S)e GolcbeSou^nt Negerin niet toegelaten tot universiteit Opzienbarend moordproces in Karlsruhe ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 53e JAARGANG No. 15.747 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CONCILIE-V ADERS SPOEDEN ZICH NAAR ROME Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kw„ Franco p.p. f 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Teletoontjes 1,50 Meredith II in Carolina De universiteit van Mississippi heeft de aanvraag van een negerin tot toelating geweigerd. Het meisje studeert op het ogenblik aan de ne geruniversiteit in Jackson. Volgens de registratiefunctionaris van de univer siteit van Mississippi, Robert Eillis, is de aanvraag van de negerin, Alfa- nette Braeey, afgewezen, omdat de ze aanvraag niet volledig was. Eillis zei voorts, dat er geen andere aan vragen om toelating van negers in be handeling zijn. Wel hadden vele ne gers informaties ingewonnen over het indienen van een verzoek om toela ting. De negerstudent Jam^s Meredith, die deze week tot de universiteit van Oxford in de Amerikaanse staat Mis sissippi is toegelaten, heeft vrijdag voor de eerste maal in het restaurant van de universiteit ontbeten. Hij was vergezeld van drie federale agenten. Er deden zich geen incidenten voor. Toen Meredith vrijdag in het uni versiteitsgebouw een collegelokaal verliet werd hij door een vijftigtal studenten-uitgejouwd. Zij riepen hem allerlei smerige dingen toe en lieten hem weten dat zijn dagen geteld zijn. Nieuw „geval Meredith" Een federaal hof van appèl in de Amerikaanse staat Virginia heeft vrijdag geen uitspraak willen doen in de kwestie van de toelafting van een negerstudent tot een universiteit voor blanken. De betrokken student, Har vey Gantt, had het hof gevraagd, zich uit te spreken voor zijn toelating tot Clemson-universiteit in Zuid-Caro- lina. Sinds de neger James Meredith aan de universiteit in -Mississippi studeert, zijn Zuid-Carolina en Ala bama de enige zuidelijke staten, waar op de scholen en universiteiten nog TREINRAMP IN FRANKRIJK De trein Parijs-Triest, die bekend staat als de „Cisalpin", is vrijdag avond in de nabijheid van Montbard (departement Cote d'Or) in bot sing gekomen met een goederentrein. Volgens de berichten zijn er negen doden en tien ernstig gewonden. De trein was om 14.55 uur plaatse lijke tijd uit Milaan vertrokken en moest om tien minuten voor elf in Parijs aankomen. De meeste doden en gewonden vie len in de eerste wagon. Volgens spoor wegfunctionarissen zou dit aantal veel hoger geweest zijn, wanneer niet zo- veer passagiers zich in het achterste rijtuig bevonden, een restauratiewa gen, waar zij de maaltijd aan het gebruiken waren. Ongeveer twee en een halve maand geleden verloren 41 mensen het le ven bij een spoorwegongeluk even eens in de omgeving van Dij on. Een na het ongeluk aanstromende sneltrein, de „Aquillon", kon nog tij dig tot stilstand gebracht worden. Volgens de politie bevindt zich on der de doden Edouard de Bondelli, leider van het Internationale Rode Kruis in Genève. De overige doden zijn Fransen. De gewonden zijn naar men meent Fransen of Italianen. volledige rassenscheiding wordt doorgevoerd. Het hof van appèl in Virginia was van oordeel, dat de toelating van Grantt tot genoemde universiteit niet dringend is, daar de neger op het ogenblik reeds aan de universiteit van Iowa studeert. Geen harmonie In de stad Harmony, in de Ameri kaanse staat Mississippi, hebben don derdagavond „blanke benden" een winkel en zes huizen van negers be schoten, zo heeft een woordvoerder van de bond ter bevordering van de belangen der gekleurde vrijdag ge zegd. Ook elders in Mississippi zou den deze week verscheidene aansla gen op winkels en woningen van ne gers zijn gepleegd, waarbij zelfs „Molotov-cocktails" waren gebruikt, aldus de woordvoerder. Er is een club voor de student, die bijna aan zijn „kantjes" toe is; en een voor de jonge zeerob, die al menig kantje aan de wal gebracht heeft; weer een andere voor de kan toorbediende, voor het meisje uit de kant winkel en voor de jonge chef van de cantine. Met een sortering van zeventig ver schillende clubs kunt u bij ons echt wel alle kanten uit. U hoeft dus niet aan de kant te