SUNIL zwar.e .shag zwaar? matador „Wiener Café" beleefde in Alphen een sprankelende première SPORT Steeds Vooruit VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 OF LFTDSE COURANT PAGINA 10 De dirigent van „St. Bonifacius", de heer Chr. van der Mark, in gesprek met soliste Sibylle Raaphorst, van geboorte Alphense, maar tegenwoordig woonachtig In Amsterdam. De koren waren zeer levendig - de solisten goed op dreef nige mate by tot dat succes, dat niet zo vaak voor amateurs is weggelegd. Een succes, waartoe eveneens werd bijgedragen door de solisten. Een be langrijke rol kreeg haar vertolking door Bert van 't Hoff. Deze tenor gaf er, getuige zijn opvallend goede voor dracht, blijk van de partituur vol komen meester te zijn. Jammer was, dat zijn stem niet dat volume kan bereiken «m een grote zaal als in Avifauna akkoestiek arm als deze is volkomen te „bereiken". Wij kregen de indruk, dat de zich achter in de zaal bevindenden veel moeite moesten doen om zijn optreden maat voor maat en woord voor woord te volgen. Met hetzelfde en wel, de slechte akkoestiek bedoelen wij weer, bleek Mizzi van der Lans aanvanke lijk in haar sopraanrol te strijden. Niettemin slaagde zij erin, na een aarzelend begin, deze moeilijkheid te overbruggen, dank zij een geweldig arsenaal aan flair, waarover zij, naast haar niet te verwaarlozen zang-kwa liteiten, beschikt. Komen wij vervol gens bij Willy van Dijk de voor Dirigent Van der Mark vol vaart en vuur Charmant, muzikaal en spontaan - Deze bijvoeglijke naamwoorden sie ren wel het meest de uitvoering van Robert Stolz' compositie „Wiener Café", die de R.K. gemengde zang vereniging „St. Bonifacius" uit Al phen aan den Rijn en het R.K. ge mengd koor „Gloria Dei" uit Lei- muiden woensdagavond in Avifauna's bovenzaal ten beste gaven. Kwalificaties, die ook de prestaties betreffen van de sopranen Mizzi van der Lans en de voor Ankje Karse- meijer ingevallen Willy van Dijk tooien; vervolgens die van de Alphen se alt/mezzo-sopraan Sibylle Raap horst, de tenoren Bert van 'tHoff en Henny van Rooyen en de bariton Henk Dorel. Deze prijzende bewoor dingen vallen ook ten deel aan de musici, betrokken uit het arsenaal van de Nederlandse Radio Unie. Alle genoemden nu bewerkstelligden, dat de Nederlandse première van „Wie ner Café" er één werd van het soort, die wellicht haar weerklank nog zal vinden over ons gehele land. De sec ties radio van KRO en VARA im mers hebben de gehele uitvoering op de band vastgelegd iets wat in elk geval de zegswijze „Wat in het vat zit, verzuurt niet" hopelijk recht zal doen wedervaren. Een honorering immers zal dit zijn in bijzondere mate van het vele, ja welhaast niet te schatten werk, dat vooral de ge noemde koren, amateurs tot-en-met in zich „herbergend", vóór de uit voering hebben verzet. Dit alles dank zij een tomeloze energie en enthou siasme, die een dirigent als de heer Chris van der Mark ten toon heeft gespreid. Een dirigent, bij wie ons inziens de prestaties van de Alphense en Leimuidense koren een zodanig peil bereiken, dat men voor amateurs eigenlijk voor onmogelijk zou achten. De heer Van der Mark zóu, zoals eerder in ons blad werd gemeld, af scheid nemen van zijn koren naar wij woensdagavond uit zeer betrouw bare bron vernamen zal het in de nabije toekomst zo'n vaart nog niet lopen, en dit dan zal de leden van de koren zelf, degenen die woensdag in zo'n groten getale acte de pré- sence gaven voor deze uitvoering, ja, alle muziekminnenden uit de Rijn streek meer dan deugd