S)e £aidóe6ouAct/nf DE LIQUIDATIE VAN HET CUBAANSE AVONTUUR De blokkade om Cuba opgeschort AMERIKAANSE WAPENS VOOR INDIA Het Concilie over de Liturgie COöRDINATIE-COMMISSIE INGESTELD Norstad blijft nog PAUS SMEEKT OM VREDE „Der Spiegel" had geheime stukken Hoogwaterstanden DINSDAG 30 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.767 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 3 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 President Kennedy van de Verenigde Staten heeft maandag John J. Mc- Cloy, een ontwapeningsdeskundige, benoemd tot leider van de coördine rende commissie die belast wordt met „de afsluiting van de Cubaanse crisis". De commissie, die uit drie man zal bestaan, heeft tot taak besprekingen in de Verenigde Naties te voeren, en zal zichzelf belasten met de in de re cente briefwisseling tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjov aangesneden punten. Sekretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft de Zweedse regering ge polst over het zenden naar Cuba van een bepaald aantal Zweedse offi cieren, zo heeft het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken maandag bekend gemaakt. De Zweden zouden dan opgenomen worden in de groep waarnemers van de V.N. Zoals bekend zijn er al Zweedse militairen in dienst van de Volkerenorganisatie. Zij werken in Kongo, Ghaza en Korea. OP VERZOEK VAN OE THANT TWEE DAGEN GEEN BLOKKADE President Kennedy heeft maan dagavond bevel gegeven, de blokka de van Cuba met ingang van dins dag voor een periode van twee da gen tijdens het bezoek van sekre taris-generaal Oe Thant aan Havana te onderbreken. Het Witte Huis maakte bekend, dat deze maatregel genomen is op verzoek van Oe Thant. Een woord voerder van het ministerie van de- fesie zei terzelfdertijd, dat er mo menteel geen Sow jet-Russische sche pen in aantocht zijn. VOLKSSTEMMING lyten zit in Frankrijk nog te puzze- len, of president De Gaulle zal aanblijven of heengaan. Zelf heeft hij nog niets gezegd, maar uit de uitlatingen van een paar van zijn ministers kan men toch- wel afleiden, dat hij blijven zal. Om de spanning er nog een beetje in te houden, wordt er druk met cijfers gegoocheld. Als men het aantal ja - stemmen 0 optelt en afweegt tegen het aantal neen - stemmen, komt men tot een meerderheid van 62.1%; maar als men die ja-stemmen ver gelijkt met het totale aantal kies gerechtigden, blijkt, dat nauwelijks 47% van de kiezers hun steun aan De Gaulle hebben gegeven. Meer dan de helft van de Franse kiezers is dus óf tegen De Gaulle óf volkomen on verschillig of hij blijft dan wel heen gaat. Dat is een vrij mager resultaat. Maar men kan ook anders rede neren. Op de eerste plaats kan men het cijfer van ruim 13 miljoen voor stemmen bekijken en 13 miljoen is in elk geval een aardig getalletje. Vervolgens kan men berekenen, dat het grootste deel van de tegenstem mers ongetwijfeld komt van de kant van de communisten en van de OAS- aanhangers. Nu ja, die. kun je niet meetellen, die moesten wel tegen stemmen. En dan dat kwart gedeelte van de Fransen, dat thuis bleef: die hadden er blijkbaar niets tegen dat De Gaulle bleef! Vandaar dat minister - president Pompidou kon verklaren, dat de pre sident volkomen tevreden was over de volksstemming. Het komt er maar op aan, uit welke gezichtshoek men de zaak bekijkt. Vroegere en tegen woordige dictators boekten en boe ken nog een meerderheid van onge veer 99% en toch halen we daar de schouders over op. In elk geval is het voor Frankrijk maar 't beste, dat de president blijft, al zal er voor hem in deze referen dum-uitslag wel een lesje zitten, om niet al te veel dictatortje te blijven spelen, want dat wekt blijkbaar in Frankrijk een toenemende reactie. De perschef van het Witte Huis, Salinger, die de maatregel bekend maakte, zei, dat Oe Thant er maan dagmiddag tijdens zijn gesprek met Stevenson, de Amerikaanse afge vaardigde bij de Verenigde Naties en John McCloy, één der drie leden van een coördinatie-commissie voor de Cubaanse crisis, om verzocht. De blokkade zou vandaag bij het aanbreken van de dag worden on derbroken. De Amerikaanse marine schepen blijven op post. Op de vraag, of de blokkade na deze twee dagen weer van kracht zal worden, ant woordde Salinger, dat deze zaak