B.B. twee dagen per jaar op herhaling ^Hosier Ambtenaren in 1963 meer dan 2,7%? Ook Vlissingen een zeepier DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Noodwachtplichtigen van de Dienst Bescherming Bevolking, dertigdui zend man, die zijn ingedeeld in de reddings- en pionierploegen van de B.B., zullen in speciaal daartoe in gerichte kampen twee dagen moeten gaan oefenen. Het ligt in de bedoe ling, dat ze daarna regelmatig op herhaling gaan, vermoedelijk een maal per jaar. Het contingent omvat zo goed als de helft van de dienstplichtige nood- wachters. Of ook de brandweer en de geneeskundige diensten van de B.B. „op herhaling" zullen gaan, is nog niet vastgesteld, hoewel dat vol gens B.B. kringen wei-voor de hand ligt. Speciaal ingerichte kampen Volgens de Memorie van Antwoord op de begroting van Binnenlandse zaken zullen er drie permanente oe fenkampen komen, één in het noor den, één in het midden en één in het zuiden van het land. Het noordelijke kamp, een voormalig Ambonezen kamp in Steenwij kerwold, komt bin nenkort gereed; de beide andere kampen, waarvan' de plaats nog niet bekend is, in de loop van het volgend jaar. Gemeente-architect in beroep tegen ontslag Het ambtenarengerecht te Gronin gen heeft woensdag de behandeling voortgezet van de beroepen die de heer J. G. heeft ingesteld tegen een aantal besluiten die resulteerden in zijn ontslag als gemeente-architect van Grootegast en Oldekerk en als commandant van de brandweer te Grootegast. De architect werd eerst geschorst en later ontslagen omdat een strafvervolging tegen hem was ingesteld op verdenking van 't aan nemen van geschenken of steekpen ningen, het zonder verlof verrich ten van werkzaamheden voor der den tegen vergoeding en het onvol doende er op toe zien dat onderge schikten niet voor derden werkten. De raadsman van klager betoogde dat diverse punten waarop de ont slagen gegrond zijn, onjuist zijn. Hij meende dat de architect ten volle zijn plicht heeft gedaan. De verdediger van verweerders, de gemeenten Grootegast en Olde kerk zei, dat het ontslag noodzake lijk was geweest. Hij vroeg het be roep ongegrond te verklaren. Het ambtenarengerecht zal 5 december vonnis wijzen. Late raadsverkiezing in Betuwse Huissen De gemeenteraadsverkiezing die woensdag in het Betuwse stadje Huissen bi' Arnhem is gehouden om dat de Kroon de op 30 mei jl. ge houden stemming ongeldig heeft ver klaard, is bijzonder rustig verlopen. Van de 4299 stemgerechtigden brach ten er 3835 een geldige stem uit. De zetelverdeling bleef dezelfde als op 30 mei. Lijst Leenaars kreeg op nieuw vier zetels, doch kan straks wegens verwantschap tussen de kan didaten Slechts op drie zetels reke- DRIE GROEPEN PER WEEK Het is de bedoeling dat per week drie groepen van elk 45 tot vijftig mensen in deze kampen als aanvul ling op hun theoretische opleiding twee dagen het geleerde in praktijk gaan brengen. Er wordt een speciaal „ruïnedorp" gebouwd, waarin zij bij voorbeeld kunnen leren hoe mensen die onder het puin liggen, moeten worden bevrijd. In de kampen zal een vaste in structiestaf worden gelegerd, die in dienst staat van het ministerie van Binnenlandse zaken. Het is de be doeling, dat de oefeningen het hele jaar, behalve in de zomervakantie, worden gehouden. Het kamp in Steenwij kerwold is bestemd voor de noodwachtplichtigen uit de vier noordelijke provincies. Aangezien zij na verloop van een betrekkelijk korte tijd allen een beurt hebben gehad, en de kampen als permanent zijn bedoeld, ligt de conclusie voor de hand, dat er her halingsoefeningen zullen moeten wor den gemaakt. Schilders willen binnens huis vroeger aan de slag Het bedrijfschap schildersbedrijf zal het publiek door middel van