©ster Vanmiddag is het bejaardencentrum aan de Churchill-laan geopend GREENWAY M I D Z A VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 huisdokter mee krijgt de beschik king over spreekkamer en onder zoekruimte. De bewoners krijgen 's middags 'n warme maaltijd, daarna ontvangen zij de boterham voor avond en mor gen in een trommeltje mee. Dit laat ste mag dan 'n ietwat onbevredigen de gang van zaken zijn, maar perso neelsgebrek dwingt tot zulk een maatregel. De 48 galerij woningen zullen in de loop van de volgende maand in ge bruik genomen worden. Architect van dit monumentale gebouw was K. Landers, aannemers Panagro War mond. De naam van het centrum luidt „Rijn en Vliet". Toepasselijk daar beide rivieren vanuit de hoogste ver diepingen zichtbaar zijn. Het is gebouwd op initiatief van de gemeente, maar men kan toch niet van 'n gemeentelijke instelling spre ken. Aan het hoofd staat een raad van beheer waarin vertegenwoordi gers van verschillende gezindten zit ting hebben. St. Nicolaas 21 november in Leiden St. Nicolaas zal op woensdag 21 november a.s. in Leiden ingehaald worden aan de achterzijde van het station, 's middags om 2 uur. Vanaf het station zal hij per rijtuig via de stationsweg, Steenstraat, Kort Ra penburg, Breestraat, naar het Stad huis rijden, waar hij door het col lege van b. en w. zal worden ont vangen. Kinderen van de eerste klassèn van openbare en hervormde lagere scholen zullen St. Nicolaas 'n zang- hulde brengen op het stadhuisplein. Hierna gaan de kinderen naar de Stadsgehoorzaal, waar St. Nicolaas hen later nog zal bezoeken en trac- teren. St. Nicolaas brengt persoon lijk bezoeken aan de katholieke scho len. LANGE LEDEREN JASSEN zwart en bruin f 169. m. schriftelijke garantie „De Gazelle Leiden Haarlemmerstraat 4 Tel. 33186 Sartres „Vliegen" door Leidsch Studenten Toneel Jean Paul Sartre schreef zijn to neelstuk „Vliegen" in 1943, toen hij volop bezig was zijn existentiefilo sofie de wereld in te zenden. „Vlie gen" is er een proeve van. Van dit toneelstuk gaf het „Leidsch Studenten Toneel" bij gelegenheid van het zestiende lustrum woensdag avond in de Leidse Schouwburg een uitvoering. Een voorstelling op een hoog peil, waarvan de studentenge meenschap in Leiden en haar geno digden de waarde juist wisten te schatten. Een langdurig applaus was de gemeende dank voor spelers en regisseuse. Er is voorreffelijk geac teerd in dit drama naar een klassiek gegeven, waarin Sartre over per- VOORSCHOTEN TELEFOON 01717-2566 De onsterfelijke ALFRED HITCHCOCK TAXI NAAR sheriff TOEBROEK Vrijdag 8.15 uur MARLENE DIETRICH Zaterdag 7 uur en 9.15 Zondag 7 uur en 9.15 Zondag 4 uur Maandag en donderdag 8.15 uur Advertentie) De zes verdiepingen hoge bejaar denflat aan de Churchilllaan te Lei den is vandaag om drie uur geopend. Langzamerhand zullen de bewoners zich in dit gebouw gaan „nestelen". Zaterdag worden de eersten ver wacht en in de loop van de volgende veertien dagen zal het gebouw van lieverlee bevolkt worden. „Het bedrijf moet langzaamaan op gang komen", zo verklaarde van de week ons mej. A. J. van Nienes, de directrice. Dat wil niet zeggen, dat niet alles klaar staat. In de keuken bijvoorbeeld is mevr. Schraa, de keu kenprinses, gereed om de honderd- veertig bewoners te ontvangen. Zij heeft daarin beschikking over de mo dernste machines, onder meer een reusachtige braadslee, waarin het mogelijk is een tiental lapjes tegelijk te braden of veertien pannekoekjes te bakken. De pan kan machinaal in de juiste stand worden geplaatst om Speciale aanbieding Boissac een volle rode Bordeaux per fles 2.90 Bij 6 flessen de 7e fles gratis. STEENSTRAAT 8 I HERENSTRAAT- 6 HAARIEMMERSTR. 