©ster De avonturen van MICKEY MOUSE RAAD VAN SASSENHEIM AKKOORD MET BEGROTING 1963 Groeiende spanning in Westduitse coalitieregering DAT HJWT u INDIASE AANVAL OP CHINESE STELLINGEN BEZORGDHEID OM HOOFDSTRAAT 198,- „DE GAZELLE" Vrije demokraten op de wip NU NODIG... V.S. willen graan en rijst zenden Boodschap van Castro aan Oe Thant DE BERLIJNSE (KLAAG)MUUR GENIET DUBBEL 4 e i d e VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bij het hoofdstuk, onderwijs, kun sten en wetenschappen was de heer Nadat gisteravond in de raad van na aanleg van de 5 Meilaan. Ten aan- Van der Nouland het niet eens met Sassenheim de voorzitter, burgemees- zien var> de grenscorrecties merkte de subsidie van 50 ct. per kind, voor Itr J. baron van Knobelsdorff, zijn het college op, dat geen enkele ge- tractatie bij volksfeesten, aan de meente deze gaarne ziet toegepast. Oranjevereniging. Hierop antwoordde antwoord op de beschouwingen op Als het tot besprekingen zal komen, de voorzitter: de Oranjevereniging de begroting 1963, die de fractiespre- zal dit op voorzichtige basis gebeuren, heeft met om een verhoging gevraagd kers van maandag j.l. hielden, aan- Op de wensen van mevr. de Meyer- en heen tevens vele faciliteiten, ving kon hij het raadslid P Ooster- v- Zon aangaande de operettevereni- De heer Kortekaas, merkte op dat v«r'»<.i..i,,Uonc.n ,ii„ „Beatrix" kon de voorzitter me- het subsidiebesluit, dateerde van 1956 veer gelukwensen met i«n terugkeer dedelen dat a]s er mogelijkheid is en dat de koopkracht van thans niet in de raad. De heer Oosterveer dankte voor een stukje grond voor de bouw vergelijkbaar was. Hij was voor ver- de burgemeester voor de hartelijke van een clubhuis te samen met andere hoging tot minstens 75 cent. woprden en tevens voor de belangstel- clubs, het college bereid is te helpen. Het college bleef op haar besluit line- fiirienc 7-iin -ziekte Openstelling van zwembad op zondag staan en de heer v. d. Nouland wen- zal nader bezien worden als het col- ste stemming. De uitslag was hier- Accoord ging de raad hierna met het voltallig is. van dat de kath. fraktie voor vcrho- voorstel, tot verhoging van de ambte- Het collége stelde voor de Cultu- ging stemde en de andere fraktieshet narensalarissen zoals de minister van rele Raad Zuid-Holland en subsidie besluit van B en W. steunden dat dus Binnenlandse Zaken voorstelde, de vast van f 25 "- waarmede alweer werd aangenomen kosten voor de gemeente f 1700 ko- ?en wens van mevr. Meyer-v. Zon De rest van de begroting, alsmede men op de post onvoorziene uitgaven. in vervulling ging. die van debedryven wei 1 H Tot zijn antwoord komende, merkte Met respect voor vrouwelijke ad vie- dernissen door de raad goedgekeurd de voorzitter op, dat de verschillende bU,de woningbouw, voelde B. en en kwam tevens een einde aan twee sprekers eendracht gezocht hadden in w,- .toch n«t .v02.r .ee" vrouwelijke avonden van vergaderen. hun beschouwingen. adviescommissie. Zij had wel oor voor het in kennis brengen van eventuele Woningprobleem verlangens door reeds bestaande vrouwenorganisaties. De heer v. d. Nouland die maandag Zojuist ontvangen: ANTICA HERENCOLBERTS HAARLEMMERSTRAAT 4 TELEF. 