pet subsidie in de kosten gemeente Amsterdam en Nieuwer togezegd, naast de hierbedoelde last Amstel. van de ingelanden. Indien de kapi- ETAPPES taairente blijft gesteld op 4'/» pet en er geen meerdere verhogingen in de Deze regeling zal om praktische peilen komen, kan hierop worden redenen niet op zeer korte termijn vertrouwd. Wie kan echter thans voor het gehele land gelijktijdig van reeds voorspellen, wat er met het kracht kunnen worden. Daarom is loon- en prijspeil over enkele jaren voorzien in een geleidelijke invoering, zal gebeuren? Ongelimiteerde ver- te beginnen met de gemeente Amster Gezondheidstoestand prinses Wilhelmina Bij prinses Wilhelmina hebben zich sinds enkele weken ouderdoms- verschijnselen geopenbaard, die het noodzakelijk maken, dat een meer nauwlettende medische controle zal worden uitgeoefend. Er is overigens geen enkele reden tot ongerustheid zo wordt van officiële zijde meege deeld. De agenda van koningin en prins blijft ongewijzigd en ook de reis van prinses Beatrix door het Verre Oosten gaat normaal door. Prinses Wilhelmina is in augustus van dit jaar 82 geworden. Prins Bernhard benoemde adviseur burger- luehtvaartzaken De heer J. W. F. Backer, direkteur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst, is bij het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd benoemd tot adviseur-honorair van prins Bernhard voor burgerluchtvaartza- ken. Hij zal de eerste zijn, die dit soort adviseurschap gaat vervullen. Zoals bekend is de grote hobby van de prins het vliegen. Hij heeft funk- ties bij de KLM en bij Fokker, bo vendien heeft prins Bernhard een adviserende stem bij de opleiding van jonge piloten. Ruim zes miljoen voor afbraak ziekenhuis Busje verongelukt: een dode en vijf gewonden Op de Kuipersweg te Buitenpost is woensdagmorgen een busje met elf arbeiders van een aannemersbe- hogingen kunnen nimmer worden dam en Nieuwer Amstel (per 15 drijf uit Surhuisterveen in volle verdisconteerd. Momenteel is hiervan januari 1963), vervolgens in de pro- vaart tegen een stilstaande vracht- nog niets te zeggen en men zal de vincies Noord-Holland, Zuid-Holland auto gebotst, waarvan de verlichting begroting van kosten, in het voor- an Utrecht (15 februari 1963) en ten- was uitgevallen. Bij de botsing ge- jaar 1963 te verwachten, moeten af- slotte over het overige deel des lands raakte de 62-jarige F. v. d. Bij uit wachten, alvorens men iets zal kun- (1 maart 1963). De enting zal dus Harkema-Opeinde, die naast de be nen zeggen. telkens een maand vóór de genoemde stuurder zat, beklemd: hij bezweek data moeten hebben plaats gehad, enkele uren later in het diacones- Voordeliger Ook met deze geleidelijke invoering senhuis te Leeuwarden aan het opge- zal het nodig zijn het optreden van lopen letsel. Van de overige inzit- De heer P. D. Stuurman, de hoofd- da beschikbare dierenartsen te ver- tenden werden er twee ernstig en adresssarat voor deze vergadering, sterken door speciale organisatorische drie minder ernstig gewond, deelde mede, dat de adressanten aan vankelijk vóór het gezamenlijke be malingsplan hadden gestemd op ba sis van de ontvangen voorlichting. Er werd echter oppervlakkig ingegaan op andere mogelijkheden, die er voor de Benthuizerpolder zijn om tot ver betering van haar bemaling te ko men. Thans willen adressanten ver klaren, op dit besluit terug te komen en zijn thans tégen het gezamenlijke bemalingsplan. Spr. is in de gelegen heid geweest zich meer in te werken in het bemalingsprobleem van de Benthuizerpolder en hem is gebleken dat er wel degelijk een voordeliger oplossing in de mogelijkheden ligt, voordeliger dan in combinatie met de drie andere polders, zelfs als men de 60% subsidie van het Rijk buiten beschouwing laat. Volgens de hui dige situatie heeft de Benthuizer polder twee gemalen in haar bema- lingsgebied, het boven- en het onder gemaal. De eerste kan als afgedaan worden beschouwd. Buiten de