ZOETERWOUDSE RAAD EENSTEMMIG ACHTER VERWEERSCHRIFT TEGEN VOORGESTELDE GRENSWIJZIGING L. J. van der Meer veertig jaar bestuurslid van S.J.C. De Universiteitsadministratie verhuisd DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Hoewel een veertigjarigjubileum toch geen alledaags gebeuren is, voor de heer L. J. van der Meer uit Noordwijk-Binnen is het langzamerhand de gewoonste zaak ter wereld. Immers, binnen een tijdsbestek van nauwe lijks één jaar vierde de thans gepensioneerde Van der Meer zijn veertig jarig jubileum als medewerker van de Leidse Courant, zijn veertigjarige echtvereniging en stond hij gisteravond wederom in het middelpunt van de belangstelling vanwege het feit, dat hij veertig jaar geleden zijn in trede deed in het bestuur van de r.k. voetbalvereniging S.J.C. Ter herdenking van dit unieke gebeuren waren talrijke vrienden en genodigden in café-restaurant „Flora" te Noordwijk-Binnen bijeen ge komen om de jubilaris in een buitengewone vergadering een grootse hulde te bezorgen. Onder hen bevonden zich onder meer de geestelijk adviseur, kapelaan J. Breukel, oud jeugdleider kapelaan G. Alkemade, de heren A. A. C. Dusee en P. van den Berg, bestuursleden van de KNVB en de NKS afd. Leiden, en vertegenwoordigers van diverse zusterverenigingen. In voltallige vergadering heeft de gemeenteraad van Zoeter- woude na ernstige overwegingen de volledige redaktie bepaald van het antwoord, dat tot Ged. Sta ten gericht zal worden op het ontvangen voorontwerp van wet en het daarbij behorend concept voor een bijbehorende toelich ting inzake de grenswijziging. De voorzitter, burgemeester J. A. Detmers, hield voor het in be handeling nemen van het enige onderwerp, een van grote ernst getuigende rede. „Als wij voor onze ernstige ge meentezaken de vergadering steeds met gebed openen, hebben wij dit met te meer redenen gedaan, nu wij een zaak voorhanden hebben van 't hoogste belang: de voorgestelde grenswijziging. Het verheugt mij bij zonder, dat de gemeentenaren ook zoveel belangstelling voor deze zaak, blijkens de grote opkomst op de pu blieke tribune, willen tonen." De heer J. van Nes, voorzitter van de De voorzitter releveerde de feiten voetbalver. „Noordwijk", feliciteert uit de laatste jaren. Een voorgestel de heer Van der Meer en overhandigt de grenswijziging waarbij Zoeter- hem een couvert met inhoud als woude de helft van het zielental en geschenk. één derde van het grondgebied zou verliezen. Het verzet tegen dit plan heeft slechts ten dele vrucht opgeleverd. GROOT STUK WERK Onder luid applaus werd te circa negen uur de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote en vele familieleden een persoonlijk woord tot de jubile rende voorzitter. Kennelijk onder de indruk dankte ^pr. ®af een triest beeld met alleen de heer Van der Meer voor de on- van .e^ vei"hes van 400 ha. grond en verwachte hulde, die hem deze avond ^9? inwoners, maor vooral van de ten deel is gevallen. „Dat SJC veel ontluistering van de gemeente, bereikt heeft, is niet alleen het werk O?1 f de burgerij volledig op van mij geweest. Zeer veel heeft de de boogte te stellen werd de ont- vereniging te danken aan mijn hui- werp-brief aan Ged. Staten nu voor- dige en vroegere bestuursleden en Sf-,®?en en aan pers hand ge- vooral ook aan de ijverige jeugdcom- stel den Bosch en van het fanfarekorps missie die aan onze vereniging een POSITIE VAN ZOETERWOUDE IN „Excelsior", die haar felicatie even- belangrijk fundament geeft. Zoals al- DE LEIDSE AGGLOMERATIE eens vergezeld deed gaan van een tijd^zal mijn