Engelse zetten top-ontwerpers de klok terug! Bent U moe? Koop dan eens een nieuwe hoed voor de huisvrouw Tips Twee meisjes „wilden wat anders'' en werden rijk Beroemde mannequin werd ontwerpster Hygiëne bij voeding baby van groot belang Advies van psychologen Indien U zich moe voelt, komt dat niet altyd door slaapgebrek. U kunt namelijk een patiënt zijn van het chronische probleem van onze eeuw. Dat is tenminste de benaming, die de psychologen er aan geven. Zij zien vermoeid heid niet als een toestand maar als een symptoom - een symptoom van allerlei het „groene hout" onder de jeugd moest alom het voorbeeld geven van ver- verschillende kwalen. Als U zich moe voelt, zou er iets mis kunnen zijn inet uw gezondheid. Het is dan goed eens naar een dokter te gaan, maar als by dit onderzoek blijkt, dat U physiek volkomen gezond is, dan zou uw vermoeid heid een symptoom van verveling kunnen zijn. Misschien is uw levenspatroon erg vervelend of eentonig. Misschien eet IJ teveel. Misschien zelfs slaapt I) teveel. Enige late feestjes, wat lichte maaltydcn en wat slaapgebrek zouden de eentonigheid kunnen doorbreken en het zware chronische vermoeide gevoel verdwijnt waarschijnlijk. EXCUUS en toe wat lichamelijke inspanning nodig om de eentonigheid te doorbro ken. Naai huis wandelen in plaats van met de bus, auto of fiets zal u lichamelyk vermoeien maar zal veel spanning wegnemen,veroorzaakt door een denkbeeldige vermoeidheid. Huisvrouwen hebben ook lichaams oefeningen nodig. Niet die oefeningen, die ze krijgen door het verrichten van huishoudelijk werk maar een heel andere vorm van lichaamsbeweging. Sommige vrouwen worden al doodmoe door alleen te denken aan een eenvou dig maar gehaat werkje zoals bed den opmaken of strijken. Het antwoord is- Dit werkje het eerst te doen an ders zult u zich de hele dag moe voe len net zolang tot het gehate werkje achter de rug is! Gloria Gordon. Als u de dag begint met een ener giek gevoel maar lusteloos wordt als u begint te werken - dan probleem meestal van psychologische a»-rd. Onderbewust heeft u waarschijn lyk het gevoel, dat u niet veel succes in uw werk hebt, dat u niet erg han dig bent of niet erg gelukkig. Als u met deze mentale handicap begint, zult u zich de hele 'werkdag lang waarschijnlijk ve.rmoeid voelen - niet, omdat uw gezondheid niet in orde is of er iets mankeert aan uw eet- en. sïaapgewoonten maar omdat bewust een excuus wilt hebben uw gebrek aan succes. Als u znh ontmoedigd en slecht gestemd voelt, vermindert dit namelijk uw energie. Het antwoord op dit probleem Doe iets aan uw uiterlijk! Het is na melijk een psychologisch feit, d£ nieuwe kleren u opgewekter make' Vo>r een vrouw is een ander kapsel of een nieuw hoedje vaak al voldoen de. „Weinig succesvolle mannen zyn slordig van uiterlijk", zei onlangs een Londense psychiater. „Zij hebben in gezien, dat een keuring uiterlijk hen in staat stelt beter te denken". MAAK EEN LIJSTJE. Als u zich doodmoe voelt en het „ik- krijg- nooit- alles- klaar- vandaag -gevoel" heeft, maak dan domweg 'n lijstje var. de dingen, die u vandaag beslist moet doen. Mensen voelen zich namelijk vaak moe als' zij een onover zichtelijke hoeveelheid dingen achter elkaar moeten afwerken. Zij maken zich zorgen enige dingen te vergeten en zorgen zijn buitengewoon vermoeiend. Door een lijstje en een soort tijdschema te maken, vereen