De avonturen van MICKEY MOUSE SNELFIX 1 Weerbericht MAANDAG 29 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Kennedy betreurt luchtschending President Kennedy heeft zondag in een brief aan premier Chroesjtsjov zijn spijt betuigd over de schending van het Sowjet-luchtruim door een Amerikaans vliegtuig in het gebied van het schiereiland Tsjoekotsk De president liet zich er niet over uit, of het een verkenningstoestel van het type U-2 betrof. „Ik betreur het in cident en ik zal er op toezien, dat alle voorzorgsmaatregelen worden geno men om herhaling te voorkomen", aldus de president. Verder schreef hij, dat Chroesjtsjovs boodschap over de terugtrekking van de Russische bases op Cuba „een be langrijke bijdrage tot de vrede" be tekende. „Nu wij terugtreden van het gevaar, geloof ik dat wij voorrang moeten geven aan kwesties betref fende de uitbreiding van het aantal kernwapens en de totstandkoming van een verbod op het nemen van proeven met kernwapens". Men zou echter ook moeten ijveren voor rui mere ontwapeningsmaatregelen, die spoedig van kracht moeten worden. „De Amerikaanse regering zal bereid zijn deze kwesties met spoed en in op bouwende geest in Genève of elders te bespreken", aldus Kennedy. Over het luchtincident schreef de president nog, dat hij had vernomen dat het een toestel zonder wapens of fotografische uitrusting betrof, dat luchtmonsters nam in verband met Russische kernproeven. De koers van het toestel liep van de luchtmacht basis Eielson in Alaska naar de Noordpool en terug. Bij het wenden naar het zuiden had de piloot een „ernstige navigatiefout" gemaakt waardoor hij over Sowjet-gebied was gevlogen. INDIA EN CHINA Een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie heeft zondag bekend gemaakt, dat alle Indiase pos ten aan de noordoostelijke en aan de noordwestelijke grens met communis tisch China op één na stand houden ondanks hevige gevechten, waarbij zware verliezen aan de Chinezen zou den zijn toegebracht. Alleen één post aan de pas van Tsjang La, ongeveer 50 km. ten noorden van Demtsjok, had voor „overweldigende aantallen" aanvaller moeten wijken. De Indiase minister van defensie, Krisjna Menon, heeft een beroep ge daan op de bevolking om goud be schikbaar te stellen, opdat de regering in het buitenland wapens kan kopen. Eerder had de regering op de on geveer -500 prinsen in het land een beroep gedaan op 10 procent van hun staatstoelage variërend van kleine bedragen tot de ongeveer vier miljoen gulden, die de Nizam van Haiderabad jaarlijks krijgt voor de nationale verdediging af te staan. Intussen heeft president Nassei van de VAR een tweede poging gedaan om in het conflict te bemiddelen. Pre mier Nehroe schijnt ook ditmaal, evenals bij het vorige aanbod van Nasser, beleefd afwijzend te hebben gereageerd. Het blad van de Chinese commu nistische partij, het „Volksdagblad", heeft de Indische voorwaarden voor een wapenstilstand en onderhandelin gen „volkomen onaanvaardbaar voor China" genoemd. (India heeft gezegd, bereid te zijn tot besprekingen als de Chinese troepen zich terugtrekken op de posities die zij vóór 8 september hadden). Orthodox prelaat verrast over grote vrijheid op concilie 4 Russische journalisten in Rome aangekomen Op een receptie ter ere van de waarnemers-gedelegeerden heeft een orthodox prelaat verklaard zeer blij te zijn de uitnodiging het Concilie bij te wonen te hebben aanvaard en op alle vergaderingen aanwezig te zijn geweest: „Wij zijn blij verrast over de grote vrijheid van het woord on der de Concilievaders. Er is geen dwang, vanwaar ook, te bespeuren. Dit