N.V SLAVENBURG S BANK GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE HEEFT BEGROTING „EROP ZITTEN" Straaljagers weg van „Deelen" Prinses Beatrix bezocht de „Taj Mahal" Vandaag in Bangkok BENT U TEGEN BRAND VERZEKERD VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 KORT RAPENBURG 20, TELEFOON 26405 (Advertentie) Gemeente Haarlem koopt St. Bavo-gebouw Voor de prijs van 315.000,- zal de gemeente Haarlem eigenaresse worden van het KAB-gebouw „Sint Bavo". De raad besloot tot deze aan koop woensdagavond met een meer derheid van 28 tegen 8 stemmen. De KAB is de laatste 60 jaar eige naar geweest van het St. Bavo-ge bouw, maar de bond kon het gebouw niet langer meer aanhouden wegens de grote tekorten op de exploitatie. Het is nog niet bekend welke be stemming de gemeente aan het ge bouw zal geven. Met de verbouwing en de restauratie zal ongeveer 2% ton gemoeid zijn. DODE EN ERNSTIG GEWONDE DOOR AUTOBOTSING Gistermiddag is op rijksweg 64 in de gemeente Boxtel een personen auto op een benzine-tankwagen ge botst. Hierbij kwam een inzittende van de personenauto, de 55-jarige mevr. C. Willems-Brands uit Hoens- broek, om het leven. Haar zoon, de 19-jarige P. Willems, die de auto be stuurde, werd zeer ernstig gewond in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. De personenauto, die uit de rich ting Den Bosch kwam, kwam fron taal in botsing met de tankwagen, vermoedelijk doordat de bestuurder bij het passeren van een file de tank wagen die uit tegengestelde richting kwam niet tijdig heeft opgemerkt. MAATREGELEN TEGEN GOUVERNEUR BARNETT VAN MISSISIPPI Het Amerikaapse hooggerechtshof heeft dqnderdag bevel gegeven de gouverneur van Mississippi, Ross Barnett, en zijn plaatsvervangend gouverneur, Johnson, te vervolgen wegens misdadige verachting door hun optreden bij het toelaten van de neger-student James Meredith tot de universiteit van Mississippi. Beiden hebben destijds Meredith de toegang tot deze universiteit willen ontzeg gen, waarbij het tot ongeregeldhe den kwam, die aan twee mensen, on- die wie een Franse journalist, het leven hebben gekost. Begin volgend jaar zullen de op de militaire vliegbasis „Deelen" bij Arnhem gestationeerde straaljagers verdwijnen en zal de omgeving, waaronder het nationale park „de Hoge Veluwe" van het hinderlijke lawaai worden verlost. Dit is een ge volg van het feit, dat op „Deelen" weer lichte vliegtuigen (Piper Cubs en helikopters) zullen worden ge stationeerd. Dit zijn de drie postzegels, welke door de Britse PTT worden uitgegeven ter gelegenheid van het „Nationale Produktiviteits Jaar". Er zijn drie waarden; elke waarde draagt de beeltenis van koningin Elizabeth II. Het formaat van de zegels is twee maal het normale. Prinses Beatrix heeft donderdag 't beroemde „Taj Mahal"-mausoleum in Agra, ten zuiden van Nieuw Delhi, bezocht. Later op de dag keerde zij per auto naar Nieuw Delhi terug en onderbrak, evenals woensdag, hal verwege de reis om te picknicken. Het Nederlandse gezelschap gebruik te de lunch aan de oever van een meertje. Toen de prinses naar haar awto terugliep bleef zij even stqan kijken naar enige Nederlanders, die op een suikerrietstengel kauwden. De radioverslaggever Idzerda bood de prinses ook een stuk suikerriet aan, waarna de prinses dit smakelijk ver orberde, terwijl verscheidene tiental len nieuwsgierige dorpelingen haar omringden. BEWONDERING Tijdens een radio-vraaggesprek ten huize van de Nederlandse ambassa deur, jhr. Beelaerts van Blokland, zei prinses Beatrix, dat veertien da gen „een te kcrte tijd is om uw ge weldige en zeer interessante land" te leren kennen. Door zoveel mogelijk te reizen was zij in staat geweest vele Indische staten te bezoeken, „zo dat ik tenminste een algemene indruk van uw prachtige land en zijn be volking" heb kunnen krijgen. Zij zei tevens inzicht te hebben ge kregen in de vraagstukken waarvoor Ipdia staat en onder de indruk te zijn van de inspanningen, die men zich getroost op het gebied van so ciaal welzijn. Uit