Oud Leiden viert feest en tracteert nieuw-Leiden op kostelijke expositie KALM, KALM! SNELFIX J- Weerbericht VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Sinds onze advertenties van de laatste weken staan de mensen in de rij voor een abonnement. Wij drukken ons een hoedje, maar kunnen de toeloop nauwelijks verwerken. Hebt u even geduld? U krijgt Panorama! PANORAMA NASSAULAAN 51 HAARLEM (Advertentie) Oud-Leiden bestaat zestig jaar; de feesteling trakteert nieuw-Leiden op een kostelijke tentoonstelling van „Leiden in Prent en Tekening" in de Lakenhal. Omstreeks de eeuwwisseling staken verschillende oudheidkundige ver enigingen een kopje boven de grond. In Leiden werd in 1902 het initiatief daartoe genomen, door dr. J. Overvoorde, toenmalig archivaris van Lei den en prof. dr. P. J. Blok, hoogleraar in de Vaderlandse geschiedenis, die het vierdelige boek „Geschiedenis ener Hollandse stad" schreef. Beiden riepen in de weeskamer van het stadhuis enige heren bijeen, die zich daar opgaven als leden van het prille Oud-Leiden: W. J. J. Bijleveld, dr. ir. E. F. van Dissel, mr. C. S. Dobben de Bruyn, prof. mr. J. E. Heeres, H. J. Jesse, J. Kloos, dr. P. C. Molhuysen, J. C. Mulder, dr. H. G. A. Obreen, L. G. Ie Poole en H. J. A. Verhoog. De vereniging was al spoedig de kin derschoenen ontwassen en ontplooide een grote aktiviteit. In 19/4 al werd/ö het eerste jaarboekje uitgegeven, waarvan thans het 54e deel is versche nen. Niet alleen het opwekken van be langstelling voor het Leiden-van-toen door middel van lezingen en excur sies, maar ook het ijveren voor be houd van monumenten in de stad onder meer door het richten van adressen aan officiële instanties en het doen verschijnen van publicaties behoren tot de activiteiten van Oud- Leiden. Zo verscheen bij het jubileum in 1962 nog het prachtige standaard werk „Kastelen, Ridderhofsteden en Buitenplaatsen in Rijnland" onder auspiciën van Oud-Leiden en staan ook geschriften over folklore in Rijn land op de lijst van onder patronaat van Oud-Leiden verschenen publica ties. Voorts liet Oud-Leiden ook op ei gen kracht verschillende interessante gevels restaureren. Het wevershuisje aan de Oranjegracht werd prachtig ingericht en gerestaureerd, de com missie van het Leidse woonhuis zorg de er voor dat 't pand Kloksteeg 2 ge restaureerd en bewoond werd. Re cente protesten van Oud-Leiden zoals tegen de demping van 't laatste stuk je Levendaal en tegen de bouw van een bankgebouw op de Breestraat hebben bewezen, dat de vele honder den leden tellende vereniging (het is de meest-bloeiende zich buiten de sport bewegende club van onze stad) ook nu nog spring-levend is. Verschillen in opvatting. Gisteravond hebben vele belang stellenden in de Grote Pers van de Lakenhal in een herdenkingsrede van Oud-Leidens voorzitter, dr. W. C. Braat, overwegingen aangetroffen, die de onschatbare waarde van een historische vereniging staafden. Nog onlangs, aldus ongeveer dr. Braat werd een ernstig raadsdebat gehou den over de vraag of iets moest wor den afgebroken. Alle sprekers begon nen met de opmerking, dat zij voor standers waren voor behoud van het De Kalief op de Lodewijkstoren Naar aanleiding van het zes- tii 'jarig bestaan van de ver eniging „Oud-Leiden" (zie el ders) wordt in de Leidse La kenhal een tentoonstelling ge houden van prenten en tekenin gen van de Sleutelstad. Bij gaand