blijven of er heel de winter de kantjes bij af te lopen. Begin ners, Gevorderden en Verge vorderden, de clubs zijn begon nen. Wilt u er nog bij? Dan nu inschrijven bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) Kennedy schreef aan de Paus Het Witte Huis heeft vrijdag de tekst van een brief gepubliceerd, die president Kennedy op 27 september aan Paus Johannes ter gelegenheid van het a.s. Concilie heeft gezonden. De Amerikaanse president zegt in deze brief, dat miljoenen mensen over de gehele wereld zijn bemoedigd door het feit, dat op het Concilie speciale aandacht aan „ernstige economische en sociale vraagstukken" zal worden gewijd. De president schreef: „Staande voor ontstellende problemen die, van men selijk oogpunt uit bezien, soms on oplosbaar lijken, schept de mensheid hernieuwd vertrouwen en moed bij de gedachte dat de Concilievaders speciale aandacht zullen schenken aan de ernstige economische en soci ale vraagstukken, die dagelijks druk ken op de lijdende mensheid in bijna alle delen van de wereld, maar voor al in de economische onderontwikke- de landen". Kennedy zegt te hopen, dat de be sluiten van het Concilie de zaak van internationale vrede en onderling be grip aanmerkelijk zullen bevorderen. Poolse bisschoppen naar Concilie De primaat van Polen, kardinaal Wysjinski, is vrijdagavond per trein naar Rome vertrokken om het Vati- kaanse Concilie bij te wonen. Hij werd bij het station door meer dan tweeduizend Polen toegejuicht en het duurde vijf minuten voordat de hem beschermende Capucijner monniken de weg naar de trein op het perron voor hem hadden vrijgemaakt. De kardinaal reist met aartsbisschop Barniak van Poznan en een tiental andere bisschoppen in een speciale internationale slaapwagen. Vóór zijn vertrek zegende de kardinaal de me nigte op het perron. Het vertrek was niet officieel bekendgemaakt. Ook mgr. Josip Ujcic, de 82-jarige aartsbisschop van Belgrado, is vrij dag per trein uit Zuid-Slavië vertrok ken naar Rome om daar het Concilie bij te wonen. Men verwacht, dat on geveer 20 Zuidslavische aartsbis schoppen en bisschoppen en 5 hulp- bischoppen het Concilie zullen bij wonen. Een beeld van het bezoek dat Paus Johannes XXIH aan Assisië bracht. Foto: de Paus knielt in gebed voor het graf van Sint Franciscus van Assisië. BANANEN jl gjï&vi'K' Spionage in Amerika De Amerikaanse matroos C. Drum mond is vrijdag door de federale jury beschuldigd van het overhandigen van nationale defensiegeheimen aan de Sowjet-Unie. Drummond werd op 28 september in zijn auto met een Russische diplomaat van de Sow jet- Russische delegatie bij de Verenigde Naties aangetroffen en gearresteerd, omdat tussen de twee mannen acht geheime marine-documenten lagen. De matroos, een 33-jarige Ame rikaans neger, zou vijf jaar lang ge heime gegevens aan de Russen hebben verschaft. Zoals gemeld zouden vier Russische diplomaten bij deze zaak betrokken zijn. Deze vier hebben Amerika verlaten. Drummond kan ter dood worden veroordeeld, wanneer hij schuldig wordt bevonden. Ook een spionage-geval in Rusland? Een assistent marine-attaché van de V.S. in de Sowjet-Unie, Raymond Smith, moet als ongewenst persoon het land verlaten, nadat hij in Lenin grad op spionage was betrapt. Op 2 oktober werd in Leningrad een onbekende man aangehouden, die bezig was met een nauwkeurige bestudering van een militair object. Vrijdag werd ontdekt, dat de man als assistent marine-attaché aan de Amerikaanse ambassade in Moskou was verbonden. Hij had gedetaileerie kaarten, notities en speciale appara ten bij zich, die zonder twijfel be wezen, dat Smith zich met spionage bezig hield, aldus het bericht van Tass. Volgens de Amerikaanse ambassa deur in Moskou heeft Smith niets on behoorlijks gedaan. Smith zal waar schijnlijk maandag de Sowjet-Unie verlaten. Het betreft hier een geval van „leer om leer". Dinsdag verlieten n.l. twee Russische functionarissen bij de V.N. de Verenigde Saten, nadat zij be schuldigd waren van het kopen van geheime stukken van' een Ameri kaanse marineman. Moord op Oekrainse leiders Maandag begint in West-Duitsland één van de meest sensationele moord- processen van na de oorlog. Voor het opperste gerechtshof in Karlsruhe verschijnt dan