voudigt u uw zorgen en lijken de werk zaamheden niet zo onoverkomelijk. Als uw werk vereist, dat u de hele dag on dezelfde stoel zit. heeft u af Theevlekken. Thee geeft nare vlekken op kleding en vloerbedekking. De vlekken kun nen echter in beide gevallen goed met borax worden verwijderd. Zeepwater geeft vrywel geen resultaat. Wat een kledingstuk betreft: trek het gevlekte gedeelte strak over een kom, maak het vochtig en sprenkel er borax cp. Giet daarna heet water uit de ketel door de stof en laat de vlek een uurlang in de kom weken. Daarna uitspoelen en het kledingstuk een gewone wasbeurt geven. De vlekken op vloerbedekking zullen na enige malen afgesponst te zijn met een niet te zware boraxoplossing ook verdwijnen. Een algehele beurt met een taptjtreiniger maakt het geheel weT als nieuw! Dekens. Dekens van zuiver wol. die bij een vorige wasbeurt wat zijn gekrompen kunnen met een beetje geluk weer in model worden gebracht. Meng hiertoe in een potje acht ons zeepvlokken, een koffiekop met spiritus en drie dessertlepels eucalyptusolie. Gebruik dit mengsel op dezelfde manier als of het alleen zeepvlokken waren. Voeg het aan het hete water toe voordat men de dekens er in doet. Was de de kens daarna voorzichtig maar spoel niet. Wring goed - 't liefst door een mangel, en laat ze buiten drogen. Alle wollen artikelen kunnen op de ze wijze gewrassen worden. Indien droog ruiken ze niet en zijn ze heer lijk zacht. HUI M 11 1 I I I I It'll I I.I I lal'I'll1! I I'1-1 III l/Uat ió het tu/oord 1 an iinii.i i 111 i i j 1111 tu 111111 ii Promotie JULES ZEGT: „Ik ben ervan overtuigd, dat jij de leiding van die afdeling wel aan kunt maar ik vind het onzin, dat je naar die betrekking solliciteert. Ik vind dat je het niet moet doen. Je hebt op het ogenblik meer dan genoeg ie doen. Als ze je meer betalen, zullen ze ook meer werk van je verlangen Je hebt grote kans dan overspannen te geraken" JET ZEGT: „Waarom zou ik van die promo'.ie afzien als ik deze kan maken. Alleen omdat ik getrouwd ben en om jou te vreden te stellen? Ik heb steeds naar een eergelyke functie verlangd en ik z'e nu niet in, waarom ik niet zou proberen die functie te krijgen. Als ik niet solliciteer, zullen anderen het deen en moet ik hetzelfde eentonige werk blijven doen!" WIE HEEFT GELIJK? Jules heeft gelijk al is het hard voor Jet. Hun posities zijn nu een maal niet gelijk want normaal gespro ken is Jules de hoofd-kostwinner cn Jet zal altijd de grootste verantwoor delijkheid behouden in het huishou den. Het is werkelijk veel eerlijker van Jules om haar over te halen het niet te doen dan wanneer hij zou zeg- dat zii het wel moest doen van wege het hogere salaris. RECEPTEN' POELET IN 'T BRUIN. 300 g runderpoelet x), 1 grote ui, plm. 0,5 liter water, zout, een stukje foelie, een stukje laurierblad, tijm, 20 g (2 eetlepels) boter of margarine, 20 g (3 eetlepels) bloem, plm. 1 eet lepel azijn of citroenaap, seldery- en peterseliegroen. Het vlees opzetten met het kokende water. De ui schoonmaken en doormid den snijden. Het zout, de helft van de uit en de kruiden toevoegen en het vlees zachtjes gaarkoken in 2 2,5 uur. (et vlees uit het kooknat nemen. In een lege pan de boter of margari ne smelten. De rest van de ui in rin gen snyden en deze zachtjes gaar frui ten, zonder te laten kleuren. De bloem toevoegen en geleidelijk, onder roe ren, het