S)e Coldóe6oii^cmt „WIJ ZIJN DICHT BU EEN KERNOORLOG GEWEEST" RUMOER IN WESTDUITSE BONDSDAG Daar gaan de raketten! Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. HET SPIEGELTJE IN DE BONDSDAG Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Verklaring van Chroesjtsjov ogenblik „niet nodig" is. Hij voegde er echter aan toe, wel voorstander van een dergelijke conferentie te zijn als de vrede op het spel staat. De Russische leider, die in 'n goe de stemming was en vier heildron ken uitbracht, sprak later met bui tenlandse journalisten. Hij deelde één hunner mee, dat de Berlijnse kwestie nu nog acuter was gewor- tsjof gelooft, dat president Kennedy den. Maar hij weigerde een termijn woord zal houden, wat zijn belofte noemen, waarop de kwestie moet aangaat om Cuba niet aan te vallen. z'^n opgeIost In een heildronk' op „de vriend- Hij legde er de nadruk op, de re- schap tussen de volken" zei Chroesj- gering van Cuba de verzekering ge- tsjov, dat in de Cubaanse crisis de geven te hebben, dat zo dit niet het re^e gezegevierd. Hij legde de nadruk op de noodzakelijkheid van geval mocht zijn dit oorlog zou be- het vreedzaam naast elkaar bestaan in de toekomst tussen de kapitalis tische en de communistische wereld. De Sowjet-Unie had 40 raketten op Volgens premier Chroesjtsjov was Cuba. De Russische leider kondigde het nu een goed ogenblik voor Rus dat de Sowjet-Unie haar huidi- sisch-Amerikaanse besprekingen over ge reeks kernwapenproeven op 20 het staken van kernwapenproeven. een kernoorlog geweest en j o - novemher zai staken. Hij is van me- De standpunten van beide landen ten nu de oorzaken van de wrijving ning, dat een topconferentie op het stonden nu dicht bij elkaar, opheffen". De Russische premier ver- klaarde, dat de Russische raketten, die op Cuba waren, „waarschijnlijk" reeds op de terugweg zijn. Chroesj- Tijdens een ontvangst in 't Krem lin ter gelegenheid van de 45ste ver jaardag van de oktoberrevolutie, tekenen, heeft premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie a.m. het volgende ge zegd: „Wij zijn zeer, zeer dicht bij ONVOLDRAGEN DEBAT De Tweede Kamer heeft eergisteren een nog onvoldragen debat over het zeer moeilijke vraagstuk van de hulp verlening aan de „minder-ontwikkel- de" landen afgesloten en voorshands een oplossing gezocht in een compro mis met de regering en zichzelf althans met de meerderheid van dit college door een concrete be slissing over de hoofdvraag van de discussies uit te stellen. Die hoofd vraag betrof de kwestie, of men naast en boven hetgeen de regering in haar onlangs verschenen speciale nota als totaal uitgaven-plan had aangekon digd, nog méér diende te eisen, het geen de socialistische fractie rond weg deed zelfs bij motie en onge acht welke consequenties daaruit zou den voortvloeien. Wanneer daartoe de noodzaak van een belastingverho ging zou behoren, was dat voor de PtfdA zo werd nadrukkelijk ver zekerd een uitgemaakte en van te voren reeds goedgekeurde zaak!! Men zou van die socialistische ver klaringen kunnen - getuigen, dat ze in alle geval mannentaal weergaven, maar zo simpel moet men de pro blemen, die er jl. vrijdag en maan dag aan de orde waren toch niet zien. Natuurlijk kan men in de oppositie de zaken altijd wat eenvoudiger en min der genuanceerd zeggen, maar iets moeilijker lag de problematiek toch wel! De meerderheid van de Kamer heeft immers de motie van de heer Ruijgers niet zomaar zonder meer van de hand gewezen, maar naar onze overtuiging het enige en in alle geval het beste en veiligste gedaan, wat in de gegeven omstandigheden te doen viel: de regering de eis voorgelegd, dat op basis van dit debat, waarin iedereen om hogere uitgaven voor de hulpverlening vroeg, de gehele begroting nog zal worden herzien, teneinde te kunnen concluderen 'of en hopelijk ook waar de gevraag de hogere uitgaven kunnen worden geput. De regering heeft dat op vlot te wijze toegezegd, maar ze was wél zo verstandig een uitvoering van die belofte eerst te plaatsen op het tijd stip, dat de Kamer zelf alle begro tingshoofdstukken zal hebben afge werkt. Eerst dan hebben we een dui delijk