De heer Mink uit Leiden kan weer lachen EEN-PROCENT-MOTIE IN KAMER VERWORPEN MEER ZEGGENSCHAP VAN WERKNEMERS IN DE ONDERNEMING griepgrig»»... ECHTPAAR BOER IN LEIDEN ZESTIG JAAR GETROUWD W'\ KARREWIEL Minister Visser naar Antillen WOENSDAG 7 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Smeuling in stoel oorzaak brand te Boxtel DANK ZIJ ACTIE EEN NIEUWE WOONBOOT Lezers zullen zich herinneren het artikel over de onaangename ervaringen, die de uit Indonesië teruggekeerde heer J. W. L. Mink heeft onder vonden met het aankopen van een woonboot van scharrelaars wonend aan de Haarlemmertrek vaart. Onbekend met omstandigheden raakte de ze met de aankoop van een wrak, dat op het oog wel iets leek, maar zonk toen het tewater ging vijftienhonderd gulden - zijn laatste spaarcentjes - kwijt. De heer Mink heeft intussen weer volop reden tot lachen. Een comité heeft zich namelijk zijn lot aangetrokken en gestimuleerd door de Nieuwe Leidsche Courant, d i0 tot deze aktie het initiatief nam, hebben velen geld voor een nieuwe woon boot bijeengebracht. Het gevolg is dat een nieuwe ark op stapel kon worden gezet nabij De Vliet. Dag aan dag werkt hier een legertje vrijwilligers aan de voltooiing. De nieuwe ark is intussen reeds glas- en water dicht. Een prijsvraag, uitgeschreven onder de deelnemers aan de financiële aktie bracht al een naam voor het nieuwe onderdak van de heer Mink; de boot gaat „Gratia" heten op voorstel van de gereformeerd predikant, ds. P. W. Mar- tijn uit Zuïlichem. Hiermee wordt uitdrukking gegeven de genaden, de vriendschap en de dank baarheid. De bedenker van de gracieuze naam zal met echtgenote bij de doopplechtigheid aan wezig zijn. De heer M die werkzaam is op het Academisch Ziekenhuis als dierenverzorger, is overgelukkig. Zó'n prachtige woonark, die een waarde vertegenwoordigt van 7000 gulden, had hij in eeuwigheid niet kunnen kopen. Intussen ontbreken bij het comité nog enige honderden guldens. Misschien iets voor u? De rekening van het comité staat op naam van de heer K. van Dijk bij de coöp. Boerenleenbank te Leiden, giro 1 43 99. De foto geeft een beeld van de gevorderde stand van werkzaamheden bij de bouw van de boot. De materialen, de beste van de beste, wer den voor een groot deel cadeau gedaan door1 ver schillende fabrikanten. Een door de recherche van de ge meentepolitie in Boxtel, in samen werking met de districtsrecherche van de Rijkspolitie in 's-Hertogen- bosch, ingesteld onderzoek naar de oorzaak van de brand in Boxtel, waarbij gistermorgen vroeg de heer Beekmans en vijf van zijn kinderen zijn omgekomen, heeft uitgewezen, dat in een leunstoel naast de kachel in het achterkamertje de avond te voren smeuling is ontstaan. In de vroege ochtend is de stoel in brand gevlogen. Hengelo krijgt monumentaal stadhuis Met het plaatsen van een beelden groep met windvaan, ontworpen door de Enschedese beeldhouwer Jan van Eyl, is gisteren het hoogste punt van het in aanbouw zijnde stadhuis met toren in Hengelo bereikt. Tijdens 't weekeinde zijn honderden gemeente ambtenaren van het uitgewoonde 100 jaar oude stadhuis naar het nieuwe gebouw, ontworpen door prof. ir. J. Berghoef uit Aalsmeer, verhuisd. Het gebouw heeft een monumen taal karakter gekregen. Kantoorver- trekken en representatieve zalen zijn gegroepeerd rond een grote 16 meter hoge hal, waarin bij bijzondere ge beurtenissen ruim 1000 personen een zitplaats kunnen vinden. Naast het 22 meter hoge bouw werk zal een 70 meter hoge toren gebouwd worden. Het stadhuis heeft 7,2 miljoen gulden gekost. Meer hulp aan onderontwikkelde gebieden slechts mogelijk na belastingverhoging Met 71 tegen 34 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de so cialistische motie verworpen, waarin men vroeg de Nederlandse steun aan minderontwikkelde gebieden vast te stellen op één procent van het na tionaal inkomen. Deze eis komt neer op een bedrag van 400 miljoen gulden per jaar, plus 200 miljoen aan