TURKS MOZAiK KUNST SCHATTEN IN NOOD EXCLUSIEF VOOR ONS BLAD PIJNLIJKE BEWIJSVOERING WAT U NIET LOSLAAT Alften de ingang herinnert nog dat Troje nog gedeeltelijk on- aan de voorbije -veelde. Het- der de grond steekt. En veel De beschildering is echt Kijk maar zelfde verschijnsel doet zich meer nog dan Troje! De jonge Turk haalt een schroevendraaier uit zijn voo5',.i.1l de ontvangstzaal in het vest. En voor men het kan verhinderen steekt hij de gezante™*,,6Weate™ botte punt in de muurschildering. Byna blindelings machten eens als knipmessen Die overtuiging is het, die men kerft hij in de laag. Een ogenblik later valt een brok bogen. het gehele land door mee- VOOr zijn voeten Erger nog is het gesteld in het draagt en die tenslotte het be- De geschonden fresco dateert tenminste uit de elfde nTg eeuw. Misschien zelfs Uit de negende. cheol gScMemann waï- vele schatten verborgen zijn. Wij bevinden ons in een van de ongeveer 360 Byzan- door vele geleerden hun stel- Die indruk vergezelt de bezoe- tijnse kerkjes, uitgehouwen in de grilligste tufsteen- lingen moesten prijsgeven of ker langs de gehele westkust rotsen van Urgüp en Göreme, Zilve en Orthahisar, in herzien. tot Anatclië. Zeer belangrijke het hart van Turkije. Met geweld moet men zich kunstvoorwerpen, beeldhouw- Met klem vraaj* ik de ion^e Turk ziin bewiisvnerinp- steeds herinneren hoe belang- werken en keramiek liggen er Met Kiem vraag ik ae jonge ïurK zijn Dewijsvoenng rijk deze ontdekking was wil soms te gegooid ais niet te herhalen. Hij haalt de schouders op maar be- men zjjn ontgoocheling te bo- hebben zij niet de minste looft het lachend. Dit is slechts één voorbeeld van de ven komen. Het puin is voor waarde. En op andere plaatsen vele, want een bedroevend klein aantal Turken besef- een groot gedeelte overwoe- is de beveiliging zo gering, dat fen de kunsthistorische rijkdom van hun land, zodat kerd door onkruid en sewas- dagetijfea kunstwerken kun- er veel kunstschatten in nood ziin Een kleiI1 £ehouv'*' ni« veel nen worden beschad.gd of ver- er veel Kunsiscnaiten in nooa zyn. méér dan een loodSi doet dienst meld. Men kan de sporen ervan als museum; een mozaïek nabij vaststellen te Selguk en Efese, OVERZICHTELIJK Gebouwen van grote geschied- de termen wordt amper be- aan de westkust; te Kültepe WERKTERREIN kundige waarde en met aller- schut door een glazen dak, en Göreme in Cappadocië, en Turkiie is zowel arm als rijk. lei kostbaarheden binnenshuis waarvan de meeste ruiten niet in geheel Antiochië, nabij de Arm omdat de bevolking niet moeten drirgend hersteld wor- gebroken zijn. Men behoeft de Syrische grens, de maatschappelijke welstand den- De gewezen harem is er omgeving niet lang te bekij- Maar gelukkig is er ook een van het Westen kent en omdat vervuild en vervallen. ken om ervan overtuigd te zijn keerzijde, nog vele wantoestanden de on wetendheid in de hand werken. Maar op kunsthistorisch gebied is het land zo rijk, dat menige jonge geleerde- zich in het pa radijs zou wanen. Het kunst bezit is er inderdaad zo ver scheiden en overweldigend, dat men z<ch in een uitgestrekt openluchtmuseum waant. Maar men kan het ook vergelijken met een ietwat rommelig stu dievertrek, waar nog zware, wetenschappelijke arbeid wacht waar nog lange jaren moet worden geordend, gegraven en verzamelJ om het thans nog onoverzichtelijk w ark terrein af te bakenen. Ook op dat gebied zijn er in Turkije opvallende tegenstellin gen. WAAR ZIJ ALS KNIPMESSEN BOGEN Eén van de mooiste musea, die men kan bezoeken, is het He- thitisch museum te Ankara. Het verzorgde gebouw is prach tig gelegen, de verzamelingen met veel smaak samengesteld en de wetenschappelijke voor lichting is goed. Maar Ankara is een uitzondering. In Topkapi Saray - gewezen sultanaat te Stamboel en één van de voornaamste musea in deze wonderschone stad - is het reeds totaal anders. Wel is er grote zorg besteed aan de ver bluffende verzameling Oosters porselein en de alleszins fabel achtige schatten juwelen en ge bruiksvoorwerpen van de sul tans maar in vele afdelingen heerst een bedroevende wan orde... LOFWAARDIGE POGINGEN Want in Turkije worden ook pogingen gedaan om deze be droevende toestand en de ge