BINNENKORT WORDT BEGONNEN MET WERK VAN RUIM TWEE MILJOEN eist landbouwer geld terug van Landbouwschap WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Katholieke kruideniers en NRKM zagen telepaat Paul des Chats Katholieke bejaardenflat te Leiden aanbesteed Binnen afzienbare tijd zal in de Meerburgerpolder aan de overzijde van het Kanaal ongeveer ter hoogte van de bestaande torenflat de eerste paal worden geslagen voor het katholiek bejaardencentrum van Leiden. Gisteren vond onderhands de aanbesteding plaats en de laagste inschrijver was de firma Gebr. G. M. P. Niersman te Voorschoten voor een bedrag van 2.066.000,Deze zal dus naar men mag aannemen het werk gaan uitvoeren. ONZE KEUKEN wint dagelijks 'I KARREWIEL HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor Uw receptie-, z&ken- en huwelijksdiner. (Aivertentie) Het complex bestaat uit een ver-voortgang gemaakt met de plannen zorgingshuis voor 140 personen en voor het uitbreiden en restaureren 36 bejaardenflats voor valide echt- van het St. Elisabeth-gasthuis aan de paren. Totaal biedt het plaats aan Oude Vest. Hier zal ruimte gescha- 212 bejaarden. De bouwtijd bedraagt pen worden voor de opname van 80 2 jaar, zodat binnen afzienbare tijd invalide patiënten, voor de huisvesting van katholieke valide bejaarden een afdoende op- Wanneer deze plannen verwezen- lossing zal zijn gevonden, rfet ver- lijkt zijn, zal in Leiden de opname- zorgingshuis is 7 bouwlagen hoog en capaciteit voor bejaarden met bijna bevat op de begane grond een grote 300 bedden zijn vergroot, hal met serre, een eetzaal met keu- De inschrijvingen luiden van laag De gouden slager-ring is dit ken, een kapel en administratieve tot hoog: 1 Gebr. G. M. P. Niersman, jaar gewonnen door de heer A. J. ruimten. De bovengelegen bouwla- Voorschoten 2.066.000; 2 Interna- Pouw uit Utrecht met zijn inzending gen bestaan geheel uit kamers voor tionale Bouwcompagnie te Best „kalfspekelvlees". Dit werd gisteren echtparen en alleenstaanden. Elke 2.148.000; 3 Bik en Breedeveld, op de kaderdag van de federatie van kamer heeft een voorruimte met Leiden 2.180.000; 4 Van Vliet en slagerspatroonsbonden in Krasnapols- eigen toilet en wasgelegenheid. Het Van Duist, Rotterdam 2.203.000. ky in Amsterdam bekend gemaakt. zusterhuis is boven op het dak ge- - bouwd, waar ook nog is geprojec teerd een vergaderzaaltje met keu kentje, dat door de bewoners voor bijzondere feestdagen, een verjaar dag etc. kan worden gereserveerd. Voor de ontvangst van een groter gezelschap is hun kamer te klein. Het aangrenzende keukentje geeft gelegenheid deze „visite" van 't no dige te voorzien. Het heeft een mooi uitzicht over de scheepvaart in het kanaal. De flats voor bejaarden be staan uit 2 kamers en een keuken met aansluitende doucheruimte. De bewoners kunnen ook gebruik ma ken van de kapel in het verzorgings gebouw, die plaats biedt aan 100 per- De procureur-generaal bij de Hoge sonen. In beide gebouwen bevindt Zoals bekend heeft de Hoge Raad Raad was tot de conclusie gekomen, zich een lift. Met de bouw wordt per enkele weken geleden, naar aanlei- dat het dagelijks bestuur van het 1 januari 1963 begonnen. Het be- ding van een proces, vastgesteld, dat Landbouwschap geen verordenende stuur bestaat uit dr. M. A. v. Don- het Uitvoeringsbesluit 1961 inventa- bevoegdheid heeft en dat daarom het gen, secretaris: vacature, en de heer risatieverordening Landbouwschap uitvoeringsbesluit niet als wet kan H. Bots, penningmeester. De plannen onwettig