DE MOLEN „ZELDEN VAN PASSE" IN OUDE LUISTER HERSTELD W. J. S. BEDET NAM AFSCHEID VAN BRANDWEER EN B.B. Zes leden onderscheiden wegens 25 en meer jaren dienst ^'i KARREWIEL AANDEELHOUDERS SIKKENS' GROEP HEBBEN ZICH BERADEN WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HAZERSWOUDE Gisteravond werden zes leden van de vrijwillige brandweer van Ha- zerswoude onderscheiden wegens het vervullen van hun dienst over 25 of meer jaren. Zeven BB'ers mochten de zilveren ster in ontvangst nemen, omdat zij meer dan vijf dienstjaren als noodwachter achter de rug hadden. Vier brandweerlieden zegden wegens hoge leeftijd of gezondheidsredenen dit korps vaarwel, terwijl de heer W. J. S. Bedet, technisch ambtenaar ter sekretarie, hoofd zelfbescherming, brandmeester van het vrijwillig korps aan de Rijndijk èn opzichter van de Groenendijkse jeugdbrandweer, af scheid nam wegens het aanvaarden van de funktie van waarnemend direkteur van gemeentewerken te Alblasserdam. ZILVEREN STER VOOR ZEVEN B.B.'ERS Deze gebeurtenissen vormden de hoofdschotel van de bindingsavond, die gisteravond onder grote belang stelling van gemeentepersoneel, brandweerlieden, B .B .-nood wachten en gemeentebestuurderen, vrijwel al len vergezeld van echtgenote, plaats had in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. De leiding van de bijeen komst berustte bij de heer M. JvNoor- dam. Trouwe dienst. Nadat de heer M. J. Noordam de re sultaten van de brandweerkorpsen van dorp en Rijndijk en van 't jeugd- korps voor ogen had gesteld, ging burgemeester A. Smit ertoe over de heren Adr. de Kort, J. van Oyen en A. v. d. Werf met een lint van ver dienste te overhandigen met bijbeho rend diploma. Eerstgenoemde, 35 jaar lid van de brandweer, werd begiftigd met een zilveren medaille, de heer J. van Oyen, 25 jaar brandweerman, ontving de bronzen onderscheiding en de heer A. v. d. Werf, eveneens een kwart eeuw spuitgast, zag het op spelden van het bronzen kruis ver gezeld gaan van de bevordering tot brandmeester. Afscheid Een kwart eeuw lang diende ook de heer J. M. Zwartjes de brandweer; ook hij ontving de bronzen medaille evenals de heer H. H. Straver. De heer D. van Niekerk zag vijf-en-der tig jaar dienst ten behoeve van de brandweer gehonoreerd met het ver guld zilveren kruis. Deze drie heren, die 't brandweerwezen vaarwel zeg den op deze avond, kregen bij monde» van burgemeester A. Smit op hun verzoek met dank voor de betoonde activiteiten eervol ontslag aangebo den. Hetzelfde kreeg de heer C. Huis man te aanhoren. Zeven zilveren sterren Het hoofd z elf bescherming, de heer W. J. S. Bedet, verrichtte in deze functie zijn laatste officiële daad te zamen met het feitelijke hoofd, de burgemeester, door zeven BB-nood- wachten diploma's en zilveren ster ren uit te reiken in verband met door hen als BB-noodwacht vijf jaar lang verricht werk. Burgemeester A. Smit wees er in dit verband nog eens op, dat het te appreciëren valt, dat de BB'ers hun taak blijven volhouden, ondanks her feit, dat men een on dankbare taak heeft. De heer Ros, districtshoofd uit Al phen a. d. Rijn, complimenteerde de onderscheidenen, t.w. de heren W. J. Dekker, A. v. d. Werf, Adr. de Kort, N. Quartel, G. de Frankrijker, H. v. d. Sluis en H. J. v. d. Laan. Vele functies Woorden van lof vielen de heer W. J. S. Bedet, in verband met zijn ver trek naar Alblasserdam, ten deel. Burgemeester Smit noemde de scheidende functionaris een bekwaam persoon voor de vele werkzaamheden die hij verzette. Namens de gemeente SASSENHEIM Cantine aan Wasbekerlaan Na mens de directie van Johnson Wax heeft architect H. Hallink te Sassen- heim het bouwen van