HOOFDPIJN ASPRO Woningbouw 1963 verdeeld over provincies DE HONDSDOLHEID DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 AANTAL VOORBEHOUDEN AAN ARBEIDSBESPARENDE METHODEN BRAND VERNIELDE BARAK VAN VERPLEEGINRICHTING Op het terrein van de verpleeg inrichting van lijders aan vallende ziekte „Meer en Bos" te Heemstede is gistermiddag een dertig meter lange barak, die een verbinding vormde tussen twee „Zweedse" ba rakken door brand vernield. In de barak waren leslokalen en een con versatiezaal ingericht. Een schilder was aan de buiten kant bezig verf af te branden. Daar- De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de verdeling voor gebruikte hij een apparaat, Van het in 1963 in aanbouw te nemen aantal woningen ter kennis van de - waaruit een vlam sloeg, die via een provinciale besturen gebracht. Het bouwprogramma 1963 voorziet 'in de leiding om aan de toewijzing van wo kier in aanraking kwam met hard- jjOUW van 90.000 woningen, t.w. 40.000 woningwetwoningen, 25.000 premie- ningen op titel van krotopruiming lokalen inbrand ---J•-*> ™>ingen. Van de,, aantallen ajin !S In een der Zweedse barakken wa- ?hans resP- 35-800- 23 350 en 17 000 woningen over de provinces verdeeld; do£ zal worden besteed. Toch lükt ren slaapkamers van jeugdige pa- *n totaal 76.150. Het restant is voor bepaalde doeleinden o.m. ter bevor- de mjnister wel verantwoord, tiëntjes. Deze moesten tijdelijk de dering van arbeidsbesparende bouwmethoden, gereserveerd en wordt in dat de provinciale besturen in die kamers ontruimen. de loop van het volgende jaar toegewezen. gevallen, waar de mogelijkheden tot Het aantal aanvragen om rijksgoedkeuring in de ongesubsidieerde krotopruiming naar hun mening CCUWCIl Oude beenderen sektor overtreft nog steeds de mogelijkheden, welke de bouwmarkt en het aanwezig zijn, een dergelijke voor- daarop afgestemde bouwprogramma voor afgifte van een rijksgoedkeuring waarde aan hun toewijzing verbin- bieden. Daarom is deze sektor van de woningbouw voor 1963 bij de ver- <|en. Indien zulks geschiedt dienen w-»i j de provinciale besturen erop toe te deling over de provincies betrokken. Dit garandeert een zekere spreiding dat de toegewezen woningen van de aktiviteit. 00j£ werkelijk voor dit doel worden De verdeling van de 76.150 woningen over de provincies is als volgt: gebruikt. In het bijzonder acht de minister het van belang, dat voor totaal woningwet premie- ongesubs. woningen woningen 1.070 770 van 3 jaren voor de gemeenten in het Nieuwe Waterweggebied een ge zamenlijk contingent van 9.000 wo ningen per jaar vastgesteld. De minister vindt nog geen aan- in Hengelo gevonden PROVINCIE GRONINGEN In de bouwput van de nieuwbouw voor de IJsselcentrale, vlak bij het station Hengelo, zijn prehistorische vondsten gedaan. Er zijn beenderen gevonden van dieren uit de ijstijd. Volgens de heer M. Rodink van het Nederlands Historisch Museum FRIESLAND Twente, zijn de beenderen afkomstig DRENTHE van een mammoet, die 25.000 jaar OVERIJSSEL geleden hier zouden hebben geleefd. GELDERLAND UTRECHT - NOORD-HOLLAND Arbeidsverbod voor |X£S£LAND NOORD-BRABANT LIMBURG 14-jarige jongens Bij de Staten-Generaal is 'n wets ontwerp ingediend, waardoor de ar beidswet zodanig wordt gewijzigd, dat 14-jarige jongens voortaan slechts voorwaardelijk tot het ar beidsproces worden toegelaten. Zo als bekend geldt reeds sinds 1955 'n arbeidsverbod voor 14-jarige meis jes, van welk verbod door de ar beidsinspectie individuele ontheffin gen kunnen worden verleend. Aan 3.500 2.750 3.000 6.800 9.800 4.700 11.000 17.600 1.500 10.100 5.400 76.150 woningwet woningen 1.660 1 370 1.360 3.080 4.590 2.170 5.350 8.170 de uitvoering van saneringsplannen zoveel mogelijk een passende toewij zing van woningen plaats heeft. 