KONINGIN BIJ OPENING NIEUWE GEBOUWEN TILBURGSE HOGESCHOOL IN UTRECHT WORDT GEWERKT AAN MEER RUST IN HUIS Nieuwe dahliaster voor topster Anneke Grönloh VRIJSPRAAK GEVRAAGD VOOR KATWIJKSE SCHIPPER AKKERTJES cacUU 16 Maanden geëist tegen bejaarde die zijn vrouw te lijf ging Haagse rechtbank V. -^..oDAG 14 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA b In aanwezigheid van H. M. de Koningin is in Tilburg het nieuwe gebouwen complex van de katholieke economische hogeschool geopend. Op de foto onderhoudt Hare Majesteit zich met de architect Jos A. Bedeaux (links). Rechts de president-curator, dr. C. M. N. Kortmann. Ongeveer 200 a 300.000 bewoners van de miljoen huizen, die na de oorlog zijn gebouwd ondervinden hin der van het geluid, dat door hun bu ren wordt veroorzaakt. Het is nood zakelijk dat het overmatig lawaai wordt be erkt, als er een plaats is waar rust moet heersen, is dit de woning. Dit zei ir. P. A. de Lange van de technisch phvsïsche dienst T. N.O. en T.H. te Delft tiidens de in Utrecht gehouden bondsdag van de bond van materialenkennis. gewijd aan het onderwerp geluidhinder. Dankzij het speurwerk van des kundigen zijn de inzichten in de te stellen eisen inzake geluidwering en de kennis van het akoestisch gedrag van bouwconstructies zover gevor derd, dat geluidhinder door buren in normale gevallen kan worden voor komen. Ir. de Lange doelde hiermeer op de tot standkoming van een norm blad (nen 1070), dat betrekking heeft op geluidwering in woningen. Aan de hand van dit normblad zal de over heid voorschriften kunnen vaststel len. In dit ontwerp worden zwaar dere eisen gesteld dan tot dusverre het geval was. Dit geldt met name de eisen waar muren en vloeren aan moeten vol doen. Voor de vloeren zijn de akoes- Congres van Arka spreekt over stakingsrecht Afkoel inpsperiode nodig geacht Een speciale commissie uit de Rooms Katholieke Bond van Ambtenaren (ARKA) houdt zich thans bezig met de vraag of aan ambtenaren het sta kingsrecht moet worden toegekend. Bij de opening van het tweedaags congres van de Arka dat dinsdag en woensdag in Nijmegen wordt gehou den, zei de voorzitter mr. G. A. A. M. Boot, het te betreuren dat deze kwes tie nog niet rijp is voor discussie. Het rapport wordt tegen het begin van het volgend jaar verwacht. Wel wilde de voorzitter al vast mededelen, dat de gedachten van de commissie in de richting van een principieel stakings recht gaan, dat echter pas gehanteerd zal mogen worden, nadat een zoge naamde afkoelingsperiode is verstre ken. In die periode moeten partijen het uiterste doen om aan wederzijdse ge rechtvaardige verlangens tegemoet te komen. De Arka heeft zich slechts node ln dit vraagstuk verdiept, omdat de regering „wier beleid steeds onder druk staat van zogenaamde pressie groepen heeft nagelaten maatrege len te nemen, welke het evenwicht van de invloed der maatschappelijke groeperingen waaronder die van het overheidspersoneel waarborgen", zo zei mr. Boot. De eerste vergadering in Nijmegen was verder noodzakelijk gewijd aan vraagstukken van huis houdelijke aard. Mr. G. A. A. M. Boot uit Den Haag, die toe was aan periodiek aftreden als voorzitter, werd herbenoemd. Ook de heren H. J. G. A. Kemperink, L. Kommeren en dr. mr. J. B. Sent werden in het hoofdbestuur herbe noemd. Vanavond bezoeken de congres gangers de uitvoering van Ml fair lady in de Nymeegse stadsschouw burg. tische eisen verhoogd, ook de bouw constructies zullen moeten worden verbeterd. In het ontwerp is voorts een isolatie-index voor (lucht) ge luid opgenomen. De deskundigen