In dit huis aan het Rapenburg te Leiden woonde de beroemde duyvenbode L. m&.r pap «ft GESLOTEN ar r; v£f. wr- mm m vu DINSDAG 2 OKTOBER 1962 OE LEIDSE COURANT PAGINA 7 EEN ZEER MOEDIG man tij dens het beleg in 1574 was de vaandrig bij de schutterij Wil lem Cornelisz. Hij „heeft op veele wyse der Steede dienst be- weezen en ghedroech sich cloek- moedigh in de uuren des ghe- vaers," zo vermelden de anna len. Toch was deze Willem Corne lisz helemaal geen geboren vechtjas. Integendeel. In het da gelijkse leven stond hij bekend als de „speelman", want hij had zijn hart aan de Muze verpand. Hij was organist van de Pieters kerk en speelde op de luit bij bruiloften en partijen. Er waren in die dagen talrijke mannelijke ingezetenen die Willem Cornelisz heetten, en daarom noemde men hem ter nadere aanduiding Wil lem Cornelisz Speelman. Hij was, zoals gezegd, van huis uit een vredelievend man, wie de klanken van orgel en luit en het gekoer van duiven scho ner in de oren klonk dan het lawaai van musket en donder bus. Het gekoer van duiven, zeg gen wij, want deze Willem Cor nelisz. had op het achterplatje van zijn huis aan het Rapenburg een duivetil, en de lieve dieren aten, evenals de schutter" die onder zijn bevel stonden, uit zijn hand. Tijdens het midden van het beleg had Willem Cornelisz. nog acht duiven over. De anderen waren ten offer gevallen aan de steeds nijpender wordende hon gersnood. Deze acht gevleugelde vrienden nu stelde hij de ma gistraat ter beschikking, en het waren enkele moedige Leide- naars, die de duiven buiten de nauw omsloten stad wisten te smokkelen en naar Delft te bren gen, waar de Prins van Oranje in grote spanning en vol mede leven het beleg volgde. Het wa ren deze zelfde duiven, die na verloop van tijd terugvlogen naar de til op dat platje aan het Rapenburg, dragend onder hun veren boodschappen van de Prins en van admiraal Boisot. Deze briefjes zijn bewaard ge bleven en te bezichtigen in het gemeentemuseum de La kenhal. Met deze boodschappen snelde Willem Cornelisz. naar het stadhuis, en van het bordes las Van der Werf de bemoedigende OVOMAjjTINE (Advertentie) Te Tilburg is maandagnacht een taxi tegen een geparkeerde vracht auto gereden, van de inzittenden werd de 37-jarige mevrouw E. C. de Rooij- Otten uit Tilburg uit de wagen ge slingerd en gedood. Twee andere in zittenden kregen lichte verwondin gen: de chauffeur bleef ongedeerd. Tracé trambaan door Wassenaar geen noord-zuidweg Het tracé van de voormalige tram lijn door Wassenaar kon door zijn ligging de bebouwde kom en zijn bochtig verloop, niet in aanmerking komen voor het tot stand brengen van een voor het doorgaand verkeer zo belangrijke noord-zuid-verbin dingsweg: Dit zegt de minister van ver keer en waterstaat ad interim, mr. J. van Aartsen, in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (PvdA). Het Kamerlid vroeg de minister o.m. of het hem bekend is, dat het gemeentebestuur van Wassenaar in zijn oude samenstelling de aanleg van een noord-zuid-verbin dingsweg door het nog ongerepte duingebied zou trachten te forceren door een alternatieve oplossing, n.l. het benutten van het vrijgekomen tracé van de vroegere trambaan door Wassenaar, door diverse werken reeds bij voorbaat onmogelijk te ma ken. De bewindsman zegt, dat hem be kend is, dat het gemeentebestuur thans gebruik maakt van gedeelten van de oude trambaan met het doel de te smalle wegen voor het plaat selijk verkeer beter geschikt te ma ken. Daar de trambaan toch niet gebruikt zal worden voor de weg nr 1 van het provinciale wegenplan van Zuid-Holland, zal dit van geen enkele invloed zijn op een uiteinde lijke beslissing over de aan te leg gen weg. plaats van op gevleugelde voeten werd aan Wil lem Cornelisz. bij akte, ge