een cantine en kantoor aan de fabriek aan de Was bekerlaan opgedragen aan de firma W. Zijerveld Zn. te Sassenheim. Bungalow Het bouwen van een bungalow aan de Industriekade is namens de heer Van der Kwast uit Oegstgeest opgedragen aan de firma Van Rij en Verdoes uit Katwijk. Hazerswoude bood de eerste burger een tweetal boekwerken aan. De he ren Ros, Noordam en C. Matze spra ken eveneens woorden van waarde ring. Een verzilverde brandweerman op een voetstuk, een reeds eerder ge schonken kleurenfoto van de jeugd1- brandweer en een grammofoonpla- tenbon vormden de tastbare herinne ringen, die de heer Bedet kreeg over handigd. Aan mevr. Bedet werden bloemen aangeboden. Tussen zijn tot in details uitgewerkt overzicht door pleitte de heer Bedet in zijn afscheidswoord voor de zo spoedig mogelijke aanwezigheid van een grote brandspuitwagen aan de Rijndijk en releveerde nog eens de gemoedelijkheid, die hij in de gemeen te had ondervonden. Tussen de bedrijven door vertoonde burgemeester Smit en de heer J. C. de Boer enkele films over Hazers woude en brandweerwedstrijden van de plaatselijke korpsen. HOTFT C\r*r.1SSr\TTRANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 ~a-«l r-.v rerrptie ïèk'D- en hmvelijksdiitci „Couture in de lingerie" op show V D OP „COUTURE in de lingerie" lag het accent gisteren tijdens de drie mode-uurtjes in de lunchroom van V. en D. We zagen een aantrekke lijke serie nachtkleding. Het is bijna jammer, dat de nylon droompjes spe ciaal voor het slapen gaan zijn ge maakt. We denken daarbij aan het blauw-nylon nachthemd uit Zwitsei- land geïmporteerd. De mannequins showden o.a. ook een schattige ge watteerde duster en een pyama van popeline, afgewerkt met broderie Van de slaapkamer naar het hoog gebergte is voor V. en D. maar één stap. De wintersport was vertegen woordigd door leuke skipantalons in verschillende kleuren, gecombineerd met grof gebreide jumpers en ves ten, hetgeen een Duitengewoon vlotte en zelfs ski-deskundige indruk maakt Voor alle-dag, maar daarom niet minder charmant, was het nieuwe wit-loden rokje met goudgarnering in combinatie met een bruine jum per. In een kleine variatie zagen wij het rokje thans glad, gecombineerd met leren jumper. V. en D. verliest bij de shows de realiteit niet uit het oog en zorgt er voor, dat ook de grote maten goed vertegenwoordigd zyn met slank af- kledende japonnen. De verrassing van de show was de zeer voordelige witte (imitatie) bont mantel in sportief model met kraag en revers en ceintuur laag in de rug. Zwart, de modekleur van dit sei zoen, zagen we dikwijls in het meer geklede genre, zoals de gladde japon gegarneerd met nertz mancheftten, de fluwelen uitgaansjapon met links voor een gepliseerde baan van satin duclesse zeer apart! en een sparkling" clequé avondjapon. De belangstelling was ook voor de ze laatste V. en D.-show van het sei zoen zeer groot. E. M. B.-E. JAARLIJKSE KERKDEURCOLLECTE NATIONAAL THUISFRONT Ook dit jaar doet de Stichting Na tionaal Katholiek Thuisfront tradi tiegetrouw een beroep op de offer vaardigheid van heel katholiek Ne derland. Op zondag 14 oktober wordt aan ZOETERWOUDE De fusieplannen K.Z.K./Sikkens In een gistermiddag gehonden bui tengewone vergadering van aandeel houders der Sikkens Groep N.V. te Sassenheim werden aandeelhouders in de gelegenheid gesteld van gedach ten te wisselen over de voorgestelde fusieplannen met de Koninklijke Zout-Ketjen, waarvan echter door slechts enkelen van de talrijk opge- komenen gebruik werd gemaakt. Do president, mr. J. Wilkens, gaf in zijn openingswoord een uiteenzetting over de voorgestelde plannen onder mede deling, dat