Concilie biedt dan ook grote mo gelijkheden". Bedoelde prelaat voegde hieraan toe, dat in de orthodoxe kerk een der gelijke vrijheid van spreken niet denkbaar was. „De patriarch zou on middellijk ingrijpen", zo zei hij. Pro testantse waarnemers gaven eveneens uitdrukking aan verbazing en voldoe ning over de ruime vrijheid van me ningsuiting op het Concilie, aldus meldt het Kath. Ned. Persbureau. Bij het begin van de algemene ver gadering, zaterdagochtend heeft mgr. Pericle Felici, secretaris-generaal van het Concilie, de concilievaders erop gewezen, dat zij zich moeten houden aan het reglement van orde en niet langer dan tien minuten ieder mogen spreken. Na een week vergaderen is het Concilie nog steeds bezig met het eerste hoofdstuk van het schema over de liturgie. Bijna 100 concilievaders hebben erover gesproken. Er zyn vier Russische journalisten uit Moskou in Rome aangekomen met het verzoek om voor verslaggeving over het Concilie te worden toegela ten. Twee van hen vertegenwoordi gen het bureau „Novosti" en het tijd schrift „Liberatoernaja Gazeta" en het tijdschrift „Nauka et Aeligia" (wetenschap en godsdienst). „DER SPIEGEL"- AFFAIRE Tijdens een perconferentie op het parket in Karlsruhe is medegedeeld, dat tegen verscheidene officieren en burgerambtenaren van de Westduitse strijdkrachten een onderzoek is ge opend. Zij worden ervan verdacht staatsgeheimen te hebben verkocht aan 't weekblad „Der Spiegel", welks kantoren in Hamburg en Bonn zater dag op last der justitie werden ver zegeld, terwijl de uitgever en enige leden van de redactionele staf werden gearresteerd. Aanleiding tot deze maatregelen was de publikatie in het nummer van 10 oktober van dit weekblad van een zeer uitvoerig artikel over onlangs in Duitsland gehouden manoeuvres. De schrijver van dit artikel, Conrad Ah- lers, is inmiddels in Spanje aange houden op verzoek van de Duitse af deling van Interpol. Alle gearresteer den worden verdacht van verraad, verraderlijke vervalsingen en van omkoperij. Ahlers was woordvoerder van het ministerie van defensie, toen dit nog beheerd werd door minister Theodor Blank, de voorganger van minister Strauss. Oliemagnaat verongelukt Signor Enrico Mattei, de president van de Italiaanse Nationale Olie maatschappij, is zaterdag bij een 'vliegtuigongeluk, dat bij Pavia ge beurde, om het leven gekomen. Het toestel van Mattei, waarin be halve hem nog een passagier en twee piloten zaten, bevond zich der tien kilometer van Milaan, toen het om instructies vroeg om te landen. Het contact met het vliegtuig werd toen verbroken. Het regende in het gebied, waar het vliegtuig zich bevond. De politie vond het wrak later bij het dorp Me- legnano, op dertig km. ten zuiden van Milaan. Alle inzittenden waren dood. De passagier in het toestel bleek William McHale te zijn, het hoofd van het kantoor in Rome van de Amerikaanse tijdschriften ,Time' en ,Life'. Mattei werd in 1906 als zoon van een carabinieri-officier geboren. Hij werkte aanvankelijk als vernisser en boodschappenjongen voor een leerlooierij. Later werd hij directeur van het bedrijf. Hij werd in 1945 door de Italiaanse regering aange steld om een tijdens de oorlog opge richte Italiaanse oliemaatschappij, die vergeefs in Italië naar olie had gespeurd, te liquideren. Mattei zette de exploratie zelf voort en onder zijn leiding stuitte men op aardgas, dat Italië miljoenen bespaarde op de invoer van steenkool en olie. Kwiataforplaten lijmen van Cet* Bever (Advertentie) Duizend doden door storm Volgens niet-officiële gegevens is het aantal doden in het door zware stormen geteisterde