Eén nacht taxi-chauffeur De avonturen van MICKEY MOUSE Ckefarine.4 DINSDAG 23 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ALPHEN AAN DEN RUN Uitreiking Landsteiner-penningen In hotel „Centraal" is maandagavond aan een groot aantal bloedgevers voor het Rode Kruis, de bekende Landsteiner- penning, een onderscheiding voor tien maal bloed afstaan, uitgereikt. Een der colonneleden, de heer W. P. Rikken, ontving een Landsteiner-pla- quette omdat hij reeds twintigmaal bloed afstond. De voorzitter van de afdeling, de heer L. Sprey, was het een genoegen, dat deze Rode Kruis-bijeenkomst de eerste was in het gerestaureerde „Centraal" en hij fe liciteerde de eigenaar, de heer A. L. Zaal. Het werk van het Rode Kruis noemde spr. een lichtpunt in deze zo veelszins onaangename wereld De heer Sprey deelde nog mee, dat de bloedafname weer begint op 5 en 6 november a.s. Hij zei vurig te hopen, diat velen uit Alphen a. d. Rijn en omgeving weer zul len meewerken aan deze zo belangrijke zaak. Hierna heeft de voorzitter de penningen uit doen reiken. De heer Rikken werd naar het podium geroepen en ontving zijn plaquette, voor het forum van de co lonneleden van wie er ongeveer zeven tien aanwezig waren. Er zijn er nog meer, zei de heer Sprey. Na de uitreiking gaf hij nog blijk van zijn ingenomenheid met het feit, dat ook zovelen uit de omgeving van Alphen a. d. Rijn meedoen. Na de pauze werd een boeiende speel- hlm Eddie Duchin Story", of wel „De Levensmelodiie", vertoond, waarin het leven van de populaire Amerikaanse pianist Eddie Duchin, die in 1959 stierf, was verfilmd. De namen van degenen die een Land- stemer-penning ontvingen zijn: W. H. Bakker; J. Balm, Nieuwkoop; L. van Berkel; C. Blaauw; T. v. Breggen; M. C. Th. Capel-de Frankrijker, Nieuw- veen; W. vsn Diemen, Noorden; P. Dom burg; R. Emmens; L. van Eijk-Hoogen- dioorn; C. L. Goedhart; P. J. Haandrik- man; D. C. van Harten, Langerarr; N. van Harten-Jaarsma, Langeraar; A. J. Haverkamp; E. J. van Heiningen; C. G. den Hollander; J. W. Hoogeveen, Aar- landerveen; A. A. Jebbink; P. Kleijn; S. C. Kraak, Nieuwveen; G. J. Kunst, Ze venhoven; C. van der Leé; P. van Leeu wen Sr., Aarlanderveen; P. van Leeuwen Jr., Aarlanderveen; J. van Leeuwen- Qreedijk, Aarlanderveen; W. van Leeu wen, Aarlanderveen H. J. Luyben, Aar landerveen; A. van der Meer; J. Mole naar, Nieuwkoop: N. Molenaar-Bos. Ze venhoven; C. A. Pietersen-Egberts. Noor. den; W. Rodenburg, Aarlanderveen; W. Rijlaarsdam; M. Schaper-Vester; B. Soe- dia-Rijlaarsdam, Nieuwveen; N. Sijpe- stein-v. d. Hoek; A_ Veenhuysen; C. Ver heul; G. Verkerk; A. Vermaas; P. J. Ver- steeg-de Jong; P. Vis; M. Voordouw-v. Leeuwen. Ter Aar; C. Vreeken-Spruyyt; H. J. Wahle, Noorden; M. G. Mahle, Voorden; C. J. van Dam-Bodegraveu, J. Vreeken-Rijkens; A. E. M. Stokman- Wennekers, Nieuwveen; Jac. Doorne kamp, Ter Aar; C. J. Droog-Meijer, Nieuwveen; J. Evers; J. Folies. Nieuw veen; F. Helling, Langeraar; G. Hoge- weg; A. Kapteijn; D. A. Kardol; P. C. van Klink, Zevenhoven; W. Kool, Ze venhoven: D. Koppe-Schenkel; W. A. Krösschell; T. Krosschell-Dompeling; J. van der Leeden, Nieuwveen; H. van der Lindedn; C. van der Loo, Nieuwkoop; H. van Ofwegen; M. Schip aan Boord-Mun- ndk; K. Stapper: J. P. Verhaar, Lan geraar; A. G. Vermaas-de Boer; W Voorn, Wilnis; A. van Wingerden, Le venhoven; J. Wortman; E. A. van 't Wout-van Til. Landsteiner-plaquette: W. P. Rikken. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Alphen aan den Rijn. i- 1 P8D0eezt HL//S LEBTE STE. LE/V. /AL PET OA/S HOP 09SÜMP7 OP XX/W A/OETK. jy/tOET /YET //EAT OE7EEA/ATEM Doordat hij te weifelend overstak werd de 60-jarige metselaar Vink op het kruispunt Laakkade-Calantstraat in Den Haag door een jeugdige brom fietser aangereden. De metselaar kreeg een schedelbasisfractuur is kort na aankomst in het ziekenhuis Zuidwal overleden. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier middelen in één labiel werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen aorgt dat de maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige llacon 100 tabletten f 3.50 (Advertentie; Nederlandse, Engelse, Belgische en Duitse ballonvaarders hebben zater dagmiddag een stuk luchtvaartge schiedenis willen onderstrepen. Zij herhaalden de eerste Nederlandse luchtrace, dit op 13 oktober 1912 werd gehouden, toen ter gelegenheid van het eerste lustrum /an de Nederland- sche vereeniging voor luchtvaart. De race werd een vossenjacht, die werd gewonnen door de Duiteer Wolf gang Haulisen. Hem viel de Go Iden Jubileum Trophee ten deel. De race startte van het Haagse Malieveld. De „Vos" landde bij Hertingen op Goe- ree Overflakkee, maar was na vijf uur aan de grond. De Duitser was de enige, die op de vastgestelde tijd landde en werd bij juryuitspraak tot innaar uitgeroepen. De 61-jarige fabrieksarbeider P. van Uuren uit Watergang (gemeente Landsmeer) is gisteravond met zijn bromfiets in Amsterdam-Noord te gen de leuning van de brug over het Noordhollands Kanaal gereden en even later ter plaatse overleden. De man vervoerde ee nmand met flessen aan zijn stuur. Bij het nemen van de bocht heeft deze mand hem vermoe delijk het sturen bemoeilijkt. „Karei Doorman" en jager „Rotterdam" naar Nabije Oosten Het vliegkampschip Karei Door man" en de torpedoboot jager „Rotter dam", momenteel op oefenreis met smaldeel I in de Middellandse Zee, zullen van 1 tot 5 november een be zoek brengen aan Istanboul en van 6 tot 9 november aan Athene. Deze bezoeken zullen muzikaal worden opgeluisterd door de Mari nierskapel der Koninklijke Marine, welke gedurende deze periode daar toe aan boord van de .Karel Door man" zal zijn ingescheept. (van onze verslaggever-) Utrecht (P P) - „Zo, nu het jasje nog dichtknopen en de pet op zegt de heer Voorneveld, bedrijfsleider van het taxibedrijf waar ik als verslaggever voor één dag taxichauffeur zal zijn om op die manier eens in werkelijkheid te beleven wat de duizenden taxichauffeurs in ons land dag aan dag meemaken. Ik krijg de avond- en nachtdienst van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens, omdat die wat afwisselender is dan de dagdienst. Als gegoten zit de uniform, donker grijze broek en jasje en dito pet met embleem. Nu naar de wagen. Dan help ik de man er in. We Rijdend met invaliden, bozen en verliefden, een dronken man op mijn pad, en de mobilifoon die ^en zieke redde EEN NACHT OP AVONTUUR Buiten gekomen staat daar „mijn" Mercedes Benz diesel. Mijn collega voor deze dag, die juist met de wagen thuiskomt, is zo vriendelijk om voor mij, „de eendagsvlieg", alvast wat van het routine werk te doen. Wanneer ik met de bedrijfslef der naar buiten ga, vult hij juist de brandstof bij. Samen contro leren we de bandenspanning, het oliepeil, het koelwater, maken de askakjes leeg en vegen de wegen uit, lappen de ruiten en'controle