2)e CeicbeSou/tci/nt Kennedy en Chroesjtsjov bereid te onderhandelen Slechts éè"W 59.' BEMIDDELINGSVOORSTEL VAN OE THANT AANVAARD Overleg tussen partijen begint vandaag Honden aan de lijn! SCHERP DEBAT IN VEILIGHEIDSRAAD so Verf met voldoening VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.764 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZORIN ZEI JA NOCH NEEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Frarico p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Eerste Russische tanker vrijgelaten Premier Chroesjtsjov heeft gisteren het voorstel van VN-sekre- taris-generaal Oe Thant aanvaard, om de wapenzendingen naar Cuba voor enkele weken te staken, en president Kennedy heeft zich bereid verklaard onderhandelingen te beginnen om de kwestie op vreedzame wijze te regelen. Kennedy is evenwel voorlopig niet van plan met de blokkade op te houden. Thants voorstel was dat Rusland de wapenzending zou stop zetten, en dat de Ver. Staten de blokkade zou opschorten, opdat men zo spoedig mogelijk een gesprek kan beginnen. Volgens Tass liet de Sow jetleider aan Thant weten, dat hij instem de met diens voorstel, dat de vrede dient, mits Amerika de quaran taine-maatregelen eveneens zou opschorten. Aan de Cubaanse premier Castro heeft Thant gevraagd, de bouw van grote militaire installaties voor die tijd stil te leggen, hetgeen echter nog niet gebeurd is. Sekretaris-generaal Oe Thant zal vandaag nog besprekingen be ginnen met afgevaardigden van de Verenigde Staten, de Sow jet- Unie en Cuba voor een vreedzame oplossing van de crisis om Cuba, Voorlopig zal hij slechts met de betrokkenen afzonderlijk confere ren. Het debat over de cirisis om Cuba is donderdagavond voor onbepaalde tijd uitgesteld, teneinde de partijen gelegenheid te geven tot onderhandelen. Amerikanen, geloofden Rus op zijn ivoord terwijl een ploeg gereed zal staan om aan boord te gaan. Volgens een Reuter-bericht uit Warschau zal Polen wel tegen aan houding van zijn op Cuba varende schepen protesteren, doch de beman ningen van deze schepen zullen zich niet verzetten, wanneer entergroepen der Amerikaanse blokkadevloot aan boord gaan. GEEN REPRESAILLE IN BERLIJN De leider van de Sowjetrussische delegatie bij de Verenigde Naties, Zorin, heeft donderdag in New York gezegd, dat de Sowjet-Unie in Ber lijn niets zal ondernemen, om daar mede een antwoord te stellen op de Amerikaanse blokkade van Cuba. Zo ran en zijn plaatsvervanger Mo- rosow verklaarden in een gesprek met een groep gedelegeerden van negen Afrikaanse en Aziatische neu trale landen: „Als de Amerikanen geloven, dat wij him met betrekking tot Cuba in West-Berlijn van repliek zullen die nen, dan vergissen zij zich ernstig. Wij zullen in West-Berlijn niets on dernemen. want dat zou juist zijn wat de Amerikanen willen", aldus Zorin. CUBA DOET „FLINK" De pers in Havanna schreef don derdag, dat op Cuba een internatio nale strijdbrigade is gevormd, die klaar staat „om elke taak onder elke omstandigheid in elk gebied waar dat nodig geacht wordt" ter verdediging van Cuba tegen het „Yankee-impe- rialisme" uit te voeren. De brigade is gevormd uit personen afkomstig uit Zuidamerikaanse landen, West- Duitsland, de Sowjet-Unie, Venezu ela, Zuid-Afrika en Zuid-Vietnam, „die in dit land verblijven en beslo ten hebben de Cubaanse revolutie te verdedigen". De voorzitster van de Cubaanse vrouwenfederatie heeft alle vrouwen opgeroepen hun posten bij de eerste hulpbrigades, de militie en in het pro- duktieproces in te nemen. PRACHTIGE HERENWINTERJASSEN voor de dynamische man. Gekleed model met de moderne schouder lijn: toont slank en biedt toch vrije bewegingsmogelijkheden. Tweed en mohair, in diverse schitterende modekleuren. Een produkt van de Sikkens Groep. (Advertentie) Op een New Yorkse veiling is woensdagavond het voor zover men weet enige zelfportret van de Neder landse schilder Vermeer voor onge veer 325.000 gulden van de hand ge gaan. Het schilderij dateert van 1651 en toont de toendertijd