doen. Natuurlijk, er kleefden enkele schoonheids foutjes in de, onder andere ook door de commissaris der koningin, diens echtgenote en het Alphens burge- meesterspaar bü gewoonde uitvoering. Maar laten we het positieve, ja het prijzen waardige releveren. De koren kwamen om het een tikkeltje on eerbiedig te zeggen goed uit de verf. Als begeleidend optreden ten opzichte van de solisten én wanneer een meer op de voorgrond treden een eis der compositie was, klonk de sa menzang alleszins zeer redelijk, ter wijl ook klankzuiverheid en nuan cering der diverse groepen eveneens aan hun vereiste voldeden. Daarbij: voordracht en dictie, aan gevuld met een niet weg te denken enthousiasme droegen in niet wei- Dr. Klompé ivilde in woonwagen door het land Minister mej. dr. M. A. M. Klompé (maatschappelijk werk) is van plan geweest een poosje in een woonwa gen door ons land te reizen om meer aan de weet te komen over de hou ding die in het algemeen tegenover woonwagenbewoners wordt aangeno men. De minister onthulde dit in de ver gadering van de vaste commissie voor maatschappelijk werk. Zij zou 't ook zeker hebben gedaan als ze zelf nog was toegekomen aan de verdediging van de nieuwe Woonwagenwet, die ze komend voorjaar bij de Tweede Kamer denkt in te dienen. Het trekken van de woonwagenbe woners wil de minister principieel niet beperken. Ze ziet daar een aan tasting van de persoonlijke vrijheid in. de ziek geworden Ankje Karsemeijer ingevallen andere sopraansoliste. Zij deed het, de korte aanloopperiode van repetitie in aanmerking genomen vooral, voortreffelijk. Zij beschikt over een stem, die vele kwaliteiten in zich heeft, is vooral geschapen wat haar zang betreft voor het operette- genre, als Robert Stolz bedoelde, en kan acteren. De enkele foutjes, die zij dan ook maakte het inzetten met het orkest ging niet altijd van een leien dakje zijn dan ook zeer zeker te vergeven. Sibylle Raaphorst vervolgens, de vervulster van de mezzo-sopraan-rol in „Wiener Café", gaf voor eigen publiek een gave ver tolking. In al de solo's en duetten en dat waren er nogal wat kreeg zij ontegenzeglijk de kans om haar kunnen te etaleren en dat deed zij dan ook, met groot succes. Henk Dorel de bekende radiozanger en Henny van Rooyen vervolmaak ten de opinie, dat dirigent Chris van der Mark een werkelijk uitgelezen schare solisten had ingezet voor de verwikkelingen, die Robert Stolz in het Weens koffiehuis „Züm Goldenen Kipferl" op muzikale wijze het licht deed zien. Het radio-orkest tenslotte gaf aan het geheel een „ondergrond", waarop solisten en koristen weelde rig konden voortborduren. Dirigent Chris van der Mark ontving, door het initiatief tot de première van „Wiener Café" te nemen, vele hulde betuigingen. (Een bloemenmand voor hem, naast boeketten voor de solis ten legden er na afloop getuigenis vanaf). Verdiend was het, alleszins. Hij heeft de niet gemakkelijke taak gehad om twee koren tot één geheel te brengen, hij heeft de instrumenta listen zijn visie op Robert Stolz' oeu vre weergegeven en hij is erin ge slaagd om het na één repetitie door koristen, solisten en instrumentalis ten gezamenlijk te doen uitvoeren. Resumerend: Wij hebben ons woensdagavond bij de vertolking van Robert Stolz' com positie kunnen overtuigen van de vele variaties in des toondichters oeuvre. We hoorden een wals en een tango, een rumba en een boogie, en fin we leefden in gedachten vanaf de Turkse dreiging rond 1683 tot de invasie van de muzikale nozemwe reld. Dit alles, dank zij de voortref felijke uitvoering van St. Bonifacius, „Gloria Deo", solisten, instrumenta listen en de een tomeloze energie demonstrerende onderwijzer-dirigent Chris van der Mark. Le Bo. •QyjkSDlVG- suNllOM»' NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) De onslagaanvragen van de be drijfsleiding en de gehele t.v.