Dit gaat u persoonlijk aan! Richten landbouw en veeteelt zich voldoende naar vraag en aanbod rTBABYDERMME0ERHtF Ook in de z.g. „klassieke filatelie" zijn vele mogelijkheden ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Onze kinderen hebben de wereld van morgen in hun handen. Daarom rust op onze schouders de taak onze jeugd op te voeden in een geest van verantwoordelijkheid voor de toekomst en te vormen tot goede Katholieke mannen en vrouwen. U staat niet alleen in uw zorg en verantwoordelijkheid. Dank zij inspanning en offerzin van vorige generaties, die open oog hadden voor het onmiskenbaar belang van het Katholiek wetenschappelijk onderwijs, zijn Katholieke centra van weten schap verrezen, waarin de wetenschapsmens van morgen een Katholiek georiënteerde opvoeding en vorming krijgt. Dit grootse en veelomvattende werk moet worden voortgezet. Uw hulp, uw financiële steun is hierbij onontbeerlijk. Het gaat om de geeste lijke belangen van de Katholieke studerende jeugd van Neder land - opk van dat deel, dat aan openbare instellingen van Hoger Onderwijs studeert. Het gaat om uw kinderen - hart en gelaat van de wereld van morgen. Het Katholiek Hoger Onderwijs Fonds zet zich met alle krachten in voor de instandhouding en uitbreiding van het Katholiek hoger onderwijs. Geef daarom gulbij de jaarlijkse geldinzameling. Publlkatle: Stichting Hoger Onderwijs FondsStationsweg 33-35 - 's-Hertogenbosch (Advertentie) Schiphol weer in de mist Met de herfst Is op Schiphol ook de mist teruggekeerd, die voor het eerst sinds het zomerseizoen ernsti ge vertraging in het luchtverkeer teweeg bracht. Dat ondervond o.a. de grote groep repatrianten uit Nieuw Guinea, die met een DC-8 iijnmachi- ne uit Biak vol verwachting op het weerzien met het vaderland naar Schiphol vloog, maar wegens de mist in Schotland belandde. De DC-8, die om 8.30 uur op Schiphol zou aanko men, moest nl. naar Prestwick uit wijken. Intussen moesten op Schiphol de vele afhalers geduld oefenen. Twee andere DC-8 vliegtuigen van de KLM weken uit naar Brussel, waar vrijwel geen mist was. Het waren de lijnmachines uit New York en Mexi co, die beide op 7.10 uur op Schip hol hadden moeten aankomen. De KLM-Electra uit Accra, die om acht uur moest arriveren, kreeg reeds in Zwitserland hinder van de mist er kon om zes uur de gebruikelijke tussenlanding in Zürich niet uitvoe ren. Deze machine week daarom uit naar Genève, waar zij beter weer bleef afwachten. Tenslotte was de lijnmachine uit Johannesburg de eerste, die vol opti misme de reis naar Schiphol voort zette en tegen negen uur Amsterdam bereikte met de bedoeling voorlo- Met velpon: zie Je er geen barst vanl CETA-BEVER (Advertentie) JONGVEEKEURING TE ALPHEN AAN DEN RIJN BURGEMEESTER BRUINS SLOT: Onder auspiciën van de Fok- en Controlevereniging Alphen aan den Rijn en omstreken is donderdagmorgen te Alphen aan den Rijn de periodieke jongveekeuring van het Blaarkoppen en Zwartbont-veeslag gehouden en wel op het Thorbeckeplein. Behalve uit veehouderijkringen en door keu ringsambtenaren van het Rijksveeteeltconsulentschap en niet in het minst van de zijde van de fokkers uit heel de streek, werd voor dit terugkerend evenement op agrarisch gebied ook belangstelling getoond van de zijde van het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd was in de persoon van burgemeester Z. Bruins Slot. afdeling Blaarkoppen en door de he ren