zuidelijke deel van Thailand gestegen tot 1.000. De storm heeft donderdagavond vooral de lange, smalle strook land tussen het Maleise schiereiland en het Aziatische vasteland getroffen. Tientallen boten zonken en duizen den hutten in de kustdorpen werden weggevaagd. Oe Thant vraagt Zweedse waarnemers Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft de Zwaedse regering gepolst over het zenden naar Cuba van een bepaald aantal Zweedse of ficieren, zo heeft het Zeedse ministe rie van Buitenlandse Zaken maan dag bekendgemaakt. De Zweden zou den dan opgenomen worden in de groep waarnemers van de V.N. Zoals bekend zijn er al Zweedse militairen in dienst van de volkerenorganisatie. Zij werken in Kongo, Ghaza en Ko rea. KORTE GOLF De Amerikanen hebben zater dagavond met behulp van een Thor- Delta-raket een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. Hiermee wil men gegevens verkrijgen over de kunstmatige stralingsgordel, die door een Amerikaanse kernproef op grote hoogte van enkele maanden geleden is ontstaan. De kunstmaan zal waar schijnlijk geen bruikbare gegevens kunnen opleveren omdat zij te snel om haar as draait, n.l. 60 maal per minuut inplaats van zes maal, zoals de bedoeling was. Noodweer boven Zuid-Thailand heeft volgens niet-officiële schattin gen aan minstens driehonderd men sen het leven gekost. Er zouden 18 schepen in de Golf van Thailand zijn gezonken. Iri de kustplaats Taloem- poek werd een Chinese tempel door 't kolkende water meegesleurd, waar bij 50 personen, die daar in gebed bij een waren, zouden zijn omgekomen. Vandaag begint in Versailles het proces tegen de ontvoerders van de zoon van de Franse automagnaat Ro land Peugeot, Eric. Het zijn de 39- jarige Pierre Larcher en de 25-jarige Raymond Rolland, die in 1960 het jongetje ontvoerden om een losgeld van 500.000 nieuwe frank af te per sen. Volgens de politie hebben beide bekend de ontvoering te hebben be raamd. 0e gehelde gebelde van Wynand Focklnk VASTE BRUGGEN IN DE MEIJE De éne schipper wordt schadeloosgesteld Het bestuur van de polder Nieuw koop en Noorden heeft reeds ge ruime tijd geleden verzocht door re glementswijziging te bevorderen, dat de over de Meijewetering in die pol der gelegen beweegbare bruggen door vaste bruggen kunnen worden ver vangen. Zulks zou voor de eigenaren van die bruggen niet alleen gemak, maar ook financieel voordeel ople veren. Naar aanleiding hkrvan hebben Ged. St. een onderzoek doen instel len naar de belangen, welke de scheepvaart nog bij deze wetering heeft. Gebleken is, dat van de Meije wetering in haar geheel door één beroepsschipper gebruik wordt ge maakt. Het polderbestuur heeft met deze schipper overeenstemming be reikt over een aan hem uit te keren schadeloosstelling (door de belang hebbenden reeds bijeengebracht) voor het geval de vaart op de Meije wetering voor hem onmogelijk wordt. Voorts wees het onderzoek uit, dat nog van de wetering gebruik gemaakt wordt voor aan- en afvoer van agra rische produkten (mest, hooi, e.d.) naar en van diverse landbouwbedrij ven en voor het brengen van vaar tuigen naar een scheepswerf. Voor het vervoer van hooi dienen op en kele gedeelten van de Meijewetering beweegbare bruggen gehandhaafd te worden. Voor het vervoer van mest en het varen met (ledige) vaartui gen naar de scheepswerf is het vol doende, dat de vervangende vaste (Ingez. Med.