Castella-voordeel WIJ WETEN HET Mijn motor loopt nu 'op z'n zondags' 2 pakkenslechts 79 ct 2 reuzenpakken slechts f 1.52 DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Arka kan niet berusten in achterstand van lagere en middelbare functies „Wij kunnen en mogen niet berus ten in een sinds 1956, en sindsdien enigszins afgebrokkelde, bestaande achterstand van een aantal lagere en middelbare funkties". Aldus van morgen mr. G. A. A. M. Boot, voor zitter van de Alg. R.K. Ambtenaren- verenging (ARKA) in zijn openings rede op het algemeen congres van Lekker rustig! Als weekend rijder houd ik er van kalm te rijden. Maar op die drukke zondagswegen moet je ook snel- kunnen optrekken. Daarom in mijn tank: BP Super Mix 25. Mijn motor zoemt van tevredenheid. En optrekken - als een lieve lust! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine precies bij uw motor past. U rijdt dan veel plezieriger en economischer. Tot ziens... bij de BP pomp! deze vereniging. Vandaag en morgen wordt dit congres gehouden in de foyer van de stadsschouwburg in Nij megen. Het euvel, dat al sinds jaren aan het bezoldigingssysteem van de Ne derlandse ambtenaren kleeft is, naar het oordeel van de heer Boot, de duidelijke achterstand in de salari ëring van de vele lagere en middel bare funkties. De ARKA-voorzitter bepleitte het wegnemen van deze achterstand naast, zo mogelijk, een algemene salarisverhoging. Mr. Boot drong voorts aan op het invoeren voor het overheidsperso neel van de jaarlijkse uitkering, om dat - zo zei hij - bij de overheids dienst iedere mogelijkheid van winst deling ontbreekt, van tantième-uit kering geen sprake kan zijn en om dat het gevoerde gratificatiebeleid gevaren kan inhouden voor ongelijke rechtsbedeling. Een fundamentele wens is de totale herziening van het bezoldigings besluit. „De gepensioneerden dreigen van vergeten tot verguisde groep te wor den", aldus de heer Boot, die het resultaat van de herziening van de pensioenwet nogal pover achtte. Hij noemde het regeringsbeleid terzake ernstig falend. In zijn openingsrede heeft voorzit ter Boot ook gesproken over de eigen ziektekostenregeling voor het rijkspersoneel. Hij drong aan op een onverdeelde regeling voor het gehele rijkspersoneel, gebaseerd op het ver richtingenstelsel. De gedecentrali seerde uitvoering dient naar het oor deel van de ARKA te geschieden door de Raden van Arbeid. Tenslotte nog besprak de heer Boot het structuurvraagstuk van de r.k. organisaties. Hij herinnerde in dit verband aan de gehouden ronde tafelgesprekken en sprak de wens uit, dat spoedig een nieuwe vorm van samenwerking tussen alle r.k. vak- en beroepsorganisaties tot stand zal komen. Verhouding tot KVP De verhouding van de ARKA tot de KVP besprekend, merkte mr. Boot op, een permanente contact commissie is ingesteld. Deze com missie heeft tot taak ten aanzien van de belangen behartiging van de AR- KA-leden een zo intensief mogelijk contact mogelijk te maken tussen beide organisaties. Onze ietwat ge spannen verhoudingen met de KVP zijn, zo merkte de heer Boot op, thans in het tegendeel verkeerd. „Wij mogen thans spreken van de meest aangename betrekkingen." Dit aanbod geldt voor Castella Parels en Castella Actief Wit (Advertentie) heeft uitgewezen, dat de jongeman enige weken geleden in een opwelling uit een trommel met geld van de kassier drie bundeltjes bankbiljetten heeft weggenomen, elk bestaande uit honderd biljetten van honderd gul den. De jongeman heeft het geld thuis verstopt, omdat hij er bij nader in zien eigenlijk niet goed raad mee wist. Na enige dagen evenwel kocht hij een tweedehands sportauto ter waarde van 4.800. Deze aankoop be taalde hij met biljetten