WEET U HET ECHT BETER ALS HET OM DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE GAAT? De avonturen van MICKEY MOUSE VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Kroonprinses in hoofdstad van li Prinses Beatrix op kousevoeten graf van Ghandi naar het Prinses Beatrix is vrijdagochtend om enkele minuten over zeven plaat selijke tijd (half drie Ned. tijd) in een DC-8 straalvliegtuig van de KLM in New Delhi aangekomen. Het toe stel landde op het Palamvliegveld, even buiten de stad. Haar bezoek van veertien dagen aan India is in formeel en daarom was er bij haar aankomst op het vliegveld geen of ficiële ontvangst. Zij werd begroet door het hoofd van het protocol, de heer Bannerjee, de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken me vrouw Lakshi Menon en andere ho ge Indische functionarissen. Het negen jaar oude dochtertje Ronne van de Nederlandse persatta ché in Nieuw Delhi, de heer Schaap, stapte uit het gezelschap naar vo ren om haar prinses de traditionele krans van goud- en zilverdraad om te hangen. De prinses zal drie dagen in New Delhi blyven waar zij logeert bij de Nederlandse ambassadeur, jhr. G. Beelaerts van Blokland. Verwarring. Direct na haar aankomst in New Delhi legde prinses Beatrix een krans op het graf van Ghandi, dat aan de rand van de stad bij de Jamoenrivier ligt. Ook zij moest zich schikken in het voorschrift, dat de bezoekers hun schoenen dienen uit te doen. De mooie blauwe sandalen, die de prinses hier voor in de plaats kreeg, waren ech ter vele maten te groot en zij kon er niet mee lopen. Zij maakte aan de verwarring, die hierdoor onder de Indiërs ontstond een resoluut ein de, door de vijftig meter naar het graf van da beroemde Indiër op kousevoeten af te leggen. Prinses Beatrix legde vervolgens op het zwart marmeren graf een grote De „Spiegel"-affaire De Westduitse minister van justi tie, Wolfgang Stammberger, heeft woensdag zijn ontslag ingediend in verband met de „Spiegel-affaire". De minister heeft zijn ontslag in gediend, omdat hij niet op tijd door zijn staatssekretaris dr. Walter Strauss was ingelicht over de ge rechtelijke aktie tegen het weekblad „Der Spiegel". De minister van justitie is lid van de vrije democratische partij, de staatssekretaris van justitie is een christen -d emoe raat Woensdag hebben ongeveer 400 West-Berlijners een betoging gehou den tegen de maatregelen tegen „Der Spiegel". De uitgever van „Der Spiegel" en twee andere medewerkers van het blad zijn nog steeds in hechtenis. krans goudsbloemen. Aan deze krans waren oranje linten bevestigd waarop stond „Beatrix, prinses der Neder landen". Het graf van Ghandi, Rai Ghat geheten, hetgeen koninklijke begraaf plaats betekent, is het belangrijkste pelgrimsoord in India en een der weinige instellingen, die voor alle Indiërs een waardevolle betekenis hebben. In het marmer waren de laatste woorden van Ghandi gebeiteld: „Doodt deze man niet". Ghandi werd namelijk in 1947 door een fanatieke Hindoe vermoord. Op mars naar Mars De Russen hebben gisteren een ruimtevaartuig gelanceerd voor een tocht naar Mars, zo meldt het pers bureau „Tass". Dit is de eerste maal, dat er een ruimtevaartuig naar Mars wordt ge lanceerd. Een krachtige raket had eerst een zware kunstmaan in een baan om de aarde gebracht, van waaruit later het ruimtevaartuig werd gelanceerd. In het ruimtevaar tuig bevindt zich een automatisch interplanetair station, „Mars 1" ge naamd, dat 893,5 kilogram weegt. De reis naar Mars zal ruim zeven maan