DE RAMP IN SPANJE BLIJKT ONTSTELLEND GROOT Het dodencijfer stijgt voortdurend |P;f. JEMEN IN VERZET TEGEN DESPOTISME 1-1; \L VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG ROUW ROND Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BARCELONA Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,15. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 „De ramp is er een van reusachtige omvang. Er zijn waarschijnlijk een zeshonderdtal doden en er is enorme schade aangericht," aldus heeft de Spaanse vice-premier, generaal Munoz Grandez, donderdag te Barcelona tegenover verslaggevers verklaard. De generaal, die zich in gezelschap bevond van de ministers van binnen landse zaken, arbeid, openbare werken, nijverheid en volkshuisvesting en de minister voor de nationale beweging, verklaarde dat de ergst getroffen steden in volgorde Rubi, Tarrasa en Sabadell zijn. De laatste officiële cijfers van de overstromingsramp in Spanje zijn: 414 doden, 391 vermisten en 202 in ziekenhuizen opgenomen gewonden. Er viel in de nacht van woensdag op donderdag voor de tweede maal achtereen een stortregen boven het getroffen gebied, die de rampspoed van de overlevenden, die probeerden een schuilplaats in de puinhopen te vinden, nog verhoogde. TOERISTEN PLEGEN IN DIT GEBIED NIET TE KOMEN KOLKEND WATER VERRASTTE ALLEN DE RAMP IN SPANJE IDENTIFICATIE MOEILIJK Het in de streek rondom Barcelona gelegen rampgebied beslaat een op pervlakte van ongeveer 1300 vier kante kilomter. Eén van de grote moeilijkheden, die wordt ondervon den bij het identificeren van slacht offers is, dat velen hunner in hun slaap door het binnenstromende wa ter, dat hun dood zou veroorzaken, zijn overvallen, zodat geen persoon lijke bezittingen op hun lijken zijn aangetroffen. En het is om hygiëni sche redenen wenselijk, dat de stof felijke overschotten betrekkelijk snel ter aarde worden besteld. In het dal van Riara de Rubr, een kleine rivier, die normaal gedurende tien maanden van het jaar" droog ligt, zijn donderdag opnieuw stoffelijke overschotten en wel van 56 personen, aangetroffen. De gevondenen waren vermoedelijk op de lijst der vermis ten vermeld. Aangenomen wordt, dat de omge komen inwoners van Rubi zijn en dat hun lijken door de woedende stroom die de kleine Riara de Rubi was ge worden, uit het heuvelgebied rondom de stad zijn meegesleurd. In het textielgebied van Tarrasa zijn twee fabrieken onder de druk Een kampioensmedaille zit er voor u misschien niet in. Maar u hoeft de herinnering aan uw jeugd niet juist in goud, zilver of brons te hebben. Als u later maar voldaan kunt terugkien op nu. Want nu beleeft u alles nog met de felheid en de fris heid van de vroege levensjaren. U neemt een voorschot van levensgeluk op, waar u levens lang van blijft nagenieten. En u wordt nu voorgoed ,,kind van uw tijd" samen met uw jonge tijdgenoten. Kom in hun gezel schap. Beginners, Gevorderden en Vergevorderden kom nu in schrijven bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 3 20 34. van het water ingestort. Men ver wacht dat dit aan tweehonderd per sonen het leven heeft gekost. De burgemeester van Sabadell zei, dat in zijn stad 36 fabrieken zijn ver woest. In Tarrasa, één van de ergst getrof fen steden, kwam het water onver wachts van de bergen af stromen en vaagde hele series kleine huizen in de buitenwijken weg. HULP VAN ALLE KANïEN Van alle zijden wordt thans hulp geboden aan de getroffen gebieden. ueiiruuu -X IHIIL 1I WEST-NEDERLAND! Illllll! SPANJAARDEN IN NEDERLAND ONGERUST De in Nederland werkende Span jaarden, die afkomstig zijn uit het rampgebied, is afgeraden zich naar hun land te begeven. Het rampgebied is nog