-sectie van de Avro, onder wie de heren H. de Wolf, Siebe va/n der Zee, T. C. Bongenaar en J. M. van Overdevest, is thans door de betrokken personen ingetrokken. Dit werd gisteren beslo ten, toen het dagelijks bestuur van de Avro de bedrijfsleiding verzocht een toelichting te geven op het rapport- De Wolf. Dit rapport bevat het voor stel, de Avro voortaan door een drie manschap te laten leiden. Het rap port was tevens aanleiding tot het vertrek van de Avro-voorzitter jhr. Th. Röell. Het voorstel voor een drie manschap maakt nu een goede kans te worden aangenomen. AKWV, kring Leiden, zette nieuwe seizoen in met problemen NEEM DAN Veel leden van de AKWV, Kring Leiden, hebben woensdagmiddag in restaurant Van der Heyden te Lei den de eerste vergadering van het nieuwe seizoen, welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer P. A. de Jong, bijgewoond. De gelegenheid werd te baat genomen, te klagen over het gebrek aan parkeerruimte in de Leidse binnenstad; op bepaalde tij den jkan men zijn auto op geen en kele plaats kwijt. Deze omstandigheid zal voor de kring Leiden aanleiding zijn om voortaan de bijeenkomsten te verleggen naar een punt buiten de stad, opdat de vergadervreugde niet meer verstoord zal kunnen wor den door het parkeerprobleem. De spreekbeurt van dr. E. W. Meier op 28 november a.s. over Engeland en de EEG wordt in verband met de Veel duurder Merkwaardig, hoe talloze mensen hun fiets verwaarlozen. Tei slotte is het niet „zomaar" een gebruikvoorwerp, maar een bezit dat waard is om er goed voor te zorgen. Niet alleen voor de veiligheid maar nek uit verstandig overleg. Een reparatie kan duur wor den als u er te lang mee wacht. Daar om, ga zodra het nodig is naar de vakman - uw fietsenhandelaar. Zijn raad voorkomt fietsenkwaad. (Advertentie) Haagse politierechter: Bloemen voor de gasten Een kweker uit Voorschoten had 43.000 stuks tulpen verkocht in strijd tnet de voorschriften. Dat wil zeg gen, de helft van dat aantal leverde hij aan handelaren, de rest was ver kocht aan bezoekers. Nu betoogde de kweker, dat hij vergunning had om bloemen aan be zoekers te verkopen en dus onder meer slingers te maken. Daar was de Officier van justitie het wel mee eens, omdat verdachte langs de hoofdweg woont en dan gel den er uitzonderingsbepalingen. Doch het verkopen aan de handel is niet toegestaan en daarvoor eiste de Of ficier f 250,- boete of 1 maand hech tenis. De rechter hield rekening met bij zondere omstandigheden en veroor deelde daarom tot f 300,- boete, waar van echter f 150,- voorwaardelijk met proeftijd van een jaar. Voor verleiding gezwicht Twee broers bekenden, dat zij voor de verleiding gezwicht waren en op hun kwekerij in Noordwijk narcis sen hadden verkocht in strijd met de voorschriften. De verleiding was de prijs, Vit cent per bloem. „Die kooplieden kwamen telkens maar weer zeuren en op het laatst hebben we toestemming gegeven om dan wat bloemen te snijden", zo be kenden verdachten. Het was slecht uitgepakt. De handelaren sneden des morgens al vroeg de bloemen, om die nog naar de veiling te kunnen brengen die dag. „En zeker ook, omdat de contro leurs zo vroeg niet op pad zijn", voegde de rechter