negentienja rige schilder in roze werkkledij en met een zwarte baret op staande voor een tafel met penselen en paletten. Een Russische tanker, geladen met olie voor Cuba, is donderdagmiddag even na 1 uur (Ned. tijd) door een Amerikaans marineschip aangehou den. Nadat de Amerikaanse com mandant zich ervan overtuigd had, dat het Russische schip geen aanvals wapens vervoerdmocht het door varen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defen sie zei, dat „minstens twaalf Russi sche schepen" op hun koers naar Cuba zijn teruggekeerd, waarschijnlijk om dat zij „aanvalsmateriaal" vervoer den. Later werd in Washington gezegd, dat er geen Amerikanen aan boord van het Russische schip waren ge gaan, om Chroestsjov ervan te over tuigen, dat de Verenigde Staten in BEMOEDIGEND BEGIN DE ONTSPANNING in de crisis om Cuba, welke wij gisteren reeds konden aanvoelen, heeft zich door gezet. Chroestsjov heeft ingezien, dat hij een te hoog spel heeft gespeeld en heeft de hand, welke Oe Thant hem toestak, aangegrepen om eruit te komen. Van zijn kant heeft ook Kennedy graag van de gelegenheid gebruik gemaakt om de zaak langs de weg der besprekingen te regelen. Dat het de Amerikanen niet 0 te doen is om als „zeerovers" op te treden in de Caribische Zee, heeft het voorval van gister middag aangetoond, toen het eerste Russische schip, dat door de Ameri kaanse marine werd aangehouden, werd doorgelaten, na de verzekering van de kapitein, dat het slechts olie aan boord had. Een tactisch zeer ge lukkige houding in de gegeven om standigheden. Scherp, maar zeer ad rem was de vraag van de Amerikaan Stevenson in de Veiligheidsraad aan de Rus Cuba? Ja of neen?" Waarop de Rus Zorin: „Zijn er Russische raketten op antwoordde: „Wij hebben ze op Cu ba niet nodig." „Daar gaat het niet om, repliceerde de Amerikaan, de vraag is of ze er zijn". Hierop zweeg Zorin. Dat is inde-daad de kern van de hele kwestie: er zijn Russische raket ten op Cuba en die moeten daar van daan. En op de eerste plaats moet belet worden, dat de Russische sche pen, die blijkbaar onderweg zijn om de Cubaanse raketbases te voltooien hun lading alsnog lossen. Vandaar dat Kennedy niet kon ingaan op dat gedeelte van Oe Thant's bemidde lingsvoorstel om de „quarantaine" voorlopig op te heffen. Desalniette min vinden de besprekingen toch doorgang en dat is een bemoedigend begin. Dat deze besprekingen moei lijk zullen zijn en dat er nog heel wat harde noten zullen worden ge kraakt, daaraan valt niet te twijfe len. Maar in deze kwestie zal de Sowjet-Unie het gehele Westen eens gezind tegenover zich vinden. Een versterkte eenheid van de Westerse wereld is in elk geval een winst punt uit deze dolle affaire. Laten we hopen, dat dit niet het enige winstpunt blijft. de Cubaanse wateren niet vechtlus tig met het geweer aan de schouder staan. Het marineschip had de tanker geënterd en gevraagd, welke lading erin jat, waarop geantwoord was dat het maar olie was. Tot nu toe zijn er geen aanwijzin gen geweest, dat tankers voor wa pen vervoer zijn gebruikt en daarom en tevens omdat het schip voor het uitroepen van de blokkade allang de haven had verlaten, mocht het door varen, aldus de zegslieden. De kapiteins van de Amerikaanse marinevaartuigen hebben orders vier of vijf „onschadelijke" geluidssigna len te geven ter opsporing van on dergedoken duikboten. Door middel van een internationaal erkend sonar- signaal zal aar» de duikboten bevel worden gegeven omhoog te komen, De Veiligheidsraad heeft donderdagavond het debat over de Cubaanse crisis hervat. De Amerikaanse afgevaardigde Stevenson zei, dat voor de Verènigde Staten vóór alles het nieuws dat Chroesjtsjov de voorstellen van Oe Thant heeft aanvaard, welkom is. .Amerika zou zeer graag een vreedzame oplossing van deze zaak zien, zo zei hij. De Amerikaanse regering verwelkomt het vermijden van direkte confrontatie in de blok kade-zone door de Sowjet-Unie. Evenals de verzekering van Chroesjtsjov aan Russell, dat de Sowje-Unie geen roekeloze