twee afbeeldingen uit de prachtige serie. De een laat zien hoe Leiden de fantasie prikkelde van een Duitse teke naar. Het is een vrije bewer king van de kaart van 1670 en een typisch voorbeeld van 18e eeuwse topografische massa pro duktie. De tekst „nobele handelstad in Holland" wordt in verschil lende talen herhaald. De plaat was bestemd voor reisboeken. In dit Leiden zou men verwach ten de kalief en zijn gesluier de vrouwen aan te treffen, in plaats van de „Saaihal". Toch zijn praktisch alle onderdelen van Leidens silhouet terug te vinden. De beide grote kerken en niet te vergeten de koepel van de Marekerk, die er even als de Lode wij kskerk als een minaret uitziet. De andere afbeelding is het uitzicht door de poort in de ringmuur van de Burcht op de Hooglandse kerk. Deze fijnzin nige in Oost Indische Inkt uit gevoerde tekening is gemaakt door'Roelof Raar, lithograaf en aquarellist in de negentiende eeuw. WACHTMEESTER VERONGELUKT. Appingedam is bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Hij was op De 44-jarige wachtmeester eerste de motor met zijspan onderweg in de klasse der rijkspolitie R. M. Klein uit richting Holwierde. In de nabij he >1 van Holwierde constateerde de poli tieman een overtreding van een voor hem rijdends personenauto. Bij het inhalen van deze auto is de motor met zijspan waarschijnlijk door een hevige rukwind uit de koers geslagen en tegen een links van de weg staan de boom gebotst. Wachtmeester Klein is daarbij met zijn hoofd te gen de boom terecht gekomen. Hij was op slag dood. Geen bijzonder beleid van Justitie tegen ontgroenende studenten De minister van Justitie heeft de commissie voor Justitie uit de Twee de Kamer meegedeeld, dat de gege vens voor het door hem aan de pro cureur-generaal gevraagde onderzoek in de afgelopen groentijd thans nog niet beschikbaar zijn. De minister herhaalt, dat hij geen enkele reden ziet om ten aanzien van bewijsbare strafbare feiten, indien gepleegd door studenten, een afwijkend beleid te voeren. Indien de resultaten van het onderzoek daartoe aanleiding moch ten geven zal de minister niet aar zelen, zo deelt hij verder mee, te genover het openbaar ministerie van dit standpunt zo nodig te doen blij ken. Kunststofplaten lijmen met van Ceta Bever Mr. E. E. Menten onderscheiden met Leidse Universiteitspenning ten te Leiden en pormoveerde daar. Na enkele jaren in de advocatuur werkzaam te zijn gèweest en van 1917 tot 1920 reizen naar het buitenland te hebben gemaakt ter behartiging van de belangen van buitenlandse krijgs- gevangenen, was de heer Menten van Ter gelegenheid van zijn tachtigste teerden en thans als voorzitter van de 1922 af gedurende zeven jaar in di- verjaardag, die hij woensdag vierde, universiteitsraad van het „Leids Uni- piomatieke dienst onder meer in We- is mr. E. T. Menten, wonende in War- versiteitsfonds", voor de Leidse Uni- nen en Parjjs. jn 1929 werd hii mond, onderscheiden met de Leidse versiteit heeft gedaan en nog steeds firmant van het bankiershuis Pier- Universiteitspenning. De penning is doet. De uitreiking van de penning son> Heldring en Pierson in Den Haag hem toegekend voor hetgeen hij ge- zal geschieden tijdens de diës-viering van weut huis hij nu adviseur is' durende een reeks van jaren achter- op_8 februari 1963. Voorts was hij onder meer penning- -M.)p rjj, -p.. pp iaar vpiedpn toen panden overgaat. Daarin is het an- u. unU.. p-unuipi Oud-Leiden no^In de wieg lak niet dere verenigingen in ons land mijlen eenvolgens als secretans-penning- De heer "enten, die in 1882 in meester van het „Nationale Crisisco- 5 5 6 \rr\r\r TVTr Wntlro vrowlrl oorrln vro-nzr/vl meester dl VOOTZltter VE11 ^recommit- BfUSSel IS ETPborftn. stud porde rpph- «pitó" NT,.