ren de kilometerstand en de lijst van de collega en het wisselgeld. Dan nog het rijtijdenboekje en klaar zijn we. Ik kan mijn a- vontuur beginnen. In het bedrijf waar ik voor één dag deze functie vervul, rijdt men moet ongeveer 30 taxi's alle maal voorzien van 'n mobilofoon .installatie, waardoor alle chauf feurs in verbinding stenn met de 'centrale van het bedrijf. Deze mo bilofoonverbinding is zeer nuttig, want hierdoor kan er efficiënt ge werkt worden. Het nut zal ik in deze nacht zelf beleven. Invalidentransport Klokslag zes uur zit ik achter het stuur. De centralist draagt mij op naar een adres in de stad te -gaan, waar men om een taxi neeft gevraagd. Ik heb het voordeel dat ik de stad ken als de binnenkant van mijn broekzak en zo v/eet ik in weerwil van alle éénrichtingsver keer snel de kortste weg te vin den naar het mij opgegeven adres. Zoals mij werd geleerd meld ik mij wanneer de deur wordt geo pend met „Hier is uw wagen!" Re moet even wachten en weldra komt er een invalidewagentje de gang door rollen, waarin een zeer bejaarde heer. Gezamenlijk hel pen we de man naar en in de au to. Hij geeft mij een adres op en daar gaan we. Mijn vracht is zwijgzaam en hier door heb ik de gelegenheid mij geheel aan 't autorijden te geven. Ik tracht, zoals het behoort, zo snel als toegestaan te rijden, doch zonder mijn passagier in de bochten tegen de portieren te drukken. Goed en snel en com fortabel rijden is 'n kunst, waar in ik mij tijdens deze rit tracht te oefenen. Met een invalide Keurig zet ik de wagen voor het genoemde adres, spring uit de auto en open voor mijn passagier het portier. Daar zit hij, niet in staat zichzelf te helpen. „Zal ik alvast voor u aanbellen" infor meer ik. Hij schudt het hoofd. „Hier"! zegt hij. De oude man tast in zijn zak en geeft mij een sleutel. „Maak maar rpen, in de gang achter de deur staat mijn wagentje, rii dat maar hierheen". Ik open de deur en rijd de in- v^idewagen tot voor de auto. rekenen af en daar rijdt hij vlot over de stoep zijn huis binnen en sluit de deur. Kijk, denk ik, ris zo'n man zo'n wagentje heeft, dan is hij even mobiel als wij, niet gehandicap ten. Even schud ik het hoofd als ik weer achter het stuurwiel plaats neem. Wat nu? Oh ja, ik moet me melden. Ik griJ-> de hoorn van de mobilofoon en meld mij bij de centrale, met de opgave van de plaats waar ik mij bevird. Dade lijk volgt mijn volgende opdr--v'. Er is juist naar het kantoor ge beld om een taxi op een adres enkele straten van hier. Dadelijk ga ik op weg. „- De mobilofoon brengt redding Op het adres waar ik stop, woont een arts. Hij staat al op de stoep te springen. Zijn eigen auto is de fect en nu moet hij snel naar een spoed-geval. Hij springt achter in de wagen en geeft mij een adres in een klein dorp buiten de stad. Ik meld de centrale dat ik de stad uit koers en tracht verantwoord te rijden. „Opschieten" zegt de dokter. Buiten de bebouwde kom is de snelheid onbeperkt en mijn passagier vraagt mij „het gas op de plank te trappen". Voo:razen we, maar ik moet inhouden, wan neer we moeten zoeken over landweggetjes. Ergens -midden in het land vinden we een boerderij, waar de aanwezigheid van de arts dringend nodig is. Wanneer ik met de bedrijfs leider naar buiten ga, vult mijn collega juist de brand stof bij. „Wacht hier alstublieft!" vraagt hij, terwijl hij naar binnen rent. In de wachttijd u.aak ik een bab beltje met de