streven erop gericht zijn Het de derde keer dat een aanslag bloemenmand. de jeugd in een gezonde en sportieve wordt gepleegd op het gebied van gemeenschap op te vangen", aldus deze gemeente. Met voldoening Bloeiende vereniging. spreker. Nadat de heer Van der Meer wordt geconstateerd, dat, niet Lei- de diverse sprekers bedankt had voor deilf doch de omgeving van Lei deze bijeenkomst met een enkel woordingen tot de jubilaris. Hij merk- woord inleidde. - - - te onder meer op, dat SJC, mede verwelkomd waarna de ceremonie- 0ok- de v0°r2it'?r *e voetbal- hun sympathiekee woorden, maakten den de bevolkingsaanwas zal moeten verweiKoma, waarna ae ceremonie vereniging „Noordwijk", de heer J. velen van de gelegenheid gebruik de ODVaneen Het heeft ons Diinliik se- ?r„Ste^±^A' £'„,van„ier van Nes, richtte zich in geestige be- jubilaris te feliciteren. Lt ta de toeUchtiSnuree^ gesteld wordt, dat in de toekomst de expansie van de Leidse agglomera tie zich in het bijzonder op het grond gebied van ueiderdorp zal concen treren." Wordt hier bij voorbaat reeds een pré gegeven aan een gemeente, die In de feestelijk versierde zaal werd door de grote activiteiten van de heer het eerst het wood gevoerd door de Van der Meeri is uitgegroeid tot een EEN UNIEK ETENTJE MeBalkVe0r0r!,rrdeVa"gflopei veeretig £°eiIn de tot bar m reStaUrant °mgC" jaar heeft u voor SJC en voor sport- wijkers een gezonde ontspanning KO^GSHUrrie SASSENHPUM minnend Noordwyk een groot stuk biedt. Voorts releveerde de heer Van a werk verricht vooral met een open Nes het feit dat de jubilaris immer ™r4tI„U een k?Sfel,1JA„ »GA^pE" geheel buiten de annexatieplannen oog voor de belangen v. d jeugd En op de bres heeft gestaan voor een ^AAL geserveerd 5 50 p.p. Piep- valt? zelfs inde moeilijkste tijden bent u g0ede verhouding tussen de plaatse- kuiken a *3.75; Kmderdiner ƒ3.25. Wanneer we het overzicht van het onze vereniging trouw gebleven", al- voetbalclubs Noordwiik" en Maandag* dinsdag, donderdag en vrij- bevolkingsverloop van de diverse ge- dus spreker. Met de wens, dat het de gjC waarna hij hem een geschenk dag tot 2 uur 's nachts geopend, meenten nader bezien dan blijkt heer Van der Meer gegeven moge ondér couvert aanbood. Woensdags gesloten. zijn nog vele jaren zijn beste krach- Voorts richtte de ceremoniemeester, HET OUDE KONINGSHUYS ten aan SJC te geven, overhandigde tevens oud-bestuurslid van SJC, na Telef. 8240 90 nBr de heer Bakker namens bestuur en overhandiging van het receptieboek, -iawoning betreft en op f 20,— per leden een fraai armbandhorloge. Ook mevrouw Van der Meer werd in de r (Advertentie) yfeek voor de schuren. NOORDWIJK Vergadering „Klein Avifauna" De HILLEGOM B. en w. stellen voor tot aankoop Verkoop van grond. Voorgesteld wordt een perceel grond, ongeveer 492 m2, te verkopen aan de firma Lommerse - Uitendaal ten behoeve van uitbreiding van haar preparatie- bedrijf, voor de prijs van f 9,per m2. Ondertrouwd: D. J. Hunnekink en C. hulde betrokken; zij ontving pracht boeket bloemen. De heer Dusee wendde zich aller eerst tot mevrouw Van der Meer. Hij bracht haar dank voor de vele uren, vereniging van vogelhouders „Klein die zij aan haar man afstond voor zijn Avifauna" te Noordwijk hield onder alles overheersende hobby, de sport, leiidng van de voorzitter, de heer J. VW1 „Veertig jaar betekent veel; veel Zwagerman, een vergadering in hotel van het pand Kerkstraat 15 te Hil- mooie herinneringen, maar ook ve^e „De Zeeleeuw". legom voor f 15.000,in verband M. Heeres, W. E. Wildoën en M. T. C. teleurstellingen