haar gesprekken met leidende personen op onderwijsgebied heeft zij vernomen, dat het noodzakelijk is de onderwijsprogramma's uit te breiden en meer mensen op te leiden voor de enorme taak van de ontwikkeling der gemeenschap en de sociale en me dische verzorging. BEJAARDE MAN - NA AANRIJDING - OVERLEDEN Op de Prinsengracht bij de Elands gracht te Amsterdam troffen een jóngen en meisje zondagavond een oude man aan, die daar tegen een muur zat en om hulp vroeg. Uit diens vage verklaring maakten zij op, dat hij bij het oversteken van de rijweg een klap had gekregen vermoedelijk van een of ander voertuig. De 77- jarige A. Jansen, woonachtig in een logement, is daags daarna met een bëkkenfractuur overgebracht naar 't Weesperpleinziekenhuis, waar hij dinsdag 13 november is overleden. De recherche van het bureau Leid- seplein vraagt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stel- stmjiebeiwten De prinses zpi rnet genoegen te kunnen meedelen, dat op het ogen blik de rnogqlijkhpid wordt bestu deerd aan afgestudeerden speciale beurzen te verlenen, „die ik aan ie dere studente of gegradueerde in de medische faculteit zou willen aanbie den, zodat zij in staat zal zijn cur sussen in revalidatie in Nedérland to volgen". PRINSES NAAR BANGKOK Pj-inses Beatrix is vandaag per vliegtuig uit Nieuw Delhi naar Bang kok vertrokken. Zij is veertien dagen in India geweest. Het KLM-vliegtuig met. de prinses en haar gevolg landde om even over halfzes Nederlandse tijd in Bangkok. Zij werd bij aankomst begroet door de Nederlandse ambassadeur in Thai land, mr. A. F. Calkoen, en namens koning Phoemibol d°°r prinses Rang- sit en een opperkamerheer. De prinses vertrok daarna naar het koninklijk paleis, waar zij tijdens haar bezoek aan Thailand zal loge ren. In de loop van de middag zou de prinses haar eerste ontmoeting met koning Phoemibol en koningin Siri- kit hebben. Vanavond zal zij aanzitten aan 'n door het Thailandse koningspaar aan te bieden informeel diner. Burgemeester pleegde geen fraude toen hij zeilboot bouwde De burgemeester van de gemeente Hemelumer Oldeferd, de heer L. S. Pasma, en drie dorpsnotabelen heb ben bij het bouwen van enkele zeil boten in de centrale werkplaats voor minder-validen, De Klomp te Kou- dum, geen frauduleuze handelingen gepleegd. Ook hebben zij niet gepro fiteerd van materialen en diensten van de werkplaats. Aldus een schrij ven van de werkgemeenschap „Zuid west Friesland" aan de pers. De drie heren hebben van het be stuur toestemming verkregen om de voorbereidende werkzaamheden in de werkplaats te verrichten, waarbij voldaan werd aan de gestelde voor waarden". Het bestuur van de werkgemeen schap js tot deze conclusie gekomen nadat, naast het onderzoek, dat door de officier van Justitie is ingesteld en dat geen aanleiding tot een ver dere behandeling heeft gegeven, de juiste toedracht van deze zaak is on derzocht. Herbegrafenissen oorlogsslachtoffers Wederom is een aantal stoffelijke overschotten thans zeven Neder landse oorlogsslachtoffers uit het con centratiekamp Neuengamma nadat zij in samenwerking met de Franse mission de recherche des victimes de guerre en de gravendienst van het departement van defensie ujt de massagraven te Neustadt-Holstein en Sandbostel waren geidentificeerd, door de Oorlogsgravenstichting over gebracht naar Nederland. Zij zullen op 27 november a.s. wor den herbegraven op de centrale be graafplaats der Oorlogsgravenstich ting te Loenen op de Veluwe. TjjiJens werkzaamheden op de ter reinen van een Rotterdams zand- straalbedrijf aan de Eemhaven is gis termiddag de 35-jarige opperman 'J. W. Kiek uit Rotterdam ernstig ge- wopd, toen hij een ijzeren lujk van 1,5 ton, dat in een takel hing, wilde keren. Hij is in een ziekenhuis over leden. Twintig auto's beschadigd bij kettingbotsing op rijksweg 12 pij een kettingbotsing en verschei dene daarmee verband houdende an dere botsingei zijn gisteravond op rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht) bij Waarder