molen zou een vijzelgemaal kunnen worden geplaatst met een capaciteit van 80 m3 water per minuut. Het voordeel is, dat met de helft van het thans nodige stroomverbruik kan worden volstaan en de aanwezige kabel, thans overbelast, ruim voldoende ca paciteit heeft. Het benedengemaal functioneert goed. De capaciteit van 60 m3 per minuut is klein genoeg, door de sa menvoeging met de Gelderswoudse polder van 300 hectare. Indien de tochten echter op juiste breedte en diepte worden gebracht, is het heel goed mogelijk om het waterpeil op de gewenste hoogte te brengen. Aan vankelijk is ervan uitgegaan, dat de De gemeente Eindhoven zal, in dien de raad hiermee akkoord gaat, 6,5 miljoen gulden neertellen voor de aankoop van het katholiek Bin- nenziekenhuis in het centrum van de stad. Het ziekenhuis is hierna bestemd voor de sloop. Bij het volvoeren van de stede- bouwkundige plannen is het zieken huis een sta-in-de-weg. Als tot de koop besloten mocht worden, zal in de toekomst een nieuw ziekenhuis verrijzen op een 9 hectare groot ter rein in het uitbreidingsplan Engels- bergen. De veertigjarige heer Uijt den Boogaard, employé van de „Neder landse Ballastmaatschappij", is op t terrein van deze maatschappij in een sluiskolk op de grens van Weesper- karspel en Nederhorst den Berg te water geraakt en verdronken. DE GESTRANDE KATWIJKSE LOGGER Ingevolge de wrakkenwet heefA de directeur van Rijkswaterstaat in het arrondissements Alkmaar, ir. J. G. Jongenelen, een mededeling aan de romp van de te Bakkum gestrande logger „Katwijk 140" laten bevesti gen, waarin het verbod is afgekon digd dat niemand meer iets van boord mag halen. Dit geldt ook voor de eigenaar, die nog steeds in onder handeling is met de bergingsmaat schappij Wijsmuller te IJmuiden en met de orïderlinge verzekeringsmaat schappij „Vlaardingen" te Rotter dam. Aangezien di kans bestaat, dat de kosten van opruiming van de 45 jaar oude logger wel eens meer zouden kunnen bedragen dan de opbrengst, heeft rijkswaterstaat verboden dat de logger nog vei der onttakeld wordt Minister Luns heeft vertrouwen in V.N. Minister Luns heeft gisteren in New York gezegd, dat hij van me ning is, dat de door de VN bekrach tigde overeenkomst tussen Nederland en Indonesië, waarbij het bestuur over Nieuw Guinea in mei volgend jaar wordt overgedragen van kracht zal blijven. Tijdens een persconferentie zei de minister, dat hij dacht, dat de Indo nesiërs niet zouden aandringen op een eerdere overdracht van het be stuur, dat tijdens de interim-perio de door de VN wordt gevoerd. De minister, die zei, dat hij de overeenkomst ihet de waarnemend secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, besproken had, zei: „Ik heb er vertrouwen in, dat de VN en de heer Thant de overeenkomst tussen Indo nesië, de VN en Nederland zullen uitvoeren niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest, waarin deze tot stand is gekomen." De minister zei nog, dat de af stand, die Nederland van Nieuw Gui nea doet, de Nederlandse uitgaven niet zal beperken. De 35 miljoen dol lar (125 miljoen gulden) per jaar, die in Nieuw Guinea werden uitgegeven, zullen na 1 mei 1963 worden besteel aan de hulp aan onderontwikkelde landen. Het bedrag, dat Nederland reeds voor dit doel besteedt, zal met het genoemde bedrag worden ver groot. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Rotterdam (26-11), ss. Soestdijk (28-11); Argen tinië: ms. Rio Primero (26-11); Aus tralië: ms. Blumenthal (27-11), ms. Themis (29-11); Brazilië: ms. C. Tel lier (28-11); Canada: ss. Rotterdam (26-11), ss. Rijndam (28-11); Indone sië: verkeer gestaakt: Ned. Antillen: ms. Themis (28-11); Nieuw-Zeeland: ms. Adelaide Star (25-11), ms Pa- paroa (28-11); Suriname: ms. Mara thon (28-11); Rep v. Z.- en Z.W. Afrika: ms. Stirling Castle (25-11), ss. Riouw (28-11). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. KORTE GOLF Virgil Grissom, de Amerikaanse ruimtevaarder, heeft een boete op gelopen voor te snel rijden. De astro naut, die in 1961 in een ruimtevaar tuig met een snelheid van achtdui zend kilometer per uur werd weg geschoten, reed met zijn auto hon derd kilometer per uur op een weg waar een maximum van vijfentach tig kilometer gold. De Franse oud - president René Coty is dondeidag op 80-jarige leef tijd in Le Havre overleden. JONGERENAPPEL TE LANGERAAR Hoe kunnen de jongen en het meisje iets van hun leven maken De tweede avond van het jongeren- appèl 1962, die gehouden werd in het parochiehuis te Langeraar, is even als de eerste avond voortreffelijk geslaagd. De opkomst der jongeren was zo groot, dat de zaal opnieuw tjokvol was. Dit kan slechts verblij dend zijn. Want steeds duidelijker komt tot uiting, dat dit jongeren- appèl de jeugd pakt en dus niet zal nalaten een gunstige invloed op hen uit te oefenen. Hoe meer men op deze avonden hoort, des te sterker wordt de overtuiging dat hier aan degenen die staan op de drempel der volwassenheid iets wordt mee gegeven. Deze tweede avond droeg als mot to: „Als het effe kan, maak ei dan wat van". Nadat Theo Leliveid het openingswoord had gesproken vei kreeg de heer Th. van Son het woord De kern van zijn betoog was: Hoe- kunnen de jongen en het meisje iets van hun leven maken?" Als men jong is, is men dynamisch, wil men in beweging zijn. Maar jong van ja ren zijnde kan men toch stokoud zijn. Er zijn jongeren wier leven totaal leeg is. In het leven zien ze niets meer. In het geloof ziet men niets, evenmin in het bidden en zelfs God zegt hun niets meer. Spr. tekende zulke mislukte levens met voorbeel den uit de praktijk. Het gaat in het leven om de vragen: Waar kom ik vandaan? Wat doe ik hier? Waar moet ik naar toe? Speciaal de tweede vraag was het onderwerp. Wat doe ik hier? Wat ben je? We leven in een tijd, waarin alles ontstellend snel veranderd is. Spr. noemde hier de verhouding jongen - meisje. De ver houding ouders - kinderen. Op het platteland is ook de tijdgeest door-, gedrongen. Men gaat buiten het dorp in de stad werken en de invloeden dringen ook in het vroeger beschut te platteland binnen. Er is een heel andere geest gegroeid Als voorbeeld noemde spr. de verandering bij de verkering. En toch zal men, ondanks de tegenwoordige opvattingen, als plicht hebben, dat de jongen en het meisje elkaar te bewaren hebben en te beschermen tegen de gevaren tot aan het altaar. Wil je een gelukkig leven voorbereiden dan moet je in de verkeringstijd eerbied hebben voor elkaar. Heel ernstig waarschuwde spreker voor het huwelijk uit berekening. Door de tijdgeest dreigt er een groot gevaar voor de gezinsvormirig. In dit verband wees spr. op het Luikse pro ces. Het gezinsleven wordt uit el kaar getrokken. En juist het gezins leven kan zo mooi zijn. Een bron van geluk voor die kleine gemeen schap die het gezin is Het moet zijn een beschut heiligdom, waai men van elkaar nog zoveel kan leren en elkaar levensvreugde schenkt. Arbeidsvreugde. Sprekende over de arbeid werd de ze zinvol genoemd voor de mens zelf voor het gezin en vooi de gemeen schap Door de arbeid is men als met een gouden keten aan elkaar verbonden. We hebben de taak deze visie over te brengen op de gemeen schap. Teveel wordt de arbeid be schouwt als een last en te weinig als vreugde. Ook werd aandacht gewijd aan de besteding van de vrije tijd. Lees goe de boeken, beoefen de schone kun sten, als muziek toneel en voordracht, ofwel doe aan sport. Ten slotte gaf spr. deze raad, wees nederig en ga naar het huis van God. Wees zelf sterk en maak anderen sterk. Dan ben je waardevol voor de gemeen schap. In het tweede deel van de avond werden enkele gestelde vragen be antwoord. Ook dit gedeelte was in teressant en leerzaam. Donderdag is de bijeenkomst te Nieuwveen in „St Ursula" om 8 uur. Spreker pater Stoffels. Het mot to is: Tussen start en finish.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 13