besluiten in deze crisis zal nemen. De Sowjet-Russische installaties werden zo snel op Cuba gebouwd, dat de bewapening daar voltooid zou zijn, wanneer Amerika niet tot daden zou zijn overgegaan. Van Amerika kon niet verwacht worden, dat het de Sowjet-Unie op de hoogte zou stellen, de Veiligheidsraad het bedrog meedelen, op het debat wachten en daarna over de resolutie door de Sowjet-afgevaardigde het veto zou horen uitspreken. Tegen het dreigende gevaar was alleen maar dringend en onmiddellijk optreden met de uiterste zelfbeheersing mogelijk. Nu, als ongelooflijke verrassing, betaalt U voor deze schitterende winterjas de uitzonderlijk lage •r Zolang de voorraad strekt Geen tel. of schrift, orders LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 25 Rotterdam: Korte Hoogstraat 11 - Meent hk. Goudsesingel - Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg - West-Kruiskade 35 Hoogvliet: Winkelcentrum Zeist: Sloüaan 158-160 Vlaatdlngem Liesveld 7-9 y Liegen de foto's of niet? De Cubaanse gedelegeerde ant woordde, dat de verklaring van Ste venson 't beste bewijs oplevert, dat de door de Amerikaanse regering met haar eenzijdige en oorlogszuchtige (Advertentie) maatregel tegen Cuba uitgelokte ernstige internationale crisis op lou ter bluf is gebaseerd. De wapens, waarover Cuba beschikt, zijn uitslui tend defensieve wapens, die bet land moest aanschaffen d« or de agressie ve en interventionistische politiek van de V.S. tegen Cuba. De Sowjet-vice minister van bui tenlandse zaken, Zorin, verklaarde vervolgens, dat de Verenigde Staten geen andere bewijzen omtrent het leveren van aanvalswap? s door de Sowjet-Unie aan Cuba hebben dan de Dit is de „steniging van de heilige Stefanus", het schilderij van Rembrandt, dat door Nederlandse kunsthis- rici in Lyon in Frankrijk is ontdekt. Het doek, dat 90 bij 123 cm meet was tot nu toe totaal onbekend; het werd in 1625, toen Rembrandt 19 jaar oud was, vervaardigd. Sedert 1844 ia het in het bezit van het museum in Lyon. „vervalste bewijzen" van de centrale inlichtingendienst. JA OF NEEN Stevenson onderbrak hierop de re de van Zorin en eiste een onmiddel lijk „ja" of „neen" op de raag of de Sowjet-Unie raketten in Cuba heeft geïnstalleerd, doch de Sowjet- afgevaardigde weigerde hierop direct te antwoorden. Zorin: „Ik zit hier niet in een Ame rikaanse rechtszaal, meneer, en wens daarom niet te antwoorden op een vraag, die mij wordt gesteld op de manier van een openba e aanklager. Tc zijner tijd zult u uw antwoord krijgen". Stevenson z°i daarop, dat de we reldopinie op het antwoord wacht „Ja of neen? Lk eis het te weten". Hij zei bereid te zijn op een antwoord te wachten „totdat de hel dichtge vroren is, als dat uw besluit is". Vervolgens liet Stevenson een ezel in de zaal brengen, waarop hij ver schillende vergrote afdrukken plaat ste van foto's van plaatsen in Cuba, waai Russische raketbasissen waren geïnstalleerd. De leden der V.N.-delegaties verdrongen zich in rijen van vijf tot zes dik om de foto's te zien, terwijl Zorin aantekeningen maakte. Eén der foto's was, naar Stevenson toelichtte, een beeld van een vredig landschap in de buurt '*an Havanna en in augustus j.l. genomen. Een an dere foto toonde dezelfde plek, ech ter met nieuwe zijwegen en een ver beterde hoofdweg, alsmede een raket basis. Deze foto werd pas de vorige week genomen. De Rus merkte op, dat. de Ver. Sta ten al eens eerder foto's te berde had den gebracht van de Cubaanse vlieg tuigen, doch dat bi# ken achteraf Ame rikaanse toestellen te zijn. „Wat vcor waarde kunnen we aan de vanavond getoonde foto's hechten. De Verenig de Staten hebben ul eens eerder gelo gen en u zult niet ten tweede male worden geloofd", zo zei de Russische gedelegeerde. Rüsland heeft Cuba niet nodig De Russische ':ernwu>.