Uitvoering R.K- Alma Materkoor HANDSCHOENEN 27s 2.95 Peek&Cloppenburg Man door aap gebeten Begrotingstekort 190.000.-) kan uit de reserve worden gedekt LEIDSE SCHAAKCOMPETITIE Interland niet op televisie Weerbericht Het weer in Europa Scheepsberichten DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 DE LE1DSE COURAf. MEN BEHOEFT EIGENLIJK niet te wijzen op de veelheid aan stemmingen, die welluidendheid en zeggingskracht, die de werken van Pergolesi, Handel en Purcell perma nent aantrekkelijk doen blijven; kwaliteiten, die men gisteravond tij dens de uitvoering heeft kunnen waarnemen, die het Alma Materkoor heeft gegeven. De leiding was weer bij Jan Smit, wiens lust en leven het is, kleine meesterwerken uit te voe ren, die nu juist niet tot het gewone repertoire behoren. Hij doet dit met zijn klein, maar van jongsaf aan goed getraind Leids gemengd koor. Werken ook, die èl zijn zij kort in tijdsduur, en al zijn zij aantrekkelijk, ook gevaarlijk zijn om feilloos te zin gen. Aanvankelijk deed alles wat mat aan, maar Jan Smit, precies wetend, wat hij doet, heeft een uitvoering ge geven, die ondanks deze aanvanke lijke matheid, beantwoordde aan de eisen, die men, krachtens hun mees- terlij kheid aan de gekozen werken moet stellen. Van Pergolesi (17101736) werd uitgevoerd het spontaan religieuse „Laudate Pueri". Da Pergolesi (maar al te jong gestorven) is één van de sprekendste voorbeelden van de Na- pelse school, expressief en wellui dend is zijn muziek. Het dapper zin gend koor deed alles om de intenties van de dirigent te benaderen en in te willigen en slaagde hierin steeds beter. Wij hoorden twee sopranen solie- ren nl. Wilmy de Zwaan, welluidend maar in het begin te voorzichtig; vooral in de middenstem, en Nelly Groenevelt, die een mooie, technisch goed geschoolde hoge sopraan heeft, doch wét koel in voordracht is. Hierop volgde Psalm 89 van Georg Handel (16851759), die een van de voornaamste figuren van de hoog barok is. Hij componeerde zijn An them's in navolging van Purcell; de stijl van de Italiaanse school is waar neembaar. Alles wat Handel muzi kaal onderneemt wordt iets van bril- lante betekenis. Het is alles overgo ten met zijn praal en muzikaal ge baar. Gewetensvol is de technische voorbereiding geweest. De orkestra le inleiding, de Symphonia, werd mooi en glansrijk gespeeld. De groot ste taak is hier weggelegd voor de so listen: Nelly Groenevelt, sopraan; Paul Hameleers, tenor, en Rom Kal- ma, de volumineuse bas met de prachtige stem. Zij moesten zorgen met de koorprestaties, elkander aan vullend, tot een gelijkwaardig geheel te komen. WA DE PAUZE de wél wat lange maar toch heel interessante „Ode for St. Cecilia's day" van Henry Pur cell. In Londen werd het Ceciliaïeest gevierd op 22 november. Voor dit feestelijk werk werd in de Musical Society in 1692 Nicholas Brady als dichter en Henry Purcell als compo nist gekozen. Purcell schreef prach tige muziek bij een tekst, die zowel naief als gezwollen aandoet. Een mooie contrapuntische Symphonie, met een verrukkelijk fuga'tje, uitste kend gespeeld door het Residentie- kamerorkest, dat ons op dit concert al meermalen gefrappeerd had. Purcell hing de polyfone schrijfwijze aan, gaf een rijke melodie van lyrisch karak ter, een tekstgebruik: „just note and accent" en hield de begeleidingen ge bonden aan de contrapuntiek. Men werd opnieuw geconfronteerd