ir. M. M. Veldman uit Den Haag, en W. J. Olsthoorn uit Leidschen- dam met de afdeling zwartbont, on der algemene arbitrage van ir. P. Verhoeven, rijksveeteeltconsulent uit Den Haag. Na de keuring werd aan de deelne mers en genodigden in restaurant „Centraal" een uitgebreide maaltijd aangeboden, tijdens welke bijeen komst enkele toespraken werden ge houden. Onder meer is gesproken door ir. P. Verhoeven, die de schijn werper zette op het belang van vee keuringen in het algemeen en van jongveekeuringen in het bijzonder. Spreker pleitte voor centralisatie van fokveedagen ten behoeve van een uitgebreide agrarische streek op één plaats en noemde het een zwak punt van de provincie Zuid-Holland, dat er teveel winkeltjes zijn als het gaat om vee kopen. Een bij uitstek geschikte gelegenheid, die in deze behoefte voldoet, was volgens ir. Verhoeven in deze streek bijv. de VEBO te Leiden. De Vebo is het vi sitekaartje van en de propagandist voor de Rijnstreek. Wat de jongveekeuring betreft had spreker niets dan lof voor de inzen dingen. Sedert vijf jaren zijn de zwartbonten ongelooflijk snel verbe terd, terwijl de blaarkoppen zich goed optrekken. De Rijnstreek, in het bijzonder Alphen aan den Rijn heb ben van ouds een goede naam in het teken van de veefokkerij. Ir. Verhoeven vertelde nog het een en ander over de exportbelemmerin gen en -mogelijkheden, over de var- kensmesterij, biggenfokkerij en hij noemde de schapenfokkerij nog een winstgevende bezigheid. Hieronder volgen de eerste prijs winnaars: Vele knelpunten aanwijsbaar Aan de keuring ging een bijeen komst vooraf in hotel „Centraal", waar enkele officiële toespraken werden gehouden. Een inleidend woord tot de bijeen komst en de keuring werd gespro ken door de heer Jac. Rijlaarsdam, voorzitter van genoemde Fok- en Controlevereniging, die in het bij zonder burgemeester Bruins Slot en de rijksveeteeltconsulent, ir. P. Ver hoeven uit Den Haag, alsmede de juryleden verwelkomde. De burgemeester, die de officiële opening verrichtte, wees in zijn toe spraak op de belangrijke verande ringen op internationaal terrein, die teweeggebracht worden door de reeks EEG-bepalingen. Een van de be langrijkste voorwaarden om zich in het EEG-verband te handhaven is voor de Nederlandse agrariër een blijvende en toenemende kwaliteits verbeteringen van de zuivelproduk- ten. Op de weg in die richting ligt als een betrouwbaar controle-station de veekeuring. Niet rooskleurig De burgemeester, die zich waar derend uitte over de bijdrage van de boerenstand in de nationale wel vaart en de nationale voedselvoor ziening, heeft zich verdiept in de al gemene toestand waarin zich het agararisch bedrijf in den lande be vindt. Deze kan helaas, ondanks de noeste arbeid van de agrariër niet be paald rooskleurig worden genoemd. Er zijn enkele onverklaarbare on voordelige situaties aan te wijzen, waarvan de oorzaken minder een voudig zijn te onderkennen en die nog moeilijker, naar het schijnt, zijn op te lossen. Spreker wees in dit ka der o.m. op de opslag van koelhuis- boter! Is voor dit levensbelangrijke produkt, dat voor het boerenbedrijf een faktor van bestaan vormt, geen voldoende afzet meer te vinden over onze landsgrenzen, of ondergaat dit artikel de druk van andere omstan digheden, die wellicht op monetair terrein van internationaal niveau lig gen? Tegenover deze overvloed staat een tekort aan granen! Tussen deze