S)e Cöicbe6ou^cmt OE THANT BEREIKTE NIET VEEL BIJ FIDEL CASTRO Concilie duurt langer dan verwacht 109.- Amerikaanse hulp voor India FALCON naarCOSTER! VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.769 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAFENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Brengt Mikojan een muilkorf mee? Telef. 20935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 MIKOJAN THANS NAAR CUBA Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat de Amerikaanse blokkade van Cuba en de verkenningsvluchten boven de Russische bases daar gisteren bij het aanbreken van de dag zijn hervat „omdat geen doeltreffende rege lingen van de V.N. zijn getroffen voor toezicht op de ontmanteling der Russische bases." De sekretaris-generaal van de V.N., die twee dagen in Havana bespre kingen heeft gevoerd, is er blijkbaar niet in geslaagd de Cubaanse pre mier Fidel Castro ertoe te bewegen in te stemmen met een vorm van inspektie door de V.N. op verwijdering der raketten. Bij zijn terugkeer in New York sprak Thant geruchten tegen, volgens welke Castro zich bij hem bitter had beklaagd over de houding van pre mier Chroesjtsjov. Thant zei van betrouwbare zijde vernomen te hebben dat alle Russische raketten vrijdag gedemonteerd zouden zijn en korte tijd later Cuba verlaten zouden hebben. Raketten worden toch ingepakt WAT WIL MIKOJAN? Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren opnieuw verklaard dat Washington in het geheel geen aan dacht zal schenken aan de eisen van Castro. Men is in Washington van mening dat de Sowjet-vice-premier Mikojan, die vanavond in Havana wordt verwacht, misschien Castro tot andere gedachten zal brengen. Miko jan kwam gisteren in New York aan. Waarnemers zeggen dat er zeer sterke aanwijzingen zijn dat Miko jan instructies heeft om Castro on omwonden te zeggen dat pogingen om de grote mogendheden in de wie len te rijden zeer ernstige gevolgen zouden hebben voor de toekomstige betrekkingen tussen de Sowj et-Unie en Cuba. Diplomaten in Washington ver moeden, dat Mikojans bezoek voor namelijk bedoeld is om er op toe te zien, dat de Russische raket-instal laties worden ontmanteld en terug gezonden vóór waarnemers van de Verenigde Natites toestemming zou den krijgen de bases te inspekteren. FIDEL CASTRO BLIJFT BRULLEN Premier Fidel Castro heeft don derdagavond in een toespraak voor radio en televisie, die in Key West is opgevangen, verklaard, dat zijn land absoluut niet van plan is zich te onderwerpen aan een onderzoek van de bewapening van Cuba. De Cubaanse premier las een ver slag van zijn besprekingen met Oe Thant voor. Hij zei hierna: „Deze inspektie is vernederend voor ons. Met de eis daartoe worden onze rechten geschonden. Wij begrijpen niet waarom men ons dat gevraagd heeft. Al onze daden blijven binnen de regels van het internationale recht: wij hebben dit recht niet ge schonden. De Verenigde Staten heb ben ons luchtruim zonder reden ge schonden." Castro verklaarde, dat „strategi sche wapens" uit Cuba worden te ruggetrokken. Hij herhaalde zijn eis tot ontruiming van de basis Guanta- namo. „Het is absurd van ons het terugtrekken van bevriende bases te eisen en te willen dat een vijan delijke basis in ons land blijft." Onder gejuich verklaare Castro: „Wij zijn vrienden van de Sowjet- Unie". Hij gaf toe, dat er enige ver schillen van mening tussen de beide regeringen geweest zijn. Chinese opruiing Communistisch China heeft een grootscheepse propaganda-campagne geopend met het doel premier Castro van Cuba te stijven in diens verzet tegen de onvoorwaardelijke terug trekking der Russische raketten van zijn eiland. Met deze campagne trot- lijk Chroesjt- Peking, dat van het begin af aan zijn ongenoegen over Chroesjtsjovs besluit niet onder stoelen of banken stak, noemde het optreden der Ver. Naties een inmenging in de onaf hankelijkheid en souvereiniteit van Cuba. Toch niet met lege handen De Cubaanse regering heeft de se kretaris-generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant, en