centrale en vul mijn lijst in. Na ongeveer tien minuten komt de dokter naar buiten. „U hebt toch een mobilofoon in de auto?" vraagt hij. Ik knik. „Kunt u uw centrale vragen of zij zo snel mogelijk voor een ziekenauto kunnen zorgen, die naar dit adres komt. Er is haast bij!" Ik heb de hoorn al in mijn hand. „Hallo centrale!" De centra- liste meldt zich. Ik breng de bood schap van de dokter over en de telefoniste aan de andere kant is bereid te doen wat mogelijk is. Nog even noteert zij nauwkeu rig het adres.. Nu volgt een peri ode van afwachten. Wat duren mi- huis moet, het is een kwestie van een uur, anders is het te laat. In de naast omgeving van de ze boerderij is er geen telefoon te bekennen en daarom wasmijn mobilofoon een uitkomst. Ik ga de modderspatten van de wagen weg vegen. De dokter kijkt op zijn horloge. „Als ze nu maar vlug komen!" zegt hii met een bezorgd gezicht. Einde'"'- raast de ziekenwagen 't pad c De chauffeur en verple ger soringen er uit. De brancard wordt aehaald en daar gaat de pa tiënt. In minder dan geen tijd is iedereen vertrokken. De dokter die met de ziekenauto meeding had nog net tijd om met mij af te rekenen. Geen lift Ik meld de gang van zaken bij de centrale. Maar hier in de buurt heeft men geen rit voor mij. Ik moet terug naar de stad. Lang zaam sukkel ik voort in gedachte verzonken, denkend aan de zieke vrouw en mijn mobilofoon, die misschien haar redding is geweest. Er staat een lifter langs de weg met zijn duim omhoog, maar als die het woord taxi ziet, zwaait hij verschrikt dat ik door kan rij den. Nadat ik nog wat mensen naar schouwburg en bioscoop heb ge bracht, wordt het zo zoetjes aan tijd om eens naar kantoor te gaan, waar de hele avond en nacht koffie klaar ctaat voor de chauffeurs die hun rusttijd heb ben. Want in déze rijtijd van twaalf uur heeft 'n chauffeur recht op minstens drie uur rust, ver deeld over deze periode. Inderdaad is de koffie bruin en er zijn nog enkele 'lega's die hun rust nemen. Natuurlijk in formeer ik linksen rechts naar ue belevenissen van deze voor 't grootste deel ervaren rotten in het vak. Een wegmiljonair Een oude chauffeur is er, die o- ver enkele maanden g:nensioneerd zal worden en dan niet meer mag rijden. Hij heeft er een carrière van niet minder dan 35Vi jaar als taxichauffeur opzitten. Zijn eer ste rijbewijs dateert vr 7 mei 1924. Hij reed al in 1927 met wa gens als Hotchkiss. Spijker, Re nault en PanhardLevassor, die nog voorzien waren van carbidlan- taarns. Deze man mag zich wegmiljonair noemen, want hij heeft er zeker \Vt miljoen kilometers achter het stuur opzitten. Zijn verhalen zijn groots en amu sant. Wat een tobben was dat met die carbidlantaarns. Als het water op was, dan spuwde, ze er in, of om de lantaarns weer aan het branden te krijgen. Het blijkt ook, dat de taxichauffeur zich in die oude tijden wel wat meer kon veroorloven dan tegenwoor dig nu hij moet trachten zo cor rect mogelijk te zijn. Deze man had jaren op 't platteland gereden en daar de boeren zo van een fees tje naar huis gebracht waar ze nog „vrolijk" en wel onder koei en gingen zitten met het zwarte- pak aan om de dieren te mel ken. Kostelijke verhalen weet zo'n man te vertellen en. de minuten vliegen om. Het wordt hoog tijd om weer aan de slag te gaan. Die neem ik niet mee Na nog vele ritjes gere '.en te heb ben, mensen die van visite of the ater kwamen, word ik naar een café