AUTOMATISCHE TREINBEHEERSING IS NOODZAKELIJK HET CONCILIE OVER DE OPENBARING IN HET JACHTHUIS VAN DE MAHARADJA DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.780 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur 3. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorring 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRINSES ZAG GEEN TIJGER Niet later dan 1 januari 1964 beginnen, zegt Spoorwegongevallenraad De spoorwegongevallenraad, die een openbaar onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van de treinramp op 8 januari van dit jaar in Harmeien, is met dit onderzoek gereedgekomen. In een ruim honderd pagina's tellend rapport is grote aandacht besteed aan de openbare zitting van de raad, die op 29 maart in Amsterdam werd gehouden. De spoorwegongevallenraad heeft, naast een aantal conclusies, ook voorstellen in zijn rapport opgenomen. Een der belangrijkste hiervan is de invoering van een nader te kiezen systeem van auto matische treinbeheersing. Gesteld wordt, dat gebleken is, dat jaarlijks een aantal malen ten onrechte door onveilig sein wordt gereden en het gevaar van een ernstig spoorwegongeluk derhalve ieder jaar even zovele keren aanwezig moet worden geacht. De raad is daarom van oor deel, dat de direktie van de Nederlandse Spoorwegen er met voort varendheid naar dient te blijven streven, zo spoedig als haar dit mogelijk zal zijn, een aanvang te maken met de invoering van automatische treinbeheersing. Naar de mening van de raad dient niet later dan 1 januari 1964 met deze invoering te zijn begonnen. Ondanks bezwaren, die aan dit sy steem kleven en die vergissingen voor de treindienstleider kan ople veren, meent de raad uit hoofde van de veiligheid toch op invoering hier van te moeten aandringen. De oplossing om gevaarpunten zo als in Harmeien te beveiligen door middel van vrije kruisingen, is, naar het oordeel van de raad, niet af doende, omdat deze oplossing niet voorziet in een elimineren van het gevaar bij het samenvloeien van lij nen. Daarenboven vordert zij inves teringen van zodanige omvang, dat deze op meer doelmatige wijze ten behoeve van de veiligheid op de spoorweg kunnen worden gebruikt. De automatische treinbeheersing, waarvoor twee systemen in aan merking komen, namelijk die van puntbeïnvloeding zowel als die met continue automatische treinbeïnvloe ding, vormen, naar de mening van de raad, een wezenlijke bijdrage tot verhoging van de veiligheid op de spoorwegen. Invoering zal jaren vergen In eerste instantie zal de direktie van de Nederlandse Spoorwegen zich op korte termijn moeten uitspreken over de vraag, aan welk systeem zij de voorkeur meent te moeten geven. De invoering van de automatische treinbeheersing zal in het gunstigste geval nog jaren vergen. De spoor wegongevallenraad heeft zich der halve beraden op de vraag, in hoe verre het gewenst moet worden ge acht, om in afwachting daarvan tij delijke maatregelen te treffen tot verhoging van de veiligheid bij spoorwegkruisingen als die te Har- melen. In dit verband pleit de raad voor een eerdere aankondiging op het NX-tableau van Woerden door middel van een zoemer, dan wel in de vorm van een bezet spoor-lamp- je". Hiermee wordt een vergroting van de aankondigingslengte bereikt. In zijn conclusies over de ramp bij Harmeien, waarbij de trein Utrecht- Rotterdam en de trein Rotterdam- Amsterdam (over Gouda) frontaal met elkaar in botsing kwamen, stelt de raad, dat de NX-beveiliging nor maal heeft gefunktioneerd. Bij deze ramp kwamen 91 personen om het leven, 54 werden gewond, waarvan 32 ernstig. Van deze ernstig gewon den zijn er later twee in het zieken huis overleden. De beide machinisten werden op slag gedood. De machinist van de trein Utrecht-Rotterdam, de heer P. van der Leer, kan, volgens de raad, zijn sein nimmer groen hebben gezien. Er bestaat geen enkele aanwijzing, dat het 1020 meter voor dit sein gelegen andere sein anders dan geel zou hebben getoond. Onbeantwoord is gebleven de vraag, door welke oorzaak machinist Van der Leer bij het naderen van het gele voorsein niet heeft gehandeld overeenkomstig zijn instrukties, namelijk de snel heid verminderen tot 30 kilometer per uur en de remming voort te zet ten tot de trein binnen zichtafstand voor het stop-tonend, dus