overzicht van de andere fi nanciële wensen, welke gij hebt zo zei minister Zijlstra het ongeveer zodat het kabinet de prioriteit op nieuw tegen elkaar kan afwegen. Prof. Zijlstra tastte daarmee de Kamer in haar zwak aan, maar had uiteraard groot gelijk met zulks te doen. Men weet, hoe de Kamer en in het bijzonder haar experts jaar op jaar bij de afzonderlijke be grotingsdebatten méér geld uit de schatkist vragen dit zowel als dat, maar zich nimmer iets laten gelegen liggen aan de uiteindelijke gevolgen in totaliteit. Het kabinet had dus gis teren het grootste gelijk van de we reld door van de Kamer zelf eerst een duidelijke prioriteits-opstelling te eisen, waarna de consequenties van de veeleisendheid kunnen worden be oordeeld. De Kamer-meerderheid heeft zichzelf met deze manoeuvre in een vrij ongemakkelijke positie gebracht, zodat de vraag mag worden gesteld, of een ander resultaat van dit debat mogelijk zou zijn geweest. Wij geloven, dat beide partijen, voor en achter de regeringstafel dus elkaar daartoe in de eerste plaats beter hadden moeten verstaan. Het leek ons namelijk een ernstige lacune, dat ter weerszijden niemand be schikte over concrete gegevens over de hulpverlening, in die zin, dat men ze bijeen kon tellen, teneinde een totaalbeeld te verkrijgen. Men sprak over ongelijkwaardige grootheden, noemde tegenstrijdige percentages in zake de algehele nationale inspanning en discussieerde over de toelaatbaar heid tot het meetellen van deze en gene uitgaven. Voor een volgende keer zal men het op zijn minst over eenkomstig het spreekwoord eens die nen te zijn over de uitgangspunten van het debat: het numerieke totaal aan gelden, dat aan ontwikkelings hulp over onze grenzen gaat. Wel licht kan dat worden bereikt, wan neer de Kamer zich straks over het resultaat van de nadere studie van minister Zijlstra c.s. gaat beraden? De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Hermann Hoecherl, heeft woensdag voor de Westduitse Bondsdag verklaard dat men met het oog op de ernst van de verdenking tegen het tijdschrift „Der Spiegel" wel de hoogste graad van geheimhouding in acht had moeten nemen. Hoecherl antwoordde op vragen van de sociaal-democratische oppositie over de nog onopgehelderde achtergronden van de gerechtelijke aktie tegen het blad. Hoewel een groot aantal bondsdagleden afwezig was, heerste er een gespannen sfeer. 1 Fk C 1" het lanc* in een afgrond dreigt te v°oraa Kond „Der 5pie2el worden gestort, wanneer „een blad recht. i O om geld te verdienen, systematisch »1Jei Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdagavond be kend gemaakt, dat het van Russische zijde had vernomen, dat Sowjet- schepen van Cuba zijn vertrokken met Russische raketten aan boord. De Sowjet-Unie had voorts meege deeld, dat het regelingen treft opdat de Amerikaanse marine het aantal verscheepte raketten kan controleren. De onder-minister van defensie, Sylvester, die dit bekend maakte, zei, dat het eerste contact tussen Ame rikaanse marineschepen en de Rus sische vaartuigen waarschijnlijk don derdag zou plaatsvinden. Het Witte Huis maakte later be kend, dat de Verenigde Staten nog steeds op het standpunt staan, dat naast het tellen van de raketten op zee, ook een inspectie te land moet worden gemaakt. Minister Hoecherl legde er de na- zljn gemaakt. „En wie is wel meneer Augstein?", vroeg Adenauer zich vervolgens af. „Hij verdient aan landverraad en aan de hetze tegen de regeringscoalitie". De bondskan selier voegde hieraan toe, dat men sen, die zich op „Der Spiegel" abon neren of inlichtingen aan dit blad verstrekken „niet zeer hoog in mijn achting staan aangeschreven." De liberale afgevaardigde Doe ring verweet hierop Adenauer een oordeel over Augstein en diens re- dakteuren te hebben uitgesproken, het land in een afgrond dreigt te voordat zij behoorlijk waren be- - - - -echt. uiu geld te verdienen, systematisch »Der Spiegel" heeft zijn raadslie- landverraad bedrijft", ontlokte op- "en opdracht gegeven de rechter te nieuw heftige protesten en gefluit vrsgon aan dr. Adenauer te verbie- nadruk op, dat hij alles in het werk van de