is. De Hoge Raad kwam tot WOrden aangemerkt, zijn van het Architectenbureau Van deze uitspraak na een cassatieberoep NA ARREST VAN HOGE RAAD schap gevraagde gegevens over zijn Umvangriik proces bedrijf op te geven op grond van het J I bovengenoemde inventarisatiebesluit. DEKEN PAAP KANUNNIK Ter vervanging in de vacature, ontstaan door het overlijden van de ken Dijsselbloem, heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, tot kanunnik van het kathedrale kapit tel van het bisdom benoemd de hoog- eerw. heer E. A. M. Paap, deken van Alphen aan den Rijn. van de landbouwer G. W. Voortman BOETE TERUG uit Eefde, ingesteld tegen een ver- ,T oordeling door de economische poli- Naar aanleiding van deze uitspraak tierechter te Zutphen. 1S. landbouwer Voortman thans een Voortman was daarbij veroordeeld nieuwe actie begonnen tegen het Oerle-Schrama en Bos. St. Elisabeth-gasthuis ^LSt^™|en°SNanastZUdeze huisves- tot Mnb^te^Tsèr omdat' hy"gê" Landbouwschap. Hij eist de heffingen ting voor valide bejaarden wordt weigerd had de door het Landbouw- //^aardersïpWtv^hem^heeft ingevorderd en verkregen. Men heeft daarbij een bedrag van bijna acht honderd gulden van zijn spaarbank rekening gehaald. Voordat de Hoge Raad uitspraak had gedaan, werden honderden boe ren veroordeeld, omdat zij, evenals Voortman hadden geweigerd de door het Landbouwschap gevraagde gege vens te verstrekken. Op alle vonis- sen volgden beslagleggingen, waaruit de door het Landbouwschap vastge stelde heffingen werden betaald. MEN WIL PROCEDEREN Onder de landbouwers in kwestie is thans een grootscheepse actie in voorbereiding om gezamenlijk de on vrijwillige heffingen terug te vorde ren. Een groot aantal van hen heeft onder voorbehoud van alle rechten de heffingen betaald en de gevraagde gegevens verstrekt. Ook deze boeren gaan thans op basis van het arrest van de Hoge Raad een omvangrijk proces beginnen tegen het Landbouw schap. Deze acties staan los van de organi satie van Vrije boeren. Ook de heer Voortman, die voorheen lid van het hoofdbestuur der Vrije boeren was, handelt zelfstandig. Hij heeft enige tijd geleden bedankt als lid van de organisatie. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat er in de loop van de afgelopen twee maanden een satelliet is gelanceerd van 680 gram vanaf de luchtbasis Vandenberg in Californië. Met behulp van dit kunst maantje wil men de toeneming van de straling als gevolg van de jongste kernproeven in de dampkring me ten. JUBILEUM H. KOEVOET BIJ DE L.T.B. De ruim zestig employé's werkzaam bij de Land- en Tuinbouwbond (LTB) waren in restaurant Van der Heyden te Leiden bijeen gekomen om de huldiging van de heer H. Koe voet, werkzaam als administrateur bij de Onderlinge Brandverzekering' van de LTB, luister bij te zetten. De heer Koevoet, die zijn veertigjarig jubileum vierde, was aanwezig met echtgenote en verdere familieleden. Tijdens deze bijeenkomst ontving de jubilaris uit handen van loco-burge meester S. Menken de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Vele geschenken vie len de heer Koevoet ten deel. De heer H. Meyer, voorzitter van de brand verzekering, prees de toewijding van de jubilaris en overhandigde hem een geschenk onder couvert en een ets. Na hem voerden nog het woord, de heer W. van Ommen, directeur van de LTB en M. Heuzen, directe afdelingschef van de jubilaris. Bloe men, sigaren en een veldkijker be hoorden tot de geschenken. LEIDSCHENDAJVI K.A.B. VIERDE JAARFEEST De Katholieke Arbeidersbeweging