vleeskooknat erbij schenken. Het geheel aan de kook brengen; de azyn of het citroensap en het vlees aan de saus toevoegen en deze nog onge veer 10 minuten laten trekken. Vlak voor het opdienen 2 lepels fijngehakte peterselie enof selderijgroen erdoor roeren. x) Inplaats van runderpoelet kan varkens- of lamspoelet genomen wor den, als kooktijd kan dan plm. 1 uur gerekend worden. Hertogin Victoria Louise 70 jaar Z Hertogin van Braunschweig - - en Ltineburg, Victoria Loui- I se, de laatste regerende her- - 2 togin in Duitsland, werd de- - Z zer dagen zeventig jaar. Zij i Is nog bestuurslid van vele t charitatieve instellingen. g ïiniTii wwii! i r riünir mi mumm iiiniiiiiiiiiitii:iiiiiiMiiiiiiiiiiqr,iï Tien jaar geleden droegen twee knappe Amerikaanse meisjes een enorme tape-recorder de Newyorkse Steimvay Hall binnen. Beide meisjes waren kort tevoren afgestudeerd aan dezelfde universiteit. Zij hadden een niet bepaald royaal betaalde en ze ker niet interessante werkkring ge vonden en zochten naar iets anders. Een van de beroemdste mannequins in Parijs heeft kortgeleden een grote stap gewaagd: Zij is mode-ontwerp ster geworden. Zy heet Marie Helene Arnaud, een charmante jonge vrouw met kuiltjes in de wagen en stralend kastanjebruin haar, die vaak poseer de voor modefotografen uit alle delen van de wereld. In 1957 begon zy haar loopbaan als mannequin by de toenmalige nieuw komer Guy Laroche en van het begin af oogstte zy zeer veel succes. Ter wijl de meeste Paryse mannequins hun modellen met een uitgestreken ge zicht showden, ging Marie Helene al tijd rond met een brede glimlach op Suikerroze blouse Voorbeelden van kleurencombina- Elegantie uit het Victoriaanse tijdperk - dat is het thema van de Londense look voor deze herfst. Elf bekende Engelse topontwerpers toonden sombere maar vlammende Victoriaanse kleuren in hun herfstkollekties. Er waren r\)ke fluweelsoorten in zwart, diep granaatrood en Venetiaans groen, zyde- en wol- mengsels in donker pauwblauw, donker olijfgroen, roestbruin, brons violet, ties zyn byvoorbeeld een violette rok vindt deze 'praktisch^en^houdt zich geel en zwart. Enige fabrikanten van konfektiekleding hebben reeds herfst- met een suikerroze blouse, een roest- vooral bezig met het ontweruen van kollekties in de openbaarheid gebracht, die een sterk Victoriaanse inslag kleurige rok met een lichtbeige blou- - - hebben. Voor een feestje thuis zyn er tot de grond reikende rokken In chenille se. Het effect ervan doet in nieis (een favorite meubelstof uit grootmoeders jeugd) met een blouse vol ruches meer denken aan de moderne „twist he* gezicht. Al spoedig werd zy dan oo1^ als „een mannequin, die er uit ziet als eea meisje en iedere ontwer per van Parys wenste haar graag ais mannequin. BIJ CHANEL. Van Laroche verhuisde zy naar Chanel, waar zij al spoedig verant- woordelijker werk tc doen kreeg. Twee jaar lang was zij de voornaam ste assistente van Madame Chanel. Maar dit was nog niet génoeg voor haar. Zy wilde zelfstandig zyn en zelf ontwerpen Daarom kwam zij tot een overeenkomst met een elegante Pary se modezaak, „Maison de Blanc'. Deze zaak vernieuwde een afdeling er. gaf deze aan haar als Marie Helene Arnaud Boutique. De eersté collectie 3van df ex-coverg*rl. die eind septem ber klaar was, bestond uit vyftig mo- del'en. Er waren geen japonnen by, al leen mantelpakjes en