overheidssteun voor investeringsgaranties etc. De rechtse partijen waren het met elkaar eens, dat aan bijdragen voor onderontwikkelde landen hoge prio riteit moet worden verleend. De KVP -afgevaardigde mr. Blaisse en met hem de gehele kamer kreeg van de minister duidelijke toezeggingen, dat de regering op korte termijn zal na gaan of door verschuiving in de be groting van 1963 de Nederlandse bij drage aan de achtergebleven gebie den verhoogd kan worden. Minister Zijlstra zei eerst de be handeling van de verschillende be grotingshoofdstukken te willen af wachten, voordat hij tot een defini tieve uitspraak kon komen. Uit de terughoudendheid van de kamer ten aanzien van bepaalde verlangens zal moeten blijken in hoeverre meer hulp aan onderontwikkelde landen kan AKKERTJES Wé helpen sneller en beter dan ooit worden verstrekt. Het kwam de mi nister onwaarschijnlijk voor, dat de door mr. Blaisse gevraagde 100 mil joen gulden, op de begroting kan worden uitgespaard. Ook bij de ont wikkelingshulp, hoe nodig deze ook is, moeten de zaken tegen elkaar worden afgewogen. Ook minister Luns wees erop, dat de bedragen van de begroting 1963 al zijn vastgesteld. Binnen de ge geven cijfers zijn misschien wat ver schuivingen mogelijk. Alleen met belastingverhoging De Kamer bleek na de toezegging van de regering geen behoefte te hebben aan de door de heer Ruygers (PvdA) vorige week aangekondigde motie. Volgens minister Zijlstra faal de de motie-Ruvgers. omdat er in ontbrak: „en nodigt de regering uit de hulp te financieren uit belasting verhoging". Bovendien gaan de in de motie genoemde exportcredieten al de 200 miljoen teboven. De minister van financiën had tevoren gezegd, dat hij niets voelde voor de sugges ties van de heren Biesheuvel en Blaisse belastingverhoging in te voe ren. Volgens mr. Blaisse was de KVP-fractie bereid een belastingver laging ongedaan te maken en het geld vrij te maken voor onderontwikkelde gebieden. Beide suggesties wees de minister van de hand. „De belasting druk is in ons land toch al te hoog, zei hij. Wijzend op de Nederlandse hulp aan India, de Antillen en mo gelijk ook Turkije, rekende prof. Zijl stra de Kamer voor, dat ons land in 1963 al aan een hulpverleningsbedrag van f 350 miljoen zal komen. Er is dus een belangrijke progressie, die zich ook in 1964 zal voortzetten. N. V. V.-COMMISSIE WENST: voorts erg blij zegt te zijn, dat hij kan werken voor het bedrijfsleven, waarvoor ook prins Bernhard zoals bekend bijzonder veel belangstelling koestert. Een studiecommissie van het NVV (Nederlands Verbond van Vakver enigingen) heeft haar gedachten laten gaan over de medezeggenschap van de werknemers in de bedrijven. De commissie meent dat de werk nemers méér medezeggenschap moeten krijgen, hoewel voor enkele aspec ten van zulk een medezeggenschap een zekere terughoudendheid nog noodzakelijk is. Wèl moeten de werknemers het recht krijgen de leiding van de enderneming te adviseren in zaken, waarmee voor henzelf grote belanged zijn gemoeid. EEN LANG, GEZEGEND LEVEN Het echtpaar Boer-Bosman, Suma- trastraat 53 te Leiden, viert dinsdag 13 november zijn diamanten huwe lijksfeest. Eigenlijk een week later pas is het echtpaar zestig jaar ge trouwd, doch omdat het zo beter uit komt, wordt een week eerder in de zaal bij de Petrakerk het feest in familiekring gevierd, 's Middags ko men de vele familieleden bijeen en 's avonds is er een receptie van half acht tot negen uur voor kennissen en vrienden. Het echtpaar, beiden zijn 84 jaar oud en in Leiderdorp géboren, heeft alle reden met vreugde op zestig jaar getrouwd-zijn terug te zien. Beiden genieten nog een bijzonder goede gezondheid en hun oude dag wordt zo prettig mogelijk gemaakt door hun zes kinderen, van wie ze er niet één hoefden te verliezen. Men ziet het krasse echtpaar de hoge leeftijd niet aan. Vooral de bruid is kwiek. Zij zegt van zichzelf: ik ben praktisch nooit moe. Behalve de was doe ik alles nog zelf. Mevrouw