hieraan toe. Inplaats dat er niet veel bloemen zouden worden gesneden bleek, dat de kooplièden bijna alles hadden af gesneden en op die manier ook nog schade veroorzaakt. De Officier eiste tegen de broer die 2.000 narcissen had verkocht een geldboete van f 2.000,- en tegen de ander die plm. 1500 narcissen ver kocht, f 1.500,- boete. De rechter zag reden tot clementie; hij veroordeelde eerstbedoelde ver dachte tot f 1000,- boete of 6 weken hechtenis en de tweede tot f 1000,- boete of 6 weken hechtenis, doch in dit geval de helft van het bedrag voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Op de rijksweg Vries-Yde is gisteravond een 75-jarige voetganger de heer P. A. Boerma, die verpleegd werd in de inrichting „Filadelfia" te Vries bij het plotseling oversteken van de weg gegrepen door een auto en op slag gedood. De auto was die van de commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. L. W. Fock en werd bestuurd door de 41- jarige H. S. uit Groningen. De com missaris der Koningin was op weg naar Groningen. AKTIE „GEZONDEN VOOR ZIEKEN" De nationale financiële aktie „Ge zonden voor zieken", geleid door de heer A. M. Bergers uit Rotterdam in kwaliteit van direkteur van de Stichting Uitvoeringsorgaan Finan ciële Akties bracht op f 1.902.811, De navolgende organisaties, werk zaam op het gebied van de volks gezondheid zullen de opbrengst ver delen, te weten: Het Groene Kruis, Het Wit-Gele Kruis, Het Oranje Groene Kruis, Het Nederlandsche Roode Kruis, De Stichting ter bevordering der revalidatie, Het Nationaal Fonds voor Geestelijke Volksgezondheid en de organisaties die de strijd hebben aangebonden tegen de volksziekten: kanker, reuma, tu berculose, astma en Polio. De navolgende hoofdprijzen zijn tij dens het VARA-programma, dat woensdagavond werd uitgezonden, bekendgemaakt, namelijk 50.000 op lotnummer B 164106; 4 prijzen van 25.000,op de lotnummers J 56934 - F 75466 - C 90298 en E 171296. Vijf auto's op de lotnummers: I 34213 - D 97245 - E 107717 - B 107190 en A 155334. De overige 2000 prijzen - totaal prij- zenbedrag ruim f 250.000,- zijn ver meld op de trekkingslijsten, die van omstreeks 10 november af op ver koopadressen ter inzage zijn gelegd. Gemeenten mogen meer belasting gaan heffen Op de departementen van Finan ciën en van Binnenlandse Zaken wordt met grote voortvarendheid ge werkt aan een wetsontwerp tot ver ruiming van het gemeentelijke belas tinggebied. In principe is na langdu rige onderhandelingen tussen de bei de departementen hierover overeen stemming bereikt. Krachtens het in te dienen wets ontwerp zullen de gemeenten in staat gesteld worden bepaalde gemeente lijke belastingen te heffen, welke evenwel voor de belastingbetaler niet zwaarder drukkend zullen zijn dan de huidige rijksbelastingen te zamen met de nieuwe in te voeren belastingen. Minister prof. dr. J. Zijlstra en zijn ambtgenoot mr. E. H. Toxopeus hebben dit gisteren in de Eerste Ka mer meegedeeld bij behandeling van de begroting van het gemeentefonds. In de omgeving van de plaats, waar zondag op Sardinië een Brits echtpaar uit Kenia werd vermoord, zijn donderdag de lijken gevonden van twee mannen, van wie één een reeds lang gezochte bandiet was. Vol gens de Italiaanse politie bestaat er wellicht verband tussen de twee ge vallen. Het wordt mogelijk geacht, dat de beide mannen door andere bandieten zijn gedood, omdat zij zich in strijd met de „ongeschreven wet" aan vreemdelingen zouden hebben vergrepen. ROELOFARENDSVEEN Vrouw ernstig