rode sein, tot stilstand kon worden gebracht, aldus de raad. CONCLUSIE N.S. WAS ONJUIST De direkteur van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie, prof. dr. W. Froentjes, stelt in het rapport van de spoorwegonge vallenraad, dat uit het nader on derzoek duidelijk is gebleken, dat de (bijna) nulstand, de stand dus waarin de rijrichtingskruk na het on geluk in de cabine van de machinist Van der Leer werd aangetroffen, niet de stand is geweest van vlak voor de botsing. Volgens prof. Froen tjes moet deze kruk tot de botsing in de vooruitstand hebben gestaan en is hij eerst als gevolg van de botsing in (bijna) nulstand gefor ceerd. Volgens een onderzoek van de Nederlandse Spoorwegen heeft de rijrichtingskruk zich pok voor de botsing zeer waarschijnlijk in de middenstand nulstand) bevon den; waardoor de dodemansinstalla- tie buiten werking zou zijn geweest. Deze conclusie kan, volgens prof. Froentjes, gezien het door hem na der uitgevoerde onderzoek, thans als onjuist worden verworpen. WORDT SCHEMA VERWORPEN? Bij het begin van de woensdag ge houden negentiende Algemene Ver gadering van het Concilie is door de voorzitter, kardinaal Tisserant, een tweetal voorstellen in stemming ge bracht, namelijk ten eerste tot prin* cipiële instemming met een algemene vernieuwing der liturgie en ten twee de: voortaan progressief, d.w.z. over ieder hoofdstuk te stemmen zodra het gereed komt en niet daarmee te NIEUWE LOON- STRUCTUUR r\e nieuwe structuur voor het alge- meen loonbeleid in ons land, zo als de minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp die eind vorige week als zijn voorlopige beslissing in dit vraagstuk heeft bekend gemaakt, wijkt zonder enige twijfel op enkele niet onbelangrijke punten af van het advies, dat de Socidal-Economische Raad de bewindsman in juli jl. na bijna twee jaar van naarstige studie had verstrekt. Op die verschillen heeft men aanstonds, zowel van werkgevers- als van werknemers- zijde, zijn kritiek gericht. Men zou er echter dunkt ons goed aan doen twee zaken wèl in het oog te houden. In de eerste plaats de om standigheid, dat dr. Veldkamp ter stond heeft gereageerd met de opmer king, dat er blijkbaar bij de kritici enkele misverstanden in het spel moeten zijn, waardoor ze 's ministers voorstellen onvoldoende hebben be grepen. Dat is voor de bewindsman (mede) aanleiding geworden zijn plan nader in een nota uiteen te zetten. In een later stadium zal dan uiteraard nog een wetsvoorstel volgen, natuur lijk eveneens vergezeld van een pas sende toelichting. Ten tweede zouden we onze onlangs reeds gemaakte opmerking willen herhalen, dat de huidige omstandig heden beslist niet de meest ideale zijn om nieuwe paden op het terrein van het loonbeleid in te slaan, wil men althans voortgaan met het ver lenen van grotere vrijheden aan het bedrijfsleven zelf. Het is wel voldoen de gebleken langs welke moeilijke en kunstmatige wegen het compromis van de 2.7 procent voor de gemiddel de loonsverhoging in 1963 tot stand is gekomen. Wat nu dat eerste punt aangaat: het behoeft niet zoveel verwondering te wekken, wanneer er inderdaad van misverstanden tussen minister en bedrijfsleven sprake zou zijn. We schromen riet daarvoor ditmaal de schuld wel een beetje bij de minister en zijn adviseurs te leggen. Op de zeer uitvoerige nota van de SER immers heeft dr. Veldkamp met slechts wat vrij summiere mededelin gen in een brief aan dat college ge antwoord, de beloofde nota met dui delijker uiteenzettingen daarbij als 'n Sinterklaas-surprise achter de hand houdend. De minister had veel beter de nota meteen kunnen produceren en niet .alvast een deel van zijn plan nen kunnen „laten uitlekken". Daar staat natuurlijk wel tegenover, dat bij het kabinet-de Quay bij herha ling is aangedrongen, dat het nog in deze regeringsperiode zelf beslissin gen over het SER-advies zou nemen en dus heeft dr. Veldkamp daarmee bekwame spoed willen maken. Hij is met de wijze van presenteren echter niet volledig geslaagd, getuigen de misverstanden, die wellicht overbodig zullen blijken, wanneer men de ver zekering van de minister kan gelo ven. De „bekwame spoed" was in dat opzicht niet helemaal goed; we zou den verder maar liefst maar afwach ten met een alomvattend oordeel over die nieuwe