nog opnieuw bestudeerd zal worden. VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN CUBA Amerikaanse vliegtuigen voerden ook gisteren verkenningsvluchten boven Cuba uit, maar 't Amerikaanse m- nisterie van defensie liet zich er niet over uit, of de Russische raketbases op het eiland werden ontmanteld, zoals zondag door premier Chroesjt sjov is beloofd. Een woordvoerder zei, dat men pas in de loop van dinsdag een analyse van de genomen foto's zou kunnen voltooien. „Alle schepen waarvoor wij ons zouden kunnen interesseren zijn uit het Caribische gebied ver dwenen", zo zei hij wel. SOBER CHINEES COMMENTAAR Het persbureau „Nieuw-China" deed maandag de toezegging van premier Chroesjtsjov, dat de Russi sche bases op Cuba ontmanteld en verwijderd zullen worden, bijna der tig uur na de bekendmaking daar van met één enkele regel af. „In hun commentaren op de jongste ont wikkelingen in de kwestie-Cuba merkten de Amerikaanse kranten en politici op, dat de Cubaanse crisis, ondanks de door de Sowjet-regering verleende goedkeuring voor de ont manteling van de beweerde „offen sieve" wapens op Cuba, nog niet voorbij is," aldus het persbureau in zijn commentaar. INTERNATIONAAL COMMENTAAR Dagbladen in vele delen van de wereld hebben zich maandag opge lucht getoond over het resultaat van de Cubaanse crisis. De Westduitse pers waarschuwde er echter voor, dat Chroesjtsjov wel eens op een andere plaats, zoals bijvoorbeeld in Berlijn, druk zal kunnen gaan uit oefenen op het Westen. Zo schrijft het onafhankelijke blad „Die Welt", „dat het lichtzinnig zou zijn de illusie te koesteren van een blijvende ontspanning". De sociaal-democratische „Neue Zeitung" zegt, dat „niemand en ze ker niemand in Duitsland, nu hoera moet gaan roepen en zeggen dat men de man in het Kremlin maar hoeft te bedreigen om hem tot toegeven te dwingen. Een veldslag winnen is nog niet hetzelfde als een oorlog winnen." Het Bulgaarse blad „Rabotnitsjets- ko Delo" schrijft, dat de V.S. niet moeten vergeten, dat het communis tische blok niet minder gevoelig is op het stuk van de militaire bases rond de Sowj et-Unie. De conservatieve „Figaro" uit Pa rijs zegt, dat de V.S. aan president Kennedy een eerste klas diplomatie ke overwinning te danken hebben. Sommige waarnemers, aldus het blad, geloven echter, dat de Rus sische premier de hele crisis rond Cu ba mogelijk heeft uitgelokt om een topconferentie te krijgen. De Zweedse bladen zijn wat min der zeker over de uitslag van de strijd rond Cuba. Zo zegt „Stock- holms Tidningen": „Zelfs als Ken nedy op het ogenblik de overhand heeft gekregen, dan is het natuurlijk toch onmogelijk om nu al uit te ma ken wie op de lange duur het meeste voordeel zal behalen." BEZOEK VAN ADENAUER Het Witte Huis heeft maandag me degedeeld dat kanselier Adenauer, zoals het plan is, volgende week een bezoek aan president Kennedy zal brengen. Men had in Washington aange nomen dat het voorgenomen bezoek van de bondskanselier met het oog op de Cubaanse crisis zou worden uitgesteld. Adenauer wordt op 7 november in Washington verwacht - één dag na de congresverkiezingen. De permanente raad van de Noord- atlantische verdragsorganisatie heeft maandag besloten, generaal Lauris Norstad als geallieerd opperbevel hebber in Europa te handhaven tot 1 januari 1963. Generaal Norstad zou donderdag zijn functie overdragen aan generaal Lyman Lemnitzer, die nu voorzitter is van de Amerikaanse commissie van stafchefs. Functionarissen in Washington lie ten er weinig twijfel over bestaan, dat het Navo-besluit een voorzorgs maatregel is met betrekking tot de kwestie-Berlijn. Gezien de interna tionale toestand achtte men een lan gere overlappLigstermijn wenselijk. Aanvoer per vliegtuig Amerikaanse infanteriewapens zul len per vliegtuig naar India worden vervoerd en men hoopt dat de eer ste zendingen tegen het einde van deze week in India zullen arriveren. Dit werd maandag van Amerikaan se zijde gemeld. Niet-officieel wordt vernomen, dat de wapens zullen worden aangevoerd uit Amerikaanse opslagplaatsen in Thailand. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is het niet uitgeslo ten, dat er ook zwaardere wapens zullen worden verstrekt. Er zal een Amerikaanse verbindingsofficier wor den aangewezen om de leveranties te coördineren. De minister van Buitenlandse Za ken van Pakistan, Mohammed Ali heeft verklaard dat, indien India om vangrijke militaire hulp zou ontvan gen van Amerika in verband met het Chinees-Indische grensgeschil, Paki stan hierin een „onvriendschappelij ke daad" zou zien. Bemiddeling. Algemeen is men in Birma van gevoelen dat men graag zou zien dat een groep van vier landen de VAR, Indonesië, Cambodja en Birma officieel zou bemiddelen in het conflict. Birma heeft reeds zijn gar nizoenen bij de Noordoostelijke In dische grens verstrekt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de nationalistisch-Chine- se regering op Formosa heeft in een verklaring kritiek geleverd op het gebruik van geweld door communis tisch China in het grensgeschil met India. Zij zegt hierbij echter van oordeel te zijn dat de zogenaamde Macmahon- lijn „onwettig" is, omdat deze een zijdig is ingesteld tijdens het Britse bestuur over India. Volgens haar dienen de communis tische grensgevechten echter voorna melijk om de aandacht af te leiden van „ernstige binnenlandse moeilijk heden." Prinses Beatrix verlaat een Taxila wordt zogenaamde Boeddha-Stoepa tijdens een bezoek aan de ruïnes van Taxila. algemeen beschouwd als de bakermat van de beschaving. „Strijdbijl om Kasjmier begraven". President Kennedy heeft in per soonlijke boodschappen aan president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Nehroe van India gevraagd „de strijd bijl" ten aanzien van Kasjmier te begraven, nu „communistisch China een agressieve politiek voert" tegen India, zo is uit betrouwbare Ameri kaanse bron vernomen. De boodschappen werden verstuurd nadat de VS hadden besloten aan India militaire uitrusting te leve ren. Intussen hoort men in India steeds meer twijfel of India wel ooit de 12 bestelde „Mig" straaljagers uit de Sowjet-Unie zal ontvangen. De eer ste zes moeten in december afgele verd worden. Tweeduizend doden. Het Indische leger heeft na tien dagen strijd tegen de Chinezen tus sen de 2.000 en 2.500 man aan doden en vermisten verloren. Dit is door het ministerie van defensie in Nieuw Delhi meegedeeld. In Ladach zijn opnieuw twee In dische posten in handen van de vij and gevallen. Paus Johannes heeft maandag in een boodschap tot de bisschoppen, die het Oecumenische Concilie bij wonen, opnieuw om vrede gesmeekt. De Paus dankte de bisschoppen voor hun felicitatietelegram, dat zij hem gezonden hebben in verband met het feit dat hij vier jaar gele den tot Paus werd gekozen. In zijn dankwoord zegt Paus Jo hannes dan, dat hij vóór alles voort durend tot de Vredesvorst bidt, dat zijn vrede, die alles te boven gaat, de harten en geesten van de mensen zal verlichten, opdat alle gevaren voor de vrede ver mogen blijven. Een woordvoerder van het bureau van de Westduitse procureur-gene raal in Karlsruhe heeft gisteren mee gedeeld, dat is gebleken dat het weekblad „Der Spiegel" geheime do cumenten heeft gekregen van de par lementaire commissie voor defensie. Kanselier Adenauer heeft de zaak gisteren met zijn ministers bespro ken. Er zijn geen bijzonderheden vrijgegeven. De woordvoerder van de procu reur-generaal heeft op het perscon ferentie gezegd, dat een onderzoek had aangetoond, dat feiten zijn ge publiceerd in gevallen, waar de be langen van de nationale defensie ge heimhouding vereisten. Een woordvoerder van het West duitse ministerie heeft gezegd, dat de gerechtelijke stappen tegen „Der Spiegel" geen „wraakoefening" zijn. (Het blad heeft kritiek op de re gering en in het bijzonder op de Westduitse minister van defensie, Strauss, uitgeoefend). De woordvoerder zei ook nog, dat het hier geen zaak tegen „Der Spie gel" betreft, maar een verraadszaak waarin het onderzoek eenvoudig be gint bij „Der Spiegel". Dit onderzoek zou evenwel uitgebreid worden tot leden van de strijdkrachten en bur gerlijke autoriteiten. Vassili Kocznetsof, een der Russische onder-ministers van buitenlandse zaken, is maandagmiddag ontvangen door Oe Thant voor een gesprek over de Cubaanse kwestie. De bijgaande foto werd tijdens de ontvangst in het gebouw van de Ver. Naties in New York gemaakt. Maandagochtend zijn de Concilievaders in de 9e Algemene Vergadering gereedgekomen met het eerste hooi'dstuk van het schema over de