met een gedegen koorzang, die evenwel in het solistische gedeelte niet volko men een gelijkwaardige pendant vond. De tenor vermelden wij extra, om zijn vaardige vertolking van zijn^ solo met orgelpartij. Wilma de Zwaan' zong slagvaardig. Martha van Kerk hof, de alt, was haar moeilijke partij nog niet volkomen meester. Hame leers stem gaat moeilijk samen in so listenensemble, evenals Rom Kalma, die voornaam gezongen heeft maar domineerde, de stemmen kleurden niet effectvol samen. De jonge bari ton Loek Krassenburg zong met moed. Het solo-ensemble bleef op zichzelf staan en completeerde niet immer het vocale geheel. Het orgel als bindende factor werd (op het pri mitieve hulporgel) vakkundig be speeld door Pieter Jansen, die als repetitor al z(jn goede diensten aan Alma Mater bewezen heeft. Het Re sidentieorkest met zijn soliërende in strumentalisten begeleidde, beschei den en toegewijd. Over de gehele li nie was er veel muzikale samenwer king onder de vaardige, dynamische leiding van Jan Smit. J. KORTMANN Adjunct-directeur gem. slachthuis DR. C. J. VAN NIE Tot adjuct-direkteur van het Ge meentelijke Slachthuis in Leiden is benoemd dr. C. J. van Nie. De heer De Nie, die afkomstig is uit Moer- kapelle, woont momenteel in Mep- pel, waar hij de functie bekleedt van keuringsvee-arts, hoofd van de Keu ringsdienst voor Vee en1 Vlees in de Kring Meppel. Op een nog nader te bepalen datum» zal hij in Leiden in dienst treden. OEGSTGEEST K.A.B. OPENDE WINTERSEIZOEN MET CABARETAVOND De voorzitter van de KAB, afd. Oegstgeest, de heer G. Ph. Weber, kon zondagavond jl. in de grote zaal van het parochiehuis te Oegstgeest tot zijn genoegen constateren dat vele leden met hun echtgenoten en ver loofden aan de oproep van het be stuur gehoor hadden gegeven. Traditiegetrouw opent de KAB het winterseizoen altijd met een fees- 30ste reünie van oud-leerlingen Bonaventura-lyceum Zondag 11 november a.s. vindt de jaarlijkse reünie plaats van oud-leer lingen van het Lyceum St. Bonaven- tura te Leiden. Velen zullen, daar toe uitgenodigd, de weg vinden naar de Mariënpoelstraat om het gehele dagprogramma of een gedeelte daar van mee te maken. Er zijn echter steeds oud-leerlin gen die van de reünie horen, als deze geweest is, omdat zij geen uitnodi ging ontvangen. Het reuniebestuur doet in samenwerking met het Ly ceum alle mogelijke moeite om ach ter de huidige adressen van oud - leerlingen te komen, daar velen in de loop van de jaren verhuisd zijn. Het bestuur zou het dan ook zeer op prijs stellen indien oud-leerlingen die dit lezen en geen uitnodiging ont vangen hun naam en adres op een briefkaart zenden aan De Reünie, Mariënpoelstraat 6, Leiden. F.en uit nodiging ontvangen zij dan alsnog. Echter zonder uitnodiging is elke reünist van ha^te welkom en ook elke reünist kan zonder uitnodiging we- telijke avond. De heer Weber heette allen hartelijk welkom In het bijzon der de oud-voorzitter van de afd., de heer Jans. De KAB, aldus spreker, is een instelling, die beoogt het geeste lijk en maatschappelijk belang van de leden te behartigen. Naast de PBO heeft de KAB wel degelijk een taak. De voorz. vestigde nog eens de aan dacht op de instellingen, welke de KAB heeft. o.a. het Kanunnik van Schaikfonds dat de ouders van een priesterstudent financiële bijstand verleent t.a.v. de studiekosten; Her wonnen Levenskracht, een instelling die zich