mzebotteljm, is zo gezond Strijd der Concilievaders over «het schema" VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Wijziging Wegenverkeersreglement Minister Korthals ;vil permanent geldende maximum-snelheid RIJKSWEG 13 ZESBAANSWEG Rijksweg 13 lussen Rotterdam en Den Haag zal in de loop van 1964 geheel zes rijbanen krijgen. Dit heeft de minister van Verkeer en Water staat, drs. Korthals, gisteren mede gedeeld in de Tweede Kamer in ant woord op vragen van het socialisti sche kamerlid mej. mr. Schilthuis. De minister zei, dat op dit wegge deelte bovendien een maximum snelheid ingesteld zal worden. De proeven, die de afgelopen zo mer met een maximum-snelheid zijn gehouden, zijn bevredigend verlo pen. De minister heeft daarom op dracht gegeven een wijziging van het Wegenverkeersreglement voor te be reiden. De Gedeputeerde Staten van alle provincies hebben de plannen voor deze wijziging reeds enige maan den geleden voor het uitbrengen van advies ontvangen. Wanneer de wij ziging in het reglement is aange bracht zal de minister een permanent geldende maximum-snelheid kunnen instellen. Te hard rijden. Over de vele ongelukken op de rijksweg onder Delft merkte de mi nister verwijtend aan het adres van de weggebruikers op, dat veel auto mobilisten te hard rijden op het zes- baansgedeelte en zich dan niet tijdig genoeg meer instellen op de drukte van het vierbaansgedeelte. Met zijn collega-bewindslieden van Binnenlandse Zaken en Justitie pleegt de minister van Verkeer thans overleg om de politie voor dit weg gedeelte uit te rusten met noodsig nalen en andere middelen ter verho ging van de veiligheid. De minister denkt ook over een verlichting, maar eerst zal er een maximum-snelheid moeten komen. Eerst daarna zal kunnen blijken of het al dan niet nodig zal zijn een verlichting aan te brengen. Zwaardemaker NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Majoor Leroy Cooper, de 35-jarige Amerikaan, die uitgekozen is als de volgende astronaut van de Verenig de Staten. Majoor Cooper zal waar schijnlijk in april van het volgend jaar een ruimtereis maken, welke een volle dag zal duren. Organisator van vrijgezellencongressen overleden Gistermiddag omstreeks één uur is in zijn woning overleden de heer G. Greijn, gemeentesecretaris van Gre- venbicht. De heer Greijn, die 52 jaar oud is geworden, was sedert 1933 ge meentesecretaris van Grevenbicht. Gedurende acht jaar was hij lid van Provinciale Staten van Limburg. Zijn grote bekendheid kreeg de heer Greijn door het organiseren van di verse vrijgezellencongressen in Gre venbicht en andere plaatsen. Inbraak in modezaak: buit ruim 30 mille Gisternacht is ingebroken in een modezaak aan de Weteringschans te Amsterdam waarbij ruim 26 mille aan contanten en sieraden voor een waarde van naar schatting 5 a 10 mille gestolen zijn. Via een wc-raam- pje heeft de ingebreker zich toegang tot de winkel verschaft, die gedreven wordt door de weduwe van de ac teur Ben Groeneveld. Het geld, dat uit verschillende valuta bestond, was geborgen in twee geldkistjes. De sie raden werden uit het woongedeelte van het pand ontvreemd. ONDANKS ARREST H.R. Vrije boer Voortman krijgt betaalde boete niet terug Minister mr. A. C. W. Beerman van justitie denkt er niet aan de boeten terug te betalen, die de vrije Gelder se boer Voortman heeft betaald voor zijn weigering aan de inventarisatie van het Landbouwschap mee te doen. Het Tweede Kamerlid, ir. C. v. Dis (SGP), had de minister gewezen op het arrest van de Hoge Raad, waar in boer Voorthuizen ontslagen werd van rechtsvervolging. De heer v. Dis betoogde, dat de heer Voorthuizen door het arrest nu ook recht had op restitutie van de betaalde boetes De minister motiveerde zijn voornemen echter met op te merken, dat in het arrest nergens blijkt, dat de inven tarisatie door het Landbouwschap in strijd is met de wet. Volgens de minister is de vrij spraak van de Hoge Raad alleen maar te wijten aan een fout, die de officier van Justitie in de dagvaar ding maakte. Acht Amsterdammers gebeten door gemuilkorfde honden Bij de Amsterdamse GGD hebben zich de laatste dagen acht mensen gemeld, die gebeten zijn door aan gelijnde en gemuilkorfde honden. Zij hebben echter verzuimd de naam te