een speciale actie gaan voorlichten over het nut van vroeg op de dag begin nend schilderwerk. De actie staat in verband met de vijfdaagse werk week en de daaruit voortvloeiende noodzaak van de produktiviteit in het schildersbedrijf. Zij is vooral ge richt op het schilderen binnenshuis. Bij de invoering van de vijfdaagse werkweek is de aanvangstijd in het schildersbedrijf verschoven van acht uur naar half acht. Men streeft er naar, particulier schilderwerk om streeks die tijd te doen beginnen. GENIET DUBBEL van onze onovertroffen SHERRY MARQUéS DE IRÜN (per fles slechts 5.35) door hem te drinken uit een origineel SPAANS SHERRYGLAS. Tijdelijk bij aankoop van 2 flessen Sherry krijgt U dit glas geheel gratis en ^ediótiUeerd (Advertentie) BEZWAREN TEGEN EXAMENREGELING VOOR OUDE TALEN Ruim negentig procent van de ge committeerden voor de oude talen heeft de staatssecretaris van O. K. en W. laten weten, dat zij niet lan ger medewerking aan de eindexa mens van gymnasia en lycea zal ver lenen al,s het nieuwe examenregle ment vobr de oude talen niet wordt gewijzigd. Deze zestig gecommitteer den zijn het er niet mee eens, dat volgens het nieuwe reglement de kandidaten voor de B-richting nog slechts in één oude taal zullen wor den geëxamineerd. Voor de andere taal wordt dan het cijfer bepaald aan de hand van de drie laatste rapport cijfers. Zij zien hierin onder meer een gevaar voor een volkomen juis te beoordeling van een kandidaat. Ook voor de nieuwe regeling voor de A-kandidaten zijn zij niét te spre ken. Zij vrezen een eenzijdigheid van het examen, die aan de oor spronkelijke opzet van dit onderdeel van de schoolopleiding afbreuk doen. Zuid-Holland koopt Korenmolengat De provincie Zuid-Holland gaat over tot een aankoop van het zo ge heten „Korenmolengat" onder de ge meente Zevenhuizen. De kosten van de aankoop zijn 48.000. Het Korenmolengat bestaat uit een uit het oogpunt van natuurschoon zeer aantrekkelijke rietpias, omge ven door hakhout en daarachter ge legen dijkgronden. Het gehele com plex heeft een oppervlakte van ruim 7,3 hectare. Provinciale Staten hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan het voorstel tot aankoop. Het ongeschonden voortbestaan van de rietpias wordt noodzakelijk geacht, mede met het oog op de re creatieve waarde van een aan te leg gen rijwielpad langs de Rottemeren. Warenhuis stopt „operatie cent" Gebrekkigenzorg gebaat bij premie van nog geen cent De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft in Den Haag het nieuwe kan toorpand van de Nederlandse cen trale vereniging voor gebrekkigen zorg in gebruik gesteld. De voorziter van de centrale ver eniging voor gebrekkigenzorg, de heer M. v. Veen, memoreerde, dat 77 verenigingen en stichtingen zijn aangesloten bij de centrale vereni ging, die steunend, voorlichtend en coördinerend wil werken waar dit mogelijk en gewenst is, terwijl daar naast de centrale vereniging samen werkt met de "departementen. Mr. F. H. J. M. Daams, lid van de Tweede Kamer, stelde, dat met een premie van nog niet één procent 'n half miljoen lichamelijk en geestelijk gebrekklgen in één slag medisch ge sproken zouden kunnen worden ge holpen. ;ing voor alle in de toekomst in het uitzicht gestelde sociale verbete ringen een last van tussen de 35 en 30 procent zou leggen op het inko men van de gemiddelde Nederlander. Deze „Doublé Breaster" witte wollen mantel met gouden knopen maakt deel uit van de boutique collectie „Plein Hiver 1062-1963" van de Amster damse mode-ontwerper Dick Holthaus, welke donderdagmiddag in Amster dam werd getoond. De mantel, welke hier wordt getoond door Corinne Rotschaefer, koet 276 gulden, de hoed is van seal. Voorlichtingscentrum v. middenstand