onbereikbaar. Militairen heb ben het gebied afgesloten. Wel wor den pogingen gedaan om zo snel mo gelijk inlichtingen te krijgen over de welstand van de naaste familieleden van de Spanjaarden. In de Nederlandse textielindustrie werken meer dan 350 Spaanse arbei ders. Een groot aantal van hen is af komstig uit de plaatsen Tarrasa en Sabadell en omliggende dorpen. Zij verkeren in grote ongerustheid om trent het lot van hun familieleden. Zestig Nederlandse bisschoppen bijeen De rector van het Nederlands Col lege in Rome, mgr. dr. J. J. Damen, is van plan alle Nederlandse bis schoppen, uit het vaderland en uit de missie, uit te nodigen voor een ontmoeting in het Nederlands colle ge. In totaal worden ruim 60 Neder landse bisschoppen op deze bijeen komst verwacht. Enigen van hen zijn al in Rome, de meesten komen in de week voor het Concilie. De KRO zal van deze unieke ontmoeting der Ne derlandse bisschoppen een reportage maken. Theoretisch zouden 76 bisschoppen van Nederlandse origine aan 't Con cilie kunnen deelnemen. Ongeveer 15 hebben echter om gezondheids redenen of ouderdom, van het Con cilie moeten afzien. Mgr. Damen is de gastheer van het Nederlandse episcopaat, dat tijdens zijn verblijf in Rome in het College onderdak vindt v. V Vechtpartij tussen Papoea's Donderdagavond is in Hollandia 'n bloedige vechtpartij ontstaan tussen een aantal Papoea's. Ongeveer vijf Biakkers (bekend om hun Neder landse sympathieën) en ongeveer 10 Seroeiers (deze gaan door voor pro- Indonesisch). De Papoea's gingen elkaar in het centrum van Hollandia met kapmes sen, stokken en stukgeslagen bier flessen te lijf. Toen de Biakkers al len gewond waren, vluchtten zij de bioscoop „Oriënt" op de Oranjelaan in. Eén van hen, die een ruit had ingeslagen, moest onmiddellijk met een slagaderlijke bloeding naar het ziekenhuis worden gebracht. Toen de Biakkers gewond en bloe dend met messen en stokken de don kere bioscoopzaal binnenvluchtten, ontstond onder het handjevol bezoe kers onmiddellijk een paniek. Men trachtte allemaal tegelijk door de kleine uitgang naar buiten te ren nen. Inmiddels was echter de Fa- poeapolitie vanuit het tegenover de bioscoop gelegen hoofdbureau in ac tie gekomen; met geweren in de aan slag wisten de agenten de orde bui ten enigszins te herstellen. Naar de ANP-verslaggever van de politie heeft vernomen, verkeerden alle vechtenden onder invloed van alcohol. Het politiekorps, dat sinds de laatste dagen, nu het gehele Ne derlandse kader is vertrokken, uit sluitend uit Papoea's bestaat, heeft voor vrijdagavond versterking aan gevraagd voor het geval zich weer moeilijkheden zouden voordoen. Eenheden van het Spaanse leger zijn behulpzaam bij de evacuatie van de duizenden daklozen. Hefschroefvlieg tuigen van de Spaanse luchtmacht zoeken de overstroomde gebieden af naar eventuele overlevenden. De Spaanse autoriteiten, onder wie vice-premier Grandez, hebben z:ch onmiddellijk naar het rampgebiod begeven. Ook het Spaanse staats hoofd generaal Franco bevindt zich op het ogenblik in het gebied om zich persoonlijk van de reddingswerk zaamheden op de hoogte te stellen. De Spaans-Franse grens is gisteren enige uren gesloten geweest in ver band met de ramp. Pauselijke deelneming AFP meldt uit Vaticaanstad, dat de Paus de aartsbisschop van Barce lona een telegram heeft gezonden, waarin hij hem verzoekt zijn diepe deelneming te betuigen aan de zwaar getroffen bevolking. De Paus ver zocht de aartbfsschop ook zijn rouw beklag aan de autoriteiten over te brengen. Hij maakte tevens een belangrijke geldsom over als bijdrage in de mate riële hulpverlening aan de overstro mingsslachtoffers. GEEN