vragen van de eigenaar en/of bege leider van de hond. De GGD heeft het publiek dringend verzocht in voorkomende gevallen het adres, waar de bijtende hond thuis hoort, te noteren. Uit deze gevallen blijkt, dat de betrokken honden geen goe de muilkorven dragen. Bij de Amsterdamse GGD waren in verband met de hondsdolheid tot gisteren nog 98 vaccinatie-patiënten in behandeling; begin van deze week bedroeg dit aantal 120. Sedert het begin der vaccinatie-actie zijn 503 personen in behandeling geweest. De GGD heeft 681 personen, die zich aanmeldden, doch die niet gevacci neerd behoefden te worden, gerust gesteld huiswaarts kunnen zenden. Nijmeegse fraude zou 175.000 gulden bedragen De gemeente Nijmegen zou inder daad langs frauduleuze weg geld ver kregen hebben uit 's lands schatkist. Het gemeentebestuur onthoudt zich echter tot nu toe van ieder commen taar. Het zou hier gaan om een be drag van 175.000 gulden. Dit bedrag zou als een voorschot zijn geïncasseerd voor een project, dat niet in aanmerking kwam voor herstelbetaling wegens oorlogsscha de. De ministers van justitie, finan ciën en binnenlandse zaken overwe gen thans of een strafvervolging moet worden ingesteld. Het staat evenwel vast, dat niemand persoon lijk voordeel heeft genoten van de manipulaties. Directeur Duitse auto- fabriek reed onder invloed De rechtbank in Haarlem heeft de zestigjarige directeur van de auto- fabriek Daimler-Benz, R. O., wonen de in Stuttgart-Degloch (Did.) we gens het besturen van een auto, ter wijl hij onder invloed was, veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee weken en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Volgens de tenlastelegging reed de man, die in 1960 in ons land een congres bijwoonde, op een nacht in augustus op de Twijnderslaan in Haarlem zig-zag over de weg. Een agent van politie hield hem aan en de autofabrikant bekende, enige gla zen wijn en champagne te hebben gedronken. De verdachte was niet ter terechtzitting verschenen. De drie leden van het Amsterdam se studentencorps, die voor het op eigen initiatief geven van inlichtin gen aan de pers door hun bestuur waren gestraft, zijn in „hoger be roep" lichter veroordeeld. De heer T. P. Treuman die was geroyeerd, is nu tot 1 april van het volgend jaar geschorst. De studen ten A. M. Sanders en A. H. Ingelse Minister Veldkamp: KINDERBIJSLAGEN AANPASSEN AAN LOONSTIJGINGEN De kinderbijslagen zullen na 1 ja nuari als de nieuwe wetten gaan wer ken, worden aangepast aan de loon stijgingen van na 30 september 1960. Dat deelt minister Veldkamp (socia le zaken en volksgezondheid) mee in de memorie van antwoord op zijn be groting. De uitkeringen hebben de laatste twee jaar de loonsverhogingen niet gevolgd. Wel werden ze aan ontwik kelingen in het prijspeil aangepast of, zoals nog met ingang van 1 juli, aan de compensatie voor de huur verhoging. beiden in eerste instantie ge schorst hebben hun straf gewij zigd gezien in een berisping. In het „hoger beroep", dat de drie studenten bij het corps hadden inge steld, werd hun daad beoordeeld door een college dat werd gevormd door het nieuwe bestuur van het corps en het bestuur dat in 1960-1961 zitting had. De nationale vakbeurs voor de Horeca- en aanverwante bedrijven „Horecava" die van 7 tot en met 10 januari 1963 in de RAI in Amsterdam wordt gehouden, zal in het teken van het toerisme staan. DE BRONNEN DER OPENBARING De eerste discussies, die gisteren over het voorstel „de bronnen der openbaring" gevoerd zijn, hebben feitelijk ten doel gehad een principiële erkenning van de nieuwe theologie te verkrijgen, meer in het bijzonder een erkenning van het recht der theologen te zoeken naar nieuwe aan gepaste formuleringen van de oude geloofswaarheden. Deze discussies hebben woensdag nog geen definitief resultaat opge leverd, aldus verneemt het KNP van bevoegde zegslieden. Het onbevredigende bestaat niet zozeer in het feit, dat een grote meerder heid het ingediende schema duidelijk heeft afgewezen, zodat inderdaad ruim baan gemaakt kan worden voor het nieuwe theologisch denken, aldus dezelfde bron, maar veeleer in het feit, dat geen positief ander voorstel gedaan is, een voor velen aanvaardbaar voorstel, dat de twee-derde meer derheid zou