-Adv.) bruggen een doorvaarthoogte krijgen van 1,05 meter boven het schouwpeil van de polder. Van de 28 bruggen (één ervan ligt over de Vliet, welke aan de Meijewetering aansluit) kun nen er 17 vast worden met inacht neming van genoemde doorvaart hoogte, de overige moeten voors hands beweegbaar blijven. Bij het onderzoek is ook aandacht besteed aan mogelijke belangen van de watersport. Uit het grote aantal bruggen vloeit reeds voort, dat het bevaren van de Meijewetering met zeilboten en pleiziermotorboten wei nig aantrekkelijk is. Het openen en sluiten van de beweegbare bruggen veroorzaakt veel moeite en opont houd, terwijl van de eigenaren dier bruggen weinig of geen medewer king ten behoeve van de watersport te verwachten is. Slechts voor de roei- en kanosport kan de Meijewe tering nog van enige betekenis zijn. Voor deze takken van watersport zijn vaste bruggen met een doorvaart hoogte van 1,05 meter echter gun stiger dan de thans aanwezige be weegbare, waarvan de doorvaart hoogte variëert van 0,55 tot 0,80 me ter. Ged. St. hebben, na 'afweging van alle in het geding zijnde belangen, het bijgaand ontwerp-besluit opge steld, hetwelk beoogt, de (ongeschre ven) inrichting van de onderhavige polder in vorenbedoelde zin te wij zigen. Het besluit zal op een nader te bepalen tijdstip in werking tre den, nadat de belanghebbende be roepsschipper zijn schadeloosstelling zal hebben ontvangen. Het ontwerp besluit heeft voor belanghebbenden ter inzage gelegen. Bezwaren zijn niet ingediend. T W D C Al 10 vinger syst. I 1 Ei blind rltm. steno itrtzt zoeterwoude- Kon. Erk. Pitmanschool LEIDERDORP PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 „Referendum" in Voerstreek Ook België heeft gisteren zijn „re ferendum" gehad. Tegen de wens van de regering in had het Luikse provinciale bestuur de inwoners van de Voerstreek, ten zuiden van de Nederlandse provincie Limburg, op geroepen Öm zich uit te spreken over de vraag of zij bij de provincie Luik willen blijven of bij de Vlaams- talige provincie Limburg willen worden ingedeeld. Twee derde van de ruim 2.000 „stemgerechtigden" gaven aan de oproep gehoor en 93 procent van hen spraken zich uit voor de provin cie Luik. Dit betekent op het totaal aantal „stemgerechtigden" ruim 62 procent. De Luikse provinciale raad was door de Belgische regering gewaar schuwd, dat het referendum geen enkele geldigheid of waarde zou hebben. De volksraadpleging was echter niet verboden. Avondbestelling van Haagse PTT Door het tekort aan bestelkrachten voor de uitvoering van de eerste be stelling in het postdistrict Den Haag is, zo deelt de directie van de PTT mede, de invoering van een avond bestelling noodzakelijk geworden. Per 5 november wordt daarmee in een deel van Den Haag een begin ge maakt. In een toelichting zegt de PTT, dat het aantal bestellers in Den Haag en omgeving met gemiddeld vijf per maand blijft teruglopen en dat het tekort in de bestellerssector thans al ongeveer 200 man bedraagt. Kort geleden heeft de PTT huis aan huis folders verspreid waarin ongeschoolden werden opgeroepen, om in de avonduren de bezorging op zich te nemen. Van de sollicitan ten zullen 120 een korte opleiding ontvangen en bij de avondbestelling worden ingeschakeld. De middagbe stelling in dit deel van Den Haag komt dan te vervallen. De nieuwe regeling blijft van kracht, zolang de moeilijkheden met het verkrijgen van personeel voortduurt. ,,'t Vierde eendje" Nieuw jeugdhuis voor de Meerburg Dat is de naam van een gisteren geopend jeugdhuis: „'t Vierde eend je", een originele naam, wel passen de in het raam van „de Meerburg". Niet de schoonheid van het gebouw, van 30 bij 9 meter, een barak, af komstig van een Ambonnezenkamp bij Tiel, in eigen beheer ter plaatse gedemonteerd en na het vervoer door de fa. Kluiters uit de chaos van brok