zwaig shag zwaar? HATADOH 15.' J. C. F. Coers: „Sportieve belangen verdragen geen ambtelijke aanpak JUGENDORCHESTER ZURICH TE C AST IN DE SLEUTELSTAD PULLOVERS AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD Waterleiding brak op Toussaintkade Weerbericht weer in Europa DINSDAG 9 OKTOBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 IAN C. F. COERS, voorzitter van de •'Raad van Beheer van de Leidse Sportstichting gaat Leiden verlaten. 15 jaar heeft de heer Coers met veel ijver en deskundigheid de belangen van de Leidse sportverenigingen ge diend. Met ingang van 1 november aanvaardt hij een functie bij de Pro vinciale Griffie te Utrecht. Evenals ln de Sleutelstad krijgt de heer Coers In Utrecht weer een tweeledige func tie. Allereerst wordt hij secretaris van de provinciale adviescommissie voor lichamelijke opvoeding en spovt en op de tweede plaats is hij aangewe zen als contactman tussen de Gede puteerde Staten van Utrecht en de gemeenten, de geestelijkheid en de sportbonden in de provincie. De velen, die met de scheidende voorzitetr van de Sportstichting, daarnaast inspecteur lichamelijke op voeding, in contact kwamen geduren de de afgelopen vijftien jaar, hebben hem leren kennen op de eerste plaats als sportman, die veel kon omdat hij ter zake kundig is en durfde zeggen in de sportieve sfeer. Ambte lijke formuleringen lagen hem niet al te best. De heer Coers zegt er zelf van: wanneer de sportieve belangen ambtelijk aangepakt worden we kunnen het helaas niet altijd vermij den dan gaat het mis. Essentieel in de sport is namelijk, dat men te maken heeft met spontane mensen, die zich uit liefhebberij voor een be paalde sport inzetten. In de zich steeds sterk wisselende omstandighe den heeft men bovendien meer aan persoonlijk contact dan aan voor schriften. „Ik ga hier veel vrienden achter laten. Er zullen er ook velen zijn die mij graag zien vertrekken, omdat ik altijd naar beste weten gepoogd heb het algemeen belang te dienen. Voor persoonlijke karretjes heb ik mij nooit laten spannen. Voor ver eniginggen heb ik mij graag inge zet, als men ook de bereidheid had zelf iets te doen.- Niet alleen vragen: „Wat doet de Sportstichting?" U kunt het nu zien bijv. bij LFC en de atletiek." Nieuwe terreinen. Tijdens het bewind van de heer Coers is in in de Sleutelstad wel het een en ander tot stand gekomen. Nieuw aangelegd werden de com plexen Kikkerpolder, Boshuizerkade, Roomburg, Montgomerystraat, Haar lemmertrekvaart en het complex in Noord. Verder werden alle particulie re terreinen bij de gemeente inge bracht. Een groot gedeelte van deze terreinen diende echter ter vervan ging van oude terreinen in de stad, die moesten verdwijnen. „Helaas kre gen wij te weinig ruimte om de sportaccommodaties naar behoefte uit te breiden." Goed functionerend orgaan. r\E LEIDSE Sportstichting is thans »L/ >n goe(i functionerend orgaan. Ie dere tak van sport krijgt door mid del van haar vertegenwoordigers in de Raad van Beheer de kans om iets te zeggen en om in gezamenlijk over leg faciliteiten te verkrijgen. Men kan ook met kritiek komen als men weet, dat er iets scheef zit." Wat de kritiek betreft: Wij kunnen met overtuiging zeggen, dat de heer Coers in alle sportiviteiten zonder rancune kritiek durfde aanhoren. Kri tiek zonder meer was hem echter een doorn in het oog en men kan zich voorstellen, dat de heer 'Coers zelf meent, dat een komende koers wij zi- sing voor sommigen niet onwelkom is. De heer Coers stelt zich veel voor van zijn nieuwe functie. „Mijn bureau op de Provinciale Griffie ligt naast de planoloog van de provincie. Als contactman met gemeenten en sport bonden zal ik derhalve de mogelijk heden en grenzen kennen. Een ver rassende rode streep van G. S. door bepaalde sportieve plannen van de gemeenten behoeft dus niet meer voor te komen, ook al omdat ik secretaris Op het bureau van de Sportstichting gaat heel wat keren per dag de telefoon. Vaak