kunnen halen. Op de foto verlaat prinses Beatrix aan het strand, vijftig een van de Mahabalipoeram-tempels kilometer van Madras. NEDERLAAG VOOR OTTAVIANI Ongetwijfeld hebben de discussies aangetoond, dat geen genoegen meer wordt genomen met de oude formu le, die de theologische voorberei dingscommissie onder voorzitterschap van kardinaal Ottaviani het Conci lie heeft aangeboden. Dat was zeker een tegenvaller voor deze hardwer kende commissie-voorzitter, die er zich in zijn inleiding tot de vaders op beriep, dat zijn schema dan toch maar door de Centrale Commissie was verbeterd en later nog door de Com missie voor de amendementen was herzien. Alle landen in de wereld waren in de theologische commissie vertegenwoordigd, zo zei hij. Be voegde waarnemers tekenen bij zijn opmerking aan, dat niet allen ge hoord zijn en dat ook niet alle scho len in de commissie gehoord zijn, met name niet de school der nieuwe theo logie. Doch over deze school merkte de kardinaal op, dat zij niets bete kent en geen enkele duidelijke rich ting heeft. Bovendien toonde de kardinaal zich verontwaardigd over het feit, dat een aantal theologen en advi seurs van de Concilievaders tegen voorstellen tegen zijn schema hadden verspreid. Hij keurde deze houding af wijl de theologen iedereen, behal ve de commissie voor geloof en zeden ervan op de hoogte hadden gebracht. Daarop heeft de rapporteur mgr. Ga- rafolo, een aan de vaders onbekende medewerker va nde kardinaal, een inzicht gegeven in het schema. Ver wacht was, dat de secretaris der voorbereidende en der conciliaire commissie, pater S. Tromp S.J. dit zou doen. LIéNART TEGEN De discussie over het schema van de theologische commissie werd de spits afgebeten door kardinaal Lié- nart, die stelling nam tegen het voor stel. Zijn optreden was onverwacht, daar men meende dat het Franse episcopaat zich in eerste instantie op de achtergrond zou hebben. Na een bijzonder indrukwekkende rede van kardinaal Bea, die het voorstel verwierp uit oecumenische overtui ging, voerde kardinaal Koenig uit Wenen op zeer gematigde wijze het woord.\ Veel belangstelling trok de rede van kardinaal Alfrink. Op grond van de uiteenzettingen van zijn voornaamste theologische adviseurs, de laatste dagen over het schema aan de Nederlandse journa listen gegeven, mag men aannemen, dat de kardinaal zich tegen het sche ma gekeerd heeft. WAT GAAT ER GEBEUREN? Indien binnen enkele dagen het schema ofwel zou worden afgewe zen, ofwel voor algehele omwerking aan de Concilie-commissie zou wor den overgedragen, zou alleen het schema voor pers en radio voor be handeling in aanmerking komen. Te gen de andere voorstellen van de theologische commissie bestaan soortgelijke bezwaren als tegen het eerste. Het resterende schema over de eenheid kan zo menen verschil lenden niet los van de voorstellen van het Secretariaat voor de Eenheid worden besproken, doch deze zijn nog niet gedrukt. De vraag blijft dus: wat zal er volgende week gebeuren, nu de vaders nog drie weken in Ro me bijeen zijn? Monstercollectie van vertegenwoordiger gestolen Uit een afgesloten auto van een kledingfirma uit Oldenzaal is in de nacht van woensdag op donderdag op het Vrijthof in Maastricht een hele monstercollectie regenkleding voor dames en kinderen, 25 stuks en ter waarde van rond duizend gulden, gestolen. De vertegenwoordiger de heer B. H. O. A. uit Oldenzeaal verzekerde de politie, dat hij de auto secuur had afgesloten. Men neemt aan dat de dief gebruik heeft gemaakt van een valse sleutel. Tien maanden voor controleur, die er met twee ton vandoor ging Een 30-jarige chef-controleur van een groot warenhuis in Den Haag, W.C. van der Z., die er op 16 juli met een bedrag van 212.000 gulden, dat hij naar de bank zou brengen, vandaar was gegaan, doch reeds de zelfde dag in Nieuwkoop werd gear resteerd, werd gistermorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en met aftrek van preventief. Dit vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie, die in zijn requisitoir had verklaard, dat hij zich maar niet blind wilde sta ren op het bedrag, doch het geheel wilde zien als een „stomme streek". Op 16 juli moest een bedrag naar een bank worden gebracht. Omdat de verzekering het vervoer