830 860 910 2.070 3.000 1.440 3.410 5.390 470 3.090 520 730 1.650 2.210 1.090 2.240 4.040 1.6' 200 2.290 1.260 In deze verdeling zijn de woningen op titel van vervanging begrepen. Voor Zuid-Holland 2.030 woningwetwoningen, 1.020 premie-woningen. 25000 „VRIJE' WONINGEN Deze namiddagjapon van witte crepe, maakt deel uit van de nieuwe collectie „Plein Hiver 1962-1963" van Dick Holthaus in Amsterdam. De prijs van de japon, welke wordt gedragen door Corinne Rotschaefer, is 195 gulden. De hoed is van witte marabou. De verdeling over de gemeenten zulk een ontheffing wordt door de van gesubsidieerde woningen zal AXI districtshoofden steeds een aantal over het geheel genomen op dezelfde TOEmJZp^ AAN AJGGI^MERA- voorwaarden verbonden, zoals ge- wijze geschieden als voor 1962. Voor TIES VAN GEMEENTEN Woningbouwcorporaties zullen in 1963 weer 5.000 premiewoningen on der gemeentelijke garantie kunnen laten bouwen. Deze woningen zul len binnen het aan de provincies toegewezen aantal worden verdeeld naar evenredigheid met dit provin ciale aantal premiewoningen. Ver der zal voor 10.000 woningwetwonin gen een extra bijdrage van rond 2 gulden per week kunnen worden toegekend. De bestaande richtlijnen blijven voor beide categorieën van kracht. tingenten, welke voor het volgende Ten behoeve van de industriële jaar in de drie categorieën aan de ontwikkeling in de probleemgebie- provincies zijn toebedeeld. Voorstel- den heeft de minister weer 2.000 wo- len in dit opzicht moeten tijdig wor- ningwetwoningen in reserve gehou den ingediend. den. De verdeling hiervan zal t.z.t. geschieden. DE GEREPATRIEERDEN De minister laat het aan de pru- D» Naar wij vernemen is uit een on derzoek van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven ge bleken, dat de 60-jarige Amsterdam mer J. Rijkhoff, wiens sOverlijden dinsdag werd gemeld, inderdaad aan hondsdolheid is gestorven. Het vermoedelijk met rabiës be smette hondje, dat de 42-jarige me vrouw v. D. te Kerkrade heeft ge beten, is waarschijnlijk afkomstig uit het dierenasiel te Heerlen. Vier andere hondjes uit hetzelfde nest zijn alle uitgegeven aan diverse men sen. Het asiel te Heerlen is zeer vol. Het heeft 20 hokken, waarin 140 honden zijn ondergebracht. Regel matig worden oude dieren afgemaakt. Het asiel staat onder controle van een veearts. De politie te Heerlen zou een onderzoek instellen. Gebeten vrouw wordt ingeënt De burgemeester van Kerkrade heeft een muilkorfgebod voor hon den uitgevaardigd, nadat' het Rijks serum-instituut te Rotterdam had vastgesteld, dat een hondje waar schijnlijk aan hondsdolheid is over leden. Het hondje heeft een vrouw gebeten. In september kocht mevr. v. D. uit Kérkrade-Chevremont een jong hondje in Heerlen. Tijdens 'n stoei partijtje op 4 november, beet het hondje haar. Het dier verkeerde toen in een zeer opgewonden toe stand. Drie dagen later ging 't hondje dood. De familie haalde er een vee arts bij en deze zond het kadaver op naar het Rijks-serum-instituut te Rotterdam. Dinsdag werd de politie van Kerkrade ervan in kennis ge steld, dat het waarschijnlijk een ge val van hondsdolheid betreft. Woensdagavond werd bevestigd dat nagenoeg met zekerheid van ra biës gesproken kan worden. Naar nader van de zijde van de politie te Kerkrade werd vernomen, was het hondje, dat mevr. v. D. uit Kerkrade heeft gebeten, afkomstig uit een nest van vijf, dat te vonde ling was gelegd en, nadat het was gevonden, is overgebracht naar het dierenasiel te Heerlen. Vandaar zijn de dieren bij nieuwe eigenaars te rechtgekomen. Van de vier overige hondjes uit dit nest zijn er drie ge- isoleerd. Het vierde dier blijkt in Heerlen van zijn