T m t WEEKELYKSE CRONYCKE ALGEMENE VERGADERING VAN VAKGROEP BLOEMKWEKERS - L.T.B. HUIBERS Nu loopt mijn motor pas echt lekker! WAt V€RB6RQt Q6? ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 41 Drie October is weer voorby, de hutspotreucken syn vervlooghen en oock de haeringhgeuren. 't Was weer feest voor allen, die naer de Sleutelsteê waeren getooghen voor dat jaerlyx gebeuren. De taptoe en de reveille: die klancken syn alle verkloncken en oock de feestgesanghen. Het reeghende, maer wat nood, het feest heyt weer vreugde geschoncken. Van ontset-pret bevanghen waeren de burghers, groot ende cleyn, met feestneusen en sulcke saecken. De druyven waren wel suur, maer sulx mocht de jool niet en craecken. We aetense, onverschrocken. 't Waeren de daeghen van de paelinghboer en van de handel in soute haeringh (de koppen welhaest niet te tellen). De karmis was een schoon vertoon, de optocht eene oopenbaeringh. en ten besluyte geglibber oover paelinghvellen. De Japanse minister van buitenlandse zaken, de heer M. Ohira, die op het ogenblik een bezoek aan ons land bfrengt, is vrijdagochtend door zijn Nederlandse ambtgenoot op het ministerie in Den Haag ontvangen. Op de foto zien we v.l.n.r.: de staatssekretaris van binnenlandse zaken, dr. H. van Houten; Z. Exc. minister Ohira; Z. Exc. minister Luns, de Japanse ambassadeur in ons land, de heer M. Akina Miyazaki en de sekretaris- generaal van het ministerie, mr. S. J. van Tuyl van Serooskerken. In de gisteren gehouden vergadering van de vakgroep bloemkwekers van de LTB in Brinkmann te Haarlem, werd, na hetgeen voorzitter Elders reeds in zijn openingsrede had gezegd, uitvoerig gesproken over de uit breiding van het teeltrecht. Daarbij werd uitgegaan van een voorstel van de kringen Westland en Ter Aar, waarin voorgesteld werd het bestaande areaal met 25 uit te breiden. Aan het slot van de vergadering werd daarover gestemd. Het voorstel werd aangenomen met 90 stemmen vóór en 47 tegen. De heer J. Elders had er reeds op gewezen, dat het voorstel, dat door het bestuur overgenomen moet worden en aan het hoofdbestuur voor gelegd moet worden, haalbaar dient te zijn. Anders verliest het vakgroep bestuur zijn gezicht. Over de betrokken voorstellen, alsook over die van de kring Kennemerland, die uitbreiding met 10 voorstelde en van de kringen Aalsmeer en Rijnland, die aan 5 dachten, kon in het bestuur geen eensluidend oordeel verkregen worden. Ook een compromis was niet bereikt. Ook uw adres voor Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 Meningen over teeltrecht verdeeld De kring Westland bracht in zijn toelichting naar voren, dat hoewel het moeilijk te bepalen, of er een mogelijk afzetgebied voor de bloe men is, men toch terdege rekening dient te houden met de doorwerking van de EEG. Het is namelijk volgens deze afgevaardigden niet ondenkbaar, dat anderen de Nederlandse markt wel eens zouden kunnen overvleuge len. De kring Ter Aar merkte op, dat veel geld moet worden gespen deerd aan het huren van vergunnin gen, wat op de grote kwekersfamilies drukt. Zij wilden onder geen be ding afwijken van het in hun voor stel gestelde percentage van 25%. De kring Aalsmeer noemde even wel de uitbreiding met 25% een slag in de lucht, daar men in de praktijk een vergroting van het bedrijf niet zou kunnen nakomen, mede gelet op de grote investeringen en de moei- lijkheid om personeel aan te trekken. De kring Westland vond, dat het uit gangspunt van het bestuur, waarin de afgevaardigden erop werden gewe zen in hun voorstellen niet verder te gaan dan het „meest haalbare", gegrond was op een onplezierige tak- tiek. Men was van mening, dat men dan licht zou terugvallen op de be staande gang van zaken, waarbij van tijd