Keelpijn IS DE FOSSA CORBULONIS - DE GRACHT VAN CORBULO - EINDELIJK GEVONDEN ASPRO Archeologische onderzoekingen in de Meerburgerpolder DE VERDREVENE VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 IN HET UITERSTE ZUIDEN van Leiden, op een steen worp afstand van de grens met Zoeterwoude, zijn archeologen bezig te zoeken naar de in het jaar 47 na Christus op last van de toenmalige bevelhebber van Germania Inferior gegraven waterverbinding tussen Oude Rijn en Maasmond, in de ge schiedenis bekend als de fossa Corbulonis, de gracht van Cor- bulo. Reeds Tacitus verhaalt van dit ruim 30 km lange kanaal en ook de Griekse historicus Cas- sius Dio vermeldt het in zijn Ro meinse geschiedenis. De vaarweg is reeds eeuwen geleden verland en niemand wist meer de juiste plaats aan te wij zen .Prof. dr. J. E. Bogaers, con- servater van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (R.O.B.) te Amersfoort, schijnt nu echter succes te heb ben gehad en meent nu einde lijk de fossa in de Meer- of Roomburgerpolder bij Leiden te hebben gevonden. Er is lang naar ge zocht. maar meestal op de verkeerde plaats. In 1916 en 1925 schreef de be kende geograaf dr. a. a. Beek man, dat de gracht van Corbulo zou hebben gelopen vanaf de Oude Rijn bij Leiden langs de Roomburger Wetering en de Vliet tot aan de Hoornbrug on der Rijswijk, verder door het Westland ten oosten van Naald wijk tot in de monding van het Lee. In brede wetenschappelijke kringen was men het daar op vallend mee eens. Het was ook een aantrekkelijke hypothese. Groot was in archeologische kringen echter de verrassing, toen de Wageningse bodemkun- dige Van Liere in 1948 bekend maakte, dat bij honderden waar nemingen van bodemkarteer- ders in het Westland ter plaatse van de daar vermoede Corbulo- gracht, nimmer een spoor daar van ontdekt was. In 1949 uitte prof. dr. P. J. R. Modderman de zelfde bezwaren tegen het ge hele door Beekman voorgestelde tracé vanaf Leiden. Beekmans hypothese stond daarmee dus op losse schroeven. In 1957 echter poneerde de bodemdeskundige dr. L. J. Pons de stelling, dat de gracht van Corbulo een verbinding vormde tussen een vloedkreek van de Maas de Gantel en een vloedkreek van de Rijn en vlak ten oosten van de duinen liep, ongeveer ter plaatse van de hui dige Vliet. ^EN ZUIDEN VAN DE GRENSSLOOT tussen Lei den en Zoeterwoude zijn in 1927 door dr. J. H. Holwerda, op de plaats waar het 15e eeuwse klooster Roomburg heeft ge staan, sporen ontdekt van een Romeins castellum, dat hoogst waarschijnlijk geïdentificeerd moet worden met de plaats Ma- tilona, volgens de Peutinger kaart gelegen op bijna 7 kilo meter afstand van Pretorium Agrippinae (Valkenburg?) en ruim 11 kilometer van Albania- nus (Alphen a. d. Rijn). Aan de noordzijde van de grenssloot, in het verlengde van de Zaanstraat, zijn op een ter rein, dat geheel voor woning bouw is bestemd, met medewer king van de gemeente Leiden sinds juli van dit jaar opgravin gen gedaan vanwege de R.O.B. Met de leiding dezer onderzoe kingen is belast rrof. dr. J. E. De directe aanleiding tot dit hernieuwde onderzoek vormden de succesvolle waarnemingen, die sinds enige tijd op het ter rein waren gedaan door corres pondenten van de R.O.B. en le den van de Archeologische Werkgemeenschap voor Weste lijk Nederland („Westerheem"), die in een later stadium boven dien een gedeelte van het graaf werk voor hun rekening hebben genomen. Tot de resultaten van het on derzoek hebben mede in belang