«ens waren volgens Zorin zó krachtig en zó ex plosief en Rusland had zulke krachti ge middelen om deze te vervoeren, dat het niet nodig was om hiervoor basis buiten de Sowjet-Unie te zoe ken. „Dit is het antwoord op de vraag, die u interesseert, mijnheer", zo sprak Zorin tot de Amerikaanse afgevaar digde, „wy behoeven nergens plaat- De Commissaris der Koningin van Zuidholland beveelt op grond van art. 61 van de veewet, dat in de gehele provincie Zuid-Holland met ingang van heden honden zodanig moeten worden opgesloten of aan een ket ting of lijn van voldoende sterkte moeten worden gehouden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid andere honden kunnen komen. De Commissaris der Koningin vestigt er met nadruk de aandacht op, dat hon den, die in strijd met dit bevel los lopend worden aangetroffen, op last van de burgemeester van de gemeen te, waar zij zich bevinden, kunnen worden gedood. Aangezien ook katten ernstig ge vaar voor verspreiding van honds dolheid kunnen opleveren, doet de Commissaris der Koningin een drin gend beroep op de burgerij deze die ren zoveel mogelijk binnen te hou den. Arbeiders wierpen granaat in vuur Noordwijker gedood De 20-jarige arbeider J. J. A. van Kesteren van de Nederlrudse Heide Maatschappij, die opruimingswerk zaamheden bij de aanleg van de nieu we begraafplaats in IJmuiden ver richtte, is gisteren dodelijk getroffen door een scherf van een exploderen de granaat. Enige arbeiders van de Heidemaat schappij vonden 's megens omstreeks half twaalf een granaat en c'aagden elkaar uit deze in het vuur te wer pen dat zij stookten om vuil te ver brandden. Ze zochten deKking achter een boom en het projectiel ging de vlammen in. Bij de ontploffing kreeg de heer van Kesteren uit Noordwijk, een scherf door het hoofd. Hij werd eerst naar het St. Antonius zieken huis te IJmuiden en daarna raar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd waar hij in de loop van de avond is overleden. sen voor onze krachtige raketten te zoeken, ook niet op Cuba". Op scherpe toon beschuldigde Ste venson vervolgens de Sowjet-Russi sche afgevaardigde ervar de feiten te verdraaien, en hij bestreed Zorins ontkenning van het bestaan van Rus sische aanvalswapens op Cuba. Hij zei, dat de Verenigde Staten hun hou ding niet onder druk van de openbare mening hadden gewijzigd. De enige verandering was, dat zij bereid waren de voorstellen van Oe Thant te be spreken. De vraag was niet, aldus Stevenson, of de Sowjet-Unie buiten landse bases voor haar raketten nodig heeft, doch of zij deze op Cuba heeft. Hierop had Zorin geen antwo-ord ge geven, zoals ik al verwachtte, zei hij. E)e Amerikaanse afgevaardigde vroeg zijn Russische collega Cuba te overre den om waarnemers van de Verenig de Naties een onderzoek ter plaatse toe te staan. Stevenson zei, dat de tijd voor woordgevechten voorbij is. „Wij we ten nu de feiten en wij zijn bereid daarover te praten"., zo richtte hij zich tot Zorin, „onze taak is de vre de te redden en als u tx re id bent dit te proberen zijn wij dit eveneens". Daarop werd de vergadering voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Opklaringen en kouder Een front met vrij intensieve regen bereikte vrijdagochtend de Neder landse kust. De regenintensiteit werd nog verhoogd door kleine storingen, die uit de Golf van Biscaye naar het noordoosten trekken. Achter 't front nadert een rug van hoge luchtdruk, waarbij noordelijke winden veel kou dere, maar ook drogere lucht aan voeren. Op de Oceaan is de depressieacti viteit vooral in het zeegebied bij IJs land toegenomen, maar voordat deze van belang wordt voor het weer in West-Europa zal de genoemde rug van hoge luchtdruk een tijdelijke weersverbetering brengen. Daarbij zal het front vanavond in zuidelijke richting het gehele land passeren. Daarna breiden zich opklaringen over onze omgeving uit. In de aangevoerde lucht kunnen boven zee enkele buien ontstaan, die later landinwaarts drij ven. Zon- en maanstanden 27 Okt.: zon op 07.24, onder 17.23; maan op 05.52, onder 17.30. Hoogwaterstanden 27 Okt.: v.m. 2.52; n.m. 15.06. KORRELTJE Zo gij voor uzelf wilt leven, moet gij voor uw naaste leven. (Seneca)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1