den duren. De afstand van Mars tot de aarde varieert van 56,3 miljoen tot 101,4 miljoen kilometer. Als één der voornaamste taken van de „Mars I" wordt opgegeven: het nemen van foto's van Mars en het radio-grafisch doorgeven van deze opnamen naar de aarde. Een voorlopige analyse van de tot dusver ontvangen gegevens wijst er op, dat het ruimtevaartuig een koers volgt, die vrijwel met de plannen overeenkomt. Alle instrumenten aan boord func tioneren goed, zo meldt „Tass". Het raadsel van Mars Reeds in lang vervlogen tijden pro beerde men de raadselen van Mars, de „rode planeet", die verder van de zon is verwijderd dan de aarde, te ontsluieren. Heden ten dage breekt men zich vooral het hoofd over de vraag, of de strepen, die op de planeet zichtbaar zijn, mogelijk worden gevormd door „kanalen" die door bepaalde wezens zouden kun nen zijn gegraven. Tot dusver waren er nog geen ruimtetochten naar Mars georgani seerd. De ruimtevaartuigen kunnen op hun reis naar deze planeet geen gebruik maken van de aantrekkings kracht van de zon, zoals bijvoor beeld op een tocht naar de dichter bij de zon gelegen planeet Venus ge beurt. Mars heeft iets meer dan de helft van de omvang der aarde met een diameter van 6.750 kilometer. Zijn dampkring is dun, waardoor de temperaturen 's nachts tot 100 gra den onder nul kunnen dalen. Mars ziet er tegen de nachtelijke hemel roodachtig uit, omdat het zand en de rotssteen op deze planeet in de loop der tijden zijn geoxideerd. Ongeveer vijf-achtste van zijn op pervlakte wordt door deze rode woestijn gevormd, terwijl het ove rige deel in kleur varieert van blauw tot groen - naar algemeen wordt verondersteld wegens plan tengroei. „Gemilitariseerde burgi ers In de komende zes maanden zal In donesië ongeveer 10.000 „gemilitari seerde burgers" overbrengen naar Nieuw-Guinea om de opbouw van het land ter hand te nemen. Dit over brengen zal dus geschieden tijdens de periode, waarin de Verenigde Na ties het bestuur over Nieuw-Guinea uitoefenen. Zij zijn ingedeeld in acht bataljons van elk ongeveer 1200 man. De Indonesische kolonel Soetarto. commandant van 't Indonesische con tingent, dat deel uitmaakt van de veiligheidstroepen der V.N., heeft dit vrijdagochtend medegedeeld in een onderhoud, dat hij had met de ver slaggever van het ANP te Hollandia. De eerste groep van deze „gemili tariseerde burgers" uit Indonesië is inmiddels te Hollandia aangekomen Het waren 150, niet van gewone In donesische militairen te onderschei den, officieren, onderofficieren en minderen, die uit de Indonesische landingsboot „Tandjung Radja" met kleine vaartuigen aan land werden gebracht. Deze Indonesiërs zullen militaire uniformen en wapens blijven dragen. Vandaar, dat de Indonesiërs hen „ge militariseerde burgers" noemen. Zij zullen volledig gescheiden wor den gehouden van de Indonesische troepen, die onder het commando van de veiligheidsmacht van de Verenigde Naties vallen. De nieuwe eenheden „zullen zich uitsluitend wer pen op de opbouw van het land en niet worden gebruikt voor het hand haven van rust en orde", aldus Soe tarto. Ruzie met Tsjombe Bij een bezoek van de vertegen woordiger van de Verenigde Naties in Katanga, Eliud Mathu aan onder houdswerkplaatsen van de „Union Minière" in Kolwezi kwam 't woens dag tot woorden tusen hem en presi dent Tsjombe, nadat Mathu te ken nen had gegeven, dat hij op eigen ge legenheid zich ervan wilde overtui gen, of er in deze fabriek misschien vliegtuigen in elkaar werden gezet, zoals geruchten