tekend door burgemeester Jan van Hout, als dank voor - zijn moedig gedrag en het afstaan van zijn woorden aan de verkom- "duiven, het recht geschon- merende burgerij voor. Hierdoor verkeerde wan hoop in hoop, berusting in nieuwe activiteit en som berheid in blijde verwach ting. HET VOOR EEN BE- LANGRIJK deel aan deze briefjes, de ,stad binnen gevlogen door de duiven van Willem Cornelisz., te danken, dat de bezetting zowel als de burgerij stand hielden en tenslotte de be vrijding mochten beleven. Vier jaar later ook in die dagen gingen belonin gen blijkbaar op sloffen in ken de naam „Duyvenbo de" aan de familienaam toe te voegen. En de mees te Leidenaars, hoe slecht ze doorgaans ook op de hoogte mogen zijn met de historie van het Beleg en Ontzet, kennen allen wel het grote bord in de Pie terskerk, waarop het wa pen van de Duyvenbode's staat afgebeeld; vier kwar tieren: twee bestaande uit gekruiste sleutels, omge ven door duiven, twee af beeldende stijgbeugels of riddersporen. In 1598 liet Willem Cor nelisz. Speelman Duyven bode het wapen aanbren gen in de gevel van zijn huis, en wat vrijwel elke Leidenaar tot. nu toe ont gaan is: dit allemaal is nog steeds te zien, getuige bij gaande foto van pand Ra penburg 94. De tijden vergleden. Wil lem Cornelisz., die van 1542 tot 1616 leefde, ligt begra ven in de Pieterskerk. En kele duiven van het be roemde achttal zijn later opgezet en heben ruim 2 eeuwen te pronk gestaan in het stadhuis, totdat zij vrijwel helemaal waren vergaan en moesten wor den opgeruimd. Maar het huis aan het Rapenburg, met zijn trotse wapen in de gevel, is er nog, even als het wapenbord in de Pieterskerk. En ook het geslacht leeft voort. In 1911 schonk de oud-adj unct-inspecteur van de Posterij en Tele- graphie J. J. C. v. Leeu wen van Duivenbode, wo nende Sweelinckplein 10 in Den Haag, en rechte af stammeling van Willem Cornelisz., aan het Leidse gemeente-archief de stam boom der familie, begin nend bij de geboorte van die 32-jarige vaandrig van de schutterij tijdens 't beleg van 1574. En als men de telfoongids van Leiden zowel als Den Haag door bladert, treft men de naam, met ui of uy geschreven, nog menigmaal aan. vindt dit een interes sant verhaal? Wel, u had het zelf allemaal kunnen weten, als u maar eens wat meer het Gemeente archief en de Lakenhal met uw bezoek en belang stelling vereerde. Politie lichtte boeren te Putten 's nachts van bed Zonder hun actie van tevoren aan te kondigen hebben Puttense politie mannen gisternacht twee landbou wers van hun bed gelicht en één van hen onder arrest naar Zwolle ge bracht Beide boeren waren enkele jaren geleden, nadat zij geweigerd hadden te tekenen voor het Land bouwschap, veroordeeld tot een ge ringe boete, resp. enkele dagen hech tenis. De 30-jarige- J. de Bruin kreeg be zoek van vier politiemannen, die het huis door de paardestal binnendron gen en eensklaps voor het bed van de bejaarde ouders van de landbou wer stonden. Onthutst vertelden de ouders, waar hun zoon sliep. Zonder veel omwegen werd de man wakker gemaakt en gelast, zich aan te kle den om mee te gaan. In Zwolle moest hij vier dagen de cel in. De tweede landbouwer, een 75-ja- rige kleine boer, schrok zo van het rigoureus optreden van de politie, dat hij meteen de boete betaalde, waartoe hij geruime tijd geleden was veroordeeld. De Puttenaren tonen zich bijzon der verontwaardigd over het optre den van de politie, die geen enkel excuus maakte na afloop van de ac ties. Men begrijpt niet, dat beide „misdadigers" niet overdag deze be zoeken hadden mogen ontvangen. Ruil aandelen Sikkens-Kon. Zout Uiterlijk donderdag 18 oktober kunnen houders van aandelen „Sik- kensgroep N.V." hun stukken inle veren ter omwisseling in aandelen van de Koninklijke Zout-Ketjen N.V. zulks ingevolge de nauwe samenwer king tussen beide maatschappijen. 