zijn uw deel geweest. Er werd een tentoonstellingscommissie met de verwezenlijking van de re- de Vreede; F. A. de Vries en E. van der Het is noodzakelijk iemand, die dit gevormd, bestaande uit de heren C. geling „Centrum II" waarin op de Meer. veertig jaar heeft gedaan, als voor- Glasbergen, J. F. Scheelings, J. Zwager- betreffende plaats een gebouw voor Getrouwd: J. Sepp en A. A. Vink, beeld te stellen voor de jeugd Spre- man, L. van Beelen e. J. Plug. De da- bijzondere doeleinden' is geprojec- P. A. Buis en C. de Wagt; Q. W. van ker betreurde het datdit jubileum turn van de tentoonstelling staat nog teerd. B. en w. stellen tevens voor Trigt en W. A. Vermeij. pas laat bij de NKS en de KNVB, afd. niet vast Eerst zal getracht worden om het pand te blijven verhuren voor Overleden: S. W. Warmerdam, m., 67 Leiden bekend werd gemaakt, maar keurmeesters te krijgen. f 10en f 11,per week wat de jaar. hij zegde de heer Van der Meer toe, ernstige pogingen in het werk te zul len stellen hem in aanmerking te doen komen voor een onderscheiding van genoemde organisaties. Onder luid applaus overhandigde de heer Dusee de jubilaris enkele kistjes sigaren. Vervolgens maakte de ceremonie meester gewag van een groot aantal ingekomen brieven en telegrammen, waaronder een schriftelijke felicita tie van het gemeentebestuur van Noordwijk, vergezeld van een fraaie bloemenmand, van deken P. A. van B.B.-VOORLICHTING IN DE BOLLENSTREEK Tentoonstelling te Lisse De Organisatie Bescherming Bevol king van de A-kring Zuid-Holland a, welke kring het gebied omvat van de grens met Noord - Holland tot Den Haag en van de Noordzee tot en met Alphen aan den Rijn, draagt ener zijds zorg voor de opbouw en in standhouding van een parate bescher mingsorganisatie; zij wendt ander zijds alle middelen aan, die ertoe bij dragen de bevolking voor te lichten met betrekking tot de z.g. Indivi duele Zelfbescherming, waaronder verstaan wordt al datgene wat men doen e/i laten moet voor bescher ming van zijn gezin en zichzelf bij oorlogsomstandigheden en oorlogs- rampen. Tot dit doel werd reeds eerder in een viertal tot de kring behorende gemeenten een voorlichtingstentoon stelling georganiseerd, n.l. in Alphen a/d Rijn, Leiden, Katwijk en Wasse naar. Van 10 tot en met 23 november zullen de bewoners van de bollen streek de gelegenheid krijgen te zien wat met eenvoudige middelen bereikt kan worden op het gebied van de I.Z.B. De expositie is mede bedoeld om de bezoekers een beeld te geven van de opzet en de beschikbare mid delen van de Organisatie B.B. zelf. De keus is op Lisse gevallen, waar de tentoonstelling gastvrijheid geniet in het Hollands Bloembollenhuis, omdat deze gemeente centraal gele gen is in het gebied waarvoor de tentoonstelling opgezet is. De verhuizing van de administratie der Leidse Uni versiteit naar de nieuwe zes-verdiepingen flat aan de Stationsweg is thans zover gevorderd, dat hedenmor gen officiéél de adreswijziging kon worden doorge geven. Van Rapenburg 73 naar Stationsweg 46. Reeds twee weken is men onder leiding van de heer Vogelenzang, chef maerieel en bouwvoorziening, bezig de inventaris van de talrijke universitaire bureaus over te brengen naar het imposante bouwwerk aan de Stationsweg. De taak van de heer Vogelenzang is niet gemakkelijk. De verhuizing loopt evenwel prach tig, want het administratieve werk heeft slechts het korst mogelijke oponthoud gehad. Noemenswaardige achterstand heeft men niet opgelopen. Eind volgende week hoopt de universiteit geheel „over" te zijn. Het gebouw, waarvan