DE ZEVEN LEVENS VAN JOHN F.KENNEDY Goed opgezet systeem van informatie houdt kennedy volledig op de hoogte W001B1D IEM 1B1E1E1L1D m 1B1EKJLIJM President Kennedy houdt ervan de mensen te bestu deren. Hij converseert graag en is altijd te vinden voor het uitwisselen van ideeën en gedachten. Zijn interesse varieert van geschiedenis tot de lopende plaatselijke roddelpraatjes. Kennedy vertrouwt op het vermogen dat hij denkt te bezitten karakters te kunnen beoor delen en met andere mensen om te kunnen gaan. Onlangs gaf hij een vlot oordeel over een pientere jonge politicus, die hij had ontmoet. Hij liet direct een staflid bij zich komen en vroeg of er voor de jonge man niet een goed baantje vrij was. De hoge ambte naar zei, dat er geen post beschikbaar ivas, die belang rijk genoeg was om de jonge politicus te kunnen aan bieden. De president leunde achterover, dacht een mi nuut na en zei toen met een grijns: „Wel, kunnen we hem dan geen twee baantjes aanbieden?" Vooral van wege zijn belangstelling voor mensen en wat zij doen is de president een gretig lezer van kranten. Elke mor gen leest hij na het ontbijt en voordat hij naar zijn kan toor gaat vijf kranten. Het zijn de Wall Street Journal, de Baltimore Sun, de New York Herald Tribune, de Washington Post en de New York Times. Toen 1960 naderde besliste Moskou, dat de Oostduitse landbouw helemaal gecollectiviseerd moest zijn voor de topconferentie. Het zou de hereniging van Duits land moeilijker maken, tenzij men uitging van de Russische voorwaarden. In februari 1960 werd de helft van het aantal boerderijen nog onafhankelijk gedreven. Toen trokken groepen agitators uit de stad naar het platteland en de politie begon met het om singelen van de dorpen. Boeren die weigerden zich .vrijwillig" bij de LPG's (collectieve boerderijen) aan te sluiten werden als misdadigers behandeld. Tegen april waren duizenden naar Berlijn en het Westen gevlucht, maar de collectivisering slaagde". De Russen waren helemaal gereed voor de topconfe rentie, maar deze mislukte totaal toen Chroesjtsjov bemerkte, dat hij zijn zin over Berlijn niet zou krijgen. In de middag leest hy de Washing ton Star, de New York Journal Ame rican, de Washington Daily News en soms de Christian Science Monitor. Natuurlijk heeft Kennedy geen tijd om elke regel, die er in de kranten staat te spellen. Hij laat zijn ogen over de pagina's dwalen en pikt er uit, wat hem interesseert. Eenmaal per week leest de president de London Economist, Time, News week, en de US News and World Re port, allemaal weekbladen. Er gaat geen keer voorbij of Kennedy maakt opmerkingen over een artikel, dat hjj heeft gelezen of hy stelt vra gen over een onderwerp, dat hij in een krant heeft aangetroffen tijdens zijn besprekingen met stafleden. Een van die stafleden, belast met het onderhouden van de goede betrekkin gen tussen de president en het congres klaagt erover dat hij gedwongen is el ke dag alle hoogdravende congres-no- tulen te lezen, omdat'hij nooit vooraf weet of de president hem iets zal vra gen over de een of andere redevoe ring of een bepaald document, dat er in vermeld staat. Bijsonder moeilijk Het is voor de president natuurlijk bijzonder moeilyk op de hoogte te blij ven, van wat er buiten het zo sterk ge- isoleerde Witte Huis omgaat. Naast kranten en tijdschriften heeft hij ech-, ter verschillende kanalen, waarlangs hy zijn nieuws binnenkrijgt. Elke morgen maakt de Central In telligence Agency een speciaal rap port voor hem klaar. Het bevat nota's van ambassadeurs en NATO hoofd kwartieren uit de hele wereld, bood schappen van verschillende buiten landse contactpunten, onderzoekingen van CIA-agenten in gebieden waar moeilijkheden heersen en telegrammen van hoge ambtenaren. Deze samenvatting van wat er in de