33186 LEIDEN (Advertentie) Hongarije levert Engelsman uit aan de Russen DE SPIEGELZAAK De door de „Spiegel-zaak? ontstane spanningen in de Westduitse coalitie regering zijn donderdag nog groter geworden. Na urenlange besprekingen is het de vertrouwensman van bondskanselier Adenauer, minister Heinrich Krone van de CDU, niet gelukt de vrije democraten ervan te weerhouden, het aftreden van de Westduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, te eisen. Hoe groot de spanning is blijkt uit het feit, dat Adenauer in Washington Krone telefonisch heeft meegedeeld, dat hij zaterdag, onmiddelijk na zijn terugkeer uit de V.S., in gesprekken met de voorzitters van de bondsdag- frakties van de CDU, de met de CDU verbonden CSU en de FDP zal pogen, de geschillen in de coalitie over Strauss bij te leggen. Met de heer Kortekaas (KVP) was het college het eens ten aanzien van 3*\' een uitbreiding van de sportcom het in vrede en voorspoed willen wer ken aan de belangen van de ingezete nen. Komende tot het knellende pro bleem van de woningnood, merkte hij missie had verzocht, kreeg ten ant woord, dat deze alleen uit raadsleden kan bestaan. Ten aanzien van materiaal merkte op, dat de sanering en de krotoprui- voorzitter op: Wat beschikbaar is is ming met mondjetsmaat konden wor- voldoende voor het onderwijs bji het ming met mondjesmaat konden wor- turnen, verenigingen moeten zelf voor king over 4 en een extra contingent de andere benodigde toestellen zor- van 5 woningen. Het is moeilijk om £en- een contingent grote gezinswoningen Bij de duplieken merkte mevr. de te bouwen. De curveprijs is hoog en Meyer op dat bij 't niet doorgaan van schrikt somstijds gegadigden af. Ten de verlichting in de Hoofdstraat het aanzien van de duplexwoningen was voor de middenstand maar een duis- het college voor overgang in lang- tere boel is. Ook wat betreft het we- zaam tempo, daarvoor één woning er ren van het zware verkeer. „Kan het twee andere beschikbaar moeten zijn. college geen enkele toezegging krij gen?" Voorzitter antwoordde: „Neen. Selectie bij industrialisatie wel zullen wij bij Rijkswaterstaat op een oplossing aandringen". Wat de industrialisatie betreft, was Hierna volgde vaststelling van de het college van B. en W. voor een begroting, hoofdstuksgewijs. scherpe* selectie om passende indus- Bij het hoofdstuk openbare veilig- trie voor Sassenheim te verkrijgen, heid, vroeg de heer Nouland voor Vestiging van agrarische- en indus- het personeel van de brandweer een triebedrijven worden in samen wer- hogere beloning, p. uur. De voorzitter king met de kring Bedrijven Bollen- antwoordde hierop, dat dit nader zal streek onder de loune genomen. De worden bezien, expansie van bollenbedrijven kan men tegemoet treden. Hierbij mag het uitbreidingsplan echter niet in de knel komen. De culturele verenigingen hebben grote concurrentie van radio en t.v., was het oordeel van B. en W.; de subsidie was behoorlijk. Soepelheid zal betracht worden bij de rechtze kerheid. Openbare verlichting en par keergelegenheid hebben de grootste aandacht van het college. Verlichting Hoofdstraat De Julianalaan zal nader bezien worden voor verbetering van de ver lichting. Bepaald een somber geluid liet de voorzitter horen wat betreft de verlichting van de Hoofdstraat. Door Rijkswaterstaat was de belofte gedaan dit najaar deze verlichting aansluitende op die van Lisse te vol brengen. Het ministerie van Finan ciën heeft er echter geen gelden voor beschikbaar gesteld, zodat er dit jaar niets van komt. Over de toekomst durfde de voorzitter geen belofte te doen. Het college sloot zich aan bij de ge lukwens van de heer P. Westerbeek, ten aanzien van de aanbesteding van de werkplaats voor minder-validen. Een nieuwe r.k. Kleuterschool blijft de nodige aandacht krijgen van het college evenals het oude verenigings gebouw van de Ned. Herv. Gemeente. Het college onderhoudt het contact met de