tot tijd een kleine uitbreiding zou worden gerealiseerd, hetgeen ze ker ook zijn bezwaren had. De kring Kennemerland, die met het voorstel was gekomen om het areaal maar met 10% uit te breiden, wilde, dat, wanneer er in de toekomst toch een uitbreiding van 25% zou worden doorgevoerd, deze dan ook ten goede kwam aan hen, die daar voor het meest in aanmerking ko men. Daarbij werd gedacht aan de genen, die minstens de laatste drie jaar teeltrecht hebben bij gehuurd, terwijl het eventuele restant sterk progressief onder de andere aange slotenen zou moeten'worden verdeeld. BESTUUR UITGEBREID Daar het aantal erkende bloemkwe kers in het gebied Oostelijk West Friesland de laatste jaren gestadig is gegroeid werd besloten, juist ten behoeve van deze nieuwe centra het aantal bestuursplaatsen uit te breiden van 7 tot 8 hetgeen de instemming had van de vergadering. De heren H. Kolk uit Aalsmeer en A. van der Knaap uit Wateringen werden als bestuurslid gekozen, terwijl de heer Kolk zijn plaats in het hoofdbestuur blijft bezetten. MIXERS UITVERKOCHT IN GROTE STEDEN ACTIE GAAT DOOR De mixer-actie, die Philips ont ketende tegen Albert Heijn, heeft een geweldige vraag naar deze ap paraten veroorzaakt. De zgn. drie snelheden-mixers, die van f 63.50 tot f 39.in prijs werden verlaagd zijn in de grote steden bijna niet meer te krijgen. In Amsterdam is men geheel uitverkocht. In Rotterdam en Den Haag kan men nauwelijks meer aan de vraag voldoen. De winkeliers krijgen slechts uit Eindhoven een klein gedeelte van de hoeveelheid, die men heeft be steld. Ook Philips kan dus niet meer op korte termijn aan de vraag vol doen. Over het algemeen gaan de kleinere mixers, die f 10.goedkoper zijn niet zo hard in de verkoop. Deze mixers met één snelheid zijn tenmin ste nog te krijgen. Naar verluidt zal de scherpe concurrentie-actie nog enige tijd voortduren, hoewel de winstmarge van de winkeliers nog maar drie procent is. Geboorte-aankondigingen (Advertentie) De ,Dorus Heymans blijft drijven De berging van de „Dorus Hey mans", de drijvende asfaltfabriek, die op 8 september op onverklaar bare wijze bij de Grevelingendam was gezonken, kan thans als ge slaagd worden beschouwd. Donder dagavond is het schip met behulp van drie bokken voor de zoveelste maal boven water gebracht ,maar in tegenstelling met de vorige keren is het vaartuig nu blijven drijven. Het schip is gistermorgen door twee pompboten leeggepompt en wordt nu naar een scheepswerf in Vlaardingen gesleept. Het wordt getrokken door twee sleepboten en een pompboot vaart mee. Het blijft een raadsel, waarom het schip destijds is gezonken. Bij onder zoek in het naar boven gebrachte schip heeft men namelijk geen lek kunnen vinden. „ZWAKZINNIGE" OP VRIJE VOETEN De man, die negentien jaar voor zwakzinnig is doorgegaan, werd gis teren onmiddellijk ontslagen uit de psychiatrische inrichting in Woens- drecht. T. de V., die indertijd op grond van een psychiatrisch rapport tot een verblijf in genoemde inrich ting was veroordeeld, bleek bij een onderzoek door dr. Sinninghe uit Tilburg helemaal niet zwakzinnig te zijn. De rechtbank te Breda heeft hem eergisteren als normaal mens ver oordeeld. T. de V. kon nu dixekt de inrichting verlaten zijn straf is geheel voorwaardelijk doch het aanbod nog enige dagen in de zgn. open afdeling te blijven, heeft hij aanvaard. Er zal voor hem een pas send onderdak en een werkgever worden gezocht. Als normaal burger keert deze man terug in de maatschappij, na negen tien jaar als „zwakzinnig" in een inrichting te hebben doorgebracht. Duitse TV in Deventer door „omzetter" In Deventer is een tv-experiment uitgevoerd, dat ontvangst van het tweede Duitse televisie-programma mogelijk heeft gemaakt. Voor