Boer komt uit een gezin met achttien kin deren. Nachtdienst De bruidegom, die tot zijn 74e jaar als bakker werkte, is er ook nog goed aan toe. Hij heeft jarenlang nacht dienst gedaan, maar dat heeft zijn gezondheid kennelijk niet onder mijnd. Nu hij gepensioneerd is, ver veelt hij zich niet. Hij maakt regel matig wandelingetjes en ook zonder meer thuiszitten bij moeder-de- vrouw vindt hij gezellig. Bovendien zijn er genoeg verzetjes. De kinderen wonen allemaal vrij diicht in de buurt en regelmatig worden vader en moe der met de auto gehaald om „ergens naartoe te gaan". Behalve zes kin deren heeft het diamanten paar 19 DODELIJK VERKEERSONGEVAL De veertienjarige Kees Binnenwij- zend, leerling van de lagere techni sche school te Hoorn en woonachtig in de gemeente Warder, is dinsdag avond ten gevolge van een verkeers ongeval om het leven gekomen. Op weg naar huis reed hij onder Berk hout op een fiets achter een bestel auto, die plotseling vaart moest min deren. Bij het uitwijken naar links heeft de jongen waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. Hij viel en kwam onder de achterwielen van een zware vrachtauto terecht. Tijdens het vervoer naar het zieken huis te Hoorn is de jongen overle den. Ir. J. J. Terwen (Leiden) lector te Amsterdam kleinkinderen en 13 achterkleinkin- ir j. j. Terwen, benoemd tot bui deren en die zorgen ook wel voor tengewoon lector in de geschiedenis wat leven in de brouwerij. van de architectuur, heeft gistermid- dag in de aula van de Lutherse kerk zijn functie aanvaard met een open bare les, getiteld „De invloed van Vincenzo Scamozzi op de Hollandse bouwkunst van de 17e eeuw". Ir. Terwen, die in 1949 zijn studie voor bouwkundig ingenieur en arclii- tect aan de Technische Hogeschool te Delft afsloot, aanvaardde, na eni ge jaren verbonden te zijn geweest aan een bureau te Rotterdam, in 1953 een leeropdracht in de architectuur geschiedenis aan de Leidse universi teit, waar hij thans tevens de leiding heeft van de afdeling fotografie van het prentenkabinet. ONZE KEUKEN wint dagelijks HOTEL - CAFE - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor Uw receptie-, zAkon- en huwelijksdiner. De commissie heeft de volgende aan bevelingen gedaan: 1. De werknemers moeten via de On dernemingsraad gelegenheid heb ben hun stem te laten horen bij de benoeming van leidinggevende personen in de onderneming. De commissie spreekt zich echter nog niet uit over de vertegenwoordi ging van de werknemers in be staande of nieuw te vormen be stuursorganen van naamloze ven nootschappen. 2. Aan de ondernemingsraad dient eenzelfde recht van enquête te worden toegekend als de aandeel houders bezitten, zodat ook de on dernemingsraad in geval van ern stige twijfel aan de juistheid van een gevoerd beleid, daarnaar een onderzoek kan laten instellen. Een deel van de commissie wilde zelfs zo ver gaan om dit recht van onderzoek, zowel als van beroep, ook toe te kennen aan de vakbon den. De werknemers moeten bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven in beroep kunnen gaan in geval van onredelijke ver waarlozing hunner belangen bij iedere beslissing van de onderne mingsleiding. 3. Overleg tussen bedrijfsleiding en ondernemingsraad dient wettelijk te worden verplicht bij voorgeno men inkrimping van personeels bezetting e.d. 4. Aan de ondernemingsraad moeten adviserende bevoegdheden worden toegekend, omtrent de grote lij nen van het promotie- en aanstel- lingsbeleid. 5. Overleg moet verplicht worden gesteld over alle beslissingen, waardoor aard of omstandigheden van het werk voor de arbeiders ingrijpend veranderen. 6. De bedrijfsleiding moet wettelijk worden verplicht om vertegen woordigers van de werknemers - en dan bij voorkeur een door de ondernemingsraad aan te wijzen college van medezeggenschap - te horen, vóórdat de jaarstukken worden vastgesteld of beslissingen worden genomen, waartegen door de werknemers beroep kan wor den aangetekend. Op grond van praktische overwegin gen is de commissie van het NVV van oordeel, dat met name het recht van beroep en het verplichte overleg over het financiële en economische beleid voorshands alléén zullen moe ten gelden in ondernemingen met méér dan 200 werknemers. VERSTERKING VAN DEFENSIE ALDAAR De minister van defensie, ir. S. H. 