L VERZAMELEN VAN FISCALE ZEGELS 1 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Zware regenval heeft donderdagochtend een miniatuur overstroming ver oorzaakt in Cesano, een plaats in de omgeving van Rome. Opde foto zien we hoe een schildwacht bij een kazerne omringd wordt door het weg stromende water: „Saevis tranquillus in undis" Bescherming arbeiders tegen klimaatsinvloeden De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid heeft de So ciaal - Economische Raad advies ge vraagd over een ontwerp-besluit tot wijziging van de in het veiligheids besluit voor fabrieken of werkplaat sen 1938 opgenomen bepalingen ter bescherming van de arbeiders tegen schadelijke klimaatsinvloeden. Uit een door de staatssecretaris aan de raad gezonden nota van toelich ting op het ontwerp-besluit blijkt, dat de vermeerderde kennis over kli maatsituaties, klimaatfactoren en de invloeden daarvan op de mens het mogelijk makën tegemoet te komen aan een in de praktijk"van de arbei dersbescherming reeds lang gevoelde behoefte naar een betere systematiek en naar een ruimere toepasbaarheid van de voorschriften. Het ontwerp-besluit bevat bepa lingen over meetinstrumenten. Een gewone thermometer zal veelal niet voldoende zijm Bij warme klimaat situaties zal moeten worden gedacht aan droge en natte thermometers, psychrometers, thermohygrografen. Het ontwerp-besluit behandelt o.m. de bescherming tegen warmte en te gen koude in alle arbeidssituaties. Wettelijke regeling vakantie arbeiders met behoud van loon De indiening van een wetsontwerp "tot wettelijke regeling van vakantie voor arbeiders met behoud van loon is spoedig te verwachten. Dit deelt minister Beerman (justitie) mee in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van zijn begroting. Andere wetsontwerpen die in het lopende zittingsjaar naar alle waar schijnlijkheid zullen worden inge diend zijn: wijziging van de artike len over de makelaars in het Wetboek van Koophandel, nieuwe voorschrif ten inzake het bewijs in burgerlijke zaken, nieuwe wettelijke regeling voor het toelaten en uitzetten van vreemdelingen, berekening in termij nen in verband met de zaterdag, de zondag en algemeen erkende feestda gen, nieuwe wettelijke regeling om trent de zetelverplaatsing van rechts personen, wijziging van de wet ver eniging en vergadering, rekening hou dend met vrijheid van vakvereniging, goedkeuring van het verdrag van Benelux over de tenuitvoerlegging van civiele vonnissen, goedkeuring van het Nederlands-Duitse executie verdrag. In Den Haag wordt de melk niet duurder De dezer dagen aangekondigde prijsverhoging voor losse melk, melk in flessen en voor karnemelk, zal ge durende de periode van 11 november tot 1 januari 1963, in Den Haag niet worden toegepast. Dit heeft het mi nisterie van economische zaken gis teren meegedeeld. In verband met de aangekondigde prijsverhoging van melk en melkpro ducten met een cent per liter is over een mogelijke prijsverlaging in Den Haag, waar de melkprijs in verband met de sanering in het verleden was verhoogd, nader overleg gepleegd tussen het ministerie van economische zaken, de federatie van Haagse melk- slijters en de regelingscommissie voor de Haagse sanering. Na 1 januari zullen ook in Den Haag dezelfde prijzen gelden als voor soortgelijke gebieden in ons land, al dus het ministerie. Over de prijzen voor 1963 vinden thans besprekingen op landelijk ni veau plaats tussen het ministerie van economische zaken en het bedrijfs leven. Melkprijs was troef op jaarvergadering van veehouders-L.T.B. Gisteren hielden de veehouders van de LTB in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw hun jaarvergadering onder lei ding van de heer M. P. van der Weijden. Bij de behandeling van de ingekomen voorstellen was, evenals vorige jaren, de melkprijs weer troef. De voorzitter had daarover in zijn openingswoord reeds gesproken. De besprekingen moesten min of meer in het vage blij ven, omdat juist gisteren de melkprijs' een punt van bespreking vormde in een vergadering van het Landbouwschap. Uit de voor stellen - maar liefst veertien in getal - bleek, dat de veehouders nog steeds niet content zijn. Zij willen meer in de melk te brokken