Kerkvoogdij die nog steeds naar wegen zoekt om uit de impasse te geraken, aangaande de nieuwbpuw- plaanen. De gedane suggestie van de heer Westerbeek, voor een parallel weg achter de Hoofdstraat vond het college juist en zal nader worden be zien bij de bouw van een nieuw pand naast de r.k. kerk. Partij WOLLEN PLAIDS voor de auto Haarlemmerstraat 172174179 Herenstraat 9 (alleen voor textiel) MIDZA De Hongaarse regering heeft de directeur van een Londense firma, G. Wynne, die op 2 november in Boedapest is gearresteerd, aan de „bevoegde Sowjet-Russische autori teiten overgedragen", zo is donderdag officieel in Londen bekend gemaakt. Het Britse ministerie van buiten landse zaken maakte bekend, dat hiertegen is geprotesteerd bij de Hon gaarse en de Sowjet-Russische am bassadeurs in Londen. Het Engelse ministerie van buiten landse zaken had eerder al geprotes teerd in Hongarije tegen de manier waarop Wynne was aangehouden, te gen zijn gevangenhouding zonder dat een aanklacht *egen hem werd inge diend en tegen de weigering van de Hongaarse autoriteiten de Britse con sul in Boedapest bij Wynne toe te laten. (Ac vertentie) De woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie heeft donder dag medegedeeld, dat Indiase troepen woensdag een aanval hebben ingezet op Chinese stellingen ten noordwesten van Walong, aan het oostelijk eind van de noord-oost-grens. De gevechten duurden vannacht nog voort. Een Indiase patrouille deed een inval in een door de Chinezen bezet dorp, enkele kilometers ten noordoosten van Jang, nabij Tawang, gelegen. Zij doodden enige Chinezen en keerden zonder verlies naar hun basis terug, aldus de woordvoerder. „Nieuw China" meldt, dat meer dan duizend Indiërs woensdag onder dekking van zware artillerie een aanval zijn begonnen op de Chinese grensbewaking in het gebied van Walong. Donderdagochtend duurden de gevechten nog voort. Er waren meer dan 700 granaten door de Indiërs afgevuurd. Bejaardencentrum en openluchtzwembad Wat de realisatie van een bejaar den betreft deelde de voorzitter mede, dat er een stichtingscomité tot aktie is gekomen om deze plannen te ver wezenlijken. Het elk jaar terugke rende probleem van het zwembad ter sprake brengende, deelde spre ker mede, dat overleg met een des kundige van de KNZB was gepleegd, over de bouw van een overdekt in- structiebad. Dit bleek alleen niet vol doende. Plannen worden uitgewerkt om te komen tot een openluchtbad, gecombineerd met een instructiebad.. Aangaande de schooltandverzorging werd medegedeeld, dat de mogelijk heid haar tot leven te brengen wordt onderzocht. Om als college volgend jaar weer niet de neus te stoten, acht te het college het verstandig over te gaan tot invoering van de schoolmelk. Het korfbalveld is pas te realiseren De Indiase woordvoerder deelde verder mede, dat een deel der wa pens, die kortgeleden uit het buiten land zijn ontvangen, bij het front is aangekomen. Hij kon echter niet zeggen of zij reeds in gebruik zijn genomen. India hoopt de herbewapening van zijn leger mot automatische geweren binnen twee of drie jaar te voltooien, zo deelde de woordvoerder verder mede. Voor deze geweren, die in In dia zelf zullen worden gemaakt, kan dezelfde munitie worden gebruikt als voor de FN-geweren van de Navo. Legeruitbreiding. Premier Nehroe zei donderdag in het parlement, dat behalve het leger ook het nationale kadettenkorps, dat reeds 423.000 leden telt, zal worden uitgebreid. De minister van binnen landse zaken, Shashtri, verklaarde, dat de opleiding in dit korps voor al le studenten van