liturgie. Maandagmiddag zijn zij begonnen aan het tweede hoofdstuk, dat handelt over de Eucharistie. Volgens de officiële mededeling van de Conciliepersdienst zijn de Concilie vaders het onderling niet eens kunnen worden over belangrijke punten in het eerste hoofdstuk. Met name verschilden zij van mening over de mate van gebruik van de volkstaal in de liturgie en ook over de vraag in hoeverre inheemse gebruiken en riten in de liturgie opgenomen kunnen worden. Geen eenstemmigheid Wel waren zij het eens over de betekenis van de Liturgie, de wen selijkheid van aktieve deelneming der gelovigen, uitgebreidere vor ming der priesters op Liturgisch ge bied en oprichting van Liturgische commissies en instituten op natio naal en diocesaan niveau. Ondanks het verzet der behouden de richting zijn vele Concilie-vaders optimistisch ten aanzien van moge lijke wijzigingen. Verscheidene Con cilie-vaders hebben hun vertrouwen erover uitgesproken, dat tal van ver anderingen „het zullen halen". Met name noemden zij de concelebratie, alsmede de communie onder twee gedaanten, dit laatste zeker bij bij zondere gelegenheden als huwelijk, kleine wijdingen, vormsel etc., aldus het Kath. Nederlands Persbureau. NIET VLUG GENOEG De Belgische primaat Suenens van Mechelen, heeft ten overstaan van de Belgische en Afrikaanse bisschop pen geklaagd over de trage voort gang van de discussies in de Alge mene Vergaderingen van het Con cilie. De bijna 300 bisschoppen uit Afrika en België waren dit week einde in Rome bij elkaar om hier over te spreken en voorstellen aan het Concilie-presidium voor een snellere procedure uit te werken, zo meldt het K.N.P. Er kwamen twee compromis voorstellen uit de bus. Het eerste wil het aantal sprekers per schema be perken tot 50. Degenen, die nog op merkingen zouden willen maken, zouden dit schriftelijk moeten doen. Het tweede voorstel wil zoveel mo gelijk bevorderd zien, dat namens een gezamenlijk episcopaat één woordvoerder optreedt. Dit is vorige week het geval ge- daaS- weest, toen mgr. W. Bekkers, bis- schop van Den Bosch, verklaarde namens het gehele Nederlandse epis- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's copaat te spreken. r 6 Kanunnik Martimor, een bekende Franse liturgist, waarschuwde de vergadering voor teveel haast. Hij wees erop, dat de discussies over de Liturgie reeds over het verloop van het Concilie zullen beslissen. DE CONCILIE-COMMISSIES Paus Johannes heeft thans de door hem te benoemen leden van de tien werkcommissies aangewezen, maar niet acht per commissie, zoals was voorzien, doch negen. Hij heeft dit gedaan om de commissies, met in begrip van de zestien gekozenen per commissie, uit vijfentwintig leden in totaal, een oneven aantal dus, te doen bestaan met het oog op de stemmingen. Van de negentig benoemde com missieleden zijn er 22 van Italiaanse nationaliteit. VEEL WIND De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Een zwakke rug van hoge lucht druk trok maandagavond in een snel tempo over ons land en werd gevolgd door het frontensysteem van een de pressie bij IJsland. Dit bracht tijde lijk regen, terwijl op de nadering richtingen tussen zuid en zuidwest. Achter het frontenstelsel stroomt po laire lucht, waarin enkele buien voor- komen, naar Nederland. Een deel van de IJslandse de pressie, dat het zeegebied ten wes ten van de Britse eilanden zware stormen bracht, beweegt naar het noordelijke deel van de Noordzee. In verband hiermee moet er ook in ons land rekening worden gehouden met veel wind uit het westen. De middagtemperaturen zullen morgen ongeveer gelijk zijn aan die van van- MOORD OP SARDINIë In het bergachtige gebied van Or- gosolo op Sardinië is de politie een grootscheepse jacht begonnen op een bende, die schuldig wordt geacht aan de dood van het Britse echtpaar Townley, wier lijken zondagmiddag langs een weg werden gevonden. De twee Britten, die sinds 6 oktober als toeristen op het Italiaanse eiland vertoefden, waren neergeschoten, toen zij zaten te picknicken bij een door hen gehuurde auto. Zon- en maanstanden 31 Okt.: zon op 07.31, onder 17.15; maan op 10.14, onder 19.10. 31 Okt.: v.m. 4.57; n.m. 17.08. KORRELTJE Misplaatste weldaden zyn veelal misdaden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1