zal men de heer Coers niet treffen. Hij is dan op inspektietocht langs de gymnastieklokalen van Leiden of hij gaat zien hoe „zijn" velden er bij liggen. Een enthousiast werker gaat Leiden verlaten. (foto: De Leidse Courant) ander op punten te beoordelen. In een kort résumé spraken de juryle den hun waardering uit over de re sultaten die hier en daar waren be reikt. LEIDS JEUGDORKEST EN DRUMBAND „DE BURCHT" Hedenavond om 8 uur zal het Leids Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" op het Stadhuisplein het - destijds in verband met het overlij den van wethouder Stolp uitgestelde - gemeenteconcert verzorgen. Onder leiding van hun dirigent de heer W. Mark zullen de jeugdige muzikanten op dit voor hen tweede gemeente concert o.m. ten gehore brengen: de mars „Nationaal Embleem" (E. Bachley); de ouverture „Aglea" (P. de Noslin); „Stompin at the Sa voy" (Benny Goodman arr. Koos Mark); de Wals „Fruhlingsblurnen" (F. Schori); „When the Saints" (arr. J. W. Walters) en de mars „Sans Peur" (Jules Watelle). GESPREK MET PAROCHIANEN VAN KOMENDE „MOEDER GODSKERK" Donderdag a.s. om half acht wordt er in de gymzaal van Huize „Bij dorp" een bijeenkomst belegd voor de nieuwe parochianen van de „Moeder Godskerk", de nieuwe parochie, die in Voorschoten wordt gesticht. Pas toor J. Blonk (adres Papelaan 12) zal dan een praatje houden over de opbouw van een nieuwe parochie. In verband met de plaatsruimte in de zaal worden alleen de gezinshoof den of hun plaatsvervangers ver wacht. Het is de bedoeling dat de bijeenkomst reeds om 9 uur zal zijn beëindigd. NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. ben van de provinciale commissie voor lichamelijke opvoeding en sport." Carrière. De heer Coers, die vorige week 48 jaar werd, studeerde HBS in Den Haag. Aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding haalde hij de akte M.O. Tot 1945 was hij gymnas tiekleraar in Den Haag en Delft, daar na officier lichamelijke opvoeding bij de Koninklijke Luchtmacht in Breda en Den Haag. In 1947 volgde zyn benoeming te Leiden als ambte naar lichamelijke opvoeding buiten schoolverband en secretaris van de Sportstichting. Onder leiding van de heer Coers ging in 1955 ook de Sport raad op in de Sportstichting, zodat dit semi-gemeentelijk apparaat behal ve 'n beherende ook een organiseren de, zo men wil, stimulerende taak kreeg. De heer Coers blijft voorlopig in Leiden wonen, omdat er op korte ter mijn in Utrecht nog geen woning be schikbaar is. „Zo erg is dat niet. Ik kan mij toch niet ineens losmaken van Leiden...." elke woensdag Jongcnsmarkt 1 in stoere Noorse dessins, jij Zware kwaliteit zuiver wol. Royaal gebreid (daar zijn alle jongens dol op), met dubbele boord en manchetten. Vele prachtige kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 5 jaar 75 Peek&Cloppenburg (Advertentie) De gemeenteraad van Leiden, ver gadert op maandag 15 oktober 1962, te 14.00 uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de Gemeen teraad, mevrouw mr. I. Geelkerken- Brusse. Benoeming van een wethouder. Benoeming van drie leden van het bestuur van de Stiching „Burgerij- fonds van Leiden" uit de leden van de Raad (aftreden: de heren mr. F. Portheine, J. Lij ten en H. van Wei zen) en van vier leden buiten de leden van de raad. Aanwijzing van een tweede con rector aan het Rembrandt-lyceum. De heer L. Korrelboom. Benoeming van docenten aan het Gymnasium en het Rembrandt - ly ceum: mevr. drs. v. Dijk-de Meyer, mej. Visser 't Hooft, J. Schipper, drs. Visser. Voorstel inzake het verlenen van aanvullende voorschotten op de ver goeding, bedoeld in artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920, aan bestu ren van bijzondere scholen voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1962. Voorstel inzake het verlenen van een aanvullend subsidie over het jaar 1961 aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". Van f 61.471,- tot f 64.348,-. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het afbreken van het pand Morssingel 1 en voor het betegelen van de hierdoor vrij komende grond. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het vernieu wen van een ketel van de centrale verwarmingsinstallatie en voor het treffen van voorzieningen in de grote zaal van het complex „Den Burcht". Voorstel om te bepalen, dat een herziening c.q. vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbe reid met betrekking tot het gebied, gelegen ten zuiden van het voorma lige Pesthuis en ten noordwesten van de spoorbaan Amsterdam-Rotterdam. Voorstel inzake het aangaan van een grondtransactie, verband hou dende met de aansluiting van de Ter Haarkade aan de Haagweg. Voorstel inzake onteigening van eigendommen, welke zijn gelegen in de Bos- en Gasthuispolder. Voorstel inzake het intrekken van het besluit van de raad d.d. 19 feb. 1962, no. 54, tot onteigening van eigendommen, gelegen nabij de Ter Haarkade. Voorstel inzake wijziging van de gemeentelijke begroting en van de bedrijfsbegrotingen voor het dienst jaar 1961. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de uitbrei ding met voetgangerslichten van de verkeerslichten-installatie bij de De Gijselaarbank en voor het aanbren gen van voetgangerslichten met druk knopbediening bij de voetgangers oversteekplaats op de Breestraat na bij de Maarsmans teeg. De stukken liggen voor de leden ter inzage in de Leeskamer. Kleurenduel van Leidse foto-amateurs Tijdens de goed bezochte bijeen komst van de Leidse Amateurfoto- grafenvereniging welke gisteravond in de bovenzaal van café-restaurant „De Doelen" werd gehouden, ging de belangstelling zowel van de in zenders als van de „kijkers-zonder meer" in hoge mate uit naar het re sultaat van de eerste ronde in de competitie „kleurendia's". Alvorens tot de projectie van het „kleuren duel" werd overgegaan, sprak de voorzitter de heer J. G. Gompelman een bijzonder welkomstwoord tot enige nieuwe leden en tot de heren dr. J P. Sollewijn Gelpke, H. H. Mulder, J. Heybroek en J. Wonder- gem, die hij mede namens de leden hartelijk dank bracht voor hun be reidheid in de komende competitie als leden van de jury te willen fun geren. Voorts herinnerde de voorzitter de LAFV-leden nog gaarne aan de 3-oktoberfotowedstrijd waarvoor de sluitingsdatum der inzendingen werd bepaald op 15 oktober a.s. en waar aan de 3-oktobervereniging enkele waardevolle prijzen verbond. Daar het in deze eerste „kleur nronde" om een vrij onderwerp ging waren allen uiteraard zeer benieuwd naar de ge kozen objecten en de resultaten, die de inzenders hadden weten te berei ken. Temeer daar de nieuwe compe titie een andere vorm kreeg en thans slechts twee klassen omvat t.w. een selectie- en een wedstrijdklasse. Er waren inderdaad weer enkele fraaie inzendingen bij en de nieuwe jury kwam dan ook direct voor een niet gemakkelijke taak te staan, een en Het JugendorChester Züricht, dat zondagmiddag met twee bussen uit Zwitserland in Leiden arriveerde, is qistermiddag door het college van burgemeester en wethouders van Lei den ontvangen in de Burgerzaal van het Stadhuis. Deze ontvangst is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Sedert het eerste, bezoek van het jeugdorkest aan Leiden in 1959 en het tegenbe zoek van Leidse jonae musici aan Zürich in 1960 is een hartelijke band ontstaanLeiden is ook aedurende de concertreis van de jonaelui door Ne derland tot 16 oktober het dagelijks b'eain- en eindpunt van de reis. Het gemeentebestuur, aldus loco- bureemeester S. Menken, stelt het bezoek van het orkest op hoge Driis. Het is een vreugde vele oude beken den int 1959 weer te moffen begroe ten. De heer Menken constateerde, dat het dievies van het jeugdorkest: „Vreugde en verbroedering door muziek" door de ionffe musici prach tig gediend wordt. Namens het ge meentebestuur wenste de loco-bur gemeester het orkest orettige en leerzame dagen in