hebben hun werk gedaan, het woord is nu aan de overheid, aldus ir. De Lange. Ir. V. M. A. Peutz, raadgevend in genieur op het gebied van de akoes tiek in Nijmegen verklaarde, dat in de woningen verschillende geluids- vormen voorkomen die hinder kun nen veroorzaken, zoals huishoudelijke apparaten, sanitair etc. veel van dit geluid kan worden voorkomen, aldus ir. Peutz, alleen al door een keuze van de juiste - geruisloze - appara ten. Het lawaai dat sanitair kan ge ven wordt veroorzaakt door een te hoge atmosferische druk op het \ya- ter, ook dit kan verholpen worden. In bunker gevonden gestoorde man overleden Pas is bekend geworden, dat de 47-jarige geestelijk gestoorde C. L., die, zoals wij destijds berichtten, op zaterdag 3 november door een Sche- veninger in uitgeputte toestand in een bunker bij het Wassenaarse Slag werd gevonden, daags na zijn opne ming in het ziekenhuis is overleden. C. L. die meer dan tien dagen had rond gezworven en minstens vier da gen alleen in de donkere, vochtige bunker had gelegen, werd die za terdag onmiddellijk in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag opgenomen. Hij was zeer verwaarloosd en vervuild. Dezelfde dag nog werd hij overge bracht naar de inrichting Rozenburg. De volgende dag bleek L.'s toestand dermate verslechterd te zijn, dat op nieuw opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Die zondag nog werd besloten operatief in te grijpen. Enkele uren na de operatie overleed hij. MEER KATHOLIEKEN IN FRIESLAND Het Centr. Bureau voor de Statis tiek heeft het voorlopig resultaat van de volkstelling 1960 gepubliceerd. Hieruit blijkt o.m., dat het aantal katholieken in de provincie Fries land relatief is gestegen. In 1947 be droeg het aantal katholieken 7.3 pet, in 1960 8 pet. van de totale bevolking Het aantal personen zonder kerke lijke gezindte steeg in verhouding eveneens in Friesland, nl. van 23.5 pet. in 1947 tot 24.2 pet in 1960. De Ned. hervormden daalden van 39.7 tot 38.2 pet., de gereformeerden daal den van 24.4 tot 24.1 pet. De groep „overige kerkelijke gezindten" steeg van 5.1 tot 5.5 procent. Radio Veronica breidt zendtijd uit De commerciële Nederlandse zen der, radio-Veronica, gaat met ingang van 30 november op vrijdag en za- tedagavond van elf uur tot één urn 's nachts ook uitzenden. De leiding van Veronica heef; speciaal deze avonden en uren aan het begin van het vrije lange weekend daarvoor uitgekozen. De koningin heeft gisteren een dag lang in Tilburg vertoefd. Zij woonde daar 's middags de opening van het nieuwe gebouwencomplex der Katho lieke Economische Hogeschool bij, nadat zij 's morgens een bezoek had gebracht aan o.a. het Charlotte-oord een revalidatie-centrum voor polio patientjes. De zevenjarige Rineke de Geus, die de vorstin bloemen aan bood, vroeg Hare Majesteit, waar de prinsesjes waren. De koningin ant woordde, dat ze thuis waren. Het bezoek aan Tilburg was be gonnen op het raadhuis. Daarna was de stadsschouwburg aan de beurt. Prinses Irene, die daar al eerder was geweest, had haar moeder aangera den, dit gebouw niet onbezocht te la ten. De koningin maakte er een uit voerige rondgang. Acht leerlingen van de balletlerares mevrouw E. Smulders brachten een Russische dans. De vorsting vond het jammer, dat ze niet langer kon blijven en sprak de wens uit, nog eens terug te komen. 