S)e£öidóeSouAcmt CUBAANSE PRESIDENT DEED AANVAL OP DE V.S. In de Assemblee der V.N. ONGEREGELDHEDEN IN ZUID-RUSLAND DE „ZWIJGENDE KERK" OP HET CONCILIE De dood op de sectorgrens DINSDAG 9 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.749 BUREAUS: PAPENGRACHT 33 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CUBA IS EN BLIJFT LASTIG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2 0 015, 25594 - Advert 20826 - Klachten bezorging 33839 (tnssen 17.30 en 19.00n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De zaal van de Algemene Vergadering der V.N. is maandag het toneel geweest van luidruchtige demonstraties tegen en voor het Cubaanse regime. Dit gebeurde tijdens een rede van de Cubaanse president, Osyaldo Dorticos, die een heftige aanval op de V.S. deed en herhaaldelijk werd onderbroken door tegenstanders van zijn regering op de publieke tribune. Aan de andere kant werd zijn toespraak herhaaldelijk ondersteund door applaus van voorstanders op de tribune en van afgevaardigden, voorna- melij kuit het Sowjet-blok. V.N.-wachten verwijderden verscheidene personen van de tribune, onder wie vrouwen. Op een gegeven ogenblik dreigde de voorzitter, de Pakistaan Zafroella Chan, de tribune te laten ontruimen als de interrupties zouden voortduren. SOWJETBLOK APPLAUDISSEERDE organisatie geen misbruik tc maken van de vrijheid van het woord, die hem wordt verleend en als staats man opbouwend behoort te spreken. De president van Cuba had zich schuldig gemaakt aan ongeëvenaarde laster en een verwrongen voorstel ling van zaken. Stevenson wees later op een pers conferentie het aanbod tot onderhan delingen tussen Cuba en de VS van de hand met de woorden: „Er kan niet onderhandeld worden over hand having van het communisme op het Westelijk halfrond." Indien Cuba wil praten, moet het maar beginnen met het afbreken van zijn vele banden met het Sowjet-blok, aldus de Ame rikaanse afgevaardigde. Gevecht voor UNO-gebouw. Ook buiten het terrein van de VIN moest de politie orde houden onder Cubaanse betogers, die met spandoe ken en onder het uitroepen van leu zen op en neer liepen. Na een gevecht tussen vóór- en tegenstanders van Castro voor de in gang van het VN-gebouw werden vier personen gearresteerd. Bij dit gevecht werd van stenen en de vuis ten gebruik gemaakt. „AGRESSIEVE DADEN" Dorticos beschuldigde de VS van komplotten om het regime van Fidel Castro omver te werpen door middel van sabotage, ondermijning, voorbe reidingen voor invasies, waaronder die van vorig jaar, persoonlijke aan vallen, spionage, e.d. Hij vroeg de VN een veroordeling uit te spreken van „zulke agressieve daden", als de Amerikaanse pogingen om Cuba aan een economische blokkade te onder werpen. Cuba is bereid met de VS te on derhandelen over een regeling van de geschillen en Cuba wenst zijn revo lutionaire ideologie niet naar andere delen van het Westelijk halfrond uit te voeren. Maar als het eiland wordt aangevallen zou het terug vechten en dit zou kunnen uitlopen op een nieuwe wereldoorlog, aldus de pre sident, die hierbij verwees* naar de Ook BOAC leed zware verliezen De British Overseas Airways Corp. (BOAC) heeft in het op 31 maart 1962 geëindigde boekjaar een verlies van bijna 15 miljoen pond sterling gele den, het grootste verlies in de ge schiedenis van de maatschappij. Uit het gepubliceerde jaarverslag blijkt, dat het totale tekort van de maatschappij 64.6 miljoen pond be draagt, ondermeer als gevolg van af schrijving op oude vliegtuigen en de verliezen in voorafgaande jaren. De voorzitter van de BOAC, sir Matthew Slattery, wijt de slechte gang van zaken gedeeltelijk aan de finan ciële structuur van de maa'tschappij. Op een persconferentie verklaarde hij, dat de BOAC op redelijke basis zou kunnen werken, als de regering haar zou toestaan de zich ophopende ver liezen af te schrijven, zodat zij er geen rente over behoefde te betalen. Het verlies in het voorgaande boek jaar van 14,4 miljoen pond bestond uit een exploitatieverlies van 5 mil joen pond, een verlies van 3.4 miljoen pond op met