beijvert voor t.b.c., rheuma- en kankerbestrijding en tevens zorgt dat moeders van gezinnen eens tot rust kunnen komen in een vakantie oord. De zorg voor de culturele ont wikkeling van de werknemer berust bij de uitgeverij „De Lanteern". Spr. wees ook op de mogelijkheden tot het sparen bij de Centrale Volksbank. Aan het slot van zijn Detoog kon de heer Weber ook nog kapelaan Landsbergen, de g.a., welkom heten. Hierna was het gezelschap van John Kelly aan de beurt om de aanwezigen „los" te maken. Wij zagen „de Ratti- nis", een accordeonduo met een po pulair repertoire, de sneltekenaar mr. X, die in een wip Miss Oegstgeest te voorschijn toverde en John Kelly als conferrencier en goochelaar. Zijn optreden was verzorgd en beschaafd, hetgeen door de aanwezigen zeer ge waardeerd werd. Een loterij, met maar liefst elf taarten, viel buiten gewoon in de smaak. LEIDEN IN FILMS OVER NEDERLAND Carillon Films te Rijswijk is op het ogenblik, onder leiding van Ge rard J. Raucamp, bezig met de pro- duktie van de film „Holland To-Day" Producent Raucamp en zijn staf ma ken deze film ten behoeve van een combinatie van Nederlandse bedrij ven en de overheid. In deze film, die een vertonings- duur zal krijgen van 28 minuten en waarvoor Guus van der Steen het scenario schreef, zal men behalve enkele toeristische, vooral ook eco nomische en sociologische aspekten van het moderne industriële Neder land tonen. Men hoopt in de komende weken nog te werken in Enschede, Hengelo, Amsterdam, Den Haag en Leiden. PLUIMVEETENTOONSTELLING Op de Nationale jonge-dierententoon- stelling te Gouda behaalden vele leden van de L.P.K.V. zeer fraaie successen. R. Wolting met Vlaamse Reus wit 1 Z.G; J. v. d. Leek met Vlaamse Reus wit 2x ZZG en met idem kon. grijs 2xZG. D. Bavelaar met Franse Hangoor ijzergrauw 1 ZZG, met idem bont 1 ZZG. Een fraai succes voor deze nog jonge fokker ,met als eindresultaat de mooiste van de Hangoren. J. Vermeulen met het moeilijke ras groot Chinchilla behaalde met zijn jon ge voedster 1 ZZG, tevens de mooiste op één na in deze klasse. A. Augustinus kwam in de jeugdklas- se uit met zijn Havana's en verkreeg 1 ZZG en 2xZG, hetgeen met deze moei lijke kleurslag alle lof verdient. KNBTB teleurgesteld over voorschotten De Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond heeft vanmorgen aan de minis ter van landbouw en visserij, mr. v. Marijnen, een telegram van de vol gende inhoud verzonden: „Het bestuur van de KNBTB, in extra vergadering bijeen, met belang stelling en niet zonder waardering kennis genomen hebbende van de beslissing der regering om een aan tal maatregelen te treffen ten behoe ve van de gemengde bedrijven, voelt zich nochtans genoodzaakt zijn te leurstelling uit te spreken over de inhoud dezer maatregelen. Het bestuur is met name teleurge steld over het feit, dat de regering in plaats van het toekennen van een bedrijfstoeslag. waarvoor het meren deel van de gemengde bedrijven in aanmerking zou komen, zich beperkt heeft tot het toekennen van voor schotten, waarbij bovendien een maximum van 20 tot 25 miljoen gul den in totaal is vastgesteld. Het be stuur meent, dat door dit maximum een groot aantal gemengde bedrijven op niet verantwoorde wijze van onmiddellijke hulpverlening wordt uitgesloten en kan, zolang de regeling met name op dit punt niet fundamen teel gewijzigd is, het niet met zijn verantwoordelijkheid