han honderd gulden en aangezien de politie de dag na de inbraak reeds op zoek was naar een mogelijke dader, viel dit op. Toen Q. werd aangehouden, be kende hij meteen het geld te hebben gestolen. Behalve de auto had hij nog voor enige honderden guldens kleding gekocht, maar een bedrag van 22.800 is bij hem thuis terugge vonden. Dit bedrag is teruggegeven aan de bank en ook de auto werd aan de bank ter beschikking gesteld. De vader van verdachte heeft het ontbrekende bedrag aangezuiverd. WILT L IETS WETEN Voor de klas overleden Op het moment, dat hij met de les sen wilde beginnen is gistermorgen de 64-jarige onderwijzer J. W. van der L. voor zijn klas in de Ketelaar- school aan de Parklaan te Haarlem onwel geworden en in elkaar ge zakt. De onderwijzer, die vermoede lijk door een hartaanval getroffen was, overleed enkele minuten later. Aankoop van auto werd hulpkassier noodlottig Diefstal van 30 mille bekend Het onderzoek van de politie in de zaak tegen de 21 jarige hulpkassier bij een bankinstelling in Den Haag A. C. Q. die de vorige week vrijdag werd aangehouden op verdenking van diefstal van een bedrag van 30.000 „Moordenaar" stopte voor brandende krant Het was voor de reizigers van Bierds'haven op Voorne en Put ten altijd maar een vraag of de bestuurder van de tram hen wel zou opmerken bij de in duister nis gehulde halte van de Rotter- damsche Tram. Het werd daarom de laatste tijd gewoonte, dat reizigers de aandacht trokken van de be stuurder van de „moordenaar" door een krant in brand te ste ken. Als men erin slaagt de krant aan te krijgen den heeft deze methode altijd wel suc ces, maar bij felle wind is het onbegonnen werk een vuurtje te maken. De gemeenteraad van Geer vliet heeft nu besloten een ver lichting te laten aanleggen, zo dat de reizigers in de toekomst uit de brand geholpen zijn. Electronisch brein in DC-8 van KLM corrigeert koers In de DC-8 straalvliegtuigen van de KLM kunnen thans door een inge nieuze vinding correcties in de navi gatie worden uitgevoerd zonder enige tussenkomst van de vlieger. De koerswijziging komt tot stand doordat de automatische piloot ge koppeld is aan een electronisch brein, de z.g.n. Doppler-computer. De KLM is de eerste maatschappij, die met deze automatische computers is gaan vliegen. Deze computer verwerkt de meteo rologische en motorische gegevens, aan de hand waarvan de koers be paald wordt. Voorheen en bij de KLM ook in andere toestellen moesten de vliegers bun koers zelf uitrekenen. Wat het brein dus nu uitrekent wordt doorgegeven aan de automa tische piloot. De vlieger kan op een klokje, dat op de instrumenten-afde ling van de KLM is ontworpen, zien, waarom een bepaalde koerswijziging is uitgevoerd. Munten Ik ben in het bezit van twee oude munten. Kunt u mij aan de hand van de door mij gegeven beschrijving vertellen of deze mun ten enige waarde bezitten en een adres opgeven waai ik ze eventueel zou kunnen verkopen?, aldus L. A. d O. Antwoord: 1. Uw munt is een duit van het Gewest Zeeland, destijds een der Zeven Verenigde Provinciën. Luctor et emergo is de wapenspreuk van Zeeland: Ik strijd en blijf boven. De gulden was destijds verdeeld in 20 stuivers; iedere stuiver in 8 dui ten. Daar de munt niet zeldzaam is, zullen de meeste musea en verza melaars, die zich op munten toeleg gen, vermoedelijk wel een exemplaar bezitten. Wat uw tweede munt be treft: G. H. v. L. wil zeggen Groot hertog van Luxemburg. 