brekkige inrichting te verhel pen. Te SelQuk is een klein museum bijna voltooid. Er worden daar ook opgravingen verricht. De voornaamste ge beurt thans te Efese, op korte afstand van het huis op de berg Aladag, waar de moeder van Jezus zou zijn overleden. Nabij het hoogste punt van de „Marmeren Straat" worden muren blootgelegd en er teke nen zich reeds de grondvesten1 af van een kleine groep ge bouwen. Maar aan de andere zijde is het gjote theater van Claudius, waar de evangelist Lucas tegen de eredienst van Diana pre dikte, gedeeltelijk bedolven on- Met Amerikaanse hulp wordt de Joanneskerk met het graf van de apostel hersteld. Het gebouw bevindt zich nabij Selcuk en de burcht Ayasuluk. Op ongeveer twee honderd meter van de kerk werd in mei IJ. een dichtge metselde ingang tussen twee hoekmuren ontdekt. dikwijls afgeleid door allerlei binnenlandse moeilijkheden of wordt volledig in beslag geno men door sociale en economi sche vraagstukken Hetzelfde verschijnsel heeft zich voorgedaan in Egypte, waar kunstwerken werden op geofferd voor de aanleg van de Assouandam, waarvan de bevolking alle heil verwacht. Met dit verschil echter, dat het wereldgeweten werd wak ker geschud en dat de actie van de Unesco heeft kunnen voorkomen, dat Egypte een on herstelbaar cultureel verlies heeft geleden. Met dit verschil ook, dat er over Turkije zoals steeds een onbegrijpelijk zwijgen heerst. Want zeker Is, dat Tur kije zelfs in een verre toe komt dit vraagstuk nooit zal kunnen oplossen zonder buitenlandse hulp. Inmiddels worden in Antiochië de laatste bezittingen der eer ste christelijke gemeenschap pen vernield en verkocht. In tussen worden honderden By zantijnse kerken volledig in de rotsen uitgehouwen aan verregaande beschadigingen blootgesteld. Is men dan wer kelijk vergeten ^dat de wieg van Europa lange tijd in Klein-Azlë stond? Ik ben be schaamd uit Turkije terugge keerd. Vergeten Tempel Op de Berg van Nemrodgelegen na bij de Syrische grens in Oost Turkije ont dekte een Duitse ex peditie ongeveer 80 jaar geleden t en reus achtige tempel op 2.500meter hoogte. Zijn kunsthistorische waarde werd vergele ken met het Panthe- non te Athene, met de Cheopspyramide in Egypte. Onder vele gebeeldhouwde hoof den van vier meter hoogte, uitgevoerd in GrieksPerzische stijl, bevinden zich afbeel dingen van Antiochus de Eerste, van Zeus en Apollo. Wegens de temperatuur schomme lingen van nul gra den 's nachts tot zes tig graden Celsius in de namiddag zijn de stenen gebarsten. Sedert de Duitse ex peditie de tempel ont dekte xcerd deze aan zijn lot overgelaten en vrijwel door nie mand bezocht. Alleen de Franse cineast Jean-Jacques Flori, die er een film over de Koerden draaide, werd er bij toeval aan herinnerd. Te Efese zijn nieuwe opgravingen aan de gang. Nog lange tyd zal het duren om deze schitterende stad, die zich over de gehele heuvel uitstrekte, bloot te leggen (foto boven aan) Troje een rommelig studievertrek. Slechts deze ruïne en het plein voor de terechtstel lingen herinneren aan wat Troje eertjjds was. Elders zijn belangrijke vindplaatsen in weiden herschapen en vrijwel elke heuvel verbergt nog kunsthistorische schatten (foto onderaan). der onkruid. In de gangen lig gen bergen afval. Zeer belangrijk is ook het her stel, met medewerking van de „American Ephesus Society of Lima-Ohio" van de Johannes- kerk, nabij de Seldsjoeken- burcht Ayasuluk. Wie er ooit afbeeldingen van zag zal de kerk nauwelijks herkennen. Muren en zuilen staan thans opnieuw overeind en weldra zal Efese een belangrijk gebouw rijker zijn, waarvan de schoon heid nu reeds opvalt. Boven het graf van Joannes, afge sloten door een ijzeren valluik, werd naar het oorspronkelijk ontwerp een nieuwe vloer ge legd. Ook te Stamboel ont werpt men plannen alsmede te Kültepe en te Izmir... Dit alles neemt echter niet weg, dat heel wat kunstschat- tei. in nood zijn. De Turkse re geringen hebben dit wel be seft, maar hun aandacht wordt De muurschilderingen van do 360 Byzantijnse kerkjes in het 75 km lange dal van Nevsehir dragen de sporen van vergaande beschadigin gen. Weldra zal dit „boek" niet meer te lezen zijn.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11