in overeen stemming brengen zich achter de ge noemde maatregelen te stellen". elke woensdag Jongensmarkt Ledervinyl sterk als leder warm als wol Speciaal verlaagde J. M. prijs voor jongens voor junior De 47-jarige eigenaar van een aap, de heer A. de Wit te Winschoten, is gisteravond door deze aap gebeten. De man moest met een wond aan de pols in het kath. ziekenhuis te Win schoten worden opgenomen. De aap was al enkele jaren bij zijn baas. De Winschoter politie heeft de aap afgemaakt. KATWIJK MILITAIRE ONDERSCHEIDINGEN Tijdens een korte plechtigheid in het Marine Vliegkamp Valkenburg reikte de commandant, kapitein ter zee vlieger G. F. Venema, de bron zen medaille voor langdurige, eer lijke en trouwe dienst uit aan de vol gende militairen met een diensttijd van 12 jaar: segeant-vliegtuigmaker- elektromonteur H. G. de Wilde, ser geant - vliegtuigmaker - metaalbe werker H. P. van Dilst en korporaal der mariniers N. Ditmer. Reddend zwemmen. In de bad inrichting „De Regentes" werden exa mens afgenomen voor het diploma reddend zwemmen A. Een zevental Katwijkers namen aan deze examens deel die allen slaagden. Het diploma werd uitgereikt aan de dames W. Dubbeldam en J. Ouwehand en aan de heren J. Pronk, K. Guyt, W. E, Wouda, G. de Groot en G. Hensen. Alle kandidaten werden opgeleid door instructeurs van de Katwijkse Reddingsbrigade. ten welke dag de reuniedag is. Dit is namelijk altijd vast de tweede zon dag in november. De reunievereniging heeft zich niet alleen ten doel gesteld om jaarlijks de oud-leerlingen bij elkaar te trom melen en er een gezellige dag van te maken. De Reünie heeft een van haar eerste doelstellingen weten te ver wezenlijke door het stichten van een Studiefonds om de financiëel zwakkere broeders en zusters bij een verdere studie te kunnen steunen. Dit Studiefonds waarin jaarlijks het batig saldo van de Reünie vloeit houdt zich immer aanbevolen voor giften welke zij dankbaar zal aan vaarden op Postgiro '551754 t.n.v. Studiefonds St. Bonaventura te Oegstgeest. WASSENAAR Gisteravond werd in de eerste klasse van de L.S.B.-competitie de Leidse der by Philidor III—L.S.G. III gespeeld, een wedstrijd die mogelijk bij de degradatie van belang zal blijken. De thuisclub toonde zich de iets betere ploeg en kon al snel een 40 voorsprong opbouwen. Weliswaar sloegen de 'L.S.G.'ers terug en bereikten bij het afbreken slechts een 4Va2»/2 'iterstand, toch schijnt het vast te staan, dat Philidor uit de drie te arbitreren partijen, voldoende punten voor de volle winst zal scoren. Gedetailleerde uitslagen: Philidor III—L.S.G. III: voorlopig 4V«2»/*. 1 Th. P. van den Berg—E. M. J. van der Valk 10; 2 A. GeyerA. C. Spoel 01; 3 Joran Pajcin (res)C. van den Hoeven 10; 4 J. A. P. Moonen—P. de Wekker 10; 5 Y. HortensiusW. D. Wiebes VaVa; 6 dr. R. C. Bakhuyzen v. d. BrinkJ. Kijne afgebroken; 7 drs. H. B. Gerritsen (res.)