hebben. KUNSTCRITICUS VRIJGESPROKEN Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij de 57-jarige kunst criticus F. H. uit de hoofdstad we gens valsheid in geschrifte het af geven van certificaten van echtheid voor valse schilderijen werd vrij gesproken. De procureur - generaal had een gevangenisstraf van vier maanden waarvan twee voorwaarde lijk geëist met als bijzondere voor waarde, dat H. zich gedurende een proeftijd van drie jaar zal onthouden van het afgeven van expertises. POSTE RESTANTE Het verzamelen van fiscale zegels staat in zeer nauw verband met het verzamelen van postzegels. Vele post zegelverzamelaars na men dan ook vroeger tevens de fiscale zegels P- Zeer nauw was dat verband in Engeland en vele van zijn voorma- - lige koloniale gebieden, f want daar mochten (en t']\t mogen) de postzegels I tevens als plakzegels worden gebruikt. Op de meeste zegels staat dan ook: Postage Re venue (onderste rij, le In Nederland en de meeste andere landen was lit echter van meet af aan geschei den (onderste rij, 2e zegel). En toch kwam dit nauwe verband in verschillende zegels herhaal delijk tot uitdrukking. Bij ge brek aan postzegels op een be paald moment mochten b.v. fis cale zegels worden gebruikt, o.a. in Bosnië (bovenste rij, le ze gel) en Rusland. In Tirol (Oos tenrijk) mochten b.v. in 1919 geen levensmiddelenpakketten per post worden verzonden, als niet tevens zgn. uitvoercontrole- zegels waren opgeplakt, die met een desbetreffend stempel „Aus- fuhrkontrolle/Land Tirol" wer den afgestempeld (bovenste rij, 2e en 3e zegel). Waarom in Nederland het aan tal verzamelaars van fiscale ze gels klein was en ook nog is al neemt het aantal de laatste tijd toe weet ik feitelijk niet, maar ik vermoed, dat een van de redenen zal zijn, dat onze eigen fiscale zegels wel heel erg simpel, bijna onaantrekkelijk zijn. En toch heeft Nederland een tot ver over onze grenzen bekende fiscale verzamelaar ge had, de enkele jaren geleden NEDERLAND IS HET AANTAL OP DIT GEBIED NIET GROOT overleden C. Eeltjes uit Leiden. Zijn verzameling fiscale zegels telde reeds in de dertiger jaren niet minder dan 120.000 ver schillende zegels en was onder gebracht inschrik niet, ge achte lezer (es)80 albums! Deze unieke verzameling, die op nationale en internationale ten toonstellingen de hoogste onder scheidingen in haar klasse wist te behalen, kwam later aan het Belastingmuseum in Rotterdam. Bij het noodlottige bombarde ment van Rotterdam in mei '40 ging zij verloren. De heer Eeltjes kon toen echter uit zijn talrijke doubletten opnieuw een belang rijke verzameling voor genoemd museum opzetten, die U er thans nog bewonderen kunt. Dat het gebied schier onuit puttelijk is, zal een ieder kun nen begrijpen, want er worden o.a. plakzegels, effectenzegels, omzetbelastingzegels, e.d. toe ge rekend. Het zal U tevens duide lijk zijn, dat een uit het juiste hout gesneden verzamelaar, die wars is van elke speculatie op zijn portefeuille, aan de fiscale zegels de voorkeur geeft boven de postale. En al mogen vele Nederlandse fiscale zegels niet mooi zijn, er zijn tal van landen, die buiten gewoon fraaie fiscale zegels uit gaven, b.v. de oude Oostenrijks- Hongaarse dubbel-monarchie (de daarop afgebeelde keizerskop werd later voor de postzegels gebruikt! (zie bovenste rij, 4e zegel) van de USA, van Italië (onderste rij, 5e zegel) en ver schillende andere landen. Toch heeft Nederland een zeer fraaie zegel uitgegeven, t.w. de on langs door mij genoemde en af gebeelde omzetbelastingzegel met een moderne Mercuriuskop. Ik kan niet nalaten, U deze zegel nog eens te laten zien (onderste rij, 3e zegel). De verzamelaars van fiscale zegels zijn in Nederland gebun deld in de „Ned. Ver. van Post stukken- en Poststempelverza melaars" en DE man op ddt ge bied is ing. E. J. Enschedé te Driehuis (post IJmuiden), Hof dijklaan 56. Hij is auteur van de „List of the Fiscal Stamps of the Netherlands-Indies, Indone sia and New Guinea", die in '54 verscheen. Hij is zeker bereid U de nodige inlichtingen en/of ad viezen te geven. K. E. KÖNIG Uit inrichtingen ontsnapten dit jaar 85 veroordeelden Van 1 januari tot 12 oktober van dit jaar hebben 65 ter beschikking