PANORAMA BIEDT ZUN EXCUUS AAN.. VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 OE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gen overzicht van de plechtige processie bij het binnen komen van de basiliek van St. Pieter bij de aanvang van het Concilie. „Dodelijke injectie" voor Hof „Controle van operatiezuster zou wettelijk verplicht moeten worden" ZESTIG DAGEN-EIS VOOR POGING TOT ZWARE MISHANDELING De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft tegen de 36- jarige fabrieksarbeider G. L. uit Haarlemmermeer, die in mei vorig jaar een hoeveelheid vergif in stamp pot gemengd heeft en op een boter ham rattenkruit had gesmeerd, wel ke etenswaren bestemd waren voor zijn broer, wegens poging tot zware mishandeling een gevangenisstraf van 60 dagen met aftrek van voor arrest alsmede, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist. De man had al een maand in het huis van bewaring vertoefd en is ver volgens in een psychiatrische inrich ting opgenomen. Thans verblijft de fabrieksarbeider weer in goede har monie thuis. Uitspraak 25 oktober. Mijnenvegers bezoeken Haarlem Twee kustmijnenvegers bezoeken in het kader van binnenlands vlag vertoon enkele dagen Haarlem. Het is de eerste maal dat Haarlem Ne derlandse marineschepen op bezoek krijgt. Zij liggen in het Noorder Bui- tenspaarne en zijn vrijdag, zaterdag en zondag voor het publiek te be zichtigen. De ondiep-water mijnenvegers be horen tot de serie van 32, waarvan er drie omstreeks 1955-1956 in Haar lem gebouwd zijn. De schepen zijn gistermiddag afgemeerd en daarna werden de commandanten ten stad- huize ontvangen. Vandaag stond een militaire mars man van zuster B., mr. H. G. T. Keu- ne, vrijspraak voor zijn cliente. De verdediger dokter C., mr. J. K owuu jiuumiuc M. Mathuisen, voerde in tegenstel- door Haarlem op het programma, lrng tot de procureur-generaal aan, Voor het stadhuis nam de Comman- dat de chirurg bij de operatie in een dant der Zeemacht in Nederland, normale positie verkeerde, omdat hu vice-adiniraal mr. A. N. baron De werkte met een verpleegster op wie Vos van steenwijk het défilé af. gulden of twee maanden geëist te- "1J volkomen ingespeeld was. Daarbij waren tegenwoordig de com- gen dokter C. De rechtbank sprak Ook hij pleitte vrijspraak voor zijn missaris der koningin in Noord-Hol- EEN EIND MAKEN AAN hem echter vrij, waarop de officier cliënt. land, dr. M. J. Prinsen, en de burge- INDUSTRIE KAN van justitie appèl aantekende. VERWARRING De procureur-generaal was voorts wÜzen- tv i v.-- i- a van mening, dat zuster B. gebrek aan De procureur-generaal bij het ge- concentratie kan worden verweten, rechtshof te Amsterdam mr. WB. J. Men kan het als een primaire taak Abereon, heeft gistermiddag een boete van de zuster zien dat zy het goede van 1000 gulden of vuftig dagen ge- (lesje Ult de kast pakt tydens de fj8 f chirurg F. T. cperatie. Hij vroeg bevestiging van P' Amstelveen, die op 8 -et rechtbankvonnis: honderd gulden september 1960 de 28-jange mevrouw of tien dagen 0ok de of(ider van E. L. de Heer-Meeuwls een verkeerde justitie by de rechtbank had deze injectie toediende tijdens een operatie straf geëist, in het Centraal Israëlitisch zieken Het Hof zal op 25 oktober arrest meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. huis in Amsterdam, aan de gevolgen waarvan de patiente is overleden. Zonder controle had de chirurg de injectie toegediend, die de verpleeg ster, de 36-jarige J. J. B. had klaar gemaakt. Later bleek dat deze om- loopzuster per vergissing de injectie- Misverstanden mogelijk. Als getuige deskundige verklaarde prof. dr. I. Boerema o.a. dat hij zijn leeringen altijd voorhoudt de eerste injectie te controleren om misver- - standen tussen de zuster en de chirurg naald met een dodelijk stof had ge- uit te sluiten. Dat dit echter een ge- Vl"d. dragslijn zou zijn in Nederland, durf- de hij niet te stellen. De eisen die aan De procureur-generaal was van cen operatiezuster worden gesteld mening, dat de chirurg nalatigheid noemde hij zwaar echter niet te kan worden verweten, ornaat hu de zwaar De toestand, ontstaan door de verpleegster niet had gecontroleerd. verschUlende soorten medicijnflesjes. Er was z.r in dit geval alle reden zonder enige regelmaat, achtte prof. toe geweest ten eerste omdat men in Boerema zo verwarrend, dat