—Jac. Vreeken 0—1; 8 G. P. SluytsH. Bles 1—0; 9 W. F. WakkaJ. Bakker (res.) afgebroken; 10 G. VerlindJ. van Reek (res.) af gebroken. De Joego-Slavische atleet Pajcin bleek dus ook in dit milieu uitstekend mee te kunnen. Hij boekte na nog geen uur spelen reeds de overwinning. In de tweede klasse B moest het fel op het afdelingskampioenschap beluste Nederlands elftal ZES SPELERS VAN AJAX Bondscoach Elek Schwartz heeft van morgen de Nederlandse teams, die res pectievelijk tegen Zwitserland A, het Zwitserse elftal samengesteld uit spe lers tot 23 jaar, en Luxemburg a spelen bekendgemaakt. Het Nederlandse-a-team, dat zondag Katwijk 1 het opnemen tegen Zwarte Pion uit Lisse. Laatstgenoemd team zal waarschijnlijk toch wel een te zwakke broeder in deze afdeling blijken te zijn, want ook in dit tweede duel gingen de Lissenaren met grote cijfers ten onder. Voor Katwijk zijn de twee achtereen volgende 8—2 overwinningen wel een prettige basis om op het kampioenschap te spelen. De bordpunten tellen n.l. niet onbelangrijk mee. Gedetailleerde uitslagen: Katwijk IZwarte Pion Lisse) 82. 1 J. H. EdelingG. Schotten 1—0; 2 E. H. van GalenII. van Diemen 10; 3 G. Barnhoorn—Th. Brouwer (res.) 10; 4 M. van der Plas— B. van Vliet 10; 5 D. Hoek—P. Langeveld V*V2; 6 P. Ba- velaar—N. v. d. Me7 (res.) 10; 7 A. C. Berkhey sr.W. Goedemans VrVsl 8 W. B. Swets (res.)—C. Rotteveel 10; 9 A. Vermeer (res.)—J. J. Goedemans Vr—V«J 10 P. H. AdmiraalJ. Grimber gen 1/2Vt. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Zwitsers uitkomt, ziet er als volgt uit: Doel: Peter van der Merwe (NAC); achter: Guus Haak (ADO) en Piet Ouderland (Ajax); midden: Fons van Wissen (PSV), Tonny Pronk en Bennie Muller (beiden Ajax); voor: Jacques Swart, Henk Groot (beiden Ajax), Ton ny van der Linden (DOS), Ko Prins (Ajax) en Mick Clavan (ADO). Reserves: Wim Doesburg (Sparta), Fer ry Petterson (Blauw Wit), Jan Villerius (ADO) en Tinus Bosselaar (Sparta). Haak debutant Niet minder dan vijf spelers, die deel uitmaakten van het Nederlandse elftal, dat zondag 14 oktober in Antwerpen met 20 van België verloor, maken geen deel uit van de ploeg, die tegen de Zwitsers uitkomt. Rechtsback Ferry Petterson, linkshalf Jan Villerius, rechts buiten Fritz Soetekouw, linksbinnen Charley Bosveld en linksbuiten Piet van der Kuil zijn ditmaal niet opgesteld. De vijf .nieuwe spelers" zijn Guus Haak, Swart, Henk Groot, Van der Linden en Mick Clavan. De ADO-back Guus Haak is de enige debutant in dit team. Jubileum De speler met de meeste „caps" is Mick Clavan, de man die op 3 april 1957 in het Olympisch Stadion - als in valler voor Tinus Bosselaar - zijn laat ste interland speelde. Nederland verloor in die wedstrijd met 21 van West- Duitsland. Het wordt meteen een jubi leum voor de Hagenaar, die al 24 maal deel uitmaakte van de Oranje-ploeg. Het Nederlands b-team ziet er als volgt uit: Doel: Piet Lagarde (Spel Enschede); achter: Arend van der Wel (Spel. En schede) en Jan Renders (PSV); midden: Piet Beenen (Fortuna '54) Janny Schil der (Volendam) en Daan Schrijvers (NAC); Voor: Frits Soetekouw (Vole- wijekers), Pierre Kerkhoffs (PSV), Frans Geurtsen (Velox), Eddy ter Mors (Enschedese Boys) en Bart Reekers (Heracles). Het elftal van Jong Oranje-spelers onder 23 jaar ziet er als volgt uit: Doel: H. van Zoghcl (DOS), achter: P. de Groot (Sparta) en G. Terhorst (Sparta); midden: B. ZoetendaK GVAV) G. Borghuis (GVAV) en H. Vriens (Wil lem II); Voor: H. Heynen ADO), A. Hoenen (PSV), K. Nuninga (GVAV), P. Keizer (Ajax) en C. Adelaar (Sparta). KAARTJES OVER De voetbal-interland Nederland Zwitserland, de eerste wedstrijd voor de Europese Beker voor landenteams, die zondag 11 november a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zal niet door de Ne derlandse televisie worden uitgezon den. De KNVB is tot deze maatregel overgegaan, omdat alle plaatsbewij zen nog niet