TOERISTENGEBIED Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft donderdag ochtend uit Madrid vernomen, dat het gebied in Catalonië, dat door de ramp werd getroffen, in het alge meen niet door toeristen wordt be zocht. De kans, dat toeristen slacht offer van de ramp zijn geworden, wordt niet erg groot geacht. Zeker heid kon nog niet worden verkregen daar de verbindingen nog steeds ver broken zijn. Verwacht werd, dat er vrijdag na dere berichten uit Barcelona op het ministerie zouden worden ontvangen. In de Spiti-vallei in het Himala- ja-gebergte zijn 2.500 wegwerkers door een lawine van de buitenwereld afgesneden. Acht verloren het leven. De ploeg heeft voorlopig leeftocht genoeg en staat in radioverbinding met degenen, die zulen trachten hen tc bevrijden. De deelnemers aan een voorlichtingsbijeenkomst van het Nederlands atoomforum, welke woensdag en donderdag in Petten is gehouden, hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Reactor Centrum Nederland in Pet ten. De hoge flux reactor is op het ogenblik buiten gebruik om een grote onderhoudsbeurt te ondergaan (foto), een unieke gelegenheid voor de bezoekers om ook eens een kijkje te nemen in het hart van de reactor. Imam in paleis gedood Volgens de berichten van gistermiddag 12.00 is de balans 536 gewonden. De foto geeft een beeld van de ontredde- van het aantal slachtoffers van de overstromingen in ring in San Adrian de Besos. (Telefpto) het gebied van Barcelona 341 doden, 464 vermisten en De opstandige militairen in Jemen hebben bekend gemaakt, dat zij een republiek hebben gesticht. Zij heb ben Imam Mohammed, die maar en kele dagen heeft geregeerd, nadat hij zijn overleden vader was opge volgd, gedood. Volgens radioberichten, die in Aden zijn opgevangen, zijn Imam Moham med van Jemen en zijn volgelingen in het paleis omgekomen. Toen zij weigerden zich aan de opstandelingen over te geven, hebben deze het pa leis in puin geschoten. De opstandelingen hebben het le ger verzocht het land te besturen zolang er nog geen kabinet is ge vormd. Alle vliegvelden zijn gesloten. „Wij beginnen een nieuw leven, een le ven van vrijheid, zonder heersers. Niemand zal uw bezit afnemen, blijf rustig en tracht met het leger samen tc werken," aldus radio-Sanaa in een oproep tot de bevolking. De proclamatie gaat verder: „Alle Imams hebben het volk van zyn goederen beroofd om hun eigen eet lust en die van hun familie te stil len. Voor het volk was er slechts ver nedering, honger en ziekte." De rebellen zijn hun actie woens dagavond begonnen. De sterkte van het leger wordt op 20.000 man ge schat. Het heeft de laatste jaren mo derne wapens gekregen, waaronder Russische tanks. Het is geoefend door instructeurs uit communisitsche lan den en Egypte. Er is ook een kleine luchtmacht, grotendeels bestaande uit Russische en Tsjechische vliegtuigen. De piloten zijn bijna allen buiten landers. De vermoorde Imam had bij zijn troonsbestijging beloofd hervorming te zullen invoeren. Hij zou een poli tiek van „positieve neutraliteit" voe ren. Het recht op de troon werd hem betwist door leden van zijn familie en sommige stammen. Prins Seif wil het nog eens proberen. Prins Seif, hoofd van de Jemeniti- sche delegatie bij de VN, en zich be schouwend als erfgenaam van de troon, heeft meegedeeld, dat hjj don derdagavond uit New York naar Je men zou vertrekken. Hij is een oom van Imam Mohammed, die door op standige militairen is vermoord. In een boodschap aan het volk van Jemen zegt prins Seif o.m.: „U kunt zich veilig voelen, want ik ben op w<eg naar u toe. Ik doe een beroep op stam hoofden en notabelen zich gereed te houden ons te ontmoeten op een plaats die wjj na aankomst bekend rullen maken. Tot hen