's Middags bevond de koningin zich onder het gehoor van minister Cals, die een rede uitsprak ter gelegenheid van de opening der hogeschoolgebou wen in Tilburg. De bewindsman her innerde er o.a. aan, dat deze week prof. C. P. M. Romme, oud-docent aan de hogeschool, het eerste Neder landse eredoctoraat in de sociale we- PARKEERMETERS MET „MATIGE WINST" De wijziging in het Wegenverkeers reglement, die nodig was om de ge meenten toestemming te geven tot het plaatsen van parkeermeters, is gistermiddag door de Eerste Kamer goedgekeurd. De wijziging in het Verkeersreglement, nodig voor invoe ring van de (gratis) parkeerschijf is spoedig te verwachten. Minister Korthals heeft gisteren meegedeeld, dat bij de beoordeling van de tarieven der parkeermeters de enige norm zal zijn, dat de ge meenten niet meer dan een „matige winst" mogen maken. In de memo rie van antwoord wordt als redelijk tarief genoemd tien a vijftien cent bij een wachttijd van minder dan een half uur en twintig cent tot een kwartje als de wachttijd lager is. tenschappen zal worden uitgereikt. Ook prof. Colin Clark zal een ere doctoraat ontvangen, en wel in de economie. Tijdens haar jongste optreden te Noordwijk, werd het Nederlandse teenageridool Anneke Grönloh door de Noord wij kse dahliakweker C. Soeteman verrast met een grote bos dahlia's. Deze bloemen, een door de kweker nieuwge- wonnen variëteit, zul len de naam van de topster dragen. De nieuwe dahlia (van het cactustype) heeft grote bloemen en is bruingeel van kleur, waarover een oranje gloed ligt gespreid. MATROOS KWAM OM DOOR DAMPEN Hoe boeiend t.v. wel kan zijn Zo spannend vond de fami lie L. aan de Oude Boekelose- weg in Hengelo (O.) maandag avond het televisieprogramma, dat het tot de aanwezigen nau welijks doordrong, dat de twin tigjarige L. R. de kamer bin nenstapte om hulp te vragen voor zijn auto, die niet wilde starten. „Straks", .mompelde slechts één der aanwezigen, ge fascineerd naar 't beeldscherm kijkend. R., die wat erg diep in het glaasje had gekeken, ging weer naar buiten. Daar maakte hij zich plotseling zo kwaad op het gezelschap binnen, dat hij een steen greep en een ruit ver nielde. Maar zelfs het glasge rinkel kon de kijkers niet van het toestel weglokken. R. greep vervolgens een fiets van een der gasten en gooide die dwars door de serredeuren. Dat ver brak eindelijk dt spanning bin nen. Eendrachtig stoven de kij kers naar buiten en zetten R. hardhandig van het erf. De onfortuinlijke automobi list liep daarop naar het huis van zyn broer in de buurt. Daar voelde men er ook al niet veel voor hulp te bieden. Uit wraak wilde R. de boel kort en klein slaan, maar de inmiddels ge waarschuwde politie kon deze wraakoefening verhinderen. R. werd naar de cel gebracht. In middels keek de familie L. al weer naar de televisie. hoofdpijnhoof dpho... helpen sneller en beter dan ooit Poging tot doodslag? Tijdens een vergadering van de zes landen van de Europ. Econ. Gemeenschap in Brussel is dinsdagmiddag de conventie ondertekend met de wijziging van het EEG-verdrag, welke het toetreden van de Nederlandse Antillen tot de Gemeenschap mogelijk maakt. Namens het Koninkrijk werd de conventie ondertekend door staatssekretaris dr. H. van Houten van buitenlandse Minister Cals wees er ook op, dat ook de hogeschool in Tilburg binnen kort na een wetswijziging een juridische faculteit zal kunnen om vatten. Hij zei het overigens gewenst te vinden, dat de hogescholen zich bij de opzet en de ontwikkeling van juridische faculteiten de nodige zelf beperking opleggen. Een zelfde ad vies, zij het iets dringender, gaf hij ten aanzien van de sociale facultei ten, „omdat is gebleken, dat het om kwantitatieve overwegingen eerder geweest is, de belangstelling voor de sociologische studie af te remmen dan