S)e£cidóe6otiftauvX BREUK TUSSEN MOSKOU EN PEKING ADENAUER VERTROUWT DE RUSSEN NIET sse-tefcs m&is&zs Verklaring van de K.V.P. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.778 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 20935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 BREEKT PEKING MET MOSKOU? Ambassadeurs teruggeroepen zuiveringen in Oost-Duitsland Tsjeoho-Slowakije verwachten. Birma steunt Peking Ernstige botsing bij Leidschendam de vliegtuigen zal leveren, die het voor het huidige grensconflict heeft Op het congres van de Bulgaarse communistische partij in Sofia heeft Op rijksweg 4a onder Leidschen- maandag een vertegenwoordiger van dam is vanmorgen bij een inhaalma- de Birmaanse communisten zich met noeuvre een vrachtauto met aanhang- Lnadruk geschaard achter het hoofd wagen met een geparkeerde wagen toegezegd. Maar ook de zuiveringen van de Chinese delegatie, die vorige in aanraking gekomen bij een po- in Bulgarije zouden van invloed zijn week de algemene kritiek op de Al- ging een auto, die deze vrachtwagen geweest op het besluit van Peking, banese communistische leiders „on- wilde passeren, te ontwijken. De aan- Volgens Harsch waren communisti- gegrond" had genoemd, aldus het hangwagen van de vrachtauto raakte National Rrnartpastinir Tom sdhe functionarissen over het alge- Zuidslavische persbureau Tanjug. de personenauto. Deze en de vracht- uaüï" meldt uit New York dat dé meen van mening, dat de zuivering Het standpunt van de Birmaanse wagen werden vernield. De bestuur- amlLsadeurs v!m comm^Lti«h P door Moskou bevolen spreker betekende een verding China in de Onsteurnnese landpn tp- 1S' om te voorkomen, dat Bulgarije te meer daar verscheidene sprekers weed V- Ult Stockholm is niet uosieuropese lanuen ie zqu omzwaaien naar dp onVattineen vóór hom Hp r.h\nw> nnvattw mPt levensgevaarlijk gewond in het Stads en Academisch ziekenhuis te Leiden zien moet worden als een aanloop van Pekin« en Albanië. Men zou ook kracht hadden veroordeeld, tot een eventuele verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en China. Joseph Harsch, de Londense cor respondent van de NBC, die volgens zijn zeggen rechtstreeks uit War schau kwam, deelde in een uitzen ding mee, dat de terugroeping van de ambassadeurs verband zou hou den met de mededeling van de In dische regering, dat Rusland India K.L.M. mag landen te Djakarta Zijn bezoek aan Amerika Bondskanselier Adenauer zal gedu rende zijn komende bezoek aan Was- opgenomen. De bestuurders van beide vrachtauto's kwamen praktisch met de schrik vrij. In de verkeerschaos, die na het ongeval ontstond, slipte een andere personenauto en schoot door de middenberm om tenslotte in een sloot terecht te komen. De acht inzittenden bleven ongedeerd. De po litie had ongeveer een uur werk voor het verkeer weer normaal was. Op de Valkenboslaan in Den De bondskanselier kon nauwelijks geloven van Croesjtsjov zulk belang rijk materieel naar Cuba had laten brengen om het nu weer rustig in te Haag, daar waar een gedeelte van pakken als ware er sprake van „over- de weg voor het verkeer is afgesloten hemden en tandenborstels". in verband met asfalteringswerk- renue ziju liuuicuue uczuck aan was- Adenauer sprak er twijfel over uit oitlL t6£m a*"2 r*1 de hington met president Kennedy ook dat de Russen inderdaad 40 tot 60 A' ?eene uj' van gedachten wisselen over het door raketten en atoomkoppen van Cuba ,.h, secretaris-generaal Stikker ontwor- hadden weggenomen. Ronduit zeg- pen reorganisatieplan voor de Navo. gend dat hij de Russen niet ver- doordat een achteruitrijdende vracht wagen hem aanreed. De man is in De strijd om Jemen vuur uc iiavu. xvuaseii met ver- ,__i - Dit plan voorziet in nauw overleg trouwde, zei Adenauer dat het enige overleden. De Indonesische minister van bui- in alle politieke en militaire kwes- bewijs dat de raketten werden ver- tenlandse zaken dr. Soebandrio heeft tjes tussen de bondgenoten. wijderd tot nu toe lag in foto's van te.h».er E. van Konijnenburg van de De bondskanseiier zei maandag in gecamoufleerde voorwerpen, hetgeen KLM. officteel