rijke mate bijgedragen de grond boringen, die op het terrein en in de omgeving daarvan zijn verricht door de Geologische Dienst te Haarlem, door ir. B. p. Hageman en diens medewerkers. THANS IS GEBLEKEN, dat zich op de grens tussen Zoe terwoude en Leiden in de Ro meinse tijd een grote, west-oost gerichte waterloop heeft bevon den, ter breedte van minstens vijftig meter, een oorspronke lijke vloedkreek van de Rijn. Aan de noordelijke oever, dus aan de Leidse kant, kon duide lijk geconstateerd worden, dat hier in de Romeinse tijd graaf werk is verricht. Bovendien moet aan de hand van ter-plaat se gevonden scherven van aar dewerk de oudste menselijke ac tiviteit ter plaatse gedateerd worden rond het midden van de eerste eeuw na Christus en mede op grond daarvan mag worden aangenomen dat prof. Bogaers de gracht van Corbulo heeft ge vonden. Van het door Beekman indertijd voorgestelde tracé moet dan de Roomburger Wete ring, althans voor een groot ge deelte, worden geschrapt. Boringen hebben verder uit gewezen, dat de bedding van de kreek of de gracht ook nog aan wezig is ongeveer acht kilome ter naar het zuidwesten, ten oos ten van het Rijn-Schiekanaal, tussen Voorschoten en Leid- schendam. De noordelijke oever (in de Meerburger polder) is in de loop van de tweede eeuw ver sterkt met een beschoeiing van eiken- en iepenhouten palen en plaatselijk bovendien door een daarachter opgeworpen, onge veer twee meter brede wal van zoden. Aan dezelfde zijde is voorts het begin van een haven gevonden, die eveneens van een houten beschoeiing was voor zien, de breedte van deze ha ven, bestemd voor de vloot, kon worden vastgesteld, de lengte verliest zich vooralsnog in het terrein naar het Rijn-Schieka naal toe. De meeste vondsten, waarvan prof. Bogaers ons een gedeelte toonde dateren uit de periode onder de keizers Sep- timius Severus en Caracalla (laatste gedeelte van de tweede en de eerste helft van de derde eeuw). Uit deze tijd stammen ook resten van houten gebou wen, die deel moeten hebben uitgemaakt van een burgerlijke nederzetting, die bij het castel lum behoorde. In totaal zijn er drie loop- en/of woonniveaus uit de Romeinse tijd gevonden. Van de kleinere vondsten kun nen worden vermeld dakpannen met stempels, zoals die ook bij Valkenburg zijn gevonden, waar bij een zeldzaam stempel van de vloot Classis Germanica Pia Fi- delis, terra sigilata uit zuid- en oost-Gallië, enkele inkrassingen op aardewerk, waaronder een in het Grieks, een tweetal mantel spelden, zgn. fibulae, van een zeer zeldzame soort, ook gevon den in Schotland en een groot aantal lederen schoenzolen. Voorts zagen wij een compleet meise tijd, nog slechts half uit gegraven. VOOR EEN LEEK zien de op gravingen er alles bij el kaar niet zo spectaculair uit, maar het geoefende oog van de archeoloog 'eest de grondlagen als een open boek. Toch komt ook hij voor verrassingen te staan, want in de middeleeuwen (waarvan ook voorwerpen wer den gevonden) zijn er door het (wellicht toen reeds aan het ver- landen) terrein verschillende sloten gegraven, die het profiel van de kreekoevers doorbreken. Intussen schijnt het nu toch wel vast te staan dat hier de oude vaarweg, bekend als Fossa Corbulonis, voor een gedeelte is gevonden. Echter: de hypothe tische gegraven verbinding tus sen de Rijnkreek en de Gantel, welke doorgraving zich dan ter hoogte van het tegenwoordige Rijswijk moet hebben bevonden, is nog steeds niet ontdekt. Die zal dan wel liggen onder de te genwoordige bebouwing van Rijswijk. 