te stimuleren". Koelbloedige redder deed het rustig aan Dank zij het koelbloedig optreden van de 58-jarige Utrechtse ambte naar Th. Stuijvenberg is de bestuur der van een te water geraakte auto gistermiddag weer heelhuids op het droge gekomen. De auto was net in de Catharijne- singel gerafekt toen de heer Stuij venberg langs de plaats van het on geluk kwam. Hij riep de enige inzit tende van de auto, een inwoner van Huis ter Heide toe, het portier los te draaien en verder kalm te blijven zitten. Vervolgens ontdeed de ambte naar zich rustig van zijn kleding en dook het water in, opende het por- Gisteren stond een groot petro- veroorzaakt. Aan een veertigjarige tier en bevrijdde de chauffeur uit leumfornuis opgesteld in de zittings- schipper uit Katwijk aan Zee werd zijn benarde positie. zaal van de rechtbank in Den Haag. verweten, dat hij onvoldoende toe- De auto was te water geraakt, na- Het zou in de nacht van 19 decern- zicht zou hebben uitgeoefend op de dat de bestuurder de wagen van de ber van het vorige jaar de dood van toestand waarin dat fornuis verkeer- haridrem had gehaald voordat de mo- een 31-jarige matroos aan boord van de, zodat hij wegens grove nalatig- tor draaide. het tankschip „Holland 2" hebben heid terecht stond. Na getuigenver hoor eiste de officier van Justitie echter vrijspraak. Het slachtoffer in deze zaak, N. v. d. Bendt uit Katwijk aan Zee, en nog een matroos sliepen die nacht in het vooronder van het tankschip, dat in Rotterdam lag. Deuren en ra men waren gesloten en naar later bleek, was er ien lek in een zgn. vonkenvanger, waardoor de dampen in het vooronder kwamen. Door ge brek aan zuurstof kwam matroos Van der Bendt om het leven. Zijn collega bracht er het leven af. Gebleken was, dat er reeds eer der klachten over het fornuis waren geuit, doch in september of oktober was dat nagezien. De deskundigen waren van oordeel, dat niet van de schipper kon worden geëist, dat hij reeds binnen twee maanden 't for- Amersfoort, waar verdachte nogal nuis opnieuw zou laten controleren, wat dronk, ontstond opnieuw ruzie, Een termijn van zes maanden werd w. zwijgend reisde het echtpaar naar de hiervoor redelijk geacht. Op grond De officier van Justitie bij de reent- hoofdstad, waar men ook de volgende van deze verklaringen meende de bank te Amsterdam mr. W. H. M. morgen nog niet tegen elkaar sprak, officier van Justitie, dat aan ver- Wetzels heeft gisterochtend een ge- Toen ontstond er een woordenwisse- dachte geen grove 'schuld aan het vangenisstraf van een jaar en vier ling over 25.— en kwam er een trieste gebeuren kan worden verwe- maanden met aftrek geëist tegen de uitbarsting van opgekropte woede, ten, waarom vrijspraak werd ge- 73-jarige concierge J. H. M. M. uit waarin M. zijn vrouw te lijf ging. Amsterdam wegens een poging tot doodslag op zijn echtgenote op 21 mei Opgekropte woede van dit jaar. De man sloeg toen met een stuk hout en een grote pook zijn De verdachte ontkende, dat hij zijn vrouw, toen hij na een verschil van vrouw had willen doden, hoewel hij mening over 25.in blinde woede dit bij de rechter-commissaris wel had ontstak. verklaard. De vrouw kreeg een hersenschud- De officier van Justitie achtte het ding, hoofdwonden, een gebroken pols primair ten laste gelegde, poging tot Voor de Haagse rechtbank had zich en een gebroken handbeentje. Zij is doodslag, bewezen. „Volgens de rap- een 69-jarige inwoner van Nieuw - inmiddels geheel hersteld. porten is de verdachte een goede ke- koop te verantwoorden terzake van rel, misschien zelfs wel te goed. Van