onder Woerden twintig au to's zeer zwaar, zwaar en minder zwaar beschadigd. Het begon om half zes tijdens een van de vele regenbuien van deze dag. Een automobilist moest stprk afrem men voor een vat, dat waarschijnlijk van een voor hem rijdende vracht- autq was gevallen. Het gevolg was, dat de daarachter komende wagen eveneens sterk moest remmen, waar bij hij dwars op de weg kwam te staan. In een ogenblik tijds waren nu acht auto's op elkaar gebotst. Som mige daarvan kwamen via de mid denberm op de andere rijbaan te recht. Door deze obstakels kreeg het verkeer op deze rijbaan het zwaar te verduren en het uit de richting Den Haag komende verkeer zag zich de weg versperd door remmende auto's. Er ontstonden verscheidene botsin gen en slippartijen, waarbij in totaal nog eens twaalf auto's betrokken wa ren. Persoonlijke ongelukken deden zich bij deze botsingen niet voor. Op de donderdagavond gehouden raadszitting te Woubrugge werd de gemeente-begroting, die een nadelig saldo van 33.000 gulden vertoont, door de raad behoudens enkele klei ne wijzigingen, aanvaard. Daar alle raadsleden behalve de wethouder in de begrotingscommissie zitting hadden, beperkten de replieken zich tot opmerkingen over het rapport dezer commissie, een toestand, die wethouder Venhuizen niet direct ge zond achtte. Nu loopt men gevaar, binnenskamers alles te voren te be handelen en een zo belangrijk punt als de gemeente-begroting tot een hamerstuk te verlagen. Bij de ingekomen stukken deelden GS mede, dat zij akkoord gingen met de prijs van 2Va gulden de meter voor de grond van de heer C. van Egmond, ten behoeve van de uit breiding der algemene begraafplaats indien daarbij de schadevergoeding was inbegrepen. De voorzitter zal binnenkort nogmaals een onderhoud hebben met de taxateur van deze grondeigenaar. Nu de Raad van Sta ten op 17 december het door de ge meente tegen het besluit van GS genomen beroep op de Kroon, inzake de vaststelling van het uitbreidings plan, zal behandelen, stellen b. en w. voor, deze vergadering op te schorten, daar inmiddels met GS onderhandelingen gaande zijn over een gewijzigd uitbreidingsplan. Het natte sportveld. De heer Van Luiing had ernstige kritiek op de aanleg van het sport veld aan de Bateweg, dat beslist niet goed door de Heide Mij. is ge ëgaliseerd, gezien de vochtige plek ken in het midden. De voorzitter las een rapport voor van een lid van de KNVB, die het terrein gekeurd had, waarin geadviseerd werd, de reeds aangebracht pompinstallatie voor on derbemaling in bedrijf te stellen. Daar GS de aanleg van de electrici- teitskabel daarheen nog moeten goed keuren, besloot de raad voor 300 gulden een noodkabel aan te laten leggen, om zodoende dit veld 's win ters droog te krijgen. De heer Van Luiing wenste het terrein beter in orde te zien, eer het werk opgele verd werd. Zeer velen zullen deze vraag be vestigend beantwoorden, misschien zelfs met de toevoeging dat dit iets vanzelfsprekends is. Als we dezelfde mensen de vraag stellen wat zij ge daan hebben of in het hoofd hebben te doen om het risico te verminderen dat zij lopen in tijd van oorlog, dan zullen maar weinigen zeggen: ik heb me op dit probleem bezonnen en heb ook reeds het een en ander gedaaii. Logisch is dit niet, want, waarom zich dekken voor het ene risico en ten opzichte van het andere net doen of het niet bestaat? Een onverhoopte toekomstoprlog, gevoerd met moderne aanvalsmidde len, houdt een hele reeks van geva ren vpor ons in. Er is niemand die ons zeggen kan, dat zo'n oorlog niet komt en dat we op dit punt gerust kunnen zijn, m.a.w. hier in een latent gevaar, dat in wezen maar heel wei nig verschilt van brand of het ge vaar dat het moderne wegverkeer met zich medebrengt. De Organisatie Bescherming Be volking stelt zich o.a. tot taak de aandacht van de bevolking op dit gevaar, op de gevolgen van een 'nieu we oorlog, die mogelijk met atomaire waRenen gevoerd zal worden, te wij zen. Daarnaast geeft zij de weg aan op welke wijze men zich zp