54ste „Ornithophilia"- tentoonstelling Nederlander wordt te zwaar De 54ste ornithophilia-tentoonstel- ling is gisteren in Utrecht geopend. D'e tentoonstelling omvat inzendingen van de bedrijfspluimveehouderij en sportfokkers. In totaal hebben meer dan 4000 hoenders, duiven en pels- dieren een plaatsje in de jaarbeurs hallen gevonden. Bij de opening merkte de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz op, dat de puimveehouderij in ons land een zeer belangrijke plaats inneemt. Alleen al het vorig jaar exporteerde de bedrijf spluimvee- houderij voor een waarde van 570 miljoen gulden. Dr. R. K. W. Kuipers, voorzitter van de Kon. Ver. Ornithophilia, ver klaarde, dat de Nederlander zijn voedselpakket ondanks de welvaart niet op de juiste wijze samenstelt. Door een verkeerde verhouding tus sen koolhydraten en eiwitten wordt de Nederlander te zwaar en wordt zijn bloedsomloop overbelast. In de laatste tien jaar is, volgens dr. Kui pers, het gebruik van eiwitten, on ontbeerlijk voor de instandhouding en groei van het lichaam, niet toe genomen, dit in tegenstelling tot het vetgebruik. Aan deze zaak zei de Nederlandse pluimveehouderij de no dige aandacht moeten besteden, al dus dr. Kuipers. (Advertentie) KORTE GOLF Dr. A. A. G. Meijers, directeur van de Karei I sigarenfabriek te Eindhoven, is door paus Johannes XXni benoemd tot ridder in de orde van Sint Silvester. Televisie VOORSCHOTEN schappen doen, aldus prof. v. d. Vel- november a.s. bijeengeroepen voor van Zuid-Holland voorgelegde voor den. de behandeling van het prae-advies ontwerp van wet betrefffende wijzi- nxTTn.TirirpT rxirrv vaJÖ£ en w. met het ontwerp-beslult ging van gemeentegrenzen in de „NIEUWE ONTWIKKELINGEN Gemeenteraad De raad van houdende motieven en bezwaren te- Leidse agglomeratie. De raad begint IN DE DETAILHANDEL" Voorschoten wordt op maandag 12 gen het door Gedeputeerde Staten pm 8 uur. De Voorschotense Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulpverle ning had prof. dr. P. L. van der Vel den uitgenodigd om te spreken over „Nieuwe ontwikkelingen in de de tailhandel". De opkomst was groot. In duidelijke taal zette prof. v. d. Velden uiteen, wat moet worden ver staan onder detailhandel, "super-mar kets en shopping-centres. Al deze verschijnselen, afkomstig uit Ameri ka, zijn begrippen geworden. De ver anderingen in detailhandel, die na de oorlog zijn ontstaan, hebben betrek king op de verkoopmethoden en op het assortiment. Prof. v. cL Velden besprak ook de eenheidsprijzenwinkels, een Ameri kaanse vinding. Het Woolworthcon- cern gaf de grote stoot aan deze ont wikkeling en had succes. Aan de een heidsprijzen kon men echter niet vasthouden, omdat in dit systeem men teveel gebonden was aar een klein assortiment. Ook de postorder bedrijven werden door spr. bespro ken, alsmede de super-markets en de discounthouses (kortingshuizen). Het is foutief om te denken, dat de men sen in de huidige hoogconjuctuur niet zouden letten op de prijzen. In ver band hiermede dacht spr. aan de win kelcentra buiten de grote steden, die geneigd zijn hun prijs aan de hoge kant te houden, indien hun verzor gingsgebied te klein is. Bestaans recht krijgen deze centra eerst als hun verzorgingsgebied 200.000 tot 400.000 inwoners bevatten. Winkel centra in de buitenwijken en in de centra van de grote steden behoeven elkaar niet te verdringen. Winkelen is altijd nog iets anders dan bood- Wilt U iets