een ver een vreemde operatiezaal werkte gissing als door zuster B. gemaakt vooral in de medicijnkast een chao- ?1Jns in2iens iedere dag weer kan go tische toestand heerste en ten tweede, beuren. Hy deelde med dat de over. omdat de chirurg kon weten, dat de beid naar aanleiding van deze zaak zuster het druk had gehad en moe maatregelen overweegt om in samen- was. Het invoeren van een wettelijke werking met de farmaceutische ïndus- verplichting voor de chirurgen de trie een eind te maken aan deze si- verpleegsters te controleren zou vol- tuatie. gens de procureur-generaal het beste zijn voor de toekomst. De boete van De psycholoog M M. Montesson duizend gulden wilde hij niet zozeer ^Yas vaj? merung, dat er „bij zuster zien als een straf dan wel als een SI?Fa 1S. geweest van een met middel om de verantwoordelijkheid ve™Utbare fehlleistung toen zij het vast te stellen. verkeerde flesje pakte. De officier van justitie bij de recht- Op grond van o.a. deze verklaring bank had destijds een boete van 2O0G en van deskundigen pleitte de raads- In ons vorige nummer stond één absoluut waardeloos artikel. Alstublieft, scheur het eruit. Beter nog: koop het perfecte nummer van deze week! PANORAMA NASSAULAAN 51 HAARLEM Kardinaal Alfrink, gefotografeerd tijdens de openingsplechtigheid van het Concilie. Hoogovens belonen idee met 4200.- De 34-jarige heer F. J. Otten uit IJmuiden, voorman onderhoud en reparatie bij Breedband N.V., heeft een bedrag van 4.200,- voor een voortreffelijk idee ontvangen, zo wordt van de zijde van het bedrijf meegedeeld. Dit is de hoogste belo ning voor een idee, tot nu toe bij Hoogovens en aangesloten bedrijven uitgereikt. De vondst betrof een ver betering van de schoonmaakbaan van breedband, een installatie waarin de vettige gewalste rollen staal in een lange band in een loogoplossing wor den schoongemaakt, alvorens zij naar de gloeiovens gaan. De lagering van de dompelrollen werd aangetast door het loog, waardoor herhaaldelijk sto ringen optraden. De heer Otten kwam op het idee de lagering buiten de bak ken te plaatsen. Door de nieuwe opstelling behoren storingen tot het verleden. De vondst was bijzonder welkom, daar zij kon worden toegepast in een periode toen de schoonmaakbaan een knelpunt in het bedrijf vormde. De produktie van rollen was namelijk aanzienlijk ver- hoogd door de nieuwe koudbandwal- serij. *7 1 1 li** Binnenkort komt 'n tweede schoon- Veel landbouwbedrijven maakbaan in bedrijf, waarin 't idee J van de heer Otten reeds is verwerkt. in Overijssel opgeheven NATIONALE ^AKTDAG JONGEREN UIT DE Van de zijde van de Overusselsche MIDDENGROEPEN Landbouwmaatschappij zijn cijfers 01 XT verstrekt over de opheffing van land- °P ,21 °k'ob!r "^mseert het Nat.o- bouwbedrijven in enkele Overijsselse -v-an Jonge- gemeenten in het jaar, lopende van r"" Twee mannen door meisje „ontdekt" Gisternacht werd een 13-ja- rig meisje aan de Parmenides- straat in Amsterdam gewekt door rumoerig praten. Tot haar grote schrik trof zij in de huis kamer twee vreemde mannen aan, die enigszins onder in vloed van drank verkeerden. Naar de politie later bleek, had de een de ander „naar huis ge bracht". Onderweg hadden zij druk gediscussiëerd over anti- alcoholkuren. Nog niet tot een bevredigend slot gekomen werd besloten het gesprek binnen voort te zetten. De heren had den niet bespeurd, dat zij in een kamer van een vreemd huis vertoefden. Toevallig paste een sleutel van een hunner op de deur. De vader van het meisje waarschuwde de politie, die de vreemde gasten spoedig kwam afhalen, 's Ochtends wisten bei den hun eigen huis weer te vinden. voorjaar 1961 tot voorjaar 1962. In dat jaar werden in een gemeente in Noordoost-Overijssel 68 bedrijven op geheven, in een gemeente in Midden- Overijssel 52, in een gemeente in Twente 18 en in een gemeente in West-Overijssel 16, ren uit de Middengroepen haar jaar lijkse Nationale Kontaktdag, en wel deze keer in de Stadsschouwburg te Nijmegen. Deze dag, waarop pl.m. 1000 jonge middenstanders uit het gehele land bij elkaar komen, zal in het teken staan van de tegenwoordig bijna alles In de periode van mei 1962 tot nu beheersende vraag: het Verenigd moet het aantal opheffingen van be- Ontslagen van afgekeurde militairen ongedaan gemaakt De minister van defensie heeft be- bedoelde maatregel zouden worden