wereld omgaat wordt allereerst be keken door generaal Maxwell Taylor, generaal Ted Clifton en adviseur Mc- George Bundy. Zij nemen het verhaal mee naar de president en praten er elke dag omstreeks half tien met hem Zelfs wanneer de president aan het verpozen is in Palm' Beach of een be zoek aan het buitenland brengt, wordt dit rapport van de inlichtingendienst van het ministerie van defensie, de hoogste militaire bevelhebbers en de commissie voor de atoomenrgie. Alleen de generaals Taylor en Clifton en adviseur Bundy mogen deze inlich tingen onder-de ogen krygen en ze aan de president doorsturen. Het is evenwel mogelijk dat in het ge val van een atoomaanval dit snelle berichtensysteem toch nog te lang zaam is. Er is dus een speciale ver binding gelegd tussen het Witte Huis en belangryke (militaire) posten over de wereld, die slechts in een t\Jd van crises wordt gebruikt. Deze constante aanvoer van inlich tingen maakt het de president moge lijk direct in te grypen, waar dat no dig is. Direct ter sake Tijdens zijn kerstvakantie in Palm Beach confereerde de president ver scheidene keren met hoge militaire leiders en ambtenaren over sommige toekomstplannen. Hij is voorstander van het direct ter zake komen en staat niet toe dat een dergelyke conferentie onderbroken wordt, of zy nu wordt gehouden in een prettige, groene omgeving of in een bedompte kamer van een ministerie. Hij maakte evenwel een uitzondering op deze regel. Tijdens een vergade- ring over defensiemaatregelen keek de president op en zag zijn dochtertje Caroline buiten over het grasveld lo pen, samen met haar kindermeisje. Hij verliet zijn schommelstoel en groet te zyn oudste kind. Eerst nadat zij zijn groet had beantwoord voegde hy zich glimlachend weer by zijn advi seurs. Als het aan de president ligt zullen z(jn kinderen meer weten over de re gering en haar handelingen als zij vol wassen zyn dan de meeste oudere staatslieden doen als zij de tachtig jarige leeftijd hebben bereikt. Met veel geduld legt hij de kleine Caro line tal van zaken uit, alsof zij al vol wassen is, en laat haar soms zelfs luisteren naar de meest geheime dis cussies. Les in kruipen Zelfs de eenjarige John Junior krijgt deze behandeling van de president. Op een dag zag de vergaderende pre sident zyn zoontje druk bezig met een wat onsystematisch gekruip over de grond. Het lukte hem heel slecht voor uit te komen. Kennedy tilde hem op en zeiJe doet het fout, boy, je moet President John F. Kennedy tijdens een toespraak tot een groep Journalis ten, in een voor hem karakteristieke houding. het zo doen". En de president bewoog armen en benen van de kleine knaap heen en weer alsof ze de drijfstangen van een locomotief waren. Toen zette hij de baby weer op de grond en ging een paar meter van hem af staan. „Kom nu maar hier, John!" zei hij. De kleine Kennedy keek zyn vader aan, maakte wat keei- geluiden en schommelde op hem af, inderdaad met een wat efficiënter beweging van armen en benen. Niet lang daarna deed de kleine John z(jn eerste stappen. Er leek iets sym bolisch In te zitten: ,,te leren kruipen voor te kunnen wandelen" Berlyn was geen gemakkelyk ontvluchtingskanaal voor de boeren uit Oost-Duitsland, die de gedwongen collectivisering wilden ontvluchten. De Volkspolitie controleerde in de treinen. Als een persoonsbewijs van iemand als beroep „boer" aangaf, werd hij als regel opgepakt en naar de gevangenis overgebracht. Maar toch ontkwamen er zoveel, dat de voedselbe- voorrading in Oost-Duitsland snel verminderde. Er werd weer een rantsoenering ingesteld maar het antwoord was, dat nog meer mensen vluchtten. In 1960 vluchtten niet minder dan 200.000 mensen: in het eerste half jaar van 1961 waren het er 100.000 en in juli 30.000. Oost-Duitsland werd met een totale