mantels. EENVOUDIG EN DRAAGBAAR. Haar nieuwe lijn doet sterk denken aan die van Chanel met dezelfde in druk van elegantie, eenvoud en de zeer draagbare eenvoudige mantelpakjes. Zy heeft veel modellen gemaakt, die aan twee zijden draagbaar zyn. Zy styl" van de afgelopen zomer. Ook zijn er nieuwe herfstcocktailjaponnon met laag uitgesneden ïyfjes en veel ruches om de hals. Sommige japon nen laten een glimp van blote schou ders en armen zien onder een dun doorzichtig waasje georgette. Andere japonnen, hooggesloten en met lange mouwen hebben ruches by de hals en de manchetten. Alle modellen tonen dezelfde Victo riaanse invloed van zedigheid. Ande re favorieten uit de oude doos, die spoedig in de Londense etalages te zien zullen zyn, betreffen o.a. theater pakjes van rijk en zwaar brokaat, avondmantels rykelijk afgezet met bont, bontkragen en kleine bontmof fen; kleurige hog° laarsjes, viooltjas als garnering op bont en zware Vic toriaanse sieraden. PIJPEKRULLEN Gitten sieraden, die zo populair wa ren in het Victoriaanse tijdperk, boek ten veel succes bij de Paryse herfs*- collecties en het ziet er naar uit, dat zy in Londen net zoveel succes zullen hebben. Andere sieraden uit die tijd, die nu weer een opleving krygen, zijn granaatstenen, maansteen, goudsteen koraal en barnsteen. Zelfs de kappers ondergaan de in vloed. Een typisch voorbeeld van de nieuwe herfstmode is byv. een rech te ponny en twee lange pypekrullen. die met een glanzende speld bij het oor vastgezet worden, iiiiiiiniiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiit Rechts - Charmante cocktail- z japon van zwart georgette op - een taft-ondergrond met ruches - by de hals en de manchetten. Links - Blouse met lange rok z De rok heeft een brede ceintuur z ;n is van violette chenille. De - blouse met ruches is van sui- f kerroze kunstzijde. -i rnirriiiiniiiiriri-iiuiriti:,iJiu^ri>uilTii> kleding voor haar eigen leeftydgroep - werkende meisjes en getrouwde vrnu wen van achter in de twintig of begin dertig. Behalve het ontwerpen van twee collecties per jaar, L Marie Helene van plan haar boutique op Ameri kaanse wyze te organiseren. Dat wil zeggen, dat zij er voor wil zorgen, dat de vrouw, die daar een mantelpakje heeft gekocht, in deselfde zaak pas sende schoenen, tas en sieraden kan vinden. Na een succesvolle carrière als model, hoopt zy nu een evengroot suece3 als ontwerpster te oogsten. Van poseren wil zy niets meer weten. „Er zul Ier geen foto's meer van my verschynen in de modebladen", zegt Marie Helene, „zelfs niet om mijn eigen ontwerpen te tonen!" En „dat anders" vonden zy op dio dag toen zy met die tape-reeorder de Steinway Hall binnengingen. Zij maakten hier namelyk een opname van een declamatie van „Child's Christmas in Wales" door de sehry- ver Dylan Thomas. Dit werd het begin van een grammofoonplaten* maatschappij: Caedmon Records hoe wel de beide charmante dames slechts 1500 dollar ter beschikking hadden. GROTE ZAKEN. Tien jaar later, waarin meer dan 200 grammofoonplaten met gesproken woord zyn gemaakt, heeft de omzet van Caemon Records de twee mil joen dollar per Jaar overschreden! De grammofoonplaten worden niet al leen in de Verenigde Staten maar ook in Europa, Azië en Zuid Ameri ka verkocht. Het eens zo nietige zaakje is uitgegroeid tot een zaak, welke gemakkelyk honderdduizenden dollars kan uittrekken voor