'Visser, vertrekt volgende week Ds kleine dagelijkse dosis Kruschen kan ook voor wonderen doen. De beproefde bloedzuiverende kuur van Kruschen brengt Uw bloedzuive rende organen weer goed op gang en zo worden de onzuiverheden in Uw bloed, die U nu die snerpende pijn verwekken, vanzelf afgedreven. Dui zenden lijders aan Rheumatische Pijnen raakten met Kruschen verlost van die rampspoed, die hun het leven vergalde en zelfs hun dagelijkse dag taak in 't honderd stuurde. Weifel niet. Kruschen zal ook U goed doen als U zich aan de kleine dagelijkse dosis houdt - niet meer dan er op een cent gaat. (Advertentie) woensdag op uitnodiging van de re gering der Nederlandse Antillen naar Curasao voor een bezoek van twaalf dagen aan dit eiland en de overige Antillen. Inmiddels is in verband met de kritieke situatie in de Caraibische zee rond Cuba de onderzeebootjager „Rotterdam" bestemd voor een reis naar Willemstad. Op het ogenblik is daar alleen nog maar het fregat „Van Ewijk" gestationeerd. In het voorjaar volgt waarschijnlijk nog een tweede fregat en een stationsschip. Ook de chef van de marinestaf, bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice - admiraal L. Brouwer, zal binnenkort zich naar de Antillen begeven om de verste viging van de locale defensie daar te helpen voorbereiden. De baan van het ruimtevoertuig „Mars-1" zal ir. de loop van de vlucht worden gecorrigeerd teneinde te be reiken, dat Mars op een afstand van 1000 tot 11.000 km wordt gepasseerd. De minister voor defensieproduk- tie van India, Krishna Menon, heeft zijn ontslag ingediend. (Advertentie) Mr. A. E. van Braam Houckgeest secretaris prins Bernhard Dienen van algemeen belang Met ingang van 1 januari a.s. is benoemd tot particulier secretaris van prins Bernhard, mr. A. E. van Braam Houckgeest te Hilversum. Te vens is met ingang van bovenge noemde datum aan de kapitein ter zee b.d. C. W. Th. baron van Boetze- laer eervol ontheffing verleend van zijn functie van waarnemend parti culier secretaris van de prins. Mr. Van Braam Houckgeest is 48 jaar en op het ogenblik nog een van de directeuren van de N.V. Hollandse Koopmansbank te Amsterdam. De nieuwe particuliere secretaris van prins Bernhard is bijzonder verheugd op zijn nieuwe functie, die hij enig in zijn soort vindt. „Ik heb mij altijd aangetrokken gevoeld tot bezigheden waarbij ik het algemeen belang kon dienen", aldus mr. Van Braam, die Lichtere straf voor man die op agent inreed De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 38-jarige caféhouder-schil der G. B. uit Hoofddorp, die in Alk maar een hoofdagent, de heer G. T. bedreigd zou hebben met doodslag toen deze hem wilde aanhouden. Op de Helderseweg was verdachte op de agent ingereden. Hij bleek onder in vloed van sterke drank te verkeren. De officier van Justitie had veer tien dagen geleden een jaar gevan genisstraf geëist en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank achtte de bedreiging met doodslag niet bewezen en veroor deelde B. tot een maand gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Een verkeersongeval te Heesch heeft de heer A. J. Diks uit Uden het leven gekost. De auto van de heer Diks is door een klapband ge slipt en kwam in de berm van de weg terecht. De auto werd totaal vernield. De mede-inzittende, de heer H. Heis uit Uden, is zeer ernstig gewond overgebracht naar het St. Annazie- kenhuis te Oss. Een overzicht van het bouwdok in Amsterdam-noord waar de tunnelsegmenten voor de IJ- en Coentunnel worden geconstrueerd. Hier staan al enkele delen van de Coentunnel klaar.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7