de bouw ruim twee jaar in be slag nam, is door de Leidse universiteit gehunrd van het Philips Pensioenfonds. De universiteit krijgt de be schikking over zes verdiepingen aan de voorkant en vier verdiepingen aan de zijkant. De overblijvende kantoorruimte is verhuurd aan verschillende instel lingen. Voor het eind van het jaar zullen naar ver wachting ook de winkels en showruimten op de be gane grond betrokken kunnen worden. daar uit, dat de bevolkingstoename in de gemeente Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude en Voor schoten over de laatste 16 jaren resp. 16, 41 3/4, 82,20 en 72 procent be draagt. Dit beeld toont duidelijk aan, dat de rondgemeenten veel sterker zijn toegenomen dan Leiden, hetgeen onmiddellijk bewijst, dat verreweg het grootste gedeelte van de bevol king liever niet in een stad woont, doch wil leven in gemeenten met 'n meer landelijk karakter. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat de be hoefte van Leiden aan grond voor woningbouw niet zo groot is als ge suggereerd wordt. II. RECREATIESCHAP Het aan Leiden, volgens het ont werp, toe te wijzen gebied heeft voor Leiden geen enkele betekenis voor de woningbouw, omdat dat deels is aangewezen voor recreatie en deels voor woningbouw. De recreatie eist niet, dat het betreffende gebied bin nen de grenzen van Leiden moet lig gen. De recreatie kan ook tot stand komen middels een gemeenschappe lijke regeling, een recreatieschap. De gemeente is altijd bereid geweest met Leiden samen te werken en heeft hiervoor een constructief plan, dat gaarne met Leiden zal worden be sproken. In verband hiermëde mogen wij wijzen op de gemeenschappelijke re geling inzake het Industrieschap „De Grote Polder", terwijl bij de vast stelling van uitbreidingsplannen steeds werd rekening gehouden met het structuurplan voor de Leidse ag glomeratie, dat in onderlinge samen werking tot stand kwam en door alle betrokken gemeentebesturen is aan vaard. Zo worden de gronden ten noor den van de Rijksweg 4a reeds aan gewezen als z.g. C-grond (agrarisch zonder bebouwing). Waarom de hier boven genoemde tuinbouwgrond spe ciaal binnen de grenzen van Leiden moet vallen, ontgaat ons ten enen male. Overgang naar Leiden van Zoeterwouds grondgebied is dan ook naar onze mening niet noodzakelijk. In onderlinge samenwerking kan het zelfde worden bereikt. Grenswijzi ging mag eerst aan de orde worden gesteld als een uiterste noodzaak, wanneer alle redelijke pogingen om tot een goede, minder ver reikende, oplossing te komen volledig zijn uit geput. Dit is hier geenszins het ge val. Pogingen om te komen tot een ge meenschappelijke regeling inzake re creatie zijn nog nimmer door Leiden ondernomen. Hier wordt eenvoudig de weg van de minste weerstand ge volgd, hetgeen een miskenning is van de waarde der gemeenten in het geheel van ons staatsbestel. Door uw College is in de zitting van de Provinciale Staten medege deeld, dat het voornemen bestaat in 1963 een streekplan te ontwerpen, na dat de grenswijziging is tot stand ge komen. Wij zijn van mening dat het beter is eerst een streekplan te ont werpen en dan te beoordelen of grenswijziging noodzakelijk is. Moge lijk komen de zaken dan anders te liggen. Het is ons bekend, dat de minister van Binnenlandse Zaken voorstander is van sterke randgemeenten De voorgestelde grenswijziging betekent echter een verzwakking. Hl. ENCLAVES/POLITIE TOEZICHT Verder moeten wij er op wijzen, dat aanvankelijk werd gesteld, dat de grenzen moesten worden gevormd door de rijkswegen 4a en 4b. In het voorontwerp