structuur tot de nota en eventueel het wetsvoorstel de zaak voldoende heeft opgehelderd. Jl/len zal zich intussen nog wel het advies van de SER herinneren: afschaffing van de norm arbeidspro- duktiviteit als alleenzaligmakende kriterium voor de bepaling van mo gelijkheden tot loonsverbetering en groter vrijheid voor het bedrijfsleven tot differentiatie. De regering is van dat deel van het advies gelukkig niet afgeweken. Wèl van de meer tech nische afdeling, betreffende de ver schillende, min of meer hiërarchische wegen welke voorstellen en beslis singen tot loonsveranderingen be horen te volgen. Daarbij spreekt bij de nu reeds geleverde kritiek een stuk ontevredenheid van de daarbij betrokken instanties mee, die zich (de Stichting van de Arbeid met na me) méér gepasseerd gevoelen dan in de eigen opzet werd aanbevolen. Zo als men weet heeft minister Veld kamp vooral op dat punt misverstan den geconstateerd, blijkbaar doordat zijn brief aan de SER onvoldoende duidelijk was. Laat ons met een ver dere beoordeling wachten tot de be windsman die duidelijkheid wèl heeft geschapen. Een bepaald niet-onbelangrijke troostprijs is intussen stellig, dat er over dat andere SER-advies inzake die 2.7% wèl snel overeenstemming tussen regering en bedrijfsleven werd bereikt en hopen, dat wie over diie staart kwam, met de hond geen onoverkomelijke moeite zal hebben! Vier zwaargewonden bij botsing in de mist Op rijksweg 12 onder Delft heeft gistermorgen een botsing plaats ge vonden tussen twee auto's, waarbij alle inzittenden vrij ernstig zijn ge wond. De heer Lansteijn uit Den Haag, die op de parkeerstrook de ruiten van zijn bestelauto stond op te poet sen zag plotseling een auto uit de mist op zich afkomen. De heer Lan steijn kon niet tijdig genoeg meer van de plaats des onheils wegkomen en werd tegen de grond geworpen. De chauffeur van de andere auto, de heer v. V. uit Zoetermeer, werd uit zijn voertuig geslingerd. Zijn pas sagiers, moeder en dochter Vereist uit Den Haag, sloegen door de voor ruit. De slachtoffers zijn opgenomen in het ziekenhuis te Voorburg. Zeer bijzondere aanbieding Deux-pièces VAN EGMOND Breestraat 173 Leiden Hooftstraat 88 Alphen wachten tot het gehele schema be handeld is. Beide voorstellen werden met vrijwel algemene stemmen aan vaard. Voorts werd door de voorzitter meegedeeld, dat voortaan voor elk besluit een meerderheid van twee derden der stemmen nodig zal zijn. Daarna begon de discussie over het nieuwe ter behandeling staande sche ma, over de Bronnen der Openbaring, waarbij allereerst de kwestie werd opgeworpen of het schema in de vorm, zoals aan het Concilie voorge legd, al dan niet in behandeling geno men diende te worden. Van de vijf tien sprekers elf kardinalen en verder patriarch Maximos en drie aartsbisschoppen spraken zich de kardinalen Bea (leider van het secre tariaat voor de éenheid der christe nen), Frings (Duitsl.), Alfrink (Ne- derl.), Suenens (België), Ritter (V. S.) en Leger (Canada) uit tegen het schema in zijn huidige vorm, terwijl de Italiaanse kardinalen Siri en Ruffini met nog enkele andere land genoten en Spanjaarden voor hand having ervan bleken te zijn, zij het met enkele wijzigingen. De discussie wordt in de eerstvolgende algemene vergadering voortgezet, aldus meldt het K.N.P. Terwijl de sprekers het er over eens waren, dat het schema ondanks de enorme voorbereidende arbeid toch nog verbetering behoefde, stelde een groep, dat een omwerking van het schema 't Concilie eindeloos zou ver lengen. Anderen vonden het veel te lang en zouden liever in het kort de punten zien samengevat. Er waren er ook die een hele nieu we formulering wensten, maar ande ren vonden het daarvoor veel te vroeg, omdat de theologie van heden op een aantal vragen nog geen dui delijk antwoord kan geven. Een uitspraak van het Concilie zou volgens hen dan ook bijna onmogelijk zijn op verschillende punten. Sint Nicolaas heeft woensdagmiddag zijn intocht in Rotterdam gemaakt. Vele kindertjes mochten de Sint een handje geven. De tijger kwam niet De misdrukken van de Ameri kaanse zegel met de afbeelding van Dag Hammarskjoeld zullen niets waard worden, omdat het Ameri kaanse ministerie van posterijen dinsdag heeft besloten deze mis drukken massaal te gaan vervaar- ■digen „om aan de