tijger- handhaaft de orde in Reg's vogelziekenhuis POLLY DE PAPEGAAI IS VASTE VERPLEEGSTER DE LEIDSE COURANT Hechte banden van vriend schap en dankbaarheid tussen mensen en vogels kunnen be staan. Dit heeft Reg Wilson zonneklaar bewezen. Een aantal Australische vogellief hebbers hébben onlangs een jongen van een jaar of dertien de eretitel verleend van „Districtsvogeidokter". Reg Wilson, zo heet die knaap, is een aardige blonde jongen met 'n beschei den karakter en 'n gezicht vol sproe ten. Hij verwierf die onderscheiding, omdat hij al zijn vrije tijd besteed om zieke en gewonde vogels te verple gen en te genezen Met zijn ouders, broers en zusje woont hij in Geelong, op ongeveer 70 km. van Melbourne aan de kust gelegen. In de achtertuin heeft hij een vogelziekenhuis inge richt. Wilde zowel als tamme vogels behoren tot zijn patiënten. Zó groot is Reg's faam als dat mensen tientallen kilometers afleg- nam, was een slimme blauwig-zwarte kraai. „Ik vond deze vogel", lichtte Reg toe, „op 't kerkhof in West-Gee- long. Zijn poot was verre van in orde. Maar ik denk wel, dat ik hem weer helemaal gezond maak.Op dat kerk hof ontdek ik trouwens vaak patiën ten. Een hunner was een havik, die ik Harry noemde. Een dierenbeul had Harry te grazen gehad en zijn vleu gels vastgebonden aan zijn poten. Schandelijk! Maar ik heb gewerkt met spalken en smeersels en Harry herstelde. Dat is te zeggen, een van zijn poten bleef krom." „Toen Harry ontslagen was", ver volgde Reg, „vond hij een vrouwtje Zij bouwden een nest in een boom vlak bij ons huis en kregen na enige tijd kleine havikjes. En hoewel het al geruime tijd geleden is, dat Harry mijn ziekenhuis verliet, komt hij toch nog zo nu en dan terug om mij en zijn andere ziekenhuisvrieden te be zoeken. Zelfs voor Tijger is hij niet bang. Maar ja, weet U, we zijn hier allemaal beste maatjes met elkaar!" „De grote vriend van Caw Caw (dat is onze kraai)", ging Reg voort, is ons aller Mack de ekster. Mack is in alle opzichten een showman. Toen hij hersteld was, wilde hij het ziekenhuis niet verlaten. Hij had zich blijkbaar te sterk aan Caw Caw en mij gehecht. Mack probeert nu zijn rekeningen te betalen door kunstjes te maken. Hij gaat op bevel op zijn rug liggen en doet dar of hij dood is. Een vreemde gast, maar erg aanhankelijk." Andere patiënten, die na hun gene zing weigerden te vertrekken, zijn 'n „frougmouth" (,kikkerbek'), Tawny geheten en een allerliefst honingeter- tje. „Ik heb deze kleine een beetje verwend, toen hij ziek was, denk ik", merkte Reg op. „Als hij moest eten, deed ik een buisvormige bloem in de honing, zodat hij deze zoetigheid kon opzuigen. Hij is nu weer helemaal in orde, maar het geen stok zou ik hem er toe kunnen krijgen om weg te vlie gen. En tijger is bepaald dol op het diertje!" „vertrek-weigeraars" zich ontpopt als goede helpers en trouwe vrien den. Een der eerste ex-patiënten, die wij ontmoetten, was Polly de Pape gaai. Polly is een galah, grijs en rose vankleur. Zij vervult de functie van „vaste verpleegster" en „dokters-as sistente". Als zij geen dienst heeft, vindt Polly het heerlijk om met de Wilsons uit varen te gaan. En ook dan doet zij nuttig werk, want met haar gekrijs houdt zij de meeuwen op een afstand. In Polly's gevolgd bevond zich (toen wij Reg bezochten) een grote witte kaketoe. Met luid misbaar strompelde deze vogel naar ons toe. „Weet U", zei Reg, terwijl hij zacht jes de snavel van de kaketoe dicht maakte, "hij is waarschijnlijk wat hongering, want ik heb hem een di eet voorgeschreven - voorlopig alleen melk en havermeel. Dat waardeert hij helemaal niet. Toen hij hier kwam, had hij een lelijke wond aan zijn poot en daar is nog infectie bij gekomen. Ik heb hem zo goed moge lijk verzorgd en nu gaan we gelukkig de goede kant uit. Maar een herrie maker is hij wel, die Cocky!" Een andere patient, die beslist wen ste, dat het bezoek notitie van hem Reg heeft ook „correspondentie-pa- tienten". Dit zijn vogels, die niet in zijn ziekenhuis kunnen komen, om dat hun eigenaars te ver weg wonen. Uit alle delen van Australië krijgt Reg brieven met verzoek om inlich tingen betreffende de genezing van zieke of gewonde vogels. En reeds menige .correspondentie-patient' heeft hij het leven gered! Toen wij mevrouw WilsonReg's Moeder dusvroegen, wat zij vond van het vogelziekenhuis, aniwoorde zij: „Ik doe mee, dat is natuurlijk. Ik geef Reg verband, zalfjes, lucifers en zo meer, als hij ze nodig heeft. Ook spring ik wel eens bij, als zijn zakgeld op is en hij voer moet kopen. En iede re dag moet ik de veranda schobben, want daar plegen de vogels 's-nachts te kamperen. Mfi&r ik vind het heer lijk-, dat Reg zovegl doet voor zijn vogels. Het zal wel aangeboren zijn, denk ik, want toen we voor we in Geelong kwamen op een boerderij woonden, was hijhoe jong hij ook waseveneens altijd vol zorg voor alle dieren en in het bijzonder voor de vogels." Nu, vol zorg is P.eg nog steeds en de (niet-officiële) eretitel „Districts- vogeldokter" komt hem ten volle toe. gen om hem hun zieke of gewonde vogels toe te vertrouwen. Zes jaar reeds is Reg arts, chirurg en „hoofd verpleger" van zijn ziekenhuis. Zeker, zijn ouders, zijn jongere broers Gregory en Ken, zijn zusje Julie en een paar schoolmakkers hel pen wel eens een handje, maar het leeuwendeel van het vele werk ge- schiedt toch door Reg zelf. Reg heeft echter in de loop der jaren uitstekende dierlijke hulp ge kregen. Zijn trouwste medewerker is Tijger. Deze bijzonder intelligente kat heeft eigener beweging de func tie van huismeester-bewaker van het ziekenhuis aanvaard. Hij handhaaft de orde onder de patiënten en zorgt bovendien, dat geen enkple andere kat in 't ziekenhuis kan croordringen! De vogels beschouwen hem als een goede vriend en een betrouwbare politiekat. Er zijn patiënten, die, als ze her steld zijn, het vertikken om het zie kenhuis te verlaten. Reg heeft dus te kampen met een probleem, waar voor de directie van een mensenzie kenhuis maar zelden geplaatst wordt. Maar gelukkig hebben enige Veel patiënten willen niet ontslagen worden Foto boven: deze geblesseerde ekster strompelt in de tuin van Reg's ziekenhuis. Foto midden: Deze kaketoe, die al enige tijd in Reg's ziekenhuis is, kijkt vol be langstelling toe, terwijl de jongen de geblesseerde poot van een ekster behandelt. Foto onder: Reg met zijn trouwe kat „Tijger" en enige van zijn geve derde patiënten. lil' 4

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11