uitersten ligt de vraag of het niet wellicht ook een bedrijfseconomische kwestie een rol speelt, dan wel een gemis aan inzicht van tijdige aan passing aan veranderde situaties op het terrein van vraag en aanbod, van behoefte en produktie. Na deze vragen onder de aandacht te hebben gebracht van belanghebbenden stel de spreker voorzichtig de vraag of scheuring van veehouderijbedrijven hier niet de begeerde oplossing kan brengen in dit voortsluipende bran dende vraagstuk? Tot besluit van zijn toespraak gaf de burgemeester de verzekering, dat het gemeentebestuur open oog heeft voor het agrarisch belang in het al gemeen en voor de boerenbedrijven in zijn gemeente. Keuring Hierna begaf men zich naar het keuringsterrein waar de burgemees ter en de overige genodigden, voor gelicht door de heer Jac. Rijlaarsdam en andere deskundigen, de uitge breide inzending in ogenschouw na men. Onderwijl was een begin ge maakt met de keuring door de he ren C. J. Oostveen uit Bedum en S. J. v.d. Stoel uit Zoeterwoude met de BLAARKOPPEN Rubriek A: Stierkalveren, geb. na 30 sept. 1961: 2e prijs Martien van J. W. A. van Niekerk Alphen a. d. Rijn. Rubriek B: Kuiskalveren, geb. na 30 sept 1961; klasse 1, geb. voor 1 febr. 1962: le pr. Hentje 12. van C. v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn; 1/b pr. Geppie v. J. G. Gerrit sen. Alphen a. d. Rijn, Idem klasse 2: geb. tussen 31 jan. 1962 en 1 maart 1962: 1/a pr. Annlies 6, v. W. J. Breedijk, Alphen a. d. Rijn; 1/b pr. Juliana 18, v. S. C. Rijlaarsdam, Alphen a. d. Rijn. Idem klasse 3: geb. na 28 febr. 1962: 1/a pr. Aagje 9, v. Jac. Rijlaarsdam; 1/b pr. Leentje 56, v. C. v. Zwieten; 1/c pr. Adrie 30, v. Jac. Rijlaarsdam; 1/d pr. Roosje, v. N. v. d. Akker. Rubriek C: Pinken, geb. tussen 30 sept. 1960 en 1 okt. 1961, klasse 4. geb. voor 17 febr. 1961: 1/a pr. Truus 3, v. J. G. Gerritsen; 1/b pr. Geppie 2, v. idem; 1/c pr. Aria 2, v. Joh. Harting. Idem. klasse 5: geb. tussen 16 febr. 1961 en 18 maart 1961: 1/a pr. Agnes 12, v. J. den Hertog; 1/b pr. Joopie 43, v. C. v. Zwieten; 1/c pr. Lotje 3, v. J. G. Ger- Idem, klasse 6, geb. na 17 maart 1961: 1/a pr. Reina 3. v. J. G. Garritsen; 1/b pr. Brenda 15 v. C. v. Leeuwen; 1/c pr. Alida 99. v. P. Nap. Rubriek E: Melkvaarzen, geb. tussen 30 sept. 1959 en 1 okt. 1960 klasse 7, geb. voor 2 maart 1960 en klasse 8. geb. na 1 maart 1960 (samengevat): 1/a pr. Agnes 11 <kl. 8), v. J. den Hertog; 1/b pr. Ineke 3 (kl. 8), v. C. Voets; 1/c pr. (kl. 7) Aaltje 5, v. A. C. Wieman; 1/d pr. Trui 16 (kl. 7). v. S. C. Rijlaarsdam. Rubriek F: Bedrijfsgroepen kalveren, minstens 3 dieren, klasse 9 1/a pr, groep 5: Adrie 29. Aagje 9 en Adrie 30, v. Jac. Rijlaars dam; 1/b pr. groep 3: Geppie 3, Boukje 10. Truus 5 en Jantje 13 v. J. G. Gamt- scn: 1/c pr. groep 2: Johanna 12, Dicky 8, Annlies 6 en Dickey 9, v. W. J. Bree dijk. Rubriek G: Bedrijfsgroepen pinken, minstens drie dieren: 1/a pr. groep 7: Elsje 2, Truus 3 en Truus 4, v. J. G. Garritsen: 1/b pr. groep 8: Geppie 2, Lotje 3, Sarie 6 en Reina 3, v. idem; 1/c pr. groep 12: Ti neke 8. Jannie 11. Ineke 4 en Trineke 10, v. C. Voets. ZWARTBONT Rubriek A: Stierkalveren, geb. na 30 sept 1961, klasse 1: 2e pr. Antjes Adema, v. H. S. Kroft. Rubriek B: Kuiskalveren, geb. na 30 sept. 1961, klasse 2 geb. voor 26 febr. 1962: 1/a pr. Aaltje 23, v. A. Verbeij (kampioen); 1/b pr, Wiepkje 31,v. Gebrs. C. en A. Verduin (kampioen); 1/c