ontboden. Ik weet inboor ling van deze stad, dat dit café geen beste naam heeft. Maar de centralist weet het ook en hij waarschuwt zijn „nieuweling" al vast: „Denk erom, je hoeft geen dronken kerels mee te nemen hoor!" Ik weet het. Geen dronkelieden, geen personen die 'n gevaar voor de gezondheid betekenen, geen bloedende wonden en geen lie den waarvan men vermoedt dat ze iets met misdaad te doen heb- ben. Ik stop voor het café en meld me binnen. Het is er vol sigaren en sigarettenrook en het stinkt er naar alcohol. „Piet, je wagen!" roept de kastelein. Piet wordt door twee kornuiten die ook niet al te vast ter been ziin, omhoog gehesen. „Blijven jullie met je povan me lijf af!" brult Piet kwaadaardig. Nog voor de laatste woorden uit zijn mond zijn, ploft hij over het tafeltje e- een glas om. De anderen sjorren aan hem. ..Het spijt me. maar die neem ik niet mee. Goedenavond!" zeg ik en vlug ga ik naar uiteb, waar ik de wagen start en contact op neem met de centrale. „Die vent was laveloos!" vertelde ik. „Ik heb hem daar maar gelaten!" „Oké" antwoordde de centrale. Ga dan maar" en daar volgt een, nieuw adres. De bozen en de verliefden Even later heb ik in mijn wa gen een echtpaar, dat blijkbaar behoorlijke ruzie heeft gehad. Zij zegt niet veel en kijkt boos voor zich uit. Hij doet alle moeite om de zaak recht te praten. Af en toe reageert ze snibbig en fel. In zo'n geval is het voor de chauffeur: horen, zien en zwijgen. Gek eigenlijk, dat zovelen denken dat je doof bent en ongegeneerd heel persoonlijke zaken bespre ken. 's Nachts om twee uur haal ik een jong stelletje van een partij tje. Och we zijn alleme-l jong ge weest, denk je dan maar. En je kijkt strak naar de weg voor je, terwijl achter je geminnekoosd wordt. De jongeman is teleurge steld, wanneer we zo snel ter plaat se zijn. „Rijdt u nog maar wat om!" vraagt hij. Ik sukkel nog wat voort, totdat de centrale mij roept voor een nieuwe rit. Ik krijg de beste fooi van de avond! Zo rijd ik de hele nacht van het ene adres naar het andere, met daartussen mijn rust achter éen kop koffie en de verhalen van een oude chauffeur. Toch ben ik blij, wanneer het ochtend wordt en de klok naar 6 kruipt. Tjonge, het vaL niet mee als je het niet gewend bent en doodmoe lever ik mijn wagen in. Maar ook ik moet de procedure volgen en mijn wagen klaar ma ken voor de collega, die mij op volgt. Weer wordt alles ge ntroleerd. Ik tel mijn staat, kijk of alles goed is ingevuld en leg de staat met het zakje, waarin het rijgeld, in de kluis. Nu snel naar huis enlekker slapen! Het was een enerverende nacht vooreen journ: "1st, die toch iets gewend is. Zo heeft elk vak zijn moeilijkheden, vergt zijn in spanning en wanneer je het voor 't eerst doet, ben je doodmoe. Maar zo'n chauffeur met 35 dienstjaren achter het stu-r draait er na tuur- Hifc hand niet tpqqc opt Scheepsramp bij Noorwegen Bij de ramp met het Noorse passa giersschip „Sanct Svithun", dat in de nacht van zondag op maandag voor de kust van Noord-Noorwegen is ge zonken, zijn zeker twintig opvaren den omgekomen. Twaalf personen worden nog vermist, doch men heeft weinig hoop hen nog levend aan te treffen. Reddingsboten en vliegtuigen spoor den in de loop van de dag achten veertig overlevenden op, die de hele nacht in reddingssloepen en op vlot ten in het door een storm hoog op gezweepte water hadden rondgedre ven. Men heeft veertien lijken ge vonden en