van slechts 60.000 per persoon toestaat, zouden vier personen het geld ver voeren. Toen men nog in het gebouw was, stuurde de chef de andere met een smoesje weg en maakte zich met het geld uit de voeten. Hij liet zich per taxi naar Woerden brengen en ver volgens naar het naburige Nieuw koop. Politieman geweest. Daar werd hij in een restaurant gearresteerd. Van der Z. heeft voor de rechtbank verklaard, dat hij niet begreep hoe hij zo dom was geweest. Toen hij in de taxi zat had hij ei genlijk al spijt van alles, maar hij durfde niet meer terug. Uit het ver hoor kwam verder vast te staan, dat verdachte politieman is geweest en niet erg gelukkig was in zijn baan als chef-controleur. Hij had dan ook ontslag uit zijn functie verzocht, het geen in overweging was genomen. Het was in die tijd, dat hy zijn mis stap beging. CATEGORALE N.S.-BOND VRAAGT REGERING HULP De vakvereniging voor Rijdend Per soneel die aangesloten is bij de Fe deratie van spoorwegvakverenigin- De katholieke economische hogeschool in Tilburg heeft donderdag eredoctoraten verleend aan prof. mr. C. P. M. nistèr^van VerkeeTen^Waterstaat^n Romme en prof. dr. Colin Clark, hoogleraar aan de universiteit van Oxford. Op de foto bieden prof. Romme <je fractievoorzitters van de Tweede (llnki) en prof. Clark elkaar na de plechtigheid gelukwensen aan. Kluner te wenden, om een erkenning van de vakvereniging te bewerkstel ligen. In een resolutie wordt aan de mi nister verzocht, bij de directie van de N.S. te bemiddelen in de strijd om erkenning. De heer J. Gijsbertse, voorzitter van dp vakvereniging, verklaarde, dat hij een politiek onafhankelijke vakvereniging wenst, die ervoor ijvert, dat de achterstand in de be loning bij de N.S. zo snel mogelijk wordt opgeheven. Hij wenst ook, bij de N.S. een soort ondernemingsraad, zal worden gekozen, door alle werk nemers, ook door de niet-georgani- seerden. De Vakvereniging voor Rij dend Personeel telt, volgens het jaar verslag op het ogenblik 2069 leden. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft in het derde kwartaal de opmars voortgezet. De omzet aan derden was met een bedrag van 1325 miljoen groter dan in enig voorgaande derde kwartaal. In vergelijking tot de over eenkomstige periode van verleden jaar, toen de omzet aan derden op 1185 miljoen uitkwam, was er spra ke van een toeneming met 12 pet. De netto-winst kwam in juli/septem ber uit op 77 miljoen, tegen vorig jaar 72 miljoen. Een stijging der halve met 7 pet. Verleden jaar was de netto-winst in 't derde kwartaal niet minder dan 28 pet. lager dan in dezelfde maanden van 1960. De om zetstijging in het derde kwartaal was groter dan overeenkomt met de ver wachting voor het gehele jaar 1962. Groter aantal verwarmde spoorwegwissels De Nederlandse Spoorwegen zullen het aantal wissels, dat door middel van propaangas zal worden ver warmd om vastvriezen te voorkomen, aanzienlijk uitbreiden. In verband met de te verwachten vorstperiode zijn de bekende licht grijze propaangastanks reeds uit het zomerdepot in Lage Zwaluwe gehaald en overgebracht naar de verschillen de emplacementen. Naast een inciden tele verbetering van enkele bestaan de installaties zullen in principe alle centraal bediende wissels op gereed gekomen CVL (Centrale Verkeers Leiding) baanvakken en NX-empla- cementen van verwarming worden voorzien. Voor 1962 betreft dit Gou da, Zoetermeer, Zevenaar, Bilthoven, Den Dolder en Soest. Lichtmasten bij Ypenburg worden korter Rijkswaterstaat en de Luchtmacht zijn het na weken van overleg eens geworden over de lengte van de lichtmasten, die in het verlengde van de startbaan van het vliegveld Ypen burg langs rijksweg 13 zullen wor den geplaatst. Aldus heeft de minis ter van verkeer en waterstaat giste ren aan de Tweede Kamer meege deeld. Als over enkele weken de lichten op het verkeersplein bij het vlieg veld worden ontstoken, zullen de masten bijna een meter korter zijn dan Waterstaat ze wilde hebben. Waterstaat wilde de masten 12 me ter boven het wegdek hebben, de luchtmacht wilde ze niet hoger heb ben dan 9 meter, op grond van de Navo-voorschriften. De masten, die pal voor de startbaan komen, zullen nu elf meter hoog worden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9