zijn metgezellen niet met lege handen naar New York terug laten gaan. Ieder lid van het gezelschap trof voor het vertrek in zijn hotelkamer twee dozen Havana- sigaren en een fles rum aan. Voor een echte AGRARISCHE SANERING ï"\e steun- en saneringsmaatregelen, die de minister v?n Landbouw, mr. Marijnen deze week na uitvoerig kabinetsberaad heeft bekend ge maakt, vormen zonder twijfel een knap uitgewerkt en zeer waarschijn lijk ook doeltreffend complex om de huidige noden van de gemengde agrarische bedrijven te lijf te gaan. Men kent de samenspannende facto ren wel, die daar sedert enkele maan den een funeste uitwerking teweeg brachten: te grote produktie tegen over verminderde afzetmogelijkhe den voor pluimvee en eieren, lage prijzen voor varkensvlees, kostenstij ging voor de zuivelsector en aanzien lijke „uitstoot" van rundvlees, ook met nadelige gevolgen voor de prijs vorming. Zij, die beweren, dat de E.E.G. als enige of voornaamste schuldige zou moeten worden aange wezen, hebben ongelijk, omdat vol gens deskundigen de moeilijke situa tie ook zonder de gemeenschappelijke markt zou zijn ontstaan. Bovenge noemde oorzaken zijn dan ook typisch „binnenlands". De EEG heeft echter wel een bij zondere verwikkeling teweeggebracht in die zin, dat ze de maatregelen, welke de regering zonder haar auto- nomisch voor hulpverlening aan de getroffen bedrijven zou hebben kun nen nemen, gelijk ze bijvoorbeeld in de befaamde dertiger jaren en daar na wel deed, nu niet meer op grond van de verdragen van Rome mAg ne men. Zou de regering aan dat verbod tot het verbinden van steun- en hulp maatregelen aan bepaalde land- bouwprodukten willen ontkomen, dan moet daartoe krachtens de EEG-ver- bintenissen een bepaalde procedure in het werk worden gesteld, maar de toestemming van de raad vanminis ters zou in alle geval twijfelachtig zijn. Oet is daarom toe te juichen, dat minister Marijnen een andere, ze kerder en doeltreffender weg heeft willen bewandelen en ook niet het oor heeft geleend'aan de adviezen on der meer de goedbedoelde van het Landbouwschap die voor het ver lenen van directe toeslagen pleitten. Dat zou internationaal een vrijwel onhaalbare kaart zijn gebleken en een minister behoort zich niet in zul ke onzekerheden te begeven. Vooral ook niet terwille van onze agrarische belangen zelf! Mr. Marijnen blijkt zijn strategie nu te hebben gericht op een zo veel mogelijke individuele aanpak van de problematiek: geen algemene maatregelen dus, die ieder bedrijf nodig of niet ten gunste zouden zijn, maar hij verbindt er tevens een sanerend element aan. Met een he dendaagse term zou men van een „gericht karakter" kunnen spreken. Dat karakter houdt rekening met enkele harde feiten, die nu ook wel vrij algemeen in de agrarische wereld xelf worden beseft en erkend. In de voornaamste plaats de omstandigheid, dat er de laatste jaren een aanzien lijke terugloo te constateren valt in zake het aantal arbeidskrachten in de landbouw, wel ongeveer honderd duizend in het afgelopen tiental ja ren. Voorts het verdwijnen van een groot aantal (te) kleine boerenbedrij ven, een natuurnoodzakelijk proces blijkbaar, hoe onaangenaam het soms ook individueel kan treffen. De mi nister heeft daarom aan zijn maatre gelen een sterk structureel karakter willen geven, d.w.z.: om bedoeld pro ces van onvermijdelijke, maar nood zakelijke sanering te bevorderen, maar vooral goed op te vangen, zon der dat het dus al te gevoelige schok ken van sociale aard voor de be trokkenen tweegbrengt. r\ie gevoeligheid wordt onder meer voorkomen, of althans verzacht door de mogelijkheid van de voor schotten aan zwakke bedrijven, waar door deze steun de kans wordt gescha pen de bedrijfsvoering voort te zetten, maar waaraan tevens een zekere „doorlichting" te pas komt, die de ef- ficiencykant niet ontziet. De minis ter kan zodoende met gelijktijdige ge bruikmaking van andere belangrijke elementen in zijn beleid als ruilver kaveling, het tegenhouden van niet- noodzakelijke ontginningen, gunstige wegenplannen