wilden. „U moet mij niet om de tuin lei den", zei hij tegen Tsjombe, U moet bewijzen dat hier geen vliegtuigen samengesteld worden". „Bewijst u maar, clat wij het wel doen", antwoordde Tsjombe boos. Hierop ontspon zich een woorden strijd tussen de twee mannen. Totdat Tsjombe na enige tijd kwaad weg liep. Mathu werd toen verder door de fabrieks-direkteur in diens auto rondgereden, terwijl Tsjombe in zijn eigen wagen volgde. Toen Tsjombe later op een pers conferentie had verklaard, dat Mathu zijn tevredenheid over zijn bezoek aan de fabriek had uitgedrukt, rea geerde Mathu op een vraag om beves tiging daarvan, met kortaf te zeggen: „Neen, de president heeft het mid. Ik ben helemaal niet tevreden". Bij overstromingen in Grieken land, die het gevolg waren van zware regenval, zijn woensdag minstens 4 mensen om het leven gekomen. Hebt u-a!s niet-abonnee-geen verkeerd beeld wan neer u over de Katholieke Illustratie denkt of praat Misschien te ouderwets, te star, te stijf? De enige manier om goed over dit moderne, flitsende, actuele gezinsblad te kunnen oordelen, is het eens goed te lezen en er eens echt van te genieten. Dan zult u tot uw verrassing ontdekken, dat dit blad na twee of drie nummers onmisbaar voor u wordt, als lezer èn als katholiek. Wat zegt u van dit sportief aanbod? VOLGENDE WEEK IN DE k- Stuur onderstaande bon In open envelop, gefrankeerd met A ct postzegel, een: Katholiek: Illustratie, Nassaulaan SI. Haarlem. BON Gaarne zal ik de Katholieke Illustratie gratis en vrijblijvend 3 weken op proef ontvangen. Naam: Adres: Plaats: DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE het familieblad, waarbij u zich het beste thuis voelt. HONDEN, DIE ONMISBAAR ZIJN. Blindengeleidehonden leren hun prachtig werk. DE SNELSTE VROUW TER WERELD. Wilma Rudolph, het negermeisje, studeert voor onderwijzeres. ZIJN LEVEN HANGT AAN EEN ELEKTRODEDRAAD. Een kunsthart strijdt tegen de dood. (Advertentie) Kostelijk boek over Leiden bij het jubileum van drukkerij Groen Tegen de apartheid Een speciale commissie van de Verenigde Naties heeft donderdag een resolutie aangenomen, waarin aan de leden-landen wordt aanbevolen, economische en diplomatieke sancties uit te voeren tegen Zuid-Afrika, om dit land te dwingen zijn rassenpoli tiek te herzien. De resolutie is door de Afrikaanse en Aziatische landen opgesteld. On der meer wordt voorgesteld diplo matieke betrekkingen te verbreken en Zuid-Afrikaanse goederen te boy cotten. Tevens wordt aan de Veilig heidsraad gevraagd te overwegen Zuid-Afrika als VN-lid te scmappen, wanneer dit nodig mocht blijken. De resolutie werd met 60 tegen 16 stemmen aangenomen. Afgevaardig den van 13 landen, waaronder die van Zuid-Afrika, waren niet aanwe zig en 21 landen onthielden zich van stemming. De resolutie moet nog door de Algemene Vergadering wor den goedgekeurd, waarbij een twee derde meerderheid vereist is. De strijd in Jemen Volgens radio-Amman hebben ko ningsgezinde troepen in Jemen na hevige strijd het fort Sirwa op de re volutionaire strijdkrachten veroverd. Hierbij zouden vierhonderd Egypti sche militairen en Jemenitische op standelingen zijn gesneuveld. Koning Hoessein van Jordanië heeft er bij het Egyptische volk en het le ger op aangedrongen tegen president Nasser en diens volgelingen in op stand te komen. Volgens radio-Am- man, die dit bekendmaakte, had de koning Nasser een tyran genoemd en zijn „inmenging" in Jemen, Irak en Syrië veroordeeld. „Een volledige unie tussen Egypte en Jemen is