Nederland. Ds. J. Mackenzie, voorzitter van de Leidse Commissie voor Interna tionale Samenwerking, noemde het een voorrecht door muziek vreugde te scheppen. Het orkest heeft een mooie opdracht: vreugde en eens gezindheid onder de volkeren te be vorderen. Hopenlijk zullen de jon gelui veel vreugde H-nnen geven tij dens In n c meertreis en v el moois kunnen ontdekken. De heer George Scherrer, van be roep instrumentmaker, die het orkest nu al twaalf jaar onder zijn leiding tot grote successen in Zwitserland Gisteravond omstreeks half acht werd op de Toussaintkade »en breuk in het watei leidingnet ge constateerd. Het water drong met vrij grote kracht door het wegdek naar boven. Spoedig daarna begon nen arbeiders van het Waterleiding bedrijf met de herstellings werk zaamheden. Het verkeer werd om gelegd, waarvoor de verkeerspolitie werd ingeschakeld. De komst van de politieauto en het afzeten van een deel van De Ge- nestetstraat en de Toussaintkade bracht nogal wat nieuwsgierigen op de been. Toen die echter merkten, dat het „maar" om het reeds genoem de euvel ging, verdwenen de om woners weer spoedig naar de T.V. K.A.B. opende seizoen met „Schuttersfeest" in Leonardushuis Op originele wijze heeft de KAB, wijk „St. Leonardus en St. Antho- nius" gisteravond in het Leonardus huis aan de Haagweg, het wintersei zoen geopend en wel met een ge combineerd kaart- en schietfeest. De bijeenkomst begon met een in tocht van het KAB-bestuur met aan het hoofd voorzitter R. J. Goldenberg, als schutter met verschillende tro feeën getooid, onder de tonen van vrolijke marsmuziek. De voorzitter opende daarna de schieterij met een drietal schoten op de schijf. Verder kregen de winnaars van iedere kaartgroep de kans om hun geluk met de buks te beproeven. De prijzen bestonden uit wild, gevo gelte, krentenbroden, e.d. Er bestond een vrij goede belang stelling voor het openingsfeest, een honderdtal dames en heren vulden het zaaltje van het Leonardushuis. Het werd een dubbel succes, en door het bezoek en door de avondvulling. De eerste prijs voor de beste schut ter werd behaald door de heer Huy- ing. De heer Pont sr., was eerste bij het kaarten. en Europa heeft gebracht, sprak zijn vreugde uit over het weerzien van vele bekende gezichten. Als bewijs van de bestaande vriendschapsban den overhandigde hij aan het ge meentebestuur een tekening van zijn zoon Jörg, voorstellende de bescherm heer van het gezelschap, de bekende Spaünse cellist Pablo Casals, een jonge musicus en de dirigent, de va der van de tekenaar (Casals heeft ook enige keren een repetitie geleid). Door drie leden van het orkest werd hierna de Sonate in F dur voor fluit, hobo en fagot uitgevoerd. Uit het spel van de vertegen woordigers van het jeugdorkest viel te beluiste ren, dat men reeds een hoog technisch en artistiek peil heeft bereikt. Programma Het orkest, dat 50 leden telt, speelt im symphoniebezetting. De leden va riëren in leeftijd van 13 tot 25 jaar. Vandaag staat een uitvoering in het Cultureel Centrum in Voorschoten op het programma. Concerten worden ook gegeven in Alkmaar, Haarlem en Gouda. Daarnaast worden excursies gemaakt naar Den Haag, Schevenin- gen en de Deltawerken. Dinsdag 16 oktober kan het Leidse publiek kennis nemen van de presta ties van het Jeugdorkest tijdens het concert in de Stadsgehoorzaal. Beter uitzicht voor verkeer hoek Morssingel Zoals bekend, heeft de gemeente enige tijd geleden ten behoeve van de toekomstige verbreding van de Morssingel aangekocht het perceel perceel Morssingel 1. Dit peceel is kort geleden ontruimd. In afwachting van verdere ontruiming ter plaatse achten b. en w. het wenselijk tot af braak van het pand over te gaan, waardoor het verkeer op de hoek van de Stationsweg en de Morssingel be hoorlijk uitzicht zal verkrijgen. Het ligt in de bedoeling om, in af wachting van de uitvoering van het Wederopbouwplan „Stationsplein en omgeving" ter plaatse, het door de afbraak vrijkomende terrein van een tegelverharding te voorzien. De aan het slopen van het pand ver bonden kosten worden geraamd op 10.000, waarin begrepen de kosten van voorzieningen aan het aangren zende pand aan de Morssingel. Het betegelen van de grond wordt be groot op 3500.zodat in totaal een bedrag van 13.500 nodig is. B.B.