pr. Corrie 13. v. G C. Kraan; 1/c pr. Paula 9 v. Vre- debest, v. J. .W. Streefkerk. Idem klasse 3, geb. tussen 25 febr. 1962 en 9 maart 1962: 1/a pr. Corrie 14, v. G. C. Kraan; 1/b pr.' Mientje 17, v. P. J. den Hertog; 1/c pr. Marrie 9, v. Gebrs. C. en A. Verduin. Idem, klasse 4, geb. na 8 maart 1962: 1/a pr. Pietje 16, v. A. Verbeij; 1/b pr. Tiny 4, v. Gebrs. C. en A. Verduin; 1/c pr. Betsy 15, v. L. Kwaakernaak; 1/d pr. Rozalia 3, v. P. J. den Hertog. Rubriek C: Pinken, geb. tussen 30 sept. 1960 en 1 okt. 1961, klasse 5, geb. voor 26 febr. 1961: 1/a pr. Jansje 28, v. N. Doelman; 1/b pr. Betsy 32, v. Gebrs. C. en A. Ver- duin; 1/c pr. Ada 5, v. P. J. den Hertog; 1/d pr. Jansje 27, v. N. Doelman. Idem, klasse 6, geb. tussen 25 febr. 1961 en 14 maart 1961: 1/a pr. Pietje 14. v. A. .Verbeij; 1/b pr. Elsje 18, v. N Doelman; 1/c pr. Emma 44, v. Gebrs. C. en A. Verduin; 1/d pr. Marie 11, v. P. J. den Hertog. Idem, klasse 7, geb. na 13 maart 1961: 1/a pr. Rozalina 2, v. P. J. den Hertog; 1/b pr. Emma 47, v. Gebrs. C. en A. Ver- duin; 1/d pr. Paula 7, v. J. W. Streef kerk. Rubriek E: Melkvaarzen, geb. tussen 30 sept. 1959 en 1 okt. 1960, klasse 8: 1/a pr. Trijntje 41. v. P. J. den Hertog; 1/b Valentina 7, v. L. Kwaakernaak; 1/c pr. Klazina 5, v. J. de Jong. Rubriek F: Bedrijfsgroepen kalveren, minstens 3 dieren, klasse 9, oudste groepen: 1/a pr. groep 17: Wiepkje 31, Emma 48, Marrie 9 en Tiny 4 v. Gebrs. C. en A. Verduin; 1/b pr., groep 16: Geertrui 13 Van Vre- devest en Paula 9 Van Vredevest, v. J. W. Streefkerk; 1/d pr., groep 15: Nelleke 4, Geertruida 143, Renskje 4 en Sarina 3, v. H. S. Kroft; 1/c pr., groep 13: Trijn tje 47. Schoontje 48, Mientje 17 en Ro- zalien 3, v. P. J. den Hertog. Idem, klasse 10, jongste groepen: 1/a pr., groep 21: Aaltje 23, Tonie 20 en Pietje 16, v. A. Verneij. De beste groep van de klassen 9 en 10 was die onder 1/a vermeld. Rubriek G: Bedrijfsgroepen pinken, minstens drie dieren, klasse 11: 1/a pr. groep 24: Ada 5, Marie 11 en Rozalina 2, v. P. J. den Hertog; 1/z pr., groep 27: Paula 6, Sjou- ke 10, Neeltje 85 en Paula 7, v. J. W. Streefkerk; 1/c pr., groep: 23: Jansje 27, Jansje 28, Elsje 18 en Elsje 19 v. N. Doelman; 1/d groep 28: Aukje 10, Betsy 32 en Emma 44, v. Gebrs. C. en A. Ver duin. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Alpen a. d. Rijn. Nederlandse scheepvaart op Cuba Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft vrijdag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de Nederlandse regering op de hoogte is van het voornemen van de Verenigde Staten maatregelen te ne men inzake de scheepvaart op Cuba. De regering te Washington heeft Ne derland niet in het bijzondei bena derd zoals blijkens persberichten, met sommige andere landen zou zijn ge schiedt. Het is wel begrijpelijk, dat de Ver enigde Staten zich niet speciaal tot Nederland heeft gericht, daar, zoals gemeld, ons land slechts medicamen ten, insecticiden en levensmiddelen naar Cuba verscheept en dat dan nog slechts in geringe hoeveelheden. Kig maar te blijven rondcirkelen tot et weer zou opklaren. De mist was toen echter nog zo dicht, dat zelfs geen enkele machine het waagde op te stijgen. Ex-Leidenaar Duindam commissaris van politie te Rotterdam De heer H. C. J. Duindam, is gis teren met ingang van 1 september benoemd tot commissaris van politie in de gemeente Rotterdam. Hij is op 10 maart 1908 te Leiden geboren