heeft gisteren haar patroonsfeest „St. Willibrordus" ingezet met een H. Mis in de beide parochiekerken, welke door vrijwel alle leden werden bijgewoond. In de avond werd een feestelijke bij eenkomst gehouden in de grote patro naatszaal. De voorzitter van de afdeling, de heer F. J. Pluymers, sprak de aan wezigen leden met hun dames alsook de geestelijkheid van de beide parochies op hartelijke wijze toe en deelde daarbij mede dat het jaarfeest, in afwijking van de tot nu toe gevolgde methode, op wat eenvoudiger wijze gevierd wordt. De avond was daarbij gesteld in het teken van de harmonie, waarover spr. als zijn mening te kennen gaf. dat de harmonie een bezit is van de gemeenschap. Om nu de harmonie op peil te kunnen hou den is zoals van zelf spreekt veel geld nodig en om deze reden gaf vervolgens de voorzitter van „St. Cecilia", de heer Jac. van der Kraan, een pleidooi om de harmonie te steunen hetzij als propa gandist of anders als donateur. Het ge volg hiervan was, dat vele aanwezigen zich schriftelijk als donateur lieten in schrijven. Na deze gerekte maar aan haar doel beantwoordende inleiding werd de ver dere avond verzorgd door de toneelclub „De Gezellen", die tot volle voldoening van de aanwezigen de opvoering ver zorgde van het blijspel in drie bedrijven „Corrie maakt een reuze-sprong". Zoals te verwachten was speelde Eef Scholtes als Marinus Perelaar weer een goede partij, alsook Greet Lipman - Waaijer en Ankie Knijnenburg. De ver dere spelers in dit grappige blijspel pasten zich goed aan bij de hoofdrol spelers waardoor „De Gezellen" op een geslaagde avond mogen terugzien. Het langdurig applaus was hiervoor nog het overtuigend bewijs. Scooter veroorzaakt ongeluk Giste- rij zijn in de namiddag op de Veurse straatweg de 78-jarige H. uit Rotterdam en zijn 54-jarige zoon door een scooter bestuurd door E. de J. uit Leiden aan gereden. De beide heren stapten uit de autobus en werden door de scooter aan gereden met gevolg, dat beiden diepe vleeswonden aan de benen opliepen. Eerste grote boekwinkel Gistermor gen heeft burgemeester Banning de eer ste grote boekwinkel gevestigd in het nieuwe pand Damstraat-Zaagmolen straat als geopend verklaard. De boek handelaar is wel geen Leidschendam- mer. maar de burgemeester vertrouwt erop, dat hij zich spoedig in de gemeen te thuis zal voelen. Spr. wees er met nadruk op dat Leidschendam geen uit loper is van de grootstad Den Haag. maar een eigen zelfstandige gemeente is met een voornamelijk Leidschendam- se bevolking. Tijdens een dienst in de kerk van het Italiaanse dorp Caira di Cassino is dinsdag het dak van een kerk in gestort. Er zouden 27 gewonden zijn. Hoewel nog zeer weinig bekend is van de telepathie, wordt deze over brenging van gedachten zonder zin- tuigelijke waarneembare middelen bewezen geacht. Dit verklaarde gisteravond de tele paat Paul des Chats tijdens een avond van de Katholieke Kruideniers, Kring Leiden, in restaurant Van der Heij den. Vóór de pauze gaf hij een de monstratie van zijn telepathische en hypnotische mogelijkheden, die hij later op de avond aan zijn gehoor duidelijk trachtte te maken. „Telepathie is een aangeboren ga ve, doch hypnose is vooral een kwes tie van studie," aldus Paul des Chats, die met zijn beheerste en weloverwo gen optreden vele bezwaren tegen dergelijke demonstraties bij de scepti ci in de zaal zal hebben weggenomen. Helderwetendheid. Zeer in het kort gezien de be schikbare tijd en de ingewikkeldheid van deze paranormale