de Indische univer siteiten verplicht zal worden gesteld. Er zal een tweede verdedigingslinie worden gevormd met behulp van dit korps. De Indische minister van landbouw en voedselvoorziening, Patil, zei don derdag, dat de Verenigde Staten In dia hebben aangeboden tijdens de huidige noodtoestand maandelijks 50.000 ton graan en 20.000 ton rijst te leveren. NEHROE ANTWOORD TSJOE Premier Nehroe heeft woensdag geantwoord op de jongste brief van premier Tsjoe en Lai van China, waarin deze laatste een vredesvoor stel deed. Nehroes antwoord is nog niet ge publiceerd, maar naar verluidt heeft hij het Chinese voorstel afgewezen. Hij houdt vast aan herstel van de status quo van 8 september, alvorens vredesonderhandelingen kunnen be ginnen. Nehroe heeft een voorstel van de hand gewezen voor verplichte mili taire opleiding in India. Hij verklaar de in het parlement, dat dit geen verstandige maatregel zou zijn. Hij was niet tegen militaire opleiding op zichzelf, maar de regering kon niet iets op zich nemen, dat zij niet doeltreffend zou kunnen uitvoeren. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag gezegd, dat de regering van India in Washington nog geen officieel verzoek om leve ring van transportvliegtuigen heeft ingediend. De woordvoerder legde er wel de nadruk op, dat een dergelij- verzoek met de grootst mogelijke welwillendheid ontvangen zou wor den. Premier Fidel Castro van Cuba heeft secretaris-/eneraal Oe Thant van de V.N. een boodschap doen overhandigen door de Cubaanse vas te afgevaardigde bij de V.N., Carlo Lechuga. De tekst van de boodschap zal vrijdagmiddag (Ned. tijd) in New York worden bekendgemaakt. In Latijns-Amerikaanse kringen is gezegd, dat in de boodschap van Castro een protest is vervat tegen de Amerikaanse luchtverkenningen boven Cuba en een dreigement, dat als deze voortgaan, de Amerikaanse vliegtuigen het gevaar lopen door de Cubaanse strijdkrachten te wor den aangevallen. Mikojans besprekingen op Cuba De Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan heeft zijn bespre kingen met Fidel Castro vrijwel vol tooid, zo is donderdag van welinge lichte zijde te Havanna vernomen. Hij zou vrijdag naar New York ver trekken, waar hij twee dagen dacht te blijven, alvorens naar Moskou te rug te keren. 41 Oostduitse vluchtelingen of hun helpers hebben sinds augustus 1961, het tijdstip waarop West- van Oost- Berlijn werd afgesloten, hun leven langs de muur door Berlijn gelaten. 29 Van hen werden door Oostduitse grenswachten doodgeschoten, terwijl 12 aan schotwonden overleden. Voorts werden twintig vluchtelin gen en vier helpers door schoten ge- \vond. Deze gegevens werden donderdag door dr. Heinrich Albertz, wethou der voor stedelijke aangelegenheden, in het stadsparlement bekend ge maakt. Hij zei ook, dat 290 Oostduit se grenswachten naar West-Berlijn zijn ge-lucht, terwijl anderen, die er zich nog steeds van bewust zijn dat zij Duitsers zijn, weigeren op vluch telingen te schieten. Dr. Albertz. deelde verder mede, dat de Oostduitse autoriteiten 199 bunkers en 124 wachttorens langs de grens tussen Oost- en West-Ber- lijn hebben doen bouwen. Voorts werd op 218 plaatsen luidsprekers aangebracht, terwijl 46 schermen werden opgericht om te beletten dat Oost- en Westberlijners elkander over de muur konden zien. Dr. Albertz verklaarde qok, dat de Oostduitse autoriteiten in de laatste tijd meer oudere personen toestaan zich bij hun bloedverwanten in het westen te voegen. Het bestuur en de parlementsfrac- tie van de Vrije Democraten zullen maandag in Neurenberg