etc. een aanzienlijk ar senaal opbouwen om sanerend tewerk te gaan. Het valt te hopen, dat het parle ment straks bij de beoordeling van de ingediende plannen deze aldus zal we ten te interpreteren en te honoreren! Een beeld van de besprekingen in Havana tussen Oe Thant, de algemeen sekretaris van de V.N., en Fidel Castro, de Cubaanse premier. Vlnr om de tafel: Loefti Omar van de VAR, Oe Thant, Hernane Tavares Sa van Brazilië, verder (aan de overzijde van de tafel) Raoul Roa, minister van buitenlandse zaken van Cuba; Fidel Castro, president Dorticos van Cuba en Carlos Lechuga, hoofd van de Cubaanse delegatie bij de Ver. Naties. Geen beperking van sprekers werd, ondanks het verbod om tekenen van bijval of afkeuring te geven, door vele Concilievaders met handgeklap begroet. Pauze. De Concilievaders komen nu niet eerder dan 5 november weer bijeen. Talrijke bisschoppen maken van deze pauze gebruik om even naar hun dio- verstrekte nog niet in een toestand, j„t cesen over te wippen en daar drin- dat zjj gedrukt kunnen worden en aan or de Vaders voorgelegd. Deze onafgewerkte stukken zijn nu aan de voorzitters der Conciliecom missies ter hand gesteld, teneinde ze Het tweede Vaticaanse concilie zal, r^P maken voor behandeling door naar het zich laat aanzien, zeker twee de Algemene Vergaderingen of drie jaren duren. De debatten zul- len vrij zijn en blijven: het presidium Pathetisch beroep, wenst vooralsnog de Concilievaders geen andere beperkingen op te leggen Tijdens de elfde algemene verga- dan de tien-minuten-spreektijd, wel- dering op woensdagochtend heeft ke door het reglement wordt aanbevo- mgr. Jan van Cauwelaert, bisschop len. Dit heeft het Kath. Nederl. Pers- Y^1 Inongo in Kongo, een opmerke- bureau van een gezaghebbend lid van lij ke verklaring afgelegd. In naam het Concilie-secretariaat vernomen. van het gehele episcopaat van Afrika Het voorstel van de aartsbisschop van heeft hij aan de Concilievaders ge- Mechelen, kardinaal Suenens, om het vraagd met de deur te sluiten voor de aantal sprekers tot vijftig per onder- liturgische vernieuwing. Hij besloot werp te beperken of een spreker per °P pathetische wijze zijn oproep met: nationale of regionale groep toe te „Wanneer meer dan 200 bisschoppen laten, schijnt dus voorlopig van de van Afrika_dït vragen, dan spreekt gende zaken af te doen of er alleen maar de vrije dagen door te brengen. Dit model "Brufus", de meest mo derne Falcon-autocoat. 3-deIige rugceintuur, gepaspoi leerde steek- zakken met sierstiksel. Voering: boven satijn, onder wollen ruit. In camel of cashmere, blauw, grijs of beige. "Brutus" in prijzen van tot 175.- Deze "Brutus" en nog vele andere prachtige Falcons bij LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 25 Rotterdam: Korte Hoogstraat 11 - Meent hk. Goudsesingel - Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg - West-Kruiskade 35 Hoogvliet: Winkelcentrum Zeist: Slotlaan 158-160 Vlaatdingem Liesveld 7-9 hand te zijn gewezen. Verwacht werd, dat de beraadsla gingen over de liturgische vernieu wing tussen 15 en 20 november ten einde zullen lopen. In de nationale bisschoppen-confe renties wordt inmiddels bijzondere aandacht besteed aan twee onderwer pen: het huidige schema over de Li turgie en een vernieuwing daarvan onder leiding van genoemde conferen de Heilige Geest". De rede van mgr. van Cauwelaert LEIDEN KATWIJK Breestraat Voorstraat (Advertentie) Menon afgedankt vangen. Men is van oordeel, dat de verdwijning van Menon niet alleen het verbeteren van de betrekkingen ♦;öc „0„ w Koefl,„„ Amerikaanse militaire vliegtuigen tussen Engeland en India zal verge- "n H. w begonnen in de naeht van donderdag makkelijken, maar ookgeleidelijk tot op vrijdag de eerste militaire zendm- een beter verstandhouding tussen In- en de herwaardering van het schopsambt. Intussen doet zich een andere ont- Ontvoerders krijgen twintig jaar i Pakistan zal leiden. De nationale raad van de Indiase communistische partij heeft donder- gen uit West-Duitsland naar India <üa wikkeling in het