1000 aandelen Sikkens kan worden geruild tegen 1160 aandelen KZK. Uiterlijk dinsdag 23 oktober wordt bekendgemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. Notering ter beurze van de uit te reiken stukken zal wor den aangevraagd. Gouds glas op Leidens Ontzet Heffen we het glas op Lei dens ontzeteen Gouds glas in dit geval, want dat is de afbeelding, die we ter ere van het Leidse feest van morgen hierbij afdrukken. De Goudse glazen in Gouda's St. Janskerk zijn al torens zo hoog. Daar om was het voor de fotograaf niet gemakkelijk een geschikt detail te vinden. De tekenaar van dit glas was Ysaak Swa- nenburg, burgemeester van Leiden, de glazenier Dirck Ver- meyen en schenker, de goede buur Delft Op de voorgrond links een groep met in het twee de „licht" prins Willem van Oranje, aan wie burgemeester Van der Werff van Leiden dank brengt voor zijn leiding bij het ontzet van dg stad en de be vrijding van Spanje. Op de voorgrond, rechts de watergeu zen, waarbij een man in het groen met een harington en 'n in het rood met wittebrood, niet meer op de foto zichtbaar is hoger, in vogelvlucht, het on der water gezette land met de platboomde vaartuigen. Deze varen uit van Delft, weergege ven met toren, daken en een molen, naar Leiden, dat hoog in het raam, links van de mid denstijl, als silhouette tegen de horizont afsteekt, In verband met de verplaatsing van het café-restaurant „IN DEN VERGULDEN TURK" naar Steenstraat 2 is het Café Restaurant 't SCHUTTERSHOF van 4 oktober lot 15 oktober a.s. Het huidige café-restaurant „IN DEN VERGULDEN TURK" zal tot die datum gaarne de gasten van ,,'T SCHUTTERSHOF" ontvangen. DIRECTIE n.v. café-restaurant ,,'T SCHUTTERSHOF" (Advertentie) Gestegen opbrengst Miva-kerkdeur- collecte Volgens het tot gisteren ontvan gen bedrag van 246.000 gulden heeft de Miva-kerkdeurcollecte van 16 sep tember reeds het totaal bedrag van het vorig jaar met 600 gulden over troffen. Ongeveer een derde van de kerken die hebben meegedaan, moe ten hun afrekening nog insturen. De opbrengst laat tot nu toe een gemiddelde stijging zien van onge veer 25 percent in vergelijking met het vorig jaar. In Eindhoven klom het totaal met 46 percent, in Am sterdam met 50 percent en in Breda zelfs met 60 percent. De hoogste op brengst kwam van de St. Jozefkerk te Delft, die met 23 cent ->er katho liek tot een totaal kwam van 1360 gulden. Het kleine plaatsje Woud send in Friesland bracht zelfs 2,75 per gezin bij elkaar. Landbouwer A. Koops uit de buurt schap Drijbe in Beilen mag van ge luk spreken, al is dan ook vanmor gen zijn nagenoeg nieuwe boerderij met de oogst van zijn twaalf hectare land en ijn landbouwinventaris in vlammen opgegaan. In zijn onmiddellijke nabijheid na melijk werden tijdens een kort maar hevig onweer twee ter weerszijden van hem staande koeien door de blik sem dodelijk getroffen, maar alles wat de heer Koops, die aan het mel ken was, ondervond, was dat hij even versuft geraakte. De bliksem zette ook het achter huis van zijn pas een jaar geleden gebouwde boerderij in brand. Het vee dat zich hierin bevond kon even wel met behulp van de toegesnelde buren in veiligheid worden gebracht, evenals een auto. De brandweer slaagde erin het voorhuis te behou den. De boerderij was verzekerd. Elf personen, voor het meren deel raketdeskundigen, zijn maandag avond om het leven gekomen door dat een tweemotorig toestel, waar mee zij naar de Amerikaanse raket basis Vandenberg op weg waren, kort voor de landing neerstortte. I fu, ggs gr f f i m'm mmm 'MWt üt m W BH .-■WK#*-* mm '£2:Sww •r ir«n Npwr wjism. alaaïuSJia WS n.-.s Ü.-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7