paald, dat de vrijwillig dienende mili- getroffen, tairen van de koninklijke landmacht, die in vredestijd nog in administra- De minister is thans aan deze be' drijven volgens de O.L.M. nog zijn toegenomen. In juni van dit jaar was het debiteurencijfer bij de landbouw coöperaties in Overijssel 34 pet. ho ger dan in juni vorig jaar. PRINSES BEATRIX OOK NAAR DE V.S. Onder het motto: „Europa Jouw Vaderland" zal dr. Crijns, lid van het Direktoraat Generaal van Sociale Zaken van de Europese Ekonomische Gemeenschap te Brussel, op de mid dagzitting een inleiding verzorgen voor onze jongeren. Dit in afwijking van het abusievelijk vermelde in de propagandafolder. Ter afwisseling zal Nederlands jongste kabaretier Rudi Carell zijn humoristische visie geven op boven vermeld thema. Er zijn reeds toezegingen voor deel- Aziatische landen ook een bezoek name ontvangen van diverse buiten- - - -v. brengen aan de Verenigde Staten, zo landse delegaties. tieve tuncties nuttig werkzaam kun- zwaren tegemoet gekomen. Overigens heeft een woordvoerder van de Rijks- De dag zal besloten worden met nen zijn, m dienst gehandhaafd kun- zunen de militairen, die op grond voorlichtingsdienst desgevraagd be- een groots opgezet Europa-bal in ho nen blijven. van gezondheidstoestand onder vestigd. De woordvoerder legde er de tel „Erica" te Berg en Dal. Een uitzondering op deze regel zal moeilijke omstandigheden niet meer nadruk op, dat dit bezoek een vol- worden gemaakt ten aanzien van hen tenvolle bruikbaar zijn, er rekening komen particulier karakter zal dra- In een van de sloten bij de die zijn afgekeurd wegens gebreken mee moeten houden dat zij in het gen. Er was op dit ogenblik geen schooltuinen aan het Hildebrandplein waarbïj üandüaving in de militaire algemeen geen promotie meer zullen bevestiging te krijgen over een be- in Den Haag is de 37-jarige los ar- dienst gevaar voor eigen of ander- kunnen maken. Hun aanhouding in zoek, dat de prinses eventueel nog beider J. Veerman uit de Deiman- mans gezondheid zou opleveren en de dienst mag voorts de bevordering aan Canada zou brengen. De prinses straat in Den Haag, verdronken, voor de afgekeurden die er de voor- cf opleiding van de volledig geschik- wordt tegen 22 december in Neder- Vermoedelijk is hij onwel geworden niet land voorover m de sloot gevallen. ontslagen zijn. Met inachtneming van het vorenstaande worden de na 1 ja nuari 1962 wegens medische onge schiktheid verleende ontslagen onge daan gemaakt. Een en ander is gisteren meege deeld in de commissies a (officieren) en b (onder-officieren en overige mi litairen beneden de rang van tweede luitenant) voor georganiseerd over leg in zaken van belang voor de rechtstoestand van de militairen van de koninldijke landmacht en van de koninklijke luchtmacht. Namens de minister van defensie werd meege deeld, dat bij de periodieke keurin gen, waarmede in januari 1962 een aanvang is gemaald t.a.v. het vrij willig dienend militair personeel van de koninklijke landmacht, is geble ken, dat er een aantal officieren en onder-officieren zijn, die in verband met hun gezondheidstoestand uitslui tend geschikt zijn voor administra tieve functies niet te velde. Het ad vies van de militair geneeskundige dienst kan in die gevallen niet an ders zijn dan dat deze militairen niet meer tenvolle voor de militaire dienst geschikt zijn en derhalve behoren te worden afgekeurd. Een 40-tal is tengevolge van dit advies eervol ontslagen, anderen zijn van het voornemen tot het verlenen van eervol ontslag in kennis gesteld. Niet alleen is door de Tweede Ka mer voor deze kwestie belangstelling De direkteur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft donder- geOTga^Sel-d ^overiS dag in het Amsterdamse RAI-gebouw de tentoonstelling Idee 1962 geopend. hiertegen bezwaar Jemaakt. Van deze H K H- Prinse5 Beatrix heeft donderdagochtend in Den Haag een lezing bijgewoond ter gelegenheid van het Op de foto de heer Van der Kwast in een rieten zetel, welke door de zuig- zijde is meermalen gepleit voor de tienjarig bestaan van het Institute of Social Studies. De foto toont de prinses in gesprek met (links) mevr. kracht van een stofzuiger omhoog werd getrokken. belangen van degenen die door de T. Onoe uit Japan en (rechts) mej. L. Qureshi uit Pakistan.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9