de maatschappij geas socieerde ondernemingen en een ren tebetaling van 6 miljoen pond aan de regering. Volgens sir Matthew is de voor naamste oorzaak van de teleurstel lende bedrijfsresultaten van de BOAC en andere grote luchtvaartmaat schappijen de plotselinge verminde- ling van de groei van het passagiers vervoer over de Atlantische Oceaan. solidariteit, die de Sowj et-Unie heeft betuigd. Zijn toespraak werd gevolgd door een applaus van een volle minuut, voornamelijk van de zijde van het Sowjet-blok, maar ook van een aan tal Afrikanen. STEVENSON SLOEG TERUG De Amerikaanse afgevaardigde Ad- lai Stevenson antwoordde, dat een staatshoofd volgens traditie de plicht beeft in een toespraak tot de wereld- Wegens voedseltekort Gestoorde verbinding met N. Guinea Als gevolg van een kortsluiting, die zaterdag is opgetreden in een elek triciteitskabel in Hollandia zijn de laatste dagen nogal eens moeilijkhe den onstaan bij de elektriciteitsvoor ziening. Het is thans de gewoonte dat enige uren per dag het licht in Hol landia uitvalt. Ook wordt de commu nicatie ernstig bemoeilijkt doordat er niet genoeg stroom is om zowel de telefoon als de telegraafverbindin gen met Nederland te voeden. Nadat zondagavond de verbindin gen geheel verbroken waren, konden maandagavond weer enige telegram men naar Nederland worden ver stuurd en kwam het telefoonverkeer weer enigszins op gang. Dit was mo gelijk doordat men de zender, die de radio-omroep voedt, tijdelijk voor de communicatie had bijgezet, waar door de radio enige uren zweeg. In verband met werkzaamheden aan het waterleidingnet is thans ook de watervoorziening in Hollandia in vele wijken tijdelijk stopgezet. Eén van de gevolgen hiervan was dat de enige bakkerij in Hollandia dinsdag geen brood kon bakken, zo dat de inwoners van brood versto ken bleven. De autoriteiten zijn van mening, dat de slechte watervoor ziening spoedig zal zijn verholpen. Ook bij de elektriciteitsdienst werkt men met het weinig beschikbare per soneel thans met man en macht om het euvel te herstellen. De Nederland se directeur van de elektriciteitscen trale is reeds vertrokken en vervan gen door een Indonesiër. De interne verbindingen komen nu na enige dagen vol moeilijkheden ook weer geleidelijk op gang. Bij de posterijen en de telefoondienst wor den thans een groot aantal Indonesi sche ambtenaren geplaatst. Telegra fisten en telefonisten uit Indonesië zullen zo spoedig mogelijk naar ver schillende plaatsen op Nieuw-Guinea worden gezonden om het berichten verkeer in goede banen te leiden. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag tijdens een persconferentie te Washington mede gedeeld, dat het ministerie berichten heeft ontvangen over ongeregeldhe den in het gebied van Rostov, in Zuid- Rusland, die zich in de loop van dit jaar zouden hebben voorgedaan. De woordvoerder deed deze mededeling in antwoord op vragen over berich ten in de Amerikaanse pers, dat het ministerie van buitenlandse zaken gegevens vergaart over protestver gaderingen en opstootjes in Novot- serkassk, een industriestad omstreeks dertig kilometer ten noordoosten van Rostov gelegen. De woordvoerder wilde op deze kwestie niet dieper ingaan, doch Amerikaanse functionarissen hebben verklaard, dat de regering van een aantal bronnen berichten heeft ont vangen, die wijzen op ongeregeldhe den op grote schaal, waarbij een aan tal mensen om het leven is gekomen. Blijkens de door het ministerie ont vangen rapporten, aldus deze functio narissen verder, zouden de ongere geldheden zijn veroorzaakt door ver- Massa-moordenaar voor de rechter In Bonn is maandag het proces be gonnen tegen de 45-jarige oud SS- officier Wilhelm Doering. Hij zou be trokken zijn geweest bij het dood schieten van 683 Joden in de Sowjet- Unie, in de winter van 1941 op '42. Tot zijn aanhouding, vorig jaar, be kleedde Doering een hoge functie bij de politie in Siegburg. Beklaagde zou in de oorlog ook opdracht hebben gegeven 16 geeste lijk onvolwaardige Russische kinde ren uit de weg te ruimen. Volgens de acte van beschuldiging