meegedeeld dat z.jn Bonn dat a„e mternatlonale as- h« met goed vond. reg^mg geen bezwaar heeftom de pecten ducti hoofdzakelijk Berlijn, Adenauer achtte duidelijke bewij- n i met Kennedy zou hespreken. zen van goede wil van Moskou nood- Q Djakarta te verleen. Over de aan- zakeliik alvorens een tonrnnferentie Generaal Sahl Hamza, bevelheb- vangsdatum en de frequentie zal na- Volgens de perschef van de West- tussen óóst en West tof stoS kan ber van de Jordaanse luchtstrijd- der van gedachten worden gewis- duitse regering, Van Hase, staat de komen krachten, is maandag naar Egypte uit- seld. bondsregering niet afwijzend tegen- geweken. over een internationale autoriteit Adenauer vond het gevaarlijk de Tijdens een persconferentie op het De KLM deelde dit gisteravond in voor de toegangswegen naar Berlijn. Russen als de grote vredeminnaars vliegveld van Cairo zei generaal een communiqué mee. Men heeft in Bonn echter geen des- a* te schilderen alleen maar omdat Hamza o.m., dat hij belast, was met Naar het zich laat aanzien, kan nog betreffende Amerikaanse voorstellen Chroesjtsjov gezegd heeft dat hij de het uitvoeren van offensieve operaties vóór het einde van deze maand tot ontvangen, zo zei hij. raketten uit Cuba zou weghalen. De tegen de Jemenitische revolutionai- een definitieve overeenkomst ten In een gesprek met de Amerikaan- Russen willen Cuba in tact houden ren. Hij had vergeefs gepleit tegen aanzien van de „Kroonduif" worden se journalisten, zei Adenauer, dat Cu- a^s ,een communistisch land en het interventie in Jemen, gekomen. Eerst dan kunnen bijzon- ba één van de belangrijke punten is, dit rode Cuba in het centrum van derheden over de overeenkomst wor- die hij met de Amerikaanse presi- Amerika* dat het grote gevaar vormt den meegedeeld. dent wil bespreken. voor de wereldvrede. Zoals bekend heeft Adenauer her- DE MIJLPAAL zün, staat buiten kijf, gezien de al nndpr<?rhat te vele klachten over slecht bouw- onaerscnal- werk, ten nadele van deze, maar Op gezette tijden worden wij in vooral van de komende generatie. onze totaliteit als ..volk van Ne- Zwolse „mijlpaal" mag natuur- af«eiODen WPpkpindp twpp ner lijk niet uitsluitend tot bittere woor- aigeiopen weekeinde twee per- In de Belgische plaats Bree zijn onze totaliteit als „volk van Ne derland" geconfronteerd met natio nale gebeurtenissen, die in platgetreden plegen te worden genoemd, ren gewagen van de zoveelste TV- kijker, van de gefêteerde honderd duizendste bezoeker aan deze of gene grootscheepse manifestatie, ten toonstelling e.d. En deze week ment met een raket. De tweeslacht- Honderdduizend op 8511 In de 557e staatsloterij, 4e klasse, tweede lijst, is een prijs van 100.000 gevallen op lot nr. 8511. Het lot, waarop de prijs van 100.000 is gevallen, is verkocht in term wel „mijlpalen wonfngbehoevenden stellis teeen de offers' van 19 en 20 Jaar. waren lid zes series, t.w. in Amsterdam, Rót- den genoemd. We ho- ^ors^. fluiten van een dlub, die zich met deze ex- terdam en Den Haag en in Tiel, perimenten bezig hield. Zeist en Beverwijk. Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan St. Catherine's Home, buiten Bombay, dat veertig jaar geleden door r.k. zusters is gesticht ter verzor ging van vondelingen. Het komt nog geregeld voor, dat babies - vooral meisjes - na de geboorte in het vuilnisvat worden gedeponeerd. Nog twintig Nederlandse soldaten in Nieuw Guinea begraven BOND VAN OORLOGSSLACHTOFFERS VRAAGT OVERBRENGING met stenen van bittere kritiek te gooien naar al degenen, die de dan het miljoenste na-oorlogse verantwoordelijkheid droegen voor huis en deszelfs gelukkige bewoners het woningbouwbeleid in de na-oor- aan bod om heel even in het felle logse jaren. Minister van Aartsen licht van de schijnwerpers der pu- had gelijk, toen hij onlangs zijn be- bliciteit te worden gezet. Heel even, leid poogde te verdedigen door te want het leven gaat met weer an dere verrassingen voort en boven- Luttele dagen gelukkig alweer een eindweegs ge passeerd. Het niet blijven stilstaan en door werken aanzien woningbouw duidelijker gezegd: stellen, dat verscheidene