uitmaken of zij op 5 december met de sociaal-de mocraten, die in de oppositie zitten, in het parlement het aftreden van Strauss zullen eisen. In een tweede gesprek met de lei der van de vrije democraten, Mende, heeft Krone er op gewezen, dat de christen-democraten achter minister Strauss blijven staan en niet bereid zijn een wig te laten drijven tussen de CDU en de Beierse zusterpartij, de CSU. Krone drukte Mende op het hart. dat de vrije democraten ook aan de „gevolgen" moeten denken, die de eis van de FDP met betrekking tot Strauss voor de regeringscoalitie zou hebben. Volgens DPA echter zijn de vrije democraten nog steeds bereid de coa litie met de christen-democraten voort te zetten. Zii merkten op, dat zelfs zonder de Beierse CSU, waarvan Strauss voorzitter is, CDU en FDP over 259 en 499 zetels in de Bondsdag beschikken. Ook onder de christen-democraten zijn er sommigen, die kritiek hebben op Strauss en bovendien is bekend, dat de linkelvleugel van de CDU, on der leiding van het bondsdaglid Hans Katzer, reeds lang een coalitie van de CDU met de SPD wenst. Voor de CDU is echter een breuk met de FDP zeer bezwaarlijk, omdat dit praktisch het verdwijnen van Adenauer zou be tekenen. Men gelooft in Bonn niet, dat voor de parlementsverkiezingen in Beie ren op 25 november een beslissing over een definitieve oplossing van de crisis zal vallen. DE „SPAANSE KWESTIE" Het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft in een don derdag te Bonn uitgegeven bekend making de juistheid ontkend van ver klaringen, die een lid van het stads bestuur van Hamburg woensdag te genover verslaggevers had gedaan. Dat lid had gezegd, dat de Westduit se minister van justitie Stamrnberg^r heeft verklaard, dat zijn ministerie de bondspolitie erop gewezen had, dat de Spiegel-redacteur Conrad Ah- lers volgens de bestaande juridische normen niet in Spanje kon worden gearresteerd. „De federale politie heeft niet de hand gehad in de arrestatie van Ah- lers. Zij heeft slechts, zeven uur na deze arrestatie, de Westduitse am bassade in kennis gesteld van de tekst van het tegen Ahlers uitgevaardig de arrestatiebevel. Dezelfde tekst is drie uur later ter beschikking gesteld van de Spaanse politie, di» hierom had gevraagd", aldus de bekendmaking. Hierin wordt voorts gezegd dat ook de bewering, volgens welke het bureau van de procureur-generaal de federale polite erop had gewezen dat deze zich, op juridische gronden, niet kon inlaten met de arrestatie van Ahlers in Span je, onjuist is. van onze onovertroffen SHERRY MARQJLTéS DE IRüN (per fles slechts f 5.35) door hem te drinken uit een origineel SPAANS SHERRYGLAS. Tijdelijk bij aankoop van 2 flessen Sherry krijgt U dit glas geheel gratis STEENSTRAAT 8 HERENSTRAAT HAARLEMMERSTR. 101 (Advertentie) KORTE GOLF Bij koninklijk decreet bij ge legenheid van de jaardag van Ko ning Saoeds troonsbestijging in Sa- oedi-Arabië zijn alle gevangenen, be halve dieven en moordenaars, vrij gelaten. Negen Stockholmse schooljon gens van ongeveer zeventien jaar oud, hebben in een voetbalpool ge zamenlijk een bedrag van pl.m. 12 duizend gulden gewonnen. Zij wil len er in de eerste plaats autorjjles- sen vap bekostigen. Zes mensen zijn om hqt leven gekomen in de Argentijnse mijnstad Zapala, doordat tengevolge van kort sluiting in een winkel, vaatjes bus kruit ontploften. De eigenaar van de winkel stierf aan een hartaanval. President Kennedy heeft de voormalige republikeinse minister van buitenlandse zaken Christian Herter benoemd tot speciale verte genwoordiger voor de