stukken herbouwd op een door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld terrein aan het einde van de Oranje laan aan de Hoge Rijndijk. De belangstelling bij de opening was groot en het was na enig wach ten, bij het nogal gure weer een op luchting toen de heer Schemkes het sein gaf voor de opening. Hopman Hoeks stelde de bijna 100 kabouters, gidsen, welpen en verkenners in het gelid, waarna de vlaggen werden gehesen en de wettelijke verklarin gen werden afgelegd. De heer Schemkes dankte allen voor de belangstelling en allen, die hadden medegewerkt aan de tot standkoming van dit jeugdgebouw. Symbolisch, door de aanbieding van jhksSK de sleutdroeg hij het gebouw over aan de heer v. Vliet en mevr. Dirks als de vertegenwoordigers van de exlpoitatie-commissie. De naam van het gebouw was verdekt opgesteld en het was burgemeester Calles van Leiderdorp, die zoals hij zeide, on voorbereid met welgekozen woorden, het keurig geschilderde naambord ,,'t Vierde eendje" onthulde. Na de wijding van het kruis en de inzegening van het gebouw, wenste de pastoor de commissie en de pa rochie geluk met de tot standkoming van dit gebouw. Commissaris Duindam van 't dis trict Leiden, noemde de Meerburg de eerste in de rij van nieuwe jeugd huizen en bood als geschenk twee rotanstoeltjes aan voor de leiders van de gidsen en de verkenners. Ook de heer Goddijn >rak namens de KAB en de KAV en had als geschenk een mooie wekker, opdat de avonden op tijd zullen worden besloten. Na Akela mej. Zandvliet, Commissaris Koeken en de heer de Vrind sprak pastoor Kou wenh oven nog woorden van dank tot het gemeentebestuur van Zoeterwoude. lisse Nassaustraat bij katholieke kerk wordt verbeterd Het wegdek van de Nassaustraat oor de kerk van de Mariaparochie, bestaande uiit een asfaltverharding, verkeert reeds lang in erbarmelijke staat. Vain het regelmatig ter plaatse diraak en parkeren van auto's, als- nede van opvriezen in de winter, heeft deze asfalslaag veel te lijden. Incidentele herstellingen halen niet veel uit en zijn bovendien, gezien het kleine oppervlak, zeer kostbaar. Teneinde afdoende verbetering te brengen stellen b. en w. de raad voor het asfaltdek te doen verwijderen en een nieuwe bestrating aan te brengen, gelijk aan het aansluitende gedeelte van de Nassaustraat. Voor deze be strating kunnen klinkers worden ge bruikt. die zijn vrijgekomen bij de reconstruct van een gedeelte van Orachtweg. LISSE WIL STREEKFOLDER V.V.V. SUBSlDIëREN Reeds jarenlang verspreidt de pro vinciale V.V.V. Zuid-Holland, voor een deel door bemiddeling van de V.V.V.'s in de bollenstreek, in binnen- en buitenland folders over de streek, in het afgelopen seizoen tot een totaal van driehonderdduizend stuks. Op dit vouwblad bestond, speciaal van de zijde der gemeentebesturen, nogal wat kritiek; de uitvoering werd te weinig verzorgd geacht in verhouding tot het toeristische belang van de streek. Echter varen de financiën nimmer toereikend om aan de ge stelde wensen te voldoen. Een folder moet n.l. niet alleen informatief zijn, een vouwblad moet door aantrekke lijke opmaak met sprekende kleuren foto's een aanmoediging zijn tot een bezoek aan de streek. De kosten voor zulk een representatieve folder wor den geschat op 13.000.