van wet wordt nu ge sproken van de Meerburgerwatering, terwijl in de memorie van toelich ting genoemd wordt het grondgebied ten noorden van rijksweg 4a. Boven dien wordt in het westelijk gedeelte ook nog weer de Meerburgerwate ring overschreden waardoor een en clave ontstaat en een zeer grillige grens wordt verkregen. Naar wij vernamen wordt de thans geprojecteerde grens gegrond op het feit, dat de gemeentepolitie van Lei den het toezicht mo^t gaan uitoefe nen op deze rijksweg 4a. Hierdoor wordt echter alleen bereikt, dat slechts een klein gedeelte van deze weg (voor zover die nu in Zoeter woude ligt) onder het ressort van de gemeentepolitie van Leiden zou ko men, terwijl vrijwel het gehele res terende gedeelte van deze weg onder toezicht van de rijkspolitie blijft val len. Een zeer ongewone, doch ook on gewenste toestand. Voorts worden de bezwaren ge noemd tegen de situatie van de tot Zoeterwoude bëhorende scholen enz., die onder Leids gebied komen te val len. IV. MAATSCHAPPELIJKE EN GEZONDHEIDSZORG In dit hoofdstuk worden de bezwa ren behandeld die door Zoeterwoude gesubsidieerde kruisverenigingen met hun bestaande werkgebied, dat nu in Leiden komt te liggen. Dit kan leiden tot gemis van bijdragen per lid. V. FINANCIëLE POSITIE VAN ZOETERWOUDE Hierbij wordt een berekening op gezet van vermindering van ont vangst per jaar van 55.400, plus uitkering grondbelasting gebouwd Het aantal kilometers te onderhou den weg blijft. Gevolg: precaire fi nanciële positie. Niet afgeloste ka pitaalschulden van werken in het te onteigenen gebied enz. Verder be zwaren van aanvoerleidingen liggende in het gedeelte, dat bij Zoeterwoude blijft enz. STEM UIT DE RAAD De heer Westermann (Vrije Lijst) kwam eerst aan het woord en voerde o.m. aan, dat de minister van bin nenlandse zaken in de memorie zelf de argumenten in handen geeft, die wij aan kunnen voeren bij ons pro test. Een dezer redenen: de minister schrijft: Het grondgebied van Leiden is nagenoeg volgebouwd. Het zullen dus voornamelijk de randgemeenten zijn die de bevolkingsaanwas moeten opvangen. De tweede reden, industrievesti ging, waardoor werkgelegenheid. De conclusie van de minister, dat over dracht aan Leiden van „De Grote Polder" achterweg kan worden gela ten, noemt spreker gelukkig. De minister is voorbijgegaan aan het aanbod der gemeente Zoeterwou de in het verweerschrift van 26-6- 1961 tot regeling van het recreatie probleem. Het constructieve recrea tieplan waarvan nu gewaagd wordt had in het eerste verweerschrift naar voren gebracht moeten worden. Spr. stelt voor de regels behande lende de financiële gevolgen enz., te laten vervallen, omdat dit de indruk wekt, dat de gemeente zich bij een grenswijziging zou neerleggen. Ver der worden enige redactionele wijzi gingen voorgesteld. De heer Van der Ploeg, wil naar aanleiding van het verwijt in de vo rige vergadering n.l. in de vergade ring van de KVP gezegd te hebben, dat de raad zich zou blijven verzetten zijn excuus maken. Maar hier mag ik namens de kath. fractie toch wel verklaren, dat wij het niet eens zijn met de stelling van de KVP-voorzit- ter, dat wij met het plan van de grenswijziging nogal goed uit de bus waren gekomen. Spr. achtte de grenswijziging t.a.v. de Oostvliet in de Knotterpolder overbodig en besprak o.m. de ont manteling van de plattelands-gemeen ten. Een pré voor Leiderdorp zal voor alle betrokken gemeenten be doeld zijn. Naast het industrieschap kan zonder bezwaar een recreatie schap worden ingesteld. De kath. frac tie onderschrijft voor 100% het ver