eigenaar te zijn weggelopen. Het is een bastaard duitse herder van ongeveer 3 maan den. Brand kostte bejaarde vrouw het leven Gisteravond is bij een uitslaande brand aan de Koekoekstraat te Am sterdam-Noord een 72-jarige vrouw gewond geraakt en later in het Bin- nen-gasthuis overleden. Brandweer lieden voorzien van zuurstofmaskers drongen het brandende huis binnen en brachten de ernstig gewonde vrouw naar buiten. De brandweer wist de brand tot de eerste verdie ping tet beperken. De drie bewö- ners van de benedenverdieping, die waterschade kreeg, konden tijdeiijk elders onderdak vinden. Een familie van vijf personen, die op de tweede etage woont, die ook schade opliep, verhuisden naar de zolderverdieping. De nablussing vergde nog geruime tijd. Het brandpiket van de politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van deze brand die door hon derden bewoners uit het stadsdeel werd gadegeslagen. neeskundige keuring, een korte ongesubsidieerde woningen komt een werktijd en de verplichting in be- verdeling over de gemeenten de u?ylu- vernorza'akt incidenteel een toene- drijfstijd een aantal uren part-time minister niet opportuun voor. Hij min van het aantal woningbehoeven- onderwijs te volgen, of aan een cur- geeft er de voorkeur aan voor wat over, oi tot gecom Dineerde toewij naarom heeft de minister in sus van een vormingsinstituut voor deze sektor betreft de opgekomen zingen aan agglomeraties moet wor- ambteenote van dejeenrlichtvrije jeugd deel te ne- initialen t^blüv» volg» en de den ovtn-gegaam w^van prj*f besloten voor heeft de minister voor een periode 1963 a™ «ie gemeente geen verplich- ting op te leggen om 5 procent van het aantal woningwetwoningen voor repatrianten te reserveren. In plaats daarvan is aan de provinciale be sturen verzocht voor dit doel 5 pro cent te reserveren van het woning contingent, dat aan hun provincie is toegewezen. Over de bestemming hiervan zal het ministerie van Maat schappelijk Werk met de provinciale besturen overleg plegen. men. ingediende aanvragen om rijksgoed- Dergelijke voorwaarden zullen nu keuring althans in het algemeen in volgens het ontwerp ook voor 14- volgorde van binnenkomst te laten jarige jongens gelden. Deze voor- afdoen. In bepaalde gevallen zal waarden zullen echter in de wet zelf evenwel behandeling bij voorrang worden opgenomen, zodat niet voor kunnen geschieden, iedere 14-jarige jongen afzonderlijk voorafgaand aan de tewerkstelling, een ontheffing zal behoeven te wor den aangevraagd. DRIJVENDE SUPERMARKT De minister heeft de provinciale besturen, die ook nu weer met de verdeling van de woningwetwonin gen over de gemeenten belast zijn, verzocht te bevorderen, dat een aan zienlijk aantal van dergelijke wo ningen volgens arbeidsbesparende De burgemeester van Millingen bouwmethoden wordt gebouwd, aan de Rijn, zal vrijdagmiddag 16 Een regeling voor stimulering in november in zijn gemeente de eerste 1963 van de toepassing van deze drijvende supermarkt van de „NV bouwmethoden in de woningbouw Rijn en Waal" openen. Op een schip als geheel heeft de minister op 10 ok- van 60 meter lengte zijn voor de tober reeds bekendgemaakt. Van de schippers verkrijgbaar: levensmidde- mogelijkheid tot het verkrijgen van len, drogisterij artikelen, tabakswa- een contingentstoeslag van 25 die ren, gas- en smeerolie, scheepsmate- in die regeling is opgenomen, zal el- rialen, butagas, water en accijnsvrije ke provincie in beginsel kunnen pro- pakketten. fiteren in evenredigheid tot de con- Van der Putten vraagt onmiddellijk ontslag en dient beroepschrift in neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. 