waren verkocht. De wedstrijd zal wel door de Zwit serse televisie worden uitgezonden. Voorlopig geen verlaging van straatbelasting Burgemeester en 1 ethouders van Wassenaar hebben aan de gemeente raad de begrotingen voor het jaar 1963 ter vaststelling aangeboden. Het ligt in de bedoeling de begrotingen te behandelen in een gemeenteraads vergadering op 20 december a.s. Te voren zal het z.g. afdelingsonderzoek plaats vinden en tullen b. en w. in een memorie van antwoord ingaan op de vragen, die bij dat afdelingsonder zoek naar voren zullen komen. De nu aangeboden begroting sluit met een tekort van f190.000 welk tekort ge dekt zal kunnen worden door een be roep te doen op de saldi-reserve, wel ke op het ogenblik nog ongeveer f 800.000 bedraagt. Vergeleken bij de begroting voor 1962 zijn de uitgaven, die op f 7,9 miljoer zijn geraamd, ge stegen met ruim f 960.000. Een belangrijke oorzaak van die stijging is de toeneming van de kapi- taalslasten met f 330.000 in verband met grote irvesteringen: de aankoop van de traman, de plannen voor de sporthal, de vernieuwirg van de riool persleiding, etc. Voorts zijn de sala risuitgaven f 300.000 hoger geraamd dan het vorig jaar Voor onderhoud gebouwen, plantsoenen en reiniging is f 180.000 meer beraamd, voor ver pleging van geesteszieken f36.000 meer, voor subsidie aan Maatschap pelijk Hulpbetoon f 66.000 meer. Inkomsten Tegenover deze stijging van de uit gaven staat ook een stijging van de inkomsten met ƒ850.000.-. In de eer ste plaats zal de uitkering uit het ge meentefonds ƒ487.000.- hoger zijn dan het vorig jaar werd geraamd. De belastingen zullen 121.000.- meer opbrengen, het rijk draagt 110.000.- meer bij in de kosten van de gemeen tepolitie. Straatbelasting. B. en w. gaan in de aanbiedings brief bij de begrotingen uitvoerig in op de vraag of het mogelijk is de indertijd verhoogde straatbelasting ofwel geheel af te schaffen, ofwel terug te brengen tot het oorspron kelijke niveau. In hun beschouwing komen b. en w. tot de conclusie, me de gelet op de hogere kapitaalslasten in verband met de al genoemde in vesteringen, dat het niet verantwoord zou zijn de straatbelasting ie verla gen. Aan de raad wordt voorgesteld over 3 jaren opnieuw te bezien of handhaving van het verhoogde ta rief nog nodig is. Bedrijven. Wat de resultaten van de gemeen tebedrijven betreft, van het gasbe drijf wordt een winst van ƒ35.000.— verwacht, van het elektriciteitsbe drijf een winst van 50.000.— en van 't waterbedrijf noch winst noch ver lies. Daarnaast betalen de drie be drijven gezamenlijk ƒ60.000.- aan de gemeente wegens retributie (vergoe ding voor het hebben van kabels en leidingen in gemeentegrond). PUNT KORTE GOLF Wegens „buitensporig hoge eisen" heeft een filmmaatschappij, die haar een rol in een in Rome spelende Ame rikaanse film had toegedacht, de film ster Ava Gardner van de lijst van medewerkers geschrapt. De filmster had verlangd, dat zij boven haar sa laris een villa, een eigen chauffeur, een auto, een privé secretaresse en een privé kapster zou krijgen. Als gevolg van zware regenval hebben zich in het gebied van Rous- sillon in Zuidoost-Frankrijk ook ern stige overstromingen voorgedaan. In Amelie-les-Bains bij de Spaanse grens is de toestand het ergste. Hier staan vele huizen onder water en is „Mama, als het varken zich net zo een brug ingezakt. De schade is zeer lang wast, tot het helemaal schoon is, groot. is het dan toch nog een varken?' (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Bewolkt met enkele opkla ringen en overwegend droog. In het Waddengebied aanvan kelijk nog matige tot vrij krach tige oostelijke wind, overigens weinig wind. Weinig verande ring in temperatuur. HELSINKI geh. bew. 10 6 STOCKHOLM motregen 10 7 OSLO geh. bew. 8 6 KOPENHAGEN onbew. 