namelijk, de 31-jarige Rus Bogdan Stajynski, die zelf be weert, dat hij de vooraanstaande Oe krainse ballingen Stefan Bandera en Leo Rebet in München heeft ver moord in opdracht van de Russische spionagedienst. De anti-commun:stische schrijver Rebet werd op 12 oktober 1957 in een huis in München levenloos aangetrof fen evenals Bandera twee jaar later, op 15 oktober 1959. Op de lijken wer den geen schot- of steekwonden of andere sporen van gewelddaden aan getroffen. Men nam aan, dat beiden door een hartverlamming om het le ven waren gekomen, totdat zich in augustus van het vorig jaar een haast volmaakt Duits sprekende Rus bij de politie in West-Berlijn meldde met de mededeling, dat hij „een beroeps moordenaar van de Russische spiona gedienst" was. Stasjynski en zijn Oostberlijnse vrouw moesten destijds uitvoerige verklaringen afleggen, vóór enig geloof werd gehecht aan de beweringen van de Rus, die daar na gearresteerd werd. Stasjynski heeft medegedeeld, nat hij in 1950 na een onschuldig ver grijp in de Sowjet-Unie voor de keuze was gesteld tussen gevangenisstraf of dienstneming als spion. Hij had De 28-jarige Pieter Blom uit Amsterdam heeft vrijdagmiddag in de Rijksakademie van beeldende kunsten in de hoofdstad de gouden medaille van de Prix de Rome 1962 in ontvangst mogen nemen. Foto vlnr: Pieter Blom, prof. dr. N. R. A. Vroom, direkteur-hoogleraar van de Akademie, en mr. D. Giltay Veth, voorzitter commissie van toezicht van de Akademie. Tito naar Rusland „Tass" meldt, dat de Zuidslavische president maarschalk Tito in decem ber a.s. met zijn echtgenote en ande re Zuidslavische leiders in de Sow jet-Unie zal aankomen, om aldaar een vakantie door te brengen. „Tass" meldt nog, dat de Sowjet- Russische premier en partijleider Chroesjtsjov Tito enige tijd geleden had uitgenodigd een vakantie in de Sowjet-Unie te komen doorbrengen „welk anbod volgaarne door het Zuid slavische staatshoofd werd aanvaard". Tijdens het bezoek van tien dagen, dat de Sowjet-Russische president Brezjnev zo juist aan Zuid-Slavië heeft gebracht, werd overeen geko men, dat het bezoek in december zou worden gebracht. Voorts heben Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie, ten tijde van het be zoek van het Sowjet-Russische staats hoofd, een nieuwe, aanvullende han delsovereenkomst tot een bedrag van ruim 650 miljoen gulden gesloten. Kalondji ontsnapt? Albert Kalondji, die zich tot „ko ning" van de diamantstaat Zuid-Kas- sai heeft uitgeroepen, is uit de wo ning ontsnapt waar men hem had opgesloten en verdwenen zonder een spoor na te laten. Later werd echter in kringen rond de centrale regering in Leopoldstad meegedeeld, dat Kalandji nog steeds gevangen zit en wel „op een geheime plaats ergens in Zuid-Kassai". Zoals gemeld werd hij maandag onder huisarrest geplaatst nadat troe pen van de centrale Kongolese re gering de macht in Zuid-Kassai in handen hadden genomen. het laatste gekozen en was reeds eni ge malen met minder belangrijke op drachten in West-Duitsland geweest voor hij bevel van zijn superieuren in oktober 1957 dr. Leo Rebet doodde. Hij had daarbij gebruik gemaakt van een gifpistool, dat blauwzuur ver spreidde. Ook Bandera had hij op de ze wijze vermoord. Hij was hiervoor naar zijn zeggen door de Russen met een onderscheiding beloond. Nadat hij in de Sowjet-Unie in ongenade was gevallen, vluchtte hij met zijn vrouw naar West-Berlijn, waar hij zich, als gemeld, direct aangaf als de moordenaar van de Oekrainers. Soekarno houdt wapenschouw President Soekarno heeft gisteren een beroep op het leger gedaan om, nu het probleem van West-Irian was opgelost, niet de wapens neer te leg gen, maar ze stevig vast te blijven houden, opdat het Indonesische volk beschermd kan worden door een ster ke gewapende macht. Soekarno leg de er de nadruk op, dat de imperialis ten en de kolonialisten poogden In donesië te omsingelen, maar dat hun inspanning vergeefs zou zijn als In donesië vastberaden „de geest van de natie" handhaafde. Hij haalde het voorbeeld aan van Nederland dat ten leste toe had moe ten geven met betrekking tot West- Irian omdat het tegenover de sterke militaire macht van Indonesië kwam te staan. Soekarno oefende uitvoerige en scherpe