gestelden kans gezien uit inrichtin gen te ontvluchten. Uit de psychia trische inrichtingen wisten bovendien twintig mannen te ontsnappen. Op acht man na konden na enige tijd allen worden aangehouden. Een 23- tal meldde zich eigener beweging te rug. Negentien personen pleegden tijdens de ontsnappingsperiode een strafbaar feit. In 1962 genoten volgens minister Beerman in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer 322 ter beschikking gestelden proefverlof. Vijftig man werd we'gens onaange past gedrag teruggeroepen. In 33 an dere gevallen mislukte het verlof, omdat opnieuw strafbare feiten wer den gepleegd, waaronder twee ge vallen van ontucht. In 239 gevallen verliep het proef verlof tot dusver gunstig. „Wij blij ven streven om de ontvluchtingen zoveel mogelijk tegen te gaan," aldus de minister. Het gevangeniswezen kampt met ernstige tekorten aan per soneel. Dit geldt zowel voor de be wakers als voor de verplegenden. Rotterdam 's werelds grootste haven? Burgemeester mr. G. E. van Wal- sum van Rotterdam heeft gisteravond tijdens een discussie over de moge lijkheid tot vestiging van een Hoog- ovenbedrijf in Europoort gezegd, dat hij op grond van statistische gege vens het niet uitgesloten acht, dat Rotterdam op dit moment reeds de grootste haven ter wereld is. De goederenomzet van New York bedroeg over 1961 91,1 miljoen ton goederen. Van Rotterdam was dit 90,1 miljoen ton. Dat scheelde toen dus precies een miljoen ton in het voordeel van New York. Volgens burgemeester Van Walsum kon deze situatie wel eens inmiddels ten gunste van Rotterdam zijn ge wijzigd. Het 25.000ste schip van het jaar wordt weldra in de Rotterdamse ha ven verwacht. „In onze haven", zo meent de bur gemeester van Rotterdam, ligt een mogelijkheid Italiaan verdacht van bloemrijke oplichting De Amsterdamse recherche heeft de 39-jarige Italiaan L. P. uit Milaan onder verdenking van oplichting van een bloemenexporteur uit de hoofd stad aangehouden. De bloemenexpor teur, die met de Italiaan zaken deed, beweert voor enige duizenden gul dens te zijn benadeeld. De Amster dammer had wel ver.trouwen in de man, vooral nadat hij een vordering, die hij nog op een klant in Rome had, meteen betaalde. Bovendien bleek dat hij met ken nis van zaken over bloemen sprak en enige bestellingen voor in Rome ge vestigde zaken deed. De bestellingen werden uitgevoerd voor een waar de van f 5.400,die nimmer be taald werden. Gisteren werd de Italiaan in Am sterdam gegrepen, nadat bekend was geworden dat hij een paar dagen in Nederland was. Gebleken is dat hij de bloemenzendingen voor gefin geerde Italiaanse firma's heeft be steld. In ons land wordt nagegaan of wellicht meer bloemenexporteurs door deze Italiaan zijn benadeeld. De algemene tendens was: een re delijke prijs, want het inkomen van de veehouderij is bedroevend laag. Men wilde bijvoorbeeld een kostprijs van 28.10 per 100 kg. Bij de bereke ning van de garantieprijs zou niet uit gegaan mogen worden van het ar beidsinkomen, maar van de zuivere kostprijs. In zijn prae-advies ver klaarde ook het bestuur, dat het het oude systeem van minitieuze kost prijsberekeningen niet graag wilde loslaten. Het huidige melk- en zui velbeleid behoeft, mede ter verbete ring van het inkomen van de vee houder, een grondige aanpassing en wel in die zin, dat het volledige kwantum melk onder de garantie regeling valt, met handhaving van de garantieprijs van 28.10. Daarmee wilde het bestuur genoegen nemen, ofschoon die aan de lage kant is. Het bestuur meende tenslotte, dat, als de overheid niet bereid is deze eis te realiseren, het geen verantwoorde lijkheid kan dragen voor de impasse, waarvan de gevolgen dan ten laste van het gehele Nederlandse volk moeten komen. Noodkreten. De discussies werden gekenmerkt door de noodkreten, die op navrante wijze de nood van de veehouders moest illustreren. Men stelde de ge middelde kostprijs op 30 ct, maar met die 28.10 wilde men genoegen ne men. Alles zou moeten gedaan wor den om die 28.10 waar te maken, terwijl de 1 ct nabetaling van het vorig jaar zo gauw mogelijk zou moeten geschieden. Mocht dat niet gelykken de minister wil er toch nog een cent af knijpen dan zul len de