oorzaken de inhaal van de woningnood hebben „VREDE EN VEILIGHEID Naar die mening van het partijbe- rust thans op bewapening. Zolang dien is een miljoenste woning geen vertraagd en alle goede voornemens stuur van de Katholieke Volkspartij hiervoor geen internationale rechts zaak om lang bij te blijven itilstaan. en gunstige voorspellingen gedwars- kan de huidige wereldsituatie niet orde in de plaats is gekomen, wat in t we zjjn dat getal boomd. Maar de anomalie van de worden beschouwd als een toestand de huidige verhoudingen slechts zou groeiende welvaart en de onmacht van werkelijke vrede. Deze situatie kunnen geschieden door middel van om alle landgenoten daarvan ook in berust op de handhaving van een eer internationale overeenkomst, e de vorm van een redelijke behuizing machtsevenwicht, dat niet eenzijdig leidt lot een algemene en volledige heeft echter speciaal ten te doen meegenieten, wordt er niet kan worden verbroken zonder de ge- ontwapening te beginnen met van het probleem van de minder om. varen te vergroten, waaraan de vol- kernwapens onder een doedreffen- uw duidelijker gezegd: De „mijlpaal" van deze week moet keren zijn blootgesteld van de zijde de internationale controle, moet dit de volkshuisvesting 'n diepere be- daarom een nationale stimulans zijn van het communisme. De communis- machtsevenwicht worden gehand- tekenis. Een miljoen na-oorlogse om op de weg van de woningbouw tische regimes blijven namelijk ver- haafd om een oorlog te voorkomen en woningen is wellicht in staat om, met geforceerde dagmarsen voort te klaren, dat het einddoel van hun po- agressie het hoofd te kunnen bieden. wanneer men de omvang daarvan gaan en daarvoor offers te brengen litiek de uiteindelijke triomf van de Hiervoor mogen de grootste offers op zichzelf beschouwt, diepe indruk door andere „prioriteiten" van een communistische ideologie over de ge worden gevraagd. te maken. Het vormt immers in alle lagere orde te verklaren. Daaraan hele wereld is, hetgeen echter een van Het partijbestuur van de KVP zegt heeft het in het verleden beslist ont- de grootste rampen zou zijn, welke dit in een verklaring, die het over broken, alle fanfares en feestver- de mensheid kan treffen. Het „Vrede en Veiligheid" heeft uit.ge- nocdzakelijke machtsevenwicht be- geven. In het novembernummer „De Ka- reoler", maandblad van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers, wordt meegedeeld, dat de bond er met nadruk bij de minister van defensie op heeft aangedrongen, dat de stoffelijke overblijfselen van de twintig Nederlandse militairen, die sinds 1950 tot aan het begin van de aktie in Nieuw Guinea bij de uit oefening van him plicht zijn omgeko men en op diverse plaatsen, onder andere in Hollandia, Biak en Sorong begraven liggen, nog naar Nederland worden overgebracht. Hierdoor zal een einde worden gemaakt aan het schrijnende verschil van behandeling, dat thans van vele Nederlanders kwetst, aldus het hoofdbestuur van de bond. Het verzoek aan de minister is ver vat in een request, dat op 31 oktober is verzonden en dat is ondertekend door de president van de bond, de geval het volume van een flinke stad, zo groot als we in ons land ternau- wernood kennen. Geprojecteerd te- toon ten spijt! gen de achtergrond van de ondanks die prestatie nog altijd bestaande woningnood, is het echter nog maar steeds de bekende druppel op de hete steen. Twee getallen slechts om dat aan te duiden: de werkelijke woningbehoefte omvat nog 500.000 huizen en het getal van de onge wenste samenwoningen spreekt van 70.000 gevallen. Cijfers van absoluut onbewoonbare krotten zouden de ernst van de nood nog kunnen ver duidelijken, maar we zijn ervan over tuigd, dat ieder wel zoveel van de woningnood in eigen omgeving ver neemt, dat hij geen behoefte heeft aan een getallen-lawine in dit op zicht. Het mag niet de bedoeling zijn met een korte beschouwing als deze de feestvreugde rondom de miljoen ste woning te verstoren. Wél om na het festijn de aandacht te vragen voor het werk, da* nog wacht om ook duizenden anderen, waarvan er zeer velen al zo lang wachten, in de