economische ineenstorting geconfronteerd en Chroesjt sjov besliste, dat Berlijn, de grote ontsnappingsroute, afgegrendeld moest worden. Eerst ontmoette hij even wel de nieuwe Amerikaanse president John F. Ken nedy in Wenen, maar slaagde er niet in hem te over bluffen, Hij kondigde daarom aan, dat hi) voor het eind van het jaar een afzonderlijk vredesverdrag met Ulbricht zou sluiten. door Marianne Means Copyright Opera Mundi per speciaal vliegtuig naar hem toe gestuurd. Het Central Intelligence Rapport wordt twee maal per week aangevuld met een rapport van het ,,Waak Comité" dat bestaat uit vertegenwoordigers van de CIA en andere regeringsafde lingen, die belast zyn met de buiten landse politiek. Dit comité onderzoekt alle inlichtin genrapporten en tracht zo goed moge lijk op de hoogte te blijven van alles wat er gebeurt. Het is de taak van het comité om te voorspellen wat na tionaal en internationaal gezien op het punt staat te gebeuren. Elke morgen De president krijgt elke morgen ook een overzicht van de maatregelen, die het ministerie van buitenlandse zaken de vorige dag heeft genomen terzake van de buitenlandse betrekkingen. Dit houdt ook in de besluiten die door de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk> zyn genomen en bepaalde mede delingen van de ambassaduers. Zowel het rapport van het ministerie als van de CIA is strikt geheim en slechts weinigen krygen er naast de president inzage van. Als aanvullende bronnen van informa tie hoor de president mensen uit, die op zyn bureau komen, luistert naar vrienden op partytjes en naar kamer leden die zojuist een bezoek aan hun verkiezingsdistricten hebben gebracht Hy heeft een aantal professoren en zakenlieden aangemoedigd hem hun gedachten en ideeën over verschillende problemen die op hun terrein liggen bekend te maken. En dan zyn de gewone burgers van de Verenigde Staten er ook nog. By duizenden schryven zij naar de pre sident. Vanzelfsprekend bereiken de meeste brieven de president niet. Hy heeft er eenvoudig de tyd niet voor. Maar de postkamer selecteert een klein stapel tje brieven, wier inhoud interessant genoeg zyn om aan 's lands eerste bur ger voor te leggen. In de loop van de dag stromen rappor ten en overzichten het Witte Huis bin nen, waar zy belanden in de kamer van internationale zaken, rapporten van de NATO hoofdkwartieren, am bassades, CIA-agenten en van speciale vertegenwoordigers als tot voor kort generaal Clay in Berlyn. Dag en nacht Een hoge ambtenaar van de Cen tral Intelligence heeft dienst in deze van de buitenwereld afgesloten ka mer; het kantoor is dag en nacht be zet want hier blyft men van minuut tot minuut op de hoogte van de ont wikkelingen in politiek roerige gebie1 den, zoals Berlyn, de Congo, of van andere situaties in de wereld. Andere rapporten komen dagelijks Het ultimatum van Chroesjttsjov aan de westelyke geallieerden om hun troepen uit Berlijn terug te trek ken, overhandigd in het najaar van 1958, kwam onge veer een jaar nadat de Russen hun eerste Spoetnik de ruimte in hadden geschoten. De Russische leider voelde zich nu sterk genoeg om het Westen uit West- Berlyn weg te werken. Na het ultimatum vloog de Britse premier MacMillan naar Moskou en Eisenho wer nodigde de Russische dictator uit naar Amerika te komen om „vriendschappelyke besprekingen" te voeren. Chroesjtsjov hoopte dat hy zou krygen wat hy wenste en schortte het ultimatum op. Hy ging naar Amerika en er werd voor mei 1960 een topconferentie belegd. Hy wilde, dat het Westen de Duitse Demo cratische Republiek zou erkennen. Erkenning zou betekenen, dat West-Beriyn aan Ulbricht werd over geleverd, waardoor hy de banden van dit deel van de stad met West-Duitsland zou kunnen verbreken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7