opgericht De „schaalvergroting" van de de tailhandel, het vraagstuk van hefi assortiment en de zelfbediening stel len in deze tijd hoge eisen aan het ondernemerschap in het midden- en kleinbedrijf. Met het oog daarop heeft, zoals bekend is, het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhan del het vorige jaar besloten een voorlichtingscentrum voor de detail handel te stichten. Dit centrum, dat onder directie staat van drs. K. A. J. M. Samson, oud-secretaris van de Nederlandse Rooms-Katholieke Mid denstandsbond, heeft een aanvang gemaakt met zijn werkzaamheden o.m. door het inrichten van cursus sen voor ondernemers. Op een gisteren in Den Haag gehou den perconferentie heeft het presi dium van het voorlichtingscentrum o.a. medegedeeld, dat zeer nauw con tact wordt onderhouden met het reeds acht jaren bestaande centrum in de Bondsrepubliek Duitsland. De vier bedrijfs-economische adviseurs, die het centrum ten behoeve van zijn werk in dienst heeft "genomen zullen o.m. in de Bondsrepubliek kennis op doen aan de hand van de ervaringen die het Duitse instituut heeft ver worven. Verwacht wordt, dat deze bedrijfs economische adviseurs medio 1963 een begin kunnen maken met het geven van individuele adviezen aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in Nederland. Het voorlichtingscentrum wil sys tematisch en geleidelijk trachten de gebleken leemten op het gebied van de collectieve voorlichting op te vul len. Onbeperkte invoer van tomaten in Frankrijk De Franse autoriteiten hebben be kend gemaakt, dat met ingang van 16 november tot nader ordèr geen mini mumprijs meer zal gelden voor de tomaten. Dat betekent dat dit pro- dukt uit de EEG-landen onbeperkt in Frankrijk mag worden ingevoerd, onafhankelijk van de binnenlandse marktprijs. Op de Nederlandse veilingen is de aanvoer van tomaten de laatste we ken teruggelopen maar toch worden er nog steeds aangeboden. De veiling- prijs van de goede kwaliteit ligt tus sen 70 en 80 cent per kilo. In de eerste week van november bedroeg de totale Nederlandse tomatenex- port nog 1815 ton. Daarvan ging 1133 ton naar West-Duitsland. Frankrijk bezette toen met 244 ton de tweede plaats. Zweden nam in deze periode 215 ton Nederlandse tomaten af. Hoofdprijswinnaar actie „Gezonden voor zieken'' kreeg 50.000 gulden In de actie „Gezonden voor zieken" is de hoofdprijs van f 25.000,een eigen huis in het bezit gekomen van de fam. P. Claassen te Boxtel. De vreugde in dit gezin met vier kinderen werd nog groter toen be kend werd, dat ook nog de premie van f 25.000,- gewonnen was, De uit betaling van de 50 mille heeft in middels plaatsgevonden. Nog drie prijzen van f 25.000,- werden uitge keerd te Den Haag, Krimpen a. d. Lek en te Rotterdam. Een huis „slaapt" nog en dit nummer betreft: F 75.466. Het Rotterdamse warenhuis Ter Meulen is zijn actie voor centen ge stopt. In enkele dagen tijd zijn ruim een kwart miljoen centen door par ticulieren, instellingen en bedrijven aangevoerd. Voor iedere duizend werd door het warenhuis 12.50 uit betaald. Voor de komende topdagen in het bedrijf verwacht men nu vol doende wisselgeld te hebben. Er zijn bij deze actie enkele merk waardige feiten aan het licht geko men. Zo bleek, een Rotterdams joch van tien jaar net zo lang door de stad gezeuld te hebben met een tien tje van zijn moeder tot hij het bank biljet volkomen „klein" gekregen had in centen. In het warenhuis maakte hij er weer een biljet van tien gul den van, waarbij hij de 2.50 winst natuurlijk glunderend opstreek. Geen winst wilde een man uit Ber- kel maken, die met zeventigduizend centen per taxi naar het warenhuis was gekomen. Hij vroeg alleen een vergoeding voor de gemaakte reis kosten en