weten H. U. te Ter Aar. Kortste route van Ter Aar naar Waspik: Ter Aar, Alphen a. d. Rijn, Boskoop, Waddinx- veen, Gouda, Haastrecht, Schoonho ven, Goudriaan, Gorcum, Nieuwen- dijk, Raamsdonkveer, Waspik, totaal ongeveer 79 km. Zeilen. Gaarne zou ik van u enige inlichtingen ontvangen om trent het wassen van zeilen van een zeilboot. Antwoord. De zeilen van uw zeilboot kunnen gewoon gewassen worden met een goede soort zeep en niet te warm. Daarna moeten ze in de zon gebleekt worden. U mag voor al geen chloor gebruiken, daar dit de vezel aantast. Om deze reden ver dient het geen aanbeveling ze naar de wasserij te sturen, mits u de ver zekering hebt, dat men geen chloor gebruikt en men niet op kooktempe- ratuur wast. Ideaal geschenk, waarin honderd jaar ervaring is verwerkt. Onze nooit genoeg te prijzen fiets is honderd jaar geleden zijn triomf tocht begonnen. Wie had die ontwik keling voorzienvan de eerste „loopfiets" en de hoge bicycle tot het fraaie en doelmatige vervoermid del, waarop thans praktisch ons hele volk zich voortbeweegt. Of het nu naar school en kantoor of voor ge zonde ontspanning is! En de construc teurs zitten nog niet stil. De tegen woordige karretjes zijn geheel naar de smaak van deze tijd. Weer lich ter, weer sportiever van uitvoering. Duizenden en duizenden kiezen een fiets als cadeau op onze komende, traditionele geschenkendag! Een nog eens duizenden en duizenden ver volmaken op Sint Nicolaas de fietsen van kinderen of man of vrouw met een van de vele handige toebehoren die tegenwoordig te koop zijn. Tip voor u: ga morgen eens kijken bij uw vakman fietsenhandelaar. U komt er vast op een goed geschenk idee. (advertentie) Padio DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met naarborgcertificaaL 4 ether klanken ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte gram. 9.00 Djinn, gevar. progr. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musicerende di lettanten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Lichte gram. 16 00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 16.30 Lichte gram. 17,00 Voor de jeugd. 17.15 Instrumentaal licht kwin tet. 17.30 Boekbespreking. 17 40 Volksmuziek gr. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte gram. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers, politieke le zing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 De OelewaDpers, gevar. progr. 20.00 Populaire klassieken- Ra- diophilharmonisch orkest on soliste: Moderne en klass. muz. 20.50 Licht baken, lezing. 21.00 Tierelantijnen, gevar. procrr. 22 00 Lichte gram. 22 20 22 25 Bnpkbesnreking. 22 30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nouveauté's: nieuwe klass gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte gram. 8 40 Harmonie-or kest. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassiek pianoconcert gr. VPRO: 10.00 Samen thuis: Sexuele opvoe ding, lezing. 10.05 Een brief uit Ga. lilea, bijbelbespreking. VARA: 10.20 Lichte orkestmuziek gr. 10.30 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoor- ding. 10.45 Geknipt voor herhaling: 12.15 Tussen mens en nevelvlek, po- pulair-wetenschappelijke lezing. 12 30 Mededelingen t.b.v. land - en tuin bouw. 12.33 Actueel sportnws. 1300 Nws'. 13.15 VARA-Varia. 13 20 Vers van de pers: nieuwe gram. 13 45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14 50 Matinee op de vrije zaterdag: Itali aans operaconcert. 17.15 Jazz-trio en zangsoliste. 