goed mogelijk tegen die gevolgen kan be schermen. In het kader van deze aktiviteiten zal door de Bescherming Bevolking van de A-Kring Zuid-Holland a van 10 t.m. 23 november a.s. te Lisse een voorlichtingstentoonstelling gehou den worden. Dp centrale ligging van Lisse maakt het mogelijk dat ook de inwoners van de nabij liggende gemeenten van dq bollenstreek de gelegenheid krijgen ziph een beeld te vormen van wat we eventueel moeten verwachten en wat daar te gen te doen is. De begroting. Daar geen raadsleden behoefte ge voelden algemene beschouwingen over de begrotingen over 1963 te houden, kwamen allereerst de be- drijfsbegrotingen ter sprakp. Uit het rapport der begrotingscommissie ver melden wij de volgende opmerkin gen: Men is van mening, dat de voor gestelde belastingverhogingen, gelet op 4e b°ogte daarvan, niet juist zijn, omdat hiermede het begrotingstekort afgewenteld wordt op slechts een deel der bevolking. Zonder hoofdelij ke stemming ging de raad akkoord met de begroting van het Waterlei dingbedrijf, waarvan de winst, groot 6800 gulden, geheel ten goede komt aan do algemene dienst der gemeen te. Bij de behandeling van het Wo ningbedrijf, dat een batig saldo van 900 gulden laat zien, waren er nog al wat aanmerkingen over de wijze, waarop d® klachten, van bewoners der gemeentewoningen soms gene geerd werden. De voorzitter achtte deze klachten vaak overdreven en deelde mede, dat de jaarlijkse huur opbrengst thans bijna één ton be draagt. De heer Van Luiing drong er op aan, het uitbreidingsplan be treffende hei industrieterrein aan de Vrouwgqestweg dusdanig fe herzien, dat hierop woonhuizen geprojecteerd werden. Hierna keurde de raad déze begroting goed. Ter zake van de gemeente-begro ting had de commissie enkele inlei dende opmerkingen. Zo wenste de heer Van der Wereld voortaan bij de post onderhoud wegen of een verde re splitsing of helepiaal geen split sing tussen die van Hoogmade en Woubrugge. Ook werd weer aandacht gevraagd voor het ongerief ven het zware verkeer over de Viprambachts- weg, de langzame uitvoering van een trottoir langs de Kerkstraat te Als de plannen van „Tempo Doe- loe" verwezenlijkt worden zal in de omgeving van Grave een Indisch Ma- durodam met de naam „Gordel van Smaragd" verrijzen. Dit is een van de punten die deze kortgeleden op gerichte vereniging tot behartiging van de culturele en sociale belangen voor de uit Indonesië en Nieuw-Gui- nea gerepatrieerden op haar pro gramma heeft «taan. Hoogmade, evenals die van de elec- trificatie der Boskade. Over het algemeen waren er klach ten over de wijze, waarop de SLF te Leiden de beloofde verbeteringen en uitbreidingen van het electrici- teitsnet uitvoerden. B. en w. werden verzocht, zich nogmaals tot deze in stantie te wenden met het dringend verzoek de beloofde verbeteringen werkelijk binnen de afgesproken vijf jaar ten uitvoer te leggen. Enkele opmerkingen. Bij de behandeling van de eigen lijke begroting werden nog de vol gende opmerkingen gemaakt: Een voorstel van de commissie, de presentiegelden der raadsleden van 10 op 15 gulden te brengen, ontlokte de voorzitter nog al kritiek. Deze las de presentiegelden op van raadsle den der buurgemeenten. Hierop trok ken enkele raadsleden dit voorstel terug, doch drongen er bij b. en w. op pan, nu zelf volgend jaar eens met een dergelijk voorstel bij de begro ting te komen. Een voorstel van de heer Van der Wereld de presentie gelden van de leden van de stem bureaus te verhogen, vond geen bij val. Ook nu weer oefende de heer Van Luiing felle kritiek op een post van 150 gulden voor de brandweer lieden, belast met het toezien op het jaarlijks vegen van alle schoorste nen. De voorzitter betoogde, dat een volledig bevredigende controle al tijd onmogelijk blijft, doch hierbij hoorde ook de controle naar hooi- broei. Met de aantekening, dat dit raadslid tegenstemde, bleef deze post ongewijzigd. De heer Van Luiing pleitte bij de post bijdrage aan de BB, groot 2073 gulden, voor meer voorlichting