liet de 175 gulden „winst" aan zijn neus voorbijgaan. De actie heeft Ter Meulen in en kele dagen tijd zevenhonderd gulden gekost. Verkeerstuin in politiebureau De gemeenteraad van Haarlem heeft een krediet verleend voor het maken van een verkeerstuin op de binnenplaats van de Koudehorn- kazerne, waarin in de toekomst het bureau van politie gevestigd zal wor den. Ook zullen ruimten ingericht worden voor het geven Van ver- keersonderwijs. Het voor de ver keerstuin benodigde materiaal, zoals, fietsjes, trapauto's, verkeersborden én verkeerslichten, zal door een ben zinemaatschappij gratis in bruikleen worden afgestaan. Een charmante foto van het Japanse kroonprinselijke paar, gemaakt tijdens het bezoek aan een tehuis voor weeskinderen in Manilla, een van de pro grammapunten van hun goodwill-tocht door de Philippijnen. Prinses Michiko houdt hier een van de jongste bewonertjes van het tehuis in haar armen, terwijl de kroonprins lachend toeziet. Begeer maakt penning ter nagedachtenis mevrouw Roosevelt De Amerikaanse beeldhouwer Floyd Dewitt heeft van het atelier voor edelsmeed- en penningkunst de Koninklijke Begeer te Voorschoten, de opdracht aanvaard een ontwerp te vervaardigen voor een penning ter nagedachtenis van mevr. Anna Eleanor Roosevelt. De penning wordt uitgebracht in een serie, gewijd aan personen, wier werk en leven van grote waarde zijn geweest voor de wetenschap of cultuur. De sinds kort in Den Haag wonen de Amerikaanse beeldhouwer is een leerling van prof. V. P."S. Esser te Amsterdam. Een gepantserde auto die de lonen vérvderrie van havenemployé's Is woensdag in een der drukste wij ken van Liverpool overvallen. Een bewaker Werd gewond. De rovers maakten zich met bijna een half miljoen gulden uit de voeten. Volgens hetgeen dr. W. Dijssel- bloem, directeur van de katholieke Ambtenarenvereniging ARKA giste ren tijdens het jaarlijkse congres van deze vereniging in Nijmegen heeft gezegd, bestaat er kans, dat de amb tenaren volgend jaar meer dan 2,7 procent salarisverhoging zullen krij gen. De besprekingen over de nieuwe salarissen moeten nog beginnen. Om nu al prognoses te maken is het te vroeg, hoewel de componenten die een salarisvermeerdering zullen be palen, reeds oekend zijn. De heer Dijsselbloem noemde de realisering van de tweede fase in de gedifferen tieerde verhoging, die in 1963 zal plaatsvinden (8-40 pet. voor de amb tenaren). Vervolgens is er de ver- hogiiig die voortvloeit uit de cor rectie op de trent van ongeveer 2% pet. Er is een verhoging te wachten in de economische ontwikkeling. Aangezien de centrales hun stand punt nog niet definitief bepaald héb ben, kon dr. Dijsselbloem niet pre cies zeggen welke gedragslijn gevolgd zal worden. Hij stelde dat men om 2,7 pet. zou vragen, waarop dan la ter een nacalculatie volgen kan. Be nadrukt werd dat een eigen salaris- beleid voor overheidspersoneel ge wenst is met een sterke binding aan de loonontwikkeling in het bedrijfs leven. De achterstand die de lagere en middelbare ambtenaren hebben met betrekking tot hun lonen, dient bij de onderhandelingen van januari 1963 betrokken te worden, hoewel de minister van Binnenlandse Zaken wil demonstreren dat voor deze ca tegorieën ambtenaren geen achter stand bestaat. Benadrukt werd, dat de pensioe nen aangepast moeten worden en waardevast behoren te zijn. Hoe (leze materie behandeld zal worden, is nog een voorwerp van studie van 't bestuur. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer B. A. J. Andreoli uit Den Haag. Mr. G. A. A. M, Boot werd onder ovationele toejuichingen herkozen als algemeen voorzitter. Kernenergiecentrale voor elektriciteitsproduktie In de vergadering van Prov. Sta ten van Zuid-Holland is gisteren be sproken een nota van Ged. Staten over de plannen voor de bouw en exploitatie van een kernenergie centrale door de Nederlandse elek- triciteitsproduktiebedrijven. De pro vincie Zuid-Holland is belangheb bende bij deze plannen, omdat de provincie mede-aandeelhoudster is van de n.v. Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland, waarin de Zuidhollandse elektriciteitsbedrijven samenwerken. De E.Z.H. moeten voor ruim tien miljoen gulden deelnemen in het pro- jekt van de kernenergiecentrale, waarvan de kosten op ruim 95 mil joen worden geraamd. De Zuidhollandse staten hadden geen bezwaar tegen deze centrale en de nota werd dan ook voor ken nisgeving aangenomen. Beeld verdwenen uit tuin van T.H te Delft De Delftse politie heeft de afge lopen dagen een vruchteloze speur tocht gehouden door de Delftse stu denten-sociëteiten naar een ander half meter hoog beeld van beton, voorstellende een naaktstudie. Dit beeld is gemaakt door de beeldhou wer M. van der Burgh, die verbon den is aan de afdeling boetseren van de Technische Hogeschool en is al op 3 november vermist. Het zou ge bruikt worden voor vriesproeven en stond opgesteld in de tuin van de af deling. In overleg met de politie was geen ruchtbaarheid gegeven aan de ze vermissing, omdat men dacht dat er een studentengrap in het spel zou kunnen zijn. Thans is officieel aan gifte van diefstal gedaan. De Landbank, eigenaresse van o.a. het Scheveningse Kurhaus en het Pa lace-hotel, begint mogelijkheden te zien in het door het Delta-plan uit zijn isolement gehaald Zeeland. De maatschappij heeft onlangs het hotel Brittannia aan de boulevard Evert- sen te Vlissingen tot op. heden kostte de exploitatie de gemeente ie der jaar tonnen gekocht. Men wil het hotel nu „verkopen" aan het pu bliek en heeft daarvoor o.a. aan een zeepier gedacht. De Utrechtse archi tect ir. P. H. Dingemans kreeg op dracht een plan te ontwerpen voor een dergelijk object, waarvan nog geen nadere bijzonderheden zijn be kend gemaakt. De pier in Vlissingen zou dus na de pier in Scheveningen en die in Zandvoort de derde van ons land worden. Katwijkse logger bij Bakkum gestrand Woensdagavond is de Katwijkse motorlogger Kw 140 De Voorwaarts, die dinsdag uit IJmuiden was ver trokken en wegens het slechte weer op de terugweg was, rond één kilo meter ten zuiden van Bakkum aan Zee tengevolge van het slechte zicht op het strand gelopen. De redding boot „Ubbo" uit Egmond aan Zee, onder bevel van schipper C. v. Pel, voer uit om assistentie te verlenen. De tien leden van de bemanning van „De Voorwaarts" zijn met behulp van de reddingboot naar het strand gebracht en vandaar naar Egmond aan Zee. Op twee man na zijn ze later in de nacht naar huis vertrokken. In de loop van vandaag probeert men de logger vlot te krijgen. Schipper van „De Voorwaarts" is A. v. Ouwe hand uit Katwijk. President en mevrouw Kennedy hebben dinsdagavond in Washington een gala-première bijgewoond van het „Zwanenmeer" van Tsjaikofsky, uitgevoerd door het Russische Bol- sjoi-balletgezelschap. De 3.300 mensen in de zaal hoor den het Russische en het Amerikaan se volkslied staande aan. In de pauze hebben de heer en mevrouw Kennedy de artiesten de hand gedrukt. Kolonel Sahl Hamza, opperbevelhebber van de Jordaanse luchtmacht, wordt belegerd door de pers, terwijl hij op het vliegveld van Cairo uit het Heron-vliegtuig van de koninklijke Jordaanse luchtmacht stapt, nadat hij uit zijn land naar-de VAR is gevlucht. De kolonel, die politiek asiel heeft gevraagd, zei dat hij was gevlucht omdat hij er niets voor voelde Jordaanse straaljagers aan te voeren in de strijd tegen de republikeinen In Jemen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10