vreugde van het (goed) wonen te la ten delen. Zowel naar aantal als op tal van plaatsen naar kwaliteit gerekend, is onze nationale inspanning voor de volkshuisvesting na de oorlog tekort geschoten. Verscheidene voorspellin gen ook van de kant van de hoog ste autoriteiten werden met be trekking tot de beëindiging van de woningnood beschaamd gemaakt, hetgeen men niet uitsluitend kan toeschrijven aan onverwachte tegen vallers of onbekendheid met 'n aan tal factoren, maar dat stellig wél 'n verwijt inhoudt ten aanzien van onze nationale tekortkoming, die schril afsteekt bij zoveel andere gigantische prestaties in een tijd van schier on- Het Russische staatsensemble „De Georgiërs" dat voorstellingen geeft in de Amsterdamse Apollohal, heeft maandag een bezoek gebracht aan de begraafplaats van de in april 1945 op Texel gesneuvelde Russen, slachtof fers van de zogenaamde „Russenoorlog". De artistieke leider van het gezelschap, de heer Zoukhichvili, legde een krans namens de bevolking van Georgië en strooide Georgische aarde over het graf van de gesneuvelde mili taire leider Sjalwa Loladze en v.an enige soldaten. FEIJENOORD-VASAS TWEEDE HELFT OP T.V. Het F eijenoord-bestuur heeft hedenmorgenzo werd ons mee gedeeldbesloten aan de NTS toestemming te verlenen tot het uitzenden van de tweede helft van de wedstrijd Feijenoord Vasas. Na deze beslissing is het, naar men ons nog vertelde, uitgeslo ten, dat het bestuur nog toestem ming zal geven tot het uitzenden van de gehele wedstrijd. Op het ogenblik zijn ongeveer 60.000 toegangskaarten verkocht. Men heeft echter goede hoop, dat de resterende 5.000 kaarten nog vandaag en morgen en aan de loketten verkocht worden. De NTS deelde ons voorts mee, dat door de Hongaarse televisie stichting nog geen aanbieding is gedaan voor uitzending van de return-wedstrijd, die op 28 no vember te Boedapest, s avonds om 6 uur wordt gespeeld. De uitzending morgenavond begint tussen negen uur en kwart over negen. Over de juiste aan vangstijd zal hedenavond onge twijfeld nog een mededeling op het scherm verschijnen heer W. C. J. M. van Lanschot en de algemeen secretaris mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke. Van een woordvoerder van het mi nisterie van defensie heeft het ANP desgevraagd vernomen, dat een be slissing op dit verzoek een kabinets zaak is. Ongeveer in het midden van de jaren veertig heeft het kabinet het besluit genomen, dat militairen, die in het buitenland bij het uitoe fenen van hun plicht omkomen, in dat land begraven zullen worden. Van deze beslissing is nimmer afge weken. De woordvoerder wees er op, dat ook de militairen, die omkwa men in het voormalige Nederlands Indië, daar ter aarde besteld zijn. In afwijking van deze regeling heeft het kabinet enige tijd geleden beslist, dat de stoffelijke resten van de Nederlandse militairen, die na 1 januari 1962 in Nieuw Guinea bij de uitoefening van hun plicht om het leven kwamen, wél naar Nederland zouden worden overgebracht. Het mi nisterie van defensie heeft met die overbrenging slechts uitvoering ge geven aan een kabinetsbeslissing. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NOG KOUD De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De storing boven Frankrijk en Duitsland, die gisteren en vanmor gen ook in ons land regen en plaat selijk ook enige sneeuw veroorzaak te, verplaatst zich nu weer iets naar het zuiden. Intussen begint een de pressie bij IJsland zijn invloed over het noorden van Engeland uit te breiden. Morgen zal ons land in het overgangsgebied zijn gelegen tussen de depressie nabij IJsland en het lage drukgebied boven Midden- Europa. Er blijft evenwel nog veel bewolking met op enkele plaatsen enige regen of motregen en hier en daar mogelijk ook mist. In het tem- peratuurverloop komt nog niet veel verandering. Zon- en maanstanden 14 Nov.: zon op 7.57, onder 16.51; maan op 19.13, onder 10.41. Hoogwaterstanden 14 Nov.: v.m. 4.42; n.m. 16.58. KORRELTJE Niets is onhandelbaarder dan een man van lage afkomst, die hoog ge stegen is. (Claudianus)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1