de meeste tv-bezitters in oost en zuid Nederland is deze ontvangst moge lijk, maar dan moeten voorzieningen aan toestel en antenne zijn getrof fen. De kosten bedragen dan onge veer 300 gulden per toestel. De heer F. Krebbers te Deventer wil het goedkoper doen. Hij heeft nu enkele dagen een zogenaamde „omzetter" op een hoge graansilo ge plaatst, een apprlraat, dat het tweede Duitse programma opvangt en de frequentie verandert. Hierdoor werd het in twee wijken van de stad mo gelijk het tweede Duitse programma goed te ontvangen, zonder dat er enige verandering aan toestel of an tenne nodig was. De kosten van een installatie, waar mede heel Deventer en omgeving kunnen worden voorzien, worden ge schat op ongeveer 2000 gulden. De heer Krebbers was vier jaar geleden in het nieuws met straal- zendertjes, die de ontvangst van tv mogelijk maakten met antennes van hooguit een meter hoogte. Daarmee zou een zeer groot deel van Neder land ook Duitse zenders kunnen op vangen. Een aanvraag om medewer king voor een proefneming op grote schaal, werd door de PTT doorge geven aan het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Er wordt een onderzoek naar de moge lijkheden ervan ingesteld. KLEUTER VERONGELUKT Gistermiddag is op de Cornelis Koningstraat te Oosterbeek het IV2- jarig meisje E. B. door een bestelauto overreden. Terwijl de vader met de bestuurder stond te praten, kroop 't kindje onder de auto. Bij het weg rijden zijn de wielen over haar heen gegaan. Met ernstig letsel werd het kind in de Irenekliniek te Arnhem gebracht, waar het later is overleden. KORTE GOLF De 63-jarige mevr. C. uit Aken is vrijdagmiddag op een zebrapad in de Tentstraat te Vaals aangereden door een bestelwagen uit Maastricht. De vrouw werd enkele meters mee gesleept. Zwaar gewond werd zij in een ziekenhuis opgenomen, waar zij later is overleden. Omstreeks vijf uur gistermiddag heeft zich in de vergrendeling van de IJsselbrug bij Zwolle een storing voorgedaan. Twee treiren in de rich ting Amersfoort kregen daardoor resp. 20 en 40 min. vertraging. TWEE WONINGEN UITGEBRAND Te Nieuwweerdinge is gisteren een arbeiderswoning vrijwel geheel uit gebrand, waardoor een gezin van ze ven personen dakloos is geworden. De moeder van het gezin, die ziek te bed lag, kon ternauwernood door haar dochter uit het brandende huis wor den gedragen. De brandweer van Emmen bestreed het vuur met vele stralen doch kon de woning niet meer redden. In het nabijgelegen Emmer-Erf- scheidenveen brandde 's middags de helft van een dubbele woning, staan de aan het kanaal A en bewoond door het twee personen tellende gezin C. de Jong, geheel uit. De brand ont stond in de keuken, waar mevrouw De Jong in de nabijheid van een brandend petroleumstel een gasfles aan het comfoor aansloot. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de vrouw via het raam het in vlammen staande huis heeft moeten verlaten. De brandweer van Emmen heeft de andere helft van de woning kunnen behouden. Th. J. v. d. Heijden Lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 Prins Bernhard opende suikerfabriek in Tanganjika Prins Bernhard heeft vrijdag in Kilobero in Tanganjika, een plaats op 400 km van dar Es Salaam, bij de opening van een met hulp van Ne derlandse maatschappijen gebouwde suikerfabriek beloofd, dat de Neder landse hulp aan Tanganjika zal wor den voortgezet. De fabriek werd ge opend door de premier van Tangan jika, Rasjidi Kwawa, die tevens di recteur van de onderneming is. Prins Bernhard zei dat Nederland bereid is Tanganjika met geld, kennis en arbeid te helpen waar de regering van Tanganjika dit nodig acht en graag zou zien. De suikerfabriek is een voorbeeld van internationale sa menwerking. Een van de resultaten