reddingsvliegtuigen had den zes lijken in zee zien drijven. Op zee gedaald De Amerikaanse kustwacht in Ju neau (Alaska) heeft medegedeeld, dat een passagiersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines met 95 passagiers aan boord, nabij Sitka, op het eiland Baranov, op ze° is gedaald. Volgens de berichten zijn alle 95 passagiers en de uit zeven leden be staande bemanning gered. Het toestel was volgens de lucht vaartmaatschappij van de luchtbasis McChord, in de staat Washington, op weg naar Anchorage, in Alaska, op een militaire chartervlucht. Op een niet-beveiligde oveiSveg tussen Doetinchem en Wheel is van morgen een bestelauto gegrepen door een trein. De chauffeur, de heer W. F. uit Doetinchem, kwam daarbij om het leven. Een pony, die in de auto werd vervoerd, werd eveneens ge dood. KORTEGOLE Het ministerie van defensie van nationalistische China heeft maandag bekendgemaakt, dat de eilanden Que- moy en Matsoe zondagavond door communistisch China zijn beschoten. Op Quemoy vielen 71 en op Matsoe 19 granaten. William Vassall, een employé van het Britse ministerie van marir.e is gisteren tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van spi onage voor de Sowjet-Unie. Oostduitse grensbewakers heb ben gisternacht stenen gegooid naar auto's, die in de Westberlijnse grens- straat Bernauertrasse reden. Toen Westberlijnse grenswachten acht traangasgranaten naai hen wierpen, hielden zij op met gcoicn. De rondweg om Amersfoort zal binnen een maand kunnen worden opengesteld. De werkzaamheden zijn zover gevorderd dat de oude vesting stad nu spoedig van de knellende op stoppingen van doorgaand verkeer zal kunnen zijn verlost. Teze medede ling deed minister drs. H. A. Korthals gisteren bij de opening van de rijks weg Zwolle-Harderwijk in het Veluw- se plaatsje 't Harde. WOUBRUGGE PLANNEN ROND PROTESTANTS BEJAARDENTEHUIS De reeds jaren bestaande plannen, om het oude, vervallen z.g. Hervormd Rust- en Weeshuis, dat dateert uit de 18e eeuw, te vervangen door een mo dern bejaardentehuis, schijnen nu binnenkort verwerkelijkt te worden. Een stichting, gevormd uit de her vormde kerkeraden en diaconiën te Woubrugge, Hoogmade, Koudekerk en Hazerswoude, hebben thans na langdurige onderhandelingen, een ontwerp van architect ir. A. M. Key uit Den Haag voor een bejaardencen trum met 36 bedden, aanvaard. Zo dra de gemeentebesturen van Wou brugge en Hazerswoude-Koudekerk zich garant hebben gesteld voor resp. 190.000 en tweemaal 95.000 gulden, zal het ministerie van wederopbouw de lang verwachte bouwvergunning verlenen. Met een aannemer is reeds onderhandeld over deze nieuwbouw. De totale stichtingskosten worder. ge raamd op 455.000 gulden, terwijl de jaarlijkse pensionprijs wordt bere kend op ruim 2400 gulden, landelijk gezien niet aan de hoge kant. Per 1 november a.s. zal het oude gebouw ontruimd zijn. De laatste elf bewoners zijn inmiddels bij particu lieren te Woubrugge en andere rust huizen o.a. te Leiden, ondergebracht. Men. hoopt het oude gebouw zo spoe dig mogelijk daarna te slopen, ten einde het terrein vrij te maken voor de nieuwbouw. Ongetwyfeld is deze plaats zeer gunstig en rustig aan de Woudwetering gelegen voor bejaar den. Ook ligt het in de bedoeling t.z.t. in het verlengde van de Comrlekade een brug te bouwen, zodat het nieuwe gebouw ook voor het verkeer bereik baar wordt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11