1850 is het meest voorkomende jaartal voor deze stuivers. De waarde kunt u niette min stellen op rond 0.75. Wasmachine Is het slecht voor de wasmachine, indien ik hem in 'n stenen schuurtje plaats?, vraagt G. Antwoord: Over het algemeen is het niet goed machines en instru menten in een ruimte te plaatsen, alwaar een open verbinding met de buitenlucht bestaat en tevens kans op lekkages. Er zal dan gauw roest ontstaan, dat uw machine zeker niet ten goede zal Komen. Verder droogt de machine van binnen niet snel ge noeg zodat ook van binnen roest kan .ontstaan, dat uw «vas kan bederven. Verder zult u misschien geen wand- kontaktdozen hebben, zodat u met verlengsnoeren naar binnen moet. Als het regent is dit niet aan te be velen. Verder is lekkage zeer waar schijnlijk en dan werkt u bovenge noemde bezwaren juist in de hand. Wij adviseren u dit niet te doen, ten zij u zorgt voor een droge omgeving, zonder gevaar voor kortsluiting. Boetseerklei Hoe kan men boet- seerklei zacht houden?, aldus Th. G. 3. Antwoord: Aangezien u niet schrijft wat voor soort klei u gebruikt, kun nen wij u geen afdoende raad geven. Gewone boetseerklei wordt meestal zacht gehouden door het goed voch tig te bewaren. Z.g. plasticine be hoeft echter niet vochtig te worden gehouden, daar het zacht wordt door verwarming met de handen, wanneer het gekneed wordt. Gewone boet seerklei behandelt u het best door het in een natte doek te pakken en deze nat te houden. Is het eenmaal hard geworden, dan is er niets meer aan te doen. Teksten Gaarne zou ik in het bezit komen van de teksten van vier liederen gezongen door Aafje Hey- nis. Kunt u mij daaraan helpen?, al dus M. E. v. K. Antwoord: Tot onze spijt zijn wij niet in het bezit van de door u ge vraagde teksten. Het enige wat u kunt doen is te zoeken naar 'n boek of muziekhandel, die ze wel heeft. Misschien is het wel moeilijk om 'e teksten apart te kopen, meestal wor den de opera's in hun geheel uitge geven en moet men dan de gehele opera aanschaffen. Het is niet doen lijk om alle liederen apart te druk ken. Indien uw boekhandelaar ze niet heeft, moet u hem vragen voor u te informeren bij de verschillende uitgevers, die daarvoor in aanmer king komen. Hij is tenslotte de man, die de weg weet in de uitgeverswe reld, waarvan hij gehele lijsten be zit. Hij kan eventuele uitgaven al tijd yoor u bestellen. Aetherklanken WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dag opening. 7.25 Klass. gram. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 Waterstanden. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Samenzang. 11.10 Recht zo die gaat, hoorspel. (Herh. v. donderdag 8 nov. jl.)11.40 Nederl. lichte muz. (gr.). 12.10 La tijns-Amerikaans ork. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht en semble. 12.53 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Marinierskapel der Kon. Marine. 13.45 Klass. strijksextet (gr.). 14.30 Opeiette-melodieën (gr.). 15.00 Jeugd-fanfare-ork. v. h. Stedelijk Muzieklyceum Zwolle. 15.30 Klass. pianomuz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 V. d. jeugd. 17.15 Vrije tijd wel besteed! 17.30 Lich te gram 17.40 Beursber. 17.45 Mu ziek uit de dertiger jaren (gr.). 17.55 Het spektrum, lezingen. 18.10 Koor zang: klass. muz. 18.30 RVU: Cyber netica, door prof. ir. dr. J. L. van Soest. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Meded. of gram. 19.15 Leger des Heils-kwartier (gr.). 19.30 Ra diokrant. 19.50 Klass. pianomuz. (gr.) 20.00 Londens Symf.-ork., koren en sol.: moderne muz. (opn.). 21.35 En kele hoofdlijnen in de na-oorlogse onderwijsontwikkeling, lezing. 21.55 Metropole-ork. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte ochtend klanken (gr.) (Om 7.35 V. d. voor pagina, praatje). 8.00 Nws. 8.18 Lich te gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Klass. gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Inzicht en uitziqht: Een blik in de ruimte van bovenaf, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 RVU: Het Bureau Européen de l'Education Populaire, door G. H. L. Schouten. 