oppositie. Adenauer die zo °en- opmerkingen over het week- had gesteld om de regeringen van nu en dan tijdens zijn rede met ziin Jlad te maken zoals hij woensdag in de deelstaten tijdig op de hoogte te vuist op tafel sloeg, riep, nadat de het parlement heeft gedaan, stellen van de voorgenomen aktie rust enigszins was weergekeerd, de tegen „Der Spiegel". De arrestatie oppositie toe: „Ik ben hoogst ver van de 53-jarige Erich Fischer in baasd, u wilt zich toch zeker niet Düsseldorf, die de politie voor Ru- voor het karretje van „Der Spiegel" dolf Augstein (de uitgever van het spannen" SKEW'SMkk v,t was' in de Bondsdag voordeden, in En- Radio-Mekka heeft een mededeling Aan het einde van de vergadering geland o:f de ^er-igd^ Staten n- raakten de Bondsdagleden nogmaals gelijk zouden zijn. „Der bpiept - J - om-ukken Zii rau- in grote opwinding, toen Adenauer heeft jarenlang de eer van onscl,3f- onverwachts het woord vroeg na- dige mensen Yn™end tot tTè menitische hoofdstad bevinden, dat de SPD-afgevaardigde Ritzel na- zo zei hij, en zich wendend tot oe v radirvAmman de Tor mens zijn fraktie verklaard had, dat oppositie, vervolgde hij: „Ik heb nog staatsomroeD vallen Eevüti- staatsburgers niet alleen tegen het n°oltdffXensenVebrbekramerd0" sd» vliegtuigen steden en dS£en landverraad maar ook tegen wille- van deze mensen neot oeKommeiu. r rl_ keur moeten worden beschermd. Al- Het daarop volgende tumult onder Eevptenaren aan alle fronten leen dit is het oogmerk van de acht- de oppositie nam zo n omvang aan, sit ieder Egyptenaren aan alle fronten tien vragen over de aktie tegen „Der dat voorzitter Gerstemaier dreigde m yersiecniera. Spiegel"7 zo zei hij. Deze vragen zijn de vergadering te sluiten. Volgens dit radiostation is het verkeerd begrepen of dit is bewust In het verdere verloop van de zit- ^ootste 8e-deelte van de valscherm- gebeurd. Toen de bondskanselier ting merkte bondskanselier Ade- poepenen van militaire voorraden, daartegenin ging, gingen zijn woor- nauer nog op, dat in verscheidene die naar^het belegerde Sanaa werden den verloren in het tumult van de bladen de indruk was gewekt als konmgsge- sociaal-democraten. zouden bij de aktie tegen „Der Spie- Ahrfnfr De opmerking van Adenauer, dat gel" van Gestapo-methoden gebruik OM DE MACHT IN JEMEN Op 11 november a.s. hoopt koning Gustaf VI Adolf van Zweden zijn 80e verjaardag te vieren. Ter gelegenheid van deze verjaardag publiceren wij hierbij deze foto van de koning tijdens een van de vele contacten, die hij dagelijks met vertegenwoordigers van andere regeringen heeft: de echt genote van de gouverneur van Tennessee, mevrouw Lucille Clement, bekijkt tijdens een ontvangst een van de decoraties van de vorst. Ver schillende mensen in de omgeving van de koning vonden dit een gebaar dat niet van respekt getuigde, doch de koning zelf vond het in het minst niet erg. Naar vrijwel zeker mag worden aangenomen is de republikein Richard Nixon bij de Amerikaanse verkiezingen in de strijd om het gouverneur schap van Californië verslagen door de democratische kandidaat Brown. Naar alle waarschijnlijkheid zou dit ook het einde betekenen van zijn kansen ooit nog kandidaat te worden gesteld voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Foto: met een sip gezicht houdt „Dick" op een klad papiertje-het verloop van de stemming bij. Prins Abdoer Rahman, een oom van Imam Mohammed el Badr, die belast is met de leiding der Jemeni- tische hofzaken, heeft te New York verklaard, dat de Jemenitische vor sten weer in ere zullen worden her steld. „Indien er geen Egyptenaren in Jemen waren, zouden rust en orde reeds lang geleden zijn hersteld. De revolutie is in het geheel niet popu lair". Kritieke toestand in Catalonië Als gevolg van onophoudelijke re genval het is er sinds 4 november bijna niet droog geweest is in Ca talonië een kritieke toestand ont staan. De rivieren Ripoll, Besos en Llobregat zijn door de grote toevloed Mevr. Roosevelt overleden Eleanore Roosevelt, de weduwe van de vroegere president der Vere nigde Staten, is gisteravond over leden. Zij was 78 jaar. Mevrouw Roosevelt was vorige maand voor een longinfektie en bloedarmoede in een ziekenhuis op genomen, doch inmiddels naar haar huis teruggekeerd. Zij was tot aan haar ziekte een aktief lid van de liberale vleugel van de democratische partij. Woensdag was ze echter zo zwak, dat haar de uitslag van de verkiezingen niet meegedeeld kon worden. In 1945 werd mevrouw Roosevelt tot Amerikaans afgevaardigde in de Algemene Vergadering der Verenig de Naties benoemd. Tevens werd zij toen lid voorzitster van de V.N.