gewond bij een aanrijding Met een schedelbasisfractiiur is in zeer ernstige toestand vanmórgen in het Academisch Ziekenhuis té Leiden opgenomen de 72-jarige mevr. M. v. Klink-Sluis uit Roelofarendsveen. Zij was op weg naar de kerk, met haar echtgenoot, toen zij door een achteropkomende bromfietser uit de ze plaats werd aangereden. Het echt paar liep aan de rechterzijde van de Kerkweg. De vrouw is voorzien van de Laatste H. Sacramenten. De man werd niet gewond. Vermoedelijk heeft de bromfietser tijdens het slechte weer de beide mensen niet gezien. Scheepsberichten Alpherat 2-11 te Rotterdam; Aag- tedijk 2-11 te Bremen; Alnati 1-11 vn Las Palmas nr Santos; Bonita 2-11 te Charleston verw.; Diemerdijk 1-11 vn Plymouth nr Bermuda; Hilversum 2-11 te Bermuda; Kermia-t 2-11 te Puerto Miranda; Kerkedijk 1-11 te New York; Kopionella -t 1-11 vn Gi braltar nr La Spezia, 4-11 te La Spe- zia verw.; Korenia-t 2-11 vn Suez nr Port Sudan; Kossmatella-t 1-11 vn Willemstad nr Lobito; Lekhaven 2-11 vn Bremen nr Hamburg; Oberon 1-11 vn Puerto Cabello nr Port of Spain; Schiellbyd 2-11 te Suez verw., Tacana 2-11 dw Sanpedro, 3-11 te Punta Arenas verw.; Van Cloon 1-11 Gladstone nr Hollandia; Witmarsum 1-11 te Antwerpen; Zwijndrecht 1-11 te Tuapse. vergadering te Hilversum naar half december verplaatst. De algemeen-secretaris van het NKWV, mr. drs. L. M. A. van Rooij, heeft deze woensdagmiddag een uit voerige uiteenzetting gegeven over enkele recente belangrijke gebeurte nissen op sociaal en economisch ge bied. Hierbij ging hij vooral in op vraagstukken met betrekking tot de huidige1 ontwikkeling in de loonpoli tiek en op de nieuwe sociale verze- keringsontwerpen van minister Veld kamp. Er werden vele behartenswaar- dige dingen gezegd in verband met het „in de pas lopen" van de loon stijging met produktieverhoging. In de SER is van werkgeverszijde reeds opgemerkt, dat een eventuele loon kostenstijging niet zonder prijsconse- quenties kan blijven. De in ontwerp zijnde wet arbeids ongeschiktheid voor loontrekkenden wordt gekenmerkt door een moeizame voorbereiding. Vooral de positie van de invaliden is nog niet goed geregeld. Voorts werd genoemd de verzekering tegen zware geneeskundige risico's, bijzonder chronische ziekte, geestes ziekte en voor mensen, die vanaf het begin reeds gehandicapt zijn. Dit zou moeten worden ondergebracht in een volksverzekering, hetgeen heel wat zou kosten, nl. 0,9 pet. van het inko men beneden de 8000 gulden. Door de leden en de geestelijk ad viseur, rector L. P. M. Vester, is tenslotte nog gesproken over de as pecten van de verzekeringen van „de wieg tot het graf", waarbij voor al werd gewezen op de noodzakelijk heid van het aankweken van een gro ter verantwoordelijkheidsbesef bij degenen, die thans door de staat op zoveel wijzen tegen onheil en risi co's worden beschermd. lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. (Advertentie) Woensdagmiddag is de oude boer derij van de heer C. Kuiper te Hoog woud tijdens een onweer door de bliksem getroffen. Het rieten dak vatte onmiddellijk vlam. Spoedig hierna stond de hele boederij in brand. De brandweer slaagde erin een aangebouwde veestal vrijwel geheel te behouden. De boerderij en de ge hele hooioogst werden een prooi van het vuur. Bij het vervoer van platen hard board in de werkplaats van de firma de Hoorder Koreman in Alkmaar is de zestienjarige leerling-timmer man Jan de Hoop zo ongelukkig ge vallen dat hij om het leven kwam. Hij struikelde en kwam tegen de werkbank