werk van het Con- 0VJ£ mUibS?" uitrusting is afkom- cilie TOor. De 74 schemata, welke de stj de Amerikaanse Iegervoorra- centrale commissie in het afgelopen de* |n E a Er ljjn bijzonder jaar gepasseerd zUn, bevinden zich heden over hoeveelheden ot de aard met uitzondering van de 7 reeds ïan de iendlnsen verstrekt. Naar vernomen wordt, zal ook Tur- dag, na een spoedvergadering van kije India berggeschut zenden. twee dagen, een resolutie aangeno- Premier Nehroe heeft woensdag- men, waarin China van agressie tegen avond de portefeuille van defensie van India wordt beschuldigd door open- minister Krisjna Menon overgeno- liik de internationale grens van In- men. cFiaias grondgebied te overschrijden. In de afgelopen dagen was steeds In de bijeenkomst van de raad meer kritiek geleverd op minister kwam het tot verhitte debatten tus- Menon, zowel van de zijde der opposi- de voorstanders van het Indiase Larcher en Rolland, de ontvoerders tie als van die van de congrespartij standpunt en de aanhangers van Pe- van Eric Peugeot, zijn woensdag- van premier Nehroe. king. Woensdagavond hebben demon avond tot een gevangenisstraf van De minster vain defensie zou de vij- str anten brand gesticht in het partij- twintig jaar veroordeeld. Zij hebben and hebben onderschat en geen be- bureau in Nieuw Delhi, waardoor daarmee de zwaarst mogelijke straf grip hebben gehad van de elementai- drie communisten werden gewond, gekregen. re beginselen van de defensie. Menon is thans benoemd tot minis- Tijdens het proces tegen hen, dat ter, belast met de produktie voor de drie dagen heeft geduurd, poogde elk defensie. Hij zal lid van het kabinet der beschuldigden zijn rol bij de ont- blijven. voering van Eric Peugeot te bagatel- Het „afdanken" van Krisjna Menon liseren. De twee mannen vertelden is in Londense officiële kringen met het losgeld besteed te hebben aan nauwelijks verholen stemming ont- een weelderig leven, gokken, vakan tie aan de Riviera en in wintersport- advertentie) plaatsen en het kopen van juwelen. De taalgrens in Dit uunimer bestaat uit 22 pagina's Zuidoosten wind De Bilt, vrijdag 10 uur: Het frontenstelsel van een Oceaan depressie bewoog vertraagd over En geland naar het Oosten. Samenhan gend daarmee kon de temperatuur in ons land ook de afgelopen nacht in het binnenland tot dicht bij het vries- De Belgische minister van open- punt dalen. De zuidelijke wind in het hare werken Joseph Merlot, is don- Noordzeegebied wakkerde voor het derdagavond afgetreden. front uit tot stormachtig aan. Onder- Hij had woensdagavond na het aan- tussen beweegt de depressie langzaam hemen van de wet inzake de taalgrens via hst zeegebied ten westen van Ier- door de Belgische Kamer zijn ontslag land in zuidoostelijke richting naar ingediend. 't Kanaal. Tegelijkertijd komen er in De socialistische minister van bui- d!.1'ic!'_t: tenlandse zaken, Paul Henri Spaak, die een partijgenoot van Merlott is, België druk voor. Daardoor wordt de wind in ons land zuidoostelijk. In de con- deelde mee tot de regering aanblijft.' jmftt. die «fan wordt aange- Men zal zich herinneren, dat het f p,'!™.?frrlhTr Iets beneden voornaamste verzet tegen deze wet - CT wat re" was de indeling van de Voerstreek bij vanen, het Vlaamse taalgebied. Bij de bezichtiging van de Badshahi-Moskee in Lahore, droegen prinses Beatrix en het gevolg speciaal schoeisel, vember arriveren. „Fairsea" debarkeert in Bremerhaven De circa 150 uit Nieuw-Guinea af komstige Nederlandse passagiers, die zich aan boord bevinden van het Italiaanse passagiersschip „Fairsa", zullen op maandag 5 november niet in Amsterdam van boord gaan maar in Bremrehaven debarkeren. Zij zullen per extra trein naar Neder land worden vervoerd en daar in de loop van dinsdagmiddag 6 no- Zon- en maanstanden 3 Okt.: zon op 07.37, onder 17.10; maan op 13.09, onder 21.34. Hoogwaterstanden 3 Okt.: v.m. 6.27; n.m. 18.44. KORRELTJE Wees niet afhankelijk van eèn an der, als ge uw eigen meester kunt zijn. (Paracelsus)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1