kritiek op de Nederlan ders wegens hun onwilligheid in het verleden om hun greep op West- Irian op te geven. Hij beloofde, dat Indonesië zich tot het uiterste zou inspannen om West-Irian zo spoedig mogelijk te ontwikkelen en de le vensstandaard van de bewoners op hetzelfde peil te brengen als dat van de overige Indonesiërs. De rede van de president werd voorafgegaan door een van de meest indrukwekkende wapenschouwingen die ooit in Indonesië op touw zijn ge zet. Afdelingen van alle onderdelen van de strijdkrachten namen er aan deel, en terwijl 8000 manschappen langs Soekarno marcheerden, waar bij verscheidene elite-bataljons in volledige gevechtskleding, dreunde op de achtergrond voortdurend het geschut van de legerartillerie. Bij de wapens, die gedemonstreerd werden, waren moderne, in Rusland gebouwde tanks, amfibievoertuigen en gemotoriseerd licht geschut, in to>- taal ongeveer honderd. Voor de eer ste keer werden drie lanceerinrich- tingen voor geleide projectielen ge toond. Aan de luchtparade namen ongeveer 50 toestellen deel, meest van Russische makelij, waarbij lange afstandbommenwerpers van het type Tu-16 en supersonische jagers type Mig 21. Na de parade inspecteerde Soekar no een gedeelte van de Indonesische oorlogsvloot in de haven van Tand jong Priok. De ereplaats onder de schepen werd ingenomen door de pas in Rusland gekochte zware kruiser „Irian". Sinds de bouw van de Berlijnse muur op 13 augustus 1961 zijn onge veer 13.00 Oostduitsers naar het Wes^ ten gevlucht, hetzij over de muur, hetzij over de grens tussen de beide landsdelen. Verder zijn 52.000 Oost duitsers, die zich op het tijdstip van de afsluiting in het Westen bevonden, niet naar Oost-Duitsland terugge keerd. 29 mensen zijn bij vluchtpo gingen gedood. ZOEKT U een Gero-cassette van ƒ40.— of ƒ400. v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie). De toestand in Jemen Kolonel Abdoellah Sallal, de nieu we premier van Jemen, heeft in een radio-gesprek gezegd, dat de republi keinse staatsgreep ten doel had een moderne staat in te richten „waarin het volk de heerser is". In zijn ge sprek met een correspondent van het Egyptische nieuwsbureau voor het Midden-Oosten onthulde Sallal, dat hij en de met hem in opstand geko men officieren reeds in 1956 plannen smeedden voor een omverwerping van het bewind van de Imam. In dat jaar werden en namelijk diplomatieke betrekkingen tussen Jemen en de Sowjet-Unie gevestigd, hetgeen leid de tot de invoer van Russische wa pens. De officieren dachten, dat het Jemenitische leger met deze wapens zou worden versterkt. Imam Achmad liet ze echter in grotten opslaan, die hij door huursoldaten liet bewaken. Jemen had ook een aantal Russi sche vliegtuigen gekregen. De Imam liet deze in de open lucht in de woes tijn staan. Leden van de opstandi ge groep in het Jemenitische leger zorgden er echter in het geheim voor, dat de toestellen in goede staat ble ven, zodat zij op elk daartoe geschikt ogenblik zouden kunnen worden ge bruikt. „En kort nadat de revolutie, een twee weken geleden was uitgebro ken, wisten de opstandige officieren zich meester te maken van de in grot ten opgeslagen wapens." aldus kolo nel Sallal in zijn radio-gesprek. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's RUSTIG WEER Een gordel van hogedrukgebied blijf zich uitstrekken van het zeege bied bij de Azoren over West-Europa tot diep in Rusland. In deze gebieden heerst overal rus tig weer en komt op vele plaatsen mist voor. Er valt nergens noemens waardige regen. In deze toestand zal gedurende het weekeinde zo goed als geen veran dering komen. Op de Oceaan trekken langs de flank van het hogedrukgebied sto- ringsgebieden in noordoostelijke rich ting. De invloed hiervan reikt echter niet verder dan tot Ierland. Schotland en het noordelijk deel van de Noord zee. Zoo- en maanstanden 7 oktober: maan op 15.11, maan ondqr 23.45; zon op 06.49, zon onder 18.0\ 8 oktober: maan op 15.55, maan ond r zon op 06.51, zon onder 18.0%. Hoogwaterstanden 7 oktober: 8.32 v.m.; 21.02 n.m. 8 oktober: 9.51 v.m.; 22.35 n.m. KORRELTJE Tijd is geld, geld is macht maar alleen voor wie tijd en geld weten te gebruiken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1