104 L c I D (Advertentie) LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht, de heren H. J. Lems te Rot terdam; A. W. A. M. de Fievez te 's-Gravenhage, B. 's Jacob te Was senaar, H. E. v. Delden te Vorden, J. A. G. Jonckheer te Amsterdam, en R. Leopold te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het kand.ex. W.-so ciologie, de heren G. C. Holscher te Den Haag en R. v. Os te Alphen a. d. Rijn. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „The Regulation of gastric in the edible frog" (Rana esc-ulenta L), de heer H. Smit, geboren te Heemstede in 1926 en thans wonende te Leiden. Promotor was prof. dr. H. P. Wolvekamp. Gepromoveerd tot doctor in de e- neeskunde op proefschrift getiteld: „Mouse liver lysosomes and storage" (A morphological and histochemical study) de heer W. Th. Daems, gebo ren "te Amsterdam in i929 en thans wonende te Leiden. Promotor was prof. dr. Th. G. v. Rijssel. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Trichlormethyl anions in neutral aprotic media" de heer W. M. \Vagner, geboren te Den Haag in 1926 en thans wonende te Amster dam. Promotor was prof. dr. E. C. Kooyman. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer?*» op proef schrift getiteld: Les idéés littéraire de Mile de Gournay" de heer A. Uil- driks, geboren te Slochteren in 1924 en thans wonende te Oosterbeek. Promotor was prof. dr. S. Dresden. Het trappenhuis in het nieuwe be jaardencentrum is z.g. vrijdragend. de jus af te gieten. Grote ketels staan ook klaar voor aardappelen en groen ten, eventueel voor een toetje, en om het warmhouden van de maaltijden der dieetpatiënten. De bezetting van 't personeel blijft een probleem. Mej. Nienes en haar assistente, adjunct-directrice zuster Arnold, kunnen beschikken fiver een twintig stuks personeelsleden. Dit is niet voldoende. De directrice heeft dan ook een advertentie geplaatst voor „hulpen Voor halve dagen" en hierop heeft zij gelukkig goede reac tie gekregen: 32 brieven. Hoewel de prijzen niet opvallend laag liggen, was de belangstelling voor het bejaardencentrum van het begin af aan zeer groot. Alle kamers zijn dan ook bezet. Van de galerij - woningen zonder verzorging staat nog een enkele vrij maar ook dit zal niet lang meer duren. Voor een éénpersoonskamers met volledige verzorging betaald de bewoner of be woonster 280.per maand. Een 2- persoonskamer met verzorging voor twee personen kost vijfhonderd gul? den. Het ligt voor de hanad dat echtpa ren, die van pensioen of kapitaaltje moeten leven en die dit bedrag kun nen betalen, niet dicht gezaaid zijn. De gemeente subsidieert echter in vele gevallen. Het huis is van prak tische en moderne snufjes voorzien. Alle kamers op de verdiepingen heb ben dubbele ramen die kantelbaar zijn en dus gemakkelijk gezeemd kunnen worden. Nergens in het gebouw treft men opstappen of hoge drempels aan. In de kelders zijn berghokken, elk der bewoners kan iets van zijn oude bezittingen in eigen ruimte opbergen. Grote gezellige conversatiezaal, bil jartkamer, aula bibliotheek (eventu eel kerk) ziekenkamers en recreatie ruimten op elke verdieping comple teren het geheel. Ook de dokter elke bejaarde neemt doorgaans eigen HONDEN In Leiden zijn zeven recente aan? giften van bijtende honden binnen gekomen. De politie heeft hiér veel extra werk aan, want de lotgevallen van elke hond, die zich verdacht heeft gedragen, moeten pitvoerig ge registreerd worden. Zo krijgt de po litie ook geregeld telefoontjes van mensen die vinden, dat „hun hond zo gek doet". Hermandad is dan toch echt niet van plan naar die gekke hond te komen kijken, maar verwijst naar de dierenarts. In de Kraaier- straat woonde bij een familie 'n witte hond, die op verzoek van de eigenaar is afgemaakt. Het dier toonde zich op straat bijtlustig en viel daarna ook de kinderen in het gezin aan. Een hond aan de Richard Holstraat, die de krantenbezorger had gebeten, is op het gemeentelijk abattoir op gesloten en in observatie genomen. Nog een hond is afgemaakt op ver zoek van de eigenaar. Intussen blijft het een hondse affaire met als de vies: honden aan de lijn. Geslaagd Te Delft slaagde voor het examen werktuigkundig ingeni eur, de heer J. C. M. v. Rhee. Een 31-jarige vertegenwoordi ger uit Leiden stak dezer dagen op de Baan in Haarlem de weg over zonder gebruik te maken van een enkele meters verder gelegen zebra pad, Hij werd door een personenauto aangereden en kreeg een hersen schudding. De Leidenaar moest in het St. Elisabethsgasthuis te Haar lem worden opgenomen. Studenten aan de Leidse Universiteit Onderstaande vergelijkende overzichten per eind oktober 1962, 1961 en 1960, van aantallen ingeschreven studenten zijn gepubliceerd in het gis teren verschenen nummer van het Leids Universiteits Blad. Onder rechten en letteren reSsorteren: Westerse en niet-Westerse sociale wetenschappen en culturele antropologie, Indologie «n Indonesisch recht; onder wis- en natuurkunde, letteien en geneeskunde: psychologie en op voedkunde. INSCHRIJVINGEN A. Bon nam afscheid van Amsterdamsche Bank Gisteren ging de heer A. Bon met pensioen, na ruim 40 dienstjaren bij Amsterdamsche Bank N.V., alhier. Het afscheid vond plaats na beëin diging der dagelijkse werkzaamheden in een bijeenkomst van directie, pro curatiehouders en beambten en vele reeds eerder gepensioneerde collega's. Om half zes werd die heer Bon, ver gezeld van zijn echtgenote en dochter, door één der beide directeuren, de heer E. H. Moens, toegesproken. Woorden van dank en waardering "ingen vergezeld van een persoon lijk geschenk van de directie. Na mens het personeel voerde de heer M. J. Blangé het woord; hij roemde vooral de aangename wijze waarop de heei; ih' de afdeling deviezen met atffci sar nehwerkte én onderstreepte de dank van allen met de aanbieding van stoffelijke blijken van waarde ring. Nadat de heer Bon zijn erkentelijk heid had betuigd, bleef men nog ge- ruimen tijd gezellig been. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter z.v. G. v. Vliet en M. H. Valk; Maria Klaart je d.v. N. Kleijne en M. v. d. Werken; Auke d.v. P. Krispijn en M. E. J. de Wolf; Jobje Catherine d.v. H. W. E. G. Hartgrink en C. A. Groeneveld; Ro nald Hendrikus Nicolaas z.v. H. N. v. Schaik en A. C. Vermeulen; Ro- bertus Wilhelmus z.v. J. H. Wernars en T. de Wit; Jeroen z.v. C. Pries en A. P. Heijke; Carmen d.v. P. J. v. Rijswijk en E. E. Fischer; Johannes Jacobus z.v. C. Schouten en A. C. den Os; Sylvia Paola Sonja d.v. C. W. v. Amsterdam en H. S. v. d. Mey; Hillebrand z.v. H. Bosman en K. Schouten. Overleden: A. Wouterloot 72 j., m.; J. de Mooij 56 j., m.; H. Erkenbosch 70 j., e.v. J. v. Rossum; A. v. Leeu wen 76 j., vr.; A. Senden 4 m., z.; C. M. Wijnands 24 j., e.v. B. A. P. Augustinus. Gehuwd: J. Cornglisse en E. van Deventer; J.' W. P. van Marwijk en J. M. Brasker; A. v. Tongeren en J. Aarts; G. v. d. Wetering en E. Zee- KONINGSKERK IN LEIDEN-NOORD IS GEREED -s.,»;»..?. w-s* «ft gjUnji «4 <r- go j üptfw. -*s; - *<- gffi 'f«B ,T, j 1,0 V «f* 'tté- soonlijke verantwoordelijkheid in 't leven zijn conclusies trekt. Hanneke Berg-Hengeveld speelde de rol van Electra, de dochter van de vermoor de Agamemnon, R. L. Erenstein de rol van Orestes, zijn zoon, J. H. L. Meerdink was Jupiter, F. P. Henge- veld vertolkte Aegisthus en Saskia Noordhoek Hegt was Klytaemnestra. Deze spelers stonden voor de bijzon der moeilijke taak de hoofdrollen in dit stuk weer te geven. Onder regie van Anne Marie Prins hebben zij dat voortreffelijk gedaan. Ondanks de bedenkingen, die men tegen Sartre mag hebben, was deze vertolking van „Vliegen" een waardevolle avond. 