belastingfraude. Verdachte zou in 't De verdachte en zijn vrouw die zijn agressieve ontploffing heeft hij tijdvak van de jaren 1952-1960 geen veel jonger was, hadden steeds ru- later zelf staan kijken. Wat ik echter opgave hebben gedaan van het feit, zie, onder andere over geldkwesties, niet heb gehoord is, dat de verdachte dat hij als commissaris van een in 't M. wilde sparen voor de oude dag, ter- spijt heeft van zijn optreden", aldus buitenland gevestigd bedrijf aanzien- wijl zijn echtgenote dat niet nodig de officier. lijke bedragen had ontvangen. Ver- vond, omdat „de oude dag er al was". Volgens de verdedigster van M., dachte zou ongeveer 30.000 belas- Zij waren getrouwd nadat M. de mr. HochbergWallinga, had de ting hebben ontdoken. Het bleek, dat vrouw, een oude jeugdvriendin in echtgenote van haar cliënt hem ver- verdachte van het inkomen ook reeds 1956 had ontmoet. Hij was toen we- schillende malen verweten, dat hij in het buitenland belasting betaalde duwnaar. geen man was. Ook dat zat hem en hij vond het wel zwaar om daar- dwars. van ook in Nederland nog eens be- Driemaal het huis uit. lasting te betaien. Berouw. „Dat kan ik begrijpen", zö gaf Driemaal verliet M. het huis op de president der rechtbank toe, doch verzoek van zijn vrouw, maar steeds In zijn laatste woord merkte de constateerde, dat zulks nu eenmaal haalde zij hem weer terug. De vierde verdachte op, dat het gemakkelijk is het voorschrift is en daar heeft men maal weigerde hij te vertrekken. „De om te zeggen: het spijt me. „Maar zich aan te houden. Overigens had laatste tijd haatte ze mij en ze wenste berouw is heel wat anders en dat heb verdachte met een en ander wel re- me dood. Mijn zenuwen werden hier- ik", aldus de verdachte. kening gehouden, want hij had het door aangetast", aldus de verdachte. De rechtbank zal over veertien da- buitenlandse inkomen op een gefin- Tijdens een bezoek aan familie in gen uitspraak doen. geerde naam laten overschrijven ten- einde op die wijze de belasting te ontduiken. De officier van Justitie wees erop, dat als gevolg van deze strafprocedure geen navordering wordt opgelegd en eiste thans 20.000 boete. De rechtbank zal op 27 november uitspraak doen. Restaurant-houders verzwegen f 120.000 aan inkomsten De rechtbank te Arnhem heeft dinsdag de 45-jarige restaurateur W. G. uit Oosterbeek en zijn 45-jarige compagnon D. v. K. uit Woudenberg wegens belastingfraude veroordeeld tot elk een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd een jaar en 25.000 gulden boete of vijf maanden hechtenis. JDe beidt restaurateurs stonden te recht, omdat zij in de jaren 1956 tot en met 1959 een bedrag van bijna 120.000 aan inkomsten hebben ver zwegen. Ook hadden zij te weinig omzetbelasting betaald. De officier van Justitie had tegen elk aer verdachten twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 25.000 geëist. Op de rijksweg in Scharwoude, zaken en de gevolmachtigd minister van de Nederland- onder de gemeente Avenhorn, is de se Antillen, de heer W. F. M. Lampe. 75-jarige H. J. Brands, werkzaam als bode voor de gemeente en de polder Foto vlnr: de heer O. A. Henriquez, Antill. minister van door •'jj'af.tn I?" plotselim overstak door n auto aan- financien; de heer W. F. M. Lampe; dr. H. van Houten gereden. Hij werd zodanig gewond en de heer C. D. Kroon, Antill. minister van Sociale dat hij kort na aankomst in het stads- en Economische Zaken. ziekenhuis te Hoorn is overleden. vraagd. Uitspraak op 27 november. Belasting-ontduiking

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6