op dit terrein aan de bevolking. Zowel de burgemeester als raadslid Den Hertog, hoofd van de BB ter plaat se, hielden hierop een vurig pleidooi voor het nut van deze instelling, ook en juist in vredestijd. Op voorstel van de heer Van der Wereld werd besloten, i.p.v. 2'/2, voortaan 4 gulden uit te trekken voor het beschikbaar stellen van vergaderruimte aan W. J. van der Post te Hoogmade. Een voorstel, de heer J. B. Bloem berg voortaan in vaste gemeente dienst aan te nemen, verwees de voorzitter naar de besloten zitting. Tevens ging de raad akkoord met het voorstel, de jaarlijkse vergoeding van de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim van 4 op 10 gulden te stellen. De suggestie van de heer Van der Wereld, de diverse instanties, die zich bezighouden met de ondersteu ning van behoeftigen in b.v. één bur gerlijk armbestuur, achtte de voor zitter thans niet gewenst, daar ge wacht wordt op de Algemene Bij standswet. Hierna werd de gemeente-begro ting zonder meer aanvaard. Het be drag per leerling voor de bijzondere scholen voor 1963 op grond van art. 55 bis en 10 der LO-wet werd vast gesteld op 60.27 (v.j. 55.75). De raad ging akkoord met een rekening courant overeenkomst voor 1963 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, groot 95.000 gulden en met de Co- operatieve Boerenleenbank te Hoog made voor 5.000 gulden. De Woudse dijk. Uitvoerig zette de voorzitter de plannen uiteen tot verbetering van de Woudsedijk en de aanleg van een fietspad ten zuiden van de Brasem- mermeer. Deze 5 km lange weg, die tot 3 en 4-A meter verbreed wordt, zal na de aanleg wat betreft het on derhoud ten laste komen van Wou brugge en Ter Aar (5 en 1 km). Zo wel de Provincie, als Rijnland en de Cultuurtechnische Dienst hebben fi nanciële bijdragen beloofd, doch ten aanzien van de bijdrage van de Vier- ambachtspolder (ca. 25.000 gulden) bestaat nog geen zekerheid. De bij drage in het onderhpud bedraagt voor de gemeente 2500 gulden per jaar. De raad ging met dit voorlopige voorstel akkoord. Langdurig werd van gedachten ge wisseld over de invoering van een z.g. baatbelasting voor de bewoners van de Oudendljkseweg i.v.m. de aan leg van waterleiding aldaar. Daar één der belanghebbenden, wier op stal gelegen is ten zuiden van de Tuindersweg. weigerde zich op de waterleiding te laten aansluiten, om dat zij daar geen belang bij had, werd tenslotte over een voorstel van b. en w. gestemd, deze voorgestelde baatbelasting wel of niet voor de gehele Oudendijkse weg te doen gel den. Uitslag stemming: 4-3, zodat alleen het noordelijk deel hieronder zal vallen. Hierna ging de raad in besloten zjtting. VOGELTREKSTATION VERHUIST Het tot dusver in Leiden gehuis veste vogeltrekstation zal in Arnhem worden ondergebracht bij het Oeco- logisch Instituut aan de Kemperber- gerwqg. Dit instituut is een instel ling van de Kon. Ned Akademie voor Wetenschappen en werd opgericht in 1954. Het instituut houdt zich bezig met het bestuderen van het even wicht in de natuur. Tot op heden is het ondergebracht bij het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur (Itbon) te Arnhem. Het laboratorium zal worden gebouwd op het Itbon terrein. De bouw ervan is door de rijksgebouwendienst aanbe steed. Het laagste inschrijvingsbedrag was ruim f 372.Q00,De gunning Nu er de laatste tijd verschillende aanvallen zijn gedaan op personen en zaken van Chinezen jn India pogen zij, moet nog Plaats hebben. die op Chinezen lijken en dergelijke aanvallen willen voorkomen, de bevolking duidelijk té maken, dat zij Het Oecologisch Instituut staat on- niets met de aanvallers in het noordoosten van het land gemeen hebben; zo plakte een Japanse inwoner van der directie van dr. ir. H. N. Kluy- Calcutta een plakkaatje op de voorruit van zijn auto, waarop hij iu drie talen plus de afbeelding van zijn ver en er werken thans ongeveer 20 landsvlag kenbaar maakt, dat hij geen Chinees doch een Japanner is. personen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10