weer. Mevr. Neuwahl-Sanders: „Van de week zei iemand tegen me: „jullie hebben toch al veel gewonnen, nu practisch de gehele Hoge Rijndijk Zoeterwoude blijft." Er is geen spra ke van „gewonnen", wij zullen blij ven vechten tot behoud van elke cm grond en daarom kan ik zo heel wel aanvoelen, hoezeer onze fractievoor zitter zich gegriefd gevoeld, wanneer er zelfs op openbare vergaderingen toespelingen worden gemaakt alsof het een verloren zaak is voor Zoeter woude. Dat de heer Westermann nu, na de breedvoerige behandeling in de ge heime zitting, met opmerkingen komt is eigenlijk vuurwerk van niets. De voorzitter vroeg hierna de raad zich te bepalen tot de hoofdzaken en het onderwerp zo waardig mogelijk te behandelen zonder zich door poli tieke hartstochten te laten drijven. De heer Westermann wilde het beschouwen als gevolg van een stu die, nadat hij in de vorige vergade ring heeft geluisterd. De voorzitter wilde alles wat kan bijdragen tot een goed verweer gaar ne aanvaarden. Als de raadsleden be hoefte hebben tot wijzigingen, staan zij daartoe volkomen vrij. Ten aanzien van het schrappen van de financiële beschouwingen merkte de voorzitter op, dat het gewenst is, dat deze gegeven worden omdat in dienen van amendementen niet mo gelijk is. De heer Van Hofwegen voelde er iets voor "de aanvulling te maken van „in strijd met het door de minister gestelde, enz." Andere indeling van hoofdstukken, zoals ook de heer Paardekooper voor stelde werd aanvaard. De gemaakte opmerkingen gaven de voorzitter aanleiding een aanvul ling voor te stellen om te komen tot de stichting van een bovenge- meentelijk orgaan. De heer Van der Ploeg meende, dat dit niet meer aanvaard wordt. Nadat de voorzitter opmerkte, dat bij het probleem van de Rijnmond reeds tot een ontwerp van wet is gekomen werd zijn voorstel aanvaard. Nadat ook enkele redactionele wij zigingen zoals voorgesteld toegestaan waren werd het verweerschrift met eenstemmigheid aanvaard. De voorzitter sprak er zijn tevre denheid over uit, dat alle krachten in de gemeente gebundeld worden om sterk genoeg te zijn het probleem vol komen te beheersen. Een onverkwikkelijke zaak. De heer Straver zegt, dat het hem bijzonder trof, dat het gebouw de 4 Eendjes aan de H. Rijndijk door de burgemeester van Leiderdorp offi cieel is geopend. De voorzitter legde de volgende verklaring af. Voor deze opening was door b. en w. een uitnodiging ont vangen, zonder bij vermelding, dat er een officiële daad gesteld zou moeten worden. Wegens verhindering van de burge meester heeft wethouder Van Hofwe gen het college van b. en w. verte genwoordigd. „Ons college is zeer gegriefd; het was correct afgesproken, dat de lo co-burgemeester het college zou ver tegenwoordigen. Door een onbegrip van de jeugdcommissie is de officië le daad van de opening door de bur gemeester van Leiderdorp verricht. De burgemeester van Leiderdorp heeft mij medegedeeld, dat hij be treurt hoe dit gelopen is. De verant woording ligt dus bij de Jeugdcom missie, die ons college niet heeft ge vraagd de officiële handeling te doen en geredeneerd heeft: de ene burge meester is er niet, dan maar de an dere burgemeester, terwijl wethou der Van Hofwegen als loco-burge meester aanwezig was. B. en w. zul len aan de Jeugdcommissie hun mis noegen ter kennis brengen." Vrijdag a.s. zal in de Parijse universiteit worden gestaakt. De hoogleraren eisen een salarisverho ging van dertig procent, terwijl de studenten, die ook staken, betere huisvesting verlangen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4