10 9 ABERDEEN geh. bew. 11 10 LONDEN geh. bew. 13 10 AMSTERDAM 1. bew. 11 5 BRUSSEL zw. bew. 14 4 LUXEMBURG 1. bew. 6 3 PARIJS zw. bew. 12 6 BORDEAUX 1. bew. 14 3 GRENOBLE regen 18 5 NICE regen 17 11 BERLIJN h. bew. 14 10 FRANKFORT zw. bew. 11 6 MüNCHEN h. bew. 15 8 ZURICH mist 8 0 GENEVE zw. bew. 11 1 LOCARNO regen 9 7 WENEN geh. bew. 9 7 INNSBRUCK 1. bew. 19 13 BELGRADO regen 21 8 ATHENE regen 17 15 ROME regen 17 14 AJACCIO zw. bew. 20 13 MADRID zw. bew. 12 3 MALLORCA h. bew. ao 12 LISSABON 1. bew. 15 8 PAUZE Morgen: Willibrord, geloofsverkon diger in de Nederlanden, pauselijk delegaat en aartsbisschop van Utrecht, t 7 november 739 te Echternach (Lu xemburg). VREEDZAME INVASIE. Televisie is een gezellige uitvin ding. Je „kijkt in de verte"; je kunt er echter nóch vooruit, nóch achter uit mee kijken. Morgen zouden we een achteruit-televisie willen bezit ten, om Willibrord te zien, terwijl hij, geland bij Katwijk, met zijn zwarte pij opgeschort door de branding waadt om ons land te bereiken (herfst van het jaar 690). Het was een invasie van twaalf het getal der apostelen Engelse Benediktijnen, die met de taal, zelfs met het Kaettiks, weinig moeilijkheden zullen hebben gehad. Zij waren nog volop Angelsaksers. Het heeft niettemin vele jaren ge duurd alvorens onze Germaanse voor ouders het „zachte juk" aanvaard den. Daarom morgen onze dank aan Willibrord, en onze vaderlandse voor bede. PUZZEL 1 ij I [r~i is i6 7 No. 525 Hor: 1 Romeinse helden dichter, 8 voorvoegsel, 9 kolenemmer, 10 rijksgrens (afk), 11 hoofddeksel, 13 muzieknoot, 14 kieskeurig, 16 drie- tenige struis, 17 tegen, telling van kwaad, 18 zilt vocht, 20 emeritus (afk.), 22 oude benaming voor liter, 23 familielid, 24 boom, 26 achting, 27 innigheid. Vert.: 1 verscheidenheid, 2 nauw, 3 rijkstelefoon (afk.), 4 denkbeeld, 5 persoonlijk voornaamw., 6 vogel, 7 maatstaf, 11 leerrede, 12 gekeerd naar, 14 kan men uit drinken, 15 zandheuvel, 19 visbootje met gaat jes, 21 bijwoord, 23 maand van het jaar, 25 oud gewicht (afk), 26 behou dens vergissingen (afk, Lat.) Oplossing morgenavond Oplossing: no. 522. Hor.: 1 rok, 4 oom, 6 meent, 7 A.B., 9 sa, 10 masto dont, 15 rio, 16 ara, 17 martelaar, 20 ik, 21 re, 22 enkel. 24 ton, 25 alp. Vetr.: 1 raam, 2 km, 3 peso, 4 Ot, 5 maat, 8 l->9rak, 9 snaar, 1 sir, 12 tot, 13 dal. 14 ora, 17 milt, 18 elke, 19 reep, 22 en, 23 la. Ammon 6 te Maracaibo verw. Am- steldijk 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Castor 5 v. Rhodos n. Izmir. Heems kerk 5 v. Muscat n. Dubai. Kamper- dijk 6 te Bremen. Kara t. 6 te Punta Cardon verw. Korenia t. 5 v. Port Sudan n. Massawah. Lekhaven 5 v. Hamburg nr. Rotterdam. Molenkerk 5 te Genua. Sarpedon 5 v. Aruba n. La Guaira. Van Riebeeck 5 v. Mom basa n. Hogadiscio. Willem Ruys 5 v. Singapore n. Melbourne. Kloosterdijk 5 te Rotterdam. Seven Seas 5 te Rot terdam en 5 weer vertrokken van Rotterdam n. Bremerhaven. Ulysses 6 te Rotterdam.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3