en kwam in 1934 in dienst bij het Rot terdamse politiekorps als inspecteur- titulair. Nog in hetzelfde jaar werd hij benoemd tot inspecteur tweede klasse. Hij doorliep vervol gens de rangen inspecteur eerste klas se en hoofdinspecteur eerste klasse en was onder meer in dienst van de centrale administratie, van de post Centrum en van de afdeling bij zondere wetten. In 1945 werd de heer Duindam benoemd aan de recherche afdeling van het bureau Zuid te Rot terdam. Vooral daarna als chef van de tweede afdeling, omvattende Rot terdam Noord, Schiebroek en Hille- gersberg heeft de nieuwbenoemde commissaris zich grote populariteit verworven. De heer Duindam is de vacante functie van chef van de re cherche-afdelingen aangewezen. Gewijzigd systeem voor melkprijsgarantie? Naar het ANP verneemt is de mi nister van Landbouw en Visserij voornemens voor het in november aanstaande beginnende melkprijs jaar 1962-1963 enige verandering te brengen in het systeem van de melk prijsgarantie. Op het ogenblik geldt de garantie in ons land voor een hoe veelheid melk (5,1 miljard kg), die kleiner is dan de werkelijke jaar- produktie. Wat de bieren op de ga rantieprijs over deze hoeveelheid te kort zijn gekomen, wordt hun uit het landbouw egalisatie-fonds uitbetaald. In de op stapel staande EEG-zuivel- regeling zal waarschijnlijk een door middel van marktmaatregelen te realiseren richtprijs voor alle gepro duceerde melk worden opgenomen. De minister wil nu, door verande ring van het nationale systeem, al vast in de richting van het toekom stige EEG-systeem werken. Met het landbouwschap, dat hij reeds van zijn voornemen op de hoogte heeft ge steld, zal de minister hierover nog overleg plegen. Het ligt verder in zijn bedoeling ter zake een nota te doen verschijnen. Spaanse vrouwen mogen (voorlopig) blijven Regeringsinstanties, die zich de laatste tijd hebben beziggehouden met het probleem der vrouwen van in ons land tewerk gestelde Spaanse arbeiders, hebben door laten sche meren, dat van een uitwijzing uit het land voorlopig geen sprake zal zijn, al verblijven ze dan ook „illegaal" in Nederland. Dit als gevolg van een beraad tussen de epartementen van justitie en sociale zaken, welk beraad echter niet openbaar werd gemaakt. De Spaanse vrouwen zijn hier zon der visum gekomen, want op het pas poort was alleen de goedkeuring voor een toeristenbezoek van drie maan den aangegeven. In vele gevallen hebben zij echter in ons land zelf werk gevonden en daarvoor een officiële vergunning gekregen. Aanvankelijk leek het erop dat Justitie hen „met d. sterke arm" over de grens zou laten zetten. Maar gezien de krappe arbeidsmarkt uitzetten van de Spaanse vrouwen zou immers ook funeste gevolgen heb ben voor de werklust van hun in onze industrie werkende echtgenoten heeft het ministerie van Justitie over leg gepleegd met het departement van Sociale Zaken. Llxvttripr Voor hel tere W06ÜSL Baby-huidje OLIE ZEEP (Advertentie) Scheepsberichten Alamak, 5 t.a. Napels; Asmidiscke 5 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Ganimedes 6 te Cinto. Korvina t. 5 te Thameshaven. Mentor 6 te Bremen. Montferland, 3 v. Montevideo n. Sao Francisco do Sul. Oldekerk 5 v. Bre merhaven, 6 te Hamburg. Statendam 5 v. Newyork n. Southampton. Wa terland, 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Willemstad 6 te Port of Spain. OEGSTGEEST GRONDOVERDRACHT VOOR VERBREDING VAN INRIT