handelsbespre kingen met de EEG. In grote delen van West-Duits- land heeft de winter met sneeuwval zijn intrede gedaan. In Sleeswijk-Hol- stein, Saksen en Noordrlin Westfa- len dooide de sneeuw meteen weer op; in de Harz en de hogere delen van het middelgebergte viel 10 cen timeter, waardoor de wegen zeer glad werden. In Hessen is een ver keersongeval hierdoor veroorzaakt. In het Zwarte Woud en op de Zwa- bische alpen sneeuwde het twee uur lang. De meeste alpenpassen in Oos tenrijk, Zwitserland en Italië zlin versperd door de sneeuw en alleen berijdbaar met sneeuwkettingen. Bij de jacht geen aangelijnde honden De minister van landbouw en vis serij heeft bepaald, dat met ingang van zaterdag 17 november voor de jacht afgerichte honden van tot ja gen bevoegde personen in het jacht veld waar hun meester mag jagen, niet behoeven te zijn aangelijnd, mits die honden tijdig en op een bepaalde wijze tegen hondsdolheid zijn inge ënt. Deze vrijstelling geldt niet voor in het jachtveld bggende openbare wegen en paden, waar de honden dus wel aan de lijn moeten worden ge houden. Noordzeekanaal het grootst, diepst en breedst Het Noordzeekanaal wordt 't diep ste, het breedste en het grootste van alle zeescheepvaartkanalen. Het Pa namakanaal en het Suezkanaal, de bekendste grote zeekanalen, blijven in diepte en in breedte bij 't Noord zeekanaal ten achter. Dit constateert de stichting Rijnmond-Noordzeeka- raal in een uiteenzetting over de werkzaamheden, die thans en in de nabije toekomst ter verbetering van het Noordzeekanaal worden uitge voerd. Het kanaal, dat bijna 100 jaar ge leden tot een diepte van 7 y2 meter werd uitgegraven welke diepte steeds aan de eisen van de tijd werd aangepast wordt thans over zijn gehele lengte uitgediept tot 15.50 me ter N.A.Phetgeen een bruikbare diepte betekent van 15 meter Het Panamakanaal iV men thans aan het uitdiepen tot 14 30 meter. De toege laten diepgang voor de schepen, lie door het Suezkanaal moeten varen, bedraagt sedert 1961 12.80 meter. Gestrande KW 140 zit hoog op het droge De bergingskansen voor de motor- logger KW 140, „De Voorwaarts", schipper-eigenaar A. Ouwehand te Katwijk aan Zee, zijn in de afgelo pen nacht niet verbeterd. Door de noordwester storm en het hoge tij- water is de logger, die woensdag avond strandde op één kilometer ten noorden van Castricum aan Zee, in de nacht van donderdag op vrijdag ruim veertig meter verder op het strand geworpen. De logger zit nu bijna tegen de voet van de duinen, zodat men het schip met bulldozers en draglines eerst zal moeten uit graven om het drijvend te krijgen en een poging tot vlot brengen te doen. De maatschappij, waarbij het schip is verzekerd, heeft donderdag morgen Nederlandse bergingsmaat schappijen benaderd om de logger te bergen. Een definitieve beslissing is echter, nu ruim 36 uur na de stran ding nog niet genomen. Volgens het Weense blad „Die Presse" zijn de vorige week in Praag verscheidene personen gewond door een ontp' ffing tijdens een rede van de Tsjechoslowaakse bremier, Siro- ky, voor een massabijeenkomst ter gelegenheid van de 45ste herdenking vaq de Russische revolutie. Siroky zette na de ontploffing zijn rede voort, doch verscheidene per sonen werden met brandv/onden naar een ziekenhuis overgebracht. Vol gens „Die Presse" werd van het in cident in de Tsjechische pers geen melding gemaakt, doch is het afkom stig van buitenlandse waarnemers in Praag, die er een symptoom van de huidige „onrust" in Tsjechoslowaklje in zouden zien.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7