11.30 Wals- ork. 12.00 V. h. platteland. 12.05 Lich te gram. (12.30-12 33 Meded. t.b.v. land- en tuinb.). 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel en zangsol. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Radio-kamerorkest: klass. en moderne muz. 14.45 Piano muz. 15.00 Toezicht op bejaardenoor den, toespraak. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Lichte gram. 17.30 Tentoonstel lingsagenda. 17.35 Licht instrumen taal trio. 17.50 Regcringsuitz.: Geven en nemen: Tips voor weggebruikers. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Act. 18.30 Licht ensemble. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods progr. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Grand- Gala-ork. 20.35 De Fuif, hoorspel. 21.50 Voetbalreportage: laatste ge deelte Feijenoord-Vasas (Boedapest). 22.05 Lichte gram. 22.20 Kaf en ko ren, wekelijkse notities. 22.30 Nws. 22.40 Hart op de tong: act. proble men. 22.55 Radio-filh. ork.: moderne muziek. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00 V. d. kinderen. NTS: 17.35-17.45 Jeugdjourn. NCRV: 19.30 Commentaar: kriMsch bulletin. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 In Avro's Televizier. 20.30 Literaire ont moetingen. NTS: 21.00 Amus.muz. NTS. 21 45-22.30 Rondo Sinfonico: eer kennismaking met de elf Neder landse symfonie-orkesten: deel 2: Het Frysk Orkest. DE VERDREVENE door Louis de Bourbon 32) Ging je wat dieper in op de histo rische gegevens, dan ontdekte je, dat Cincinnatus, voordat hij van zijn aard appelveldje werd weggeroepen, al jaren lang consul was geweest en een krachtdadig leider van de antiplebe- jische oppositie in de senaat.. Dat Vergilius, al was hij dan van boeren ouders, in Milaan onderwijs genoten had en in Rome studies gemaakt had in de rhetorica. Nee, nee, voor alles was een prijs en het leven bood niets voor niets. Het dichterschap was een beroep, een vak, even goed als dat van kleerma ker en kapper. Zeker, je moest, vóór alles, talent hebben. Maar je moest dat talent ook ontwikkelen. Hij, Karl Schwengler, had geen gelegenheid onbenut gela ten, zijn talenten te ontwikkelen. Zonder zich te hebben afgezonderd van spel, van gemeenschappelijke ontspanning, had hij meer gelezen dan al zijn klasgenoten tezamen. Was dat een ondeugd, dat hy ervan ge noot, telkens als hij anderen kon epateren? Noem maar een onderwerp en een schrijver. Ik maak jullie een ge dicht over dat onderwerp en in de £rant van de dichter, die je noemt. Ze hadden gezegd: Uhland over Bismarck. Vijf minuten stilte. Binnen drie minuten reeds had hij, de ogen gesloten, een vyf-regelig vers verzonnen. En langzaam, zon der één correctie, gedeclameerd: Daar rijdt hij op zijn ros, vooraan, vooraan, het grijze ros, de grijze generaal, trompetgeschal, de roffels slaan en slaan, in het openruim der blauwe hemelzaal dan klinkt zijn woord, zijn trotse woord: val aan! Later was er iets gebeurd, "waarvan hij nog altijd een moreel litteken droeg. Het was de afsluiting van een epi sode, die hij: op zoek naar het won der noemde. Cincinnatus, Vergilius en al dergelijken, hun geheim mocht hij dan hebben doorgrond. Maar wat was de verklaring van het wonder? Het doodgewone, religieuze wonder, het wonder der heiligen? Wat ver schafte bepaalde mannen en vrou wen, die zich overigens van het nor male mensentype niet onderscheid den, het vermogen, de wetten der na tuur op te heffen, de natuurlijke orde te doorbreken? God's almacht, was het geijkte antwoord. Zeker. Maar dan herhaalde de vraag zich. Wat gaf hun de