-STAF VERHUIST De staf en het kantoor van de Be scherming Bevolking van de A-Kring Zuid-Holland a zal op 10 oktober a.s. worden verplaatst van het adres Mid- delstegracht 91 naar Rijnsburgerweg 141, Leiden. Het telefoonnummer wordt dan 53841 - 53842. Het oplei- dings- en oefencentum (CBB) zal aan de Middelstegracht 91 gehandhaafd blijven. (Meegedeeld door het KNMI. IJeldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt <.t 11.15 uur) WEINIG VERANDERING In de nanacht en ochtend plaat selijk mist, overigens overwe gend zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. Het De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. HELSINKI geh. bew. 16 7 STOCKHOLM zw. bew. 15 6 OSLO geh. bew. 13 9 KOPENHAGEN geh. bew. 14 10 ABERDEEN geh. bew. 13 10 LONDEN mist 20 10 AMSTERDAM on bew. 16 9 BRUSSEL onbew. 17 10 LUXEMBURG onbew. 16 7 PARIJS orbew. 19 8 BORDEAUX onbew. 23 13 GRENOBLE zw. bew. 9 NICE onbew. 22 15 BERLIJN mist 16 8 FRANKFORT onbew. 21 7 MÜNCHEN onbew. 19 6 ZÜRICH mist 18 4 GENèVE zw. bew. 17 6 LOCARNO zw. bew. 17 10 WENEN mist 21 2 INNSBRUCK onbew 24 4 BELGRADO onbew. 21 7 ROME h. bew. 24 13 AJACCIO 1. ew. 19 10 MADRID onbew. 28 12 MALLORCA zw. bew. 27 14 LISSABON motregen 23 18 PAUZE Morgen: Francfscus Borgia, hertog van Gandia, geb. 1510, f 1572. HET HERDERLOZE TIJDPERK BEGINT Het afschieten van de geweren en vuurmonden staakt, nu overmorgen de beraadslagingen te Rome begin nen. We vermoeden, dat de aartsbis schop met een zucht van verlichting Nederland verlaat. Nog vlak voor zijn vertrek heeft kardinaal Alfrink een vermaning tot wijsheid uitgesproken de zoveelste van dit jaar! (Zie dit nummer). Wij hebben ons in de af gelopen jaren vaak geërgerd aan de onbekookte manier, waarop katho lieken, die „vooraan wilden staan" soms leken, soms priesters hun eigen zienswijze in het openbaar ver kondigden, door woord of geschrift. Kardinaal Alfrink heeft daar, als het nodig was, zijn nuchtere, wetenschap pelijke kijk op gegeven. Wij mogen dankbaar zijn, dat zo'n strijdvaardig en gezagvol man de Stoel van Wil- librord bezet. Katholiek Nederland heeft dat broodnodig. PUZZEL PUNT „Nou hoe zit het ermee, wanneer vertrekken we eindelijk" No. 504. Hor.: 1. namiddagvoor- stelling in een bioscoop, 7. muziek noot, 8. voorvoegsel, 10. voegwoord, 12. voordeel, 14. afkorting "van dona, 15. rivier (Spaans); 17. telwoord, 18. ambacht (Vlaams), 19. stadje in Ne- der-Silezië, 21. groente, 23. muziek noot, 24. sneeuwschaats, 26. bekende afkorting, 27. uitroep, 28. lengtemaat (afk.), 30. zeeman. Vert.: 2. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. houten vat, 4. ontken ning (Eng.), 5. voegwoord, 6. voort zetting, 9. schoeisel, 11. scheik ele ment (afk.), 13. enig, 13. lidwoord, 16. gem. in N.Brab., 17. priem, 20. muzieknoot. 22. lidwoord (Fr.), 24. sportterm, 25. wereldtaal, 27. uitroep, 29. soort onderwijs (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 506 Hor.: 1. Emma, 4. raak, 7. alsem, 9. bastion, 11. pan, 12. rek, 14. ar, 15. ons, 16. To, 17. tol, 19. sté, 20. novelle, 24. salie, 26. kast, 27. smid. Vert.: 1. ei, 2. maan, 3. als, 4. rei, 5. A'mor, 6. km. 8. stengel, 9. baron, 10. nette, 11. pat, 13. koe, 18. Löss. 19. slem, 21. vat, 22. lis, 23. ik, 25. ed. SCHEEPSBERICHTEN Alca 9 te Malta verw.; Amstelkroon 9 te Port Alice verw.; Cinulia (t.) 9 te gtanlow; Kabylia (t.) v. Hames- haven n. Rotterdam, 9 te Rotterdam verw.; Memnon 9 te La Gueira verw Pygmalion 9 te Dakar verw Sinon 8 v. Antwerpen n. Lissabon; Zuider kruis 9 te Walvisbaai verw.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3