17.30 Actualiteiten IR 00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Nieuwe vaart, discussie. 19.45 Moderne kamermuziek gr. 19 55 Deze week, praatje. VARA: 20 00 Nieuws. 20.05 Walsorkest. 20.35 Tel uit je winst!, spelletjesprogr. 21 35 Socialistisch commentaar. 21.50 Ne derlandse artiesten op de plaat. 22 05 Feiten wil ik, feiten, hoorspel. 22 30 Nieuws. 22.40 Zo maar een zaterdag in november, cabaretnrogr. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELE VISIEPROGRA MM A'S VARA: 15.00 Practische wenken voor de voorbereiding van een reis. 15.25 Stan Laurel en Oliver Hardy als lijfwacht, korte film. 15 35 Van hout tot textiel, reportage. 16 05 In terpol calling - Mr. George, TV-film. 16.30 Tussen de oorlogen, documen tair progr. 16.50 Casper de goede geest, Harvey-tekenfilm. 17.00 17 30 Voor de kinderen. 19 30 Vrije nieuws garing - Sidney doet 't!, TV-film. NTS: 20.00 Jourraal. VARA 20 20 Achter het nieuws. 20.35 Professor Witkiel, muzikale comedie. 21 50 Paul Morgans lotgevallen - Filmproduktie, TV-film. 22.15-22.45 Wereldwijs, wed strijd. door Louis de Bourbon 29) Ik wist het al, toen ik je in de trein zag. Ja, zelfs nog vóór je mij had gezien. Het is nu een beroepsmatige ver waten glimlach, die om de gevulde lippen speelt. Ja, vóór je mij had gezien. Toen je opgesprongen was om, door het raam, die twee heren na te kijken. Ik had die heren trouwens ook ge zien. En op dat ogenblik wist ik, dat je me nodig had. Nu is het Karls beurt om te lachen. En tot zijn eigen verbazing lacht hij ook werkelijk. Hij lacht luidop en van harte. Dit is wer kelijk te dwaas, dit is een zó vol maakt gespeelde comedie, een vorm van galgenhumor, als hij zelf, in ogenblikken van de werkzaamste in spiratie, nauwelijks had kunnen be denken. Hij drinkt zijn glas in teug leeg. Goed, zegt hij, zich mede rich tend tot de waard, die met langzame schuifelschreden is genaderd. Zet dan die fles muscaat maar op tafel. En steek die kaars hier aan. Steek alle kaarsen aan in de kelder, in de Stube. Hier hij gooit een biljet van 100 Mark op he ruwe tafelhout. Hier, ik betaal. Breng wijn, breng kaas, eigen gemaakte kaas. En brood. En boter. En eieren. Breng een feest maal. Hier, de Herr Hauptsturmfüh- rer zal tenminste zo vriendelijk zijn, ons nog 'n uurtje vrolijkheid te schenl ken. Eén uurtje, mijnheer de Haupt- sturmführer. Ja? Onder zijn eigen lach gaat het lachen van de anderen verloren. Waanzinnige boel, denkt Karl. Een hysterische scène. En ik, die zulke dingen grondig haat. Maar wat doe je, als je aan de rand van de af grond staat? En als er, bovendien, nog een kansje om te ontsnappen is. Eén klein kansje. Want mijnbeer Lehaut gooit de wijn werkelijk niet op de vloer. Z'n oogjes beginnen al aardig te glinste ren en als we straks paf-paf gaan doen, zal ik ongetwijfeld een vaster schot hebben dan hij. Blijkbaar is de waard eveneens lid van de Gestapo. Zij drinken nu met z'n drieën. Na de muscaat komt er een fles Calvados op tafel. Ze heb ben Karl de keuze gelaten: Kirsch of Calvados. De sterkste aller Franse likeuren of het Duitse equivalent er voor? Wanneer het nu zijn afscheid van Duitsland geweest was, ja, dan had hij toch Kirsch gekozen, de Duit se drank, uit gevoelsoverwegingen, om het vaarwel aan vaderland en jeugd. Misschien meer nog uit vreug de, dat hij dat vaderland en die jeugd ging verlaten. Maar het is géén afscheid van Duitsland. Het is gen af scheid van de vrijheid en, waarschijn lijk, een afscheid van