vraag van de ver- Advertentie) zamelaars te voldoen". Prinses Beatrix en de leden van haar gevolg hebben dinsdagavond ge dineerd in het jachthuis van de ma- haradja van Jaipoer, dat op rond 30 km. van Jaipoer ligt. Dit jachthuis staat bij een kunstmatig aangelegd meer, waarin krokodillen rondzwem men. Een lid van Beatrix' gevolg zei la ter, dat de maharadja een buffel op een 200 meter van het jachthuis had laten vastbinden in de hoop dat een tijger het dier zou aanvallen en de prinses de tijger zou kunnen zien. Hoewel er verscheidene tijgers in dit gebied zouden zijn kwam er geen een opdagen in de 2'/t uur, die de prin ses in het jachthuis doorbracht. De tocht van Jaipoer naar Agra, een afstand van circa 225 km, ging per auto. Na een rit van 60 km werd de lunch gebruikt langs de kant van de weg. Dichtbij het gezelschap trok ken koppels ossen grote leren zakken water uit een 20 meter diepe put. Het aldus verkregen water wordt ge bruikt voor de irrigatie van het land. Eeuwen geleden werd het land hier op dezelfde wijze bevloeid. Prinses Beatrix filmde het tafereel tje. Voor het gezelschap vertrok, gaf een van de vrouwelijke leden van Beatrix' gevolg een lippenstift aan een 12-jarig dorpsmeisje. Het kind maakte onmiddellijk een rode streep op het voorhoofd. Een Nederlandse persfotograaf deel de daarna een pakje sigaretten uit onder de mannelijke dorpelingen, die rond hem stonden. Zij staken de siga- Op de foto president Kennedy in conferentie met bondskanselier Adenauer op het Witte Huis. Egyptische bommen Radio-Amman meldlt, dat Egypti sche vliegtuigen bom- en raketaan- vallen hebben gedaan op een stam in Zuid-Jemen, nadat alle leden van deze stam hebben laten weten, dat zij niets meer met het revolutionaire bewind te maken wilden hebben. De revolutionaire autoriteiten hadden voorts een van de sjeiks van deze stam, diie als gijzelaar in Sanaa werd vstgehouden, terechtgesteld. Inwoner van Leiderdorp verongelukt In het ziekenhuis te Tilburg is gis termiddag overleden de 27-jarige Chris A. Straman, afkomstig uit Lei derdorp en in pension wonend te Eindhoven. De heer Straman kwam dinsdag avond met zijn scooter op de krui sing Geldropseweg-Piuslaan te Eind hoven in botsing met een andere scooterrijder en werd daarbij ern stig gewond. Hij moest naar het Eli sabeth ziekenhuis te Tilburg worden gebracht ter behandeling van een schedelbasisfractuur. retten niet op. Toen echter één dit wel deed, ging de sigaret van mond tot mond. Ieder deed er een trek aan. Vrijdag naar Thailand. Het volledige programma van het bezoek, dat prinses Beatrix tijdens haar reis door Azië aan Thailand zal brengen, is nu officieel bekend ge maakt. De Nederlandse kroonprinses wordt vrijdag in Bangkok verwacht. Het bezoek, dat zes dagen zal duren, draagt een niet-officieel karakter. De prinses zal de gaste zijn van koning Boemibol en koningin Siriket. Grenswacht „schoot" naar de vrijheid In de nacht van woensdag op don derdag is een Oostduitse grenswacht door de prikkeldraadversperringen heen van Oost- naar West-Berlijn ontsnapt. Tijdens zijn vluchtpoging werd de man door zijn collega's be schoten, welk vuur hij met zijn ei gen door hem meegevoerde wapen beantwoordde. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Af en toe buien De Bilt, donderdag 10 uur. Een langerekte uitloper van een depressie nabij Spitsbergen strekte zich vanmorgen uit tot over Noor wegen en onze streken. Aan de ach terkant van deze uitloper stroomde met noordwestelijke winden lucht van de poolstreken ons land binnen. In de onderste luchtlagen wordt deze lucht boven zee verwarmd; daaren tegen zijn de temperaturen in de bo venlucht zeer laag, waardoor 'n on stabiele toestand ontstaat, die voor al boven zee aanleiding geeft tot re gen- en hagelbuien, waarvan sommi ge met onweer. De komende vieren twintig uur houdt deze buiigheid aan. In de nacht zal de temperatuur tijdens korte opklaringen in het bin nenland dalen. De temperatuur over dag zal morgen weer iets lager zijn dan vandaag. Zon- en maanstanden 16 Nov.: zon op 8.00. onder 16.49; maan op 21.08. onder 12.36. Hoogwaterstanden 16 Nov.: v.m. 6.08; n.m. 18.27. KORRELTJE Oude mensen weten dat ze oud zijn, maar zij geloven het niet.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1