men bij Sikkens hierover enthousiast is. Wat de kapitaalpositie van KZK betreft deelde spr. mede, dat de aandelen KZK hij het begin der besprekingen 730 stonden geno teerd, die van Sikkens 755. Toen de fusieplannen bekend werden, liepen de aandelen-Sikens op tot 830. Se dertdien zijn de aandelen wel weer iets gedaald, doch dit was een alge meen beursverschijnsel. De agio-re serve is bij Sikkens op en het vorig jaar werd een dividend van 10% in contant en 20% in agioreserve uitge keerd, terwijl de KZK res. 15 en 5% uitkeerde. Zoals reeds in de aandeel houdersvergadering in april werd me degedeeld, verwacht men over het lo pende jaar een uitkering van 17% dividend. De gang van zaken bij beide ondernemingen is over het eer ste half jaar van 1962 gunstig ge weest. Bij een fusie van twee krach tige partners is de ruilwaarde even wel niet zo gemakkelijk vast te stel len. ACHTERGROND De directeur, drs. A. M. Mees, gaf hierna een uiteenzetting over de ach tergronden, welke tot deze fusie plannen hebben geleid. Directie, com missarissen en medewerkers vinden in deze fusie helemaal geen aanlei ding tot een begrafenisstemming. Dat de aandelen Sikkens niet meer op de beurs zullen komen, weegt volgens spr. niet zo zwaar als rtien weet, dat de belangen van aandeelhouders geen schade lijden. Spr. zeide dan, dat pers en publiek in het begin wel wat vreemd tegenover deze planen heb ben gestaan, doch dat was óók zo, toen jaren geleden de Sikkens Groep van Groningen naar Sassenheim werd verplaatst. Ook toen was het wan trouwen spoedig verdwenen en spr. was van mening, dat dit ook hier wel weer zou geschieden. De heer Mees achtte deze fusie van groot nut, omdat het werk in het be drijf er slechts boeiender door zou worden en ook voor aandeelhouders zal deze fusie nuttig zijn. In dit ver band wees spr. in enige vergelijkin gen op het samenbundelen van krach ten waardoor het energieverbruik ge ringer zal worden en trok een hori zontale parallel tussen de bedrijven: aan de ene kant Sikkens met verf, aan de andere kant de KZK met druk inkt en lijm. Beide bedrijven hebben veel grondstoffen gemeen en de ver wantschap in beide bedrijven is groot. Zij hebben gelijksoortige fabricatie- methoden en grondstoffenverbruik en in dat geval kan men ook in de zelfde research samenwerken. Boven dien is daar nog het steeds veelvul- diger gebruik van plastic. Men spreekt zelfs over het kunstharstijd- perk. Een en ander kan tot een heel vruchtbare samenwerking leiden en het zal alleen aan de leiding liggen, of dat alles goed verloopt. Daarbij behoeft men geen verdere ontwikke ling van de Sikkensgroep noch het zelfstandig optreden te missen. Op deze mededelingen van de be stuurstafel werden door een drietal aanwezigen nog enkele inlichtingen gevraagd, waarbij men wél zijn spijt erover uitdrukte, dat de Sikkensgroep haar zelfstandig bestaan zal moeten opgeven en dat de aandelen niet meer op de beurs zullen komen, doch er werd geen enkel argument tegen de fusie gevoerd, waarna de heer Wil kens in een slotwoord eraan herin nerde, dat aandeelhouders tot 18 okto ber gelegenheid heben hun aandelen in te wisselen tegen die van de KZK. 5% Feestelijke ingebruikstellingzonder wind Na een jarenlange lijdensweg van verwikkelingen en onderhandelingen, terwijl de tand des tijds de verwoesting zodanig voortzette, dat zijn onder gang werd gevreesd, is dank zij het krachtdadig optreden van de Rijn landse Molen Stichting de prachtige molen van de Grote Westeindse Pol der, genaamd „Zelden van Passé", staande aan de Meerburgerwatering nabij de rijksweg 4 a in zijn oude luister herrezen en gistermiddag officieel in