hebben SS'ers de kinderen in een kuil geduwd, waarna men net zo lang schoot tot er niets meer bewoog. Doering en drie anderen zouden een 14-jarige jongen hebben afgemaakt, die zich had verstopt in de vrachtauto waar mee de zestien kinderen werden ver voerd. Men wilde geen getuige. Het proces zal vermoedelijk twee weken duren. hoogde boter- en vleesprijzen, door verhoogde produktie-eisen en door voedseltekorten. Het ministerie heeft geen precieze gegevens omtrent de omvang van de relletjes, doch het leek volkomen duidelijk, dat een aan tal mensen werd gedood. De schattin gen van het aantal slachtoffers in de in Washington ontvangen berich ten variëren van tientallen tot hon derden. De bij de relletjes betrok ken arbeiders en technische studenten zijn, die ongeveer een zesde deel van de bevolking van Novotsjerkassk uit maken. Deze berichten zouden een zekere bevestiging vinden in de omstandig heid, dat op 12 juli in deze stad voor een periode van twee jaar een avond klok werd ingevoerd, om jongens van onder de zestien jaar 's avonds van straat te houden. Een verdere beves tiging van onrust in het gebied van Rostov wordt gezien in het sluiten, m de afgelopen zomer, van dit ge bied voor vreemdelingen, waarvoor allerlei tegenstrijdige redenen werden opgegeven, aldus genoemde Ameri kaanse functionarissen. Op de militaire vliegbasis Soesterberg is een DC-7 vrachtvliegtuig geland met aan boord achttien stoffelijke overschotten van in Nieuw-Guinea omgekomen militairen. Maandag is de grote hangar 5 ingericht als chapelle ardente. Het proces-Stasjinski In de Westduitse stad Karlsruhe Beperkt vertegenwoordigd Russen komen niet Officieel wordt in Moskou meege deeld, dat Paus Johannes een ver tegenwoordiger naar de synode van de Russische Orthodoxe Kerk heeft gezonden om te informeren naar het De Zwijgende Kerk zal slechts voor standpunt van die kerk ten aanzien is maandag het proces begonnen te- een beperkt deel tegenwoordig zijn van het komende Concilie in Rome. een de 30-iarige Boedan Stasjinski, °P bet Conciiie. Van zes landen ach- Deze vertegenwoordiger biykt mgr. r. .ter het IJzeren en Bamboe-gordijn J. Willebrands te zijn geweest. Hij een Oekraïner, die op 1~ augustus hebben enkele bisschoppen de gele- heeft vijf dagen in Moskou vertoefd, naar het Westen is gevlucht en zich- genheid gekregen naar Rome te rei- Mgr. Willebrands zou niet de patri- zelf heeft beschuldigd van moord op »=n: Polen. Oost-Duiteland, Honga- areh van de Russische Orthodoxe rije, Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Kerk hebben ontmoet, doch gespro- twee Oekramse nationalisten. Bulgarije. Geen bisschoppen zullen ken hebben met andere kerkelijke er komen uit Albanië, Noord-Korea, leiders, onder wie leden van de Rus- In de rechtszaal waren zestig poli- Litauen, Roemenië, Oekraine, Noord- sische synode. Naar verluidt zou mgr. tiemannen en detectives in burger viëtnam, Sovjet-Unie, Estland en Willebrands geen uitnodiging hebben aanwezig om mogelijke aanslagen op Letland. De Kerk in China zal slechts gedaan een waarnemer naar het Al- Stasjinski, met het doel hem het zwij- vertegenwoordigd zijn door de bis- gemeen Concilie te zenden, hetgeen gen op te leggen, te voorkomen. schoppen, die de communistische betekent, dat de Russische Orthodoxe Stasjinski staat terecht wegens autoriteiten uit het land gezet heb- Kerk geen waarnemer wenst te zen- moord op de schrijver Lev Rebet, in ben, zoals kardinaal Tien van For- den. oktober 1997 gepleegd, en op Stefan m0Sa en mgr. C. Kramer, de ver- Bandera, de leider van de organisatie dreven bisschop van Luan Fu. van Oekrainse nationalisten, in 1959. Deze moorden zouden met een blauw- Voorzover thans is na te gaan zullen zuurpistool zijn gepleegd. De West- van de 300 bisschoppen in Oost-Euro- duitse politie-organen wilden zijn ver pa en in communistisch Azië er onge- haal eerst niet geloven maar na het veer 60 op het Concilie aanwezig zijn. gecontroleerd te hebben werd Stas- Van deze 60 zijn er bijna 30 bis- WbH alsmede^vaifspionage^11 beSChuldigd' die