*:t mogelijk zijn geweest. Protesten tegen het plaatsen van een bankgebouw aan de Breestraat waren evenzoveel verheugende symp tomen van gewijzigd inzicht. Dr. Braat is geen voorstander van het plaatsen van moderne gebouwen in de binnenstad. Hij is van mening, dat men deze moet aanpassen aan de ar chitectuur van de omgeving. Gevels in aanbouw van het postkantoor aan de Breestraat zijn een gunstige uit zondering. Vroeger kwam de ene bouwstijl geleidelijk voort uit de an dere, moderne architectuur heeft met de ouderen geen contacten meer.. Aan het slot van zijn rede bracht dr. Braat dank aan mej. mr. Ver- sprillen, stadsarchivaris, en de heer E. Pelinck, die voor Oud-Leiden de feest-tentoonstelling hebben inge richt. De officiële opening van de ten toonstelling werd verricht door mr. R. Hotke, hooddirecteur van de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Deze bewees in een aardige toespraak, dat Oud-Leiden een van de meest-actie- ve historische verenigingen in den lande is. Zij is niet de oudste, hoewel het initiatief tot stichten van de vereni ging nog eerder genomen werd dan het Rijksinitiatief tot registratie van de monumenten in ons land. Reeds in de vorige eeuw zijn er in de richting van het behoud van monumenten, aldus mr. Hotke initiatieven genomen, in het bijzonder door de Stuers en Cuypers, welke initiatieven echter door tegenwerking schipbreuk leden. In de commissie, die rond de eeuw wisseling op uitnodiging van de mi nister werd ingesteld had ook de Leidse Overvoorde zitting. Het trof spr. in het bijzonder dat Oud-Leiden ook tot aankoop en res tauratie en bewoonbaar maken van voor. Mr. Hotke verklaarde vervol- meester en voorzitter van gecommit- Brussel is geboren, studeerde rech- mité" en van het „Nationaal fonds geis de tentoonstelling voor geopend. voor bijzondere noden". Tijdens de tweede wereldoorlog werd de heer Menten, toen de vrijheid in zicht kwam, van Londen uit benoemd tot regeringscommissaris voor Nederlands Volksherstel. Talrijke binnen- en buitenlandse onderscheidingen heeft de heer Men ten in de loop der jaren ontvangen. Hij is drager van het Grootkruis van de Huisorde van Oranje, comman deur in de Orde van Oranje Nassau en Officier in het Legioen van Eer. Het hoofdbestuur van het Leger des Heils heeft hem destijds haar enige onderscheiding verleend uit dank voor de onderhandelingen, die hij met goed gevolg voor dit hoofdbestuur heeft gevoerd met de Duitse bezet ter. Bij gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag heeft de heer Menten een belangrijke gift doen toekomen aan de R.K. Muziekvereniging „St. Mat thias" en de Warmondse Fanfare, want het culturele leven in deze ge meente heeft steeds de volle belang stelling van de heer Menten gehad en heeft deze nog. -z*SEE***"'' Het Amerikaanse Congres In het nieuwe Huis van Afgevaar digden in de V.S. zullen 259 democra ten zitting hebben en 176 republikei nen. Voor het oude Huis waren deze cijfers resp. 261 en 174, zodat de de- In vier bladen, die op elkaar aansluiten, maakte