gebruik gesteld. Dank zij de stralende zonneschijn van de heerlijke herfstdag kon de ontmoeting, begroeting en kennismaking van het vijftigtal genodigden plaats vinden op het Raadhuisplein in Zoeterwoude. Bij de vele vertegenwoordigers van chef van de Oudheidkunde en Na- instanties en organisaties zagen we tuurbescherming van het ministerie o.m. de heren mr. F. P. Th. Rohling, van O. K. en W., A. Bicker Caarten adm. hoofdambtenaar bij de Rijks dienst voor Monumentenzorg P. van Loon chef van de le afd. van de Prov. Griffie, J. Kramer namens de Pro vinciale Molen Commissie, burge meester J. A. Detmers en de wethou ders P. van Hofwegen en J. M. Kraan, A. L. van Wijk hoogheemraad van Rijnland alsmede bestuur en secre taris van de Grote Westeindse Polder, en Van de Rijnlandsche Molen Stich ting waren gekomen de heren E. Men- ten, voorzitter; jhr. dr. L. W. E. van Hewin, rentmeester van Rijnland, se cretaris J. C. van der Voet; mr. H. van der Linden, secretaris van Rijn land, ir. F. Stokhuyzen en mr. E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Al kemade. „De Hollandsche Molen" was vertegenwoordigd door de heren ir. Stokhuyzen en A. J. de Koning, tech nisch adviseur. Aanwezig waren ook de molenmaker J. de Gelder en mo lenaar W. Borst. Ontvangst in Raadzaal Op het gestelde uur ging het ge zelschap naar de raadzaal waar bur gemeester J. A. Detmers het wel komstwoord sprak en voornamelijk het bestuur van de Rijnlandsche Mo lenstichting toesprak om mede te de len, dat het gemeentebestuur gaarne gelegenheid tot ontvangst wil bieden om na het serveren van de thee in de raadzaal de dia's aan de gasten te kunnen vertonen. De burgemeester zei zeer verheugd te zijn dat de molen, door spr. het vi sitekaartje van Zoeterwoude genoemd, na het algemeen betreurd verval weer gerestaureerd is en bracht namens het gemeentebestuur dank aan alle in stanties en particulieren, die dit prachtige stuk „cultuur en schoon heid" in het Zoeterwoudse landschap gered hebben. Hierna sprak de heer E. Menten, voorzitter van de Rijnlandsche Molen stichting om de burgemeester te dan ken voor zijn medewerking en te zeg gen dat het hem speet dat de heer Detmers straks verhinderd is de tocht naar de mólen mee te maken. Spr. deelde mede dat dit zijn laatste, doch aangename taak als voorzitter is, nu de heer A. Bicker Caarten zijn taak gaat over nemen. Na dank te hebben gebracht aan rijk, provincie en gemeente alsmede particulieren voor de financiële steun, releveerde spr. de vele moeilijkheden die nu overwonnen zijn. De heer I. Kramer vertoont ver volgens een prachtige serie dia's, o.a. oude kaarten van Floris Balthasar praktisch alle kerkdeuren, zulks in overleg met de parochiegeestelykheid, financiële steun voor het thuisfront werk gevraagd. De materiële steun aan aalmoezeniers van de land- zee- en luchtmacht ten behoeve van onze jongens in militaire dienst vergt jaar lijks alleen al dergelijke bedragen (3- 4 ton) dat deze collecte zonder meer al te rechtvaardigen is. De bouw en inrichting van nieuwe katholieke mi litaire tehuizen moet doorgang vin den; het eigen soldatenblad „Salvo" dient gratis onder de militairen ver spreid te kunnen blijven, het vor mingswerk, al reeds gerealiseerd in de centra „Waalheuvel" en „Wester helling", zal in de naaste toekomst met een derde centrum moeten wor- der uitgebreid. De verzorging van onze jongens op Nieuw Guinea in de afgelopen maanden heeft boven dien zulke enorme bedragen gevraagd dat deze collecte meer nog dan an ders noodzakelijk zal moeten slagen wil het Thuisfront in staat zijn het werk voor de militairen in de ko mende jaren voort te kunnen