De inrit bij het pand De Kempe- naerstraat 57 blijkt te smal te zijn om de vrachtauto's van het aldaar ge vestigde expeditiebedrijf van Tj. de Wit gemakkelijker naar de achterge legen garage te rijden. De heer De Wit heeft gevraagd de inrit te wil len verbreden, waartegenover hij zich bereid heeft verklaard de voortuin bij zijn woning, ter grootte van pl.m. 30 m2 gratis in eigendom aan de ge meente over te dragen, zodat het trottoir ter plaatse kan worden ver breed. De hiervoor benodigde tegels worden eveneens door de heer De Wit gratis ter beschikking gesteld. De kosten voor het verbreden van de inrit, het betegelen van het ver brede trottoir, van de overdracht en de opmeting worden geraamd op f 410. B. en w. stellen aan de raad voor de strook grond onder bepaal de voorwaarden gratis in eigendom over te nemen en voor de uitvoering der werkzaamheden een krediet van 410 beschikbaar te stellen. GEMEENTE WIL GROND VERKOPEN AAN DE HOFDIJCK Door de afbraak van de boerderij aan de Hof dij ck te Oegstgeest zijn twee terreinen voor de bouw van een villa beschikbaar gekomen. B. en w. stellen nu aan de raad, die op 10 oktober a.s. in vergadering wordt bijeengeroepen, voor aan dr. W. Hij mans te Leiden te verkopen pl.m. 705 m2 en aan de heer K. Burgy te Oegstgeest pl.m. 700 m2 terrein. De prijs bedraagt 55 per m2. Leeszaal. De openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" te Leiden heeft met ingang van dinsdag de uit lening van boeken in de dependance Voorschoten stopgezet. Blijkens een mededeling van de directrice van Leiden, mej. Heyse, kon dit werk niet langer gedaan worden. De Voorschotensen leden moesten overgeheveld worden naar de nieuwe Voorschotense openbare bibliotheek. Geslaafd Aan de Landbouwho geschool te Wageningen is ge slaagd voor het kandidaatsexamen agrarische sociologie de heer F. Z. Tu- ry. Geboren: Wilhelmus A. M. z.v. J. N. Hoogenboom en T. van Steijn; Martinus C, J. z.v. C. H. M. Geels en L. C. de Langen; Johannes G. z.v. A. G Hoogduin en M. C van Ees; Johan nes M. z.v. J. H. W. Mak en A. J. Bakker; Jacoba M. d.v. W. van Eg- mond en D. A. Zandbergen. Ondertrouwd: A. Kraaijeveld en J. M. Pieterse. Getrouwd: M. P. den Hollander en J. Flippo; A. Nek en M. A. de Niet; N. F. van der Meij en J. P. ten Braak; P. S. F. van Rijn en A. C. Hoogervorst; J. H. Schoutsen en C. J. de. Groot. Overleden: F. W. van Gulden; B. Arps; H. C. Schröter; H. C. van Leeu wen; J. van der Fluit. POSTE RESTANTE De beeldverzamelaar, die beweert, dat hij door de vele nieuwe uitgiften, die te veel van zijn budget eisten, gedwongen was de klas sieke filatelie te verla ten, is niet helemaal eerlijk. In de eerste plaats zijn verschillende beeldver zamelingen ook lang niet goedkoop, denkt u maar aan verzamelin gen van religieuze ze gels, sportzegels, zegels met dieren en/of plan ten! In de tweede plaats be staan er ook in de z.g. klassiekefilatelie tal van mogelijkheden om iets te bereiken, mits men eer. vèrstandige keuze doet, mits men niet per se alles moet hebben, mito men de durf heeft het verzamelen van één land (of enkele landen) te verlaten en zich werfct op één of enkele emis sies van een land of bijv. op een bepaald soort emissies van ver schillende landen. Ik wil het ditmaal met u hebben over mijn verzameling „proviso rische portozegels", waaraan ik reeds sedert 1935 bouw en on danks deze bijna 30 jaar nog steeds niet op