2 'ASPRO's -e*z ttifoititfeet fit.' BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Mgr. dr. J. A. E. van Eodewaard, bisschop van Haarlem, heeft op voor dracht van de desbetreffende paters- provinciaal benoemd tot assistent te Hilversum (St. Vitus) p. Th. Geer- der OSC, tot assistent te Bussum (H. Hart v. Jezus) p. A. Kemmink WP, tot zielzorger van drie niet- kathclieke ziekenhuizen te Amster dam, t.w. het Binnen Gasthuis, het Weesperplein ziekenhuis en het An thony van Leeuwenhoeck-ziekenhuis p. L. van der Sman, OFMCap. en tot assistent te Amsterdam (H. Joh. de (Advertentie) Doper) p. G. A. Kappert MSF. De heer F. H. van der Putten uit Bussum, die vandaag zijn werk als technisch hoofdambtenaar van het ministerie van defensie in Nieuw - Millingen had moeten hervatten, heeft de minister van defensie gis teren schriftelijk eervol ontslag met onmiddellijke ingang gevraagd. De inhoud van zijn brief is nog niet bekend. Ook de raadsman van Van der Putten, mr. N. J. Geleijnse, had hem nog niet gelezen. Naar aan leiding van het dinsdag verzonden beroepsschrift naar het ambtenaren gerecht in Arnhem zei mr. Geleijnse, dat een dergelijk beroep ook moge lijk is wanneer het een gewezen amb tenaar betreft. In het beroepschrift wordt gevraagd de weigering van de minister nietig te verklaren en verder wordt ver langd, uit te spreken, dat de minister van defensie de in hoger beroep be krachtigde uitspraak van het ambte narengerecht in Arnhem (vernieti ging van het ontslagbesluit) niet ten volle heeft uitgevoerd. Het gaat volgens het beroepschrift met name om de door de minister Visser bij het ontslag van de heer Van der Putten uitgesproken beschul digingen, dat hij een gevaar is voor zijn omgeving, dat hij het Nederland se volk ophitst tegen het defensie apparaat en dat hij voortgaat be schuldigingen tegen de krijgsmacht te uiten. In het beroepschrift wordt gesteld, dat de beschuldigingen van de be windsman bij de behandeling van de ontslagzaak als onwaar zijn erkend en dat dus verwacht had mogen wor den, dat deze beschuldigingen na het rehabilitatie-verzoek eventueel even publiekelijk zouden worden terugge nomen als ze destijds zijn geuit. Ver der wordt gevraagd, of het geen eis van rechtszekerheid is, dat beschul digingen ter zuivering van de sfeer vooraf worden teruggenomen. In het beroepschrift wordt tenslotte gevraagd, of niet geconstateerd moet worden, dat de minister de uitspraak van de ambtenarenrechter niet ten volle heeft uitgevoerd, omdat dit vol gens de heer Van der Putten tevens inhoudt het scheppen van voorwaar den die voor een goede plichtsver vulling van de ambtenaar en voor goede ambtelijke verhoudingen nodig zijn. HOOGOVENS WORDEN NOG GROTER De IJmuidense Hoogovens hebben hun uitbreidingsplannen op weer grotere leest geschoeid. Ging de di rectie er in 1956 van uit, dat de ca paciteit van het bedrijf in 1980 zou zijn opgelopen tot twee miljoen ton ruw staal, nu is besloten tot uitbrei dingen, die goed zijn voor 2,45 mil joen ton ruw staal. Het gevolg is, dat het terrein voor de basisindustrie in de IJmond een heel eind naar het zuidwesten moet worden uitgebreid, dat er gerekend moet worden op dertigduizend ar- Een dubbelopname van Albert van Dalsum als Edward Moulton Barret, in het spel „De Barretts van Wimpole beiders en dat LJmond-Noord 'n stad Street", dat vanavond door de NCRV-televisie zal worden uitgezonden. De regie heeft Peter Holland. zal worden van 140.000 mensen. Dit cocktail-ensemble van dunne wol met lamé, maakt deel uit van de nieuwe collectie „Plein Hiver 1962-1963" van de Amsterdamse ontwerper Dick Holthaus, welke donderdag in Amsterdam wordt getoond. Corinne Rotschaefer draagt hier bij het ensemble een hoed van zwarte satin.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9