uit China -«bannen Romano., bevatte gfitren™^ Advertentie in Concilie-stijl zijn. Nieuw incident vertentie van een internationale auto- verhuurmaatscr appij in het latijn. Deze bood prelaten en anderen die aan het Concilie deelnemen „auto mobiles novissimae locantur" (gloed nieuwe auto's te huur) aan. De maatschappij garandeerde „se- overeenkomsten door het weigeren SfeT ape^LdSbus'Muh" S,st-Snng Torde^vöJkspolitte Stekende Leden van de Oost- en de Westber- jeteR^che^mbasfadfm Oost-B^- hjnse politie hebben maandagavond ,yn werden drie gelijkluidende pro- aan de grens van de Amerikaanse testboodschappen, bestemd voor am- sector van Berlijn schoten gewisseld, bassadeur Perwoechin, overhandigd, nadat Oostberlynse politiemannen Qp de Russische ambassade helft hadden geschoten op een vluchteling, men de protesten evenwel niet in die de rivier de Spree overzwom, in ontvangst willen nemen, een poging naar het Westen te ont- k°Deenieiding van de Westberlijnse Lijk "M^d. politie die ditmededeelde, verklaar- Oostberlynse politie heeft dins- net nivivn aeelt mede- het ^urTpe^f op dT vlSchWtaï dagl?>°r«en Xroe® hat >>jk van de Het omvangrijke hogedrukgebied bo- dfe werd getroffen voordat Mi dè V C. ng' ,'e maa"dagavond zwem- van het vasteland van Europa neemt wlstelhke oever vanTe Snree had JT'PmT1' de P"eI de- Spree naar nu iets in betekenis af, maar van de Wikt Westen probeerde uit te wijken, Oceaan nadert een nieuw hogedruk- DereiKt. opgedregd. Toen het lijk werd opge- gebied, dat in de richting van de Een Westberliinse radio-Dolitie- feHï gmgen„twe® boten v?n de Shetlandseilanden koerst. Deze ont- aufo, die naar deplaats ™hS- SSeTnlaate Sn'LdTmeïv^- weMg dent was eereden werd biina door plaats liggen, opdat men van- aan het huidige karakter van het u" West-Berlijn mets zou kunnen weer in onze streken. De sterke nach- Zien- telijke afkoeling zal plaatselijk weer Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Rustig herfstweer De Bilt, dinsdag 100 uur. Het KNMI deelt mede: ENGELAND EN DE E.E.G. In Alkmaar is maandag het feit, dat daar eeuwen geleden de victorie begon, op feestelijke wijze her dacht. Zo trok er een fraaie optocht van praalwagens door de binnenstad. Iedere wagen had .een oud of nieuw liedje tot motto. Op de foto zien we een van de fraaiste stukken: „Lady of Spain"... het vuur der Oostberlijners getroffen. Dit vuur werd door de Westberlijners met vijf schoten beantwoord. Geen der Westberlijnse politieman nen werd gewond. Men weet niet of er aan de Oostberlijnse zijde slacht offers zijn gevallen. Politie en een ambulance van het Amerikaanse leger, een ziekenwagen van het Westberlijnse Rode Kruis Na een onderbreking van ruim 2 en Westberlijnse brandweerlieden be- maanden zijn maandag de onderhan- gaven zich naar de plaats van het delingen over het Britse verzoek tot maan~OD l7*03 "onlw m ia incident, waar zij, aan de westelijke toetreding tot de Europese Economi- oever van de Spree, naar de getrof- sche Gemeenschap in Brussel hervat, fen vluchteling begonnen te zoeken. Evenwel zonder resultaat. Het grootste deel van de vergade- Oostberlijnse politie dregde het ring tussen de ministers van de zes water langs de oostelijke oever van EEG-landen en de Britse delegatie de Spree hf. onder leiding van minister Heath werd besteed aan de regeling van de GEWEIGERD PROCES verdere werkzaamheden tot 't einde van dit jaar. Het wordt in conferen- De drie westelijke mogendheden tiekringen vrijwel uitgesloten ge- hebben maandag bij de Sowjet-Unie acht, dat nog dit jaar alle belang- geprotesteerd tegen de „flagrante rijke vraagstukken kunnen worden schending" van de viermogendheden- opgelost mist doen ontstaan, die in de loop van de dag verdwijnt, zodat over het geheel genomen het weer vooral in de middag overwegend zonnig blijft met ongeveer dezelfde temperaturen. Zon- en maanstanden 10 Okt.: zon op 06.54. onder 17.59; Hoogwaterstanden 10 Okt.: v.m. 12.46. KORRELTJE De mens is niet geboren om al leen voor zichzelf te leven.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1