uitgekeken ben, terwijl ik ondanks mijn vele re laties in binnen- en buitenland ook nog niet compleet ben. Ge lukkig niet! Want het is in de filatelie precies als bij een recht geaard jager; niet de buit, maar het jagen is het werkelijke ge not! Gedurende en na de eerste we reldoorlog werden in verschillen de Europese landen de posttarie- ven herhaaldelijk verhoogd. Het publiek kon aan deze voortdu rende veranderingen maar moei lijk wennen. Het gevolg hiervan was, dat het aantal brieven met strafportzegels sterk toenam en daardoor sommige postkantoren een tekort aan dit soort zegels kreeg. Maar dit niet alleen. In de ver schillende nieuwe staten, die na de eerste wereldoorlog ontston den, verschenen meestal zeer spoedig nieuwe postzegels, het waren immers de eerste visite kaartjes van het nieuwe land, die de wereld ingingen. Porto- Bovenste rij vlnr.: Porto-opdruk van Boedapest (Hongarije)idem van Teplitz - Schönau (Tsjecho- Slowakije)idem op Belgische frankeerzegels (1919); idem op Noorse frankeerzegels (sedert 1927). Onderste rij vlnr.: Porto-opdruk op Bulgaarse frankeerzegels met opdruk „Thracië" en gebruikt in de haven Dedeagatsj; idem op Poolse frankeerzegel en gebruikt te Rudnik (Galicië); idem op Joegoslavische frankeerzegel, fei telijk Kroatische frankeerzegel gebruikt in Marburg aan de Drau, later Maribor; idem op Oosten rijkse frankeerzegel gebruikt in Villach (1920). zegels konden nog wel even wachten, ze gingen immers toch niet op brieven het land uit. Maar daarom was er wel behoef te aan dit soort zegels. Verschei dene postministers resp. P.T.T.- hoofdbesturen, gaven derhalve toestemming de gewone postze gels als porto-zegels te gebruiken en ze als zodanig te kenmerken. Over de wijze waarop werden veelal geen richtlijnen gegeven en daarmee was het hek van de dam. Er waren kantoren, die eenvoudig met inktpotlood „por to" op de frankeerzegels schre ven, er waren er, die een hand stempel lieten aanmaken, terwijl weer anderen de zegels lieten overdrukken roet: porto, taxe, P. T. Doplatit, enz. Vooral in de jaren 1918 en 1919 verschenen talloze van de pro visorische norto-zegels, vooral in Hongarije en Polen, in mindere mate in Tsjecho - Slowakije en Joegoslavië en slechts enkele in de andere landen, waarvan hier bij een afbeelding voorkomt. Hongarije kent wel 200 verschil- léride typen, in Polen waren het ongeveer 100 plaatsen, die der gelijke zegels hebben vervaar digd, wel te verstaan steeds lo kale opdrukken. Daar deze opdrukken zeer ge varieerd waren en op losse exem plaren ook betrekkelijk goed- koop, lagen ze binnen het bereik van vele verzamelaars, waarvan de serieusten deze zegels nader gingen bestuderen en op hun merites gingen onderzoeken En ik moet u zeggen, dat ik nooit spijt ervan heb gehad, een der gelijke verzameling te hebben aangelegd en van de uren tijds, die ik heb besteed aan de studie ervan. Mocht u ook belangstelling voor dit soort zegels hebben, dan kan ik u verwijzen naar mijn studies over deze materie in het „Neder lands Maandblad voor Philatelie" en het „Vlaamsch- en Ned. Post zegeltijdschrift", In het eerstge noemde blad verschenen studies over de Poolse en Tsjechische provisorische porto-zegels, in het laatstgenoemde een studie over de Hongaarse. Succes bij uw werk. U zult er beslist plezier in krijgen, als u eenmaal bezig bent. K. E. König.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4