zetten. Taxi's in Den Haag worden iets duurder Taxiritten in Den Haag worden met ingang van 15 oktober ten minste voorzover de taximeters dan zijn aangepast iets duurder. De eerste aanslag wordt dan gebracht van 0.75 op 0.90. Het wachttarief wordt verhoogd van 10 cent per twee minuten tot 10 cent per minuut. De kilometerprijs blijft ongewijzigd. Vier jongens wegens aanranding ingesloten Op last van de kinderrechter-rech- ter-commissaris te Amsterdam zijn vier jongens ingesloten van de vijf 14 a 15-jarige knapen, die aan hem waren voorgeleid wegens aanranding van een 14-jarig meisje op woensdag avond 3 oktober in de Javastraat in Amsterdam-Oost. De jongste van het vijftal (een fabrieksarbeider) is op vrije voeten gesteld, omdat gebleken is dat hij niet, zoals de overige vier, tot handtastelijkheden is overgegaan. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD IN VOORBURG Op zaterdag 6 oktober j.l. hebben opsporingsambtenaren van PTT in samenwerking met de gemeente-poli- tie te Voorburg de clandestiene zen der, die uitzond onder de roepletters PAoZRM, opgespoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opge maakt tegen de 17-jarige scholier A. J. M. v. E. te Voorburg. van de Grote Westeinde Polder uit het jaar 1610. De polder bestond toen uit 8 kleine poldertj es die elk hun j eigen molentje hadden. In 1646 zijn deze poldertjes samen gevoegd en werd de molen „Zelden van Passé" gebouwd vo« r de som van f 8000. Nadat in 1951 de polder overging tot het stichten van een electrische bemaling op een andere plaats, kwam de molen buiten gebruik en de dia's toonden hoever het verval reeds ge komen was. De heer Kramer bracht hulde aan de fa. de Gelder voor dit prachtige, vlug afgewerkte herstel. Geschiedenis „Zelden van Passe' is een prach tige achtkanter geheel van eikenhout gebouwd; aanvankelijk een binnen- kruier, doch later omgebouwd met spunt, staartbalk en kruihaspel. Hij heeft op volle kracht een waterverzet van 60 m3 per minuut, het wieken- kruis heeft een vlucht van 28 meter. Van 1771 tot 1915 hebben vier ge neraties van de familie Kerkvliet als molenaar op de molen gewoond, waarna illem Borst van „Lange Jaap" Kerkvliet het vangtouw in handen kreeg en nu als molenaar in hart en nieren zeer verheugd is met het herstel van de molen. Het woord werd verder nog ge voerd door Hoogheemraad A. L. van Wijk, de heer L. A. Droogh, voorzitter van de polder en mr. F P. Th. Roh ling namens het ministerie. De heer P. van Loon deelde mede dat het lid van Ged. Staten, de heer v.d. Kwaak verhinderd was. Met de boot naar de molen Het gezelschap begaf zich nu aan boord van een grote rondvaartboot, die voor het raadhuis gereed lag om langs de Miening en de Meerburger vaart naar de molen te varen. Het was een aardige attentie van het polderbestuur op een kruispaal een prachtig bloemstuk te plaatsen om daarmede de Rijnl. Molenstichting te eren. „Erg jammer was het", zei de mo lenaar Borst ,dat er niet effentjes een klein zuchie wind kwam". Toch was er nog iets op gevonden om tot het ceremoniële „op gang te brengen" te komen. Molenaar Borst en drie van zijn stoere zonen die molenaars zijn op andere molens brachten, nadat mr. Rohling de vang had opgetrokken, het wiekenkruis nog eenmaal rond. Met grote bewondering werd de herstelde molen bekeken. Zelfs dc da mes gingen de trappen op om het gaande werk in de molen te bezichti gen. Veel belangstelling was er ook voor het houten Tchot waarin de na men van de vele molenaars met de jaartallen in gesneden zijn. Met de boot werd weer naar de Noordbuurtseweg terug gevaren. I

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7