-. Door ver schillende instanties is reeds S 7.000,- toegezegd, wellicht nog verhoogd tot tien mille. De provinciale V.V.V. verzoekt thans de gemeenten in de bollenstreek de resterende 3.000,- per jaar bijeen te brengen. B. en w. van Lisse stellen de raad voor, voor dat doel een jaarlijkse sub sidie van 500,- beschikbaar te stel len met ingang van het begrotingsjaar 1962. noord wijkerhout Bridge-club ,,Het Juiste Bod" In de onderlinge competitie van de bridge-club Het Juiste Bod is de stand na de 3e ronde als volgt: Groep Blauw: 1 Gebr. van den Berg 225 pt.; 2 W. B oekhof-N. v. Es 214; 3 Dames Klinkenberg- van de Reijdt 207; 4 A v. Kesteren-J. v. Aken 189; 5 A. Turk-Th. Kortekaas 186. Groep Wit: 1 Mevr. Pauw-P. de Haas 270; 2 A. de Groot-Th. de Lincel 267. 3 F. Broekhof-P. Meijer 259; 4 Mevr. For- rer-M. Heemskerk 257: 5 A. Duiven voorde-F. v. Gijlswijk 251. Groep Rood: 1 M. Koster-W. v. d. 'Lin den 257 pt.; 2 Echtpaar Kaptein 254; 3 Th. v. Aken-J. v. Wieringen 252; 4 Echtpaar K. de Winter 247; 5 mevr. Zoe- tendaal-R. Bakker 241.v Geboren: Rosalia G. M. d.v. Th. Jor- daan en A. A. v. Elzaklcer; Alida A. M. d.v. C. Zuiderduin en T. M. M. Kortekaas: Petrus B. z.v. W. A. Goosens en G. T. Gevers: Bemardus C. z.v. C. J. Geer- lings en T. M. M. Kortekaas; Leo J. P. z.v. J. C. M. Herdriks en G. C. J. J. Bou- Getrouwd: C. J. v. d. Berg en M. A. Geerllngs. Overleden: Theodorus v. Overbeek. 82 jr., echtgen. v. H. van Looyen; Theo dorus v. d. Tol, 77 jr., weduwnaar van C. T. Kiebert I (Medegedeelddoor het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Tijdelijk veel bewolking met regen. Vannacht in het bin nenland temperaturen om het vriespunt, morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Tijdelijk krach tige en langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI regen e 4 STOCKHOLM onbew. 7 3 OSLO onbew. 9 1 KOPENHAGEN zw. bew. 9 6 ABERDEEN h. bew. 8 1 LONDEN onbew. 11 2 AMSTERDAM regenbui 11 5 BRUSSEL regenbui 11 5 LUXEMBURG regen 5 1 PARUS onbew. 12 3 BORDEAUX onbew. 13 4 GRENOBLE regen 10 5 NICE zw. bew. 18 10 BERLIJN zw. bew. 7 3 FRANKFORT geh. bew. 6 —2 MüNCHEN regen 6 4 ZURICH regen 7 4 GENEVE zw. bew. 9 6 LOCARNO regen 16 10 WENEN 9 2 INNSBRUCK regen 7 2 ATHENE h. bew. 23 16 ROME geh. bew. 18 8 AJACCIO zw. bew. 18 10 MADRID h. bew. 20 9 MALLORCA h. bew. 21 16 LISSABON onbew. 15 P.4UZE ZIJ KUNNEN LANG WACHTEN Het Poolse atheïstenblad „Argu- menty" toonde zich in een van zijn laatste afleveringen ontevreden over het welslagen tot nog toe van de godloocheningsveldtocht. Het blad der katholieke intellec tuelen Ty god nik Powszechny ant woordde daarop: „Elke anti-gods dienstige propaganda strekt het ka tholicisme alleen maar ten voordeel. Zij helpt het katholicisme zijn inner lijke krachten weer op te frissen en zich aan te passen aan de nieuwe eisen. De dynamiek der katholieken van vandaag, welke zelfs door de Marxisten toegegeven wordt, is een verrassing voor allen, die onze we reldbeschouwing als verleden tijd beschouwen en nu tevergeefs op het einde ervan wachten." PUZZEL No. 518. Horizontaal: 1 soort ka chel, 5 hoofddeksel, 8 zuivelprodukt, 10 ontkenning (Eng.), 11 lengtemaat (afk.), 13 boom der tropen, 15 eme ritus (afk.), 17 bekoorlijk gelegen, 19 telwoord, 21 meisjesnaam, 22 reuk, 24 scheik. element (afk.), 25 hemel lichaam, 27 familielid, 29 oude leng temaat, 31 zeer warm, 33 bijwoord, 34 jongensnaam. Vertikaal: 1 bout van een varken, 2 algemeen kiesrecht (afk 3 vlug, 4 op die plaats, 6 voegwoord, 7 deel van een schrijfmachine, 9 schrander, 1*. dienstbode, 14 rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 16 vogel, 18 kneep, 19 hoog bouwwerk, 20 gem. in Limb., 23 hoepel, 26 soort van hert, 28bloei- wijze, 30 soort ondenvijs (afk.), 32 geheel de uwe (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. PUNT „Waarom geven ze die spelers eigenlijk niet allemaal een bal?"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3