politieke mensen ingeschakeld moeten worden om de kwestie in de Kamer te brengen. Nader werd nog Brand in verffabriek De brandweercorpsen van Wor- mer en Wormerveer, geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van ca caofabriek „De Moriaan", kwamen gistermiddag in actie voor een felle brand in de verffabriek van N.V. Storm van Benten en Kluyver aan de Veerdijk te Wormer. Het vuur woedde in de machine kamer van het bedrijf, waar kort ge leden twee nieuwe dieselmotoren wa ren geplaatst voor opwekking van elektriciteit. Aanvankelijk d het personeel getracht het vuur ie blus sen met schuimblusapparaten, maar toen het niet lukte, werd groot alarm geslagen. Toen de brandweer arri veerde sloegen de vlammen uit het gebouw. Het gelukte echter de brand te be perken tot de machinekamer. Een ke tel met 20.000 liter stookolie, die vlak achter de machinekamer was ge plaatst kon men voor ontploffing spa ren. De machinekamer brandde ge heel uit. Mede doordat de nieuwe motoren verloren gingen wordt de schade op 250.000 gulden geraamd. De zaak is verzekerd. betoogd, dat de jongeren in deze noodtoestand nog harder weglopen uit het agrarische werk. Geen won der, als een jongen merkt, dat zijn broer elders in vijf dagen méér ver dient dan hij in zeven dagen. Letter lijk en figuurlijk liep de temperatuur op in de zaal. Zo kwam een der af gevaardigden tot de opmerking: „Wij worden voor achterlijk aangezien, en men zegt van hogerhand, dat wij ulo en middelbare school moeten volgen. Maar als je zo geleerd bent, wil je geen koe meer zien." Groot bezwaar werd er ook tegen gemaakt, dat de traditionele wijze van berekenen ver anderd was en dat men nu met een richtprijs gekomen was. Die richt prijs werd een rookbom genoemd. Emotioneel. Een der afgevaardigden wilde het Landbouwschap onder zware druk zetten. „AJs het niet lukt, bedank dan. Laat de minister het dan zelf opknappen. Laten we bij de verkie zingen in georganiseerd verband op trekken en de alarmklok luiden. Wij willen niet meer de pakezels zijn van de industrie. Zonder een welvarende boerenstand kan een land niet le ven." De sfeer was dus emotioneel. Er werden harde noten gekraakt, maar met aandacht heeft de vergadering geluisterd naar het betoog van een afgevaardigde van het CMC, die als gast aanwezig was. Deze betreurde het, dat er zo werd afgegeven op minister Marijnen. De minister heeft, aldus deze spreker, in ieder geval op één punt gelijk, namelijk dat het bedrijfsleven meer eigen verantwoor delijkheid moet voelen. De boeren kunnen wat dat betreft hand in ei gen boezem steken. Zij zouden mil joenen kunnen oprapen, die zo maar op straat liggen. Maar zij zijn niet één. Zij blijven bijvoorbeeld melk leveren aan fabrieken, die de straat- prijs bederven. Bezadigd woord. Het kalmerende woord kwam uit de mond van de algemeen voorzitter van de LTB, de heer E. Kolfschoten, die tevens kamerlid is. Hij wees er allereerst op, dat de richtprijs nog geen garantieprijs is, ofschoon beiden hetzelfde kunnen uitvallen. Overigens is die richtprijs geen Nederlandse aangelegenheid, maar wordt gehan teerd in EEG-verband. Ze is dus van Europese, zelfs mondiale betekenis. Men mag niet aan beperking van de produktie denken, omdat men dan zijn concurrentie-positie in gevaar brengt. Men zal moeten streven naar een gemeenschappelijk beleid in Eu ropees verband. De heer Kolfschoten gaf uiting aan zijn respect jegens mi nister Marijnen, die de kwestie zo goed mogelij K probeert op te lossen. Daarbij dien. men te bedenken, dat de minister gebonden is aan de ka- binetspolitiek. Op voorstel van de heer Van der Weijden werd tenslotte besloten het prae-advies van het bestuur op te volgen en voet bij stuk te houden bij de omstreden 28.10. Met ontzag bekijkt koningin Elizabeth II van Engeland het skelet van de Ierse reus Charles Byrne, die van 1761 tot 1783 leefde en een lengte had van 2,45 meter. Het skelet staat in het „Hunterian Museum", dat een onderdeel is van een medische school in Londen. De nieuwbouw van deze school werd door de koningin geopend, waarna zij een rondgang maakte, welke haar onder meer door het museum voerde.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9