die de wa pens hebben opgenomen tegen de ko ning, zeg ik: staak de vijandelijkhe den. U hebt genoeg wanorde gescha pen. Als u berouw toont, zullen wij u vergevingsgezind tegemoet treden." Russische hulp? Radio-Djiboeti meldde donderdag avond, dat twee Russische fregat ten, die drie weken geleden uit Port Said zouden zijn vertrokken, nu in de Jemenitische haven Hoedeina zijn, die door de Russen is aangelegd. De minister van buitenlandse za ken van Egypte, Abdel Kader Hatem, heeft verklaard, dat de Verenigde Arabische Republiek zich tegen elke inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Jemen verzet. Vermoorde prins Dit is prins Mohammed el Badr, de nieuwe Imam van Jemen die woens dagavond is omgebracht door de mi litairen, die een coup hebben uitge voerd om een „vrije republiek Je men" te stichten. Prins Mohammed volgde op 18 september zijn vader op, nadat die was overleden. Hij was van plan het bewind op moderner leest te schoeien. Nieuwe Russische kunstmaan De Sowjet-Unie heeft donderdag een kunstmaan gelanceerd, die de naam „Kosmos 9" heeft gekregen. De satelliet bevat instrumenten voor een verdere bestudering van de ruimte. Het hoofd van het observatorium van Bochum, Heinz Kaminski, heeft verklaard, dat de hoogte, waarop de nieuwe Russische satelliet zich be vindt, erop wijst dat het hier een proef betreft voor een latere belang rijke vlucht met een bemand ruim tevaartuig. Uit signalen van de kunst maan valt op te maken, dat de satel liet naar de aarde zal worden terug gebracht, zo zei hij. 3000 militairen uit Nieuw Guinea met vervroegd verlof Drieduizend dienstplichtingen, die binnenkort uit Nieuw-Guinea naar Nederland worden overgebracht, zul len met vervroegd verlof worden ge zonden. Dit heeft minister Visser gis termiddag medegedeeld op schrifte lijke vragen van het socialistische Tweede Kamerlid Wierda. Tot de ver lofgangers behoren ook militairen van de parate troepen. Algemeen geldt, dat de militairen, die voor 19 april van dit jaar werden uitgezonden, zullen afzwaaien. Ook militairen die na aankomst in Neder land nog korte tijd moeten dienen, zullen het laatste gedeelte van hun dienstplicht cadeau kr "gen. Minister Visser acht het in verband met de pa raatheid in NATO-verband niet ver antwoord alle terugkerende militai ren met verlof te sturen. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Iets kouder overdag De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In het zeegebied tussen Groenland en IJsland ligt een vrijwel stationai re depressie met een barometerstand in zijn centrum van 970 millibar.-In het koufront van deze depressie ont stond gisteren ten westen van Ier land een secundaire storing, die aan vankelijk naai het zuidoosten be woog, maar in de loop van de nacht een naar het noordoosten gerichte koers ging volgen. In deze omgeving bleef dientengevolge de gehele nacht de wind zwak, hetgeen een sterke uitstraling bevorderde. In het oosten van het land kwamen minimum tem peraturen van 2 tot 4 graden voor. De komende nacht zal het bij de secundaire storing behorende front Nederland in langzaam tempo pas seren. Dit zal met enige regen ge paard gaan. Morgen zijn nog enkele verspreide buien mogelijk, maar ge leidelijk zullen van het westen uit weer opklaringen voorkomen. De lucht achter het front is van polaire oorsprong, zodat morgenmiddag la gere temperaturen worden verwacht dan vandaag. Zon- én maanstanden 29 Sept zon op 06.36, onder 18.24; maan op 06.66, onder 19.04. Hoogwaterstanden 29 Sept.: v.m. 3.54; n.m. 16.11. KORRELTJE Moed zonder kracht is belachelijk, kracht zonder moed is verachtelijk.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1