verschijnselen vertelde hij over telepathie en hypnose. „Eigenlijk kan men niet spreken van helderziendheid, omdat er niet met de normale zintuigen wordt waargenomen. Ik spreek dan ook lie ver van helderwetendheid, omdat het voor de telepaten een weten is. Een weten door sterke concentratie op gewekt, dat echter nooit gedwongen kan worden. Het gebeurt vaak ge noeg, dat contact voor ons onmoge lijk is. De hypnose L het teweegbrengen van een slaap door het vermoeien van gehoor- en gezichtszenuw," alius Paul des Chats. „Het onbewuste „ik" in het medium beïnvloeden wij dan, om hem of haar de door ons gewilde handelingen te laten verrichten." Frappant voorbeeld. Vóór de pauze had hij een frappant voorbeeld laten zien, met een 14-ja- rige jongen als „slachtoffer". Slapend Kernreactor in de ruimte Luitenant-kolonel Barnes, verbon den aan de afdeling reactor-ontwik keling van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, heeft in Was hington verklaard, dat de Verenigde Staten volgend jaar willen trachten een kernreactor in een baan om de aarde te brengen. De baan van deze reactor, die een gewicht zal hebben van 430 kilogram, zal verscheidene honderden kilometers boven de aarde liggen. De reactor zal extra energie moe ten produceren voor instrumenten. Een ander doel van de proefneming zal zijn de veiligheid en bruikbaar heid van „kern-ovens" in de ruimte te bewijzen. Na ongeveer een jaar zijn taak te hebben vervuld, zal de reactor door middel van signalen vanaf de grond buiten werking worden gesteld. Tij dens de rest van zijn bestaan in de ruimte, dat op enkele honderden ja ren wordt geschat, zal het radio-ac tieve materiaal in de reactor tot ont binding kunnen overgaan. De proef is een onderdeel van een gemeenschappelijk plan van de atoomcommissie en de Amerikaanse luchtmacht, en dient tevens voor niet nader aangegeven militaire doelein den. verrichtte de knaap de hem opgedra gen handelingen om tenslotte op een door de hypnotiseur van tevoren be paalde plaats in de zaal te gaan zit ten, nog steeds in „dromende" toe stand. Eerst op een afgesproken woord van Paul des Chats ontwaakte Kij uit zijn hypnotische slaap en nam hij zijn oorspronkelijke plaats in. Dit was het sterkste staaltje op deze avond, die begonnen was met het naar de verklaring van de telepaat zelf veel eenvoudiger opzoeken van verborgen voorwerpen in de zaal. Aan de hand van foto's vertelde hij bijzonderheden over de daarop afge beelde personen. Een wat vaag on derdeel van zijn programma, dat %in de totale indruk van „hoe is dat mo gelijk" toch weinig kon veranderen. Een bijzondere avond voor de ka tholieke kruideniers en hun gasten van NRKM, afd. Leiden, die bij mon de van de voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont, dank brachten voor deze uitnodiging. De belangstelling voor deze telepaat was zo groot, dat er inderhaast stoelen en tafels waren bijgezet. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Patroonsfeest. Het jaarlijkse pa troonsfeest van St. Willibrord heeft de KAB afdeling Zoeterwoude-Lei- derdorp weer feestelijk gevierd. Be gonnen werd met een H. Mis en alge mene H. Communie, waarna een fees telijk ontbijt in het parochiehuis „De Drie Eendjes'" De geestelijk adviseur kapelaan v. d. Bosch, sprak hierna een ernstig woord over samenwerking en naastenliefde. Zondagavond werd er een feest avond gegeven voor de leden met hun huisgenoten in het parochiehuis. Door de toneelvereniging „Liefde voor To neel" werd opgevoerd het toneelspel