het leven. Maar vreemd is dit: hoe meer hij onder de invloed raakt van de wijn, hoe vager de angst wordt, hoe veiliger hij zich voelt in de nabijheid van die vreemde vreemdeling. Frédéric Lehaut. Hij herhaalt de naam verschillende ma len. Friedrich Lehaut. En hij mom pelt er na: schizophreen splitszin- nige. De ander kijkt hem aan, verge noegd glimlachend, maar niet goed begrijpend. Karl drinkt de twee anderen toe. Want dit is belangrijk: zolang hij, Karl, drinkt, drinken de anderen ook. Nog een fles, ik betaal. Maar zij willen niet, dat hij betaalt. De 100 Mark, die hij op de tafel geworpen heeft, zitten weer in de buitenzak van zijn colbert. Je kunt niet weten hoe het je nog te pas kan komen, man, heeft Le haut gezegd. Als de waard andermaal wegsloft, om drank en spijs te halen, doet Karl een laatste poging om de situa tie te klaren. Wanneer komt nu de overval wagen, Herr Hauptstormführer? De ander kijkt hem aan, ernstig en een beetje weemoedig. Noemt u in elk geval dat woord niet, zegt hij langzaam en nadrukke lijk. Ik haat dat woord. En ook Gé- rard zou u er kwaad om aankijken. Zelfs als een grapje is het ons onaan genaam. U weet niet wat het is, een minderheid te vormen in een encla ve als hier, waar natuurlijk de ras- Duitsers les boches noemen wij ze - fanatieker zijn dan de Rijksminister van Propaganda in bloedeigen per soon. Hij kijkt voorzichtig om zich heen, hij staat half overeeind en tuurt door het kleine, ronde kelderraam, dat uitziet op straat. Wij worden hier gehaat, Gérard en ik en nog een paar. En wij haten terug, dat verzeker ik je. Maar wat kunnen wij doen, een handjevol, mid den tussen de bende? Wij werken on dergronds. Met wijde vertakkingen, tot diep in de Elzas. Ik dacht, dat U dit uit het begin van ons gesprek wel zou hebben begrepen. Maar ik versta bet ook wel, dat U voorzich tig bent. Zóver is het gekomen in dit land, dat men zijn beste vrienden, zijn eigen medestanders, wantrouwt. Zóver is het gekomen. Heeft Karl zich werkelijk vergist? Is dat werkelijk mogelijk? Waarom bent U mij dan gevolgd? vraagt hij. Waarom was U dan in Weingarten uitgestapt als ik daar uit gestapt was? U loopt toch niet achter iedere willekeurige reiziger aan? En stapt uit op een station, dat uw be stemming niet is? Waarom hebt U mij dan in deze kelder gelokt? Waar om??? Enfin, er blijven zoveel vra gen onbeantwoord als ik niet aan neem, dat U door de S.D. op mijn spoor bent gezet. Het is onmoge lijk, mijnheer Lehaut volslagen on mogelijk. Op al die vragen is één antwoord vriend. Ik heb het U al gezeg: omdat ik wist, dat U mij nodig had. Ik ver telde U over onze ondergrondse be weging. Zie, nu levei ik me aan U uit tegen alle regels, onderlinge afspraken en instructies in geef ik mijn eigen geheim prijs aan een vreemde. Ook U kunt. theoretisch ge sproken, een provocateur zijn, of schoon ik niet geloof, dat ik mezelf ooit zó zou vergissen! In elk geval geef ik U hiermee het bewijs, dat U mij kunt vertrouwen. Ik had aanwij zingen, dat U in nood was, voilé. Ik ben de ziel, het centrum al zeg ik het zelf van de beweging hier. Wij helpen tientallen mensen per week over de grens. Meest Joden natuur lijk. Maar ook katholieken, commu nisten, principiële socialisten. Wij vragen er trouwens niet naar. waar óm ze gaan. Voldoende is, dat het eerlijke strijders voor de vrijheid zijn, Ziedaar! En nu kunt U mij aan brengen, als U wilt 'Wordt vervoled)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2