1000e ZWEMDIPLOMA GEMEENTELIJKE BEDRIJFSTECHNISCHE SCHOOL Dinsdagmiddag werd iin de Gemeen telijke Bedrijfstechnische school het lOOOsfe zwemdiploma uitgereikt. De uitreiking geschiedde met enige plechtigheid door de inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding in Leiden die heer J. C. F. Coers. De direkteur gewaagde in zijn slot woord van de noodzaak van sportbe oefening door de jeugd. Hij verheug de zach over heit enthousiasme in de ze, bij de leraren en leerlingen; hij vond het een belangrijk feit, dat nu de school nauwelijks vijf jaar be staat, reeds duizend zwemdiploma's (A, B, C, D, E) werden behaald. BEURSOVERZICHT VAN VRIJDAG Vriendelijke stemming met kalme handel De efffectenbeurs heeft deze week besloten met een vriendelijker stem ming. De handel bleef echter de ge hele middag van zeer kalme aard. ">e markt werd gunstig beïnvloed door die sterk meevallende houding van Walle Street, waar het Dow Jones- "uf°r nu weer vlak bij de 600 is gestegen. Hiermee heeft New York die daling tengevolge van de Cu baanse crisis weer vrijwel overwon nen. Ter beurze acht men niettemin de internationale politieke toestand nog vol risico's zodat men zich ten aanzien van de politiek zeer gereser veerd toont. Was de beurs dus ten dele vast op New York, anderzijds droegen de dekkings-aankopen tot de vriendelijker stemming bij. Vandaar, dat de internationale fondsen over de gehele linie wederom op een iets hoger niveau kwamen, De laatste beurs'dag was dus bepaald niet on gunstig. Na de lichte reactie van gis? teren volgde een herstel met name mor Hoogovens, die aantrokken tot 488, AKU (tot 345), Unilever op ca 122 en Kon. Olie, die boven de 140 uitkwamen. Philips evenwel bleef ten achter wel was de koers op 132 iets beter dan gisteren, maar het gis teren geleden verlies werd daarmede r3"a niet goed gemaakt. Overal was de handel zeer rustig. Per saldo is de markt deze week, die maandag bijzonder willig inzette in gevolge de oplossing van het Cubaan? se conflict, vooruitgegaan. Ten op zichte van vorige week vrijdag ver beterden AKU 8 punten, Philips vijf gulden, Unilever twee gulden, Kon. Olie zes gulden terwijl Hoogovens opliepen van 467 tot 487. De scheepvaartmarkt, die gisteren enig herstel vertoonde voor KNSM, was vandaag weer in mineur, uitge zonderd voor scheepvaartunie, die lichte vraag ontmoetten. De koersen voor de cultuurwaarden weken wei nig van de vorige noteringen af. On der de binnenlandse industrieën deed Indola van zich spreken door de pu blicatie van de resultaten over het derde kwartaal. Hieruit blijkt dat de omzet is gestegen met zes procent en de netto winst met 22 procent. Dien tengevolge werd Indola een vijftal punten hoger geadviseerd. Willem Smit in Nijmegen was eveneens op een iets hoger niveau op de aan kondiging van onveranderd 14 pro cent dividend. Voor beide fondsen bleef de koersverhoging echter zeer beperkt. Nederlandse staatsfondsen hadden een rustig en merendeels prijshou dend verlooD. De markt behield tot het sluiten toe een zeer rustig ka rakter voor de aandelen, terwijl ver anderingen van betekenis zich niet meer voordeden. Internationale fond sen sloten evenwel in een vaste stem ming. 1962 1961 1960 Per eind oktober in Godgeleerdheid Rechtsgeleerdheid Geneeskunde Wis- en Natuurkunde Letteren en Wijsbegeerte Rechten en Letteren Wis- en Natuurk., Lett. G Totalen per eind oktober Totalen einde studiejaar De cijfers tussen haakjes zijn de aantallen vrouwelijke studenten; deze zijn in het totaal begrepen, evenals de niet-volledig ingeschrevenen. 