daarvan zijn nauwere persoonlijke betrekkingen tussen inwoners van Tanganjika en Nederland en een „groeiend bewustzijn van verant woordelijkheid onder de Nederlan ders voor de toekomst en het welzijn van Tanganjika". De prins zei, dat de maatschappij die het project moet uitvoeren, dit zorgvuldig moet doen omdat er niet alleen economische, maar ook sociale en morele verantwoordelijkheden aan vast zitten. De bedoeling is dat de bevolking van Tanganjika gelei delijk eigenaar wordt van het pro ject, aldus de prins. Mijn rij-domein is de buitenweg. Zo'n 30.000 km per jaar. Maar sinds ik op BP Super Mix 50 rijd, heeft mijn motor er veel meer zin in. 'n Prachtige vinding van BP, die 5 verschillende soorten benzine. Individuele voeding! Dat heeft iedere motor nodig. U moet het zelf ook eens proberen, welke van de 5 soorten benzine het beste bij UW motor past. Tot ziens... bij de BP pomp! (Advertentie) PLAFOND STORT IN Woningen ontruimd Als gevolg van het instorten van een plafond moest gisteren plotseling een begin worden gemaakt met de ontruiming van drie bouwvallige per celen aan de Bilderdijkkade (84, 86 en 88) in Amsterdam. De dienst Bouw- en Woningtoezicht van Am- sterdaf, die deze percelen reeds een half jaar regelmatig heeft gecontro leerd, had al eerder enkele wonin gen laten ontruimen. Het bureau voorlichting van de gemeente heeft medegedeeld, dat het middelste van de drie bedreigde per celen thans vrij snel verzakt waar door de andere pandei. worden mee getrokken. Alle woningen, die mo menteel in Amsterdam vrijkomen zullen voor ongeveer 16 tot 18 ge zinnen, die hun woningen moeten verlaten, worden gereserveerd Hier toe is het rampenfonds van het CBH inmiddels ingeschakeld. Zodra de 24 voor- en achterwoningen, die zich in de drie percelen bevinden zijn ont ruimd, worden de panden doorge stempeld. De gemeente deelt mede, dat men zal trachten de percelen overeind te houden, omdat bij sloping ook in stortingsgevaar voor de aangrenzen de percelen kan ontstaan. Mysterieuze wolken zwevend langs 't heelal, grillige figuren, in menig duizendtal vaart ge langs de hemel, drijvend op de wind, altijd verder, nergens waar ge 'n rustplaats vindt. Wat verbergt ge wolken? Als ik naar U tuur, naar Uw grijze tinten in het morgenuur, stille figuranten gaan mijn oog voorbij, zilveren gestalten zwevend zij aan zy. Wat verbergt ge wolken? In het middaguur, grote proppen watten, door een goudgeel vuur vanuit 't blauw beschenen, ietwat transparant, met als decoratie 'n gouden buitenrand. Leiden, Wat verbergt ge wolken? In de avondstond, als ik naar U blik soms met een open mond van stille verbazing, als ge zwevend daar in purperen kleuren langs de evenaar zwijgend, dromend voortgaat in 'n bont schimmenspel met een wijd omhulsel van een vuur zo fel, dat 't m'n oog verblindt en heel deez' vurige krans mij adembenemend brengt in stille trance. Mysterieuze wolken, wonder der natuur, wat houdt ge verholen steeds ieder nieuw uur? Niemand zal 't ooit weten, altijd vaart ge voort, maar. ...Uw schoonheid heeft mij voor eeuwig bekoord. TOOS KOP In La Courtine is een Jour d'Amitié gehouden met als voornaamste doel de vriendschapsbanden nog eens te bestendigen, die er bestaan tussen de bevolking en de daar oefenende militairen. Op het gemeentehuis werd de chef van de Nederlandse generale staf luit.-generaal A. V. van der Wall-Bake tot ereburger benoemd. De generaal op zijn beurt kon burgemeester Besse van La Courtine meedelen, dat H.M. de Koningin hem had benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op de foto wisselen luit.-generaal Van den Wall-Bake en burgemeester Besse een vriendschappelijke handdruk.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9