terecht, waardoor hij een nekwervel brak. TAFELTENNIS De uitslagen vain de gespeelden compe titie-wedstrijden. Steeds Vooruit I ko>n niet tot winst ko men tegen het sterke Steeds Hoger/TSB 4 en moest met een gelijkspel genoegen nemen. De heer N. Sikking wist alle drie zijn partijen te winnen. De heer W. Kuy- ken wist een partij te winnen. De heer J. v. d. Zwet kon nog niet tot winst ko men Daar het dubbel gewonnen werd was de eindstand 5-5. Steeds Vooruit 4-Den Burcht 3 1-9. (Da mes 4e klas) Tonido 2-Steeds Vooruit 10-0; Steeds Vooruit 2-Play Fair I 0-10 Programma volgende week: (10 nov.) Heren 2e klas: Steeds Vooruit I-Sett 2. (Heren 2e klas): (5 nov.) Steeds Vooruit 2-Den Burcht 2. (Heren 4e klas): (6 nov.) Steeds Vooruit 3 heeft rust. Treffers 6- Steeds Vooruit 4. (Dames 4e klas) (5 nov. Steeds Vooruit I-Salamanders 8; (6 nov.) Baronie 2-Steeds Vooruit 2. Aanvang der competitie-wedstrijden om 19.30 uur. BADMINTON EXCELSIOR II-SMASH II 0-8 Ook de derde kompetitiewedstrijd van Smash II eindigde in 'een duidelijke 8-0 zege op het sterker geachte Excelsior II. De enkelspelen werden vrij overtuigend gewonnen, hoewel mej. P. Bonnet in het tweede demesenkel de beslissende game nodig had om haar tegenstandster te slaan. En al was het verschil in de dubbels min der groot, toch bleek al spoedig, dat de Hagenaars, ondanks hun enorme vecht lust, hierin onze stadgenoten evenmin ernstig konden bedreigen. SMASH m-RACKETEERS I 1-7 Met een 7-1 overwinning op stadgenoot Smash III debuteerde Racketeers I bij zonder goed in de hogere klasse, welke zij eind vorig seizoen, via een kampioen schap, bereikte. Ook de vorm, waarin laatstgenoemde ploeg toen verkeerde, leek niet te zijn verdwenen of aange tast, immers met direkt spel bracht het Smash III in grote moeilijkheden. Door een fraaie zege van de heer en mevrouw v. d. Wiel in het tweede gemengd-dubbel konden dezen tenslotte nog juist de eer voor hun team redden. Einduitslag zo doende 1-7. SMASH IV-ICARUS 1 2-4 Smash IV zorgde met Icarus I, Exa I en Kortenaer VI voor een primeur door het spelen van de eerste wedstrijden in de, dit jaar, nieuw ingestelde distrikts- heren-kompetitie. Helaas verloor Smash IV het treffen tegen Icarus I met 4-2, overigens niet zo verwonderlijk, omdat de bezoekers over een behoorlijk aantal sterke spe lers. zowel A, B als C klassers, kunnen beschikken. Alleen de Smash-routinier J. Meyers bleef ongeslagen door het winnen van de eerste enkel en het herendubbel met F Biegstraaten als partner. Deze twee punten waren dus niet voldoende, Icarus wist n.l. de resterende (4) partijen in haar voordeel te beslissen. OP DE KORTE SPORTGOLF In Apeldoorn is woensdag een wed strijd gespeeld tussen het voorlopige oostelijk amateurelftal en een AGOVV- combinatie. De gecombineerde wonnen de ontmoeting met 4-3, nadat zij bij de rust reeds een 4-1 voorsprong hadden. Jcan Garnault. algemeen secretaris van de Tour de France en van de door 't sportblad l'Equipe georganiseerde wie- Ierevenementen, heeft om gezondheids redenen besloten voor deze functies te bedanken. Hij wordt algemeen secretaris van het Pare der Princes in Parijs. De Raad van Elf van de carnavalsclub „Knot Willigendam" in Vlijmen heeft woensdag het overleden mede- fitf-P.-Oijen ten grave gedragen. Naar verluidt zullende leerlingen van de openbare lagere school by testa mentaire beschikking elk voor een waarde van 1,11 aan snoepgoed mogen kopen, in de trant van Carnaval.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10