101 26) 94 24) 98 24) 985 (243) 960 (257) 900 (243) 1207 (287) 1148 (268) 1124 (277) 1617 (307) 1505 (306) 1384 (292) 1299 (680) 1206 (638) 1159 (617) 326 (133) 287 (124) 278 (118) 317 (175) 286 (157) 261 (138) 5852 (1851) 5486 (1774) 5204 (1709) 5947 (1887) 5620 (1806) Al die zegels tegen woordig. U zou de tel kwijt raken. Daar om hou vast aan de Want denk er om: Alleen de allerbeste zaken zijn bij de MIDZA aangesloten. INSCHRIJVING EERSTEJAARS Per eind oktober in Godgeleerdheid 10 5) 15 5) 5 2) Rechtsgeleerdheid 157 31) 177 45) 164 44) Geneeskunde 184 46) 178 38) 144 40) Wis- en Natuurkunde 255 39) 262 45) 253 51) Letteren en Wijsbegeerte 194 (114) 188 (100) 221 (123) Rechten en Letteren 59 23) 48 17) 42 17) Wis- en Natuurk., Lett, en 59 31) 56 35) 50 30) Gen. Totalen per eind oktober 918 (289) 924 (285) 879 (307) Totalen einde studiejaar 993 (307) 952 (323) De cijfers tussen haakjes zijn de aantallen vrouwelijke studenten. 6 November aanstaande, 's avonds om half acht, zal aan de Koningsstraat hoek Willem de Zwijgerlaan in Leiden-noord de Koningskerk officieel in gebruik worden gesteld. Deze hervormde kerk met rond driehonderd zit plaatsen is ontworpen door de architecten G. Hamperpagt en J. de Gruyter uit Arnhem en gebouwd door de aannemers gebr. Den Ouden. De kerk is niet groot, maar naar leden van het college van kerkvoogden ons ver zekerden, groot genoeg, omdat de buurt niet voor uitbreiding vatbaar is. Aan de rand van de stad ter hoogte van de veemarkt-in-de-maak zullen geen nieuwe wijken worden geplaatst. Wel hoopt men op spoedige door trekking van de Willem de Zwijgerlaan over de spoorlijn naar de gas fabriek. Dit betekent een aanmerkelijke uitbreiding van het „achterland". De totale bouwkosten van deze kerk bedragen twee miljoen. Ook een zaal voor club-bijeenkomsten voor honderd mensen en ruimten voor praktijk van arts en wijkzusters zijn in het gebouw opgenomen. De strakke lijnen van het liturgisch centrum met als enige versiering een draadplastiek voorstellend de wonderbaarlijke visvangst zijn indrukwekkend. Aan de buitenmuren werden ter versiering enige plastieken aangebracht ver vaardigd door „De Porceleyne Fles" te Delft voorstellende de vier Evange listen. De gemeenteleden van de hervormde kerk „kerkten" tot heden in de aula van de dr. Van Voorthuysenschool. (Advertentie) Marktberichten LEIDEN, 2 november, Kaas Aan gevoerd 17 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leidse Kaas. Noteringen Goudse extra kw. tot 2.42, le kw. tot 2.38. Leidse le kw. tot 2.58. Handel was kalm. Vee Stieren 5, melkkoeien 70, 675-1000, rustig, vette koeien 365, 2.10-2.95, zeer flauw, vare koeien 80, 375-815, kalm, pinken 19, 275-425, kalm, graskalveren 20, 150-225, kalm, vette kalveren 93, 1.50-2.20, tamelijk, nuchtere kalveren 35, 85-100, redelijk, fokschapen 70, 90-125, stil, vette lam meren 1502, 100-1300, redelijk, zeu gen 22, 225-325, redelijk, schrammen 194, 65-95, redelijk, biggen 658, 35-40- 45, redelijk, paard 1, geiten 20, totale aanvoer 3182.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2