- commissie voor de rechten van de mens. In deze laatste funktie was zij in staat praktisch werk te verrichten voor de vervulling van haar voor naamste ideaal, namelijk verbetering van het lot van het mensdom. Mevrouw Roosevelt heeft zeer veel gereisd. Zo bezocht zij de Sowjet- Unie in 1957 en 1958 in haar funktie van leidster van een afvaardiging van de Amerikaanse organisatie voor de Verenigde Naties. Op 75-jarige leeftijd schreef zij nog driemaal in de week een bij drage voor Amerikaanse dagbladen. Zij schreef voorts éénmaal in de maand in een Amerikaans tijdschrift, zij had de leiding van een wekelijks televisieprogramma en zij trad als van water buiten hun oevers getre den. In Tarrasa stonden woensdag de straten blank. Vele laaggelegen wo ningen moesten worden ontruimd. Er ?ijn in deze stad ruim drieduizend personen dakloos, mede nog als ge volg van de overstromingen van Sep tember. In Sabadell werden vijfhonderd mensen geëvacueerd. Het treinver keer en de elektriteitvoorzieningen werden door de wateroverlast ernstig gehinderd. ,In de provinsie Gerona stroomde het water van de rivieren Riols, Mu- ga en Callignas over de dijken. GEVECHTEN IN KATANGA Het nationale Kongolese leger heeft dinsdagavond vanuit Kaseja, Loeboen- da, M'Bila en Kabejamai een aanval ingezet tegen Kongolo, zo is van Ka- tangaanse regeringszijds vernomen. In een communiqué van de Katan- gaanse regering wordt gezegd, dat premier Adoela van de centrale re gering een militaire overwonning zoekt om de V.N. tevreden te stellen en zijn verloren prestige te herwin nen. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime Keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina'i VERANDERLIJKE BEWOLKING Een krachtig gebied van hoge lucht druk strekt zich uit van de Noord- kaap tot diep in Rusland. De hoogste barometerstanden iets meer dan 1040 mb komen voor in Finland. In Spanje en Zuid-Frankrijk is daar entegen de luchtdruk laag. Het ge volg hiervan is, dat over het groot ste deel van Europa overwegend zuidoostelijke winden waaien en de temperatuur overal boven normaal is. Uit Centraal Europa worden de laatste dagen maximum-temperatu ren van 14 tot 16 graden gemeld. In het westen van Oostenrijk werd het gisteren hier en daar 19 a 20 gr. Een depressie, die langs Spanjes xistkust naar Midden - Frankrijk is getrokken, heeft zware regenval ver oorzaakt. In Barcelona viel in 24 uur tijd 58 mm, in de streek tussen Limoges on Toulouse 50 tot 70 mm. Het regengebied heeft zich snel in noordelijke richting uitgebreid, maar ;s tegelijkertijd iets naar het westen afgebogen en trekt daardoor juist aan ons land voorbij. Het front van de depressie zal morgen ons land be- eiken. De activiteit ervan is niet groot, zodat geen regen van beteke nis wordt verwacht. In het temperatuurverloop komen geen grote veranderingen. ELEANORE ROOSEVELT voorzitster op van de door president Kennedy ingestelde commissie voor de bestudering van de status van de vrouw. President Kennedy gaf woensdag avond in Washington uiting aan zijn leedwezen over het overlijden van mevrouw Roosevelt, die hij „een der grootste vrouwen uit de Amerikaan se geschiedenis" noemde. De president zei ook dat hij de be grafenis van mevrouw Roosevelt zal bijwonen. Men verwacht, dat deze te Hyde Park, aan de rivier de Hud son, ongeveer 80 kilometer ten noor den van New York zal plaats hebben. Zon- en maanstanden 9 Nov.: zon op 7.48, onder 16.59; maan op 16.22, onder 03.54. Hoogwaterstanden 9 Nov.: v.m. 0.50; n.m. 13.16. KORRELTJE Ondankbaarheid merkt men pas, als men ophoudt liefdadig te zijn.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1