in drie bedrijven „Het leven gaat door", van Martien van Spaandonk. Dit soms dramatische stuk, 'waarin de tragiek van het leven in vele vormen optrad waarin tenslotte de liefde zegevierde werd zeer goed ge speeld. Na afloop sprak de voorzitter, de heer Goddijn, zeer terecht, al was het dan zonder bloemen voor de da mes, maar wel met de toezegging van een geschenk, woorden van dank, voor het mooie spel, dat onder lei ding van de regisseur de heer Nic. de Bruin was gegeven. Daarna volg de een gezellig samenzijn. ZOETERWOUDE Radio-opnamen in de Herv. Kerk Maandagavond had in de Nederlands Hervormde Kerk 'n zangavond plaats, welke op de band werd opgenomen door de NCRV. Het is de bedoeling van de NCRV om deze zang voor de radio uit te zenden op 14 december a.s. Medewerking verleenden: Een zanggroep, het NCR V-koperkwartet en Hans Boelee aan het orgel. De lei ding was in handen van Kees Deenik. Het kerkgebouw was goed bezet met zangliefhebbers (sters), waarvan velen van buiten de gemeente. Ook werd nog ten behoeve van de school radio en op verzoek van Kees Dee nik psalm 150, vers 1 en 2 gezongen en opgenomen, uit de nieuwe psalm berijming. De zanggroep zong liede ren van Bern. Smilde en Hans Leo Haasier, van Michael Praetorius en Vein Leohard-Schröter. HILLEGOM Gouden bruidspaar J. Boot-J. E. Asseler Op 27 november hoopt het echt paar J. Boot en J. E. Asseler, Emma- straat 16 zijn gouden huwelijksdag te vieren. Drie jaar voor dat zij in de kerk van St. Agatha te Lisse, door pastoor B. J. Kleekamp in de echt werden verbonden, hadden zij elkaar getroffen op de Lisser kermis en „het is niet meer uitgeraakt", aldus de gouden bruidegom. Deze bruidegom is een bijzonder gelukkig mens. Hij is in de 78 jaren, die hij telt, nooit één dag ziek geweest. Gesproten uit een groot gezin, ze waren met zes zusters en vier broers, leerde hij al jong, dat het aanpakken geblazen was. En hij heeft het lang volgehou den. Altijd in de bloemisterij werk zaam geweest. Hij viert nog een gou den feest. Vanaf zijn huwelijksdag is hij lid van de aartsbroederschap van de H. Familie. De bruid, die 72 jaar telt, hield de huiselijke aangelegenheden in orde en is nog goed in staat dit werk te doen, ofschoon de hulp van een nog ongehuwde dochter zeer op prijs wordt gesteld. Het huwelijk werd ge zegend met zes kinderen. Er zijn 28 kleinkinderen en ook al een achter kleinkind. Dezen waren op de dag, toen de bruidsdagen ingingen, present met zeer welkome presentjes en ook de geburen, deze dan in zeer ruime zin genomen, bleven niet achter en nadat zij voor het huis een ereboog hadden geplaatst kwamen zij met vele goede gaven. De bruid heeft met haar vrouwelijke buurtjes een kaart club en deze viert het feest al voor uit in een gezellige samenkomst, waar echter de kaarten op tafel komen. Van de negen broers en zusters van de bruidegom, zes zusters en drie broers zijn de vrouwen reeds over leden en de vier mannen nog in le ven. De vader van de bruidegom is op 96-jarige leeftijd gestorven. Nog altijd is de bruidegom bij het over lijden van een van „zijn tijdgenoten" present om als vaandeldrager van de Bond van Bejaarden, met het vaandel de laatste gang naar het graf te be geleiden. De dag van het gouden feest wordt ingezet met een H. Mis in de St. Josephkerk tot intentie van het gouden paar. Het feest wordt gevierd in het verenigingsgebouw Haven 50. daar is ook gelegenheid tot felicite ren van 3 tot half vijf.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7