kracht, God's almacht tot het verrichten van wonderen in werking te stellen? Hun geloof. Goed, hun geloof. Maar hij, Karl, geloofde immers ook. Hy begon nu zyn volle wils kracht in dienst te stellen van zijn ge loof. Na weken oefenen nam hy zijn eerste proef. Op het rekje, waar zijn kam en borstel lagen, zijn zeepdoos, waar de foto van zijn vroeg-overle den moeder stond, stelde hij een plaatje van de H. Theresia van Li- sieux op. Een half uur lang lag hy ge knield, in zijn pyjama, de handen onder zijn knieën, zó dat de pijn in haast alle ledematen fink voel baar was, terwijl de winterkou van de onverwarmde slagpzaal hem deed rillen en klappertanden. Hij bad: Als Gij, Heer God, U wilt ver waardigen, mijn rotsvast geloof te aanvaarden en dienstbaar te maken, een leven lang, aan Uwe eer en glo rie, geef mij dan het bewijs, dat Gij mij en mijn geloof aanvaardt. Geef mij het zekere, onomstotelijke be wijs, opdat dit geloof elke verlei ding tot wankelen zal kunnen weer staan. Laat het plaatje van de H. Theresia deze nacht, terwijl ik slaap, van die plank verhuizen naar daarbo ven op mijn klerenkast. Want aan U is alle macht, in de hemel en op de aarde. Dan zullen mijn ziel en myn zintuigen Uw heerlijkheid prijzen en mijn leven zal ik in dienst stellen Uwer eeuwige glorie. Amen. Hy was er van overtuigd, dat zyn opdracht de grenzen der bescheiden heid niet had overschreden en dat hij bovendien zijn verzoek in een zó verheven stijd en een zó typisch bij bels jargon had gestoken, dat het door de Heer der heerscharen onmo gelijk kon worden misverstaan. Toen de volgende morgen de H. Theresia zelfs geen centimeter ver schoven bleek, met haar abstracte glimlach onbewogen op hem neer ziende, begon hij het wonder-vraag- stuk van een geheel andere, zuiver natuurlijke zijde, te benaderen. Dan was het dus toch, hetgeen hy aan vankelijk al gemeend had, een kwes tie van persoonlijke wilskracht, een natuurlyk verklaarbare suprematie van bepaalde, zeer krachtig, zeer as cetische karakters over de wetten der natuur. Een ketterse theorie, die hij voorlopig niet openlijk kon verkondi gen en die zelfs Hans, van wie hij een doorgaans slaafse aanvaarding van al zijn stellingen gewoon was, te machtig bleek. Het feit, dat Hans zijn superioriteit niet onherroepe lijk erkende, dreef de pijl van het martelaarschap diep.in Karl's ziel. En op een ochtend, toen zij, vóór de les, alleen waren in het kleine lo kaal van de unter-prima, vroeg zijn trouwe vriend en aanhanger, wat voor bewijs hem, Hans, dan overtui gen zou van Karls, hij gaf toe, ge waagde, maar diep en diep doorvoel de en doorwrochte these. Een van dè stygmata zou al vol doende zijn, verklaarde Hans. In welke hand? vroeg Karl en hield hem, bleek van innerlijke span ning, beide gesloten vuisten toe. Met een onverschillig schouderop halen wees Hans naar de toegestoken linker hand en Karl had het gevoel of een vreemde, electriserende schok door zijn lichaam flitste. Langzaam vouwde hij de linker hand open. In het midden, tussen palm en muis, kwam een tamelijk diepe, bleek snede zichtbaar, aan de randen langs de opperhuid roodach tig ontstoken. Hans werd krijtbleek, zag naar zijn vriend met open mond en starende blik. Toen stormde een troepje andere leerlingen binnen. Dagenlang werd Karl's geweten verontrust door de vraag of hij niet verplicht was Hans mee te delen, dat die ochtend, toevallig, op de schoen zaal, de scherpe rand van het klem mende deksel van een schoensmeer- busje in zijn hand gedrongen was en er die vreemde, bloeloze wond had achtergelaten. Maar omdat Hans het onderwerp niet meer aanroerde, had ook Karl gezwe gen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2