H. E. Roodenburg in 1640 een gezicht op Leiden. Hier is Lei- mocraten twee zetels aan de republi- den gezien vanaf de Zoeterwoudsesingel dus vanuit het zuiden. Achter de singel de stadsmuur met de molens deinen hebben verloren, ongeveer ter hoogte van'wat nu de Jan van Houtkade en de Boisotkade is. Daarachter van links naar rechts: mocratpn^vf^rhPP^R^pn^ !L stadhuis, Marekoepel, de Burcht en de Hooglandse kerk.De waterplas op de achtergrond bewijst hoe dicht het blikeinen (36). Hier wonnen de de- water voor de demping van de Haarlemmermeer tot aan Leidens muren stond. mocraten dus 4 zetels. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) OVERWEGEND DROOG WEER Over het algemeen veel le- wolking met aanvankelijk hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust overigens krach tige wind tussen oost en noord oost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. 1 1 STOCKHOLM geh. bew. 5 5 OSLO zw. bew. 7 4 KOPENHAGEN geh. bew. 9 8 ABERDEEN motregen 9 9 LONDEN geh. bew. 11 7 AMSTERDAM mist 9 7 BRUSSEL zw. bew. 11 7 LUXEMBURG geh. Lew. 9 5 PARIJS 1. bew. 12 3 BORDEAUX geh. bew. 10 9 GRENOBLE h. bew. 13 5 NICE onweer 13 11 BERLIJN h. bew. 12 8 FRANKFORT regen 10 6 MüNCHEN mist 12 8 ZüRICH onbew. 11 4 GENèVE 1. bew. 10 2 LOCARNO zw. bew. 8 6 WENEN geh. bew. 10 8 INNSBRUCK 1. bew. 16 3 BELGRADO regen 12 10 ATHENE zw. bew. 16 12 ROME 1. bew. 14 12 AJACCIO regen 13 9 MADRID h. bew. 9 7 MALLORCA zw. bew. 13 9 LISSABON regenbui 14 9 PAUZE WAT IS ERVAN BLIJVEN HANGEN? Ieder Nederlands staatsburger heeft lager onderwijs genoten en dus zijn moedertaal leren schrijven. Ieder ka tholiek is op de „lering" geweest. Wij ontvangen nogal eens brieven, zo hopeloos hulpeloos geschreven, dat je je afvraagt, wat er bij velen van het lager onderwijs blijft hangen en wat er bij velen van de catechis mus blijft hangen! Vroeger werd op de kansel geloofsonderricht voor vol wassenen gegeven. Wij vragen ons af, of de behoefte aan beantwoording van de voorname levensvragen te genwoordig minder is. Wij veronder stellen: integendeel. Er zweven ver zwegen twijfelingen en weifelingen door de beminde gelederen. Zij heb ben meer dan ooit behoefte aan mo derne geloofsverkondiging. PUZZEL No. 528. Horizontaal: 1 kort mu ziekstuk, 5 koraalrif, 8 liggende, 11 de dondergod bij de Germanen, 13 nauw straatje, 15 hoofddeksel, 17 meisjesnaam, 18 vlies, vel, 20 dat is (afk. Lat.), 21 bouwland, 23 water in België, zijtak Maas, 25 gem. in Limb. 27 bijwoord, 29 bontjas, 30 draaikolk. Vertikaal: 2 scheik. element (afk.), 3 verstand, 4 vaartuig, 5 Turks be velhebber, 6 vluchtheuvel, 7 voor voegsel, 9 gem. in N. Brab., 10 bloem, 12 punthoed, 14 houten vat, 16 vor dering, 19 onderrichten, 22 neteldier, 24 Zeeuwse hoeve, 26 zijtak Donau, 27 voornaamw., 28 muzieknoot. Oplossing no. 527 Horizontaal: I gebbe, 5 Inn, 7 An, 8 aren, 10 Aken, II eg, 12 Aden, 13 Lea, 14 stil, 15 tent, 16 toe, 17 leed, 18 o.l., 19 berg, 21 veer, 22 no, 23 lor, 24 pater. Vertikaal: 1 gal, 2 en, 3 Bakel, 4 eren, 5 in, 6 Nogat, 9 en, 10 adië, 11 eend, 12 atol, 13 leeg, 14 stoel, 15 terra, 17 leep, 19 Be, 20 dor, 21 vr, 22 Ne. PUNT „Die kleine meid van ons is bijzon der pienter; met vier jaar kan ze al rekenen. Vertel eens aan mevrouw, hoeveel twee maal twee is „Vijf". „Zie je wel, Riet; maar één te veel".

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3