onvermijdelijk, en de hechte banden, die tussen beide lan den bestaan, moeten daarom worden versterkt", zo heeft de nieuwe presi dent van de Jemenitische republiek, generaal Sallal, donderdag gezegd. Er is thans ook cholera gecon stateerd aan de zuidkust van Nieuw- Guinea, in de desa Konokau, onge veer 100 km. west van Agats, waar ruim een maand geleden een cholera- epidemie is uitgebroken. Iedereen, diie Nieuw-Guinea wil verlaten, moet thans in het bezit zijn van een bewijs van vaccinatie en wie uit Indonesië. Pakinstan en de Philippijnen het land' wil binnenkomen moet tegen cholera zijn ingeënt. Op een originele wijze heeft boek-, courant- en handelsdrukkerij voor heen J. J. Groen en zoon te Leiden, luister bijgezet aan haar honderdja rig bestaan. Zij heeft een boekwerk het licht doen zien, dat in een groot getal flitsen een beeld geeft van Lei den in de vorige eeuw: 1860-1960. Het boek is opgedragen aan Johan nes Jacobus Groen, die in 1862 de drukkerij oprichtte en zijn opvol gers. De overgrootvader van de te genwoordige directeur G. Groen be gon in de Lange Pieterskerkkoor- steeg een drukkerj waar in het be gin vooral familiedrukwerk van de pers kwam. Ook het „Leidsche advertentie blad" werd in die dagen bij Groen gedrukt en uitgegeven. Het bestaat niet meer. Wel het weekblad „De vriend van jong en oud", dat reeds in 1879 verscheen, wordt daar nog steeds gedrukt. Van Groen was ook het bekende tijdschrift „Pniël" van dr. Gunning. Men begon met zes man personeel, dat in het begin van deze eeuw is uitgebreid tot 35 per sonen en in 1918 zelfs tot 50 man. Tengevolge van technische verbete ringen kon dit later weer worden te ruggebracht. Thans zijn zestig men sen werkzaam in het bedrijf. Stuk ken van de Leidse gemeenteraad, reeds in 1896 voor het eerst door Groen gedrukt, vinden nog steeds hun weg van raadhuis naar Pieters- kerkkoorsteeg. Het boek Leiden 1860-1960 is e^n gezellig, boeiend boek geworden. Mr. Snerpende pijnen voot en na door opstijgend innrbrand? Rennies blussen het vuur onmiddellijk. Ze herstellen prompt het verstoorde evenwicht in de maag en maken zo het overtollig zuur onschadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Rennies - een plezierige remedie; smakelijk en.... onopval lend. S. J. Fockema Andrea geeft 'n be schrijving van Leiden omstreeks 1850: de hogeschool heeft daarvoor de ca. 500 studenten, 30 hoogleraren en enig personeel. Mr. N. F. Hofstee beschrijft de ontwikkeling van de universiteit in de afgelopen eeuw. Mr. J. P. Duy- verman geeft een goede schets van het bestuur der gemeente Leiden. Mej. mr. Annie Versorille schetst de maatschappelijke zorg, drs. C. Vellekoop geeft enige socialogische beschouwingen, drs. J. v. Wessem geeft een schildering van het cultu rele leven, waarna mr. H. A. C. Bran derhorst inzicht geeft in de econo mische ontwikkeling van Leiden, 't Boek is op zwaar papier gedrukt, verlucht met vele foto's en stevig en stijlvol gebonden. ROELOFARENDSVEEN Dirigent „Vox Laeta" Jan van der Meer voor NCRV-radio De dirigent van „Voe# Laeta, de heer Ja v. d. Meer, zal maandag te beluisteren zijn voor de NCRV-radio als hegeleider op clavecimbel van de Zwitserse sopraan Emmy Barth uit Basel en de Duitse violist Siegfried Farber uit München. Vóórts maakt de heer Jan v. d. Meer thans ook opnamen met het Radio-kameroikest o.l.v. Mauritsvan der Berg. Natuurlijk zullen vooral ook de leden van „Vox Laeta" deze uitzendingen met speciale aandacht beluisteren. Overigens zijn ook van „Vox Lae ta" zelf verschillende activiteiten te vermelden. Zo verzorgt het mannen koor van „Vox Laeta" de muzikale omlijsting van de jaarrede van de voorzitter van de kapperspatroons bond en wel op 11 november a.s. Voorts zal het gemengd koor optre den bij de kerstviering van het per soneel van de fabriek Clos en Leem bruggen te Leiden op 20 december a.s., terwijl dit gemengd koor in de kerstnacht in de parochie „De Goe de Herder" te Wassenaar zal uitvoe ren de „Missa brevis D-dür van W. A. Mozart. Aangezien er de laatste tijd een grote toename is in het aantal da mesleden, worden thans, om een juiste verhouding tussen de onder linge partijen te verkrijgen, heren leden gevraagd. Dit geldt ook voor het mannenkoor. Repetitie op don derdag des avonds te 7.30 uur. Jonge Veender kampioen bakker van Nederland Als leerling van de bakkersschool te Den Haag, had de heer P. v. d. Vele bewoners van het Indiase gebied dat grenst aan Rood China, zijn gevlucht voor de naderende communis tische troepen. De foto toont een groep vluchtelingen in de laagvlakte van Assam. Meer Lz., Berkenweg 6, Roelof- arendsveen, in mei jl. reeds met succes deelgenomen aan de georga niseerde vakwedstrijd en behaalde de eerste plaats in het rayon Am sterdam. Op 30 oktober had in het station van maalderijen en bakke rijen te Wagennigen de finale van deze Nationale Jeugdvakwedstrden 1962 plaats. Van de aan deze wed strijd ruim 1500 deelnemers behaal de de heer v. d. Meer de erë-titel ëh mocht zich jeugd-kampioeii, bakker 1962 van Nederland noemen? Als stoffelijk blijk werd hem hiervoor 'n waardevolle doos bakkerij gereed schappen aangeboden. MEDISCHE DIENSTEN Leiden en Omgeving Leiden Zuider apotheek, Lam- menschansweg 7, tel. 23553; tandarts: W. Steinz, tel. 51456. Alkemade en Leimuiden de art sen v. d. Werf, Rijpwetering, tel. 01712-202, en Van Haselen, OudeWe- tering, tel 01713-217. Boskoop dkit. Bom, tel. 2138. Hazerswoi.de zie Leiderdorp. Hillegom dkt. J. J. Versluys, tel. 5121; Wit-Gele Kruis, zr. E. Snel lenberg, M. Trompstraat 29, tel. 6316; tandarts E. P. Salverda, v. d. Endé- laan 76, tel. 02520-6219. Katwijk a. d. Rijn dkt. E. E. v. d. Laan, tel. 2810; apotheek Princestr. 3, tel. 2755. Katwijk a. Zee dkt. P. A. Vissei;, tel. 2023; apotheek, zie Katwijk a. d. Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp. Leiderdorp dkt. M. P. Hennink, tel. 01710-33686; potheek, zie Leiden. Lisse tandarts, zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden dkt. K. Gill, Zwammerdam, tel. 01726-2527; dkt. B. P. Visser, Noorden, tel. 01724- 203. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk dkt. De Beer, tel. 2751; Wit-Gele Kruis, zr. M. Hooy-> mans, tel. 3388 of 2524; apotheek, al leen de Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk dkt. K. A. v. Piaag, tel. 02533-385; tand arts, zie Hillegom; Wit-Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 468. Oegstgeest dkt. D. Held, tel. 52255; Wit-Gele Kruis, zr, v. d. Salm, tel. 52426, b.g.g. 01715-388. Rijnsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim tandarts, zie Hille gom. Valkenburg zie Katwijk a. d. R. Voorhout dkt. W. J. Binnema, tel. 02532-7707. Voorschoten dkt. J. M. Abarba- nell, Chopinlaan 32, tel. 3875. Warmond dkt. H. A. G. Walen kamp, tel. 01711-220. Wassenaar de artsen A. F. F. Janse, tel. 3005, en J. H. Jaarsma, tel. 9676; Wassenaarse apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge zie Langeraar.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4