een nieuw project, zoals thans de complete wer ken van Shakespeare. De twee meis jes zijn intussen getrouwd en zy he ten mevr. Hantell en mevr. Holdridge Ze zitten elke dag achter hun grote bureaus in de aantrekkelyke kanto ren van Caedmon Records in de Newyorkse Eight Avenue. Toen we begonnen vertelden vele ervaren mannen in de grammofoon- platenbusiness ons, dat we er beter aan zouden doen ons terug te trekken wilden we ons gezicht en ons geld niet verliezen, vertelden ze ons. Zy volgden het advies echter niet op en werden ryk! Van 't begin af zyn zy steeds volgens hun eigen smaak tewerk gegaan bij de keuze van de opnamen: Van de eerste opnamen van Dylan Thomas tot de recente albums van Boris Kar- loff over Kipling's werk „Just So Stories". En met veel succes. Dezelfde vakmensen, die tien jaar geleden beweerden, dat zy geen schyn van kans zouden maken, beweren nu, dat de belde dames hun succes heb ben te danken aan de plotselinge gro te opleving van de culturele belang stelling en in verband daarmede de nieuwe grote markt voor „culturele" grammofoonplaten. De twee Caed- mon-dames zyn het overigens met deze theorie eens. Twintig jaar gele den zouden wy inderdaad zyn mis lukt, zo zeggen zy. Zy zyn het er ook over eens, dat hun „gesproken woord"-platen geen vervanging zijn voor het lezen van literatuur. Zy verdiepen alleen de tekst by de hoor ders, zo zeggen zy en ze zyn er trots op, dat de bekende Amerikaanse dichter Cummings deze opvatting deelt! Er zijn heel wat oorza ken voor diarree bij een baby maar vaak is de voeding hieraan schul dig, dan wel onvoldoen de hygiëne. Het ge beurt nogal eens, dat een moeder het kind iets te eten geeft, waar voor het eigenlyk nog te klein is en het ge volg daarvan kan zijn een hevige diarree, die moeilyk te genezen is. Ook een tekort aan vi tamine D kan een pro test in de darmen van de baby teweegbrengen maar dit is onmogelyk by borstvoeding. Een zeer belangryk ding is, dat de flesjes en spenen e.d., die by het voeden worden aan gewend, zorgvuldig schoongemaakt worden -/ok is het verstandig niet te lang achtereen dezelfde speen te ge bruiken. Spoel deze ook zorgvuldig tussen de voedingen. Stel de fles jes en spenen in het by- zonder veilig voor vlie gen want deze kunnen zeer veel onheil aan richten. Fopspenen zyn geluk kig niet meer zo popu lair als vroeger maar ze worden toch nog wel gebruik Helaas, kun nen we wel zeggen. Zelfs moeten we nog wyzen op een gewoonte, die nogal eens voor komt en die bijzonder gevaarlyk kan worden genoe 1. Moeder likt ae fopsteen, die op de - grond gevallen is, af en geeft deze daarna weer aan de baby. Het ge volg is, dat de baby allerlei bacteriën (uit de mond van de moe der) binnen krygt Volwaasenen worden immuun voor bacteriën in de mond maar bij het kind is dat nog niet het geval! Ook moeten moeders er aan denken nooit voedseiresten op de spe nen of in het flesje te laten zitten of op de lepels die gebruikt wor den voor d>. voeding. Want ook dit kan aan leiding geven tot diar ree by do baby. Kleine kinderen kun nen diarree heel slecht verdragen. Laat een di arree iok nooit langer dan een etmaal duren voor de dokter te waar schuwen. Houd Intus sen de baby warm. Het feit, dat een baby veel huilt, betekent niets. De ernstigste ge vallen van diarree zijn 4J6| wax rustig

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7